Aktuality Louče
310
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2017... ARCHIV     TÉMATA
30. 11. 2017
Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Rusku ve dnech 20.-24. listopadu byla okořeněna skandálem s publikováním článku na internetovém portálu armádního rozhlasu a televize tvzvezda.ru, který měl titulek „Československo musí být vděčné SSSR za rok 1968: historie "pražského jara"“. Aféru jsem popsal v komentáři "Když se ruský bloger extremista stane mediální kauzou."
x x x
Sobotkova vláda podala demisi a ve Sněmovně se to vaří kolem obsazování funkcí a výborů. Při pohledu na některé poslance, které se dostávají do funkcí předsedů výborů, si občas připomenu Němečkův komentář k volbám, v němž kromě jiného o Tomio Okamurovi, který "pokaždé nabídne, po čem je poptávka" napsal, že "ani on neví, jakou skupinu magorů si vyvezl na zádech tentokrát"
x x x
Rozprodej televizních stanic CME, kterých se chce koncern Time-Warner zbavit, je zřejmě na spadnutí. Včetně televize Nova, která je na prodej. Hovoří a píše se o tom, že zájem o Novu mají Číňani (CEFC) a finanční skupina Penta. V Chorvatsku se prodej zdejší stanice CME skupině United Group (Chorvatsko, Slovinsko) zadrhl na odmítnutí regulátora.
x x x
Ve věku 77 let zemřel jeden z "otců české privatizace" Tomáš Ježek. Nekritický obdivovatel liberalismu F.A.Hayeka, pro nějž byl americký ekonom John Kenneth Galbraith "kreténem", si to u mne později vyžehlil článkem Hemžení světloplachých brouků, v němž v roce 2008 upozornil na to, jak se pomocí listinných akcií na majitele u nás obchází zákon proti praní špinavých peněz. Teprve pak se tento problém, na který hlídací psi novináři nepřišli, dostal do médií a začal se řešit.
x x x
Letošní Zlatý slavík s tradičními vítězi Bílá/Gott čelí skandálu, neboť pořadatelé nezapočetli všechny hlasy pro zpěváka a skupinu Ortel, čímž se nejpopulárnější skupinou stala skupina Kabát, která však cenu později vrátila.

| nahoru |

20. 11. 2017
Zatímco v České televizi a v Českém rozhlase stále přemýšlejí o tom, jak zorganizují vysílání před prezidentskými volbami (také proto ředitel ČT Petr Dvořák navštíví Hrad, jen co se vrátí prezident z návštěvy Ruské federace), na internetu se už rozbíhají rozhovory a debaty s kandidáty.
Jako první vystartoval web Seznam zprávy, který do studia pozval šest kandidátů z devíti, kteří zatím prošli ověřovací procedurou MV ČR: Jiřího Drahoše, Pavla Fischera, Marka Hilšera, Michala Horáčka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.
Pod hlavičkou Boj o Hrad s nimi redaktoři Jindřich Šídlo a Jiří Kubík natočili ve čtvrtek tři půlhodinové pořady, z nichž ten první se odehrává jako neformální debata u kávy.
V druhém pořadu odpovídali kandidáti na otázky svých soupeřů a také na dotazy o postojích k závažným společenským problémům.
Ve třetím pořadu, který Seznam dodal na web v pátek 17. listopadu, přítomní diskutovali o perspektivách demokracie a především, proč se rozhodli kandidovat a proč se považují za nejlepší volbu proti Miloši Zemanovi.
x x x
Dnes přišel se svou troškou do mlýna mediální dům Vltava-Labe-Press, který uspořádal prezidentskou debatu v netradičním prostředí. Šestice kandidátů (podobná sestava jako v Seznamu, jen Pavla Fischera vystřídal Jiří Hynek) diskutovala ve vlaku z Prahy do Ústí nad Labem a zpět s cestujícími.
Diskusi a veškeré dění zaznamenávala online reportáž, jejíž souhrn se objeví zítra v tištěném Deníku.
Kromě toho Roman Gallo nechal kandidáty ve vlaku odpovídat na třicet - podle mého názoru dosti triviálních - otázek.
x x x
Tradiční média zatím o těchto internetových debatách příliš neinformují. Tu první však zajímavě zhodnotil na facebooku Martin Jaroš.
x x x
V Německu včera ztroskotal pokus vytvořit koalici, na níž by vedle CDU/CSU participovali také liberálové FDP a Zelení. Jak se ukázalo, názorová propast mezi liberály a Zelenými se ukázala být nepřekonatelná.
Týdeník Spiegel ve svém komentáři připouští možnost nových voleb, při nichž nebude nic jisté. Půjde Angela znovu do toho? Ona by prý šla, ale půjde do toho i její strana? Jak se zachovají sociální demokraté? A pokud by došlo k novým volbám, komu volič přičte k tíži neúspěšné koaliční vyjednávání?
Doslova: "Bude FDP profitovat z dramatické inscenace svého odchodu z koaličních rozhovorů? Nebo bude za to vytrestána? Ocení přiznivci Zelených vyjednávací strategii svého špičkového vedení? Nebo mu budou předhazovat zradu zelených ideálů? A není radost AfD z neúspěchu koaličních rozhovorů trochu předčasná?"
Komentář Spiegelu připomíná, že v Nizozemsku trvalo přes 200 dnů, než se tady po posledních volbách vytvořila vláda, a království se nezhroutilo. Německo by se prý o něco podobného mělo také pokusit.

| nahoru |

8. 11. 2017
Na ministerstvu vnitra zaregistrovali do včerejška 18 kandidátů na funkci prezidenta republiky. Jmenný seznam bude k dispozici až po ověření kandidátních listin 24. listopadu.
x x x
Experti si teď lámou hlavu nad tím, zda může jeden senátor či jeden poslanec dát podporu více kandidátům. Jestliže nikoli, pak Topolánek bude mít jenom sedm podpisů a s vyhlídkou na prezidentský úřad se může rozloučit.
x x x
Twitter rozšířil rozsah zprávy ze 140 znaků na dvojnásobek.

| nahoru |

5. 11. 2017
Dvě události dnešního víkendu:
 • Prezidentský kandidát Jiří Drahoš na obrazovce ČT v pořadu v OVM (spolu s filozofem Janem Sokolem a rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem).
  Mezitím prezidentské zdraví námětem pořadu 168 hodin.
 • Oznámení Mirka Topolánka, že chce také kandidovat v prezidentské volbě. Sděleno nejprve Blesku, později ČT, a definitivně na twitteru slovy "Asi to dám. Šílené rozhodnutí. Srdce nad rozumem. Tož tak..."
  David Klimeš na oznámení reagoval citací titulu Topolánkovy knihy: "Hlavně se neposrat."
  Sociální sítě jsou teď, v neděli večer, plné Dalíka, Toskánska, Berlusconiho vily. Jestli to Mirek "dá", tak to nebude mít lehké.
  x x x
  Jinak další nedůležité události - neboť probíhající za obzorem české kotlinky - běží svým tempem:
 • Při krajských volbách na Slovensku se podařilo vyšachovat banskobystrického župana extrémistu Mariana Kotlebu.
 • Americký prezident Donald Trump se vydal na třináctidenní cestu po Asii.
 • Přes dva tucty mrtvých po střelbě nějakého šílence před baptistickým kostelem v Texasu.
 • Katalánský expremiér se v Belgii přihlásil policii poté, co Španělsko požádalo jeho vydání kvůli zahájenému trestnímu stíhání.
  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz