Aktuality Louče
296
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2016... ARCHIV     TÉMATA
30. 9. 2016
Co všechno mi při dovolené v zahraničí uniklo a po návratu zařazuji do svého zápisníku?
x x x
Projev prezidenta Miloše Zemana na 71. zasedání Valného shromáždění OSN 21. září, který - jako vše, co Miloš Zeman dělá - byl určen hlavně pro domácí publikum, protože jinak jeho praktická hodnota z hlediska mezinárodní politiky je nulová.
Prezident se zkrátka rozhodl být Pythií šířící proroctví varující před islámským terorismem a vyvolávající strach, jak to dokázal i ve svém dnešním projevu na řeckém ostrově Rhodos, kde se koná čtrnácté Rhodoské forum "Dialog civilizací." Zde naštěstí nerozséval knížecí rady, jak si poradit s islámským státem ("musíme zaútočit na mozek, nikoliv na tělo") , omezil se pouze na bonmot vztahující se k tématu "dialog." Parafráze: Lidé mají různé chutě a proto je možné s nimi vést dialog, například s vegetariány. Nelze však vést dialog s kanibaly, pro něž jsme sami potravou.
Rozhovor pro web Rhodoského fóra poskytl i bývalý prezident Václav Klaus, v němž forum pochválil jako instituci, která zaplňuje mezeru ve struktuře jiných podobných think-tanků.
x x x
Televizní duel amerických prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa 26. září, první ze tří plánovaných TV debat, se stal nejsledovanější prezidentskou debatou v historii.
Na třinácti kanálech (Fox News, CNN, MSNBC, NBC, ABC, CBS, PBS NewsHour, Fox Business Network, CNBC a další byznysové kanály) ji sledovalo 84 milionů diváků, čímž se překonal rekord před čtyřmi lety z debaty Obama-Romney (80 milionů). Moderoval Lester Holt z televize NBC. Debata proběhla na půdě soukromé Hofstra University na Long Island, formát tří debat dohodla nestranická Commission on Presidential Debates.
x x x
Díky záznamu jsem mohl dodatečně zhlédnout debatu v Cevro Institutu ze středy 21. září na téma "Média a politika: Jak média ovlivňují svět politiky a naopak." Složení panelu: Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes, Dalibor Balšínek, šéfredaktor Echo24, Jaroslav Šídlo, komentátor; besedu moderoval Tomáš Pojar, bývalý diplomat, dnes prorektor CEVRO Institutu.
Tématem bylo samozřejmě Babišovo vlastnictví médií (Jaroslav Plesl: "fakt v tom nevidím problém"), které kromě Plesla hájil přítomný poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Mezi hosty byli vidět Ivan Langer, Saša Vondra, Dušan Tříska, Roman Joch, Barbora Osvaldová a další, mezi nimi i obvyklí kverulanti podobných debat, tentokráte zastoupení osobou "inženýrJosefRakembýej", který všem oznámil, že jsme protektorátem amerického imperialismu a jeho židovské oligarchie. (29. minuta)
x x x
Syrské Aleppo (ČTK razí český název Halab) se stává místem humanitární katastrofy, při níž hynou civilisté. Vyjednaná příměří nefungují, humanitární konvoj směřující k obleženým povstalcům byl 20. září rozstřílen. Rusové a Američani se hádají o to, kdo za to může. Jeden z nich má asi špatné svědomí, proto zveřejnil video z dronu, které zaznamenalo při konvoji pohyb jednoho ozbrojeného vozidla.
x x x
Marně jsem hledal na ruských oficiálních vládních serverech (mil.ru, mid.ru) reakci na tiskovou konferenci mezinárodního týmu kriminalistů (Joint Investigation Team JIT - s nizozemskou prokuraturou a policií zde spolupracovali experti z Austrálie, Belgie, Malajsie a Ukrajiny), na které bylo 28. září oznámeno, že Boeing 777 malajsijské linky MH17 byl před dvěma lety sestřelen raketou Buk z území ovládaného doněckými separatisty, a že odpalovací zařízení přijelo z Ruska a pak se zase do Ruska vrátilo. (Prezentace zde). Nic více, nic méně. Bezprostřední viníci zatím neznámí. A tak tíha ruské odpovědi zbyla na médiích a jejich propagandě.
x x x
Ve středu 28. září zemřel bývalý izraelský prezident Šimon Peres (93). Na dnešním pohřbu Českou republiku reprezentovali premiér Sobotka a ministr zahraničí Zaorálek.
x x x
Včerejší Lidové noviny se tematicky věnovaly nedožitým osmdesátým narozeninám Václava Havla a zvláště propagaci akce „Milí spoluobčané“, která se uskuteční 5. října na Václavském náměstí. Palcový titulek na první straně: "New York, Vídeň, Praha. Svět slaví Havla." Tak nevím, jak si s tímto faktem poradí ti, pro něž jsou Lidovky jedním z "babišových médií."

| nahoru |

19. 9. 2016
Česká televize odstartovala své předvolební vysílání ve středu 14.9. exkluzívním rozhovorem s prezidentem Milošem Zemanem (text zde).
Factcheck politických diskusí, server demagog.cz provedl okamžitě analýzu rozhovoru s výsledným skóre 18 pravda vs. 6 nepravda. O tom, že Miloš Zeman si taková hodnocení čte, svědčí jeho vystoupení v Letohradu, kde se zmínil o "nějakém hloupém serveru Demagog.cz", který ho opravil ve věci plotu na rakouských hranicích.
x x x
V pátek 16.9. se v Bratislavě sešel "neformální summit EU," tentokráte již bez premiéra Velké Británie. Závěrečná Deklarace a cestovní mapa svoji obecností neuspokojila některé šéfy vlád (Itálie, Maďarsko), kteří mají s migrací problémy. Italský premiér Matteo Renzi se v Bratislavě odmítl připojit k Merkelové a Hollandovi při setkání s tiskem.
V přijaté Deklaraci se kromě jiného praví: "V Bratislavě jsme se rozhodli, že v nadcházejících měsících nabídneme našim občanům vizi přitažlivé EU, které budou moci důvěřovat a podporovat ji." Na to jsem tedy zvědav a nechám se překvapit.
x x x
Zaujal mne blog historika Michala Stehlíka "Věříme pohádkářům, nikoli historikům", v němž kriticky rozebírá texty spisovatele Vlastimila Vondrušky: "Vondruška dokáže v chytré póze nejprve sdělovat velké pravdy o minulosti – splácá tak do sebe upalování kacířů, muslimské nájezdy a popravy králů – aby vzápětí přenesl tato svá zjednodušení do dnešních časů."
Také já jsem občas fascinován snadností, s jakou Vondruška je schopen zjednodušit až zkreslit historii, která mu pak slouží pro vytváření nových mýtů. Jakýsi novodobý Jirásek zkombinovaný se spisovatelkou historických románů Ludmilou Vaňkovou.
x x x
Kam se však Vondruška hrabe na Vladimíra Železného, který se také na základě svých pohádkářských interpretací rozhodl převyprávět dějiny. Mám na mysli jeho tezi, podle níž EU od samého počátku sloužila jako nástroj Německa k revizi výsledků druhé světové války. Příklad, kterým se snaží podepřít své tvrzení, stojí za doslovnou citaci:
"Sen Německa o ovládnutí Evropy se ale naplňuje a jeho nástrojem je EU. Ostatně, to byl vždy nástroj revize druhé světové války... Dám příklad. Po druhé světové válce připadly jako válečná kořist vítězným zemím rozhlasové a televizní frekvence, a Německo tak přišlo o své frekvence a muselo užívat jiné, například lucemburské. Televize RTL je původně lucemburskou televizní stanicí, přesto je teď market leader v Německu. Unie přišla s další tvrdou věcí, tzv. digitální dividendou. To znamená, že všechny frekvence národních států se hodí do společného košíku a pak se znovu přerozdělí. Část půjde na mobilní telefony a Německu se díky tomu vrátí některé frekvence. Podobně tvrdě ale postupovalo Německo i v celé řadě dalších ekonomických směrů, jimiž zamíchal výsledek druhé světové války."
Jeden nesmysl a výmysl vedle druhého (speciálně o tom, jak Německo přišlo o frekvence, a jak muselo užívat ty lucemburské). Jenomže jak to má neinformovaný občan poznat, když neví, co je to ITU/UIT a jak pracují a rozhodují Radiokomunikační konference. Nehledě na to, že ti, co frekvence pro mobilní komunikace v Německu využívají, nejsou výhradně němečtí, ale globalizovaní komunikační operátoři. Zkrátka Vladimír nám zamrzl uprostřed 20. století a nevšiml si, že už řadu let kolem nás zuří globalizace.

| nahoru |

13. 9. 2016
Český občan Zdeněk Gažda zasáhl do průběhu prezidentské kampaně v USA, když v neděli 11.9. na twitteru zveřejnil dvacetivteřinové video (přes 30 tisíc retweetů) s kolabující kandidátkou na prezidentský úřad Hillary Clintonovou, která i přes svoji nemoc (údajně zápal plic) se účastnila vzpomínkové slavnosti k 15. výročí útoku na WTC.
Server Aktuálně včera pohotově natočil se Zdeňkem Gaždou rozhovor vedený přes Skype. Dozvěděl jsem se v něm jeden fakt, který poněkud oslabuje katastrofické zprávy o zdravotním stavu Hillary a tím i o konci jejích prezidentských nadějí. Gažda zde vypráví o tom, jak účastníci ceremonie, jejíž součástí bylo čtení všech téměř tří tisíc jmen obětí teroristického útoku, ji museli absolvovat ve stoje. To čtení totiž trvalo přes tři hodiny. I pro zdravého staršího člověka by to byla zátěž.
Na druhé straně je dosti smutné, že - podobně jako u naší prezidentské volby - americký volič musí vybírat z kandidátů, jejichž duševní i fyzické síly jsou už za zenitem.
DODATEK 14.9.: Pro Zdeňka Gaždu se stal natočený klip zlatým dolem. Na twitteru je sice zdarma, ale média za něj musí platit Murdochově agentuře Storyful tisíce dolarů. Část z toho dostává Gažda. Zdroj: "Since Sunday, Storyful has been able to charge “a couple hundred thousand” for the rights to the 20-second clip, says Storyful CEO Rahul Chopra. That money will be split between Storyful and Gazda, with Gazda getting the majority, he says."

| nahoru |

12. 9. 2016
Dnešní návštěva kandidáta rakouských svobodných (FPÖ) na úřad spolkového prezidenta Norberta Hofera na Pražském hradě byla prezentována jako návštěva "třetího předsedy Národní rady Rakouské republiky" (Národní rada = dolní komora parlamentu, třetí předseda = druhý zástupce předsedy Nationalrat).
Žádný předseda Svobodných, žádný prezidentský kandidát, ale třetí člen grémia, které dnes zastupuje rakouského prezidenta. Tuhle funkci zmínil v Radiožurnálu 7.9. i ministr zahraničí Zaorálek, který si to nechtěl se Zemanem rozházet. Tím naši politici nechtěně dali do ruky Van der Bellenovi argument proti Hoferovi, protože Hofer se zavázal, že tuhle reprezentativní funkci nebude při volebním boji nikdy využívat.
x x x
David Klimeš v HN celou situaci rozebírá v komentáři Co nás stála legrace s Hoferem na Hradě, v němž kritizuje česká média, kde jsou všichni "jako vždy uhranutí grandiózností prezidentovy provokace" a zapomínají analyzovat diplomatické škody, které toto setkání způsobí, a také amatérismus pražského Hradu. Doslova:
"V předvečer cesty poskytl (Hofer) Kleine Zeitung interview, ve kterém ostře odsoudil Benešovy dekrety jako bezpráví. Jeho vyjádření obletělo celý region, protože ještě nikdy hlava českého státu nepřijímala politika, který by si takto dovolil mluvit o dekretech. Zeman tak moc stál o novou provokaci, že si ho Hofer nakonec namazal na chleba. Je navíc tragikomické, že Hofer toto provedl politikovi, pro kterého rajtování na Benešových dekretech je už dekády jednou z nejoblíbenějších politických her."
x x x
Právě v době své návštěvy Prahy se Hofer dozvěděl, že opakované druhé kolo prezidentských voleb v Rakousku plánované na 2. října se odkládá. Ministr vnitra Wolfgang Sobotka dnes na tiskové konferenci oznámil, že obálky, které měly sloužit ke korespondenční volbě, nevyhovují (špatně se slepují), musí se připravit nové. O termínu rozhodne parlament, návrh: 27. listopad nebo 4. prosinec.
x x x
Konvičkova provokativní akce „S humorem do Mekky“ před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici byla v neděli 11.9. rozpuštěna poté, co organizátoři chtěli použít kadibudku jako posvátný kámen v Mekce Kaaba. Podle mého názoru měla se česká mainstreamová média od akce distancovat, buď ji ignorovat nebo odbýt jen krátkou notickou, komentáře byly zbytečné. Konvička tak opět dosáhl svého. Na námitku o "cenzuře" je jednoduchá odpověď. Kdo chtěl, zpravodajství si našel na Parlamentních listech.

| nahoru |

7. 9. 2016
Stojí za zaznamenání: Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn, po otci muslim, reagoval na jedenáctibodový plán deislamizace Nizozemska Geerta Wilderse vystoupením, v němž postavil Wilderse do jedné řady s „populisty používající polopravdy a přehnané zjednodušování Trumpem, Orbánem, Zemanem, Hoferem, Ficem, Le Penovou, Faragem a také s DAIŠ (Islámským státem). Prezidentův mluvčí Ovčáček zareagoval odmítavým stanoviskem. Furore proti Husajnovi na českých internetových diskusích se dalo předpokládat.
Na druhé straně fakt, že prezident Zeman přijme na Hradě rakouského prezidentského kandidáta Hofera za pravicově populistickou stranu FPÖ, o něčem svědčí. Nevyčítám, pouze konstatuji. Otázkou je, zda karta, na kterou prezident sází, je vyhrávající. Nejen pro něj, ale i pro český stát a jeho obraz ve světě.

| nahoru |

6. 9. 2016
Je čas provést bilanci minulého týdne. Některé mediální události jsem již pojednal ve zvláštních příspěvcích: Peroutka opět na tapetě (výsledek rozhodnutí odvolacího soudu v kauze Terezy Kaslové) a Pár slov o tom masakru v Germánii (média o výsledcích voleb ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko).
x x x
30. srpna zemřela Věra Čáslavská, její smrt poskytla médiím na sklonku okurkové sezóny výživné téma, do něhož se míchala i politika (vztah Miloše Zemana a zesnulé) i bulvární špína (Blesk - spis Evy Bosákové Gymnastka)
x x x
Brzy následovalo vzedmutí mediálních vášní poté, co server Aktuálně.cz ve fotoreportáži z návštěvy ministra financí Andreje Babiše ve Varnsdorfu 1. září na začátku školního roku přičinil k jedné z fotografií popisek: "Byly doby, kdy všichni Romové pracovali," říká ministr. "To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam."
Následovalo vysvětlení a omluva, která však nezabránila soustředěné bubnové palbě na Babiše ze stran opozice i koaličních partnerů. (Před volbami je každý klacek na soupeře dobrý.) Zatím vše skončilo dnešní návštěvou ministra Babiše v Letech.
Dodatek večer: Neskončilo. Na dnešní schůzi Sněmovny se o kauze téměř hodinu debatovalo, až rozpravu uzavřela další omluva.
x x x
Jeden ze spolutvůrců východní politiky SRN bývalý ministr zahraničí a také západoněmecký prezident v letech 1974-9 Walter Scheel zemřel 24. srpna ve věku 97 let, aniž by si toho nějak výrazně všimla česká média. Krátká noticka ČTK nestála za zveřejnění ani tzv. seriózním a kvalitním deníkům, jakými jsou Právo a MF Dnes.
Lze se pak divit, že prezidentská kancelář posílá kondolenci s dvoutýdenním zpožděním? Tím jenom ilustruji své tvrzení v již zmíněném textu o Germánii (neznalost německých realit, německého politického systému, německé poválečné historie v české společnosti).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz