Aktuality Louče
369
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2022... ARCHIV     TÉMATA
25.10. 2022
Některá témata bych si rád v médiích odpustil, jiná mi chybějí.

Například bych klidně oželel rozhovor Marie Bastlové z 18. října s Ladislavem Vrábelem, organizátorem demonstrací na Václavském náměstí, který vyvolal na sociálních sítích vlnu nenávisti proti redaktorce.

Nevím, proč mají seriózní média dělat popularitu demagogům, kteří se snaží svézt na vlně nespokojenosti s poměry. I kdyby byl Vrabel schopen přivést na Václavák další stovku tisíc lidí, stále bude reprezentantem menšinového, ne-li marginálního vzorku populace, což neospravedlňuje transport jeho názorů ze sociálních sítí do médií.
Nehledě na to, že vedení rozhovoru směrem ke konfrontaci za každou cenu bylo kontraproduktivní pro záměr, kterým redakce ospravedlnila jeho vznik, tj. představit Vrabela veřejnosti jako nezodpovědného populistu útočícího na současný systém politické demokracie. U části diváků a posluchačů se tak Vrabel dostal do pozice člověka, kterému média ubližují.

Ten rozhovor vůbec neměl být. Vrabelovo místo budiž na sociálních sítích a na Raptor TV, jejichž sledovanost se pohybuje jen v pětimístných číslech a naprostou většinu lidí nezajímá.
Uvidíme, jak dopadne ohlášená demonstrace na Václavském náměstí, když její organizátoři se nemohou dohodnout, kdo a jak tady bude za pár dnů 28. října vystupovat.

x x x
Na druhé straně trochu postrádám více informací a komentářů k vývoji globálních událostí neomezujících se jen na válčení na Ukrajině.

Jednou takovou událostí je rozhodnutí americké vlády ze 7. října rozšiřující embargo na vývoz mikročipů do Číny. Už srpnový Chip and Science Act podporující soběstačnost Ameriky ve výrobě mikroprocesorů stanovil limity na vývoz nejvýkonnějších čipů. Nyní však americká vláda k tomu přidala celou řadu opatření včetně zákazu vývozu technologie pro výrobu čipů; dokonce přikázala, aby americké firmy, které se zde na výrobě čipů podílejí, se okamžitě z Číny stáhly.

x x x
O podobném energickém kroku v hybridní válce, v níž jsou ruskou hlavní zbraní energetické zdroje, informoval 23. října Václav Bartuška, když upozornil na zářijové převzetí majetků Rosněftu, druhého největšího majitele rafinérií v Německu, pod správu německých úřadů. Což jest definitivní konec koncepce "Wandel durch Handel" ve vztahu Německa k Rusku a silný nástroj obrany proti ruskému vlivu v Evropě.

Uvedené akce, při nichž si Evropa a Západ uvědomily, že globalizace bývá sice obchodně výhodná, ale má své bezpečnostní limity, a že jsme na prahu dlouhého soupeření politických a civilizačních konceptů, jsou podle mého názoru neméně důležité a dlouhodobě významnější, než počet zničených ruských tanků na Ukrajině.
Neboť v tomto soupeření nemající daleko ke studené válce jsou naší silnou zbraní věda a technologická převaha, plynoucí z povahy demokratické společnosti, jejíž svoboda dává prostor lidské kreativitě a tvůrčím iniciativám.

x x x
Newsletter Davida Klimeše mne upozornil na studii Česko společně a rozhovor se sociologem Martinem Buchtíkem. Podle něj není zcela pravda, že česká společnost je rozdělená na dva zaťaté tábory. Klimeš k tomu dodává: "Jestli je česká společnost teď nějaká, tak nejvíce asi nejistá. Rozhodně ji u mnoha štěpících témat nereprezentuje těch pár okrajových křiklounů ve veřejné sféře. Jen mít ještě nějaké reformní politiky a veřejné osobnosti, kteří to pochopí a vsadí na pozitivní, konsenzuální program." Souhlas!
x x x
Pracovní návrh zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online, který připravuje Ministerstvo vnitra, a jehož text byl z ministerstva "vydolován" po uplatnění zákona o svobodném přístupu k informacím 106/1999, vyvolává rozpaky především k velice obecné definici toho, co by "z moci úřední" mohlo Ministerstvo vnitra omezit.
x x x
Markéta Dobiášová, zastánkyně útočné revolverové žurnalistiky, která neuspěla v ČT 24 (viz případ Lysolaje) ani na CNN Prima News (viz nezvládnutý rozhovor s Tvrdíkem o Číně), spustila web infakta.cz, další z řady nezávislých a tentokráte skutečně "opravdových investigativních webů", které se "neskloní" před establishmentem.
| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz