Aktuality Louče
360
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 1. 2022... ARCHIV     TÉMATA
28. 1. 2022
Co týden dal? Nic příliš povzbuzujícího.

Na úterní demonstraci 25. ledna na Malostranském náměstí organizované iniciativou Chcípl pes se objevila šibenice přivezená jistým Rozsypalem z Vysokého Mýta, což vyprovokovalo verbální násilí na sociálních sítích, nyní vyšetřované policií.
Protestovalo se proti novelizaci pandemického zákona, kterou mezitím v parlamentu úspěšně zablokoval SPD.

Dvojice z Chcíplého psa Janeček/Olbert si počíná profesionálně, využívá nejen sociálních sítí, ale i placený protext ČTK. Demonstrace v celostátním měřítku jsou pečlivě předem naplánovány a rozvrstveny tak, aby se na iniciativu Chcípl pes v médiích nezapomnělo.
A protože o peníze jde až v první řadě, tak e-shop Chcíplého psa nabízí svým ovečkám zboží obou podnikatelů, z nichž jeden - Jakub Olbert - chce být prezidentem.

x x x
A propos - minulý týden se k prezidentské kandidatuře veřejně přihlásily dvě osoby - matematik a milionář Karel Janeček a Alena Vitásková.
Karel Janeček tak učinil na své webové stránce. Alena Vitásková oficiálním prohlášením na Parlamentních listech.
x x x
Ani další zprávy z jednání Sněmovny nejsou nijak povzbudivé.
V úterý 25. ledna a ve středu 26. ledna vládní poslanci opět zablokovali volbu místopředsedy Sněmovny za ANO (odveta za hození vidlí do změny stavebního zákona).
SPD zde efektivně obstruuje pracovní jednání schůze dlouhými referáty.
Ve čtvrtek 27. ledna Tomio Okamura mluvil přes dvě hodiny, zbytek dopoledne obsadili řečnický pult poslanci SPD a v obstrukcích pokračovali. Senátní návrh změny volebního zákona o korespondenční volbě nepustili ani do prvního čtení.
A tak z 82 bodů schváleného programu 6. schůze se jich projednalo jen šestnáct.
x x x
Celých 1111 dnů trvalo, než se expremiér Andrej Babiš odhodlal poskytnout rozhovor Deníku N.
Nedozvěděli jsme se v něm sice nic nového, ale Babiš v rámci svého předprezidentského PR dal tak najevo, že není odkázán na svoje či spřátelená média.
x x x
Kronika koronaviru: Jak se předpovídalo, varianta Omicron je tady, včera 34740 nových případů předevčírem dokonce 54685 (a k tomu reinfekce).
Ale protože se už nedusíme a tolik neumíráme, získávají navrch názory odmítající roušky a omezující opatření. Diskutuje se o karanténách, naštěstí i rozvolňovači se pozitivně vyjadřují o preventivních účincích očkování.

CNN Prima News v rámci své programové politiky polobulvárního média plánuje na neděli superdebatu s hvězdami pandemie (Prymula, Hostomský, Šinkora, Roháčová, Kubek, Flegr, Hnízdil, Pollert). Show must go on! Podíl na publiku CNN Prima News neklesá pod jedno procento.

x x x
Konspirační antivaxeři v USA odříznuti od sociálních sítí našli pro své názory nové místo na platformě Substack. Rozdíl: konspirátorský obsah na sítích dostávali i ti, co to nechtěli, na Substack ho dostávají ti, co si ho předplatili.
Dalším náhradním prostorem jsou podcasty na Spotify. Jenomže ty nevydělávají jako Substack. Blíže Washington Post.
x x x
Vedle alarmistických a siláckých projevů médií i politiků v souvislosti se situací na Ukrajině lze na internetu najít i rozumné hlasy. Někde ve formě twitterového vlákna, jinde v podobě zasvěceného komentáře, jindy v rozhovoru s informovaným analytikem.
x x x
A ještě k médiím:

Obstrukcím na 6. schůzi Sněmovny padl za oběť kromě jiných také Vládní návrh zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek (sněmovní tisk 30). Čímž se opět prodlužuje lhůta nesplnění implementace Směrnice EU (zatím 16 měsíců).
Z mého pohledu: žádná škoda, jenomže jsem zvědav, co s tím komise udělá, protože nejsme jediní, kteří tu směrnici zatím do svého právního řádu nezavedli.

x x x
Podnikatel Michal Voráček koupil od Ivana Kmotríka slovenskou zpravodajskou televizi TA3.
Michal Voráček nedávno v Médiáři vzpomínal na své účinkování v médiích. Bavil jsem se zvláště při jeho povídání o televizi, o Primě a o Nově. Pamětnická klasika: já byl ten hlavní a důležitý! Že to bylo trochu jinak, není významné.
x x x
Seznámení s aférou falešného obvinění youtubera Sinaie, která se dostala i do mainstreamu, mne znovu přesvědčila, jak odlišné jsou světy komunikace a médií různých generací. Kam se hrabou naše mainstreamové desetitisícové podcasty proti statisícovým youtuberům a hvězdám Instagramu.
x x x
Po sedmnácti letech skončil v seriálu Ordinace v růžové zahradě doktor Čestmír Mázl - herec Petr Rychlý. Jeho konec nebyl scénáristicky příliš vynalézavý.

| nahoru |

18. 1. 2022
Při zpožděném ohlédnutí za týdnem 10.-16. ledna jsem zaznamenal:

Vláda si minulý týden došla do sněmovny pro důvěru, kterou po jednadvacetihodinové rozpravě dostala.
Přímý přenos na ČT24 byl jen pro otrlé (Babiš jeden a půl hodiny, Okamura přes hodinu). Na druhé straně, v této rozpravě předložili svoji vizitku téměř všichni noví poslanci, takže už budeme vědět, kdo je co zač.
Co se v průběhu oněch rekordních dvaceti jedné až dvou hodinách událo, ve stručnosti zobrazila obrazová reportáž na iRozhlas.cz.
Je v ní obsažena i zmínka o kauze poslance Jana Farského (STAN), jenž se nechal zvolit do sněmovny a pak odcestoval do USA na dlouhodobý studijní pobyt.

x x x
Když předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová na Twitteru napsala, že "Viktor Orbán dnes (...) podpořil střelbu do občanů Kazachstánu...", Lucie Sulovská, někdejší novinářka z Echa24, která o Maďarsku něco ví a maďarsky umí, se ozvala příspěvkem Jak Orbán gratuloval Tokajevovi ke střílení do lidí….

Text se zalíbil Andreji Babišovi a já jsem o tiché poště médií, která zkresluje realitu, sepsal delší povídání, v němž došlo i na nedělní rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1.

x x x
Kronika koronaviru: Pro boj s Covidem vláda zřídila Národní institut pro zvládání pandemie NIZP, který má být obdobou autoritativního Kochova institutu v Německu. NIPZ má pět odborných skupin a 49 členů. Do té analytické je zapojen i syn analytická skupina NIPZMartin.

Od pondělka 17. ledna se změnila protikoronavirová opatření. Najelo na povinné testování v podnicích a školách, které má zabránit lockdownům při nadcházející epidemické vlně varianty Omicron. Zavedl se pojem "pracovní karanténa."
Že Omicron klepe na dveře, ukázala včerejší statistika - opět velký skok a přes 20 tisíc nově nakažených. Naštěstí hospitalizace a úmrtí klesají, případně stagnují.

x x x
Nemám čas, náladu ani nervy na to sledovat hodinová zasedání Rady České televize. Ta, která se konala minulý týden ve středu, a schvalovala rozpočet ČT, byla prý opět "výživná."
Soudím tak podle tweetů zúčastněných osob a pozorovatelů (například zde nebo tady). Textový přepis audiozáznamů na Hlídač státu bohužel přestal fungovat.
DODATEK 25.1.:: O tématech projednávaných na Radě ČT podrobně informoval Médiář (například o plánované stavbě nové budovy zpravodajství).
x x x
Britské ministerstvo pro digitalizaci, kulturu, media a sport v pondělí 17. ledna oznámilo, že na další dva roky zmrazí tzv. koncesionářské poplatky, které jsou zdrojem financování BBC, a pak se uvidí. Padla i silná slova o zrušení tzv. licence fee, což ministryně kultury Nadine Dorriesová později vzala zpět. Živá debata, která se kolem oznámení vlády rozvinula, má podle některých pozorovatelů ještě jeden vedlejší cíl: odvrátit pozornost od skandálů premiéra Borise Johnsona.
x x x
Lenka Kabrhelová odchází z Českého rozhlasu do Seznamu.cz. Její populární podcast Vinohradská 12 prý převezme někdo jiný.
Z iRozhlasu.cz do Seznamu odchází také jeho dosavadní šéfredaktor Radek Kedroň.
x x x
Expremiér Andrej Babiš přesunul svoji pravidelnou relaci "Čau lidi" na pondělí. Že by se inspiroval popularitou satirického pořadu Šťastné pondělí Jindřicha Šídla?

| nahoru |

10. 1. 2022
titulní strany Právo a MFDnes 10. leden 2022 Kronika koronaviru: Po předvánočním poklesu počet nakažených po Novém roce opět začal stoupat. Panuje klid před bouří, kterou má způsobit varianta omicron.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula předpovídá nástup nové vlny s desítkami tisíc nových případů denně.

Stanovisko skupiny MESES k omicronu potvrzuje: Imunitu získanou očkováním a proděláním nemoci dokáže Omicron obejít. Zatím nejlepší varianta ochrany: prodělaný Covid a tři dávky očkování.

x x x
Omezená účinnost očkování je vodou na mlýn antivaxerů, kteří se včera opět zmobilizovali a v počtu 3500 zaplnili Václavák (ale také i jiná města).

V této souvislosti mne zaujal jeden citát na Tweetu, který jsem poslal dál: "People aren't getting dumber. Dumb people are getting louder."
Zvláště když české deníky nemohou odolat přitažlivosti potrhlých hesel a maškar antivaxerů, které pak umístí na titulní stránky deníků. V tomto ohledu chválím Blesk, který odolává pokušení a marginální výstřední menšině dává v listu marginální prostor.

x x x
Začátkem roku vzplály protesty a nepokoje v Kazachstánu. Ani první, a zřejmě ani poslední. V zemi, jejíž území se rovná polovině plochy všech států EU, kde žije asi čtyřmilionová menšina etnických Rusů (z 18,5 milionu obyvatel), 70 procent obyvatel se hlásí k islámu, v zemi, kde se diskutuje, jaký bude úřední jazyk, a zda se bude psát azbukou nebo latinkou, tedy v zemi četných potenciálních konfliktů, v níž předávání dosavadní nepotické moci může být spojeno s bojem místních rodů, kmenů, klanů ovlivněných ruskou menšinou.

Ke zjednodušenému pohledu na události, o jejichž detailech nemají jasno ani renomované zdroje přispívají mainstreamová česká média papouškováním stručných zpráv ze zahraničních agentur,

Naštěstí na internetových médiích existuje prostor pro informované on-line zpravodajství nebo pro vyjádření expertů z něhož vyplývá, že věci jsou složitější, než jak na první pohled vypadají (vnitropolitický boj uvnitř kazachstánské věrchušky, nejasnosti kolem chování mocenských struktur, které se přidaly k protestům apod.).

Když před deseti lety vypukly podobné nepokoje ve městě Žanaozen, svět o nich téměř nevěděl. Situaci změnil internet a sociální sítě. Letos se díky sociálním sítím protesty ze Žanaozenu rozšířily do dalších měst.
Podle ruských zdrojů jednotky vyslané do Kazachstánu údajně jen chrání vládní budovy v Nur-sultanu (Astaně) a v Almaty, kde dnes už je prý klid a internet po pěti dnech opět funguje.

x x x
Informace o událostech v Kazachstánu, ale také o vážné krizové situaci na ukrajinsko-ruské hranici co do četnosti a velikosti poskytnutého prostoru zastínil v globálních médiích případ srbského tenisty Novaka Djokoviče, kterého australská vláda odmítla vpustit do země, protože se nenechal očkovat proti Covidu.
Dnešní rozhodnutí australského federálního soudu potvrdilo platnost dříve vydaného vstupního víza a Djokovič, jehož případ zpravodajství BBC sledovalo online, může opustit detenční hotel, v němž uvízla i česká tenistka Renata Voráčková.
x x x
V Týdeníku Rozhlas dnes vyšla moje glosa Na co si posvítí vláda o médiích, ktera vycházela z listopadové koaliční smlouvy. Text pro Týdeník Rozhlas jsem odevzdával 29. prosince.
Mezitím 6. ledna se nová vláda dohodla na programovém prohlášení, které víceméně kopíruje koaliční smlouvu, včetně tří odstavců o médiích.
Na programové prohlášení vlády zareagoval na Médiáři 7. ledna Ondřej Aust, jenž předpovídá, že "Mediální radní bude volit i Senát, už od letoška."
Aust se věnuje stejnému tématu jako moje glosa s tím rozdílem, že jeho text nebyl omezen limitem 2600 znaků. Také proto se mohl k tématu vyjádřit podrobněji a kvalifikovaněji, včetně citace staršího materiálu o české mediální legislativě.
x x x
Problémů se znalostí cizích jazyků u ministrů nové vlády si všiml i zahraniční tisk, což není překvapení, neboť The Guardian má v Praze přispěvatele Roberta Taita.
x x x
Celostátní fórum Pirátů, což je celostátní sněm strany, v sobotu 8. ledna potvrdil v předsednickém křesle Ivana Bartoše, který ve druhém kole (948 vs.662) porazil odpůrce pirátské účasti ve vládě senátora Lukáše Wagenknechta, a v prvním kole také Janu Michailidu, jejíž vyjádření ve stranické diskusi a přihlášení se k myšlenkám původního marxismu způsobilo minulý týden velký poprask.

Sněm tak potvrdil středové zaměření Pirátů a jejich přihlášení se k establishmentu, které dříve či později musí ve straně způsobit rozkol. Co bude následovat - zda odchod z vlády nebo odchod autentických Pirátů ze strany, nebo naopak svržení Bartoše a jeho liberálně demokraticky zaměřených kolegů z vedení strany? Nechám se překvapit.

| nahoru |

3. 1. 2022
Mirka Spáčilová v MF DNES byla poměrně ohleduplná k loňským televizním silvestrovským pořadům, které u komerčních televizí nevybočovaly z předchozí praxe, tj. připravily "best of" svých již zavedených zábavných formátů (Nova - Tvoje tvář má známý hlas, Prima - Česko Slovensko má talent)
Česká televize zvolila formu benefice k 90. narozeninám Jiřiny Bohdalové s názvem Největší flám s Jiřinou Bohdalovou.

Ve srovnání s komerční konkurencí Bohdalka sice sledovanost vyhrála, ale na sociálních sítích jsem se dočetl: "Devadesátiletá Bohdalka ve své silvestrovské show vítá na hlavní televizní stanici osmdesátiletou Vondráčkovou. Tahle země není pro mladý."

x x x
Česká televize se v loňském roce opět stala nejsilnější skupinou v kategorii "share", tj podíl na publiku. Otázkou však je, jaké má toto publikum složení. Možná by bylo dobré v průzkumech vyčlenit vedle kategorie 15+ a 15-54 také kategorii 35+, aby se ukázalo, kolik mladých lidí do statistik sledovanosti vstupuje.
x x x
Na ulicích to letos o Silvestra bouchalo o něco méně, než v předchozích letech. V Praze se žádný oficiální ohňostroj nekonal, na Václaváku chyběl záchranářský modul Golem.
Iniciativa Chcípl pes na Staroměstském náměstí svoji akci po vyzvání policie ukončila.
x x x
Novoroční projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (13:00) a předsedy vlády Petra Fialy (20:05) kromě smířlivých slov a výzev k pospolitosti nepřinesly nic převratného.
x x x
Dne 31. prosince 2021 skončilo v Česku amplitudově modulované AM vysílání rozhlasových programů na středních a dlouhých vlnách.
Zůstaly jen stanice frekvenčně modulované FM na velmi krátkých vlnách (VKV), digitální vysílání (DAB), nemluvě o internetu (což ovšem není vysílání, ale přenos).
Zvláště dlouhovlnný vysílač na kmitočtu 270 kHz, přidělený Československu v roce 1948, umožňoval příjem stance Hvězda, později Československo a Radiožurnál téměř po celé Evropě. Digitalizace a internet vystavily AM vysílačům úmrtní list. Viz také reportáž na televizniweb.cz.

Dodatek a oprava 5.1.: AM vysílání na středních vlnách skončilo pouze pro Český rozhlas, nadále na středních vlnách vysílají soukromá rádia (Rádio Dechovka – 792 kHz, Český impuls - 981 kHz a Country Radio ze Zbraslavi – 1062 kHz).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz