Aktuality Louče
374
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2023... ARCHIV     TÉMATA
23. 3. 2023

V průběhu dvou týdnů od inaugurace stačil nový prezident Petr Pavel navštívit tři sousední státy Slovensko (13.-14.3.), Polsko (16.-17.3.) a Německo (20.-21.3.).

Nad rámec zdvořilostních a státnických setkání se v pondělí 13. března večer na Slovensku uskutečnila Prezidentská debata ve Slovenském národním divadle, organizovaná a moderovaná slovenským Denníkem N (Matúš Kostolný) a českým Deníkem N (Pavel Tomášek), za účasti českého prezidenta a slovenské prezidentky.

Zaujala mě reakce publika na část vystoupení Zuzany Čaputové (56. minuta záznamu), v němž konstatovala, že na Slovensku je velká část populace přístupná proruským narativům, což Slovensko činí cílem dezinformačních kampaní pocházejících z Ruska. Po jejích slovech: "Tady nejde o omezování svobody slova, kterou jsme si v listopadu vybojovali, ale o bezpečnostní hrozbu, které je třeba čelit demokratickými prostředky (...) Demokracie může zahynout na naivitu demokratů. (...) Demokratičtí vůdci jsou poněkud zaskočení a opatrní v tom, zda máme právo učinit kroky na obranu demokracie. Já si myslím, že máme, a že už dávno jsme je měli udělat," následoval silný a dlouhotrvající potlesk.

x x x
První test politické zdatnosti - jak se postavit k novele zákona o důchodovém pojištění, kterým se mění valorizace důchodů navázaná na inflaci, což ovlivní červnové mimořádné zvýšení důchodů (viz aktualita 9.3.) - vyřešil Petr Pavel jako chytrá horákyně.
Zákon, který hladce prošel Senátem, nakonec podepsal, i když ke způsobu jeho schvalování vyslovil výhrady. Doslova: "Zákon snižující valorizaci penzí jsem se rozhodl podepsat. Mám však stále pochybnosti o tom, zda není v rozporu s Ústavou."
Zdůvodnění? "Pokud bych využil celou lhůtu 15 dní (...) mohl bych z ústavního odkladného veta učinit veto absolutní. Zneužil bych tím situace. Hned při první příležitosti bych výrazně navýšil sílu svých pravomocí oproti tomu, s čím počítá Ústava."
x x x
prezidentský podcast PodhradíVčera odstartoval prezidentský podcast "Podhradí," (na YouTube, na Spotify) moderovaný "hybridním" novinářem" Michalem Půrem, který je aktivní na Info.cz, v podcastu Insider, Nový svět, a v televizi CNN Prima News".
Když prezident včera na Twitteru oznámil jeho vznik, pod jeho tweetem (63 tisíc zobrazení) se objevila kritika volby moderátora, jakož i prezidentova rozhodnutí obrátit se na soukromé, nikoli veřejnoprávní médium.
Mně osobně to nevadí. Naopak, domnívám se, že ČT a ČRo by se měly zajímat hlavně o Hrad, a podhradí přenechat lidem, kteří nejsou omezováni svěrací kazajkou "veřejnoprávnosti."
x x x
Ve dnech 20.-22. března navštívil Moskvu čínský prezident Si Ťin-pching a jednal tady s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, na něhož krátce před tím 17. března mezinárodní trestní soud ICC kvůli jeho válečným zločinům vydal zatykač. (ICC vznikl v roce 1998, funguje od 1. července 2002, neuznává ho Rusko ani USA).
Pro zájemce o detaily nabízím zde ruské a tady čínské vylíčení událostí. Zda se tu něco dohodlo ohledně Ukrajiny, nevíme.
DODATEK 27.3.: V Deníku N návštěvu odborně zhodnotili na základě analýzy textu společného prohlášení (zde v ruštině a tady čínská verze) Michael Romancov ("Peking je na koni, Putin přišel zkrátka. Co lze vyčíst mezi řádky společného čínsko-ruského prohlášení ") a Martin Hála ("Hlubší důvod objetí Si Ťin-pchinga s Putinem: společně proti všem barevným revolucím").
Protože o skutečném průběhu jednání jsme se toho příliš nedozvěděli - viz oficiální odkazy výše, komentátoři se pokoušeli vypátrat alespoň něco z body language obou státníků (Putin nervozní, Si Ťin-pching klidný, sebevědomý), případně z vedlejších detailů. Námětem četných komentářů byl rozhovor odposlechnutý z videa loučení po skončení rozhovorů. Přepis zde.
Si: "Právě teď dochází ke změnám – takové, jaké jsme neviděli 100 let – a my společně tyto změny děláme"
Putin: "Souhlasím."
Si: "Dávej na sebe pozor, drahý příteli".
Putin: "Šťastnou cestu!"

Prý to dobře ilustruje současnou geopolitiku v pohybu. Doba, kdy na jejím hracím poli byli jen dva silní hráči - SSSR a USA - je pryč. Třetí svět se už na ně neohlíží, viz nedávnou dohodu Irán-Saudská Arábie zprostředkovanou v Číně, syrský prezident Asád se dohodl s emiráty, nezájem Indie o ukrajinskou válku apod.

K tomu mohu dodat citát z knihy Zbigniewa Brzezinského Velká šachovnice:
"Ukrajina, nový a důležitý prostor na euroasijské šachovnici, je geopolitickým pivotem (...) Bez Ukrajiny Rusko přestává být euroasijským impériem. Rusko bez Ukrajiny může stále usilovat o imperiální status, ale pak by se stalo převážně asijskou zemí (...) Ztráta ukrajinské nezávislosti by měla bezprostřední důsledky pro střední Evropu a Polsko by se tak stalo geopolitickým pivotem na východě Evropy."

x x x
Rada ČTK po personálních změnách (Petra Žantovského a Pavla Foltána nahradili Daniel Korte a Jakub Končelík) volila 21. března ředitele ČTK.
Dosavadního ředitele Jiřího Majstra, kterého si pamatuju před třiceti lety jako zpravodaje ČTK v USA, a který šéfoval ČTK od roku 2011, vystřídal Jaroslav Kábele, kterého si zase pamatuji jako zakladatele idnes.cz, který před 22 lety přednesl na naší fakultní konferenci referát "Internet, noviny a televize v jedné redakci (zkušenosti MAFRA)."
Viz také Filip Rožánek na Lupě: "Zakládal iDnes, teď povede ČTK".
x x x
Moderátor ČT Jakub Železný si způsobil problémy konfliktem s policií při jednání o dopravním přestupku. Poté, co policie videozáznam konfliktu zveřejnila na Facebooku, anonymizace tváře i hlasu Železného byla brzy prolomena. Železný se pak veřejně omluvil. Otázkou je, proč policie sestřih videa z loňského listopadu zveřejnila až nyní. Prý z instruktážních důvodů.
BTW: Jeho starší bratr David Železný nedávno zemřel ve věku 53 let.
| nahoru |

9. 3. 2023

Nelze nezaznamenat. Petr Pavel byl dnes uveden do úřadu prezidenta ČR v přímém přenosu všech tří hlavních televizních sítí. Jeho inaugurační projev nic moc, potřeboval by nějakého lepšího speechwritera, který by lépe ohlídal proporce a výběr témat, a odpustil by si patetické sdělení, že "Díky Vám pravda znovu zvítězila!"
Ze všech proslovů, které dnes prezident Pavel pronesl, v podstatě nejlepší byly klidné a lidsky srozumitelné odpovědi ve večerním rozhovoru pro Českou televizi.

x x x
Dnes odpoledne dostala webová stránka hrad.cz nového majitele. Měl jsem obavy, zda touto změnou nezmizí v propadlišti dějin starší prezidentský web, zvláště projevy a rozhovory Miloše Zemana, jako doklad úrovně Zemanova prezidentství, který by měl být budoucím generacím zachován.

Nestalo se tak. V rubrice "Prezidenti minulosti" je můžeme najít pod tímto odkazem. Uvažuji o tom, zda bych neměl v archivu Louče upravit a aktualizovat odkazy na Zemanovy mediální výstupy z webu hrad.cz tak, aby fungovaly.

x x x
Neměly by být zapomenuty obstrukce opozice při schvalování vládní novely zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (sněmovní tisk č. 392). Ve snaze zabránit katastrofálnímu zadlužení státu, vláda navrhuje snížit červnové mimořádné zvýšení důchodů tak, že průměrný měsíční důchod vzroste o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun.

Schůze s pořadovým číslem 55 trvala pět dnů a čtyři noci s nočními přestávkami ve dnech 28. února až 4. března. První tři dny se debatovalo o tom, zda novelu lze projednat ve zkráceném řízení v podmínkách legislativní nouze. Hned první den se ujal slova Tomio Okamura, který řečnil přes sedm hodin. Odehrávaly se zde scény, které Sněmovna ještě nezažila (vypnutý mikrofon Babišovi, hájení řečnického pultu).

Vládní koalici se nakonec podařilo novelu protlačit, i když spoustu času zabralo hlasování o více než čtyřech stovkách pozměňovacích návrhů, které ve sněmovním tisku zabraly 69 stránek.

Senát včera novelu schválil, takže teď je na novém prezidentovi, zda novelu schválí nebo vetuje, tj. vysloví nesouhlas a vrátí ji sněmovně.

x x x
V současném volebním období přehled schůzí Sněmovny registruje třináct mimořádných schůzí, u kterých se nedospělo ani ke schválení programu, a sedm "živých" přerušených schůzí, z nichž jedna s novelou zákona o střetu zájmů se táhne od května loňského roku.

Přerušená 54. schůze má jediný bod programu: novelu zákona o Českém rozhlase a České televizi, která mění složení a způsob volby zdejších mediálních rad. Protlačeno až ke třetímu čtení, které včera opozice opět zablokovala, přičemž pětihodinová debata znovu přinesla řadu pozoruhodných výroků svědčících o katastrofální úrovni diskuse ve věci médií veřejné služby.

x x x
Takže až dnešní nadšení nad zvolením a inaugurací Petra Pavla opadne, svět se opět vrátí do šedivé reality ubohé úrovně české politické kultury a fragmentarizované společnosti ve vleku sociálních sítí, která namísto, aby se v krizové situaci (válka na Ukrajině, inflace, energetická krize) sjednotila, směřuje ke stavu, který jsem si pracovně označil heslem: národ směřující k úpadku.
x x x
Jeden ze symbolů tohoto úpadku sice dnes odešel ze scény, ale nálady, které ho vynesly do úřadu, tady stále jsou. Média při bilancování Zemanovy éry nezapomněla na jeho bonmoty a šrapnely, viz příspěvky na irozhlas.cz nebo v MF Dnes nebo na CNN Prima News.

Ze sociálních sítí na toto téma vybírám jeden dvanáctidílný seriál na Twitteru, který posbíral některé trapnosti, na které média zapomněla, od Aligátora až po střílení novinářů. Kdosi také vyhrabal video z roku 1999, na němž štamgasti vyhnali Miloše Zemana z hospody (U tygra?). Pravda, tehdy ještě nebyl prezidentem.

Škoda, že server iRozhlas.cz se ohlédl za právními spory Miloše Zemana jen v jeho prezidentském období. Nemělo by se totiž zapomenout na prohranou Zemanovu kauzu, kterou vedl s novinářem Ivanem Brezinou, a která skončila Zemanovou omluvou, otištěnou v roce 2007 v MF Dnes. Omluvy se dočkala i Terezie Kaslová, i když to bylo jen prostřednictvím zástupce státu, Ministerstva financí. To Zdeňkovi Šarapatkovi se bude muset Zeman - až Nejvyšší soud rozhodne dovolání - omlouvat osobně, když Ministerstvo financí se z této povinnosti vyvázalo rozhodnutím Ústavního soudu.

x x x
V jednom z posledních rozhovorů prezidenta Miloše Zemana, který byl zveřejněn až dnes (podcast Otázky Luboše Procházky), na otázku reportéra, zda si pořídí tablet či telefon, Zeman odpověděl: "Ne, budu mít televizi, v televizi budu mít teletex, který je mým oblíbeným zdrojem informací, ale předpokládám, že telefon bude mít zcela určitě moje žena." Co dodat ke státníkovi, který si vystačí s Teletextem? Nebo se tím alespoň chlubí (v případě, že to je jen jedna z četných Zemanových póz).
| nahoru |



CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz