Aktuality Louče
348
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2021... ARCHIV     TÉMATA
29. 1. 2021
Kdo se zajímá o média v roce 2020, měl by si poslechnout rozhovor serveru Česká média s Filipem Rožánkem. Jeho věcná, přesná analýza stavu a událostí kontrastuje s ideologicky zabarveným pohledem Petra Žantovského na tutéž problematiku na stejném serveru.

Zatímco Rožánek srozumitelně vysvětluje, proč v daném případě a v dané situaci bylo odstřihnutí Trumpa od Twitteru oprávněné a zdůvodněné, pro Žantovského bylo hlavní negativní událostí roku "vyjádření eurokomisařky a místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové o regulaci internetu. To tu ještě nebylo a dosud byl internet svobodným médiem a takovým má také zůstat."

Žantovský jako obyvkle svá četná tvrzení zakládá na výrocích a mediálních interpretacích, zapomíná uvádět kontext a fakta. Zde zapomněl uvést, že Jourová pouze komentovala komunikaci Evropské komise "Formování digitální budoucnosti Evropy" (Shaping Europe’s digital future), což je výhledový koncepční dokument, tedy žádná směrnice či nařízení.

Text Komunikace EK jsem našel jen v angličtině. Český abstrakt k dispozici zde, zpráva ČTK tady, o regulaci podrobněji také tento komentář.

| nahoru |

28. 1. 2021
Kdybych měl zaznamenat množství epizod, které se kolem médií odehrály v posledních dnech (očkování, odchod Kalouska, Blatný, Biden, Navalný apod.), neudělal bych to lépe, než poslední vydání Newsroomu ČT24, oni však na to mají více lidí a já nestíhám.
Na můj vkus by se však zdejší citace z americké mediální scény nemusely omezovat jen na antitrumpovská média, a parodický pořad Late Night Show není žurnalistikou, takže označit dotyčného showmana za novináře pokládám za omyl.
x x x
Poněkud jiný typ show předvedlo v úterý 26. ledna zasedání Rady ČTK, kterou server Mediář označil za emotivní schůzi, při níž Pavel Foltán "přes dvě hodiny mluvil zejména on a radní Angelika Bazalová (za Piráty)."
x x x
To v Radě České televize od letošního roku probíhá již bez emocí šachová partie, v níž protivné strany se jednotlivými nenápadnými tahy snaží chladnokrevně zatlačit soupeře do kouta, například tím, že ovládnou agendu jednání.

Na lednovém zasedání se zdálo, že mírně navrch má management ČT, jenž pozval na jednání Pavla Hanuše, který pohovořil o současných problémech digitalizace a o postavení média televize v současné době. Při pokusu zapojit se do této odborné debaty se ukázala mimoběžnost clevingerovského uvažování Hany Lipovské.

Na včerejší schůzi tandem Matocha-Lipovská převzal iniciativu, když byl vyřazen bod jednání "zpráva o provozu budov a informačních technologií". Tím pádem se do popředí dostaly stížnosti došlé na Radu, debaty o tom, kdo kdy z předsedů stran byl či nebyl pozván do ČT, námitky ve věci tendru na plánovaný audit a trumf, který vynesla Hana Lipovská ve formě žádosti o detaily smlouvy na ubytování nezjištěného počtu osob v hodnotě devadesáti tisíc Kč, kterou pracovníci ČT uzavřeli se společností, jež provozuje penzion v Pasekách nad Jizerou. Uvidíme, co se z toho vyvrbí.

Možná z toho bude mít ČT podobnou ostudu, ne-li skandál, jaký se o víkendu odehrál v Teplicích, kde zdejší podnikatel a údajný kmotr Petr Benda ve svém hotelu - přes zákaz vládního nařízení - slavil padesátiny ve společnosti četných celebrit (expremiér Paroubek, šéf místní policie Husák, hokejista Šlegr, šéf sportovní centrály Hnilička a další). Vše odhalili jako obvykle pátrači bulvárního Blesku.

x x x
Kronika koronaviru: Vše při starém. Epidemie ustupuje jen zvolna, spíše stagnuje. Žádné uvolnění zatím není v dohledu, majitelé skiareálů si zoufají. Vláda obávající se "britské" mutace viru dnes večer oznámila zpřísněná opatření, která začnou platit v noci z 29. na 30. ledna.
x x x
Iniciativa Chcípl pes pokračuje v občanské neposlušnosti, její aktivisté přes vládní zákaz otevírají své restaurační podniky, o čemž média - komerční i veřejnoprávní - pilně informují, jakoby neposlušnost byla masovým hnutím.
Nicméně víkendová policejní informace je střízlivější: "někteří restauratéři měli otevřeno a policisté po celé republice řešili přes tři desítky takových případů."
x x x
Covid 19 v SRN leden 2021 Svoji občanskou neposlušnost demonstroval také exprezident Václav Klaus v rozhovoru na DVTV, přepis zde. Rozhovor stojí za zhlédnutí kvůli Martinu Veselovskému, který expresidenta několikrát vytočil.
Za porušení protiepidemických předpisů 28. října Václav Klaus vyfasoval od hygieny pokutu, proti níž včera podal odpor.

Václav Klaus byl jedním z politiků na počátku nadějí před třiceti lety, že naše společnost a náš stát se zařadí mezi vyspělé a civilizované státy západní Evropy. Že se jim to nepodařilo, že v našich postkomunistických společnostech se nepodařilo vychovat občany tak, aby nově nabyté individuální svobody doprovodili odpovědností vůči komunitě a vůči společnému státu, o tom svědčí přiložený graf covidové situace v Německu. Hranice mezi Východem a Západem stále trvá.

x x x
Jako každý rok Český filmový a televizní svaz FITES uděloval audiovizuální ceny Trilobit. Hlavní cenu získal dokument V síti. Za celoživotní tvorbu byla oceněna Jana Brejchová (81). Anticenu Zlatý citron porota udělila členům Rady České televize.
x x x
Dnes mělo vyjít nulté číslo obnoveného časopisu Mladý svět, který vycházel v letech 1959-2005, zřejmě pro nostalgiky a seniory (cena 29 Kč). V evidenci periodik Ministerstva kultury je jako vydavatel stále uvedena již neexistující společnost Sebastiana Pawlowského MEDIACOP, přestože Pawlowski prodal značku Jaromíru Soukupovi, jenž ji vloni předal vydavatelství A11 Aleše Zavorala.

| nahoru |

21. 1. 2021
Nelze nezaznamenat dnešní incident v Poslanecké sněmovně, který vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, když fyzicky napadl předsedajícího poté, co mu tento vypnul mikrofon (stenoprotokol zde).

V této souvislosti jsem si vzpomněl na povolební analýzu Tomáše Němečka z října 2017, ve které komentoval výsledky "obchodního projektu Tomia Okamury, který pokaždé nabídne, po čem je poptávka. Kdyby se okolnosti změnily, bude za čtyři roky nabízet třeba boj proti palmovému oleji nebo právo jeho užívání v každé domácnosti, zákaz dovozu nebo vývozu plyšáků, bude pro levné hrnce Zepter nebo proti nim, dokud se dobrým lidem neomrzí. Ani on ale neví, jakou skupinu magorů si vyvezl na zádech tentokrát a jestli ho časem opět nevyloučí z jeho klubu."

Tentokrát to dopadlo jinak, nikdo Okamuru nevylučoval, naopak Okamura se některých "magorů" (Volný, Bojko) později zbavil, ve Sněmovně zůstali jako nezařazení.

Co se stalo, by se možná nestalo, kdyby ČT24 nepřenášela v přímém přenosu rozpravu k návrhu vlády prodloužit nouzový stav.
(Nouzový stav prodloužen do 14. února na základě návrhu KSČM - vláda žádala 21. února)

x x x
Výhody a rizika přítomnosti televize v parlamentech jsem kdysi probíral v roce 2002, a pak ještě jednou se zahraničními příklady o deset let později. Vysvětluji zde, jak kvůli obavám, že televizní kamery naruší věcnou debatu snahou poslanců producírovat se před svými voliči, britská Dolní sněmovna povolila permanentní přítomnost kamer v jednacím sále teprve až v roce 1989.

| nahoru |

20. 1. 2021
Spojené státy mají ode dneška nového prezidenta - Joe Bidena.
Překvapilo mě, že CNN Prima News nevyužila celý přímý přenos inaugurace a na rozdíl od ČT24, která vysílala obraz z Washingtonu už hodinu a čtvrt před šestou, CNN Prima News před vlastní přísahou ukazovala archivní materiály, debatovala ve studiu s hosty a předváděla Libora Boučka, jak v animaci rozebírá Bílý dům.
x x x
Předání úřadu bylo hladké, bez konfliktů, stejně tak i střídání stráží na internetu. Ještě dnes ráno jsem si na adrese whitehouse.gov mohl přečíst a zhlédnout včerejší projev Donalda Trumpa na rozloučenou, k večeru však už zmíněná adresa nefungovala.

Web Bílého domu whitehouse.gov má od dnešního odpoledne nového majitele, včetně odkazu na text Bidenovy inaugurační promluvy .

Rozlučkový Trumpův projev však není třeba lovit na wayback machine, neboť obsah Trumpovy prezidentské webové stránky se přestěhoval na adresu trumpwhitehouse.archives.gov, na níž lze dohledat i zmíněnou Trumpovu řeč a vůbec vše důležité, co se za poslední čtyři roky v Bílém domě událo, včetně posledních udělených milostí.
Podobně funguje i adresa obamawhitehouse.archives.gov

x x x
Možná ne všichni vědí, že kromě aktuální adresy www.hrad.cz prezidenta Zemana existuje také adresa old.hrad.cz, z níž se lze dostat k bývalým prezidentům.
Zatímco u prezidenta Václava Havla je kompletní dokumentace jeho prezidentských aktivit, včetně chronologicky seřazených projevů, u prezidenta Václava Klause dohledáme jen odkaz na osobní stránky klaus.cz, na nichž jsou zachyceny také jeho prezidentské projevy a vystoupení a další dokumenty. Dostat se k nim scrollováním obrazovek však vyžaduje značnou námahu - proto je lepší využít Google a jeho nástroj site:klaus.cz.
(Dodatek 2022 - webové stránky prezidenta Václava Klause jsou uloženy na adrese vk.hrad.cz.)

Tiše doufám, že současná webová stránka www.hrad.cz při budoucí výměně stráží nezmizí z internetového prostoru, neboť bylo by hříchem připravit budoucí badatele o výrokové perly Miloše Zemana z nejrůznějších rozhovorů a vystoupení, které web hrad.cz pečlivým způsobem zachycuje a archivuje.

| nahoru |

18. 1. 2021
Média posledních dnů ovládlo téma očkování proti Covidu a jeho organizace, která prodělala první zátěžovou zkoušku 15. ledna spuštěním registrace a rezervace termínů očkování - nejprve pro osoby starší 80ti let - na registrace.mzcr.cz prostřednictvím centrálního rezervačního (registračního?) systému crs.uzis.cz.
Že systém "kdo dřív přijde, ten dříve mele" musí zákonitě vyvolat počáteční zahlcení systému, se dalo očekávat, stejně jako se dala očekávat přehnaně kritická reakce novinářů.
Někteří matematici tvrdí, že se věci mohly zorganizovat jinak při využití "efektivnějších algoritmů."
x x x
Investigativní reportérka Markéta Dobiášová, dříve Nova, ČT a CNN Prima News, byla na Seznamu zprávy autorkou série zpráv, jejichž titulky naznačují, o co šlo:
13.1. Babiš a Blatný neočkují potřebné. Vakcínu dali svým úředníkům
14.1. Očkovací skandál: Skončil ředitel úřadu, kde měli vakcíny i pro příbuzné
15.1. Rychle to proočkujte, tlačil Babiš na ústav, kde dali vakcíny i příbuzným
15.1. Vakcínu si nechala přednostně píchnout i Blatného náměstkyně
16.1. Očkovací aféra: Jestli nevěděli, co s vakcínami, měli zavolat, říká Blatný

Informace, podle níž byli ve Státním zdravotním ústavu očkováni nejen zaměstnanci vedení jako zdravotnický personál, ale také příbuzní těchto pracovníků, způsobila pobouření a vedla k rezignaci ředitele SZÚ Pavla Březovského.
I když tahle kampaň zcela oprávněně skandalizovala postup, který zvolil SZÚ, cosi postrádala: širší pohled na nedostatečnou a chaotickou logistiku distribuce vakcín, která stála u počátku celé kauzy (1000 vakcín pro SZÚ s 450 zaměstnanci).

Také proto doporučuji podcast ČRo Vinohradská 12 s Kristýnou Guryčovou, který se problému organizace a distribuce vakcíny podrobněji věnuje, a z něhož vyplývá, že praxe očkování lidí mimo pořadníky, protože je třeba vakcínu v daném termínu spotřebovat, byla a je běžná i v jiných očkovacích střediscích. Seznamy náhradníků - na rozdíl od SZÚ - se však tady sestavují z lidí potřebných, bez nepotických protekcí.

Způsob informování Markéty Dobiášové o problému očkování v Partii Terezy Tománkové (na záznamu 43.minuta) včera kritizoval ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl, který už v pátek v rozhovoru prohlásil: "Radši všechnu vakcínu použiju, i když nesplním kritéria".

x x x
titulky Seznam zpravy 18.1.2021 Za zmínku stojí bulvární charakter titulků u uvedených článků: "Babiš a Blatný neočkují", "ředitel měl vakcíny i pro příbuzné," "Babiš tlačil na ústav," přestože Babiš s injekční stříkačkou a ředitel Březovský se seznamem svých příbuzných jsou fikce, a Babišovo "tlačení na ústav" vychází údajně z hromadné SMS posílané z úřadu vlády (Babišem?) více očkovacím střediskům (přesné znění neznáme).
x x x
Jsem zvědav, zda Seznam zprávy nenarazí s dnešním titulkem obviňujícím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že "zasáhl do kauzy, která pomohla jeho známému." Tohle znění však na webu už neuvidíte, protože krátce po ránu se titulek měnil na obecnější znění: "Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému", v němž odkaz na konkrétní kauzu vyšuměl.
Do mysli se vkrádá otázka: "cui bono" útoky na Pavla Zemana? Na Twitteru jsem našel k uvedenému článku otázku "Neblíží se čas rozhodnutí, co dál s Čapím hnízdem?"
x x x
Radiožurnál se po patnácti letech vrátil na první místo poslechovosti rozhlasových stanic, na místo, které dlouhou dobu okupoval Babišův Impuls.
x x x
Financování Deníku N a jeho vydavatele N Media a.s. bude nyní zajišťovat nově založená Nadace Independent Press.
Podle informace Deníku N, pět z podporovatelů původního projektu (Ondřej Fryc, Martin Hájek, Silke Horáková, Martin Vohánka a Libor Winkler) z něj vystupují, tři zůstali ve správní radě nadace (Jaroslav Horák, Libor Malý a Jan Žůrek).
Dále se zde uvádí, že "tento krok byl umožněn příznivým vývojem hospodaření Deníku N, který díky velké podpoře předplatitelů postupně směřuje k plné soběstačnosti."

Pro úplnost bych měl zaznamenat, že také v dalším "postbabišovském médiu" Echo 24 nedávno proběhly majetkové změny, při nichž Echo 24 vyzývá své čtenáře, aby si zakoupili akcie vydavatelství Echo Média, které získává podporu z Nadace Svoboda slova a myšlení.

| nahoru |

13. 1. 2021
V neděli 10. ledna iniciativa Chcípl PES uspořádala demonstraci na Staroměstském náměstí proti vládním epidemiologickým opatřením. Přidal se Daniel Landa s peticí "Blanický manifest za svobodu 2020", se kterou se, díky podpisům přesahujícím počet deset tisíc, dostal do Sněmovny.
Samozřejmě, že přišlo více než ohlášených 100 lidí, bylo jich téměř 3000, bez rozestupů, někteří bez roušek, ale (polonahá slečna) v alkoholovém rauši.

Nejvíce citovanými řečníky byli herec Michal Suchánek (ten přišel kvůli kamarádovi Landovi) a exprezident Klaus, který v tezích svého vystoupení říká: "Dezinformátorem nejsem. Pouze se dívám kolem sebe otevřenýma očima (...) Žádná zázračná vakcína neexistuje (...) Očkovat se já nenechám."

x x x
Tentýž den v živém streamu bulvárního Blesku pohovořil současný prezident Zeman, který zde kromě jiného řekl na adresu Václava Klause: "Nech se očkovat, Václave, jinak riskuješ ve svém věku, že Tě Covid dožene."
V rozhovoru Zeman přirovnal středeční útok na Kapitol ke kyjevskému Majdanu, což vyvolalo protest ukrajinského ministra zahraničí.
x x x
Přestože shromáždění na Staromáku porušovalo veškerá vládní nařízení, policie po zkušenostech z loňského října nezasáhla. Andrej Babiš v rozhovoru pro ČT prohlásil: "Kdybych byl Hřib tak bych demonstraci rozpustil," na což Zdeněk Hřib odpověděl tweetem:
"Kdybyste nebyl premiér a netrpěli jsme vaší neschopností, tak by žádná demonstrace nebyla. Hřib nemůže rozpustit demonstraci - je to pravomoc státní správy, a zákon mi do ní zakazuje zasahovat. Nevyzývejte k porušování zákonů a zkuste je sám dodržovat."

Pokládal bych za povinnost médií, aby veřejnosti vysvětlila, kdo má v této polemice pravdu, a jak je to s povolováním a zakazováním podobných shromáždění.
Podle mého názoru Hřibově magistrátu při současném vyhlášení nouzového stavu nic nebrání, aby zvážil, zda podobná veřejná shromáždění vůbec povolí. Ze zákona i jeho výkladu totiž vyplývá, že "příslušný orgán může za zákonem stanovených podmínek shromáždění zakázat (např. z důvodů rasového podtextu shromáždění, omezování práv občanů, porušování zákonů, ohrožení zdraví, nepřiměřeného omezení dopravy)." Při využití zákona by i to rozpuštění shromáždění mohl udělat. Viz informace Magistrátu o podmínkách, které nebyly dodrženy.

DODATEK 18.1.2021: Že můj názor právníka amatéra vyslovený v závěru této glosy je chybný, mne přesvědčil názor právníka profesionála Stanislava Handla. Viz text jeho mailu v Listárně Louče.

x x x
Kronika koronaviru: Denní počet nově nakažených se ustálil na hranici deseti tisíc, ovšem nemocnice - zvláště ty v oblastech - jsou pod tlakem a některé (Cheb) nestíhají.
Počet denních úmrtí v průměru činí kolem sto padesáti. Česká republika je stále na špici evropských statistik.
Kancléřka Angela Merkelová nedávno oznámila národu zprávu, že německý lockdown se prodlužuje do 31. ledna. Co mne v projevu zaujalo, byla jednoduchá kritéria hodnocení situace, která Merkelová národu sdělila.
Je třeba dosáhnout počtu 50/100 000 denních přírůstků nakažených a pak trasovat. Jestliže v některých oblastech přesáhne poměr 200/100 000, tak se tam zakáže vycházení a pohyb. Česká situace: stále stovka nově nakažených na sto tisíc lidí.
Média si nejvíce všímají plánovaného očkování, hejtmani v krajích již budují očkovací centra.
x x x
Ve stínu koronaviru probíhají politické šachy, při nichž se vytvořily dva opoziční bloky, které vyzvou v podzimních volbách (vyhlášených prezidentem ve velkém předstihu na 8.-9. října) vládnoucí koalici.
Piráti včera odsouhlasili koaliční smlouvu s hnutím Starostové a nezávislí (proti byla pětina členů). Koalici povede kandidát na premiéra Ivan Bartoš, ráda by získala 25 procent hlasů.
Předsedové ODS, KDU/ČSL a TOP 09 dnes na tiskové konfreenci představí své budoucí plány. Kandidátem na premiéra je Petr Fiala (ODS).
Aby Piráti byli "regierungsfähig", potřebovali by podle mého názoru projít procesem, jakým prošla strana Zelených v Německu, když došlo k rozkolu a názory se vytříbily. U nás to vidím jako oddělení fundamentalistů od vládních pragmatiků. Stane se tak před volbami? Nebo až po volbách?
x x x
Všiml jsem si opět jedné perly datové žurnalistiky na veřejnoprávním irozhlas.cz: Od moru ke covidu: příčiny úmrtí Čechů od císaře pána do dneška.
x x x
Do lednového Čtenářského deníčkou Louče jsem přidal další odkaz.

| nahoru |

9. 1. 2021
BREAKING NEWS: Twitter zablokoval Donaldu Trumpovi účet natrvalo. K této zprávě přidávám dva odkazy:

1. Oficiální zdůvodnění blokace ze strany Twitteru (mj. "tweety lze interpretovat jako další náznaky toho, že prezident Trump neplánuje usnadnit "řádný přechod" a místo toho hodlá pokračovat v podpoře, schvalování a zaštiťování těch, kdo věří, že on volby vyhrál. Již se začaly šířit plány budoucích ozbrojených protestů na Twitteru i mimo něj, včetně navrhovaného dalšího útoku na americký Kapitol a státní budovy 17. ledna 2021."

popisek obrázku 2. Archivované Trumpovy tweety včetně toho ze středečního rána, kterým Trump vyzýval svého viceprezidenta k porušení Ústavy:
"Státy chtějí opravit své hlasy, o nichž teď vědí, že se zakládají na nesrovnalostech a podvodech, kromě toho korupční proces nikdy nebyl legislativně schválen. Mike Pence musí udělat jen to, že ty hlasy pošle zpět do států, A MY VYHRAJEME. Udělej to Mike, teď je čas pro mimořádnou odvahu!"

Vlevo je tweet ze středy v 6 hodin odpoledne, kdy řádění v Kapitolu bylo již v plném proudu, a Trump nenalezl jediné slůvko, kterým by to odsoudil. Jen lidi vyzval ke klidu.

Když Twitter ve čtvrtek po 24 hodinách Trumpa odblokoval, umístil sem odpoledne své smířlivé video, ale v pátek ráno opět začal burcovat:
"Těch 75 000 000 velkých amerických patriotů, kteří pro mě hlasovali, AMERICA FIRST a MAKE AMERICA GREAT AGAIN, budou mít MOCNÝ HLAS ještě v daleké budoucnosti. V žádném případě nebudou v neúctě či nevážnosti a žádným způsobem se s nimi nebude nespravedlivě jednat."

Pak přišel ještě jeden tweet o tom, že Trump nepřijde na inauguraci a pak spadla klec.

A teď se můžeme hádat, co je a co není cenzura a jak vypadá svoboda projevu ve světě globálního svobodného internetu.

| nahoru |

8. 1. 2021
Ohlédnutí za prvním týdnem roku 2021 - jako obvykle se zpožděním, prostě jen "for event recording" a chronologicky:

V komentáři "Příliš upovídaný rok" Petr Fischer uvedl, že letos 1. ledna se již druhým rokem uskutečnily "zbytečné přebory v novoročních zdravicích." Neměl tak docela pravdu, neboť novoroční projevy předsedy Senátu - letos Miloše Vystrčila (video - text) a předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (video - text) se v České televizi vysílaly už po třetí.
Letos podruhé se však k nim přidal také Andrej Babiš ve večerním vysílacím čase (video - text).

Zatímco první dva řečníci vyzvali občany ke smíru a toleranci (Vystrčil: "přeji, abychom dokázali brát vážně názory druhých", Vondráček: "Proti viru nesnášenlivosti se musíme očkovat sami....Budeme potřebovat vzájemnou toleranci"), Babiš média zaujal větou: "Ano, udělali jsme i řadu chyb. Ale také jsme se poučili."

x x x
Lidem, co se ještě dívají na televizi - a kupodivu, je jich pořád dost - ČT připravila tři divácké večery, 1. ledna film Poslední aristokratka, v sobotu 2. ledna film Vlastníci a v neděli první díl čtyřdílné minisérie Božena. První dva filmy v koprodukci s ČT, sledovanost od 1,6 do dvou milionů diváků.
x x x
Od 1. ledna přišla Česká televize s novou grafikou zpravodajství na ČT 24: barva červená, písmo patkové.
x x x
Další důkaz své nekompetentosti v porozumění, čím je a jak funguje médium veřejné služby, podal nový předseda Rady ČT Pavel Matocha v rozhovoru pro Hospodářské noviny, když prohlásil, že by se Česká televize dala financovat crowdfundingovými ad hoc kampaněmi.
Na hloubkový audit, "který ověří, zda zbytečně neplýtvá" (slova Matochy) bylo už vypsáno výběrové řízení, což mne inspirovalo ke vzpomínce na televizní audity před dvaceti lety.
x x x
Americký prezident Donald Trump ve středu 6. ledna, tedy v den, kdy v Kongresu mělo dojít ke konečnému potvrzení volby prezidenta předáním hlasů volitelů, vyhecoval (od 43. minuty záznamu, textový přepis zde) tisíce svých příznivců před Bílým domem hláškami o ukradených volbách natolik, že tito se vydali ke Kapitolu, vtrhli do něj a přerušili jednání zákonodárců.
Na YouTube jsou hodinové záznamy přenosů celé události. CNN nabízí 15 kratších videí, které ukazují vše podstatné.
Po vyklizení Kapitolu Národní gardou bylo prezidentství Joe Bidena potvrzeno. Trump se uklidnil, vyslal do prostoru smířlivé video, slíbil, že vyklidí Bílý dům, ale na inaugraci nepřijde.

Babis si zmenil profil na Twitteru Zajímavosti spojené s touto mimořádnou, dalo by se říci historickou, událostí:
Při vypuknutí nepokojů ve Washingtonu Twitter, Facebook a Instagram ve středu dočasně zablokovaly prezidentu Trumpovi jeho účty.
Andrej Babiš vyměnil svůj portrét s trumpovskou červenou čepicí a nápisem "Silné Česko" na Twitteru za profil s rouškou na tváři.
Ani středeční události ve Washingtonu dnes neodradily pár věčně protestujících šílenců od plánovaného pochodu Prahou k americké ambasádě na podporu Trumpa. Prý jich bylo asi sedmdesát.

x x x
Události ve Washingtonu v médiích částečně zastínily hlavní téma těchto dnů nejen u nás, ale i ve světě, což jest druhá vlna pandemie Covidu 19, která po krátkodobém poklesu nabrala po Vánocích novou sílu a ve statistikách denních přírůstků nákazy (15 tisíc denně) a úmrtí (130-150 denně) překonává předchozí maxima.
Nemocnice se blíží naplnění svých kapacit, některá krematoria nestačí spalovat těla zemřelých.
Vláda prodloužila platnost krizových opatření do 22. ledna.

Mé favorizované zdroje aktuálních informací o pandemii: biochemik Jan Kovalinka ("po skončení této vlny, někdy na konci ledna, budeme mít pravděpodobně velkou část populace, která chorobou projde. My vlastně, a říkám to nerad, neřízeně děláme promořování.") a pořady ČT24 Země v nouzi s Danielem Stachem.

To nám ten rok pěkně začíná

x x x
P.S. První lednový zápis do čtenářského deníčku Louče není tenokráte z internetových zdrojů, ale z loňské knihy roku.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz