Aktuality Louče
370
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2022... ARCHIV     TÉMATA
25.11. 2022
Prezidentské dostihy odstartovaly. Na startovní čáru se postavili kandidáti, jejichž platnou registraci dnes oznámilo Ministerstvo vnitra: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer , Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula, Tomáš Zima.

Dostatečný počet hlasů neodevzdali (nebyly jim uznány) Karel Janeček (uznáno 48 091 z 74 208), Tomáš Březina (uznáno 45 894 z 65 911) a Karel Diviš (uznáno 49 884 ze 63 210). Karel Diviš se chce odvolat - další kontrolní vzorky by mu možná mohly dodat chybějících 116 hlasů.

Karel Janeček dopadl podobně jako Okamura před deseti lety, když použil stejnou metodu pro sbírání hlasů: za každý získaný podpis platil sběračům určitou částku - prý 20 Kč. Není divu, že někteří neodolali pokušení navýšit svůj výdělek ne zcela poctivým způsobem.

Andrej Babiš již oznámil, že do žádných debat kandidátů až do ledna příštího roku nepůjde. Bude debatovat s občany napřímo v terénu.

x x x
Jako člověk, který obdivuje talent a má rád tvorbu Jarka Nohavicy, jsem se zděsil, když jsem objevil, že Jarek začal letos produkovat sérii "dobově angažovaných" Virtuálek, které jsou odvarem a trochu parodií těch předchozích povedených z let 2009-2011. Nepochopím, co ho vedlo k tomu, že pro jejich publikaci se spojil s youtubovým kanálem Jany Bobošíkové a Hany Lipovské Aby bylo jasno.

Na jeho oficiálním webu ani na jeho youtubovém kanálu odkaz na tuhle jeho hanbu zatím chybí. Jediné vysvětlení, proč se Nohavica rozhodl k tvorbě nových nepovedených a občas trapných virtuálek, nalézám v jeho uražená pýše (zrušené koncerty, protože nevrátil Putinovi medaili), a ve snaze být ještě slyšen, jedno jakým kanálem.
Přičemž nebýt Parlamentních listů a Simkaničova twitterového upozornění na Virtuálku číslo 15 ("Počkáme, co řekne pan prezident USA" - nyní 176 tisíc views), ta poslechovost nebyla nijak veliká - 10-30 tisíc view.

Mezitím začal po Twitteru kolovat hoax autora @lacertacz, parodující píseň Kometa, zasazený do grafického formátu Nohavicovy webové stránky, který začíná slovy: "Spatřil jsem raketu, na Kyjev letěla, chtěl jsem ji poprosit, aby je zabila..." Bohužel tento hoax šíří i někteří seriózní novináři.

x x x
Málem bych zapomněl. Včera se rozdávaly Křišťálové lupy 2022. Při procházení seznamu nominovaných a vítězů zveřejněných na Lupě s prokliky jsem zjistil, že kdybych měl navštívit všechny uvedené webové stránky a projekty, měl bych co dělat do Vánoc.
Ze sedmnácti vítězů jich znám, používám - nebo jsem je někdy sledoval - jen pět: mapy.cz, Kluci z Prahy, Seznam zprávy, Knihobot.cz, Windy.com.
| nahoru |

21.11. 2022
Česká televize ve večerních Událostech 17. listopadu věnovala protestnímu pochodu proruského aktivisty Ladislava Vrabela z Václaváku na Kavčí hory vysílací plochu téměř dvou minut (22:34-24:21), zatímco proukrajinský Pochod pro demokracii získal vteřin jenom třicet (22:04-22:34), což se některým divákům nelíbilo. Michal Kubal to omlouval s odkazem na vysílací čas, který ČT věnovala Pochodu za demokracii v odpoledním vysílání.

Tahle mechanická "vyváženost", která dává stejný prostor nesmyslům (Vrabel: když seženeme dost podpisů, prezident bude muset odvolat vládu), jako věcným a rozumným postojům, se kdysi Británii příliš nevyplatila.
Viz překlad článku Jak BBC s brexitem zklamala. Nebo stať profesora Usherwooda BBC, brexit a předsudky proti porozumění, která cituje Roberta Pestona :
"Nestranná žurnalistika nedává stejný vysílací čas dvěma lidem, z nichž jeden říká, že svět je plochý a druhý říká, že svět je kulatý. To není vyvážená, nestranná žurnalistika.... Nestranná žurnalistika zvažuje důkazy a potom konstatuje, na základě porovnání pravděpodobností… toto je pravda. Úlohou novináře je říci: "máme tyto dva protichůdné argumenty, nyní vám všem poradím, který bude pravděpodobně blíže pravdě..."
Problém BBC během kampaně byl v tom, že uváděla lidi s diametrálně odlišnými názory a nenabídla svým divákům a posluchačům žádnou pomoc při posuzování, kdo z nich je blázen a kdo génius."

x x x
Newsroom ČT24 ukázal, že nejen česká média, ale i renomovaná západní periodika předčasně a chybně identifikovala raketu, která 15. listopadu zasáhla polskou vesnici Przewodów, jako ruskou střelu. Byla to však zbloudilá raketa ukrajinské protivzdušné obrany, vypuštěná na obranu nedaleké přeshraniční elektrárny v Dobrotviru.
Někteří čeští politici si ušili z ostudy kabát, když - aniž by vyčkali důvěryhodných zdrojů - se k omylu médií uspěchaně přidali (ne tak prezidentský kandidát Petr Pavel).
x x x
The New York Times asi nejlépe věcně analyzoval tragickou událost v obci Makijivka, na jejímž konci bylo deset zabitých ruských vojáků, kteří se před tím vzdali.
Videa pocházejí z ukrajinských zdrojů, jejich interpretace se následně chopilo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská vicepremiérka Stefanišina prohlásila, že ukrajinské úřady budou případ vyšetřovat, Zelenského poradce Arestovič sváděl vinu na ruského vojáka, který se nevzdal a začal střílet.
Nepochybuji o tom, že události mající povahu válečných zločinů se odehrávají nejen na ruské straně. Měli bychom mít však stále na paměti, že - jak kdysi stanovil norimberský tribunál - ten, kdo rozpoutal útočnou válku a stál na začátku všech těchto válečných zločinů, je tím hlavním zločincem.

Na případu mne zaujalo, jak obě válčící strany monitorují mediální výstupy svých protivníků. Záběry dronu z výšky ukazující mrtvá těla ruských vojáků se na sítích objevila 12. listopadu s tím, že vojáci zahynuli při minomenté palbě. Video ukazující vzdávající se ruské vojáky až po neočekávanou střelbu síť Telegram ukázala 17. listopadu. Pro sledovače sociálních sítí pak nebyl problém identifikovat místo a dát obě videa do souvislostí.

x x x
Nový majitel Twitteru Elon Musk rozhodl, že twitterový účet exprezidenta Donald Trumpa bude obnoven. Trump však údajně nemá zájem se na Twitter vrátit, takže poslední tweet na jeho účtu má stále datum 8. ledna 2021.
x x x
Dnešní článek Filipa Rožánka "Vládní novela mediálních zákonů začíná zprostředka" mi připomněl, že bych si tady měl uložit odkaz na sněmovní tisk 263 a na záznamy celodenní debaty k prvnímu čtení vládní novely zákonů o Českém rozhlase a České televizi, která mění způsob volby a složení zdejších mediálních rad.
Debatu, která proběhla 1. listopadu, jsem nesledoval, protože jsem byl v zahraničí. Před šesti lety poslanecký návrh na podobnou změnu - viz tisk 965 volebního období 2013-2017 - se nedočkal ani prvního čtení.
| nahoru |

9.11. 2022
Včera skončila lhůta pro podávání kandidátských listin pro volbu prezidenta republiky.
Ministerstvo vnitra obdrželo 21 kandidátních listin, z nichž zřejmě - po zkušenostech z minulosti - asi polovina odpadne.

Prošel jsem si úvodní webové stránky osmičky kandidátů a hesla, kterými se uvádějí:

 • Andrej Babiš: Aby se lidem žilo líp.
 • Petr Pavel: Vraťme Česku řád a klid (...stát se nějak zadrhl, potřebujeme aby se dodržovala pravidla).
 • Danuše Nerudová: Naděje na lepší časy (...zasadit se, aby lidé v této zemi nestrádali).
 • Josef Středula: Pusťe mě do boje o Hrad (...zásadový prezident, který bude prosazovat zájmy České republiky a práva lidí).
 • Pavel Fischer : Svoboda, demokracie, budoucnost (...napomáhat celospolečenskému dialogu a vytváření konsensu ve všech tématech, která mají potenciál rozdělovat společnost).
 • Tomáš Zima: Chci se zapojit - Země bez extrémů (Chci, aby se v České republice cítil spokojeně a bezpečně každý z nás).
 • Marek Hilšer: Kandidát s jasnou tváří (...trápí mě vývoj politiky u nás... jako běžný občan jsem hledal cesty, jak s tím něco dělat).
 • Karel Janeček: Služba společnosti (...inspirovat a pozitivně motivovat co nejvíce lidí k hledání shody ve společnosti a uvědomění si základních hodnot, které nás spojují).

  Marně mezi nimi hledám hlavu státu, která na sebe vezme odpovědnost za národ (samozřejmě ten politický, nikoli etnický) a za jeho stát, který bude třeba navigovat tak, aby proplul současnými bouřlivými proudy dějin s co nejmenšími ztrátami a s posádkou, kterou přesvědčí, že politika státu se "musí tvořiti ve smyslu europejství a světovosti" (Masaryk), a že plavba v bouři se neobejde bez osobních obětí.

  Aniž by bylo známo, kdo po 25. listopadu projde sítem kontroly sebraných podpisů, média již roztáčejí kolotoč besed a rozhovorů s kandidáty, které jsou plné stereotypů a klišé. Neustálé zdůrazňování registrace StB a trestní kauzy Čapího hnízda u Andreje Babiše bude podle mého názoru kontraproduktivní a naopak mu pomůže. Nyní si něco podobného začínám myslet také o novinářských útocích na armádně socialistickou minulost Petra Pavla.

  Na čem záleží, je současná kompetence. U Andreje Babiše mám jasno. Docela bych si přál, aby jeho politický marketing, který naskočil na vlnu primitivního populismu, mu do druhého kola nepomohl. Procenta pro hnutí ANO a pro Andreje Babiše nemusejí být totožná.
  Jenomže podobně jako u předchozích voleb, síla vítězů je často určována slabostí a roztříštěností sil jejich protivníků. Ti by mohli svoji kompetenci prokázat například tím, že by byli ochotni již v prvním kole ustoupit soupeřům, úspěšnějším při prosazování stejných hodnot a cílů.

  To všechno je však asi příliš brzké stahování kalhot před brodem, který se bude překračovat až v prosinci, a který nás v lednu může překvapit. Není vyloučeno, že zvítězí ten, který bude nejméně vadit.

  x x x
  P.S. Předběžné výsledky včerejších kongresových (midterms) voleb v USA jsou povzbudivé. Jak se předpokládalo, ve Sněmovně reprezentantů vítězí republikáni. V Senátu je vše zatím ještě na vážkách.
  Ovšem tou dobrou zprávou je, že ve volbách neuspěli MAGA favorité Donalda Trumpa, zpochybňující výsledky prezidentských voleb 2020.
  | nahoru |