Aktuality Louče
313
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2018... ARCHIV     TÉMATA
27. 2. 2018
Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, odhalená v neděli 25. února, se v posledních dvou dnech stala politickým tématem. Viz průběžné zpravodajství Denníka N nebo SME.
Teatrální gesto premiéra Fica, který na tiskovkou konferenci nechal přinést milion euro v hotovosti, což je vypsaná odměna za vypátrání vraha, vyvolalo smíšené reakce.
Při této příležitosti jsem si vzpomněl na čtyřicet let starý případ z USA, který jsem kdysi popsal v článku pro HN "Zabíjet novináře se (většinou) nevyplácí".

| nahoru |

25. 2. 2018
XXIII. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu skončily. Hvězdou médií se stala Ester Ledecká, která v sobotu 24. února získala druhou zlatou medaili v paralelním obřím slalomu na snowboardu.
Zítra v pondělí 26. února se budou medailisté - podobně jako po Naganu - oslavovat na Staromáku.
Tentokráte vša čeští hokejisté na medaili nedosáhli, když v semifinále prohráli s ruským týmem (0:3) a bronz museli přenechat Kanadě (4:6). Finálové překvapení se nekonalo. Rusko porazilo Německo v prodloužení 4:3.
x x x
Erik Best je přesvědčen, že v ČR nyní probíhá "klanová válka", když "proti sobě stojí na jedné straně ti, kteří zprivatizovali ČEZ, OKD a Škodu Plzeň, na druhé straně Andrej Babiš, Miloš Zeman a Jaromír Soukup."
Ta první skupina prý dělala vše, aby nebyl zvolen Zeman ani Babiš a Jaroslav Soukup jim to prý nyní v barrandovských Kauzách JS vrací, (viz hodinové pořady o privatizaci plzeňské Škodovky nebo OKD).
Zatím to však nevypadá, že by Soukupovo vyprávění vyvolalo nějaký větší ohlas, nebo že by se přelilo do dalších médií.
x x x
Česká eurokomisařka Věra Jourová se včera v Právu ozvala: "Reakce na nařízení EU o ochraně dat je v ČR hysterická, věříme fake news."
To nijak nezabránilo televizi Prima, aby ve svém zpravodajství nevysílala v sobotu již pátou reportáž na dané téma, nemající daleko k fake news. Prima se v těchto reportážích snaží lidem namluvit, že nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů známé pod zkratkou GDPR ohrožuje novinářskou svobodu a profesi.
x x x
Prezident Miloš Zeman se na TV Barrandov nechal slyšet, že by si "velice přál" personální změny v České televizi, "i když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit."
x x x
Příští týden bude Sněmovna volit nové členy Rady ČTK.
Hnutí ANO navrhuje veterány mediálních rad Pavla Foltána (RRTV 2001-2003, 2009-2015) a Petra Žantovského (RRTV 2000-2003), ODS prosazuje produkční Zdeňku Štěpánovou a Piráti bývalého novináře Jiřího Táborského.
Minulý týden 19. února se novým předsedou Rady ČTK stal Miroslav Augustin.
x x x
Na jedné straně množství speciálů, kterými připomínala dnešní 70. výročí Února roku 1948 snad všechna média, se mi zdálo být trochu přehnané. Na straně druhé, při konfrontaci s bídnými znalostmi historie, které vykazují generace mých vnuků, si říkám: asi je to zapotřebí.
x x x
Se zpožděním jsem se dozvěděl o rozhovoru Jana Jiráka, který na Akutálně.cz prohlásil, že "čtenář má stejné právo na pravdu i na lež", na což jsem reagoval glosou V čem se Jan Jirák mýlí.

| nahoru |

18. 2. 2018
Bilance víkendových médií:
Komentáře k překvapivému vítězství Ester Ledecké na ZOH v superobřím slalomu nebyly novinářům příliš příznivé.
Jednak to odnesl Miroslav Bureš z ČRo, který v úterý napsal "Nezáleží mi na vás, vzkazuje Ester Ledecká", a také televizní komentátoři, kteří jízdu Ledecké glosovali, neustále upozorňovali na chyby, aniž si všimli (na rozdíl od jejich zahraničních kolegů) že je Ledecká dokázala rychle korigovat a jede si pro medaili.
x x x
Na 40. sjezdu ČSSD zvolili delegáti nového předsedu strany, kterým se stal Jan Hamáček. Po delší době se dostal do čela ČSSD člověk, který je schopen plynně promluvit cizím jazykem. Hamáček získal 272 hlasů, jeho soupeř Jiří Zimola 224 hlasů.
Projev Miloše Zemana na sjezdu ponechávám bez komentáře (podobně jako některé jeho insinuační výroky ze čtvrtečních "Hovorů na Barrandově").
x x x
Mediální publicista a lobbista Štěpán Kotrba se zviditelnil, když na sjezdu ČSSD před královehradeckou Střelnicí napadl dva bezdomovce, kteří ho otravovali žádostí o drobáky. Byl zde akreditován jako novinář za ČRo.

| nahoru |

16. 2. 2018
Volba prezidenta a následné reakce přehlušily v médiích řadu událostí konce ledna a začátku února.
x x x
V Davosu proběhlo ve dnech 23.-26. ledna 48. Světové ekonomické fórum, kterého se účastnil americký prezident Trump, a krátce zde promluvil také český premiér v demisi (demise oznámena a přijata 24. ledna).
Andrej Babiš ve svém projevu se přihlásil k jednotné a silné Evropě v době, kdy doma se do popředí veřejné debaty stále častěji dostávala slova "referendum" a "czexit".
x x x
Celostátní referendum, na jehož podobě se politická scéna nebyla schopna dohodnout od roku 1996, přestože na stole ležely některé seriózní návrhy (ve Sněmovně naposledy podpořené prezidentem), se dnes vrací do hry v situaci, z níž bude profitovat Tomio Okamura.
Požadavek referenda o czexitu Okamura sice neprosadí, ale až se zákon přijme, bude tvrdit: vidíte, jak jsem se zasloužil o přímou demokracii.
x x x
Právě na webové stránce Světového ekonomického fóra Francis Fukuyama výstižně popsal nebezpečí populismu pro liberální demokracii.
Podle Fukuyamy se populismus vyznačuje tím, že nabízí lákavé populární, ale dlouhodobě nefungující politické koncepty, střižené na míru specifické skupiny obyvatel pokládajících se za jediné "legitimní" členy národa, a prosazované osobami vůdců zdůrazňujících svůj bezprostřední vztah s "lidem".
Tedy definice beze zbytku vystihující metody Tomia Okamury s jeho "czexitem" a bohužel částečně též chování našeho prezidenta v předvolební kampani při podbízení se davu lacinými útoky na média a politický establishemnt.
x x x
Minulý týden 9. února začaly Zimní Olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Zatím bez zlaté medaile, ale se stříbrmými a bronzovými jistotami (biathlon, Sáblíková, Samková).
x x x
Byla zde i další nepolitická témata. V úterý 6. února internet v přímém přenosu sledoval test rakety Heavy Falcon firmy SpaceX amerického podnikatele Elona Muska. Nákladem rakety byl kabriolet Tesla osazeným robotem Starmanem vypuštěný směrem k Marsu.
x x x
Mediálním tématem byl návrat Jaromíra Jágra z NHL na českou hokejovou scénu a zápas hokejistů Kladna s mužstvem z Benátek nad Jizerou. Hospodářské noviny mu dokonce věnovaly 31. ledna celou titulní stranu.
x x x
MF Dnes zase zaujala 5. února otvírákem na první straně pokládající za hlavní událost dne výsledek spotřebitelského testu s titulkem "Vlhčený toaletní papír ucpe odpad."
Při tom doma (jednání ANO o budoucí vládě) i ve světě (například českými médii zanedbávané velmocenské hrátky v Sýrii) se děly věci.
x x x
Z posledních mediálních událostí zaznamenávám: leteckou katastrofu v Rusku a masové vraždění ve škole na Floridě.
x x x
V sousedním Německu jednání o velké koalici GroKo vyústilo v politický pád předsedy sociálních demokratů Martina Schulze, který nepřežil své názorové veletoče ve prospěch stability státu. Osud koaliční smlouvy CDU/CSU a SPD je však stále na vážkách, musí ji schválit členská základna.
x x x
Dlouhodobým jablkem sváru se staly reportáže Janka Kroupy z loňského listopadu o hospodaření firem Agrofertu na pozemcích, které nemají jasného majitele (viz také záznam pořadu 20 minut Radiožurnálu).
Ředitel ČRo René Zavoral reportáže označil za neobjektivní a nevyvážené. Na zasedání Rady ČRo 31. ledna svůj názor podepřel analýzou zpracovanou na FSV UK.
Toto vystoupení vyvolalo protesty redaktorů, ale i kritiku Akademického senátu FSV, jenž se distancoval od "účelového využití analýzy" (jedné ze tří zpracovaných, ale jediná použitá) ředitelem rozhlasu.
Debata se přesunula i do Parlamentu, když o případu se diskutovalo 13. února v komisi Senátu pro sdělovací prostředky a 15. února na zasedání Volebního výboru Sněmovny, jehož zasedání online popsal Filip Rožánek.
Já jsem na případ reagoval na Facebooku 2. února s využitím svého názoru publikovaného téměř před dvaceti lety.
Ne všichni se postavili na stranu Janka Kroupy. Petr Holec v Reflexu napsal: "Janek Kroupa není neomylný Bůh". "Trochu jiný pohled" nabídl také komentář na Neviditelném psu.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz