Aktuality Louče
376
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2023... ARCHIV     TÉMATA
31. 5. 2023
Téma "sudeťáci" se opět objevilo na scéně při návštěvě prezidenta Petra Pavla v Bavorsku, kam dorazil 19. května na motockylu.
V projevu při zahájení Bavorsko-českých týdnů přátelství do bavorského Selbu kromě jiného prohlásil: "Byla období, kdy jsme měli vztahy velice napjaté. (...) V tomto kontextu také velice vítám posun, ke kterému v posledních letech došlo v Sudetoněmeckém krajanském sdružení, a za to bych velice rád osobně poděkoval Berndu Posseltovi, protože si toho opravdu velice vážím."

K problému jsem se kdysi vyjádřil v seriálu "Německo a my", díl o sudetských Němcích. Podle mne je dobré setkávat se s Posseltem jako krajanem, ale nikoli jako s politickým funkcionářem, neboť Sudetoněmecké krajanské sdružení je politickou organizací, jejíž cíle - oficiální zrušení tzv. Benešových dekretů - viz politické prohlášení z roku 2015 - nejsou kompatibilní s politikou českého státu.

Projev Mikuláše Beka na shromáždění se nesl v krajanském tónu. Když Posselt v podobném tónu odpověděl, trochu si zabásnil, když projev possetl sudetoněmeckédyn 2023xprohlásil, že Václav Havel byl člověkem, "se kterým jsem byl i osobně velmi spjat, kterého jsem často potkával." O nějakém "častém potkávání" Havla s Posseltem mi není nic známo.

x x x
Lesk a bída českých médií se projevila v informování o změně používání rodných čísel jako identifikace občana. Všechna média "zbaštila" účelovou studii agentury Grant Thornton a právní kanceláře Rowan Legal (kdo si ji objednal, média zapomněla dodat) o miliardách, které tato změna bude stát. Že je všechno trochu jinak, musel dementovat ministr Ivan Bartoš (studie je naprostý nesmysl) a zájemcům to dodatečně vysvětloval expert Kamil Zmeškal. Jako v řadě dalších případů zde média sehrála roli užitečného idiota ve prospěch partikulárních - nikoli celospolečenských zájmů. Na druhé straně, která redakce dnes má čas a lidi na to, aby prověřovala všechny informace podané neanonymním, tudíž důvěryhodným, zdrojem.
x x x
Dalším podobným příkladem může být série rozhovorů jednoho květnového týdne s Václavem Smilem, který "rozbíjí český sen o jaderné energii", (18.5. ČRo Plus, 21.5. Leonardo Plus, Seznam zprávy, 22.5. CNN Prima News, 23.5. iDnes.cz, 24.5. Forbes a Hospodářské noviny, 25.5. Echo 24).
Až dodatečně se člověk dozví, že jeho současný pobyt v Česku zařídil a financoval uhlobaron Tykač.
x x x
Šílenství vzájemného ničení a zabíjení na Ukrajině nekončí. A sociální sítě a média se do něj nekriticky zapojují, přestože některé události vyvolávají otazníky. Například kdo zaútočil na ruské území v belgorodské oblasti? Nebo kdo vyslal útočné drony, které zasáhly Moskvu? Nebo jak si vykládat nestandardní a kritické rozhovory velitele Wagnerovců Jevgenije Prigožina? Vynořují se konspirativní teorie, velení obou armád mlží nebo mlčí.
Temné síly nenávisti a extremismu vyplouvají na povrch a jednou bude problém, jak tohoto džina vypuštěného z láhve v zájmu bojové morálky na obou stranách později zkrotit a vrátit do láhve.

V zákulisí se zřejmě jedná. Čínský vyslanec objel půl Evropy, Moskvu, poprvé navštívil i Kyjev. V sobotu 26. května Moskva oznámila sedm požadavků pro mír s Ukrajinou. Z rozhovoru náměstka ruského ministra zahraničí Michaila Galuzina pro TASS je "vydestilovaly" tiskové agentury.

Jsou to: ukončení bojových akcí ze strany ukrajinských sil, ukončení dodávek západních zbraní, neutralita Ukrajiny (odmítnutí vstupu do NATO a do EU), uznání "nových územních skutečností, vzniklých v důsledku práva národů na sebeurčení" (Krym a nové pseudorepuliky), ochrana práva ruskojazyčných občanů a národnostních menšin, ruština jako státní jazyk, dodržování základních lidských práv, včetně svobody náboženského vyznání (nepostupovat proti pravoslavné církvi spadající pod moskevský patriarchát).

Vše samozřejmě nepřijatelné pro Ukrajinu, stejně jako ukrajinské požadavky pro Rusko. Apokalypsa pokračuje.

x x x
Volba nového ředitele České televize se blíží. Filipu Rožánkovi se podařilo "ulovit" pro rozhovor jen jednoho (zatím, další prý budou následovat) z pěti vybraných kanadátů (Petr Dvořák, Pavel Hřídel, Martin Konrád, Jan Souček a Jan Štern), a to ředitele brněnského studia ČT Jana Součka.
x x x
Všem zájemcům o historii České televize doporučuji Background ČT24 s exředitelem České televize Ivo Mathé. Trvá sice hodinu, ale člověk se zde leccos dozví.
Například, že seriál Volha je podle Mathého "určité zjednodušení, aby tam bylo hodně humoru, že "tehdejší autoprovoz měl 120 aut, 140 šoférů" a jejich cílem nebylo jezdit Volhou, ale endéráckým Roburem, který měl normu spotřeby 35 litrů na sto kilometrů, takže se tu lépe a nenápadněji kradl benzín.
Z otázky, kdo by měl být novým ředitelem ČT, Mathé diplomaticky vybruslil s tím, že žádnému řediteli v současné situaci není co závidět, zvláště když se vezme v úvahu ignorance a naprostý nezájem politiků o budoucnost médií veřejné služby.
x x x
Málem bych zapomněl. Mistrem světa v ledním hokeji se letos stala Kanada, která ve finále porazila Německo 5:2. A Česko? Jako obvykle bez medaile, vyřazení ve čtvrtfinále, tentokráte s mužstvem USA, které v bitvě o bronz překvapivě prohrálo s Lotyšskem 2:3..
| nahoru |

20. 5. 2023
Ještě ke kulatým výročím Českého rozhlasu (100) a České televize (70).

Před deseti lety Česká televize ve spolupráci s Národním technickým muzeem uspořádala velkou výstavu "60 let televizního vysílání".
Letos v Národním technickém muzeu převzal štafetu Český rozhlas s výstavou "Sto let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023". ČT se spokojila s výstavní expozicí "Telka slaví 70" v Galerii ČT na Kavčích horách.

Český rozhlas pojal výročí mnohem vekoryseji než Česká televize - jak ve vysílaném programu (speciální vzpomínkové pořady), tak i v doprovodných akcích.
Mám na mysli tříhodinový koncert v Riegrových sadech 17. května (ke zhlédnutí zde) s dvacetitisícovým publikem, které sem přitáhl Marek Ztracený a také skupina Mirai. Dostalo se však i na jiné žánry, na četné gratulace celebrit a také na Járu Cimrmana.

x x x
setkání ředitelů médií veřejné služby - Obecní dům 19. května - foto:ČTPozoruhodnou akcí bylo setkání ředitelů českých médií veřejné služby v Obecním domě v pátek 19. května.
Na fotografii zleva ředitelé České televize: Ivo Mathé 1. 1. 1992 – 31. 3. 1998, Jakub Puchalský 1. 4. 1998 – 31. 1. 2000, Jiří Balvín 9. 2. 2001 – 27. 11. 2002, Jiří Janeček 19. 7. 2003 – 31. 8. 2011, Petr Dvořák od 1. 10. 2011.
Dále ředitelé Českého rozhlasu: René Zavoral od 21.1. 2016, Karel Zýka 3.11.2015-21.1.2016 (pověřený po odchodu Petera Duhana), Richard Medek 30.9.2009–28.2.2010, Vlastimil Ježek 28.6.1993–30.6.1999 (dnes člen Rady ČT) a Jiří Mejstřík 1991-1993
| nahoru |

18. 5. 2023
Týdenním pobytem v zahraničí jsem se vzdálil od domácích událostí minulého týdne, z nichž tou nejdůležitější byla 11. května tisková konference vlády k představení důchodové reformy a balíčku konsolidace veřejných financí, jejíž délka rozčílila i trpělivé novináře. Konkrétní opatření se dozvěděli až z prezentace Ministerstva financí, jehož tisková zpráva (s přílohou) uvedla:
"Ozdravný balíček čítající 58 opatření, která budou mít souhrnný pozitivní dopad na saldo státního rozpočtu v letech 2024-2025 ve výši 147,5 mld. Kč. Během června vláda schválí legislativní znění konsolidačního balíčku, první čtení v Poslanecké sněmovně poté proběhne před sněmovními prázdninami tak, aby opatření snižující deficit o 94,1 mld. Kč platila již od 1. ledna 2024.".

Letmým pohledem jsem zjistil, že mě osobně se dotkne hlavně zvýšení daně z nemovitosti (nemám problém) a 500 Kč navíc za dálniční známku (trochu vadí).
Na tématu se vyřádili snad všichni renomovaní komentátoři českých médií. V kauze "tiché víno" stojím na straně Jaroslava Veise.

x x x
Do dnešního dne je "ozdravný/konsolidační balíček" mediálním tématem číslo jedna, které zatlačilo do pozadí válku na Ukrajině, přestože - jak se zdá - právě v těchto dnech se rozhoduje, jak to bude pokračovat dál. Zkušenosti mě učí, že před zasednutím k jednacímu stolu obě strany obvykle vystupňují svoji aktivitu a snaží se vytasit se svými trumfy.

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho je trumfem slib podpory od silné evropské čtyřky - Itálie, Německo, Francie, Velká Británie, kterou navštívil ve dnech 13.-15. května. V každé zemi přijetí na nejvyšší úrovni, ve Vatikánu také u papeže, navíc v Cáchách ještě Cena Karla Velikého uvedená projevem předsedkyně Komise Uršuly von der Leyenové.

Ruské trumfy mají podobu zesíleného ostřelování raketami, které mají vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu. Jsou to nadzvukové Kinžaly ze stíhaček, střely s plochou dráhou letu Kalibr z Černého moře a řízené střely Iskander z pevniny. Dodané obranné systémy Patriot prý zaznamenaly úspěch - sestřelují Kinžaly.
Ovšem vše je třeba brát s rezervou. Jak to vystihl titulek Deníku N: "Ukrajinci se chlubí šesti sestřelenými Kinžaly, Rusové zasaženým Patriotem. Co je pravda, není jasné." Informační válka v plném proudu.

x x x
Už jen týden bude k poslechu zdarma kompletní vydání radioknihy stanice ČRo Plus "Všechny cesty vedou k válce" loňské Novinářské křepelky reportéra Vojtěcha Boháče.
Mám rád tyhle autentické pohledy přímo z terénu, které dávají nahlédnout na problémy a životy obyčejných lidí za kulisami běžných mediálních informací. Také proto mám ve svých záložkách odkaz na Facebook Lucie Sulovské, zvláště pak na album "válka", u něhož se za každým obrázkem skrývá zajímavý text, většinou překladové věci z ruských zdrojů.
x x x
Počasí nebylo nic moc, a tak jsem měl dost času na surfování hotelovou kabelovou televizí, v níž chyběly anglickojazyčné zpravodajské stanice, ale byly tu vedle místních programů také stanice francouzské a německé, jeden Eurosport a Euronews a k tomu ještě čínská vládní CGTN. V sobotu 13. května jsem na F2 mohl zhlédnout letošní ročník Velké ceny Eurovize v Liverpoolu (náhrada za Ukrajinu, která vloni vyhrála). Na viděnou opět za rok, tentokráte ve Švédsku.
x x x
Ovšem víkendovým hitem zpravodajství kabelových kanálů byly prezidentské volby v Turecku, kde to Tayyip Erdogan nezvládl na první pokus, když do nadpoloviční většiny mu chybělo půl procenta. Vzhledem k tomu, že ho volilo 49.51% voličů a jeho soupeř Kemal Kilicdaroglu dostal jen 44.88%, tak to má v druhém kole Erdogan téměř jisté. Myslím, že řada světových politiků si - také s přihlédnutím k situaci na Ukrajině - docela oddechla. Stabilita je zkrátka stabilita, alespoň víme, co můžeme od koho co čekat.
x x x
Přes dvě hodiny trvala rozprava ve Sněmovně k návrhu na odvolání Daniela Köppla z funkce člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle mne příliš mnoho času na jeden marginální problém. Chválily se Köpplovy profesionální kvality, nějak se však zapomnělo, jak vedl Empresu a obhajoval její zpravodajství při návštěvě čínského prezidenta. Köppl nakonec odvolán..
x x x
Po deseti měsících od předložení vládou do Sněmovny byla včera schválena novela zákonů o Českém rozhlasu a České televizi, která mění způsob volby zdejších tzv. mediálních rad, do něhož se zapojí také Senát. Opozice prosadila posunutí účinnosti zákona až na říjen, aby nového ředitele České televize volila ještě stávající Rada ČT.
x x x
Tato Rada ČT mezitím na včerejším zasedání provedla užší výběr z osmi přihlášených kandidátů na místo nového ředitele ČT. Do dalšího kola postupují: Petr Dvořák (12 hlasů), Pavel Hřídel (9 hlasů), Martin Konrád (14 hlasů), Jan Souček (14 hlasů) a Jan Štern (9 hlasů). Kdo je kdo - viz lupa.cz.
x x x
Letos po dlouhých letech pravidelné docházky mne minul pražský knižní veletrh Svět knihy 2023. Škoda, že ze zdejších akcí nejsou záznamy.

Kdysi jsem navštěvoval také každoroční konferenci Internet ve státní správě a samosprávě ISSS, letos 15. a 16. května. Na rozdíl od Světa knihy, tady se člověk dostane k prezentacím a audiozáznamům z jednání. Tak jsem si mohl prohlédnout prezentaci nově vzniklé Digitální a informační agentury. Přiznám se, že na mne je těch zkratek a nových digitálních služeb už nějak příliš.

| nahoru |

1. 5. 2023
Dnes v pondělí 1. května Česká televize oslavila výročí 70 let od prvního televizního vysílání v Československu.

Před dvaceti lety jsem pro Lidové noviny sepsal na šest pokračování stručnou historii české televize v kostce. K přečtení zde.
Když v roce 2003 Česká televize vydala publikaci Prvních 10 let České televize, napsal jsem k ní úvod.
V obou případech se vysílání České televize v té době omezovalo na pouhé dva celostátní programy a webová stránnka české televize měla ještě adresu www.czech-tv.cz. Od té doby se svět audiovize, jejíž součástí je televizní vysílání, neuvěřitelně změnil.

Také proto jsem zvědav na výroční publikaci "70 let stále spolu", která prý bude k mání na eshopu ČT. Zatím tam není. Samozřejmě si ji koupím.

x x x
Včera jsem zhlédl jsem poslední díl seriálu Volha. Setkal jsem se s diváckým ohlasem, podle něhož je ten seriál "nejen špatný, ale i prolhaný." Proč s tímto názorem v zásadě souhlasím, pokusím se vysvětlit v samostatném příspěvku Louče.
| nahoru |