Aktuality Louče
347
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2020... ARCHIV     TÉMATA
31. 12. 2020
P. F. 2021

Jak už jsem vícekrát napsal, Louč mi slouží také jako zápisník, do něhož si ukládám linky a odkazy na webové stránky, které kupodivu někdy i po letech fungují.

Na ty odkazy čtenáři kliknou jen zřídka, neboť - co si budeme namlouvat - vše, co je delší jedné obrazovky, bývá TL;NR (too long; not read). Často se na webu chovám podobně.
Přesto na rozloučení s covidovým rokem sem namísto aktualit a bilancí umisťuji odkazy na některé texty, které jsem v minulosti sepisoval v době Vánoc. Zde jsou:

Sladké lži Hollywoodu a americký Mrazík z roku 2001 (vzpomněl jsem si, když jsem nedávno četl Vánoční úvahu v Deníku N),
Tři citáty ze 60. let na téma duše národa z roku 2003 (stále aktuální a stále navštěvované přes Google) a
Vzpomínání na jeden film a lidi kolem něj před dvěma lety (osobní vzpomínka na to, jak ten čas letí).

| nahoru |

27. 12. 2020
Kronika koronaviru: Ode dneška máme opět lockdown do 12. ledna, protože PES se vrátil do stupně 5 (vládní nařízení zde a tady, protepidemická opatření přehledně a lidskou řečí jsou na iRozhlas.cz).

Dnes také začalo očkování proti Covidu. Andrej Babiš šel ráno příkladem a nechal se jako jeden z prvních naočkovat, společně s 95tiletou válečnou veteránkou, to vše v přímém přenosu ČT24. Topinkův tým opět zabodoval.

x x x
K očkování vyzval také Prezident Miloš Zeman ve svém tradičním Vánočním poselství natáčeném tentokráte televizí Nova a vysílaném 26.12. na hlavních kanálech ČT, Novy a Primy.
Jak poznamenal jeden diskutér na twitteru, kdyby po dvou minutách projev skončil, mohl se prezident zapsat mezi státníky. Takto se opět zařadil mezi panoptikální postavy českého veřejného života demonstrující úpadek české polistopadové politiky a její kultury.

Miloš Zeman si opět neodpustil své minuty nenávisti proti vybraným subjektům, mezi něž patřila média a opozice, speciálně ODS.
Prezidentem jmenovaní novináři se okamžitě ozvali: Erik Tabery zde, Petr Honzejk širší úvahou o slavnostech bezvýznamnosti, některé reakce shrnuly PL.

x x x
Ještě před Vánoci 22. listopadu Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 22. ledna.
V rozpravě mě zaujal obchodník s chudobou Lubomír Volný (nezařazený, dříve SPD), který zde rozdával zdravotnické rady a lobboval za názory lékaře Jiřího Berana a lék Isoprinosin.
x x x
O co s Isoprinosinem jde, jsem se dozvěděl ve speciálu Deníku N Rok covidu očima Petra Koubského, což je text (přes 30 stran), který by si měl přečíst každý, kdo chce o událostech kolem Covidu kvalifikovaně diskutovat.
Podle Koubského Isoprinosin se "předepisuje na těžší případy oparu nebo na afty v ústní dutině. Pro použití na covid není schválen, někteří lékaři ho ordinují na vlastní riziko." A podobných užitečných informací uvádějících fakta na pravou míru a do souvislostí, je v Koubského textu více.
x x x
Opět jedny vánoční svátky jsou za námi; včetně nálože premiérových pohádek na ČT, z nichž jedna byla televizní (O vánoční hvězdě - (2,68 milionu diváků), jedna filmová Hodinářův učeň - (2,2 milionu diváků) a jedna koprodukční se Slovenskem O léčivé vodě. O reprízách na všech kanálech ani nemluvě.
x x x
Polemiku na sociálních sítích vyvolala iniciativa TV Prima, která odvysílala půlnoční mši z katedrály sv. Víta s kardinálem Dukou. Česká televize, která půlnoční mše vysílá už drahnou řádku let, se tentokrát rozhodla pro baziliku na Starém Brně.
x x x
Letošní Vánoce se zapíšou do dějin také štědrovečerním dohodou mezi EU a Velkou Británií o podmínkách brexitu, pojmenovanou jako "an agreement in principle on the EU-UK Trade and Cooperation Agreement".
Kdo má náladu a čas, může navštívit webové stránky Komise a prostudovat stovky stránek dokumentů zde.
Britský parlament je mimořádně svolán na 30. prosince, Evropský parlament bude dohodu projednávat v příštím roce.
x x x
Že mnoho lidí kvůli pandemii přijde o peníze, ať už přímo (bankrotem) nebo zprostředkovaně (znehodnocením úspor a investic), není třeba pochybovat. Pád investiční skupiny Arca Investments je první vlaštovkou.
Den před Štědrým dnem podala společnost Arca Capital insolvenční návrh na svou mateřskou společnost se zdůvodněním, že insolvence na rozdíl od bankrotu zajistí alespoň padesátiprocentní návratnost jejich pohledávek.
Jestliže celková výše závazků dosahuje 18,6 miliardy korun, z toho 80 procent na základě vystavených směnek, pak to znamená, že kdosi přijde o devět miliard Kč.

Nepsal bych o tom tak široce, kdyby jednu z těchto směnek ve výši 63,2 milionů Kč nevlastnil Syndikát novinářů, který před šesti lety vysoudil od státu náhradu 292 milionů Kč za neprávem odebrané nemovitosti.
Historii této transakce podrobně s odkazy popisuje Jan Moláček na Deníku N; o "případu Pařížská" jsem se kdysi letmo zmínil také na Louči.
Stručné vyjádření okamžitě zveřejnil předseda SN ČR Adam Černý, který upozornil, že Arca Investments byla pouze jedním z pěti subjektů, u nichž Syndikát uložil své peníze.

| nahoru |

22. 12. 2020
Bellingcat přinesl další nepřímé důkazy o zapojení FSB do atentátu na ruského opozičního politika Navalného v podobě telefonního rozhovoru s jedním ze sledovatelů jménem Kudrjavcev, který se nechal nachytat v telefonním hovoru falešnou identitou Navalného (Bellingcat využil telefonní číslo imitující pevnou linku lidí FSB).
Kudrjavcev v rozhovoru potvrdil, že za neúspěch akce proti Navalnému může pilot, jenž neplánovaně přistál v Omsku, a lékaři, kteří okamžitě zasáhli. Zde v nemocnici muselo zmizet Navalného spodní prádlo, které bylo pravděpodobně otráveno (spodky v rozkroku).
O politických dopadech nových odhalení zasvěceně pohovořil Ondřej Soukup v podcastu Vinohradská 12.
x x x
Časopis The Atlantic zveřejnil článek s titulkem Trump ztrácí rozum. Reaguje se zde také na návrhy vyhlásit stanné právo z řad Trumpových příznivců.
Autor článku zde kromě jiného vyslovuje naději, že po odchodu Trumpa z prezidentského úřadu se také americká média konečně vrátí do normálu. Jejich posedlost Trumpem jim bránila věnovat se důležitějším a podstatným tématům.
x x x
Kronika koronaviru: Počet nakažených (prý kvůli zahájenému masovému antigennímu testování) stále stoupá, počet hospitalizovaných a mrtvých "stagnuje", což nás ale stále řadí do horní poloviny žebříčku Evropy v počtu úmrtí na počet obyvatel.
Aby toho nebylo málo, v Británii se objevila nová mutace viru, kvůli které včera řada evropských států (včetně Česka) zablokovala přílety z UK a také na 48 hodin eurotunel.
Jak to bude s očkováním pod taktovkou premiéra, vysvětlil včera ministr zdravotnictví Jan Blatný v Radiožurnálu.
x x x
Zatímco náš západní svět je sužován koronavirem, Čína se stala třetí mocností, která přivezla vzorky půdy z Měsíce - po čtyřicetileté pauze. Není vyloučeno, že Čína se chystá i na vyslání člověka na měsíční povrch. Cosi to vypovídá o poměrech současného světa.
x x x
V neděli 20. prosince vystoupil prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na Primě. V rozhovoru podpořil vládu, protiepidemická opatření i prodloužení nouzového stavu. Kromě jiného oznámil, že se nechá očkovat, "ale nebudu dělat žádnou šaškárnu s televizními kamerami."
Je možné a pravděpodobné, že Zeman v sobotu stihl natočit i svoje tradiční Vánoční poselství, které se má vysílat 26. prosince 13:00.
x x x
Ke dvacátému výročí známé televizní krize připravil Filip Rožánek na Lupě zasvěcený přehled situace, v níž pracovala Bobovize s podporou Novy (Železného) a Primy.
Tohle téma v roce 2002 přehledně a dobře zpracoval tehdejší student žurnalistiky @Vasek_Zeman v seminární práci Stávka v České televizi. Na Louči jsem TV krizi několikrát bilancoval zde a tady.

Jenomže některé lidi o tom, že všechno vzniklo neplánovaně a chaoticky (ze strany Rady ČT) a ze strachu před dalšími neumětely ve vedení ČT a před autoritáři ve zpravodajství (ze strany zaměstnanců), do čehož se zamotaly nejrůznější partikulární zájmy a vznešené fráze o svobodě projevu, že mnozí účastníci na obou stranách jednali v dobré víře, ale vše se posunulo někam jinam, tedy že to nebyl žádný puč ODS ani spacáková revoluce, o tom zkrátka některé lidi nepřesvědčíte.

Stále se domnívám, že by ČT by měla překonat některé své výhrady vůči dokumentu Radima Špačka "Bezesné noci", jenž ukazuje také stinné stránky tehdejších událostí, a dokument odvysílat. Třeba bezprostředně po jiném dokumentu o televizní krizi "Chaos", který na rozdíl od Bezesných nocí byl v ČT třikrát vysílán.
Taková vysílání by možná pomohla k tomu, aby se některé věci neopakovaly. Které? Stačí sledovat jednání Rady ČT, jejíž jeden člen Jiří Kratochvíl se před dvaceti let aktivně účastnil rozhodování, které bylo na počátku celé krize.

| nahoru |

18. 12. 2020
Parlament dnes v atmosféře předvolebního klání schválil zákon o státním rozpočtu ČR na rok 2021 systémem chytrá horákyně.
Komunisté bojující o přežití v příštích volbách se potřebovali zviditelnit, a tak prosadili přesun deseti miliard původně určených pro armádu do kolonky Všeobecná pokladní správa (odkud se ty miliardy pravděpodobně v průběhu roku opět vrátí).
x x x
Rada České televize si ve středu 16. prosince zvolila nového předsedu Pavla Matochu a dva místopředsedy: bývalého bankéře Pavla Kysilku a bývalého hokejistu Jiřího Šlégra. Atmosféra jednání byla nuceně korektní.

Zatím panuje klid před bouří, ale už se zbrojí na souboje. Ředitel Dvořák se asi bude snažit vykolíkovat a upřesnit mantinely vztahů mezi vedením ČT a Radou ČT změnou ve statusu ČT, kterou mu však Matocha odmítl zařadit na program jednání.
Matocha si mezitím nabrousil svoji zbraň – projednávání stížností. Ad hoc šestičlenná pracovní skupina Rady (letos nově zvolení členové mínus Kysilka plus Váňa) se rozhodla, že rada je kompetentní k projednání všech stížností, nejen těch na generálního ředitele, jak určuje zákon. Kompromis reagující na nejasnost zákona vytvořený předsedou Rady Milanem Uhdem před devíti lety, zřejmě přestane platit.

Otázkou je, zda si Matocha – bude-li chtít být důsledný a nevybírat jen „účelovky,“ si trváním na důsledném šetření všech stížností neukousl příliš velké sousto. V zahraničí dobře vědí, proč si vytvářejí „stížnostní komise“ a ombudsmany a proč stížnosti mají přesná pravidla (zde BBC, tady německá ZDF). Těch věčných stěžovatelů na televizní program a kverulantů bývá někdy příliš.

x x x
Radní Šarapatka na svůj facebookový profil včera vystavil část rozhovoru Pavla Matochy pro Svobodný vysílač, v němž se Matocha kromě jiného vyjadřuje o „bruselské“ České televizi.
Podle Matochy je tu prý „pár pořadů a novinářů nebo kvazinovinářů v ČT, kteří tam vystupují a v očích významné části české populace tu televizi vlastně poškozují. (…) nadpoloviční většina všech stížností se dotýká čtyř redaktorů čtyř osob České televize. To je Wollner, Fridrichová, Moravec a Železný.“
(Letmý pohled do seznamu v příloze zápisu ukazuje, že zmíněná nadpoloviční většina zde neexistuje.)

Šarapatkova citace pochází z dvouhodinového rozhovoru, který na Svobodném vysílači vedl Matocha se Stanislavem Novotným již 26. října, a který nabízí vhled do jednoduchého pravicového mozku, který nepochybuje o tom, že jeho předem daná myšlenková schémata jsou tím nejlepším, co praxe potřebuje, a který se nestará o prověřování faktů a informací vyhovujících jeho pohledu na svět, s nimiž pak v diskusi operuje (zde například.: progresivisté ovládají Facebook a Twitter, máme cenzuru jako v 70. letech, faktcheckingové weby jsou nástrojem potlačování názorů, svobodný prostor mizí před očima, Kotleba odsouzen přísně, kolem Covidu se rozpoutala hysterie, chřipka v 95tém měla stejný počet obětí jako Covid atd.atd.)

x x x
Investigativní tým Bellingcatu vystopoval pracovníky ruské FSB, kteří sledovali opozičního politika Alexeje Navalného, a jsou podezřelí z jeho otravy. Kdo rozumí rusky, ten by si měl poslechnout samotného Navalného, který vše přehledně a srozumitelně vysvětluje.
Za přečtení rovněž stojí popis metodologie získávání dat. Většinou jde o data, která ruský stát o svých občanech schraňuje, ale málo je chrání, takže investigavci Bellingcatu se k nim za pár bitcoinů snadno dostanou.
x x x
Vladimír Putin na své včerejší výroční televizní tiskové konferenci označil příběh Bellingcatu za fake-news-stories v anglickém překladu celé tiskové konference. Když jsem chtěl zjistit, jak se řekne fake news v ruštině, na ruském přepisu jsem našel slovo эти вбросы. Asi jediným, kdo to v Česku celé přečetl, byl Alexandr Mitrofanov a také Erik Best, který Putina na Facebooku glosoval.
x x x
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených opět na vzestupu, dnes 7590, hospitalizace se ustálily na počtu 4500, z nichž 600 v těžkém stavu, úmrtí kolem stovky denně. Začalo se bezplatně testovat. Ode dneška se přešlo do upravené čtyřky PES.
Pavel Řehák - člověk který na jaře varoval vládu - opět varuje: Nebude-li se očkovat, nic se nezlepší.

| nahoru |

14. 12. 2020
Kronika koronaviru: Celý minulý týden statistiky ministerstva zdravotnictví - přes zavedená protepidemická opatření - nepříznivě stoupaly.
Dnes vláda bude opět rozhodovat, jak dál. Téměř jisté už je, že děti si prodlouží vánoční prázdniny - zda od pondělka 21. nebo od čtvrtka 16. (jako v Německu, kde od 16. prosince zavádějí lockdown s výjimkami), to se uvidí dnes odpoledne. Zřejmě podle výsledků souboje mezi vládou a epidemiology.

Zatímco v minulých letech byl sezónním tématem médií sníh (zda napadne, jak se zasněžují sjezdovky, jak jsou na tom vlekaři), letos převažují nářky hospod, hotelů a posiloven.
Není snad jediného opatření vlády a ministerstva zdravotnictví, na které by se nesesypal proud kritiky od opozice a médií (často bohužel zaslouženě).
Podle lékaře/poslance Julia Špičáka však tato kritika není adekvátní:: "Je potřeba reagovat ze dne na den. Zvykněme si na to, že naše schopnost předvídat je malá."

x x x
Václav Klaus opět rozčeřil hladinu veřejného mínění svým včerejším vystoupením v Partii na CNN Prima News, které exprezident využil pro propagaci své nejnovějí knihy Karanténa 2.0. Klaus opět osvědčil svůj talent na vymýšlení hesel, když prohlásil, že dnešní společnost je nemocná "kovidismem." Opět předvedl svoji aroganci a sklon k nálepkování (Jan Kulveit - jakýsi ten mladíček z Oxfordu).
Výběr dalších pozoruhodných citátů: "je prostě ten byznys a zejména ten farmaceutický byznys, který, který prostě žije z radostí z této epidemie a prostě získává neuvěřitelné zisky, které by nikdy nemohl získat.(...) já jsem o tom tento týden publikoval článek, který myslím odborně polemizuje s konstrukcí celé té myšlenky PES (...) to já myslím, že je totálně nevěrohodná věc (...) nevím, kdo to vymyslel (...) byli to kvazi vědci, kvazi matematici"
Všechna čest Tereze Tománkové, které se občas podařilo některým výrokům věcně oponovat.
x x x
V Otázkách Václava Moravce, kde se střetli Jan Hamáček (ČSSD) a Petr Fiala (ODS), z úst předsedy ČSSD padl tento výrok: "...diskuze o předčasných volbách je legitimní, a můžeme ji po nouzovém stavu otevřít" na což Andrej Babiš okamžitě reagoval slovy: "Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde."
Můj tip na předčasné parlamentní volby příští rok před prázdninami možná vyjde.
x x x
Texaskou žalobu na regulérnost voleb ve čtyř státech, od které si Trumpovi příznivci hodně slibovali, Nejvyšší soud odmítl. Sbor volitelů, který dnes zvolí nového prezidenta USA Joe Bidena, má cestu volnou.
x x x
Daniela Písařovicová oznámila, že po 16ti letech odchází z České televize. Po Světlaně Witowské je to už druhá žena, která opouští moderování zpravodajských pořadů Události a Události komentáře. Nahrazují je Jana Peroutková a Linda Bartošová. Witovská však v ČT i nadále zůstává jako moderátorka Interview ČT24.

| nahoru |

10. 12. 2020
V těchto dnech probíhá několi dramat současně.

popisek obrázku U nás doma se nákaza Covidem-19 - přes zavedená ochranná opatření - opět začala šířit. Odečteme-li ministáty jako San Marino, Liechtenstein, Belize a Montenegro, pak Česko dnes zaujímá "čestné" deváté místo v počtu nově nakažených.

Druhá vlna epidemie zasáhla celou Evropu, která není jednotná v tom, zda otevře či neotevře na Vánoce lyžařská střediska, a zda pustí či nepustí do země turisty. V Bavorsko včera spadla klec i pro české pendlery.
Hodně se diskutuje o vakcině, která je již na cestě. Ve Velké Británii proběhlo první očkování.

Vláda si včera nechala prodloužit nouzový stav do 23. prosince (původní požadavek do 11. ledna smeten ze stolu v debatě, která může sloužit jako svědectví o ubohé úrovni některých zvolených zástupců lidu).
Dnešní mimořádné zasedání vlády opět jednalo o Covidu.
Majitelé hospod jsou unaveni neustálými změnami v protiepidemických pravidlech, začínají je porušovat a ignorovat a média je v tom nepřímo podporují. Už tím, že jejich postojům poskytují nadstandardní prostor. Dokonce i ve veřejnoprávním médiu ČT24.

x x x
Mezi Velkou Británií a Evropskou unií stále nebylo dosaženo dohody o tom, jakým způsobem za tři neděle proběhne brexit.
Tvrdošíjné setrvávání na neslučitelných pozicích (rybolov, hospodářská soutěž, Irsko) se vykládá jako snaha obou stran neztratit tvář ve vlastním táboře, kterému bude třeba "prodat" konečné řešení, ať už dopadne jakkoli.

Na dnešním zasedání Evropské rady bude asi rušno.
Také kvůli návrhu dlouhodobého rozpočtu EU, který chce Polsko a Maďarsko blokovat kvůli klauzuli o právním státu.
(Že by polský prezident Duda včera u Miloše Zemana žádal o českou podporu na summitu EU? Vždyť tam bude Babiš, nikoli Zeman.)

x x x
Jedním z posledních velkých pokusů zvrátit výsledek prezidentských voleb v USA je žaloba státu Texas na čtyři státy, v nichž Trump prohrál (Georgii, Michigan, Pensylvánii a Wisconsin). Podání zpochybňuje zdejší volební procedury a sčítání hlasů a žádá, aby se zabránilo volitelům v prosinci hlasovat, a konečné rozhodnutí se odložilo na 20. ledna. Rozhodnout má Nejvyšší soud.

Česká média o tomto sporu, kterým teď (jak mi hlásí z USA můj přítel DN) žije Amerika, víceméně mlčí. ČTK sice vydala informaci, ale využila ji jen ČT24 a iDnes.cz (ta však jen tak mimochodem pod čarou).
Tím více se žalobě věnují české alternativní a dezinformační weby. Jako exemplum šířených fake news může posloužit tento příspěvek z infokuryr.cz, kde se kromě jiného říká, že Biden je vyšetřován pro podvody a začal nosit ortézu, aby kryla sledovací náramek na jeho kotníku (sic!).
Nahlédl jsem do textu texaské ústavní žaloby a zjistil jsem, že se zde uvádějí případy, které již byly jako nepravdivé vyvráceny.

x x x
Pro úplnost a záznam do archivu bych neměl zapomenout na akci "chvilkaře" Mikuláše Mináře z minulého čtvrtka, na níž představil politickou iniciativu a vytvoření hnutí Lidé pro.
Co si pomyslet o hnutí, které nemá program a chce od lidí, aby ho vymysleli?
Jestli česká politika v uplynulých desetiletích něčím strádala, tak to bylo podbízení se politických elit voličské enklávě, které nemůže nikdy přinést nic dobrého, protože odpovědný politik by měl dělat i taková rozhodnutí v zájmu celku, která nejsou v daném okamžiku u voličů populární.

| nahoru |

3. 12. 2020
Michal Bláha z Hlídače státu opět ukázal, co dokáže strojové zpracování dat. Z dokumentů Rady ČT sestavil databázi "Jednání Rady České televize."
Některé audiozáznamy dostupné na webu ČT jsou zde přepsány do textové podoby. A co víc, při kliknutí na danou pasáž v textu se spustí audio v místě, kde dotyčný hovoří. (Stroj často humorně komolí jména Dědič - řidič, Samek - samuel, Kysilka - kyselka, Kühn - kín.)

Takže teď už by to chtělo jen partu analytiků, která by byla ochotna tohle ohromné množství dat zpracovat. Je fakt, že textové přepisy znamenají významnou pomoc, i když není vždy jasné, kdo právě hovoří; k identifikaci je někdy třeba pustit audio.

x x x
Jen pro záznam zde ukládám odkaz na podcast Vinohradská 12 o Radě České televize, v němž jsem účinkoval.
x x x
Ten kdo má náladu sledovat sáhodlouhá videa, se kterými se roztrhl pytel, nechť se také podívá na Luďka Staňka, který se rovněž rozhodl komentovat - kromě jiného - jednání Rady České televize.
Staněk zde odkazuje na texty redaktorky Respektu Ivany Svobodové, speciálně na ten o radní Lipovské a o jejím napojení na Janu Bobošíkovou.
x x x
Ad Hana Lipovská. Dlouho jsem pátral, jak je možné, že tato bystrá a inteligentní, zřejmě osobně čestná, mladá žena je schopna bez mrknutí oka hlasovat pro czexit a je ochotna spojit své jméno s profláknutým politickým dobrodruhem a nedůvěryhodnou osobou Janou Bobošíkovou (jejich partnerství a společný komentář jsem krátce komentoval 19. května a podrobněji 29. května). Jednu možnou odpověď mi nabídl Joseph Heller:
"Kdekdo přiznával, že Clevinger to v akademickém světě jistě dotáhne daleko. Prostě Clevinger byl z těch, kteří mají přemíru inteligence a pramálo filipa (lots of intelligence and no brains), to věděl každý a kdo to ještě nevěděl, brzy na to přišel..." (Joseph Heller: Hlava XXII, str. 72)
Kdysi o pověst Clevingera na české politické scéně soutěžil Miroslav Ransdorf.
x x x
Včerejším hitem sociálních - ale i mainstreamových - médií byl start aplikace elektronické dálniční známky, která krátce po spuštění přestala fungovat. Spravilo se to až k večeru.
x x x
Lidové noviny dnes otiskly omluvu: "Ve včerejším vydání LN vyšel článek Živou vodou proti covidu, který obsahoval vědecky nepodložená tvrzení. Omlouváme se čtenářům za to, že článek nesplňoval zpravodajské nároky Lidových novin."
Článek Živou vodou proti covidu okomentoval kromě jiných Jan Jandourek, diskuse na Facebooku se rozhořely také pod omluvou Petra Kamberského.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz