Aktuality Louče
295
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2016... ARCHIV     TÉMATA
26. 8. 2016
Návštěvu kancléřky Merkelové máme za sebou, bez větších výtržností. Počet demonstrujících v ulicích včera nebyl velký, ale hesla byla dosti ostrá, zvláště ta o protektorátu a s hákovými kříži. Daniel Kaiser na Echo24.cz konstatoval:
"Včerejší protesty v Praze sice nebyly masové, zato ale naprosto reprezentativní pro českou populaci." Bohužel. Také kvůli vyvolávání historických resentimentů vůči Německu ze strany některých politiků a tzv. alternativních médií. Stačí dát do vyhledávače slova Merkelová a Hitler a hned je jasné, odkud vítr fouká. Více ve zvláštní glose Rozjímání o Evropě před podzimem.
x x x
Podzimní krajské a senátní volby se blíží a proto se rozhořel lítý boj, kdy každý - ať v koalici nebo mimo koalici - bojuje s každým. V této řeži, jejímiž hlavními zbraněmi je nadbíhání voličům a populismus, již padly některé výstřely:
 • Neprošel návrh ministra životního prostředí Brabce, který měl bojovat proti suchu a zamezit plýtvání podzemní vodou jejím zdražením
 • Stanovení pevné hranice odchodu do důchodu se ukázalo být pro koaličního partnera ANO populistickým plácnutím.
 • Autor tohoto výroku ministr financí Babiš si při návštěvě německé kancléřky nechtěl před voliči zadat účastí na vládním setkání s premiérem Sobotkou a proto se vnutil na Hrad k Miloši Zemanovi.
 • Senátor za ČSSD Zdeněk Škromach se zviditelnil návrhem novely zákona 361/2000 umožňující řídit bicykl s alkoholem v krvi do 0,8 promile.
  x x x
  Světová média věnují pozornost zemětřesení ve střední Itálii, které zničilo městečko Amatrice a způsobilo smrt téměř tří stovkám lidí. Jinak byznys jako obvykle.

  | nahoru |

  22. 8. 2016
  Letní OH v Rio de Janeiro skončily a v médiích se rozvinula debata o tom, jak dopadli čeští sportovci, a to zcela ve stylu, zda láhev byla poloprázdná (Martin Komárek) nebo poloplná (Erik Best). Z deseti medailí byla jen jedna zlatá (Slováci měli dvě zlaté, ale celkem jen čtyři medaile).
  x x x
  Vzpomínání na 21. srpen 1968 je v médiích rok od roku stejnější. Ani "nově objevené fotografie a dokumenty" či "zapomenuté vzpomínky" pamětníků již nepřinášejí nic nového. Nic nového nepřinesla ani studie "Spolková zpravodajská služba a pražské jaro 1968" publikovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), anoncovaná zprávou ČTK.
  To, že tajné služby SRN v roce 1968 ve vztahu k Pražskému jaru zachovávaly přísnou neutralitu a nevměšování, mělo dobrý důvod: články 53 a 107 Charty OSN, které za určitých okolností umožňovaly SSSR proti tehdejšímu západnímu Německu, jako "nepřátelskému státu" použít sílu (viz obavy Willyho Brandta na str 312 uvedené studie).
  x x x
  Zatímco v neděli 21. srpna se u budovy Českého rozhlasu odehrávala tradiční panychida za oběti okupace ze srpna 1968, a několik desítek účastníků zde tleskalo projevu Karla Schwarzenberga, o několik hodin později v půl třetí odpoledne se na Staroměstské náměstí dostavil na hřbetu velblouda docent Konvička, kterého doprovodila motorizovaná jednotka kostýmovaných ozbrojených džihádistů střílejících z maket zbraní. Média jako obvykle "nezklamala."
  Trapnou provokaci, která by si zasluhovala krátkou zprávu v rozsahu jednoho odstavce, zdramatizovala titulky
 • Alláhu Akbar! Konvičkovci vtrhli jako teroristé na Staromák a stříleli. Turisté v panice prchali (Parlamentní listy),
 • Konvičkovo představení o invazi islámu do Česka způsobilo paniku (ČTK) nebo
 • Hra konvičkovců na IS zažehla v Praze paniku, policie akci stopla (MF Dnes).
  Kromě videa Parlamentních listů událost natočila také televize Prima, která reportáž ve večerních zprávách postavila do čela headlinů a na třetí místo zpravodajství FTV Prima. O kvalitě zpravodajství Primy svědčí nepravdivá a zavádějící úvodní věta reportáže: "Panikou a zraněním několika turistů skončila na Staroměstském náměstí hra Konvičkovců na Islámský stát." Při tom k žádné velké panice, ani k žádnému zranění nedošlo.
  Své vlastní video si natočili i Konvičkovci a umístili ho na YouTube. Ve večerním zpravodajství nejen Česká televize, ale i televize Nova událost na Staroměstském náměstí ignorovaly, dostala se jen na jejich weby. Nebyl to však případ tištěných novin, z nichž největší prostor poskytly a reklamu Martinu Konvičkovi udělaly Lidové noviny (titulní strana + rozhovor).
  DODATEK 23.8.: Tento sedmivteřinový záběr (lidé v restauraci Kotleta utíkají ze zahrádky kolem baru, kdosi kácí stoličku) oslabuje moje předchozí tvrzení. Byli to cizinci, kteří se vyděsili. Ale jinak na všech ostatních dostupných záběrech - včetně toho z přijíždějícího auta (viz YouTube) jsem však viděl jen zvědavě přihlížející občany. Proto i nadále trvám na tom, že média přeháněla, panika nebyla velká, nebylo žádné zranění.
  Jak asi dopadne další akce dua Vítek/Konvička "s humorem do Mekky" u saudskoarabské ambasády oznámená na magistrátním seznamu jako „akce proti terorismu a za demokracii“?
  x x x
  Jediné pozitivum této akce: přehlušila a odsoudila k zapomění song Olivie Žižkové Evropo dýchej. Do veřejné debaty se zapojil i Jarek Nohavica humorným, byť ne zcela politicky korektním popěvkem Baraba mi šahá na babu.
  x x x
  Postoj k islámu rozděluje i katolickou církev, jak je možné se dočíst v komentáři Martina Vaňáče Vrtěti kardinálem. Předmětem kritiky je především vystupování Milana Norberta Badala, ředitele odboru vnějších vztahů pražského arcibiskupství a osobního sekretáře kardinála Duky. Vaňáčovu kritiku sice Tomáš Zdechovský se snaží vyvracet, ale jsou tu i jiné ohlasy: například Martin Putna ve svém pravidelném fejetonu Badalovi radí: "Make cakes not war."
  Skutečnost, že kardinál Duka dal k dispozici svůj text Parlamentním listům, mne dosti zklamal, PL si tento text "vychutnaly" titulkem "Kardinál Duka pro PL: Islám v sobě skrývá násilné tendence. Přestaňme nálepkovat a ničit ty, kteří mají obavy. Místo dialogu se někteří chovají jako za nacismu a komunismu."
  V této souvislosti jsem si opět vzpomněl na Jiřího Leschtinu: "Kdy zodpovědnějším politikům i odborníkům dojde, že účinkováním v Parlamentních listech dodávají zdání solidnosti a poctivosti zákeřnému propagandistickému bulváru?"
  x x x
  Martin Putna to pro změnu schytal od Martina Hekrdly kvůli rozhovoru s Barborou Tachecí, v němž "volal odpovědné politiky, aby tuto zemi zbavili Miloše Zemana". Hekrdla reagoval komentářem "Kavárna versus lid, dvě slepé uličky – a hrozby", který končí slovy: „Putinizovaný“ lid dnes určitě není uvědomělý, tedy vědomý si svých reálných zájmů, nepřátel a možností. Hrozí, že na sebe tancem podle zemanovských not strhne těžkou dějinnou pavlač. Ale zaslepená putnoidní kavárna není jen jiná slepá ulička, ale i další – a nemalá – hrozba svobodě.

  | nahoru |

  10. 8. 2016
  Dnes probíhá už osmý den (z celkových devatenácti) sportovní zápolení Letních olympijských her v Rio de Janeiro. Pro Česko zatím stále bez medaile. Dosavadní české highlights: Šafářová se Strýcovou vyřadili v prvním kole tenisového turnaje ve čtyřhře sestry Williamsové; dvě čtvrtá místa: kanoista Gebas a skeetař Kostelecký.
  x x x
  Za oceánem souboj Donald Trump vs. Hillary Clintonová před prezidentskými volbami nabírá obrátky. Donald je verbálně stále více agresivnější, což mu snižuje výsledky opinion polls, a také média jsou na straně Hillary. Ale v dnešní době to už nemusí tolik znamenat, spíše naopak - přízeň mainstreamu může být před volbami nevýhodou. Ve včerejší debatě v Událostech komentářích ČT24 (Klvaňa pro Hillary, Hejma pro Donalda) padla metafora: Donald Trump je jakýmsi křížencem Miloše Zemana (showman populista) a Andreje Babiše (miliardář).
  x x x
  Také u nás se bude volit, což na vlastní kůži pocítil jihomoravský hejtman Michal Hašek, který má problémy s vysvětlením, proč a jak platil z erárních peněz jakousi obskurní píárovou či lobbystickou firmu. Vše začalo 19. července článkem v MF Dnes, později vyšlo najevo, že Hašek si platil propagaci také na Parlamentních listech. Hašek vše označil za „hnojometné kampaně předvolebně rozpoutané stranickým listem ANO“.

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz