Aktuality Louče
350
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2021... ARCHIV     TÉMATA
31. 3. 2021
V pondělí 29. března ráno došla z USA zpráva, že nejbohatší Čech Petr Kellner (56) zahynul na Aljašce v sobotu 27. března při havárii vrtulníku vracejícího se z heliskiing (lyžování s výsadkem z vrtulníku).
Jak s událostí naložila média, viz separátní text z 1. dubna.

| nahoru |

24. 3. 2021
Ohlédnutí za týdnem:
Rozhodnutí volebního výboru z 18. března o výběru dvanácti kandidátů pro čtyři v květnu uvolněná místa v Radě ČT jsem komentoval ve zvláštním textu ""Velký špatný" pro budoucnost veřejné služby". Přednost dostali kandidáti s kritickým postojem k práci ČT, na odbornost se nehledělo.

Frontální útok na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka dvojicí (trojicí) Matocha, Lipovská (+Bobošíková) pokračuje se střídavými úspěchy. Po nedávném šikanózním vytýkacím dopisu při dnešním zmatečném a vzrušeném zasedání Rady ČT (jednání vedl místopředseda Váňa) neprošlo usnesení o údajném střetu zájmů Dvořáka kvůli Leica Gallery Prague, kterou vede jeho manželka.

V rozhovoru z 22. března pro Respekt Petr Dvořák v předstihu vysvětlil, jak je to s jeho majetkovou účastí ve firmě Gopas, takže dnešní obviňující vystoupení Hany Lipovské na Radě ČT (od 4:38:10 záznamu) vyšlo poněkud naprázdno.

Petra Dvořáka se zastal dokonce i Ondřej Neff.

Doc. ThDr. PhDr. MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D. Dr. h. c. mult., prof. (citováno z vizitky) se rozhodl v komedii, která se odehrává v Radě ČT nepokračovat, a podal demisi (členství v Radě mu mělo skončit v květnu).

x x x
Ovšem problémy nějaké televizní rady na sociálních sítích bledly před všeobecným rozhorčením nad brutalitou fotbalistů Glasgow Rangers, kteří zranili brankáře Ondřeje Koláře, a které Slávie ve čtvrtek 18. března vyřadila z Evropské ligy výsledkem 2:0.

Zápas skončil skandálem, když Ondřej Kúdela při jedné potyčce na hřišti záložníkovi Glenu Kamarovi kradmo sdělil, že je "fucking monkey." Kúdela to sice popírá, prý není žádný rasista, ale tahle česká škodolibost přišla Slávii draho.
Jiří Hošek chování Kúdely ve svém komentáři označil za "obrovskou chybu a pitomost."

x x x
Včera Václav Klaus mladší na facebooku oznámil, že "že nepovede Trikolóru do sněmovních voleb 2021, nebude sám nikam kandidovat a ukončí veřejné aktivity." Důvody jsou údajně osobní.
x x x
Další politický exit oznámil dnes Mikuláš Minář, jehož hnutí Lidé PRO končí a do voleb nepůjde.
x x x
Ještě před tím však o víkendu Milion chvilek pro demokracii zaplnil - rok od první oběti Covidu - Staroměstské náměstí - se souhlasem magistrátu a policie - tisíci malovanými kříži na dlažbě jako připomínku obětí Covidu.
Kdosi pak dlažbu posprejoval nápisem obviňujícím vládu - tentokráte bez souhlasu a s následným šetřením policie.
x x x
Kronika koroanviru: Vše při starém, jen v posledních dnech mírný ústup ze světové slávy, jak v počtu nakažených tak v počtu úmrtí na počet obyvatel nás předstihlo Maďarsko. Lockdown, zavřené školy a omezení pohybu - to vše zůstává, vláda chce prodloužit nouzový stav.

| nahoru |

15. 3. 2021
Kronika koronaviru: Občas přemýšlím o tom, zda mají ministři někdy čas na vládnutí či úřadování, když neustále musí někde vystupovat.
Tak například dvojnásobný ministr (průmysl, obchod, doprava) a místopředseda vlády Karel Havlíček dnes nejen spolu s ministrem zdravotnictví Blatným reprezentoval vládu na pravidelné tiskovce po pondělním zasedání, ale pak byl ještě živě večer zpovídán v Událostech ČT a v Televizních novinách na Nově, aby zde sdělil v podstatě totéž, co na tiskovce: plošně budou testovat i firmy pod padesát zaměstnanců a vláda se dnes rozhodla, že se ve čtvrtek rozhodne.
O čem? Jak prožijeme Velikonoce 2.-5. dubna, když nouzový stav už nebude platit, a když nějaký ústup epidemie není v dohledu
Matematici vysvětlují, proč jejich katastrofické modely se nenaplňují; Roman Prymula tvrdí, že žádný další lockdown už situaci nevyřeší, že nás spasí jen očkování.

Čísla o současné situaci v Česku zde, ve světě tady.

x x x
volební model Kantar březen 2021 Hlavním hitem víkendu je však poslední volební model agentury Kantar představený v OVM ČT, který koalici Piráti/STAN (27,6%) posunul na první místo před hnutí ANO (24,7%). To, co Kantar představil, je "poll of polls", tj. průzkum průzkumů, který sloučil předvolební výzkumy agentur CVVM, Median, Kantar, STEM a Ipsos.

Tento postup skrývá jedno nebezpečí: jestliže nejsou výchozí průzkumy přesné, pak "poll of polls" tyto chyby nevyrovnává, ale zdůrazňuje. Stalo se to BBC v roce 1992, když se rozhodla sčítat průzkumy jiných médií, které však byly nepřesné a chybující, a proto se pak celkový výsledek voleb lišil od předpovědí až o sedm procent. Napsal jsem to na Twitter, Michal Škop mi odpověděl.

x x x
Z vystoupení exprezidenta Václava Klause (po uzdravení z Covidu) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News v neděli 14. března jsem získal pocit, že Klaus "zemanovatí", a to ve dvou ohledech.
Za prvé své výroky stále častěji pronáší z pozice povýšeného samolibého ega, jež ostatní považuje za hlupáky, byť Klaus to nečiní tak okatě jako Zeman.
Za druhé - a to je cosi nového - podobně jako Zeman dnes v polemikách používá naprosto zkreslené, ne-li nepravdivé argumenty (například "za více než miliardu postavená nemocnice v Letňanech"), z nichž ne všechny se podařilo Terezii Tománkové korigovat.

O postupné ztrátě kritické sebereflexe svědčí i to, že Václav Klaus si stále ještě zahrává s návratem do politického života. ("Já jsem natolik ve hře politické celoživotně i teď, že, že určitě já nehodlám sedět doma..."), Jak však Hegel i Marx kdysi poznamenali, dějiny se občas sice opakují, ale někdy jako fraška.

x x x
V květnu by se měli volit čtyři noví členové Rady České televize, neboť dosavadním členům Dědičovi, Kašparů, Kratochvílovi a Váňovi končí 30. května šestiletý mandát.
"Organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy" (znění zákona) navrhly přes padesát jmen, ze kterých bude nyní Volební výbor vybírat dvanáct kandidátů, kteří podstoupí volbu ve Sněmovně.
Nejbizarnějším kandidátem je známý opilec Milan Rokytka, kterého navrhl zapsaný spolek Institut Aleny Vitáskové.

| nahoru |

11. 3. 2021
Na pozadí vrcholící covidové krize, při níž počet nově nakažených stále neklesá, denně s Covidem umírají dvě stovky lidí a nemocnice už pomalu nejsou schopny obsloužit pacienty ve vážném stavu, se všichni hádají, jak je možné, že jsme dnes na tom tak špatně, nejhorší na světě, a kdo za to může. Zda lid či vláda.
Já osobně si myslím, že jsou to spojené nádoby, protože tuhle vládu i premiéra vynesl do čela ve svobodných volbách náš většinový lid, tak snadno podléhající politikům, kteří se mu podbízejí.

Helena Hnilicová, psycholožka z 1. lékařské fakulty UK v Lidovkách vidí v řadách viníků i televizi:
"Pracují tam zřejmě lidé, kteří mají osobní svobodu na nějakém neotřesitelném piedestalu, ať se děje, co se děje. (...) v dané epidemiologické situaci nerozumím, proč se neustále musí opakovat příspěvky typu, že „chudák podnikatel zkrachuje, fitka jsou před zhroucením a že největší chudáci vůbec jsou vlekaři“. To je přece kontraproduktivní a posiluje to tendenci opatření nedodržovat (...) Na lodi vždy platí pravidlo, že jde-li ke dnu, všichni jdou k pumpám. Tady k nim rozhodně všichni nešli."

Souběžně probíhají v médiích přestřelky dokazující, že není jednota a shoda ani na úrovni vládních činitelů.

x x x
Témata jsou různá. Velkou diskusi vyvolal premiérův plán letošních maturit, jež by mohly být i úřední, bez zkoušky, proti čemuž se postavil ministr školství Plaga, jenž navrhl vlastní systém.
x x x
Vlny na politickém rybníku vyvolal také prezident Zeman rozhovorem v Parlamentních listech, v němž se vyslovil pro odvolání ministra zdravotnictví Blatného a ministra zahraničí Petříčka.
Toho prvního, že nechce koupit vakcínu Sputnik V (čímž "oni (Blatný a SÚKL), a to chci říci veřejně a nahlas, nesou plně odpovědnost za tato úmrtí" Miloš Zeman pro PL). Toho druhého údajně pro neschopnost, ale možná v tom bude i dostavba Dukovan.
x x x
Neměl bych zapomenout na nedělní protivládní demonstrace 7. března v Praze, kde známá parta zoufalců, jen částečně oslabená policejními zátarasy, z části organizovaná poslancem Jaromírem Volným, se pohybovala po Praze v trojúhelníku Václavské náměstí, Petřín, Staroměstské náměstí, vše sledováno kamerou facebookové televize RaptorTV.
Od 16 minuty tohoto videa je vidět, jak se Volný marně pokouší vyprovokovat policisty k tomu, aby proti němu před kamerou zakročili. Zajistili ho až později. Počet diváků - pět a půl tisíc. Proti Tommy Robinsonovi, který na své facebookové akce přiláká deset tisíc sledovatelů, má Volný ještě co dohánět.
P.S. Ve Sněmovně budou bezrouškoví poslanci Volný a Bojko odděleni plexisklovými štíty.
x x x
Deník Právo se stal bojovníkem za lék Ivermektin, jehož léčivé účinky proti Covidu jsou prý podceňovány. Ivermektin se několikrát - naposledy dnes - ocitl na titulní stránce Práva. Výtky lékařů proti této kampani obhajoval osobně šéfredaktor Zdeněk Porybný, můj generační současník.

Nedá mi, abych nezavzpomínal na vyprávění Bořka Homoly (jednoho z vyhozených zahraničářů Rudého práva po roce 1968), který mi vyprávěl, jak začala novinářská kariéra Zdeňka Porybného, pozdějšího zpravodaje v USA v RP: "On to byl normálně kluk z ulice. Když dostudoval, žádnou novinařinu, snad ekonomku nebo techniku, tak ho napadlo zeptat se v Rudém právu, zda nemají pro něj místo. Tenkrát byla redakce po čistkách, neměli mladé ochotné lidi, a tak ho beze všeho vzali."
Dnes Wikipedie registruje Porybného především jako spolumajitele firmy Borgis (nedávno odstoupil z představenstva), která ukradla komunistům deník Rudé právo podobným způsobem, jako to svazákům udělali redaktoři v Mladé frontě. Jak to proběhlo, lze stále zjistit z dokumentu Veřejného rejstříku.

x x x
V rozhovoru pro Parlamentní listy Miloš Zeman na adresu sobotního udělování cen Český lev utrousil poznámku: "Český lev, upřímně řečeno, je spíš akcí pro snobskou sebranku."
Tahle snobská sebranka v přímém přenosu ČT z Rudolfina bez publika udělila cenu za nejlepší film a režii filmu Šarlatán
x x x
Je zajímavé, že většina českých blogerů i komentátorů (např. Machalická, Buchert) tvrdě zkritizovala dvojici princ Harry a jeho manželka Meghan, která poskytla dvouhodinový rozhovor vysílaný v neděli 7. března v americké televizní síti CBC.
Jeden britský expat se na Twitteru podivil, co vede Čechy k tomu, že na adresu Meghan a Harryho trousí tak nenávistné a zlé poznámky, když jsou to cizí lidé z cizích zemí, kteří nám mohou být jedno.
x x x
Česká televize buď vyřadila nebo přesunula v programu dokument ze série Infiltrace, který se měl vysílat příští pondělí 15. března. Proti reportáži o problémech spojených s péčí o autistické děti se postavili lidé, které dokumentaristé natočili skrytou kamerou.

| nahoru |

4. 3. 2021
Kronika koronaviru: Špatné zprávy pokračují, i když vrchol krize statistických modelů s dvaceti tisíci denními přírůstky zatím ještě nenastal (dnes 15 088).
Na dno se však dostávají nemocnice, u nichž kapacita JIP lůžek je již vyčerpána, a statistika je neúprosná – po jednom, dvou týdnech od zvýšeného procenta nakažených přichází zvýšené procento hospitalizovaných.
x x x
Letmým pohledem do médií tohoto týdne, v němž začal první týden nového 30tidenního nouzového stavu a třítýdenní zpřísněné karantény, jsem zjistil převahu tří hlavních témat: za prvé, jak probíhá kontrola zákazu pohybu mezi okresy, za druhé jak se plní nemocnice, které se dostávají do kritického stavu, a za třetí povinné testování zaměstnanců ve výrobě, která se lockdownu - na rozdíl od škol, služeb a obchodů – vyhnula.
x x x
K prvnímu tématu: myslím, že policejní prezident Jan Švejdar v pondělních Událostech dobře popsal situaci, když řekl: „Já mám pocit, že žijeme ve dvou světech, jeden svět je ten virtuální, zejména na sociálních sítích, (…) vidíte tam i spoustu nenávisti a zloby, ale (…) v tom reálném životě to, co naši policisté dneska od rána zažívají, se s tím pochopením setkávají.“
x x x
K poslednímu tématu: jakoby náhle všichni prozřeli, ačkoli si o tom vrabci už dávno cvrlikali na střeše - velké zdroje nákazy pocházejí z výrobních podniků a od lidí ignorujících karanténu.
Někdy je dobré zavítat i na politicky nekorektní weby, které občas dávají nahlédnout do reálného života lépe než tradiční média.
Mám na mysli tenhle komentář autora d-fens: „Většina vládních salónních virobijců a mudrců z médií taky nejspíš neví, jak to ve výrobních a logistických provozech funguje, když už je někdo nemocný natolik, že nemůže pracovat…. Jistěže chodí zaměstnanci s příznaky do práce. … Znám menší firmy, kde se v podstatě řízeně promořili, protože to dostali všichni a stát se nedozvěděl ani o jednom.
x x x
Ve stínu koronaviru probíhají důležitá jednání v Parlamentu na souběžně konaných 87. (nový stavební zákon, novela zákona o elektronických komunikacích, nebo o nízkouhlíkové energetice, tj. o Dukovanech apod.) a 89. (volební zákon) schůzích.
x x x
fleš zpráva ČTK o úmrtí Forejta Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt není prvním, ani posledním člověkem, kterého média pohřbila ještě za jeho života. ČTK zprávu o jeho smrti stáhla půl hodiny po zveřejnění. Detaily se pokusím objasnit později zde.
x x x
Vystoupení triády ústavních činitelů v nedělní Partii (viz 28.2.) přineslo zpravodajskému kanálu CNN Prima News data, která by si přál mít celoročně: 1,5% podílu na sledovanosti.
x x x
Nový design Hospodářských novin od 1. března chápu jako snahu přesvědčit zákazníka, že dostává lepší zboží, přestože opak je pravdou. Vyjádření šéfredaktora: "Soustředíme se na delší autorské texty s co největší přidanou hodnotou.." v sobě skrývá sdělení: vypouštíme denní zpravodajství.
x x x
Šetří se i v Mafře, kde dostal padáka redaktor Technetu Pavel Kasík, vedle Daniela Stacha jeden z nejlepších novinářů – popularizátorů vědy. Ukládám si zde jeho vyjádření na odchodnou, neboť jsou v něm odkazy na materiály, které mají trvalou hodnotu.
x x x
Nejen ředitel České televize, ale i ředitel Českého rozhlasu to nemá ve vztahu k mediální radě nijak snadné. Josef Nerušil (tiskový Arcibiskupství pražského) a Tomáš Kňourek (viz kauza „porno na Vltavě“) mu šlapou na paty a žádají od něj, aby „vysvětlil pochybnosti ohledně vyváženého zastoupení zástupců politických stran a hnutí ve zpravodajství a publicistice Českého rozhlasu.“
Doufám, že díky nim nepřijdu o jediný podcast, který pravidelně poslouchám, což jsou souhrny Názorů a argumentů stanice Plus z předešlého dne.
x x x
A na závěr jeden můj aktuální tweet, kterým jsem reagoval na dnešní otevřený dopis kancléře Vratislava Mynáře řediteli České televize. Napsal jsem zde: "Kancléř Mynář má právo na polemiku. Ne však na obvinění bez důkazů "vaše publicistické pořady se staly nástroji ve prospěch některých politických stran" a na šíření hloupých nápadů: "učiňte kroky vedoucí ke změně povinného poplatku na poplatek v dobrovolné výši."

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz