Aktuality Louče
67
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz www.parabola.cz, www.nadaceperoutka.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 9.-17.3.2002... ARCHIV     TÉMATA

17.3.2002 - Zatčení Milana Šrejbera minulou středu v plzeňské nemocnici a zvláště reakce Václava Klause na tento policejní zákrok, mi opět přinesl na mysl historku starou pět let, která mi stále vrtá v hlavě, když se objeví jméno Šrejber. Už jednou jsem o ní psal v Louči. Zkrátka a dobře si myslím, že Šrejber při vysvětlování sponzorských darů ODS na podzim 1997 fungoval jako bílý kůň, tj. kryl sponzorské dary jiných, podle mého zdroje Pozemních staveb Jihlava, firmy, která za sponzorské dary dostávala od primátora Koukala zakázky v Praze. Dokázat to ale nemůžu. Česká jánabráchystická omerta funguje spolehlivě.

| nahoru |

15.3.2002 - Mohlo mě to napadnout hned. Právě proto, že jsem včera vedle sebe postavil článek o údajné vraždě Jana Masaryka a zasedání Parlamentu. Vždyť jeden z důvodů, proč se náhle o minulosti a smrti Jana Masaryka v novinách psalo, mohl mít vazbu na poslanecký návrh zákona o Institutu pro dokumentaci totality, který se právě včera projednával ve sněmovně. Mohl to být podobný lobbing, jako když se například v USA před rozhodováním o rozpočtu NASA vypustí do médií nějaké zajímavé informace o výdobytcích kosmického výzkumu. Jednání o návrhu zákona skončilo alibisticky: nebyla odvaha ho zamítnout, tak se z druhého čtení vrátil zpět do výborů.

| nahoru |

14.3.2002 - Nevím, co si mám myslet o dnešním palcovém titulku na první straně Lidových novin "Smrt Jana Masaryka: Byla to vražda." Kdo tu opět loví v kalných vodách spekulací a laciných senzací? Že příčinou smrti Jana Masaryka byl Únor 48, o tom snad netřeba pochybovat. Podle mne je dnes už podružné, zda ta smrt nastala rukou vlastní nebo cizí, neboť příčina byla jasná - začátek konce demokracie v této zemi. Teorie vraždy se za padesát let nikdy dostatečně neprokázala a pochybují o ní i lidé blízcí Janu Masarykovi a odpůrci komunistů. Ale kdo chce dnes Janu Masarykovi upírat hrdinství gesta a poselství, které se svoji sebevraždou snažil vyslat národu.?
Právě v těchto dnech zasedá opět parlament. Tam se rozhoduje o věcech veřejných, které se týkají našeho každodenního života. Nevěřím, že by se mezi 160ti jednacími body nenašlo téma, které by si zasloužilo nemenší pozornost než spekulace o Masarykově smrti. Spekulace na první straně ať tiskne Blesk a Super, ale ne mainstreamové deníky. Jenomže prostudovat těch 160 bodů dá nějakou práci a naši novináři se nechávají ve věci agendy manipulovat stádními pocity a vlivovými agenturami. Jak může tuto agendu ovlivnit internet, píši dnes v materiálu Pomluva "Čisté duše". Že internet však může být nejen proklet, ale také pochválen, zmiňuji v materiálu Pořad Bez imunity poprvé

| nahoru |

12.3.2002 - Jana Dědečková z www.virtually.cz mne upozornila na chybnou dedukci v mém posledním textu ze 7.3. Doslova píše: "Informace a veškeré dostupné stenoprotokoly ze správních rad a valných hromad syndikátu nemám od Petra Žantovského. Ten byl sám poněkud vyveden z rovnováhy mými informacemi." Moje špatná dedukce se týkala komentáře Jany Dědečkové ve věci hospodaření Syndikátu novinářů s domem v Pařížské ulici.

  • Ministr vnitra Stanislav Gross ve svém dnešním prohlášení v Právu píše: "Pokud budou lživé výpady proti mé osobě, mé rodině apod. pokračovat, budu nucen přistoupit k právnímu řešení celé záležitosti." O co jde? O podnikatelské aktivity jeho ženy Šárky Grossové a zvláště o tvrzení, že firma Audi, která dodala auta rezortu MV, jí půjčovala limuzínu, podle titulku MF DNES Grossova manželka měla zdarma audi. Tento titulek byl opřen například o toto zjištění (doslovná citace MF DNES): "Lidé, kteří viděli Grossovou jezdit v půjčeném audi, uvedli, že auto měla několik měsíců". Gross dnes v Právu tvrdí, že "ve skutečnosti ho měla k dispozici tři dny v červnu 2001 a dva dny v říjnu 2001, což dohromady rozhodně není několik měsíců". Na jedné straně je mi Grosse líto, protože způsob zacházení s fakty je u našich žurnalistů skutečně dosti volný, ne-li neseriozní a matoucí. Na druhé straně si říkám: škoda každé rány, která padne vedle. Ať si paní ministrová zvyká na to, že si vzala ministra, a ne hokynáře, který si podobné záležitosti může dovolit.
  • Server Mediareport nastolil téma Média a volby. O situaci v Německu dnes píši v HN na stránce Média. Článek jsem překlopil i do Louče.
    | nahoru |


    Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.