Aktuality Louče
358
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2021... ARCHIV     TÉMATA
29. 11. 2021
Minulý týden byl mediálně mimořádně "výživný."

Napětí ve společnosti roste úměrně s růstem počtu nakažených koronavirem Covid 19 za jeden den - minulý čtvrtek 25. listopadu s číslem 27 929 zatím překonalo všechny rekordy od začátku loňského roku.

Kromě toho minulý týden přistála v Evropě nová jihoafrická varianta koronaviru Omicron. Světová zdravotnická organizace WHO ji nejprve označila jako znepokojivou, ovšem z poslední aktualizace vyplývá, že stále ještě není jasné, zda a do jaké míry bude nakažlivější a nebezpečnější.

x x x
Od pátku 26. listopadu platí v zemi nouzový stav. Kromě toho vláda schválila nová krizová opatření.
Jako obvykle v nepřehledném desetistránkovém dokumentu, z něhož vyčnívají tři zákazy: zavírání hospod ve 22:00, provozování vánočních trhů (s výjimkami pro kapry, stromky a vánoční propriety) a zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech.

Jak se dalo očekávat, nařízení se začala obcházet (vánoční trhy se mění na farmářské trhy, výklad výjimek nabývá na epické šíři) a iniciativa Chcípl pes a hnutí Otevřeme Česko svolaly na neděli 28. listopadu na letenskou pláň "Festival odvahy a svobody." Spolupořadatele a řečníky na této akci lze zjistit na tomto odkazu.

x x x
Zpravodajské pokrytí demonstrace na Letné ve zprávách tří hlavních televizí se v celkové stopáži příliš nelišilo - od sedmdesáti (ČT) do sto dvaceti vteřin (CNN Prima News).
Na rozdíl od bulvarizující zprávy TV Nova (zaznamenán incident rodiny Jindřicha Šídla u očkovacího centra) a neutrálního podání České televize (od 25:30 záznamu, na webu zde) zpravodajství CNN Prima News projevilo velkou vstřícnost vůči organizátorům demonstrace.

Reportér na tribuně vyzpovídal svolavatele Jakuba Olberta obviňujícího vládu z "obírání nás o osobní svobodu" a chlubícího se přítomností dvaceti tisíc lidí (policejní odhad 3 000).
Chápu, že za redakční politikou CNN Prima News, která si do debat zve lidi s vyhraněnými názory, excentriky a podivíny bez ohledu na jejich kompetenci, jejichž kontroverzní postoje pak vzbuzují zájem publika, že za touto redakční politikou může být prostá - byť žurnalisticky ne vždy etická - honba za sledovaností za každou cenu.

Ovšem nedělní extempore reportéra Vladimíra Procházky ve prospěch aktivit torpedujících snahu společnosti vyrovnat se s pandemickou katastrofou ve mně vzbuzuje podezření, zda se v Primě neopakuje situace z roku 2016, při níž redaktoři zpravodajství dostávali pokyny od vrcholového vedení, potažmo majitelů Primy.
Konec konců miliardář Ivan Zach a revoltující hospodský Jakub Olbert, nyní dokonce uchazeč o prezidentský úřad, jsou ze stejného těsta. Zájem společnosti, v níž žijí, jim může být ukradený. Jde jim jen o jejich sobecké zájmy a vlastní zisk, to vše zahaleno do frází o svobodě a demokracii.

x x x
jmenování premiéra Fialy v Lánech neděle 28.11.2021Koronavirus zkomplikoval i politické dění, když prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek 25. listopadu urychleně vracel z Lán, kde měl v pátek jmenovat premiéra, zpátky do ÚVN. Zjistilo se totiž, že je nakažen koronavirem, takže se musí podrobit čtrnáctidenní izolaci.

Po léčbě a podání monoklonálních protilátek se Miloš Zeman do Lán v sobotu vrátil, aby v neděli z izolované plexisklové kukaně jmenoval premiérem nové vlády Petra Fialu.
Do stručného projevu prezidenta se opět vešlo odsouzení "žvanilů" z řad novinářů, komentátorů a neúspěšných politiků.

Další jednání Petra Fialy s prezidentem probíhalo přes obrazovku. Podobně se mají odehrávat rozhovory v Lánech se všemi navrhovanými ministry dle abecedního pořadí (dnes Ivan Bartoš), což má trvat do 13. prosince. (Upřesnění: prezident dnes jednal s Ivanem Bartošem ze své plexisklové kabiny, nikoli online.) Teprve pak by - v ideálním případě - mohla nová vláda začít fungovat. Že prezident tímto postupem prodlužuje bezvládí, při němž stará vláda si už nechce komplikovat život a nová vláda nekoná, je nabíledni.

Obraz prezidenta sedícího v izolované kukani podobné těm, ve kterých obvykle sedávají souzení zločinci, si nenechala ujít světová média. A to jak agentury Reuters a Associated Press, tak světové deníky a televizní stanice. Zkrátka zase jednou jsme byli světoví.

| nahoru |

22. 11. 2021
statistika Covidu 19 21.11.2021 Kronika koronaviru: Statistiky vykazují rekordní čísla denních i týdenních nárůstů nově nakažených, kterými jsme se dostali na čtvrté nejhorší místo ve světě.
Ke kritickým hodnotám se blíží i hospitalizace, naštěstí počet úmrtí zatím zaostává za maximy loňského podzimu a letošního března.

Rakousko, které je v podobné situaci jako my, vyhlásilo ode dneška lockdown.
Také česká vláda přijala minulý týden mimořádná opatření; od dnešního dne platí tzv. bavorská varianta, která je však více česká než bavorská, zvláště co do dodržování jejích pravidel.
K vyhlášení nouzového stavu se vláda stále neodhodlala, i když se o tom prý na dnešním zasedání jednalo.

x x x
Ohlédnutí za týdnem: Výročí 17. listopadu proběhlo opět v nostalgickém tónu. Redaktorka Seznamu Zprávy Eva Soukeníková vyjádřila smíšené pocity mladé generace, když napsala: "Listopadové oslavy mi začaly znít jako nesnesitelný kolovrátek." Což vyvolalo následnou polemiku a komentář Jiřího Peheho.
x x x
Z tradičního "kolovrátku" se vymykala desetitisícová demonstrace hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES proti „covidové totalitě” na Staroměstském náměstí.
Její začátek zachycený na videu připomínal seanci nějaké sekty - ezoterická hudba s recitací vemlouvavým hlasem o pravdě, svobodě, přátelství, pospolitosti atd. atd. Tuhle metodu PsyOp (psychologických operací) na twitteru podrobně rozebrala Alexandra Alvarová.

Dodatek 21.12.2021: O moderátorovi této ezoterické seance Jiřím Havlovi napsal Radek Bartoníček z Aktuálně.cz článek: "Místo zákazníků láká demonstranty. Skladatel léčí covid žíravinou a odmítá očkování."

x x x
O tom, co se dělo 17. listopadu na ulicích (Albertov, Milion chvilek na Staroměstském náměstí těsně před antivaxery, demonstrace Levice, koncert na Václaváku apod.), popisovaly všechny servery v on-line zpravodajství (viz Novinky.cz, iDnes.cz nebo Aktuálně.cz).
Pouze Novinky.cz však informovaly o tom, že po páté hodině se část davu ze Staroměstského za doprovodu policie prošla vzpomínkovou Národní třídou - bez konfliktu.

P.S. Chcípl PES dnes organizoval pochod proti zrádcům národa z Hradčanského náměstí na Staromák. Prořídlým řadám demonstrantů, jejichž počet sotva přelezl třímístné číslo, se rozdávaly připravené transparenty "zrádců národa" - od Babiše přes Vojtěcha a Hamáčka až po Prymulu a Svrčinovou. Koho zradil Hitler, Goebbels a Gottwald, to vědí snad jenom organizátoři pochodu a exposlanec ODS, majitel pivovaru, Jiří Janeček, který hnutí podporuje.

x x x
Média tentokráte nechala Martina Šmída na pokoji, a tak ho v médiích zastoupil jeho bratr Michal, který na rozdíl od Martina tenkrát v listopadu policejní násilí okusil, i když to nebylo v pátek 17., ale ve středu 15. listopadu. Detaily jsou popsány v jedné části vzpomínkového seriálu Znovu 89, který jsem sepsal před sedmi lety.
x x x
Výčet událostí minulého týdne by nebyl úplný, kdybych zapomněl na vyhlášení vítězů Českého slavíka, obnovené ankety, která od roku 2017, po aféře s vyřazením skupiny Ortel, měla čtyřletou pauzu.

Akce se ujal milionář Karel Janeček, který si z přenosu udělal soukromou PR akci. Bulvárně ji popsal server expres.cz, mediální pohled nabídl server Médiář. Odkaz na Orwellův 1984, využitý kdysi firmou Apple pro propagaci nového počítače Macintosh Janeček zkopíroval do vlastního videoklipu s apelem: "Nedopusťme návrat doby, kdy se nesmí zpívat."

x x x
Ve vystoupení na závěr televizního přenosu po výzvách k odvaze a nepodléhání strachu Karel Janeček mj. prohlásil, že "stateční lidé zabrání novodobé totalitě, která se skrývá pod líbivým heslem ochrany zdraví..." a také, že "nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje."

Vědecká a správní rada nadačního fondu Neuron, který Karel Janeček v roce 2010 založil a byl v něm až do roku 2018 aktivně činný, se od mediálních vystoupení svého zakladatele distancovala, protože "popírají vědecké důkazy a zejména zlehčují průběh nemoci u dětí."

| nahoru |

16. 11. 2021
Pirátská strana ve svém vnitřním referendu vyslovila souhlas se zněním koaliční smlouvy a tím také faktický vstup Pirátů do vlády. V členské základně evidentně převážila snaha neztratit výhodu účasti na vládě, i když se tato - podle mého názoru - v dlouhodobé perspektivě může stát nevýhodou.
Teď ještě vybrat ty správné ministry, které nebude blokovat prezident, a vláda může začít vládnout.
x x x
Prezident Miloš Zeman, přemístěný na pokoj dlouhodobé péče, úřaduje.
Včera ho navštívil premiér Babiš, dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Mezitím podepsal jmenovací dekrety nových soudců.

DODATEK 17. 11. 2021: Prezidenta v nemocnici dnes vyzpovídal Ray Koranteng pro televizi Nova. Text rozhovoru zde.
Tentýž den Miloš Zeman přijal budoucího předsedu vlády Petra Fialu (ODS).

x x x
„Ani ta nejpřísnější ochrana svobody slova by neměla chránit muže, který začne nepravdivě volat „hoří“ v divadle a způsobí tím paniku…“. Na výrok soudce amerického Nejvyššího soudu Olivera W. Holmese z roku 1919 v případu Schenck v. United States jsem si vzpomněl poté, co se objevily vzrušené reakce na rozhodnutí serveru Aktuálně.cz zastavit publikování blogů lékaře Hnízdila, režiséra Tománka a advokátky Zwyrtek Hamplové.
Server Echo24 rozhodnutí označil za „nové dno české novinařiny.“ Lukáš Pollert tvrdil, že přichází nová normalizace.

Jako obvykle nezklamal Zdeněk Koudelka, který své právnické vzdělání namísto hledání pravdy využívá ke službě mocným a k manipulacím a žonglování s právnickými pojmy.
V blogu "Cenzura" se sice dozvíme, že Listina základních práv a svobod obsahuje formulaci "Cenzura je nepřípustná." Ovšem že hned následující odstavec článku 17 Listiny říká, že "svobodu projevu (…) lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti,“ to Koudelka zamlčí.

x x x
Že i verbální sdělení může vést k trestnému činu, ukázala Landova iniciativa hnutí Zlatý špendlík (Právo na odpor), která zahltila pod záminkou údajné "šikany" krajské hygienické stanice žádostmi o informace podle zákona 106/1999, za což si Landa vysloužil trestní oznámení.

V Německu, kde epidemie koronaviru rovněž roste hrozivým tempem, by Daniel Landa asi byl zařazen mezi ty, o nichž píše článek týdeníku Der Spiegel s nadtitulkem "Federace imbecilů."

Architekt zákona 106/199 Oldřich Kužílek však kvůli trestnímu oznámení na Landu nebyl příliš rád, protože "zneužití Infozákona vyvolá „na druhé straně barikády“ (...) protiútok ne moc chytré státní moci na samotné právo na informace."

x x x
Závěrem jedno soukromé jubileum. Zpravodajský servis studentů žurnalistiky FSV UK Carolina oslavil své tisící vydání jubilejním číslem, do něhož jsem přispěl svoji vzpomínkou, neboť jsem šest let participoval na jeho anglické verzi. Carolina vznikla už v roce 1991.
Když potřebuji vědět, co se v Česku odehrálo k příslušnému datu, někdy se podívám do jejího třicetiletého archivu

| nahoru |

11. 11. 2021
popisek obrázku Koronavirus opět útočí a statistické křivky nových případů, hospitalizací a úmrtí začaly stoupat podobně jako vloni na podzim.
x x x
Dnes podala vláda Andreje Babiše demisi, oznámení putovalo hned ráno na Hrad.
x x x
Demise následovala po včerejší volbě nového vedení Sněmovny. Předsedkyní se podle očekávání stala Markéta Pekarová Adamová, pro níž hlasovalo 102 poslanců, poslanci ANO na protest proti odmítnutí svého kandidáta Karla Havlíčka hlasovací lístky neodevzdali.

Odmítnutí a volbě předcházel čtyřhodinový poměrně zbytečný spektákl, při němž vítězové voleb to od opozice schytávali jednak kvůli nadměrnému počtu místopředsedů Sněmovny (pět), kvůli čtyřčlenému poslaneckému klubu Pirátů, kvůli blokaci volby nejen Karla Havlíčka, ale také Radka Vondráčka na funkci místopředsedy.

x x x
Mediální vody krátkodobě rozčeřila aféra psychiatra Jana Cimického, navrženého k vyznamenání prezidentem. Ozvaly se ženy, které Cimický v minulosti obtěžoval. Důkazy přinesl například pořad 168 hodin, ale také server Seznam Zprávy.
Aféra skončila oznámením Jana Cimického, že vyznamenání nepřevezme.
x x x
Zpravodajský kanál CNN Prima News už pravidelně každý týden překračuje jedno procento podílu na publiku. Není to sice 1,5 procenta do roka a do dne, jak vloni sliboval Marek Singer, je to však důkaz, že lidé si už zvykli využívat CNN Prima News jako alternativu k ČT24, zvláště při nedělních politických debatách.

Na druhé straně metody, kterými se ve všední dny CNN Prima News pokouší přilákat diváky, jsou brutální, někdy až na hranici etiky a dobrého žurnalistického řemesla.
Mám na mysli především debatu s propuštěným zločincem Kajínkem o zdravotním stavu prezidenta, ale také výběr některých hostů k politickým tématům, zvláště v pořadech "Co Čech to politik", u nichž dostává přednost konfliktnost a exotičnost jejich názorů před hodnotou informací, které mohou do televizních debat přinést.
Výsledkem je hospodské tlachání celebrit typu Františka Ringo Čecha, Heidi Janků, Ivana Vyskočila, Daniela Hůlky nebo vyhraněné a společnost rozdělující názory covidových komentátorů Jaroslava Flegra, Jana Hnízdila, Lukáše Pollerta, Jiřího Berana a dalších, kterým občas ve studiu chybí korigující element.

| nahoru |

5. 11. 2021
Pro záznam odkazy na dva dnešní dokumenty:

 • Rozhovor Miloše Zemana pro Frekvenci 1 poskytnutý z nemocnice: zde audiozáznam a tady textový přepis na hradním webu.

 • Druhým dokumentem je tisková zpráva Ústřední vojenské nemocnice s prohlášením konzilia o zdravotním stavu prezidenta: "Prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem.... Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné."

  Z textu jsem získal pocit, že konzilium se asi stane více nástrojem sebeobrany ošetřujících lékařů před různými útoky a obviněními (nechcete nechat prezidenta pracovat, nepouštíte k němu lidi, vycházíte vstříc senátorům, kteří chtějí uplatnit článek 66 apod.) než informačním zdrojem o zdravotním stavu prezidenta pro veřejnost.
  Zvláště poslední věta: "Nezbytná je aktivní spolupráce pacienta" naznačuje, že to ošetřující lékaři s Milošem Zemanem nebudou mít jednoduché.

  | nahoru |

  4. 11. 2021
  Tak nevím, zda média tento týden věnovaly více prostoru nové covidové vlně a novým opatřením vlády platným od 1. listopadu, podle nichž restaurace smí obsloužit jen hosty s O-T-N (očkován, testován, prodělal nemoc), nebo koaličnímu skládání nové vlády, o němž se v úterý 2. listopadu jednalo třináct hodin.
  Prý bylo dosaženo shody o programovém prohlášení.
  x x x
  Obě témata mají jedno společné - zatím se neví, jak se věci vyvinou. Počet nově nakažených se vyšplhal k deseti tisícům za den, počet hospitalizací a úmrtí (20-30 denně) stoupá.
  x x x
  Co se týče politiky, vítězné koalice si prý už rozdělily ministerstva, kterých má být osmnáct. Teď se bude uvnitř koalic separátně řešit, kdo konkrétně se do ministerských křesel posadí.
  Překvapilo mě, že zahraničí a Evropu dostane PirStan. Vykládám si to tak, že koalice SPOLU se tím zbavuje latentního hádání ODS a TOP09 o postoj k evropské integraci. Takže tu Evropu raději přehodili na Starosty a Piráty.

  Ve sněmovně se mezitím konstituovaly poslanecké kluby, pracuje volební komise, rozhodnuto je o předsedovi Sněmovny (Pekarová-Adamová) a o pěti místopředsedech, mezi nimiž bude chybět zástupce SPD.
  Zatím klid před bouří, vše se dá do pohybu příští týden, až se 8. listopadu sejde parlament.

  x x x
  Prezident Miloš Zeman byl dnes přeložen z JIPu na standardní lůžkové oddělení.
  I když si Jindřich Šídlo přeje, aby v zájmu klidu a míru nebyl článek 66 Ústavy aktivován, domnívám se, že dříve či později se tomu nevyhneme (pokud ze zdravotních důvodů Miloš Zeman sám neabdikuje, což nepředpokládám)
  x x x
  Od pondělka 1. do 12. listopadu se v Glasgow koná Konference o klimatické změně OSN pod značkou COP26, neboť je šestadvacátá v pořadí.
  První den vystupovali státníci, také Andrej Babiš, který ve svém projevu k dohodě Green Deal řekl: "To není dohoda, nýbrž ideologie. Bez odpovědí na tyto otázky se Zelená dohoda stane evropskou zelenou sebevraždou."
  Pochváleno Ivo Strejčkem z Institutu Václava Klause v článku "Vystoupení premiéra Babiše v Glasgow zaslouží pochvalu a podporu."

  Jinak bez většího mezinárodního ohlasu. Zato v českých médiích Babišova účast široce publikována také díky tomu, že premiérův speciál vzal na palubu dvoučlenné štáby televize Prima a televize Nova (viz registrace účastníků z ČR)
  Stálý zpravodaj ČT v Británii Bohumil Vostal zpovídal nejen Babiše, ale také experty

  x x x
  Nahlédl jsem na stránce pražského magistrátu do přehledu oznámených a povolených shromáždění k výročí 17. listopadu v Praze a jsem zvědav, jak organizátoři desetitisícového davu budou dodržovat vládní mimořádné opatření, podle něhož
  "koná-li se shromáždění mimo vnitřní prostory staveb, jeho účastníci se mohou shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a dodržují rozestupy mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry"
  x x x
  Ad média: Martina Vojtěchovská vyzpovídala člena vedení Czech News Center, jak tato Křetínského firma hodlá z printu expandovat do online.

  Důkazem budiž nově spuštěný portál CNC heyfomo.cz pro teenagery, "u kterého" - jak napsal Filip Rožánek - "si bude jako stařec připadat i čerstvý dvacátník." (fomo = fear of missing out).

  x x x
  Výše zmíněný Filip Rožánek pro změnu proklepl byznysovou strategii Primy, jejíž součástí je jedenáctý kanál Primy Prima show (viz Louč z 29.10.).
  Zaujala mě informace, podle níž dodatečné online přehrávání reality show Like House překonává původní tvorbu a populární seriál, jakým je Slunečná.
  x x x
  Ovšem nejlepší přehled událostí v médiích a marketingu za minulý měsíc zpracoval Ondřej Aust v Médiáři.

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz