Aktuality Louče
340
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2020... ARCHIV     TÉMATA
30. 5. 2020
Kronika koronaviru: Od pondělka 25. května nenosíme venku roušky, otevírají se hospody, děti ze škol prvního stupně chodí do školy (uvádím jen pro záznam). Počet hospitalizovaných klesl ze tří stovek na polovinu, statistiky denních úmrtí se pohybují v jednotkách.
x x x

Sněmovna ke svým třem přerušeným schůzím (stav 30.5.) přidala čtvrtou s programem "Vyhodnocení průběhu první vlny pandemie koronaviru na území České republiky a opatření k prevenci druhé vlny."
Ve čtvrtek se o věci debatovalo čtyři hodiny - bez výsledku (schůze přerušena do 4.6). Než se poslanci dostali k prvnímu bodu, uběhly téměř tři hodiny. To proto, že každý cítil potřebu se vyjádřit: všichni místopředsedové PSP, všechny poslanecké kluby, jakož i dotčení ministři. Nejdéle mluvil (35 minut) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Už v úterý 26. května se Sněmovna rozhodla, že trvá stav legislativní nouze, takže zákony se mohou projednávat ve zkráceném jednání.

x x x
Ve středu 27. května Sněmovna zvolila v druhém kole zbývající tři členy Rady České televize. Účast v tajné volbě byla mimořádně velká.
Vysoce nastavené kvorum 97 překročili a byli zvoleni Hana Lipovská (114), Pavel Matocha (108) a Lubomír (Xaver) Veselý (111).
Počet odevzdaných hlasů pro tyto kandidáty se příliš neliší, z čehož je jasné, že se hlasovalo nikoli individuálně, ale podle stranického klíče, nikoli podle kvalifikace, ale podle politického rozhodnutí. Neformální koalice poslanců ANO s lidmi z SPD, KSČM, a nezařazenými dává při plné účasti 118 hlasů.

Při volbě nových členů do Rady Českého rozhlasu kvorum 97 hlasů nepřekročila expředsedkyně Hana Dohnálková (64), ani historik Jaroslav Šebek (69), takže Rada ČRo bude několik dalších měsíců neúplná v sedmi lidech; zatím jen s místopředsedy Tomášem Kňourkem a Miroslavem Dittrichem, což jest jakási dočasná remíza, kterou lze očekávat i u Rady ČT.

K tématu jsem napsal zvláštní komentář "Rada ČT a její noví členové."

x x x
Z "mediálních" témat týdne vybírám:

Jaromír Soukup překvapil, když ve středu do svého pořadu Aréna pozval Jindřicha Šídla, Luďka Staňka a Xavera Veselého.
Soukup zřejmě došel k poznání, že bez rozhovorů s prezidentem více Okamury TV Barrandovu více diváků nepřinese, a tak loví v nejrůznějších - i liberálních a sluníčkářských vodách (např. Kocáb).
Přestože se Soukup jako moderátor snažil přítomné novináře přimět k politickým stanoviskům, debata se nakonec zvrhla v přátelské posezení novinářů, při němž nikdo nikoho nenapadal, a divák se mohl dozvědět také něco o zákulisí médií (Soukup: diváci stoupají, ale reklamy je málo, kdyby nebylo "Mých zpráv", stálo by zpravodajství TV Barrandov 100 milionů ročně, majora Zemana už nekoupím, ČT ho prodává draze, TV Barrandov mě stojí 600 tisíc denně bez programu apod.).
Pozoruhodná byla rovněž shoda všech přítomných při kritice hradního personálu.

x x x
CNN Prima News do svého pořadu "K věci" pozvala mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, který pozvání přijal. Hlavní téma: "prezident a Čína."
Na osobní otázku, zda je vhodné "tak ostře, tak vyhroceně" vystupovat na sociálních sítích, Ovčáček odpověděl kladně, "protože mám velký vzor a to je Donald Trump. A víte proč? Protože ten Twitter je mimořádně úspěšný". Úspěšnost Twitteru Ovčáček vidí ve dvou ohledech, jednak nepotřebujete média, protože máte vlastní médium, a je to prý také dobrý servis pro novináře.
x x x
Právě Donald Trump se poprvé na Twitteru setkal s kritikou své komunikace, když se u jeho tweetu o možných podvodech při korespondenční volbě objevil vykřičník a výstražné okénko s odkazem korigujícím Trumpovo tvrzení.
Trump okamžitě spustil pokřik o omezování svobody projevu a podepsal exekutivní příkaz, který požaduje přezkoumání paragrafu 230 telekomunikačního zákona, jenž na jedné straně uvádí, že poskytovatel služeb není vydavatelem, ale v odstavci c) umožňuje, aby provozovatel služby mohl do obsahu zasahovat.
Aby toho nebylo málo, Twitter zasáhl proti dalšímu Trumpovu tweetu kvůli glorifikaci násilí. Tentokráte byl tweet překryt sdělením: "Tento Tweet porušil pravidla Twitteru ohledně oslavování násilí. Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu," na jehož konci se po kliknutí původní Trumpův text objeví.
x x x
Násilí vypuklo v USA poté, co v úterý 26. května v Minnesotě běloští policisté udusili 46letého Afroameričana George Floyda, kterého se snažili zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem.
Podle policistů se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.
I když se tentokráte neopakovala situace z roku 1992, kdy soudní osvobození policistů, kteří brutálně zmlátili černocha Rodney Kinga, se stalo rozbuškou násilných rasových nepokojů, i když FBI jednoho z policistů okamžitě obvinila z vraždy, protestům a nepokojům, které provázelo rabování, to stejně nezabránilo. Protesty trvají do dneška.

| nahoru |

19. 5. 2020
Kronika koronaviru: V neděli 17. května skončil prodloužený nouzový stav, vláda pokračuje v rozvolňování zákazů. Od 25. května budeme moci chodit do bazénů, hotelů i hospod, hromadná doprava se vrací k normálu, z ruzyňského letiště odstartovala první letadla, připravuje se otevření hranic.
Včerejší počet nově nakažených přesahující stovku sice trochu vystrašil, ale většinou prý jde o izolované místní výskyty (např. jeden šiřitel, více nakažených v jednom podniku).
x x x
Na mediálních frontách vše při starém.
Mám pocit, že nedělní Partie Terezie Tománkové – prodloužená na CNN Prima News o hodinu přes poledne – začíná šlapat na paty konkurenci OVM; viz hvězdnou sestavu Babiš, Hamáček, Bartoš, Fiala v Partii 10.5.. Nebo médii široce citované grilování Vojtěcha Filipa v Partii 17.5. za jeho rozhovor pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda.
x x x
Nebýt článku Génius hybridní války, nedozvěděl bych se, že tu od března funguje nová webová stránka isde.cz Institutu svobody a demokracie, založeného v prosinci 2019 Janou Bobošíkovou.
Od března vyprodukoval ISDE patnáct textů, z nichž čtyři publikovala idnes.cz (MF Dnes) a ten poslední o Sorosovi převzala Česká pozice v Lidovkách, o reprintech na jiných webech ani nemluvě.

Janu Bobošíkovou zřejmě nadzvedlo, že rozhovor s Georgem Sorosem v regionálním německém deníku Augsburger Allgemeine převzal v učesané podobě mezinárodní Project Syndicate (podporovaný vedle řady jiných sponzorů též Sorosovou OSF), a přeložil ho také do češtiny.

Točit se na formulačních nepřesnostech a faktických pochybeních (z nichž některé mají spíše povahu interpretace, o níž lze diskutovat), nepochopit redakční úpravu původního německého textu do uhlazenější mezinárodní verze a nazývat to „exponenciálním řetězením desinformací a fake news,“ nebo označit běžný rozhovor se stárnoucím patriarchou, jenž rád rozdává své rozumy, za příklad "globální anatomie tvorby a šíření lži" a vedení hybridní války, to by snad nedokázal ani Kojzar blahé paměti.
Divím se, že na těchto Bobošíkové primitivních pamfletech participuje Hana Lipovská, možná budoucí (?) členka Rady ČT.

x x x
Téměř všechna média zaregistrovala úvodník majitele Literárních novin a webu literarky.cz Miroslava Pavla: pozastavuji vydávání Literárních novin. Na jak dlouho? Nevím, možná se situace zlepší, možná se najde investor, který bude mít zájem navázat na vykonanou práci s oživením jedné z nejstarších mediálních značek na českém trhu. V každém případě bude pokračovat web literarky.cz.“
Důvod? „Přestaly se prodávat knihy (tím pádem zcela zmizela inzerce nakladatelů a knihkupců) a ohroženy jsou i nejrůznější speciální přílohy, které byly jedním z hlavních zdrojů příjmů Literárních novin.“
Jedna z těchto příloh, vydávaných od loňského léta, kdy se literárky konečně dostaly z červených do černých čísel, se pravidelně věnovala čínským tématům.
Kdysi mne Miroslav Pavel požádal, abych mu napsal, co si o jeho listu myslím. Pro zájemce dávám do přílohy ve wordu.
x x x
Americký prezident Donald Trump napadl svého mediálního spojence - televizní kanál Fox News. Asi proto, že varoval před Trumpovými léčebnými metodami?
Aby odvrátil pozornost od svého chaotického rozhodování ve věci Covid-19, Trump si vymyslel heslo Obamagate obviňující předchozího prezidenta z jakéhosi zločinu, jehož podstata není zatím vůbec jasná.

| nahoru |

14. 5. 2020
Asi nemá smysl zaznamenávat každou mediální přestřelku mezi novináři a politiky, ovšem ta včerejší týkající se ministryně financí, stojí za zmínku, protože může sloužit jako názorný příklad vzájemného vztahu mezi mainstreamovými médii a sociálními sítěmi, které v procesu komunikace sehrávají roli katalyzátoru a akcelerátoru. Zde jsou základní fakta.

Ondřej Houska v Hospodářských novinách zveřejnil článek (v 0:00 hodin) s titulkem "Ministři financí zemí EU rozdělují biliony bez Aleny Schillerové. Důvodem je její slabá angličtina." Na článek v 9:30 upozornil na svém twitterovém účtu (4591 sledujících).

Tématu se pak zmocnili diskutéři na sociálních sítích způsobem, který neměl daleko k shitstormu - vytáhly se staré záběry s chabou angličtinou ministryně včetně jejího CV se seznamem znalosti cizích jazyků, objevily se posměšky a nadávky.
Ministryně (její PR tým?) odpověděla: "Obyčejná lež. V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám. Na zasedání Euroskupiny a Rady Ecofin jezdím naprosto pravidelně.", na což Houska později odpověděl, že mu šlo o videokonference, nikoli o zasedání v Bruselu.

Korunu všemu pak nasadila Marie Bastlová - dříve ČRo, nyní (opravuji a Marii Bastlové se omlouvám, byla to Lucie Hrdličková), redaktorka CNN Prima News - která na Schillerovou nastražila past - dohodla si s ní rozhovor a pak na ni vybalila otázku anglicky, na což Schillerová reagovala tím, že se beze slova otočila a odešla.
Ukázky se odpoledne objevily na webu cnn.iprima.cz, zároveň na twitteru i na Facebooku, večer pak to bylo jedno z hlavních témat Hlavních zpráv.

Jeden z diskutujících na twitteru situaci komentoval slovy: "Sice chápu, že člověk občas chce změnu, nicméně stejně nechápavě sleduji tu jízdu kvalitních novinářů na bulvární skluzavce pod značkou PrimaCNN."

x x x
DODATEK 15.5. 8:00: Při psaní výše uvedeného textu včera večer jsem netušil, že ještě před Marií Bastlovou Lucií Hrdličkovou vystartoval na ministryni Schillerovou pořad 168 hodin, který svůj úlovek zatím nezveřejnil (bude až v neděli?). Ministryně o tom psala už včera ve svém tweetu "Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT..."
Podle Marka Wollnera "rozhovor proběhl zajímavě", bude delší a vedl ho rodilý mluvčí.

Luděk Staněk to na twitteru okomentoval: "...to prepadeni Schillerovy tymem CNN Prima je ukazalo, jak silene se ted micha entertainment a zpravy."
Souhlas a otázka: Je pořad 168 hodin satirickým formátem?? Něco jako Last Week Tonight Johna Olivera (vzor Jindřicha Šídla)?

Jeden pamětník na twitteru připomněl, že Dinah Spritzer (NYU v Praze) před léty takhle vyzkoušela více českých politiků.

Dodatečně ještě jeden dodatek, který podle mého názoru stojí za to, aby u této debaty byl uchován: komentář Miloše Čermáka "Náš starý mindrák z angličtiny, dejme si s ním už pokoj."

| nahoru |

13. 5. 2020
Kronika koronaviru: počet nově nakažených stále pod hranicí padesáti osob denně, počet hospitalizací klesá a tak v pondělí 11. května přišlo první větší rozvolnění karantény, umožňující mj. návštěvy restaurací ve venkovním prostoru (zahrádky) a kulturních akcí a zařízení.
Včera se čeští fotbalisté dohodli, že první a druhou ligu letos dohrají ve zkrácených termínech.
x x x
Se zájmem a trochu závistivě (při srovnání s úrovní některých našich ústavních činitelů) jsem sledoval vystoupení některých státníků k výročí konce Druhé světové války v Evropě.
Mám na mysli například projev britské královny Alžběty pronesený na hodinu přesně jako projev jejího otce před 75ti lety 8. května 1945, zvláště větu, že "největším uctěním památky obětí války je to, že země, které byly kdysi zapřisáhlými nepřáteli, jsou nyní přáteli, a pracují bok po boku ve prospěch míru, zdraví a prosperity nás všech.

Nebo projev německého prezidenta Frank-Walter Steinmeiera, který pokračoval v odkazu svého předchůdce Richarda von Weizsäckera, jenž v roce 1985 poprvé označil 8. květen 1945 jako den osvobození Německa "von dem menschenverachtenden System der nationalsozialistischen Gewaltherrschaft." Steinmeier dokonce k němu přidal "den vděčnosti".
Toto osvobození, které podle Steinemeiera přišlo zvenčí, je však třeba podoporovat osvobozením vnitřním - osvobozením od svodů a pokusů nového nacionalismu.

Na Steinemeirovu řeč reagovala poslanecká frakce AfD zaprotokolováním sněmovnho tisku odmítajícího "všeobecnou osvobozovací rétoriku" a žádajícího vládu, aby pod patronací Bundestagu vytvořila pomníky německých obětí světové války a poválečného období.
Steinmeier asi ví, proč své občany k vnitřnímu osvobození vyzývá. Obávám se však, zda to není volání do prázdna.

Řeč Vladimíra Putina 9. května byla stručná. Vyzdvihl význam dne, uctil památku obětí a slíbil, že oslava výročí a vojenská přehlídka se uskuteční někdy později.
Kdo měl zájem, jak proběhly oslavy Dne vítězství 9. května v Rusku, mohl se to dozvědět v rozhovoru Haló novin s ruským velvyslancem Alexandrem Vladimirovičem Zmejevským. Také o akcích Nesmrtelného pluku, který letos nepochodoval po ulicích, ale proběhl online na internetu - včetně hackerských útoků.

x x x
Pražský primátor Zdeněk Hřib, ročník 1981, může posloužit jako důkaz katastrofální výuky dějepisu po roce 1989. Jinak by nemohl v projevu k výročí Pražského povstání prohlásit, že na Sovětský svaz "třeba pohlížet také jako na jednoho ze strůjců tohoto nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, který byl po první dva roky války spojencem nacistického Německa."
Při takovém způsobu argumentace by se mohl Hřib vzít za ruku s některými ruskými propagandisty, kteří označili za strůjce války Poláky, argumentujíce smlouvou mezi Pilsudskim a Hitlerem z roku 1934.

Naštěstí pohled historika Jana Rychlíka na květnové povstání a roli sovětské armády, publikovaný v Právu a na Aktuálně.cz může být pro generaci tápající ve znalostech historie Druhé světové války dobrým poučením. Končí slovy: "Vojákům všech národností někdejšího SSSR, kteří se přičinili o porážku Německa a tím umožnili obnovu československého státu, budeme vždy vděčni, avšak politicky z toho pro dnešní Českou republiku nic nevyplývá: politický odkaz osvobození Prahy v roce 1945 totiž již neplatí."

x x x
Mediální i diplomatické konflikty spojené s výročím konce Druhé světové války v Evropě během posledních dnů ustoupily do pozadí před evergreenem zvaným koronavirus.
Přesto jsem si zpětně vyhledal novelu ruského trestního zákona, odsouhlaseného Dumou 31. března a podepsaného Putinem 7. dubna, který přidává do zákoníku nový trestný čin v paragrafu trestajícím "zničení nebo poškození vojenských hrobů umístěných na území Ruské federace nebo za jejími hranicemi, jakož i památek, stél, obelisků a jiných memoriálních zařízení nebo objektů, které zachovávají vzpomínku na ty, kteří zemřeli při obraně vlasti," Zda se do tohoto paragrafu vejde i pomník maršála Koněva, uvidíme.
x x x
Lidové noviny zrekonstruovaly v sobotním vydání 9. května pobyt údajného ruského agenta s ricinem, který už má jméno. Je jím Andrej Viktorovič Končakov a podle Janka Kroupy na Seznamu Zprávy se kamarádí se Zdeňkem Zbytkem. Končakov v Praze šéfuje pobočce federální agentury Rossotrudničevstvo.

| nahoru |

7. 5. 2020
Kronika koronaviru - Studie o imunizaci české populace zjistila, že se s covidem-19 u nás setkalo jen málo lidí, z čehož vyplývá, že to setkání většinu z nás teprve čeká. Dobrá či špatná zpráva?
Dnešní tiskovce rozumím asi takto: nedá se nic dělat, postupně budeme muset pouštět virus mezi lid s nadějí, že nekontrolované šíření zvládne chytrá karanténa.
x x x
První květnové dny v médiích jsem popsal ve zvláštním textu o májovém mediálním víkendu, v němž dominantní místo zaujal start televizního zpravodajského kanálu CNN Prima News.

Šéf Primy Marek Singer v rozhovoru pro Deník řekl: "Do roka bychom chtěli mít 1,5 procenta sledovanosti, což je v relaci k ČT24 rozumná ambice." A také: "Nechceme ubírat diváky ČT24, protože vedle veřejnoprávní platformy je tu místo pro komerční zpravodajství."
Podle mého názoru jediná šance, jak se dostat na 1,5 procenta, je právě odlákání části diváků od ČT24 - například v době nekonečných tiskových konferencí parlamentních klubů.

x x x
Česká kancelář ověřování nákladu tisku Audit Bureau of Circulations zveřejnila zatím neověřená data za březen, měsíc, v němž byla vyhlášena karanténa a nouzový stav. Dal jsem si tu práci a porovnal březnová data s únorem.
U deníků pokles prodeje zaznamenali všichni, ale nejhůř je na tom deník Sport, kterému ubyla čtvrtina platících čtenářů, jinak se pokles pohyboval kolem snesitelných pěti procent.
Duben však může zaznamenat další sešup, protože zde karanténa trvala celý měsíc, nejen dva týdny.
x x x
Hlídací pes dnes zveřejnil zajímavou anketu na téma, jak současnou situaci prožívají šéfredaktoři. Šéfredaktor Echo 24 Dalibor Balšínek zde tvrdí, že deník Lidové noviny hledá nového vlastníka.
x x x
Vydavatelství Economia oznámilo, že páteční vydání Hospodářských novin nebude od června doprovázeno barevným magazínem Ego! Šetří se všude.
x x x
Jaromír Soukup prý zvažuje nákup chřadnoucího vydavatelství Mladá fronta (týdeník Euro, měsíčník Profit a další např. zdravotnická a dětská periodika).
x x x
V rozhovoru pro Seznam zprávy 3. května Jaroslav Tvrdík na adresu Jaromíra Soukupa řekl: "Považuji za chybu, že se pan Jaromír Soukup z úspěšného generálního manažera svých firem stal moderátorem televizních pořadů na plný úvazek. Jsme přesvědčeni o tom, že společnost Médea dnes nepřímo dotuje televizní vysílání a nepřejeme si další pokračování tohoto stavu."
x x x
Ve snaze upoutat pozornost na svoji one-man-show v TV Barrandov ve středu 6. května Jaromír Soukup po roční pauze resuscitoval pořad Aréna, do něhož pozval pražského primátora Zdeňka Hřiba, řeporyjského starostu Pavla Novotného, poslance Jaroslav Foldynu a Leo Luzara.
Zvolené téma Pražské povstání, vlasovci, Koněv, koronavirus a přítomnost nezvladatelného (a nevychovaného) bulvárního performera Pavla Novotného znemožňovala jakoukoli rozumnou debatu, sociální sítě měly co komentovat.
Přestože na YouTube sledování záznamu pořadu má už pětimístná čísla - ve sledovanosti se včerejší skandalizující Aréna do první desítky televizních pořadů nedostala.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz