Aktuality Louče
375
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2023... ARCHIV     TÉMATA
17. 4. 2023

V pátek 14. dubna se hrálo derby Sparta Slávia na Spartě s výsledkem 3:3, když Slavia ztratila vítězství těsně před koncem. Jak napsali v MF Dnes. "Pochod fanoušků fotbalové Slavie na Letnou probíhal letos v klidu.". Že tahle banda hulákajících výrostků svým pochodem vždy zablokuje část pražských komunikací, to už je dnes normál, jakož i pokřiky "Jude Slavie" ze sparťanského tábora, na což Slávisté odpovídají "Sparta buzerantů parta." Zkrátka takové "normální" derby včetně zakázané pyrotechniky, kterou pořadatelé nejsou schopni uhlídat a potrestat.

x x x
Pochody zpomalující provoz na přeplněných pražských ulicích se s příchodem jara rozmnožily, zvláště poté, co aktivisté, kteří usilují o to, aby se v centru Prahy zavedla maximální rychlost 30 kilometrů za hodinu, začali pochodovat po magistrále. Ten devátý pochod se konal ve čtvrtek 13. dubna, trasa: "V 17:15 se vydáme na pomalou procházku po nábřeží až k Těšnovskému tunelu, před kterým odbočíme na magistrálu a dojdeme před budovu Hlavního nádraží." To vše s policejním doprovodem.
x x x
V sobotu 15. dubna se na Klárově konala akce hnutí "Pro život" proti potratům. Podupal se při ní zdejší trávník, což se nelíbilo starostce Prahy 1. Když se odpoledne vydal pochod 1500 lidí (odhad policie, pořadatelé tvrdí 3000 osob) z Klárova na Václavské náměstí, došlo cestou ke konfliktům s "odpůrci a antifašisty," kteří se stavěli pochodu do cesty. Srážky vyvrcholily na Václaváku, neboť zastánci potratů chtěli zdejší odpolední shromáždění Pro život překazit. Policejní doprovod však pochod i shromáždění ubránil.
x x x
Na neděli 16. dubna svolal zakladatel a předseda politické strany PRO (Právo Respekt Odbornost) Jindřich Rajchl na Václavské náměstí demonstraci s názvem "Česko proti bídě." Václavák se tradičně zaplnil až po křižovatku s Jindřišskou a Vodičkovou, údajně - vzhledem k teplému počasí - více zahuštěně. Celou akci zaznamenala na Facebooku Raptor TV.
Skladba řečníků nebyla příliš kompaktní, jednolitá; každý si prosazoval vlastní agendu (Vidlák - zemědělství, expilot - letiště v Líních, Ondřej Trojan - léky a očkování, odborář Dufek - sebechvála odborů). Spojovala je hlavně kritika až nenávist (Foldyna) vůči vládě. Můj koment na Facebooku ke statutu Pavla Kosatíka olajkovalo pár lidí.

Také tady - opět za asistence policistů - se lidé vydali na pochod z Václaváku směrem k úřadu vlády, čímž dočasně ochromili veřejnou dopravu. Záznam pochodu cestou na Klárov, kde se řečnilo, hrálo a tancovalo až do pozdního večera, je rovněž ke zhlédnutí na Facebooku. Někteří lidé u úřadu vlády přenocovali do dnešního dne. Malý problém - dnes nebylo proti komu demonstrovat. Premiér Fiala odcestoval do Asie, ministři seděli ve svých ministerstvech, kolem demonstrujících chodili do práce jen úředníci.

x x x
Mezitím v nedělních televizních debatních pořadech mnohokrát provaření politici opakovali své mantry - Jurečka, Fiala v OVM, Blažek, Vondráček, Nacher, Šmarda na Primě.
x x x
Ještě před tím v sobotu se v přímém přenosu udělovaly ceny Anděl, které pod svoji ochranu vzala Coca Cola. Nejvíc jich dostal posmrtně Miro Žbirka. Do Síně slávy zde byl uveden Zdeněk Svěrák (87) a to přímo českým prezidentem Petrem Pavlem. MF Dnes ve svém zpravodajství účast prezidenta MF Dnes 17. dubna 2023utajila.
x x x
Zkrátka byl to takový obyčejný víkend, počasí nic moc, hodně pršelo, takže řeky se mírně rozvodnily. Takhle si tady žijeme, užívajíce si svobody, bezpečí a životní úrovně, která před třiceti pěti lety byla vysněným a nedostižným západním blahobytem, ale dnes ji média a politici prezentují jako nouzi.
BTW - ty policajty, co musejí o víkendu hlídat a krotit různé šílence, dost lituji.
| nahoru |

14. 4. 2023

Na můj vkus média jen málo informovala veřejnost o změnách, které se od 1. dubna týkají ukrajinských uprchlíků. Například o novele zákona Lex Ukrajina k němuž už v únoru přibyl paragraf 7g, kterým se upravený institut dočasné ochrany, který vypršel 31. března, prodlužuje o rok.

Ukrajinští občané, kteří chtějí v ČR i nadále pobývat, museli se do 31. března elektronicky zaregistrovat. Ten, kdo se nezaregistroval, ztrácí právo na různé benefity. Novelu v březnu doplnila nařízení vlády 76/2023, 78/2023,a 79/2023, z nichž vyplývá, že příspěvky pro solidární domácnosti skončí za tři měsíce, upravují se pravidla nouzového ubytování a udělení oprávnění k pobytu a jsou v nich ještě další detaily, které by mohly lidi zajímat.

Ministerstvo vnitra po ukončení registrace 4. dubna zveřejnilo aktuální údaje, podle nichž z počtu 504 107 Ukrajinců, kterým byla v ČR udělena od loňského února dočasná ochrana, se jich k 1. dubnu zaregistrovalo 325 742.

x x x
Asi se špatně rozhlížím, ale nenašel jsem také nějaké rozsáhlejší zpravodajství s patřičným backgroundem, který by české publikum seznámilo s politikou Evropy vůči Číně, s níž má Evropa čilé obchodní styky.
Zásadní projev předsedkyně Komise EU von der Leyenové z 30. března před odjezdem do Pekingu společně s francouzským prezidentem Macronem 5.-7. dubna, vyšuměl v médiích do ztracena, přičemž jde o významný dokument reagující na protičínská i pročínská vyjádření.

Leyenová nejdříve Čínu pochválila za úspěchy posledních let, pak vyslovila obavy z rostoucí síly Číny, které připomněla, že jako stálý člen Rady bezpečnosti nese odpovědnost za dodržování zásad Charty OSN. Poté načrtla základní linie evropské politiky vůči Číně pro budoucí léta, která by měla být realistická, nikoli defenzivní, ale především jednotná - připravena hájit svoje hodnoty a zároveň být "připravena jednat a pracovat s těmi, kteří vidí svět odlišně než my."

Jak se ukázalo, spojení návštěvy reprezentanta EU s návštěvou francouzského prezidenta v Číně nebylo asi šťastným nápadem. Poskytlo šanci Číně demonstrovat a zdůraznit některé názorové rozdíly mezi EU a jejími členskými státy a mezi EU a USA. Macron poskytl novinářům rozhovor, v němž prosazoval svoji teorii "strategické autonomie Evropy" jako třetí světové supervelmoci, tj. Evropa by neměla slepě následovat USA.

Hlavní myšlenky rozhovoru česky shrnula na FB Lucie Sulovská, která sem přidala překlad ještě jiného článku v Politico, jehož titulek začíná slovy: "Vřelé objetí a chladný nezájem."
Zatímco Macronovi se dostalo slavnostního přijetí s vojenskou přehlídkou a střílením děl, Ursulu von der Leyenovou přišel na letiště přivítat jen ministr ekologie. Jednání s Si Ťin-pchinga s Leyenovou bylo kratší a ne tak vstřícné jako to, které vedl Macron. Ovšem snaha Macrona přimět Siho, aby domluvil Putinovi (což byl zřejmě hlavní účel návštěvy), vyšla naprázdno.
Titulek jednoho českého komentáře to shrnul: "U Siho neuspěl, spojence jen naštval."

x x x
Dne 4. dubna se stalo Finsko 31. členem Severoatlantického paktu, když jeho přijetí do NATO schválily všechny členské státy paktu - naposledy Maďarsko a Turecko. Švédsko na souhlas od těchto dvou zemí stále čeká.
x x x
Nejen česká, ale i světová média žila několik dní Donaldem Trumpem, který se 4. dubna dostavil k soudu, aby zde jako první trestně stíhaný exprezident čelil obžalobě ze spáchání 34 trestných činů. Do soudní síně se dostali jen fotografové, celodenní televizní přenosy sledující Trumpovu cestu k soudu se nakonec musely spokojit s krátkými záběry Trumpa vcházejícího a vycházejícího od soudu natočené "dlouhým sklem."

Když se tentýž den večer Trump vrátil domů na Floridu, ve svém sídle Mar-a-Lago před svými příznivci pronesl projev, který některé velké zpravodajské televize odmítly živě vysílat. MSNBC skončila s přenosem v okamžiku, když zjistila, že Trump přednáší předvolební projev a nikoli informace týkající se událostí dne. CNN ustřihla projev v okamžiku, když se v něm začaly vršit lži a nepravdy o volbách a politických oponentech, které později jako "fact-checking" uváděla na pravou míru. Nicméně kdo měl zájem, mohl přepnout na Fox News a internetové kanály.

x x x
O Velikonocích ovládly česká média bouřlivé debaty o úpravách a zvyšování DPH u jednotlivých komodit. Místo tří sazeb (10, 15 a 21 procent) by měly být jen dvě (13-14 a 21), přičemž řada zboží a služeb by měly přijít o výhodu snížené daně. Předseda vlády reagoval v úterý 11. dubna prohlášením, podle něhož "nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení, a že "finální návrhy (...) sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc."
Vidím to tak, že vláda nemá odvahu zásadním způsobem sáhnout do vybírání daní u fyzických a právnických osob (zvýšení daně z nemovitosti, progresivní zdanění vyšších příjmových skupin a korporací, rušení výjimek apod.) a tak se opět uchyluje k nejpohodlnějšímu výběru daně, který sype peníze do státní pokladny automaticky. Jsem zvědav, zda a jak daňové hádání ovlivní soudržnost vládnoucí koalice - a jejich dvou složek: Spolu a PirStan. Kdyby byla normální doba, myslím, že by to koalice nepřežila.
x x x
Velký poprask vyvolalo také rozhodnutí vlády z 22. března schválit plán Ministerstva vnitra, které chce od července zrušit tři sta poboček České pošty, což má vyřešit dlouhodobě kritickou finanční situaci tohoto státního podniku. Tisková zpráva České pošty z 31. března v příloze uvádí seznam poboček a dvouminutový podcast tiskového mlučího Vitíka.
x x x
Vůbec, s rozhovory a podcasty se roztrhl pytel, všimlo si toho i vydání pořadu Newsroom ČT24 z 2. dubna. Jejich autoři s provozovatelé se je snaží monetizovat. Ne každému se to daří.
Jak už jsem dříve na Louči uvedl, mým jediným pravidelným podcastem jsou denní souhrny "Názorů a argumentů" Českého rozhlasu na stanici ČRo Plus.
Přesto však občas na některé podcasty a rozhovory zabrousím, u placených verzí alespoň na jejich zkrácenou verzi, jako v případě Ondřeje Austa, který si plné verze rozhovorů s vrcholovými manažery českého mediálního byznysu nechává od letoška zaplatit. Ale i ty jeho zkrácené verze, jako například u rozhovoru s Pavlem Zímou a Martinem Huškem ze Seznamu.cz stojí za to.

Co mě trochu vyděsilo, byla Austova debata o "mediálním měření" v Česku, tj. o výzkumech sledovanosti a konzumace médií a o monitoringu hodnoty a ceny prodaného reklamního prostoru.
Jak jsem z výroků tří expertů pochopil, témata některých médií dnes už neurčují jen redaktoři, editoři, šéfredaktoři, ale výzkumy o převažujícíh náladách ve společnosti. O čem se bude druhý den psát, se často rozhoduje na základě dodaných dat průzkumů o tom, co právě mezi lidem obecným "letí." Vzhledem k tomu, že lid obecný je dnes pod silným vlivem sociálních sítí a řetězových mailů, začarovaný kruh nekvality zpravodajství a médií se tím uzavírá.
Byl to první ředitel BBC John Reith, který zastával názor, že průměrný divák neví, co chce, a pokud ví, co chce, neví, co pro něj dobré, proto je třeba ho vychovávat. Kdysi stála vzdělávací funkce médií na předním místě hned za poskytováním základních a podstatných informací o věcech veřejných.

x x x
Českou mediální scénu si zvolily za téma svých prvních startovních vydání dva nové debatní pořady - jeden z veřejnoprávního a druhý ze soukromého soudku. Až tato dvě úvodní vydání s mediální tematikou někdy po letech zhlédne nějaký historik médií, možná získá docela slušný přehled o situaci a problémech české mediální scény na počátku krizového třetího decénia jednadvacátého století.

Jan Pokorný, který poté, co skončil se seriálem "Čekání na prezidenta," 24. března rozjel v Českém rozhlase novou sérii debatních pořadů "Chyba systému" uváděnou sloganem "detektor problémů české společnosti." Do jeho prvního vydání o médiích si Pokorný pozval Václava Moravce, jeho dalšími stálými hosty je pravolevá směs - David Klimeš a Apolena Rychlíková.

O médiích se široce rozhovořili také Jindřich Šídlo a youtuber Kovy jako hosté nového debatního pořadu Michaelův mashup někdejšího rozhlasového redaktora Michaela Rozsypala. Za jeho sledování se bude platit, jeho první díl byl zdarma.

Když vezmu v potaz četné další placené podcasty a záznamy debat rozhovorů, počínaje DVTV Daniely Drtinové a Martina Veselovského, přes Kecy a politika Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose, Insider Michaela Půra a Tomáše Jirsy, Čestmíra Strakatého, přes Spotlight Bartošová/Witowská až k nedávno vzniklým Otázkám Luboše Procházky (bývalý šéf zpravodajství F1), a sleduji počet jejich platících odběratele nepřevyšující trojmístnou cifru, pak se sám sebe ptám: je tohle ještě žurnalistika pro široké publikum, nebo jen infotainment pro členy fanklubů jednotlivých izolovaných mediálních bublin?

I když bych přál Michaelu Rozsypalovi, aby to ze současných šedesáti odběratelů dotáhl jako Čestmír Strakatý na tisícovky odběratelů, jež zajišťují docela slušný zisk, jsem v tomhle ohledu trochu skeptický, také po přečtení jednoho ohlasu na první díl mashupu se Šídlem a Kovym:
"Mám vás rád, ale pořad nuda. Pro mě. (...) Žiju v pohraničí v malém městě a tohle je kabaret pražáků vyprávějící si o svých úspěšných životech, vzájemně se plácajíc po zádech. Trvá to hodinu! Zaplatil bych za kratší a zajímavější verzi. Nedozvěděl jsem se nic, ani nebyla položena otázka, která by nutila protagonisty říct něco, co by se dotýkalo mýho života. Držím pěsti, zatím ale jauvajs."

x x x
Už v únoru jsem informoval o nové placené službě Prima+, s níž se televize Prima snaží soupeřit s úspěšnou placenou nabídkou televize Nova Voyo. Právě podcast Ondřeje Austa se šéfem televize Nova Danielem Gruntem mi dal nahlédnout do pozadí tohoto podnikání.

Již dříve mne překvapilo, že do nabídky Voyo se dostaly některé pořady a seriály veřejnoprávní České televize. Nedávno to v MF Dnes vysvětlovala MF Dnes 21.3.2023Mirka Spáčilová: Česká televize je v nouzi a potřebuje peníze, proto prodává práva na vysílání svých pořadů konkurenci. Jak jsem se doslechl, pořady České televize nakoupila nedávno i placená služba Prima Plus. Je tedy jasné, že nějaký "Czechflix", o němž kdysi mluvil ředitel ČT Petr Dvořák skončil v propadlišti dějin.

x x x
Lépe bych to neřekl. Mám na mysli rozhovor Blesku s Filipem Rožánkem o situaci na mediálním trhu a médiích veřejné služby. Zvláště co se týká tzv. koncesionářských poplatků, o nichž jsme před půl rokem věcně debatovali v parlamentu, aniž to na poslancích zanechalo stopy. Zde je moje prezentace, tady Rožánkova.
x x x
V pondělí 17. dubna končí uzávěrka podání přihlášek do výběrového řízení na funkci generální ředitel/ka České televize. Jména kandidátů Rada ČT chce zveřejnit ve středu 19. dubna.
x x x
Ad umělá inteligence. Server iRozhlas nabídl svým čtenářům test, v němž měli rozhodovat, které z předložených fotografií jsou autentické, a které vyrobila umělá inteligence. Byl jsem úspěšný jen ze 60ti procent.
| nahoru |CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz