Aktuality Louče
337
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-29. 2. 2020... ARCHIV     TÉMATA
25. 2. 2020
Krajský soud v Praze 21. února rozhodl, že premiér Babiš se nemusí omlouvat české Transparency International za 17 výroků, kterými v období mezi srpnem 2018 a červnem 2019 spojoval TI s korupcí; nejčastěji používal spojení "zkorumpovaná neziskovka".
Je z toho velké rozčarování, podle Davida Ondráčky soud toleruje lhaní premiéra.
Ve střetu dvou ústavně zaručených práv - svobody projevu a práva na ochranu dobré pověsti - projevil soud dosti velkou toleranci vůči Babišovým hodnotícím úsudkům, využívaje judikatury Evropského soudu pro lidská práva, podle níž hodnotící úsudky jsou podstatným prvkem svobody projevu.

Jestliže až dosud české soudy projevovaly dosti velkou toleranci vůči hodnotícím úsudkům novinářů, neměly bychom se divit, že stejnou toleranci použily také u projevu politika.
Čímž nechci říci, že bych s rozsudkem souhlasil. Domnívám se, že Babišův hodnotící úsudek - na rozdíl od jiných, jejichž pravdivost nelze dokazovat - by se dal z hlediska pravdivosti prověřit. Podle mne výrok "zkorumpovaná neziskovka" je přesně na té hraně, z níž by se dalo rozhodnout jak ve prospěch žalujícího, tak žalovaného.

V tomto bodu jsem zajedno s Milošem Čermákem, který rozsudek akceptuje jako jistou záruku do budoucna, že soudy nebudou nasazovat náhubky ani novinářům. Doslova: "Výrok soudce... dává zpětně „zelenou“ nejen premiérovi, ale i jeho kritikům, kteří se naopak vyjadřují na jeho adresu."

x x x
Jako absurdistán a diskusi, která se zvrhla do vzájemných osobních invektiv, překřikování a osočování, popsal komentář serveru info.cz včerejší zasedání Rady ČTK.
Celý záznam je k dispozici zde, vyvrcholení hádky na závěr tady.
Radní Pavel Foltán zde předvedl širokou škálu způsobů, jak rozbít jednání schůze způsobem srovnatelným s průběhem společenství vlastníků ve filmu Vlastníci.

Rockový muzikant Pavel Foltán, jenž se chlubí svým právnickým vzděláním, vystřídal v minulosti řadu "neprávnických" zaměstnání v nejrůznějších institucích; deset let strávil v různých mediálních radách, včetně té současné.
Mě osobně překvapuje, jak se Foltán dnes vůbec netají tím,, že mu jde hlavně o požitky plynoucí z členství v mediální radě, jedno jaké. Od ČTK požaduje proplácení cestovních nákladů, mobilního telefonu, internetu a parkování. Rada ČTK se schází v průměru jednou měsíčně (11 schůzí v roce 2019), pevná měsíční náhrada je 15 000 Kč.

Přestože Foltán už členem jedné mediální rady je, rozhodl se nedávno kandidovat (neúspěšně) na členství v Radě České televize. Kdyby mu to vyšlo, dostával by 80 procent průměrné mzdy televizních zaměstnanců (v roce 2019 43 693 Kč), tedy dvojnásobek toho, co mu dnes dává ČTK.

x x x
Média minulý týden vícekrát připomínala slavnou cestu Václava Havla do USA před třiceti lety. Na tuto událost mám také jednu vlastní vzpomínku.
x x x
Koronavirus pronikl do Evropy - v severní Itálii. Dnes se kvůli tomu sešlo ve Strakovce rozšířené předsednictvo Bezpečnostní rady státu. V ČR zatím žádný případ, jen karantény.

| nahoru |

18. 2. 2020
Ve dnech 5.-7. února proběhla před volebním výborem PSP slyšení 122 kandidátů na uvolněná místa v Radě ČT (6 míst) a Radě ČRo (2 místa). Tuto akci, která často trvala do pozdních večerních hodin, obětavě sledoval a informace podával Filip Rožánek.

Z přihlášených kandidátů volební výbor vytvořil užší výběr obsahující trojnásobek počtu kandidátů potřebných ke zvolení, tj. v případě Rady ČT osmnáct jmen a v případě Rady ČRo šest jmen. Luboš Xaver Veselý samozřejmě mezi nimi nechybí.

x x x
V této souvislosti si sypu popel na hlavu kvůli chybné informaci v článku pro Mediažurnál Mediální rady - včera a dnes. Vycházeje z údajů tabulky Hlídacího psa jsem předpokládal, že se do Rady ČT bude volit pět členů.
Protože však Vlastimil Venclík nebyl před dvěma lety zvolen na plné funkční období, ale pouze na "funkční období člena, jehož místo se uprázdnilo", také on v Radě ČT končí už v březnu a do Rady ČT se bude volit nikoli pět, ale šest členů.
Opraveno v původním textu, do něhož jsem doplnil také vyjádření někdejšího předsedy Rady ČRo Petra Šafaříka, který je přesvědčen, že moje nepřesná novinářská zkratka ho očernila a poškodila.
x x x
Při sledování mediální kampaně proti kandidatuře mladé ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT (viz otevřený dopis skupiny senátorů), využívající její rozhovor pro Parlamentní listy z 3. dubna loňského roku, v němž kromě jiného říká: "Nemohu posuzovat odbornost žádného pracovníka v oblasti médií. Není to můj obor, televizní tvorbu prakticky nesleduji, je mi lhostejná," vzpomněl jsem si, jak před dvaceti lety zvolili do Rady ČT Marcellu Marboe-Hrabincovou.
ČT tehdy musela Marcelle koupit televizor, protože ho neměla. Ondřej Neumann v článku Týdne (18.12.2000) "Milé pozornosti v České televizi" to popsal takto:
"Televizi jsem nikdy neměla, a abych mohla vykonávat funkci radní, tak ji přece potřebuji," vysvětluje členka rady Marcella Marboe-Hrabincová s tím, že před zvolením se na televizi chodila dívat k babičce.
Do půl roku po jejím zvolení vypukla známá televizní krize způsobená aktivistickým a unáhleným rozhodováním Rady ČT. Na co se máme těšit nyní?
x x x
K 31. lednu skončil ve své funkci předseda ČTÚ Jaromír Novák, který - podobně jako exradní Ondřej Malý - šlapal velkým operátorům na paty. Novák nejprve napsal rezignační dopis, pak ho vláda odvolala, prý v rozporu se zákonem.
Špatná zpráva pro nadcházející aukci na kmitočty v uvolněném "televizním pásmu" 700 MHz (po přechodu na DVB-T2). Dočkáme se někdy levnějších dat?
x x x
V lifestylovém rozhovoru Luboše Xavera Veselého s prezidentem na ČRo 5. února jsme se dozvěděli, že Miloš Zeman má rád koprovku.
x x x
Stručně z USA:
  • V úterý 4. února přednesl prezident Donald Trump Zprávu o stavu unie, kterou na závěr v televizním záběru roztrhala Nancy Pelosiová v bílém.
  • Tentýž den odstartovaly první primárky v Iowa k letošní prezidentské volbě. U demokratů zatím vede Bernie Sanders. Nové jméno: Pete Buttigieg.
  • Ve středu 5. února dle očekávání Senát zamítl ústavní žalobu na prezidenta - impeachment. Pouze republikán Mitt Romney svým hlasem vyslovil pochyby o tom, zda Trump přece jen nezneužívá svoji moc a neblokuje Kongres.
    x x x
    Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík se zpožděním ohlásil, že mu byl nabízen úplatek. Do poněkud záhadné kauzy se zapojil Janek Kroupa, s nímž Kremlík spolupracuje. Proč? Že by potřeboval dostat cosi na veřejnost a Kroupa je k tomu vhodný nástroj?
    x x x
    Poslanecká sněmovna 12. února zvolila v tajné volbě do funkce ombudsmana Stanislava Křečka. Také díky tomu, že opozice nebyla schopna se sjednotit. Její hlasy se rozmělnily mezi dva kandidáty - Alexandera Schorma a Jana Matyse (vypadl v prvním kole).
    x x x
    Sledovanost nového seriálu televize Prima "Slunečná" se drží nad milionem diváků a v přímém souboji poráží kdysi neporazitelnou Ordinaci v růžové zahradě televize Nova.
    Česká televize u diváků vítězí o sobotách pořadem "Peče celá země", formátem převzatým od BBC. Rovněž milionová sledovanost.
    x x x
    Koronavirus má na všech zpravodajských webech vlastní rubriky. Do Číny a z Číny se teď nelétá.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz