Aktuality Louče
303
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2017... ARCHIV     TÉMATA
27. 4. 2017
Rada ČT včera jednomyslně (ve druhém kole 15 hlasů) zvolila Petra Dvořáka ředitelem České televize. Dvořák tak dostal šanci stát se rekordmanem v délce ředitelování ČT. Zatím držel rekord Ivo Mathé, který vydržel ve funkci šest let (plus 97 dní od jeho jmenování parlamentem po řádné zvolení). Oprava 1.5.: Zatím drží rekord Jiří Janeček, který byl ve funkci osm let (19.7.2003-31.8.2011). Děkuji @Raimund25 za upozornění.
Druhý termín dostal od Rady ČTK také ředitel České tiskové kanceláře Jiří Majstr.
x x x
Erik Best, který se včera na rozhlasové Dvojce vyjádřil kriticky k metodě prezidentování Donalda Trumpa, dnes ve své glose Kdo platí anti-Babiše? opět podlehl své slabosti pro konspirační teorie.
Protibabišovský materiál (Analytický souhrn kauz a nezodpovězené otázky související s podnikáním ministra financí A. Babiše), který zveřejnil denik.cz, je pouze souhrnem nejrůznějších materiálů z otevřených zdrojů a z monitoringu médií. "Toto časově jistě náročné cvičení" podle mého názoru zvládnou dva lidé za tři dny, ne-li dříve. Žádné velké peníze k tomu zapotřebí nejsou.

| nahoru |

24. 4. 2017
Výsledky včerejšího prvního kola prezidentských voleb ve Francii: Emmanuel Macron 23,75%, Marine Le Pen 21,53%, Francois Fillon 19,91%, Jean-Luc Mélenchon 19,64%. Ve druhém kole se střetnou Macron s Le Penovou. Tučným soustem pro bulvární média je manželství vítěze prvního kola Macrona (39) se ženou o 25 let starší.
x x x
V České republice, kde je věkový poměr prezidentského páru opačný, manželka Miloše Zemana Ivana (o 20 let mladší) se postavila do čela volebního týmu a dnes zahájila sběr podpisů pro kandidaturu svého manžela. Prvním podpisem byl její vlastní. Totéž provedla i manželka budoucího kandidáta Jiřího Drahoše. Michal Horáček rozesel svá sběrná místa po republice už od Velikonoc.

| nahoru |

18. 4. 2017
Velikonoce a turecké referendum máme za sebou. Pro Erdoganovy ústavní reformy se vyslovilo 51,4 procent a proti 48,6 procent voličů. K urnám se dostavilo 49,8 milionů tureckých občanů, což znamená účast 85 procent. Je tu tedy další společnost rozpolcená v pohledu na to, kterým směrem by se měla vydat.
I tak je referendum poměrně slušným vysvědčením pro demokracii v Turecku v podmínkách výjmečného stavu.
Porovnávám s Německem, kde po převzetí moci nacisty si v listopadu 1933 trouflo hlasovat proti NSDAP jen 8 procent (zatímco v březnu 1933 to bylo 56 procent). Nemluvě o Československu, kde si v květnu 1948 trouflo vhodit do urny bílé lístky jen 13,4 procent voličů.
x x x
Rozdělenou britskou společnost chce spojit a britskou pozici při jednání o brexitu chce posílit premiérka Theresa Mayová, která dnes ohlásila svůj záměr vyhlásit předčasné volby na 8. června. Musí jí to ještě schválit parlament.
x x x
Barbarský útok na autobusový konvoj civilistů evakuovaných poblíž Aleppa z obklíčených oblastí na základě vzájemných dohod, zabil více než 120 lidí, z toho polovinu dětí. Další ilustrace nesmyslnosti a krutosti syrské občanské války, do jejíhož ohně foukají cizí mocnosti, v níž nejsou vítězové, jen prohrávající. Jako obvykle útočník (sebevrah s autem plným výbušnin) nejasný.
Před vyslovením jednorozměrného hodnotícího soudu o Syrii bych každému doporučil zhlédnout pořad Na plovárně s Jakubem Szántoem. Poučené, stručné, výstižné.
x x x
O katastrofální novinářské úrovni Parlamentních listů přinesli důkaz dva recesisté, kteří na jeho webové stránky dostali články plné nesmyslů.
Editoři PL tyto fake-news na stránkách Parlamentních listů bez váhání publikovali, protože jejich obsah konvenoval jejich "nezávislé" a "nestranné" redakční politice (humanitární bombardování - Trump i Obama Havlovými učni, ale i spiknutí ekoteroristů a chemtrails atd.)
Budou i nadále Parlamentní listy pro prezidenta Zemana "velmi objektivním deníkem, kterého si vážím"?

| nahoru |

12. 4. 2017
Na dotaz Jaroslava Krupky z Deníku o silných a slabých stránkách ředitele ČT Petra Dvořáka jsem odpověděl: Silná stránka: ekonomické a koncepční řízení podniku. Slabá stránka: jen částečná, možná nedostatečná zpětná vazba v programové oblasti - včetně zpravodajství.
Mám na mysli apriorní obhajování všeho, co ČT dělá, i tam, kde by věci pomohla věcná kritická analýza. I když chápu, že v podmínkách brutálních politicky vedených útoků proti ČT, je snadné upadnout do podobné jednostranné defenzivy.
Mezi kandidáty však nevidím lepší alternativu.
x x x
První kolo výběru nového ředitele České televize z dvanácti kandidátů je možné sledovat v přímém přenosu (později záznamu) z dnešního jednání Rady ČT zde. Shortlist pěti kandidátů má toto složení: Dvořák (15 hlasů), Konrád (11), Novák (11), Vinklář (9), Potužník (9).
x x x
Petr Honzejk z HN označil včerejší debatování na téma Role ČT v naší společnosti za "senátní hejtovací grotesku." Videa z konference jsou už k dispozici na kanálu SPO na YouTube.

| nahoru |

10. 4. 2017
Dostal jsem několik dotazů, co si myslím o perspektivách televize Z24. Ve věci účasti Vladimíra Železného na tomto projektu mohu jenom zopakovat to, co jsem napsal před čtyřmi lety, když Vladimír nastupoval jako ředitel do Tv Barrandov (kde vydržel necelých půl roku).
V glose "Návraty Vladimíra Ž." jsem tehdy zauvažoval nad tím, zda si "majitel Soukup" nevybral Vladimíra Železného "jako maskota zvyšujícího hodnotu jeho investice".
Podobně odpovídám na dotazy i dnes:
"Podle mého názoru má VŽ opět posloužit jako žolík ve hře, kterou hrají jiní. Je-li provozovatelem investiční společnost, jehož investoři jsou tajní, a když tato televize má začít provoz někdy před parlamentními volbami, pak mi nedá, aby ve mně nevzniklo podezření a nevzpomněl si na případ někdejšího bulváru Super jako předvolebního plátku, který po volbách brzy zanikl. Je možné, že Pál Mickovics jako mediální podnikatel vystihl současnou situaci, a peníze pro rozjezd nové televize získal ze zdrojů majících před volbami zájem o vstup do veřejného prostoru."
Teď jde jen o to, zda se to do voleb stihne.
x x x
Na programu zítřejší konference, kterou pod názvem "Role České televize v naší společnosti" pořádá Klub nezávislých senátorů (rozuměj: senátor Veleba), mne zaujal expert Dr. Ing. Jan Campbell, Ph.D., Prof.h.c., takto občan SRN.
Zajímalo by mne, jaké bylo jeho rodné jméno před odchodem z Československa, jaký je jeho vztah k britské občance Olze Alexandrovně Campbell, a co ho vedlo k čilé publicistické činnosti na Parlamentních listech od roku 2014 (v letech 2010-4 Britské listy) poté, co jeho britská, německá i česká poradenská firma skončily neúspěchem.
x x x
Redakci se nelíbil titulek "Média a totalita podle Hannah Arendtové", kterým jsem nadepsal svůj pravidelný sloupek pro Týdeník rozhlas. Proto ho nahradila - možná lepším a zcela určitě přitažlivějším: "Pravda a lež v otevřeném zápase. Co zvítězí?"

| nahoru |

7. 4. 2017
Událostí je tolik, že média nevědí, kam dřív skočit. Josef Šlerka dnešní situaci okomentoval slovy: "Dnes bude na Facebooku den Českých vojenských stratégů. Nahradí včerejší Den českých měnových spekulantů."
x x x
Skutečně, po včerejším americkém nočním útoku střelami Tomahawk na leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie, který následoval po použití chemických zbraní ve městě Chán Šajchún, provincie Idlib, se vyrojilo neuvěřitelné množství teorií, jak to s těmi otravnými plyny bylo.
x x x
Narážka na Den českých měnových spekulantů se vztahovala ke včerejšímu ukončení devizových intervencí České národní banky. Katastrofické předpovědi o dramatickém kolísání kurzu koruny ve vztahu k euru se nesplnily. Koruna klesla zhruba o 70 haléřů.
x x x
Aby toho nebylo málo, švédský Stockholm zažil teroristický útok proti civilnímu obyvatelstvu, když náklaďák ukradený v pivovaru, začal kosit lidi na pěší zóně. Zatím pět mrtvých. Pachatel zatím neznámý.
x x x
Nechápu, jak naši politici stihnou vládnout a administrovat své záležitosti, když neustále musí - nebo chtějí? - vystupovat v médiích.
Například ministr financí Andrej Babiš stihl během dvou dnů poskytnout dva dlouhé videorozhovory - jeden Luboši Xaveru Veselému na XTV. Ten druhý pak Pavlu Štruncovi na serveru info. Oba byly v odpovědích téměř přes kopírák.
Nedá mi, abych z jednoho necitoval: "Já jsem transparentní... a hlavně: Proč já mám jmenovitě vysvětlovat, jestli jsem si před dvaceti lety koupil lízátko za pět korun nebo ne."
x x x
Včera večer pak v rozhovoru na televizi Barrandov prezident Zeman oznámil termín parlamentních voleb - 20. a 21. října.

| nahoru |

5. 4. 2017
Ohlédnutí za začátkem dubna.
Apríl v médiích už nikoho příliš nevzrušuje, přestože mu v sobotních Lidovkách daly tak velký prostor (letadlová loď Masaryk, sloučení Sparty a Slávie).
x x x
Prezident Miloš Zeman se projevil jako dobrý prognostik, když předminulou neděli 26. března v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v Pressklubu Frekvence 1 řekl:
"Tak to já Vám samozřejmě prozradím tajemství. A už vidím, jaký zase bude v mediálním světě poprask. Tady v Lánech..." (replika LXV: Nejmenujte žádné konkrétní stránky, prosím...) Ani nevím, jaké konkrétní stránky to byly. Asi před rokem, možná ani ne, se mně tady v Lánech stalo, že mi někdo na můj počítač nainstaloval, prosím pěkně, dětskou pornografii...
Mediální poprask nastal, nejen doma, ale i v zahraničních médiích, která se ráda chopila prezidentovy interpretace, že šlo o záměrné "nainstalování", tedy hackerský útok (což, jak ukázalo šetření, je nesmysl).
x x x
V pondělí 3. dubna v Petrohradu terorista odpálil bombu ve vlaku metra. Výsledek: čtrnáct mrtvých přes padesát zraněných. Předpokládaným pachatelem je podle vyšetřovatelů "etnický Uzbek s ruským pasem, Akbaržon Džalilov, který před sedmi lety přijel do Petrohradu z rodného Kyrgyzstánu".
Stále není jasno, zda šlo o čin osamělého teroristy, nebo zda útok někdo organizoval. Otázka "cui bono", aneb komu to prospěje, podněcuje fantasii tvůrců spikleneckých teorií (účast ruské tajné služby FSB?). Že je to zbraň dvousečná, upozorňuje ve svém Posledním slově Erik Best.
x x x
Hospodářské noviny minulý pátek uvedly, že nová zpravodajská televize Z24 je na spadnutí a začne "zřejmě" vysílat ještě před volbami. Jenže v dokumentech Rady pro R a Tv vysílání jsem marně hledal nějaký záznam o udělení licence.
Všechny informace se zatím odvíjejí od píárového oznámení podnikatele Pál Milkovicse (S+P Broadcasting, TV Mňau, TV Mňam) ze začátku března, že do jeho podniku vstoupí Vladimír Železný. Milkovics sliboval, že detaily dodá na společné tiskové konferenci. Na tu tiskovku čekám už skoro měsíc, prý zítra se konečně bude konat.
DODATEK 6.4.: Tiskovka se konala, zde je její záznam. Z24 zatím nebude v éteru, bude jen online na internetu (údajně od června), již v květnu se objeví bezplatný tištěný týdeník Z24. Zaznamenal jsem: "Naše informace budou jiné (než veřejnoprávní, složité, komplexní - mš), budou přímé."

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz