Aktuality Louče
346
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2020... ARCHIV     TÉMATA
28. 11. 2020
Při informaci o zasedání Rady ČT, která ve středu 25. listopadu zvolila novou dozorčí komisi, mohu navázat na svou poslední větu z předešlé relace o tom, že problémem Rady ČT je především ono beztvaré hlasovací bahno, které se vždy přeleje tam, kde cítí sílu či vlastní prospěch či pohodlí.

Pavel Matocha, který se se souhlasem většiny ujal řízení schůze, se projevil jako zručný manipulátor, kterému se podařilo prosadit (zřejmě při neveřejném dohadování v přestávce volby) do Dozorčí komise kandidátku Evu Hubkovou, která se neúspěšně soudila s ČT kvůli výpovědi, na což ředitel Petr Dvořák upozornil ve svém dopise Radě (viz příloha zápisu Rady ČT).
Naštěstí se do komise nedostal ing. Žádník, další zhrzený bývalý zaměstnanec ČT, o jehož ne příliš slavných manažerských kvalitách vypovídá časté střídání pracovních míst.

Mechanické zvedání rukou pro baterii Matochových usnesení úkolujících generálního ředitele bylo smutným potvrzením mého názoru a také posílilo moji hypotézu o Matochovi nasazeném do Rady, aby zlikvidoval ředitele Petra Dvořáka (i když to v rozhovoru pro CNN Prima News odmítá), jehož jediným proviněním je, že není ochoten se angažovat ve změnách ve zpravodajství a publicistice ČT.
Kdyby Matochovi šlo skutečně o well-being České televize, tak rozvine debatu o dosti závažném dokumentu "Dlouhodobé plány programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje ČT na léta 2020-2024," který ředitel předložil Radě k projednání.

Zatímco o procedurálních otázkách a volbě Dozorčí komise se jednalo celé hodiny až do večera, dokument o perspektivách ČT byl spláchnut usnesením během necelé půlhodiny po informaci zpravodaje Kysilky, bez jakékoli větší diskuse. Matocha asi věděl, proč ho přešel mlčením, protože tenhle dokument je svým způsobem důkazním materiálem proti nařčení, že ředitele Dvořáka nezajímá, co se stane s ČT, až uplyne jeho funkční období, a že po něm zůstane jen prázdná kasa a vyjedený krám.
Nezaznamenal jsem v médiích, že by si nějaký redaktor tenhle dokument přečetl, i když je v něm námětů na několik článků a komentářů.
Pohodlnější je zaznamenávat nejrůznější prohlášení a kontraprohlášení o obraně údajně ohrožené ČT, která jen vyvolávají emoce a provokují zbytečné scény před vrátnicí na Kavčích horách.

x x x
Jako každý rok, také letos se udělovaly ceny českého internetu Křišťálové lupy, tentokráte online bez publika. V kategorii Nástroje a služby Bláhův web Hlídač státu sice skončil až druhý za mapy.cz, Michal Bláha však dostal cenu v kategorii Osobnost roku, což si podle mého názoru vrchovatě zaslouží.

Cenu České televize za veřejně prospěšnou službu získala Paměť národa, jejíž portál spravuje nějaký Michal Šmíd. Jeho bratr Martin, který se jako matematik podílí na modelech šíření Covidu v rámci iniciativy BISOP, se mezitím hádá na webu Seznam zprávy s bankéřem Singerem. Ach jo!

x x x
Americký prezident Donald Trump konečně připustil možnost, že prohrál volby. Na vědomí to však vezme, až se 14. prosince sejdou volitelé a odhlasují Bidena.
x x x
Kronika koronaviru: Čtvrtý stupeň PSA se zavřenými obchody, bez nedělní prodejní doby, se zavřenými službami a hospodami stále trvá, protože virus ustupuje příliš pomalu.
Někteří lidé už ztrácejí nervy, jako například ten hospodský z restaurace Šeberák, který ve čtvrtek i v pátek hospodu otevřel, přestože to vládní nařízení zakazuje (samozřejmě za velké pozornosti všech médií - alternativních, bulvárních i těch mainstreamových).
Něco podobného v médiích vyvolala i policejní akce proti nelegální noční párty v pražské Anenské ulici, s účastí četných mladých cizinců.

| nahoru |

21. 11. 2020
Kronika koronaviru: Počet nových případů pomalu klesá, takže jsme se už dostali na úroveň "katastrofální" USA (počet nově nakažených na milion obyvatel), jak lze zjistit na serveru ourworldindata.org. Na interaktivním grafu zřetelně viditelné zde.
Od pondělka 23. listopadu se PES přesouvá do čtvrté červené zóny. Co to obnáší, ukazuje známá předem dohodnutá matice psa.
x x x
Vzpomínkové oslavy výročí 17. listopadu se zapíší do historie možná jen epizodou s exprezidentem Václavem Klausem, který si na Národní třídě demonstrativně odmítal nasadit roušku, čímž jen potvrdil své předchozí výroky pronesené například u Xavera Veselého (15.minuta) o tom, že "rouškaři jsou vítači migrantů", kteří chtějí posílit EU a přijetí eura.
x x x
Třetí čtení vládní novely měnící některé zákony v oblasti daní a rušící superhrubou mzdu (sněmovní tisk 910), se protáhlo ze čtvrtka na pátek 20. listopadu, hlasovalo se až před druhou v noci, přičemž stojí za to prohlédnout si výsledek hlasování - ČSSD proti, ODS, KSČM, SPD spolu s ANO pro.
Jeden debatér na twitteru to komentoval: Babiš je génius, ztrapnil českou levici tím, že se paktovala s oligarchou, a ztrapnil českou pravici, že jí nejde o rozpočtovou odpovědnost, ale o peníze pro bohaté.
Přiznám se, že se v těch daňových změnách jako senior důchodce moc nevyznám, nevím, co je na nich dobré, a co špatné, proto se zdržuji komentářů.
x x x
Předseda Rady České televize René Kühn rezignoval na svoji funkci, funkci v Radě složil i jeden z místopředsedů Jaroslav Dědič.
René Kühn reagoval na průběh zasedání Rady 11. listopadu a unáhlené odvolání dozorčí komise. Učinil tak na mimořádném zasedání Rady ČT 18. listopadu, které nakonec dalo souhlas s uzavřením smlouvy o směně nemovitostí v ostravském studiu, jejíž neuzavření by přineslo ostravské televizi velké problémy.
Pro pochopení atmosféry a problémů jednání Rady jsem přepsal část jejího jednání do textové podoby.
x x x
Při poslechu středečního jednání, které sice bylo umírněné, ale nikoli konfliktu prosté, jsem si uvědomil, že Hana Lipovská svou snahou dávat věci do pořádku (v jejím podání) sehrává roli užitečného idiota pro Janu Bobošíkovou a Pavla Matochu, kterým vůbec nejde o nějaké dobré hospodaření či lepší fungování České televize, ale o odstranění ředitele a následný pogrom v redakcích zpravodajství a publicistiky.

Obávám se, že u Matochy sehrávají roli i osobní důvody. Dobrý šachista, ale průměrný novinář, který se před dvěma lety zviditelnil svým tažením proti pravdoláskařům, si svůj mindrák léčí útoky na lidi, ať už ve vedení nebo na obrazovce ČT, na jejichž úroveň on nemá.
Nedá mi, abych zde neuvedl odkaz na článek podepsaný Pavlem Matochou před dvaceti lety v týdeníku Euro, který začíná slovy: "Skoro nikdo nepochybuje o naprosté nekompetentnosti Rady České televize" (tj. Rady ČT zvolené v roce 2000, která stála u počátku tehdejší televizní krize).

Problém Lipovské vidím zase v tom, že o fungování televize toho moc neví, některé věci není schopna dohlédnout, a v informacích o České televizi je nabrífovaná Janou Bobošíkovou, neboť jinak by nemohla pronést v CNN Prima News nesmysl o televizní krizi zimy 2000/2001 "podporované ze zahraničí".
Luboš Rosí na twitteru vyhrabal můj deset let starý článek, v němž se snažím vysvětlit, jak k té krizi došlo, a jak k ní přispěla svým jednáním tehdejší Rada ČT (která se chovala podobně jako ta dnešní).
Nicméně hlavním problémem současné Rady ČT není podle mého názoru Lipovská či Matocha, ale to beztvaré hlasovací bahno, které nemá vlastní názor a vždy se nahne tam, kde cítí sílu a vlastní prospěch.

x x x
Twitter minulý týden zavedl fleets pro sdílenou konverzaci, která se maže po 24 hodinách. Blíže viz článek Twitter se opičí po Instagramu – přichází s příběhy, které označuje jako Fleets.

| nahoru |

17. 11. 2020
Kronika koronaviru: V pátek třináctého ministr zdravotnictví představil nový protiepidemický systém PES, v němž opatření roztříděná do pěti rizikových pásem budou vyhlašována diferencovaně podle rizikového skóre v jednotlivých krajích.
Zatím je celá republika v nejvíce rizikovém pátém fialovém pásmu. Zda se posuneme do čtvrtého červeného pásma, se rozhodne až v pátek 20. listopadu.
x x x
Počet nově nakažených
klesá jen pomalu, nemocnice stále plní pacienti s Covidem-19, denní úmrtnost má trojciferná čísla, není proto divu, že hlavním tématem médií je i nadále koronavirus.
Použitelná vakcína je prý na spadnutí, alespoň tak to oznámil minulé pondělí Pfizer a po něm hned další firmy.
Debatuje se o návratu prvních a druhých tříd do škol od středy 18. listopadu. Epidemiologové sice nejsou rádi, ale uznávají, že tyhle malé děti by bylo dobré ve třídách mít.
x x x
Rada České televize ve středu 11. listopadu přijala usnesení o "vážných výhradách k práci Dozorčí komise Rady ČT", na jejichž základě pak dozorčí komisi odvolala.
Styl jednání, který Rada ČT pod vedením dua Lipovská/Matocha nyní nastoupila, mi silně připomíná chování Rady ČT v roce 2000, které nakonec vedlo ke známé televizní krizi - viz zvláštní text Louče.
x x x
Díky koronaviru budeme snad ušetřeni vzpomínkového hemžení na ulicích při výročí 17. listopadu 1989. Nicméně v médiích a na internetu si pamětníci přijdou opět na své.
Milion chvilek pro demokracii uspořádal včera "první on-line demonstraci" s účastí představitelů opozičních stran. Na YouTube má zatím padesát tisíc zhlédnutí.
x x x
V jednom z tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa z neděle 15. listopadu se píše: "Zvítězil, protože volby byly zmanipulované," což pozorovatelé označili jako první náznak Trumpova uznání porážky ve volbách.
Na "milionový MAGA pochod" dorazili Trumpovi příznivci v neděli do Washingtonu protestovat proti "volebním podvodům" v počtu desetitisíců.
Občasné šarvátky způsobené agresivitou aktivistů BLM a Bidenových příznivců, byly protrumpovskými kruhy patřičně zdokumentovány a nafouknuty v médiích i na sociálních sítích.
x x x
Do čtenářského deníčku Louče jsem přidal pár nových citací.

| nahoru |

11. 11. 2020
Z komentáře webu Politico jsem se dozvěděl, že stát Georgia oznámí konečné oficiální výsledky volby amerického prezidenta 20. listopadu, Pensylvánie, Michigan 23. listopadu a Arizona a Wisconsin 30. listopadu, také kvůli lhůtám pro řešení protestů a žalob.
Konzervativní student práv Jaroslav Ženíšek sestavil přehled žalob Trumpových advokátů v jednotlivých státech.
x x x
Na internetu kolují odkazy na videa, na nichž někteří protagonisté po vyhlášení Bidenova vítězství byli přemoženi svými city. Virálním se stal zejména záznam vystoupení politického komentátora Van Jonese v CNN, afroameričana, který doufá, že teď bude snadnější ukazovat svým dětem, že slušnost se vyplácí, a také že skrytý rasismus už nebude žádný populistický politik provokovat svými siláckými projevy.

Z jiného soudku bylo vystoupení Stephena Colberta, moderátora satirického pořadu The Late Show with Stephen Colbert, kterým reagoval na povolební chování Donalda Trumpa, zvláště pak na jeho vystoupení v Bílém domě 5. listopadu, plného nedoložených obvinění a lží. (textový přepis zde)
Colbertovi se v druhé minutě zlomil hlas lítostí nad tím, jakého lháře má dnes Amerika za prezidenta. Fact-checking Trumpova projevu provedla také BBC.

x x x
Nový ředitel BBC Tim Davie (nastoupil 1. září) naplnil svůj záměr regulovat aktivitu zaměstnanců BBC na sociálních sítích.
Koncem října se na webu BBC objevila tři aktualizovaná poučení (guidance) jako příloha redakčních směrnic (editorial guidelines). Pouze jedno z nich se týká sociálních sítí. Jsou tu ještě dvě další aktualizovaná poučení - jedno se týká nestrannosti a druhé rasistického jazyka. Budu-li mít náladu a více času, pokusím se to prostudovat a komentovat.
x x x
V sobotu 12. prosince se opět budou udělovat Evropské filmové ceny, jejich nominace se zveřejnily včera. Po delší době se tam objevily i české tituly - Marhoulovo Nabarvené ptáče a Agnieszka Holland za režii česko-irsko-polsko-slovenského filmu Šarlatán.
Na téma, jak česká média tuhle cenu po roce 1990 ignorovala (neboť se více starala o Oscary), jsem kdysi sepsal zvláštní úvahu.
x x x
Hana Dohnálková zaplnila chybějící místo v Radě pro R a TV vysílání (RRTV, navrhla ANO). Dohnálková dříve vedla Radu Českého rozhlasu.
x x x
Nově vzniklá aplikace a web Flashnews, který chce agregovat aktuální informace, nijak nenadchl. Možná proto, že trpí nemocí všech podobných webů - neumí odlišit nepodstatné informace od těch podstatných. Nehledě na malý počet vytěžovaných zdrojů, když některé zpravodajské weby se odkazování svých textů brání.
x x x
Monitoring návštěvnosti webů Na vrcholu jako služba společnosti Internet info od ledna 2021 končí.
x x x
Synek matematik Martin se pustil do debaty s bankéřem. Obávám se, že z těch dvou scénářů budoucího vývoje naznačeného na konci polemiky se bohužel uskuteční ta první.
x x x
Učitelé z České Třebové se rozhodli zpestřit si svoji nelehkou práci s distanční výukou a dali dohromady klip "Učíme dál" na melodii "Forever Young" ("Být stále mlád").

| nahoru |

8. 11. 2020
Před dvěma dny jsem napsal, že o americkém prezidentovi se rozhodne v pátek, nakonec to byla až sobota 7. listopadu, kdy na základě sečtených hlasů v jednotlivých státech pozorovatelé/média oznámil(i)a, že novým prezidentem USA se stane Joe Biden a viceprezidentkou Kamala Harrisová. (iRozhlas.cz, ČT24, CNN Prima News).

Nevím, co vede lidi na sociálních sítích k tomu, aby se do krve hádali, zda Biden je "elect President", zvoleným prezidentem, či ne, neboť konečnou volbu provedou v prosinci volitelé z jednotlivých států.
Aniž bych se chtěl zařadit do zástupů nově se vynořivších znalců amerického volebního systému a amerického práva na sociálních sítích (vyskytují se především v řadách lidí, kteří schvalují Trumpův záměr neuznat volební porážku a napadnout výsledek voleb soudními žalobami), po nahlédnutí do jednoho ze soudních sporů, který probíhá Pensylvánii a míří k Nejvyššímu soudu, jsem pochopil, že Trump a republikáni sice mohou zdržovat, ale nemají šanci.
Už jenom proto, že budou muset žalovat v každém státě zvlášť, a že zjištění nějakých cílených manipulací v řádu desetitisíců voličských hlasů zdejší znalci považují za nepravděpodobné. Pokud se nějaká pochybení či manipulace zjistí, celkový výsledek to už asi neovlivní.

K Trumpovi projevu ze čtvrtka večer, o kterém jsem psal minule, dodávám: tři hlavní televizní sítě CBS, ABC, NBC jeho vysílání přerušily v okamžiku, když Trump začal mluvit o volebních podvodech, aniž by je jakkoli doložil. Bez přerušení ho odvysílaly jen zpravodajské kanály Fox News a CNN.

A tak vzhůru zpět do Česka a ke koronaviru.

| nahoru |

6. 11. 2020
Teď, ve tři hodiny odpoledne, devět hodin US východního času, se kyvadlo prezidentských voleb překlápí ve prospěch Joe Bidena proti Trumpovi, během dneška snad už budeme znát výsledek, bez ohledu na pozdější dopočítávání.

Donald Trump neustále tvrdí, že mu vítězství kradou podvodné "ilegální hlasy", ale zatím nepřinesl žádný důkaz, takže některé jeho tweety Twitter označil za "sporné a zavádějící". Například když prohlašoval, že se prý jeho lidem brání v kontrole sčítání hlasů, což se nikde zatím nepotvrdilo.
Z uvedeného projevu jsem si však odnesl jeden pozitivní poznatek. Trump tady četl vše z papíru, měl to připravené, přestože se neustále holedbá, že nepotřebuje žádný teleprompter, jako Biden. Zřejmě si uvědomil, že je konec jeho samolibným slovním úletům o tom, co je pravda a co je fake news.
Jak to vypadá, instituce americké demokracie zatím stále fungují, včetně soudů a médií a "protrumpovské" televizní stanice Fox News, kterou Trump nyní kritizuje jenom kvůli tomu, že přináší pro něj nepříznivé zprávy.

Trochu je mi líto mého přítele Dušana Neumanna, který věřil a prohlašoval, že Trump jasně vyhraje. Na jedné straně ho chápu - jeho "stará dobrá Amerika" se mění. Na druhé straně nemám, co bych dodal k citátu z Goethova Fausta, kterým jsem komentoval zvolení před čtyřmi léty, tj. že Trump je zlo, které nakonec i dobro vykoná.
Podle mého názoru Trump svoji historickou úlohu splnil - např. oslovil problémy, kolem kterých se dřív jen tiše našlapovalo, zatřásl americkým establishmentem, který ignoroval životní postoje velké část populace - ale nyní je čas na změnu. Amerika si v době krize nemůže dovolit neřízenou střelu, která si myslí, že v politice se bude chovat jako v televizní show. Kéž by tato změna proběhla v rámci pravidel.

Vyčkejme však konečných výsledků, které možná nebudou jen tak hned. Jak to vypadá, tak se bude přepočítávat, například v Georgii, kde rozhoduje tisícovka hlasů. Možná i v Pensylvánii, kde se asi bude řešit spor, zda se mají počítat korespondenční hlasy došlé po uzavření volebních místností (ale s poštovním razítkem 2.11.).

x x x
K případu "Prymula v kapitule" zveřejněného bulvárním deníkem Blesk, se na serveru MediaGuru vyjádřil šéfredaktor Blesku Radek Lain.
Na otázku, kdo dal fotografům Blesku tip na noční sledování vyšehradské restaurace, odpověděl, že tip přišel od Bleskem utajeného zdroje, se kterým "jsme opakovaně několikrát mluvili. Pokud bychom se měli stát součástí nějaké hry, tak předpokládám, že se nám s ním po prvním kontaktu už nepodaří spojit."
Nedávno Zemanem vyznamenaný komentátor Petr Nováček se tedy blamoval, když v pátek 30. 10. v Interview ČT24 prohlásil, že "ty fotografie nepořídil Blesk, ale Blesk je pouze koupil."
Na druhé straně se ve vzduchu stále vznáší nezodpovězená otázka: Zaplatil Blesk informátorovi za tento tip? A také: Platí Blesk - a bulvár obecně - lidem (policistům, záchranářům, hasičům atp.) za tipy které mu přinášejí?
x x x
Kronika koronaviru: Po vrcholu přesahujícím patnáct tisíc jsme si zvykli na denní čísla nově nakažených v řádu deseti tisíc, přičemž Praha se na této statistice dnes podílí méně než okresy a kraje. Nemocnice stále zvládají příliv hospitalizovaných, letňanský lazaret možná zůstane prázdný, kéž by! "S" Covidem, nikoli "NA" Covid umírají (minulý týden kolem stovky denně) hlavně starší ročníky.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný se svým týmem dnes na tiskovce představil novou strategii, která by měla teritoriálně diferencovat vyhlašování různých opatření, podle předem dohodnutých parametrů a zjištěného skóre.

x x x
Do čtenářského deníčku Louče jsem si uložil několik nových odkazů.

| nahoru |

4. 11. 2020
Hodnocení mediálního pokrytí volby amerického prezidenta přenechávám jiným. Poučen předpovědí, že žádná volební noc nebude, protože se nic nerozhodne, šel jsem spát poté, co jsem si před půlnocí krátce projel zpravodajské televizní kanály, včetně CNN a FoxNews.
Když jsem se probudil, předpověď se naplnila - počítání zamrzlo u stavu 220 Biden vs. 213 Trump - a já už mohl stihnout jen vystoupení Donalda Trumpa (živě na ČT, CNN Prima News i TV Nova, tři různé zdrojové signály, tří různí překladatelé) a dozvuky volby ve studiových komentářích.
x x x
Pokud vycházím ze svých ranních osobních - tedy vysoce subjektivních - zážitků, pak s nejlepšími komentáři jsem se setkal na ČRo. Kdo ve zdejším studiu vystupoval, se dá zjistit z twitterového vlákna, zaujali mě hlavně diplomaté Kmoníček a Kolář.
x x x
Přiznám se, že ať dopadne výsledek volby jakkoli, nechá mě to klidným.
Co by mě klidným nenechalo, kdyby v následných tahanicích kdosi odmítl uznat výsledky demokratické volby, kdyby se při volbách podvádělo, zkrátka kdyby se přestala dodržovat pravidla politického demokratického systému, který jsme - i při vědomí jeho nedokonalosti - v USA velice oceňovali.
x x x
Když se před třemi lety u nás při volbách do Sněmovny přepočítávaly hlasy na základě stížnosti jednoho voliče, že nebyl započten jeho preferenční hlas, zjistilo se, že k pochybení sice došlo, ale bylo nezáměrné - preferenční hlasy uvedené na druhé straně volebního lístku se přehlédly. Ale jinak bylo co do odevzdaných hlasů pro jednotlivé politické strany sčítání naprosto korektní a v pořádku. Tehdy jsem si řekl, že to s naší společností není ještě tak špatné.
x x x
Jak jsem zjistil, můj protrumpovský spolužák a přítel Dušan Neumann se v rámci vyváženosti v českých médiích prosadil se svým názorem v ČRo, ČT, v Aktuálně.cz i v Parlamentních listech, o předchozích rozhovorech s Martinou Kociánovou ani nemluvě.
Proti jeho podezření, že v klíčovém státě Pensylvánii, kde bydlí, se bude sčítání hlasů manipulovat, a které naznačil i ve svém vystoupení Trump, se ohradil pensylvánský komisař odpovědný za sčítání hlasů.
Podle mého názoru však komisař Schmidt nahrál trumpistům, když oznámil, že "voters in line by 8pm are eligible to vote and should stay in line", tedy lidé stojící ve frontě v době ukončení hlasování, mohou odevzdat svůj hlas i po osmé hodině.
Dodatek 5.11. Předchozí link přestal dnes fungovat, zmíněný tweet byl zřejmě smazán. Nicméně já jsem si včera obrázek z tweetu stáhl a zde smazaný tweet z twitterového účtu https://twitter.com/Commish_Schmid ho nabízím (kliknutím lze zvětšit).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz