Aktuality Louče
349
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2021... ARCHIV     TÉMATA
28. 2. 2021
Dramatický týden v nemocnicích i v politice vyvrcholil dnes v neděli vystoupením tří ústavních činitelů ve speciálu CNN Prima News "Rok s Covidem".
V hodinových odstupech zde Terezie Tománková vyzpovídala prezidenta Miloše Zemana (předtočeno v Lánech), premiéra Andreje Babiše (výběr výroků zde) a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.
x x x
Česká televize v Otázkách Václava Moravce si kromě jiného vzala na paškál způsob vyhlášení nouzového stavu od soboty 27. února na dobu třiceti dnů s platností od půlnoci z pátku na sobotu, když všechna opatření byla přijata na mimořádném zasedání vlády v pátek 26. února večer jen několik hodin před jejich zveřejněním ve Sbírce zákonů, a před jejich uvedením v platnost.

Na vyhlášený zákaz volného pohybu Ministerstvo vnitra zareagovalo vytvořením rubriky Pohyb mezi okresy na své webové stránce.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo Mimořádné opatření k nošení ochranných prostředků (na ulici rouška, v budovách a dopravních prostředcích respirátor).
Aby se lidé lépe vyznali v zákazech a příkazech nouzového stavu, Daniel Stach je bude denně po večerních zprávách informovat v pořadu ČT Epicentrum.

Při pohledu na všechny ty glosátory a vtipálky, kteří využívají každou příležitost, aby se zviditelnili svým názorem na sociálních sítích, mne napadlo: kdy si ti lidé uvědomí, že jde doopravdy do tuhého, a že někdy srandičky a znevažování všech pravidel by měly jít stranou.

x x x
Než mohla mohla vláda nový nouzový stav vyhlásit, musela čekat, až jí Poslanecká sněmovna zamítne návrh na prodloužení nouzového stavu předešlého, což se stalo v pátek až po šesté hodině.
Průběh páteční 88. schůze PSP dopoledne "oživoval" svými výstupy nezařazený poslanec Lubomír Volný bez roušky při výměně názorů, v níž padala slova jako "prase", "bezohlednost", "nekulturnost", "nebezpečný psychopat." Jakoby dna politické kultury v parlamentu stále ještě nebylo dosaženo.
x x x
Sněmovna nebyla schopna tuto mimořádnou 88. schůzi ukončit, čímž se počet přerušených a neukončených schůzí opět rozšířil - celkem na pět.
Jestliže se na ní celý den projednávalo pět bodů, přičemž ten pátý zůstal otevřený, pak nevím, jak chce Sněmovna na své pravidelné 87. schůzi, která začne v úterý 2. března, zvládnout pořad, jenž má ve svém návrhu zařazeno 484 bodů.
Nemluvě o tom, že ve čtvrtek na zvláštní schůzi by měli poslanci projednávat změnu volebního zákona po rozhodnutí Ústavního soudu (viz Louč 4.2.)

| nahoru |

24. 2. 2021
Kronika koronaviru: Situace se stále zhoršuje. Kde jsou ty doby, kdy premiér sděloval národu, že "lůžek máme dost" - viz titulek Práva z října loňského roku, v němž se mluví o devíti stech JIP lůžkách připravených pro Covid-19. V těchto dnech se nachází v "těžkém stavu" téměř čtrnáct set pacientů.
titulek Práva z 2. 10. 2020 JIP lůžka docházejí, počet hospitalizovaných neklesá a naopak nové případy stále rostou (dnes 15 672).
x x x
Premiér Babiš dnes dopoledne na tiskovce (od 38 minuty záznamu) po zasedání vlády předem avizoval nová protiepidemická opatření; Babiš chce prodloužení nouzového stavu, a před dalším zasedání vlády bude jednat s opozicí a s "tou iniciativou, teď nevím přesně název, 40 dní" (pro zdraví). Jedná se o lidi z BISOPu, jejichž analýzy a dokument dnes zveřejnil také server idnes.cz.
Jejich návrh řešení: ...nejpřísnější uzávěra a omezení společenské aktivity (...) k zavřeným školám přidat podniky, omezit průmyslovou výrobu a úplně zavřít administrativní a kancelářský provoz. (...) Bude to bolestivé a nebude to zadarmo. Je to ale podle našeho názoru jediná alternativa, která nám zbývá. Je to alternativa, která je sama o sobě mnohem méně bolestivá než ta, která nás čeká, pokud neuděláme nic."

Sociolog Daniel Prokop na základě svých výzkumů uvádí, že další brzdu šíření epidemie nabízí už jen omezení pohybu, kontaktů v rámci rodiny a kontaktů na pracovištích.

x x x
Pod návalem katastrofických zpráv z nemocnic byla během několika dnů zapomenuta mediální kauza z minulého čtvrtka 18. února, která vznikla na utkání Evropské ligy Slavia - Leicester. Poradce premiéra Roman Prymula, který tentýž den odpoledne volal po zpřísnění opatření, se zde objevil - spolu s dalšími celebritami (kancléř Vratislav Mynář, Petra Kvitová, Petr Dvořák, Alexandr Vondra) na V.I.P. tribuně.
Premiér Babiš Prymulu pokáral a distancoval se od něj. Roman Prymula poté oznámil definitivní odchod z politiky.
x x x
Jak včera oznámily Lidovky, exprezident Václav Klaus byl v ÚVN pozitivně testován na Covid-19 a uchýlil se do domácího léčení.
x x x
Ředitel České televize Petr Dvořák poskytl v pondělí 22. února rozhovor Hospodářským novinám s výmluvným titulkem: "Vítr vane z Hradu. Lidé Miloše Zemana už na trhu nabízejí moje místo, říká ředitel ČT Petr Dvořák."
Placenou bránu HN jsem překonal přes PressReader a z archivních důvodů jsem si text rozhovoru uložil na Louč. Mluví se v něm kromě jiného o potřebě zvýšit TV poplatek na 150 Kč a také o budování nového zpravodajského studia.

| nahoru |

18. 2. 2021
Od pondělka 15. února máme další dva týdny nouzového stavu, který vláda vyhlásila na základě výzvy hejtmanů a s jinou "skutkovou podstatou", což někteří zpochybňují a tvrdí, že byla porušena Ústava.

Reakce obchodníků, restauratérů a vlekařů, kteří byli připraveni od pondělka odstartovat svůj byznys, byla v médiích poměrně mírná. Možná kvůli kritické situaci s Covidem - viz Kronika koronaviru - nebo možná díky slibu, který na vládě vyhandlovali hejtmani, že se bude v protiepidemických opatřeních diferencovat a možná se otevřou školy.

x x x
To vše s využitím nového protiepidemického zákona, který má odstranit nutnost znovu prodlužovat nouzový stav.
Detaily "Návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů" jsou k nahlédnutí zde.
deník Právo únor 2021 Podle textu návrhu mimořádná opatření podle § 2 nařídí ministerstvo po předchozím souhlasu vlády, jejich nedodržení lze trestat pokutou až 3 miliony Kč.
Večerní aktualizace: Protiepidemický zákon s pozměňovacími návrhy opozice (soudní přezkum) dnes ve zkráceném jednání Sněmovna schválila. Proti byli poslanci SPD, komunisté se zdrželi.

Opozice na jednání o návrhu zákona s vládou prý souhlasila, ale jak to bude s konkrétními zákazy a limity, není zcela jasné ani v koalici. Viz dva vedle sebe stojící titulky v deníku Právo: "Hamáček: S plnými JIP nemůžeme nic rozvolnit " a "Havlíček: Život se musí začít pomalu rozbíhat."
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý k tomu pak v Deníku N dodal: "Lidé na to kašlou, rozvolňování nebude mít zásadní vliv." A ty občane a čtenáři médií si vyber!

x x x
Kronika koronaviru: Denní přírůstky vyskočily nad deset tisíc nových onemocnění - animace z webu Politico.eu názorně ukazuje, kdy a jak jsme se mezi "premianty" zařadili.
Včerejší tisková zpráva MZ ČR sděluje: "Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána, limitující je především nedostatek personálu."
x x x
Jak už jsem konstatoval posledně, v médiích vlekaře nahradili lékaři, mediálním tématem začátku týdne byly též hodinové kolony stojících kamionů na hraničních přechodech s Německem, protože Němci nepustili do země nikoho, kdo tam neměl co dělat a kdo neměl pozitivní test.
x x x
Protože je dobré nahlédnout i do jiných názorových bublin zavítal jsem do nezávislé internetové televize XTV.
Videa natočená od začátku letošního roku mají pestré obsazení, když pozvání k rozhovorům přijali také předseda Pirátů Ivan Bartoš, ministryně financí Schillerová, Jaroslav Plesl, Ján Cemper, Helena Válková, Jiří Pospíšil, Radek Vondráček.
Koho má XTV v oblibě, naznačuje fakt, že v seznamu letošních čtyřiceti videí kanálu XTV na YouTube se objevují některé osoby dvakrát. Jsou to: předseda SPD Tomio Okamura, poslanec Lubomír Volný a Ondřej Hejma.

Posledně jmenovaný nedávno oslavil sedmdesátku a já nikdy nepochopím, proč tento inteligentní a občas i vtipný glosátor je ochoten sekundovat primitivnímu poštěkávání Xavera Veselého na mediální scéně.

x x x
Zajímavá debata se rozvinula pod tweetem Petra Honzejka: "Dneska jsem slyšel na @CRoPlus reportáž z domova seniorů, kde klienti poslouchaj Queeny", na což jeden z diskutujících reagoval: "Na ČT3 to ještě nepochopili a vysílají dechovky."
Přiznám se, že občas zavítám na "kmetflix" nebo drsněji na "pohřební kanál" ČT3 a občas se podivuji, kolik zábavných pořadů (ať už je jejich kvalita jakákoli) - tehdy ČST produkovala. Dnes nebýt udělování nejrůznějších cen, tak se na pódiích se zábavou nepotkáme.
x x x
K úmrtí Oty Černého (77) jsem si vyhledal jeho moderování posledního pořadu Co týden dal před rozpadem federace, kterým ukončil na krátkou dobu své účinkování v politickém diskusním pořadu.
Česká televize jako dědic Československé televize se rozhodla zavést nový a jiný pořad Debata s novými moderátory. Jenomže v roce 1993 - až do příchodu konkurence komerční televize - vznikla v rámci ČT konkurenční zpravodajská redakce vedená Janem Šternem, která v únoru znovu povolala dvojici Černý/Bubílková k pokračování pořadu Co týden dal na 2. programu, jenž zde vytrval až do konce roku 1993
Konkurence zapůsobila. Nová Debata na 1. programu skončila už v dubnu, aby se znovu objevila v programu ČT1 od ledna 1994, tentokráte však s Otou Černým. Ten v pořadu Debata účinkoval až do odchodu Iva Mathého v roce 1998, pak už se věnoval jen občasnému glosování v tisku a především sportu a sportovní redakci.
x x x
Nadace Friedricha Eberta - v rámci řady materiálů informujících o médiích veřejné služby v Evropě (die Impulspapiere aus der Reihe zum Stand des „Öffentlich-rechtlichen Rundfunks in Europa“) zveřejnila můj text o tom, jak to u nás s Českým rozhlasem a Českou televizí vypadá.
Přesný text k přečtení ve formátu pdf je zde.
Všem kritikům již předem vzkazuji - ano, zjednodušoval jsem pod taktovkou zahraničních editorů, kteří nechtěli zabíhat do některých podrobností, nemluvě o rozsahu textu, který byl limitován. Takže sorry.

| nahoru |

12. 2. 2021
Sněmovna včera neschválila prodloužení nouzového stavu. Parlamentní debata byla věrným obrazem české politiky a jejích hráčů. Některé řečnické perly vybral web Echo24.cz.

Daniel Prokop na twitteru napsal: "Plně chápu opozici, že nemůže pořád vystavovat bianco šek. Ale myslím, že mohla chtít jiné a jasnější věci a dát na ně vládě 2 týdny..." a dál pak uvádí osm konkrétních bodů, které by mohly pomoci.

x x x
Ve středu 10. února oznámil prezidentův mluvčí, že prezident republiky neudělí státní vyznamenání P. Rychetskému.
x x x
Rovněž ve středu 10. února část polských deníků stávkovala na protest proti zavedení zvláštní daně z reklamy prezentované vládou jako solidární daň v době Covidu.
Viz také info na Deník N.
x x x
mapa z Tagesshcau - epidemie Covid v SRN a ČR 10.2.2021Kronika koronaviru: Česká republika spadla na úplné dno statistik (nebo se stále drží na špičce? jak se to vezme) v počtu nakažených i mrtvých na počet obyvatel.

Česká média konečně dávají více prostoru lékařům než vlekařům.

Německá vláda se rozhodla od neděle 14. února 0:00 uzavřít hranice s Českem. Vstup do Německa z těchto oblastí bude možný "pouze v několika málo výjimečných případech." Už od 24. ledna jsme pro SRN "vysoce rizikovou oblastí".
Die Welt nás označil za "Mutationsgebiet". Všímají si ná i jiná německá média.

x x x
Rozhodl jsem se, že než poslouchat poslední tříhodinový záznam z jednání Rady ČT (i za cenu, že nebudu mít přehled o stavu utkání Matocha vs. Dvořák), tak raději věnuji svůj vzácný čas podcastům webové stránky prepistedejiny.cz na níž debatuje Martin Groman s historikem Michalem Stehlíkem.
Témata debat: např. Nemocní ruskými dějinami, Boženo nefilmuj to, Dějepis podle Landy.

| nahoru |

8. 2. 2021
Kronika koronaviru: Panuje stálé nejasno, zda a jak se podaří odstranit ten červený flek nejvíce nakažené země v Evropě, který zatím nebledne.
Řeší se, zda bude prodloužen nouzový stav a také, co se školáky, zda od 1. března půjdou do školy. Dnešní zasedání vlády nepřineslo kromě dílčích úprav a nových kompenzací žádné mimořádné opatření
x x x
neuskutečněná demonstrace na Václavském náměstí 8.2.2021Jarek Nohavica s novou verzí písně Mně snad jebne 2 komentující život s koronavirem i s Václavem Klausem (on je jiný level, my jsme plevel) nasbíral během pěti dnů milion zhlédnutí.

Jsem zvědav, zda Nohavicův popěvek překoná jiný "koronavirový hit" Sundej si roušku a pusu mi dej, hymnu antirouškařů, kterou zpívali před týdnem na protestní demonstraci na Václaváku. Ta má od loňského května dva miliony zhlédnutí.
Antirouškaři se měli sejít opět včera na Václaváku, ale kamera iDnes.cz je - viz screenshot - marně vyhlížela, svolavatel shromáždění odvolal. Že by kvůli mrazům, které včera uhodily?

x x x
Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2020 tentokráte nedostali novináři zabývající se politikou, ale vědou: Byli to Petr Koubský z Deníku N a Daniel Stach z České televize.
Myslím, že Deník N mohl být při této příležitosti velkorysejší a odemknout vynikající text "Rok covidu očima Petra Koubského" z prosince loňského roku, který je bohužel za paywallem.
x x x
Ministryně Maláčová (ČSSD) ve včerejší Partii na Primě nedostatečně vážila svá slova, když v bouřlivé polemice s poslancem Skopečkem (ODS) pronesla větu: Celá země stojí, celá ekonomika má problémy, ani druhá světová válka nezpůsobila takové potíže jako covid".
Později se snažila z tohoto faux pas vycouvat vysvětlením "Můj výrok v Partii mířil k zavřeným školám," a také následnou veřejnou omluvou.
x x x
Seznam zprávy získal exkluzívní a zatím první rozhovor v českých médiích se šéfem nového majitele Novy společnosti CME Didierem Stoesselem. Titulek rozhovoru říká vše: "Půjdeme si pro diváky, kteří nám zaplatí, říká nový vládce TV Nova."
Otázkou je, zda bude Nova schopna nabídnout takový původní a exkluzivní obsah, za který bude český divák ochoten zaplatit. Když už bych měl platit, tak dnes to bude raději za Netflix než za Voyo.
x x x
Dodatečně si sem ještě odložím odkaz na článek Mediáře "Sledovanost televize byla loni nejvyšší za 24 let". Samozřejmě kvůli Covidu.

| nahoru |

4. 2. 2021
Mediální událostí včerejška a dneška byl Nález Ústavního soudu oznámený tiskovou zprávou, podle níž by se - při současném rozdělení krajů - měla odstranit D´Hondtova metoda rozdělování mandátů a zrušit aditivní klauzule pro koalice stanovující hranici deseti, patnácti a dvaceti procent u dvoj-, troj- nebo čtyřkoalic, což zvýhodňuje velké strany.

Premiér Babiš se nechal slyšet, že Ústavní soud "definitivně ztratil všechny zábrany a aktivně se snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi" s náznakem, že předseda Pavel Rychetský si dělá zálusk na prezidentské křeslo, což Rychetský rozhodně dementoval.

Marie Benešová si opět nedala pozor na pusu při rozhovoru s Deníkem N, takže její výroky "Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?" "Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát." "Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život" vyvolaly velké pobouření v soudcovsklé obci.
Divím se, že Marii Benešovou nepoučila kauza Justiční mafie, u jejíž počátku byla také její prostořekost.

Ze záplavy ohlasů, komentářů a vysvětlení jsem si vybral názory ústavního právníka Kysely zde a tady.

x x x
Rozhodl jsem se vyzkoušet novou sociální síť Clubhouse. Dnes ráno mě do toho klubu přijali, ale zatím nevím, k čemu mi to bude dobré. Nechám se překvapit.

| nahoru |

1. 2. 2021
Začíná další měsíc života s koronavirem, od 1. února:
- končí platnost starých dálničních známek, nové jsou už elektronické
- Česká televize začala vysílat nový zpravodajský pořad Zprávy ČT3 (10:15 na ČT3).
- měla skončit bezplatná služba sledovanosti webů navrcholu.cz.
x x x
Ke svému překvapení jsem však odpoledne navrcholu.cz našel statistiku zobrazovaných stránek Louče (hlavní stránka nefungovala) jako za starých časů, přičemž na špičku sledovanosti se dnes dostala moje archivní vzpomínka na Ladislava Štaidla, který zemřel ve věku 75ti let.
Bulvár si událost vychutnal četnými drby ze Štaidlova života, ovšem do mediálních megaudálostí, jakou byla například sebevražda Karla Svobody nebo úmrtí Karla Gotta, to má daleko.
x x x
Obětoval jsem 29 korun a zakoupil nulté číslo Mladého světa, ze kterého se vyklubal propagační leták českých a slovenských značek doplněný z největší části wikipedickými informacemi podepsanými značkou vedoucího projektu -vlb-. Měla mě varovat titulní strana. Regulérní první číslo vyjde ve čtvrtek 18. února.

Protože sbírám první a poslední čísla českých periodik, obětoval jsem dalších 35 Kč za "zbrusu nový měsíčník" Instinkt (viz slogan na titulní straně), který vstal z mrtvých po svém zániku v říjnu 2019.
Opět spousta anonymních autorů podepsaných značkou -red-, a dva neanonymní rozhovory. Pavel Baroch zde zpovídá komika Pavláska, a Jaromír Soukup tu široce pohovořil s ředitelem Fakultní nemocnice Vinohrady Petrem Arenbergerem, čímž rozšířil své novinářské portfolio.

x x x
Koronavir - vše při starém.

Politika - Václav Moravec se pokoušel v OVM zjistit, zda to má ministr zdravotnictví Blatný spočítané, a také upozornil na jednání Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na změnu volebního zákona. Kdyby ÚS rozhodl kladně, může to ovlivnit výsledky letošních voleb

x x x
Na Instagram jsem se před lety přihlásil hlavně ze studijních důvodů, ale jsem tu jen jako pasivní konzument sledující své blízké - hlavně vnuky.
O co všechno přicházím, když nesleduji celebrity na Instagramu, jsem se dnes náhodně dozvěděl na zena-in.cz. Tak třeba uklouznutí Michala Suchánka na sněhu zaznamenané domácí kamerou zde za pět dnů nabralo 187 tisíc zhlédnutí, verze s hudebním doprovodem 139 tisíc diváků.
x x x
Rád bych věděl, kolika stažení se dočká záznam premiéry pozoruhodné inscenace opery Rigoletto ve Státní opeře vysílané v sobotu v přímém přenosu bez diváků, ještě měsíc dostupný na ivysílání ČT.
Tuto poměrně významnou událost se zahraničními hvězdami, byť ne vždy jednoznačně přijímanou, si všimla média jen krátkými notickami.
Zato nepovedená kampaň Úřadu vlády na TikToku nechyběla v posledních dnech v žádném deníku.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz