Aktuality Louče
362
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2022... ARCHIV     TÉMATA
31. 3. 2022
Ukrajina:
Ve čtvrtek 24. března se v Bruselu sešel summit NATO demonstrující jednotu členských států tváří v tvář ruské agresi.
Ve stejnou dobu (24.-25. března) jednala v Bruselu Evropská Rada s týmž záměrem. Viz komuniké.

Pavel Telička na Twitteru citoval jednoho z účastníků: "Neznám nikoho na summitu, pro koho by změna na pozici premiéra nebyla úlevou."

x x x
V úterý 29. března pod patronací tureckého prezidenta Erdogana proběhlo v Istanbulu jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací, které prý zaznamenalo jistý pokrok ve směřování k ukončení konfliktu. Zatím vše v rovině obecných frází. Spekulace zmiňují výměnu bezpečnostních záruk pro Ukrajinu za její neutralitu.
x x x
Rusové začali stahovat část svých jednotek z okolí Kyjeva, aby se soustředili na dobytí Mariupolu, v němž probíhá humanitární katastrofa.

Změnu taktiky naznačil už brífink ruského ministerstva obrany 25. března bilancující prvních třicet dnů války (zde rusky, tady v angličtině).
Vše prý jde podle plánu, jenom na ty původní cíle speciální vojenské operace (změna ukrajinské vlády, její odzbrojení) se nějak už zapomnělo.

x x x
Vladimír Putin chce, aby od zítřka nepřátelské země za ruský zemní plyn platily v rublech. Německo a Francie tento požadavek odmítly.

Čeští komentátoři začali rozvíjet katastrofické vize po uzavření plynovodů, aniž si všimli, že po dnešním rozhovoru Scholz a Putin se rýsuje kompromis: Německo bude platit eury, ale přes Gazprom-Bank.

x x x
Ukrajina stále hlavním mediálním tématem (s výjimkou případu, při němž se fackují celebrity v přímém přenosu udělování cen Oskara).

Všechna velká česká média se snaží nabízet původní zpravodajství z terénu (pohraniční přechody, Lvov, Kyjev a okolí, po krátké přestávce Charkov), které však ne vždy přesahují rámec základního sdělení: "jsme tady, na místě..."
Čímž nechci snižovat výkony Martina Kubala (dodává kontext), Matyáše Zrna, Martina Dorazína, Václava Černohorského a jiných.
Jeden takový přímý vstup mě vyprovokoval k přemítání nad osudem charkovské školy číslo 134.

Michalu Kubalovi se podařil 20. března scoop: ve spolupráci s reportéry EBU (Ukrajina, Francie) pořídil rozhovor s Wolodymyrem Zelenským.
Pozadí a okolnosti - viz Newsroom ČT24.

x x x
Příliv uprchlíků z Ukrajiny do ČR nepřestává, stejně jako zatím trvá vstřícný postoj české vlády, která udělila již 236 tisíc speciálních víz s dočasnou ochranou ukrajinským občanům. Ovšem kapacity docházejí a ministr vnitra Rakušan požádal země EU o podporu pro zajištění 50 tisíc ubytovacích míst.
x x x
V pondělí 21. března se expremiér Andrej Babiš stal z obviněného obžalovaným. Státní zástupce podal na něj a jeho někdejší poradkyni Jaynu Nagyovou (dříve Mayerovou) žalobu ve věci údajného podvodu s padesátimilionovou dotací na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Údajně by to měla vyřešit tříměsíční podmínka a peněžitá pokuta.

Tři dny předtím, v pátek 18. března byl Babiš po týdenní hospitalizaci (neprůchodnost střev) propuštěn z nemocnice. Od té doby na četných komunikačních kanálech - od Twitteru, Facebooku až po vlastní média - se nechává slyšet, že Fialova vláda z hlediska hospodářské politiky "totálně selhala" a "prohospodařila kapitál," který po volbách zdědila.

x x x
Politickou i mediální scénou zahýbalo udělení milosti šéfovi lánské obory Miloše Balákovi 26. března, který byl odsouzen k tříletému vězení za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
Média si smlsla zvláště na konfrontaci Zemanových výroků k milostem a amnestiím dříve a nyní. Mluvčí Ovčáček kontroval citací Václava Havla.
x x x
Levicový deník (deník řízený KSČM) Haló noviny v dubnu končí, zůstane však na webu a od května má vycházet jako týdeník.

| nahoru |

19. 3. 2022
Válka na Ukrajině. Moje pesimistická předpověď, vyslovená před třemi týdny, že "hrubá síla asi nakonec zvítězí a Putin některé své cíle prosadí" bohužel stále ještě platí, stejně jako moje další úvaha z 3. března, že "Putin s vojenskými akcemi nepřestane, dokud Rusko nedosáhne stanovených cílů".
shromáždění v Moskvě k výročí připojení Krymu k Rusku Jak se ukazuje, ze svých původních cílů bude muset Putin slevit, ale nevěřím, že přestane, dokud si vojensky nezajistí koridor spojující Rusko s Krymem. Viz bezohledné dobývání Mariupolu stylem spálené země jako v Grozném.

Optimistická varianta, podle níž by k příměří došlo již dříve, například po vnitřním puči a odstavení Putina od vesla, je zatím z říše snů.

Když jsem sledoval včerejší statisícový míting v moskevských Lužnikách při oslavách osmého výročí připojení Krymu k Rusku, nemohl jsem si nevzpomenout na záběry z filmu Leni Riefenstahlové Triumf vůle ze 6. sjezdu NSDAP v Norimberku, zvláště scénu, na níž uprostřed volného prostoru mezi masami shromážděných lidí pochoduje vůdce.
Vím, nedá se to srovnávat, byly to odlišné příležitosti, v Lužnikách nebyly špalíry SA manů a v Norimberku Hitler neměl estrádní umělce. Jenomže ten malý středobod uprostřed obrovského prostoru - vůdce, který svým projevem ovládá a manipuluje shromážděné poslušné davy, to se mi zdálo být, když ne stejné, tak velice podobné.
P.S. Hitler také asi neměl na sobě péřovou Putin, bunda Loro Pianabundu značky Loro Piana, v Rusku za milion rublů.
P.P.S. Za povšimnutí stojí také nápisy v pozadí "Za mir, Za Rossiju": namísto ruské cyriliky "З" se zde objevuje znak invaze "Z".

x x x
Média stále ještě drží solidární postoj k přílivu ukrajinských běženců, přestože se vyskytují potíže, zvláště v Praze a v Brně, kde pro ně chybí ubytování, takže je autobusy rozvážejí do krajů.

Do Česka dorazilo přes dvěstě tisíc uprchlíků (uděleno 195 425 speciálních víz), což je přibližně stejný počet jako v sousedním Německu (207 742), které má však osmkrát více obyvatel než Česko.

x x x
Úterní sledovaná - a vesměs kladně hodnocená - návštěva premiéra Petra Fialy v Kyjevě, spolu s premiéry Polska a Slovinska, zastínila v médiích jinou událost, která se odehrála tentýž den 15. března.

Mimořádné Parlamentní shromáždění Rady Evropy (k němuž den předtím promluvil online ukrajinský premiér Denys Šmyhal) přijalo téměř jednomyslně rezoluci, podle níž Rusko vzhledem ke svému agresivnímu chování vůči Ukrajině nemůže být nadále členem Rady Evropy, čímž se aktivoval článek 8 statutu RE, podle něhož o den později Výbor ministrů členství Ruska v RE zrušil.

Ruské ministerstvo zahraničí při předpověditelném vývoji událostí těsně před hlasováním doručilo do sekretariátu generálního tajemníka RE prohlášení, podle něhož hodlá z Rady Evropy vystoupit, protože se RE "stala pod vlivem EU a NATO nástrojem protiruské politiky."
Chtělo tím aktivovat proceduru dobrovolného odchodu podle článku 7, která by nenesla pečeť ostudného výprasku, a podle níž by členství trvalo do konce finančního roku.
Nebylo to nic platné, Výbor ministrů RE rozhodl, že členství Ruska v Radě Evropy skončilo 16. března, okamžitě.

x x x
Na Twitteru jsem odkázal na článek v Rossijskoj gazete pochvalně citující dnešní rozhovor Václava Klause v Lidových novinách (titulek na první straně: "Klaus: Puškinovu medaili nevrátím").
K tomu jsem dodal zdroj, odkud RG čerpala, tj. zprávu TASSu. Pod tweetem se objevilo hlášení: "Tento Tweet odkazuje na web média, které je pod kontrolou ruské vlády," což se dalo očekávat.
Nicméně, když jsem chtěl zjistit aktivitu tohoto Tweetu, Twitter mi službu odepřel. Žádná odpověď.
x x x
Kronika koronaviru: Epidemie stagnuje, v sousedním Rakousku dokonce stoupá. Stále tisíce denně nově nakažených (dnes 8705). Někteří lidé přestávají nosit roušky v MHD. Že bychom se dočkali ještě jedné dodatečné epidemické vlnky?

| nahoru |

14. 3. 2022
Devatenáctý den války na Ukrajině: Rusové využívají svoji materiální převahu, Ukrajinci se sveřepě brání.

Ať se nám to líbí nebo ne, ve válečném zpravodajství hrají prim televizní kanály. ČT a Prima mají v Kyjevě a na dalších místech zvláštní zpravodaje. Někdy se sejdou na stejném místě, například dnes u vybombardovaného paneláku na předměstí Kyjeva: Matyáš Zrno v 10 hodin (video v příloze), ve 12 hodin pak Václav Černohorský (od 2:40 záznamu).
Marina Ovsjanikovová protestuje proti válce 14.3.2022 ve vysílání prvního ruského kanálu Televize Nova od začátku března prodloužila Televizní noviny na hodinovou stopáž, někdy až do 20:40.

DODATEK 15.3.:Možná bych měl svůj výrok o dominanci televize opravit, neboť v současné době televiznímu zpravodajství úspěšně sekundují sociální sítě, zvláště když se jejich informace propojí s událostí, jakou se včera večer stalo vystoupení Mariny Ovsjannikovové (Facebook a Instagram), která se svým protestem proti lžím a válce vstoupila do živého vysílání prvního ruského kanálu.

x x x
Z obou válčících stran přicházejí nekompatibilní informace. Pro ilustraci jsem si vytáhl mapy zobrazující současnou situaci z situace na bojišti 13.3.2022ruské i situace na kijevském bojišti 14.3.2022ukrajinské strany.
Protože se snažím sledovat primární zdroje z obou stran, někdy mám pocit, že ukrajinská strana až příliš emocionálně dramatizuje události a fakta. Kam se to však hrabe proti vysloveným lžím a manipulacím ruské propagandy, které se objevují zvláště na ruských televizních kanálech (speciálně o jaderném vyzbrojování Ukrajiny, biologických zbraních apod.)

Názorným příkladem účinků takové propagandy je rozhovor Petry Procházkové v Deníku N s ruským politologem Dmitrijem Jevstafjevem, který skálopevně věří, že jeho vlast bojuje s nacismem na Ukrajině.

Rozhovory mezi ukrajinskou a ruskou stranou probíhají přes 4. kolo rozhovorů Ukrajina-Rusko 14.3.2022videokonference. Dnes opět bez výsledku, s přerušením do zítřka.

Po delší době je možné dostat se na webové stránky prezidenta Putina, ruského ministerstva zahraničních věcí a některých ruských médií. Blokáda ze strany Anonymous skončila?

x x x
Z archivních důvodů si sem uložím pár odkazů na materiály o Ukrajině, které dávají širší a kvalifikovaný pohled na události na Ukrajině. Jsou to:
Přednáška Michaela Romancova, kterou přednesl 24. února 2022 v Městské knihovně, aniž tušil, jak se události toho dne vyvinou.
Stream jeho debaty s Andrejem Poleščukem konané 7. března. .
Článek historika Jana Rychlíka v deníku Právo z 1. března, který své myšlenky dále rozvinul v rozhovoru pro Deník N 11. března.
x x x
Počet ukrajinských uprchlíků roste. Odhaduje se na dva miliony. V Polsku přesáhl 1,7 milionu. Česko zatím vydalo 150 tisíc speciálních víz.

V podpoře Ukrajiny jsou česká média víceméně jednotná, zatím ještě žádný politik se neodvážil vytáhnout populistickou kartu remcání proti podpoře uprchlíků.
Okamura a SPD se distancovali od proputinovských výroků člena SPD Jiřího Bolka, kterého z hnutí vyloučili.
Parlamentní listy si úzkostlivě hlídají, aby na jejich web nepronikl ani jeden proruský příspěvek.
Snad to nějakou dobu vydrží.

x x x
Od soboty 12. března Česká televize tlumočí zpravodajskou relaci Události do ukrajinského jazyka. Tlumočení je dostupné buď přes HbbTV (červené tlačítko) nebo v iVysílání.

Ministerstvo vnitra zřídilo informační stránku pro uprchlíky v češtině, v ukrajinštině i v angličtině.

x x x
Kronika koronaviru: Ode dneška nemusíme nosit respirátor s výjimkou hromadné dopravy, zdravotních a sociálních zařízení.
Epidemie slábne jen pozvolna, ale někdejší tisíce nových nakažených a desítky úmrtí s covidem už nikoho nevzrušují, v médiích vládne Ukrajina.
Za symbolickou tečku za koncem epidemie lze pokládat stojedenáctý díl pravidelných čtvrtečních rozhovorů Barbory Tachecí s biochemikem Janem Konvalinkou, kterým se tato série uzavírá.
x x x
Ve stínu vážné mezinárodní situace českým médiím zbývá čas i prostor na domácí mediální aféry.
Prezidentský kandidát matematik Karel Janeček poskytl rozhovor Deníku N a nyní se snaží svalit vinu za své trapné srovnávání s ukrajinským prezidentem na redaktorku Renatu Kalenskou.

Deník Blesk 12. března zveřejnil odpověď mluvčího společnosti MOL na otázku, proč prodávají naftu tak draho:"Nafta není drahá, jen máte málo peněz. Pokud s tím mají lidé problém, ať si koupí starou octavii a jezdí na olej."
Jak se ukázalo, autorem výroku nebyl mluvčí MOL, ale student, ke kterému se omylem dostal dotaz ve formě SMS od redaktorky Baranové.
Zda byla chyba na straně mluvčího, který na emailu uvedl chybné telefonní číslo, nebo na straně redaktorky, která arogantní odpověď bez rozmyslu zveřejnila, nechť si každý rozebere sám.

x x x
Po třínedělní přestávce se včera opět vysílal pořad Newsroom ČT24 věnovaný tentokráte Ukrajině. Stojí za zhlédnutí, včetně dlouhého rozhovoru s reportérem Vojtěchem Boháčem, který se z Ukrajiny vrátil.

| nahoru |

8. 3. 2022
Státní cena pro Jiřinu Bohdalovou Včera, v den narozenin TGM (*7.3.1850) Miloš Zeman ve Vladislavském sále předával státní vyznamenání udělená v předchozích dvou letech u příležitosti státního svátku 28. října (celkem 65 osob).
Slavnostního aktu se kvůli někdejším prezidentovým proruským postojům neúčastnili předsedové Sněmovny a Senátu.
Mezi vyznamenanými byl také Karel Gott, Jiřina Bohdalová, Petr Kellner. Režisér přenosu ČT1 se rozhodl - po počátečních prostřizích - nezabírat dvojici Petr Fiala/Václav Klaus; možná proto, že Klaus měl roušku pod nosem.

V úvodním projevu prezident k překvapení všech oznámil, že udělí nejvyšší státní vyznamenání ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému.
Stručný a výstižný portrét neočekávaného budoucího(?) laureáta pod titulkem "Měl být ukrajinským Háchou. Místo toho je Volodymyr Zelenskyj hrdina" sepsal Luboš Palata.

x x x
Dnes, po dvanácti dnech války, by mělo panovat na Ukrajině příměří pro evakuaci civilního obyvatelstva z válečných zón. Většina humanitárních kordonů, které Rusové nabízejí, směřují do Ruska a Běloruska, což Ukrajinci odmítají.
V Mariupolu, kde je situace obzvláště kritická, se však při evakuaci opět střílí - z porušování příměří se obviňují se obě strany. (Informace ze sociální sítě Telegram, do které jsem se konečně přihlásil, abych byl v obraze.)
Nedělám si iluze, je to jen pauza pro konsolidaci sil k vedení další války.

Včerejší třetí kolo rusko-ukrajinských rozhovorů skončilo, jak se dalo očekávat, bez výsledků.
Podle informovaného zdroje Rusové sem přišli s návrhy: Zelenskyj zůstane pro forma prezidentem, bude jiný předseda vlády, Ukrajina uzná donbaské republiky a ruský Krym, žádné NATO. Pro Ukrajince nepřijatelné.

x x x
Se zdroji je problém, neboť ne všechny se podaří ověřit. Viz příklad dopisu anonymního pracovníka služby FSB, předpovídajícího katastrofu současné ruské akce. Do češtiny ho přeložil (také zde) Ivo Lukačevič.
Použil anglickou verzi, kterou zveřejnil jistý Igor Sushko, automobilový závodník narozený na Ukrajině a žijící v zahraničí.
Ruskou verzi zveřejnil Vladimír Osečkin, provozovatel youtubového kanálu gulagu-net.ru, který v závěru jen dodal: "Tento náš zdroj vždy psal jen krátce a stručně, a nyní dokonce i on..."."Náš zdroj" však zůstal neodhalen.

Čemu je však možné věřit, jsou zprávy o poměrech v ruské armádě, které Patrik Zandl zařadil do svého newsletteru pod názvem "Jak válku maří korupce." Zjištěná fakta potvrzují radioamatéři, kteří pronikli do analogové radiové komunikace. Na vybavení armády digitální technikou prý nebyly peníze (a úplatky?).

x x x
Výzkumy veřejného mínění z ruských opozičních zdrojů sice zachycují pohyb v názorech ruské veřejnosti při poznávání reality, ale stále tady převládají názory proti Ukrajině a proti Západu.
Nedivím se, když se občas podívám na některé ruské televizní kanály.
x x x
Závěrem něco ze světa médií: Ministerstvo kultury poslalo do vlády návrh novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase, jehož obsah rozebral Ondřej Aust na Médiáři. Mediální rady ČT a ČRo by se měly převolit, část členů by dodal Senát.

| nahoru |

3. 3. 2022
Uběhl jeden týden a svět není a nebude už jako dřív.

Své zážitky a pocity ze dne 24. února, když Rusko přepadlo Ukrajinu, jsem uložil do textu "Ukrajinská přemítání".
Osobním zážitkem osudového čtvrtka, který zde nezmiňuji, byla česká a ukrajinská hymna v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru před koncertem České filharmonie řady B, jejíž jsem už několik let abonentem.
Dirigoval Semjon Byčkov, jehož názor ruský útok jsem si mohl přečíst na Semjon Byčkov o ruském útoku na Ukrajinuvloženém listu do programu koncertu.

x x x
Zprávy z bojiště jsou v médiích postupně vytlačovány zprávami o exodu ukrajinských uprchlíků, který prý už překročil hranici jednoho milionu, a bude jich ještě více.

Vladimír Putin dnes v rozhovoru s francouzským prezidentem Macronem znovu potvrdil, že s vojenskými akcemi nepřestane, dokud Rusko nedosáhne stanovených cílů. Jakých? Stále nejasno. Evidentně koridor ke Krymu, levý břeh Dněpru, ale také Oděsa? Že by zmenšená svobodná Ukrajina měla být odříznuta od moře?
O těchto a jiných věcech věcně a zajímavě mluvil Tomáš Pojar v rozhovoru s Čestmírem Strakatým.

x x x
Václav Klaus si postěžoval, že Putinovo rozhodnutí je "i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) situace..." Jakým způsobem to dělal, ukazuje video z roku 2014.

Miloš Zeman byl 24. února radikálnější: "Domnívám se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím (...) Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními." Ruská média, která Zemanovy projevy tak ochotně citovala, tentokráte mlčí.

x x x
Komentáře a hodnocení událostí minulého týdne přenechávám expertům.
Nelze si však nevšimnout dvou převratných událostí: sjednocení Evropy proti ruské agresi promítnuté do silných sankcí, které budou bolet i nás. A také německý obrat vyjádřený v prohlášení německé vlády prezentovaném 27. února Olafem Scholzem.

Nord Stream 2 je mrtev, Německo už nebude váhat se zásilkami zbraní na Ukrajinu. Vzdušný prostor západního světa je pro ruská letadla uzavřen, některé banky jsou vypnuty od Swiftu, kromě toho ruská konta v zahraničí spojená s vládou jsou zablokovaná. Rubl padá. Apple odchází z Ruska. Rusové stojí fronty na západní zboží, pokud to ještě jde.

x x x
Nedá mi, abych se nepodělil o historickou paralelu, která je možná mylná, protože dějiny se neopakují, a některá srovnání často kulhají.
Když jsem 1. března sledoval mimořádné zasedání Evropského parlamentu k Ukrajině, na němž přes obrazovku k europoslancům naléhavě promluvil ukrajinský prezident Zelenskyj, vzpomněl jsem na etiopského císaře Haile Selassieho, kterému se po přepadení Etiopie Itálií v ženevské Společnosti národů rovněž dostalo ovací, ale nikdo kvůli němu do války nevstoupil.
x x x
Z laviny informací v médiích mě zaujala dvě nová jména reportérů v terénu: Vojtěch Boháč, šéfredaktor webu voxpot.cz a Darja Stomatová, kdysi TV Nova, nyní CNN Prima News.
x x x
Inter arma silent musae - staré latinské přísloví, které by dnes mohlo znít "Inter arma silent mediae", tedy že v době války mlčí - tedy jsou umlčovány - nikoli múzy, ale média.

V pátek 25. února zablokovalo sdružení CZ.NIC na doporučení vlády domény/weby Aeronet.cz, Protiproud.czCeskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.
Jak jsem se již dříve vyjádřil, nepovažuji to za šťastné, neboť je to jen voda na mlýn těch, co se snaží tvrdit, že v této svobodné době je to stejné jako před rokem 1989. Kromě toho se zážitkem sovětské srpnové okupace roku 1968 ruským lžím v této zemi uvěří snad jen málokdo.

Doufám, že někdo lépe zmapuje všechna cenzurní opatření, ke kterým došlo v minulém týdnu v souvislosti s ruským napadením Ukrajiny. Nejprve Google odstřihl reklamy od ruských kanálů. Později YouTube zcela zablokoval kanály ruské televize a Sputniku.

Aktivisté z Anonymous komunity kromě toho hackli ruské mediální weby, a útočí na ně tak, že je nelze otevřít. Bohužel, protože tak nemohu čerpat informace z primárních zdrojů druhé strany.
Například všechny odkazy, kterými ve vádemeku o Ukrajině dokumentuji Putinovy názory, jsou teď na stránce kremlin.ru nedostupné.

Ruský Roskomnadzor, výbor pro komunikaci a média, zablokoval webové stránky rozhlasové stanice Echo Moskvy a televizní stanice Dožď. Zároveň jim nechal vypnout vysílače.
Echo Moskvy prý definitivně končí. (Jiné zdroje říkají, že pokračuje na YouTube.)
V ohrožení se ocitla i ruská Wikipedie, neboť podle ruské generální prokuratory se nesmí "speciální vojenská operace" nazývat válkou nebo invazí.

x x x
Kronika koronaviru: téměř zcela vymizela z médií. Jarní epidemie postupně slábne, preventivní opatření se uvolňují, snad už se brzy - s výjimkou veřejné dopravy - zbavíme roušek.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz