Aktuality Louče
359
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2021... ARCHIV     TÉMATA
27. 12. 2021
Ve svém tradičním vánočním poselství (jako obvykle natočeném TV Novou, ale více sledovaném na ČT1) se Miloš Zeman snažil být státotvorný a konstruktivní.
Problém je v tom, že ve svých výrocích byl několikrát "mimo mísu" ("útok na newyorská dvojčata organizoval Tálibán (...) zelený úděl pro Evropu nám přikazuje v roce 2030 přestat topit zemním plynem, v roce 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory (...) zelený úděl je hlavní příčinou nárůstu cen energií apod.").
Robert Malecký na Hlídacím psu podobně jako v předchozích letech prezidentův projev zestručnil.
x x x

Nahlédl jsem do všech dosavadních vánočních poselství (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020), abych se znovu přesvědčil, že za celých devět let tyto projevy nepřinesly žádnou trvalejší vizi, která by se vinula jako nit dvěma funkčními obdobími prezidenta. Vždy šlo o krátkodeché reagování na aktuální situace politického oportunisty, nikoli státníka.

x x x
Zatím nedeklarovaná, ale fakticky prováděná prezidentská kampaň Andreje Babiše se rozjíždí. Stačí nahlédnout do dnešních Lidovek s rozhovorem A.B. nebo si přečíst zprávu jiného agrofertího média, komentující nákup karavanu, v němž Babiš hodlá objíždět republiku.
O přidruženém sbírání podpisů pro prezidentskou kandidaturu Andrej Babiš zatím mlčí.
x x x
Článek v Hospodářských novinách opět zas jednou odhalil chabé znalosti cizích jazyků u členů vlády, kteří budou jezdit do Bruselu na ministerské rady.
x x x
Poslední vlna nákazy Covidu v Česku slábne, ale všichni jsou v očekávání jeho mnohem nakažlivější varianty pocházející z jižní Afriky se jménem Omicron, která řádí hlavně ve Velké Británii.
Nicméně nouzový stav dnes skončil, vláda si věří, že případnou další vlnu zvládne s pomocí protiepidemického zákona 94/2001 Sb.
x x x
Uplynulé vánoční svátky přinesly událost, která zůstala ve stínu pěny dní politického hašteření a slavení svátků. Do vesmíru se 25. prosince vydala raketa s vesmírným teleskopem pojmenovaným po někdejším řediteli NASA James Webbovi.
NASA k této události zřídila speciální webovou stránku webb.nasa.gov, na níž je možné sledovat start rakety i dráhu teleskopu na místo, kde bude "zaparkován", a odkud bude nahlížet do hlubin vesmíru, do nichž známý Hubbleův teleskop nedosáhl.
x x x
Polský prezident Andrzej Duda vetoval "lex TVN", kontroverzní novelu mediálního zákona omezující zahraniční vlastnictví polských médií. Na překonání prezidentského veta bude Sejm potřebovat třípětinovou většinu.

| nahoru |

20. 12. 2021
Miloš Zeman listopad prosince 2021Včerejší rozhovor prezidenta Miloše Zemana v Partii na CNN Prima News přinesl důkaz, že prezident je zpátky na palubě.
A to nejen proto, že opět zaútočil na novináře, jak je jeho zvykem ("Vy víte, že novináře většinou pokládám za pitomce...), ale především kvůli evidentně zlepšenému zdravotnímu stavu, viditelnému na první pohled.

Prezidentovi donucenému chorobou vzdát se alkoholu a cigaret se zjasnil zrak, pryč jsou nekontrolovaná gesta a roztěkané pohledy doprovázené kroucením hlavou, které byly oblíbeným námětem karikatur výtvarníka Respektu Pavla Reisenauera.

Ještě před měsícem, při rozhovoru pro televizi Nova s Rey Korantegnem, prezident Zeman byl rozcuchaný a působil unaveně. Včera jakoby omládl. Zapracovali zřejmě i maskéři.

Jaký bude Zeman v posledním roce svého funkčního období bez cigaret a alkoholu? Myslím, že lecos napoví jeho letošní vánoční promluva. Tam se ukáže, zda se jeho chování vrátí do starých kolejí, nebo zda zkušenost nemoci Miloši Zemanovi přidala pokoru a empatii a alespoň trochu umenšila jeho egocentrismus.

x x x
O novele polského mediálního zákona, který dostal přezdívku "lex TVN", a který je namířen proti zahraničním vlastníkům médií v Polsku, speciálně pak proti zpravodajskému kanálu TVN24, který přes evropskou filiálku vlastní americká společnost Discovery, jsem psal už letos v srpnu.

Zdálo se, že vše dobře dopadne. Ohroženou licenci pro TVN24 regulátor nakonec prodloužil a Senát navrhl novelu zamítnout..
Jenomže minulý pátek 19. prosince polský Sejm senátní veto ve věci lex TVN přehlasoval, což vyvolalo tento víkend demonstrace v řadě polských měst.

Poslední slovo bude mít prezident Duda, který má lhůtu 21 dnů na to, aby se k zákonu vyjádřil. Buď zákon podepíše, nebo ho může postoupit Ústavnímu tribunálu k posouzení, nebo ho vrátí Sejmu k přehodnocení. K přehlasování tohoto veta potřebuje Sejm třípětinovou většinu.
Na Seznamu zprávy situaci popsal Filip Harzer.

| nahoru |

17. 12. 2021
Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval v Lánech novou vládu, která krátce nato okamžitě zasedla a začala přebírat ministerstva od svých předchůdců. V krátkém projevu si Miloš Zeman odpustil útoky na novináře, stačil se však pochlubit úspěchy vlády, kterou v letech 1998-2002 vedl.
V jizlivostech ho tentokráte zastoupil kancléř Mynář, který nového ministra zahraničí uvedl slovy "magistr..pardon bakalář Jan Lipavský" (1:02:20 záznamu).
x x x
Novinářskou obcí zahýbal úmysl generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala jmenovat ředitelkou zpravodajství Jitku Obzinovou, která by měla vystřídat Jana Pokorného.
Více než šest set podpisů zaměstnanců ČRo pod otevřeným dopisem adresovaným generálnímu řediteli, nakonec René Zavorala přesvědčilo, že jmenování Obzinové "v zájmu stability" odvolal (tisková zpráva zde). Což ovšem neznamená, že Pokorný bude pokračovat.

Zajímalo by mě, s kým vlastně Zavoral hraje tohle quid pro quo "zvýšení poplatků za náhubek pro zpravodajce." Je to Rada ČRo, které Pokorný vadí, protože se před ní už vícekrát zastal svých lidí? Nebo jsou to poslanci, jimž šlape na paty publicistika iRozhlasu? Nebo Pokorný musí odejít jenom proto, že se nechce podílet na vyhazovech v rámci oznámených úsporných opatřeních? Nevím.

x x x
Na jedné straně jsem byl ochoten souhlasit s Daliborem Balšínkem, který se Obzinové zastal proti dnešní hysterii vyvolané pět let starou aférou na Primě. Na straně druhé jsem se v okamžiku jejího jmenování začal obávat o svůj nejoblíbenější "podcast" každodenní souhrn "Názorů a komentářů" stanice Plus, a také o web iRozhlas.cz a jeho speciály (datová žurnalistika, fake-news, podcast Vinohradská 12 apod.).
Neboť nikoli jedna tajná nahrávka, ale dlouholetá novinářská praxe Jitky Obzinové vyznačující se často jednostranným a zjednodušeným přístupem ke komplikovaným problémům života a světa (např. její zpravodajství z Jugoslávie v 90. letech), ji v mých očích diskvalifikuje pro místo, které ji ředitel ČRo nabídl. Nehledě na její ochotu vyhovět přáním šéfů. Možná, že ta hrozba nebyla akutní, ale možnost, že by se pod heslem vyváženosti na ČRo Plus začali ve zvýšené míře objevovat kmenoví autoři Parlamentních listů, se nedala vyloučit.
x x x
Předpokládám, že se teď na webu bude srovnávat současná úspěšná vzpoura rozhlasáků s televizní krizi před dvaceti lety.
Jako pamětník bych rád připomněl, že tahle redaktorská vzpoura nebyla jediná. Před patnácti lety v roce 2006 podobným způsobem redaktoři Respektu ubránili svůj časopis před Milošem Čermákem a jeho projektem zásadní proměny týdeníku.
Na hromadný protest a hrozby odchodů reagoval majitel jmenováním nového šéfredaktora. Čermákův projekt byl uložen k ledu.
x x x
Dobrý vtip nebo hoax a fake news? Tahle debata se rozvinula na sociálních sítích poté, co se tady objevily fotografie nejznámějších odpůrců očkování (Landa, Volný, Csáková) s hesly a slogany, které k očkování vybízejí.
Souhlasím s Bohumilem Kartousem, že bojovat proti dezinformacím dezinformacemi není ten nejšťastnější způsob. Na druhé straně však není špatné nechat ochutnat kuchařům fake news jejich vlastní pokrm.

| nahoru |

14. 12. 2021
"Jsem velice rád, že vám mohu oznámit (...) závěr mé hodinové schůzky s panem prezidentem Zemanem. Vláda České republiky bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji panu prezidentovi navrhl..." oznámil včera najmenovaný předseda vlády Petr Fiala novinářům, čímž skončily spekulace o kompetenční žalobě k Ústavnímu soudu v případě, že by Zeman Fialovi vládu neschválil.

Stejně jako byly nekonečné a únavné předchozí úvahy "co by kdyby", podobně nudné je teď neustálé rozebírání, proč Miloš Zeman změnil názor, když ještě před měsícem na Nově prohlásil, že "svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě (...) budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak." Vlak přes Lipavského nakonec přejel.

Podle mého názoru z jednoduchého důvodu: na základě poznání, že další odpor proti Lipavskému by jen posílil solidaritu s Piráty a soudržnost koalice, což není v zájmu prezidenta, neboť on ví, že dříve či později to začne v koalici skřípat, a tím by se mohla jeho naděje, že Piráti z vlády vypadnou, naplnit.

x x x
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených pozvolně klesá (včera 11 896), což ovšem není případ počtu pacientů na JIP lůžkách; bohužel také počet úmrtí se stále pohybuje kolem stovky za den.

Antivaxeři v počtu tisíců opět v neděli 12. prosince naplnili Václavské náměstí a pak pochodovali městem.
Pro Primu to byla ve večerním zpravodajství zpráva číslo 3 včetně vstřícného mikrofonu pro Jakuba Olberta z iniciativy Chcípl PES.
Pro Novu to byla zpráva číslo 12.
ČT věnovala demonstraci minutovou zmínku na konci úvodního osmiminutového bloku věnovaného aktualitám epidemie.

x x x
Novinář Lukáš Valášek z Aktuálně.cz natočil rozhovor s člověkem, který na Facebook umisťuje videa z obtěžování lékařů propagujících očkování. Devětadvacetiletý invalidní Patrik Tušl má na krku 15 exekuci a údajně neplatí výživné na své dítě. Ke svým videím přikládá číslo účtu a žádá peníze na svoji podporu.
Což jest metoda, kterou v Británii používá Tommy Robinson.

Agresivita Patrika Tušla a jeho kumpánů - vůči novináři dosti brutální - naštěstí zůstala ve verbální rovině. Ovšem kdy dojde na facky, to může být v této vystresované době plné frustrátů už jen otázkou času.

x x x
Při sledování videopřenosu ze 43. sjezdu ČSSD v pátek 10. prosince jsem pochopil, že na moderní evropskou sociální demokracii v Česku teď můžeme na nějakou dobu zapomenout.
Volba nového předsedy Michala Šmardy, starosty z Nového Města na Moravě a především jeho nejbližších spolupracovníků ukázala, že hlavním cílem strategie přežití nyní jsou obecní volby v příštím roce. Teprve po těchto volbách, jestliže se v nich podaří zastavit současný pád ČSSD, snad ve straně opět přijdou ke slovu lidé přesahující okresní formát.

Šmarda dostal 130 hlasů z 233, Maláčová jen 62. Třetím kandidátem na předsedu byl bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík s 41 hlasy, z jehož vystoupení a z vystoupení jeho podporovatelů až příliš vyčnívala snaha dostat se ke správě nemovitého majetku strany, který je stále velký, ač beznadějně zadlužen a ohrožován neukončeným sporem s dědici advokáta Zdeňka Altnera

x x x
Každý rok před Vánoci vrcholí soutěže hlavních televizních stanic. Je tomu tak i letos. Na vítěze StarDance v ČT a SuperStar na Nově si musíme počkat až do příštího víkendu.
Deváté pokračování taneční soutěže na ČT (už 11. ročník!!) k překvapení všech v sobotu nikoho nevyřadilo, postupují tři dvojice.
Česko Slovenská SuperStar vysílá po neděli do velkého finále čtyři soutěžící.
Česko Slovensko má talent na Primě zná vítěze. Stala se jím taneční skupina z Nového Bydžova Diamonds, která si vítězství pojistila finálovým vystoupením, využívající (zneužívajícím?) tragédii lidických dětí.

Kde jsou ty doby, kdy podobné pořady byly hitem a jedničkou televizních programů. Nedělní primácké finále se potácelo na čtvrtém místě sledovanosti až za SuperStar a dvěma filmy na ČT, přičemž až do této neděle to SuperStar pravidelně prohrávala se seriálem o Marii Terezii.

| nahoru |

8. 12. 2021
Už druhý týden pokračuje zdlouhavá a zbytečná show setkávání budoucích ministrů s prezidentem v plexisklovém akváriu, která má jediný účel: odcházejícímu člověku Miloši Zemanovi na sklonku jeho životní pouti poskytnout možnost ukázat, že "ještě může."

Na jednu stranu to mohu lidsky chápat - stačí se podívat, jak stárnoucí herci se snaží udržet na jevišti do posledního okamžiku, kdo ví, jak se budu chovat já - psát do posledního dechu, i když to budou nesmysly?

Na straně druhé si občas vzpomenu na slova prezidentské přísahy: "Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu...," přičemž "zájmem všeho lidu" podle mého názoru v této krizové době by měla být co nejdříve jmenovaná funkční vláda.

x x x
Ta je však zatím v nedohlednu. Zvláště, když "nepojede prezidentský vlak" přes jmenování pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského.
Včera necelé tři hodiny po setkání Jana Lipavského s prezidentem šéfredaktor zpravodajství rozhlasové stanice Frekvence 1 Luboš Procházka na twitteru oznámil, že podle dvou důvěryhodných zdrojů prezident "dnes doporučil Janu Lipavskému, ať odstoupí z kandidatury na ministra zahraničí."
Docela rád bych věděl, kdo byl vedle Jiřího Ovčáčka tím druhým zdrojem. Samotný prezident?
x x x
Zkouška ohněm (médii) potenciálního ministra zahraničí nedopadla nejlépe. Kromě tiskovky v Lánech včera v podvečer Jan Lipavský vystupoval v Interview ČT24, kde ho zpovídal Daniel Takáč. Jindřich Šídlo rozhovor glosoval: "Jinak @danieltakac je profesionálni zabiják s výrazem rozšafnýho učitele zeměpisu na gymnáziu."
Janu Lipavskému by neškodilo poučit se od budoucího ministra spravedlnosti Pavla Blažka, jak se nenechat zahnat do kouta a postavit se nepříjemným otázkám novinářů.

Rád bych na Blažkovo vystoupení z 1. prosince odkázal, jenomže nová verze iVysílání ČT je dalším důkazem Murphyho zákonů, že každá změna je k horšímu. Zmizelo zde řazení podle data a času vysílání. Blažkova tiskovka se z archivu vysílání ČT zkrátka vypařila.

x x x
Kronika koronaviru: Šíření nákazy mírně klesá, ale stále hrajeme na tomto světovém hřišti (dnes 19 482 nakažených) první ligu.

Otázka povinného očkování populace nad šedesát a určitých profesních skupin (zdravotníci, sociální služby, hasiči, policisté) visí ve vzduchu a vyvolává vášně a štěpí společnost.
Zdá se mi, že velká média už antivaxerům nejdou tolik na ruku jako dříve, kdy jejich názory byly vítanou atrakcí přitahující zájem a sledovanost.
Šiřitelé konspiračních teorií typu Daniela Landy naštěstí zůstávají v ohrádce řetězových mailů a bublin sociálních sítí.

x x x
Německo má po šestnácti letech jiného kancléře. Angelu Merkelovou (CDU/CSU) dnes vystřídal Olaf Scholze (SPD).
Situaci v nové koalici SPD, FDP a Zelených zajímavě popisuje rozbor v der Spiegel (anglicky), z něhož vyplývá, že SPD si v řadě věcí více rozumí s konzervativci z FDP, než se Zelenými, ovšem za cenu kompromisů. FDP například musela ve vládním prohlášení skousnout budoucí legalizaci marihuany a snížení volebního věku na 16 let.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz