Aktuality Louče
141
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, potucek.blogspot.com, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-16.2.2005... ARCHIV     TÉMATA

16.2.2005 Jak oznámil Stanislav Gross z Paříže, kde je na státní návštěvě, jeho žena Šárka Grossová přeruší své podnikání a vedení firmy převede na právní kancelář. Gross si tak vzal příklad ze Silvia Berlusconiho, který podobným způsobem vyřešil své vlastnictví mediální skupiny Mediaset. Bude to však lidovcům stačit?

| nahoru |

14.2.2005 Stanislav Gross byl včera hlavním hostem pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Podle mého názoru nevyužil šanci, kterou mu ČT dala, aby se distancoval od podnikání své ženy a aby národu předestřel když ne pravdivou, tak alespoň pravděpodobnou verzi vysvětlení role Rostislava Roda a jeho směnky v případu financování svého bytu. Myslím si, že Václav Moravec Grosse poněkud šetřil. Očekával bych od něj otázku, kterou nastolil Jaroslav Plesl v LN, tj. která banka poskytla firmě Denna úvěr? Tato otázka nepadla, přestože se nabízí. Pokud by rodinu premiéra úvěrovala e-banka, jejíž majitel usiluje o privatizaci Českého Telecomu, bylo by to na další pátrání po podmínkách tohoto úvěru.
Na druhé straně bych od novinářů očekával, že budou rozptylovat kuloárové fámy, které kolem Grosse vznikají a na nichž se někdy média také podílejí (fámě pocházející z redakčních kruhů o tom, že se v Plzni ztratila Grossova rigorózní práce, jsem málem uvěřil). Média by své nepřesnosti měla uvádět na pravou míru. Přinejmenším tak, jako se v dnešním vydání MF Dnes omluvila bývalému trenérovi Sparty Františku Strakovi, o němž 18. prosince loňského roku napsala, že užívá kokain.

| nahoru |

11.2.2005 Člověka vždycky potěší, když zjistí, že se nemýlil. Minulý týden jsem napsal, že Grossova aféra s bytem nemá původ v politických piklech, ale v prosté potřebě MF Dnes získat „front page story“, trhák na první stránku novin, a také ve skutečnosti, že redaktor Jaroslav Kmenta nedávno objevil katastr nemovitostí jako zdroj informací. Dostal jsem maily, které mně vyčítaly, že prý tímto způsobem dehonestuji ušlechtilé úsilí hlídacích psů demokracie, novinářů MF Dnes. Včerejší odpovědi na otázky Jiřího Pehe v MF Dnes, jakož i dnešní ranní vystoupení editora Jiřího Kubíka v BBC moji hypotézu spíše potvrzují než vyvracejí.

 • Grossovy odpovědi při včerejších (na ČT2 živě přenášených) interpelacích trefně zhodnotil Miloš Čermák v LN: „Stanislav Gross při interpelacích ukázal, jaké jsou jeho politické přednosti. Že je dobrým řečníkem, působí přesvědčivě a bravurně se vyhýbá odpovědím na položené otázky.“
  Obávám se, že pro české poměry tahle politická kvalifikace už brzy nebude stačit. Ke kvalifikaci politika totiž patří také to, že si dokáže do svého okolí vybrat kvalitní lidi, a že dokáže usměrnit podnikatelské choutky své rodiny. Pokud se jihlavský strýc Vik objevil jen proto, aby se hlídací pes nažral a Šárka zůstala celá, pak tato kalkulace naprosto selhala. Další vedení celé aféry ze strany Grosse (mám na mysli náhlé zjevení se Rostislava Roda), pak svědčí o naprostém amatérismu jeho PRmanů.

  | nahoru |

  7.2.2005 Aféra s půjčkou na byt premiéra Stanislava Grosse se dostala do samospádných obrátek a už ji asi nepůjde zastavit, přestože by možná i Grossovi protivníci byli nejraději, kdyby zmizela ze scény. Vynoření se tajemného věřitele Rostislava Roda, bývalého redaktora MF Dnes, který údajně půjčil Grossovu jihlavskému strýci přes milion korun, nechtěně vrátilo do veřejné diskuse otázku spontánní privatizace deníku Mladá fronta (už slyším, jak jsem opravován: nebyla to privatizace zavedeného deníku, ale založení deníku nového, já si však myslím, že to privatizace byla). Protože jsem se vlastnickými vztahy v českých médiích nedávno zabýval, nabízím čtenářům Louče text zpracované studie v českém i anglickém jazyce.

 • Když jsem před týdnem diskutoval o aféře Grossův byt, zmínil jsem pouze jeden článek MF Dnes, který se tímto problémem již před dvěma lety zabýval. Hlubší pohled do archivu ukázal, že první zmínky se objevily už před lety třemi. Zde je seznam roku 2002:
 • Grossova rodina si polepšila 12.02.2002 (Slonková/Kubík)
 • Politici, přiznejte majetek 18.02.2002 (Slonková/Kubík)
 • Grossův problém zní: lákadla moci 12.03.2002 (J.Šídlo)
 • Skandály si politici s sebou táhnou dál 02.04.2002 (Slonková/Kubík)
 • Jak bydlí Špidla a jeho lidé 04.07.2002 (I.Pekárková)
 • Jaký majetek přiznávají Špidlovi ministři 12.08.2002 (anketa)
 • Majetní ministři: Buzková, Gross, Palas 11.12.2002 (Slonková/Kubita)
  | nahoru |

  2.2.2005 Zcela oprávněně se na mou hlavu snesla kritika za kritiku nepohotového senátního serveru v článku A znovu se poroučí větru dešti? (zákon o elektronických komunikacích). Byl jsem usvědčen z toho, že pozměňovací návrhy v senátním tisku 4/5 byly k dispozici včas. Vzniklo to tím, že já je hledal na této tabulce, kde v neděli odkaz ještě nebyl (dnes už tam je), zatímco jsem měl hledat v historii tisku 4. Rovněž senátní usnesení k ZEKu je už umístěno tam, kde dříve visela jen omluva. Citace pozměňovacích návrhů jsem opravovat nemusel, dostaly se do usnesení v podobě, jak je navrhl hospodářský výbor.

 • - Rovněž moje pondělní poznámka o aféře financování Grossova bytu vyvolala některé připomínky čtenářů (jednu z nich od pana Jírovce jsem 3.2. zařadil do Listárny Louče), kterým připadalo, že práci novinářů zlehčuji. V jedné odpovědi jsem napsal: „Já tu aféru nebagatelizuji, dokonce mě docela těší, že vznikla, neboť může přispět k dalšímu zlepšování politického klimatu u nás, a to v obou směrech, tj. že vy začnete prohánět Grosse, ale na druhé straně Gross také začne prohánět Vás, takže si příště budete rozmýšlet, co a jak do novin napíšete, když už tu kauzu otevřete.(..) Nicméně o tom, že si Gross koupil drahý byt, jakož i jeho hodnotu, jste v MFDnes znali už dávno, když se podávala majetková přiznání. Viz článek Majetní ministři z 11.12.2002, autoři Kubita, Slonková. Takže vzniká logická otázka: Proč právě dnes? Někdo to vysvětluje politickým spiknutím a záměrnou manipulací, já zase všímavými novináři."
 • - Internetový vyhledávač Google přišel minulý týden s novinkou, zatím ve zkušebním provozu. Služba Google Video monitoruje vysílání amerických televizí. Indexuje jejich obsah podle skrytých podtitulků pro neslyšící. K vyhledanému textu pak nabízí „mrtvolky“ televizních záběrů příslušného pořadu.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.