Aktuality Louče
373
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2023... ARCHIV     TÉMATA
22. 2. 2023

V pondělí 20. února americký prezident Joe Biden neočekávaně navštívil Kyjev, setkal se s prezidentem Zelenským, oba položili věnce, navštívili katedrálu a před novináři přednesli projevy. Po pěti hodinách Biden z Kyjeva odjel vlakem do Polska. Ruská strana byla o jeho cestě předem informována.

V úterý 21. února v rámci státní návštěvy ve Varšavě Biden přednesl v Královském paláci ve Varšavě další projev.
Obsah obou vystoupení obecné a víceméně symbolické povahy: Ukrajinu budeme i nadále podporovat.

P.S. Unavený osmdesátiletý prezident měl ve Varšavě problém s vyslovením slova "finlandizace". Dokumentace Bílého domu v zápise však nic nezatajila.
Viz "He thought he’d get the Findalization [Finlandization] of NATO. Instead, he got the NATOization of Finland — and Sweden. (Applause.)"
Překlad: On (Putin) se domníval, že dosáhne finlandizace NATO, namísto toho se dočkal NATOizace Finska a Švédska.

x x x
Ve stejný den promluvil ruský prezident Vladimír Putin k Federálnímu shromáždění (poslanci Státní dumy a Rady federace) rozšířenému o představitele ruské vládnoucí elity (někteří chyběli).

Necháme-li přeložit Putinův projev Googlem (lepší překlad z ruské než z anglické verze), najdeme zde zdroj všech polopravd a lží, které jeho podporovatelé doma i v zahraničí využívají, a kterými se Putin snaží podpořit svou výchozí tezi: "Chci to zopakovat: byli to oni, kdo rozpoutali válku a my jsme použili sílu a použili ji, abychom ji zastavili."

Biden mu ve stejný den nepřímo odpověděl: "V říjnu (2022) 143 států ve Spojených národech odsoudily ruskou ilegální anexi. Jenom čtyři státy, čtyři z celé OSN, hlasovaly s Ruskem.

x x x
Odložím si sem také odkaz na panelovou debatu, kterou Pinčukova nadace (Victor Pinchuk Foundation) v sobotu 20. února zorganizovala při mnichovské bezpečnostní konferenci.
V panelu, který moderovala šéfredaktorka The Economist Zanny Minton Beddoes, vedle nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla zasedli: prezidentka Finska Sanna Marin, prezidentka Estonska Kaja Kallas, švédský premiér Ulf Kristersson, bývalý šéf CIA David H. Petraeus, ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, historička Anne Applebaum a Victor Pinchuk.

Pavlovo vystoupení se příliš nelíbilo Dmytro Kulebovi. Mně ano.

Ke zhlédnutí na Youtube zde a tady. Nechápu, proč tyto odkazy nemohly být umístěny na twitterovém účtu generála, který se spokojil jen s fotografií a obecnou informací. Kdo obsluhuje jeho účet? Co na to tisková mluvčí Řeháková?

x x x
Děkuji Lucii Sulovské, která na svém facebookovém profilu připomněla telefonický rozhovor francouzského prezidenta Macrona s ruským prezidentem Putinem z 19. února 2022. Lucie si kafe zaslouží i za četné další příspěvky.
| nahoru |

15. 2. 2023

Válku na Ukrajině dočasně v médiích zastínila přírodní katastrofa – zemětřesení vTurecku a Syrii s deseti tisícovkami obětí, překvapených ve spánku 6. února ve čtyři hodiny ráno. Četné záběry budov řítících se k zemi byly pořízeny při dodatečném otřesu téhož dne.
Počet obětí stále roste, dnes 41 tisíc mrtvých.

x x x
Po volbě nového prezidenta Petra Pavla jsem zapnul sledování jeho účtu na Twitteru, stále pod názvem @general_pavel.
V neděli 12. února na mně vyskočil tweet „Na Hrad Micku zatím nepustí, a tak vzala zavděk alespoň společnou dovolenou v lázních a na chalupě. A nelitovala“ s příslušnou fotografií kočičky. Den předtím při pozdravech českým záchranářům v Turecku Petr Pavel nezapomněl zmínit fenku Terezu.

Přiznám se, že tohle marketingové podbízení mně trochu vadí. Už je po volbách a Petr Pavel by podle mého názoru mohl lidi, o kterých média napsala, že „dostali Pavla na Hrad“, přestat poslouchat.
Nevěřím, že tihle obchodníci s teplou vodou mají takový vliv, jak se o nich tvrdí. (Což oni sami rádi o sobě šíří, učeně o tom vykládají a nechávají si to dobře zaplatit).
Od prezidenta očekávám poněkud jiné informace, než konstatování, že je milovník psů a koček.

P.S. Dnes Petra Pavla v Karlovarském kraji provázel nejen potlesk, ale i pískání. Bude si muset zvyknout.

x x x
Ad tisková mluvčí budoucího prezidenta Markéta Řeháková.
Ohlédl jsem se za jejím cv a musím uznat, že je to schopná a pracovitá novinářka. Za necelých pět let v Hospodářských novinách zvládla kromě ročního pobytu v Birminghamu přes tisíc autorských a spoluautorských textů se širokým záběrem témat (zjištěno v Newtonu s možnými duplicitami v HN a v ihned.cz). Nemohu si však pomoci.

Použiju jednu – možná nepřípadnou – metaforu z mého někdejšího pracoviště. Co bylo platné, když uchazečka v konkurzu do baletu Československé televize (ano, takové taneční těleso kdysi ČST měla) byla pohybově nadaná a dobře tančila, když neměla přes metr sedmdesát a tím pádem byla nepoužitelná do chorus line.

Tahle analogie budiž brána v abstraktním přeneseném smyslu. Věřím, že Markéta Řeháková jednou do výšky týmové úrovně prezidentova chorus line dospěje. Ale něco jiného je dělat tiskovou mluvčí neziskovky pro kámoše v českém mediálním prostředí a něco jiného tiskovou mluvčí vrcholného státního činitele s mezinárodním přesahem, s nezbytností politického instinktu a zkušeností s řešením problematických situací.

x x x
Na Slovensku budou předčasné volby dne 30. září. Rozhodla to Národní rada Slovenské republiky 31. ledna poté, co vláda v prosinci ztratila důvěru slovenského parlamentu.
x x x
Na internetu se teď široce debatuje o AI, tj. umělé inteligenci, zvláště poté, co společnost OpenAI dala k dispozici aplikaci ChatGPT nabízející konverzaci s "robotem" píšícím texty a systém DALL-E produkující obrázky podle textového zadání. Něco podobného prý dělá také Stable Diffusion.
Kromě toho Microsoft a Google nyní nabízejí zapojení AI do procesu vyhledávání informací.

V této souvislosti si ukládám do odkazů jednak vysvětlující text Petra Koubského včetně jeho dramatické prognózy, ale také fejetonovou úvahu Ondřeje Neffa, která inteligenci umělou konfrontuje s inteligencí praktickou.

x x x
Ve středu 8. února spustila Prima vlastní streamovací videoslužbu prima+ buď zdarma s reklamou bez HD a s omezenou nabídkou (Free), nebo za 99 Kč s reklamou s exkluzivními pořady a filmy v HD (Light) a nebo za 149 Kč totéž ve FullHD bez reklam (Premium).
Novácká konkurence VOYO je k mání za 159 Kč měsíčně.

K tomu dodávám, že iVysílání České televize je zdarma, i když ne všechny pořady zde zůstávají natrvalo. Také tady se dají najít exkluzivní tituly, vyrobené výhradně pro tuto videoslužbu. Včetně oceněného miniseriálu Pět let. Já jsem se tady pobavil satirickým zahraničním seriálem Parlament o tom, jak to chodí v Evropském parlamentu.

x x x
V pondělí 13. února byly uděleny Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky Ivaně Svobodové z Respektu a Martinu Dorazínovi z Československého rozhlasu. U obou laureátů si vážím, že se nespoléhají jen na internet a telefon, a že vyrážejí do terénu a přinášejí očitá svědectví.
Já si však budu stále pamatovat, jak v roce 2011 Ivana Svobodová oklamala poslance Škárku utajeným mikrofonem ve výstřihu, přestože mu slíbila, že rozhovor bude „off the record,“ což odstartovalo počátek konce strany Věci veřejné podnikatele Víta Bárty, a což podle mého názoru nebylo zcela novinářsky etické a fér.
x x x
Michal Klíma jako vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací dnes skončil. Vláda jeho pozici zrušila, agendu převezme poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Konec dobrý, všechno dobré.
| nahoru |

6. 2. 2023

Vzhledem k debatě, která se rozvinula kolem profesora Jana Jiráka, se zájmem jsem vyslechl jeho dnešní vystoupení na CNN Prima News a jeho text přepsal a umístil jako přílohu Louče.

Ponechám stranou tvrzení, že lze marketingem zformovat něco z ničeho, jak vyzněl Jirákův výrok o marketingovém konstruktu v rozhovoru pro Echo24, podle něhož Petr Pavel "nenese žádný životní příběh, pro který by prezidentství byla pointa." Při znalosti vedení rozhovorů Danielem Kaiserem bych se nedivil, kdyby tento výrok Kaiser vypreparoval z nějakého širšího kontextu Jirákových výpovědí.

Nevím však, proč Jirák staví autenticitu Andreje Babiše proti neautentickému Petru Pavlovi. Já to vidím spíše naopak. Jestliže autenticita znamená obecně pravost a hodnověrnost, pak jaký je "autentický" Andrej Babiš, jehož postoje mají povahu korouhvičky, která se otočí vždy tam, kde je to pro něj výhodné. Před volbami v roce 2021 zachránce suverenity proti Bruselu, euru, ekologickému šílenství a muslimskému nebezpečí, před prezidentskými volbami mírotvorce a lidumil dojemně promlouvající z připravených marketingových not na historickém Vyšehradu.

Je možné a vysoce pravděpodobné, že autenticita obrazu Petra Pavla časem dostane také trhliny, jenomže jeho autentičnost zatím nelze rozporovat přinejmenším ve dvou aspektech - má charisma a životní příběh (což se pouhým marketingem nedá vymyslet). Minulý měsíc jsem si na Louči posteskl, že bych si také představoval někoho jiného na Hradě, nejlépe hotového státníka, a že také mně vadí styl Pavlovy kampaně ve formě nablýskaného marketingu, nicméně té autenticity tam stále vidím více, než u Babiše.

Jestliže Jana Jiráka "vyděsila ta formulace, (...) že pro ministerstvo představuje riziko skupina lidí, kteří mají v podstatě jiný názor na stát, ve kterém žijeme, a na režim, který v něm panuje," pak mě zase vyděsila Jirákova ochota vystavit bianco šek lidem, kteří budou brojit proti "státu a režimu, který v něm panuje." Když Jirák kritizuje chystaná vládní opatření, jejich neurčitost a možnost zneužití (a já s ním plně souhlasím), pak by se jeho kritika neměla převrátit do zrcadlově obráceného paušálního postoje, jenž skrývá nebezpečí zneužití svobody projevu proti demokratickému politickému systému. Mohl by vědět, že svoboda projevu má své limity, jak se dá snadno zjistit z článku 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a z judikatury Evropského soudu pro lidská práva (například zde nebo tady).

Že by setrval ve svém omylu, podle něhož "čtenář má stejné právo na pravdu i na lež"?

| nahoru |

2. 2. 2023

Přesně před rokem se v deníku Nezavisimaja gazeta objevil článek s titulkem Předpovědi krvelačných politologů - O nadšených jestřábech a zbrklých kukačkách. Dostal jsem se k němu a přeložil ho až poté, co Rusko rozpoutalo krvavý válečný konflikt na Ukrajině (německy zde). S údivem jsem zjišťoval nejen, jak se předpovědi, které zde pronesl penzionovaný plukovník Michail Michajlovič Chodarjonok tři týdny před invazí, naplňují, ale ještě větší údiv ve mně vyvolávala skutečnost, jak toto varování nikdo nevyslyšel. Mám na mysli věty:

"S chlebem, solí a květinami se s ruskou armádou na Ukrajině nikdo nesetká.
V ruské expertní komunitě se hovoří o několika hodinách, někdy i o několika desítkách minut. Jaksi se přitom zapomíná, čím vším jsme si už prošli. Věta „obsadit město jedním výsadkovým plukem za dvě hodiny“ se už stala klasikou žánru. (...) Takže ruská armáda se v průběhu hypotetické války s Ukrajinou může setkat s více než jedním Stalingradem a Grozným.
Obecně platí, že žádný ukrajinský blitzkrieg nebude. Ozbrojený konflikt s Ukrajinou v současné době zásadně neodpovídá národním zájmům Ruska. "

Teď, kdy válka trvá již skoro rok, jsem narazil na další zajímavý text, který jsem přeložil a zařadil do Čtenářského deníčku Louče. Pod titulkem "Jugoslávie u tří oceánů. Co čeká Rusko a Ukrajinu po válce" se zde srovnává válka v Jugoslávii a válka na Ukrajině.

Závěry jsou dosti pesimistické:
"Ale je tu ještě jedno poučení z jugoslávské války, které spočívá v tom, že ji prohráli všichni, bez ohledu na to, jak spravedlivá byla věc, za kterou bojovali. Ani postavení oběti agrese ve spojení s následným vítězstvím a se sympatiemi Západu ji neochrání před chmurnou realitou, která ji čeká po skončení bojů.
Pokusíme-li se stručně zformulovat hlavní výsledek jugoslávské války, pak se scvrkne v konstatování, že nejvyspělejší země východní Evropy se za pár let proměnila v zadní dvorek Evropy. Proměnila se na chudý provinční a beznadějně zaostalý region, který je zajímavý jen svou pohnutou historii, nikoli však svými perspektivami. (...)
Vítězové a poražení, nevinní i viníci, agresoři a jejich oběti – jejich spory a nároky obrácené do minulosti už dávno nezajímají zbytek světa, který se posunul daleko vpřed.Rusko a Ukrajinu samozřejmě nelze nazvat malými. Ale tato odlišnost od Jugoslávie sama o sobě sotva bude stačit k tomu, aby se neopakoval její poválečný osud.

| nahoru |