Aktuality Louče
377
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2023... ARCHIV     TÉMATA
24. 6. 2023
Prigožin, Rostov, 23.6.2023Událost dne: Prigožinova vzpoura proti vedení ruské armády je potvrzeným faktem. Dnes ráno ho Putin v mimořádném projevu označil za zrádce. Já bych však předčasně nejásal, uvidíme, jak se věci vyvinou.
Mne by například zajímalo, kdo na tomto videu má navrch - zda Prigožin nebo ruští generálové, se kterými se Prigožin v Rostovu sešel (originál z Telegramu). Asi sepíšu další Ukrajinské přemítání.
x x x
Začnu odzadu. Proruští hackeři ve čtvrtek 22. června napadli web Českého rozhlasu, v den, kdy se tady konala mezinárodní konference o roli médií při ruské agresi proti Ukrajině "Média a Ukrajina". Náhradní kanál pro přenos poskytl YouTube. Na začátku tady promluvil a také debatoval prezident Petr Pavel, který v posledních dnech vystupoval často na veřejnosti - a tím také i v médiích.
x x x
Dne 13. června navštívil Sněmovnu a promluvil tady k poslancům. Další den 14. června poskytl rozhovor Rádiu Svobodná Evropa, když otevíral jeho nové studio v Praze. Svým výrokem o nezbytnosti být ostražitý ve vztahu k Rusům žijícím a podnikajícím v Evropě v závěru rozhovoru nahrál na smeč primitivní ruské propagandě.

Televize Prima 15. června vysílala celý den na svém zpravodajském kanále speciál 100 dní na Hradě. Tento den Pavel uspořádal na Hradě tiskový brífink a o tři dny později 18. června byl hostem Partie Terezie Tománkové.

Přepis tohoto rozhovoru však na prezidentském webu hrad.cz chybí. Stejně jako jakákoli zmínka o rozhovoru ve Svobodné Evropě. Když svoji řeč prezident tiskovému odboru nedodá na papíře, tak se to asi na web nedostane. To se za Zemana ani za Klause nestávalo.

Naštěstí to nebyl případ dalších projevů, když 20. června Pavel promluvil na konferenci "Naše bezpečnost není samozřejmost" a tentýž den pronesl projev na slavnostním shromáždění k 30. výročí ČR 20. června (opožděno o pět a půl měsíce, neboť se prý čekalo na nového prezidenta). Opožděné bylo i jmenování profesora Fajta, kterému odmítl Zeman vystavit jmenovací dekret, což Petr Pavel 21. června v rámci jmenování nových profesorů napravil.

x x x
Možná pod vlivem této mimořádné prezidentské aktivity se Jakub Železný rozhodl na Twitteru zviditelnit a ve středu 21. června vyzval prezidenta, aby zvážil, zda 21. srpna bude uctívat památku obětí srpnové invaze roku 1968, když "jste dobrovolně přísahal, že budete stát pevně po boku Sovětské armády." Doplněno screenshotem textu přísahy vojáka ČSSR.
Zviditelnění se povedlo - k dnešku téměř 700 tisíc zobrazení. Ovšem tisícovky reakcí nebyly pro Jakuba nijak příznivé. Kdosi na něj vytáhl jeho účinkování na česko-ruských plesech.

Já osobně jsem měl sto chutí Jakubovi připomenout, že nejlepší příklad a vysvětlení, jak se ze Šavlů stávají Pavlové, by mohl nalézt ve své rodině. Ale pak jsem onen doličný obrazový Vladimír Železný, první pionýr Prahy v roce 1959důkaz z roku 1959 doplněný Slibem Pionýra na twitter nedal.

x x x
Překvapilo mě, že šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, který se vystupování v médiích spíše vyhýbá, poskytl velký rozhovor Deníku N, a to v souvislosti s aférou Wollner/Fridrichová, kterou jsem zatím v Louči nekomentoval (obvinění ze sexuálního harrasmentu Wollnera a z bossingu Fridrichové, Wollner to neustál a odešel z ČT, Fridrichová zůstala).
Detaily viz předlouhý text Deníku N. Na tuhle mnohomluvnost současné (internetové) žurnalistiky si stále nemohu nějak zvyknout. Když jsem to napsal na Twitter, našli se lidé, kteří se mnou souhlasili.
x x x
Šámalovu ochotu vystupovat v médiích si vysvětluji tak, že jeho dny ve vedení zpravodajství ČT budou s příchodem nového ředitele možná asi sečteny, takže už nemusí být nijak opatrný. Podle mého názoru zvolení Jana Součka ředitelem ČT bylo kamenem hozeným do klidných, podle některých názorů až příliš stojatých, vod rybníku České televize. Otázkou je, zda tohle vlnění přinese nějaké pozitivní výsledky, jestliže - jak upozornil David Klimeš - "zda se Souček bude moci od Dvořáka nějak výrazně odlišit, to ale paradoxně nerozhodne nový generální ředitel... Rozhodnou to politici. Z jednoduchého důvodu. Nejsou peníze, a když nejsou peníze, každý manažer nakonec musí dělat velmi podobné věci."

Petr Fischer je v tomto ohledu optimističtější. Souček prý obrátí současné pořadí ČT "bavit, informovat, vzdělávat" na "informovat, vzdělávat, bavit." Myslím, že tento optimismus je trochu předčasný.
Co však vypadá slibně, je Součkův tlak na novou definici televizního poplatku, jehož současná konstrukce je neudržitelná. V této souvislosti by se mohlo pozitivně projevit některými politiky vítané "oddvořákování televize", která při volání o pomoc při řešení problémů vysílání veřejné služby narážela na politické scéně na chladný nezájem a tvrdou zeď odmítání odkazující na neochotu Petra Dvořáka politikům ve zpravodajství nadstandardně vyjít vstříc.

A tak si myslím, že "hlavním leitmotivem" ředitelování Jana Součka - jak to on sám vyjádřil - bude "změna komunikace." Otázkou, zda za tuto změnu komunikace, na jejímž konci by mohla být reforma financování ČT, nebude muset Souček zaplatit změnami ve zpravodajství a publicistice, které by politikům vyhovovaly. Jeho několikrát opakovaný odkaz na potřebný restart v pořadu Reportéři ČT24 cosi naznačuje.

x x x
Svérázně pochopila výuku mediální gramotnosti učitelka Marie Bednářová, která vloni v dubnu v jedné pražské škole recitovala nesmysly a lži ruské propagandy o válce na Ukrajině, což si jeden ze žáků nahrál a jeden z rodičů na ni podal trestní oznámení z trestného činu - podpory genocidia (§ 400). Obvodní soud pro Prahu 6 ve čtvrtek 22. června učitelku osvobodil, neboť její názory, jakkoli pochybené, neměly povahu trestného činu.
Naprostý souhlas. Kdyby byla blbost trestná, možná by si Marie Bednářová - alespoň podle jejích citovaných výroků - nějaký trest zasloužila. Ale takhle jen mohu souhlasit s Jindřichem Šídlem, který nechápe, "proč to někdo hnal před trestní soud".

Marii Bednářovou podpořilo neformální společenství PRAK parazitující na jménu regulérního spolku PRAK, který podporuje prevenci kriminality. Člen společenství Pavel Kalenda zorganizoval na podporu Marie Bednářové sbírku, na jejíž transparentní účet již došlo téměř půl milionu Kč. Marie Bednářová z toho dostal něco kolem dvě stě tisíc (živobytí, veterina, oftalmologie, laboratoř) čtyřicet tisíc šlo na právní výlohy a šedesát tisíc padlo jako záloha na 15tiprocentní daň.

Tedy zcela normální kauza v normální demokratické společnosti, jejíž existenci členové společenství PRAK (Skála, Rajchl, Procházková) neustále napadají a zpochybňují.

x x x
Jako každý rok, také letos se konala na Kavčích horách konference Digimedia, jejíž hlavní příspěvky umístil na web Honza Potůček.
Zaujala mě prezentace Jiřího Grunda z Asociace provozovatelů mobilních sítí, kterou se snažil dokázat, že "Internet je hlavní z hlediska sledování videoobsahu", za čímž tuším lobbing pro uvolnění současných vysílacích televizních frekvencí ve prospěch telekomunikačních služeb. Jenomže co s domácnostmi, které stále sledují televizi přes anténu (56%)?
x x x
Abych nezapomněl - Na 45. sjezdu českých sociálních demokratů 11. června se opětovně stal předsedou Michal Šmarda. ČSSD (Česká strana sociálně demokratická) se zároveň přejmenovala na SOCDEM (Sociální demokracie) a změnila své logo. Jak poznamenal Petr Honzejk: "Změnou značky z Lady Nivy Jeep neuděláš."
| nahoru |

7. 6. 2023
V pátek 2. června přijali premiér Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš pozvání prezidenta na Hrad, od něhož si Petr Pavel sliboval zlepšení vztahů mezi vládou a opozicí.
Jak ukázala následná tisková konference, a také tisková konference - Hrad 2. června 2023výraz Andreje Babiše, k nějakému smíření zde nedošlo.
Což potvrdil přímý mediální souboj obou politiků v pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě 4. června.
Jak poznamenal komentátor Lukáš Jelínek: "Kdo čekal, že přijdou zklidnění a konstruktivně naladění, byl vedle jak ta jedle. Došlo na tradiční šermování, kdo za co může, na účelově používané grafy, na obviňování ze lží i na hloupé vtipy hraničící s urážkami."

Bída české politiky pokračuje. Opozice na zítřejší mimořádnou schůzi sněmovny s programem: "změna valorizace a předčasných odchodů do důchodu" opět chystá spacáky. Důvod? Primitivní populismus: "Bráníme naše důchodce", prohlásila Alena Schillerová.

x x x
Protržení Kachovské přehrady na Dněpru v noci na 6. června je dalším milníkem války na Ukrajině, jejíž brutalita překonává všechna dosavadní měřítka. Kdo zaminovanou přehradní hráz a elektrárnu vyhodil do povětří, a jak k tomu došlo, není - podobně jako u Nord Streamu - zcela a stoprocentně jasné.
Rusové z výbuchu obviňují Ukrajince, Ukrajinci tvrdí, že nálože odpálili Rusové. Hybridní informační a dezinformační válka je opět v plném proudu.

Vyslechl jsem téměř celý průběh mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN k události. Ruský delegát téměř bez zájmu a zaujetí oddrmolil napsaný propagandistický text, kterému snad ani on sám nevěří. Žádný ze stálých členů RB ruské stanovisko nepodpořil. Jako hlavní příčinu této humanitární katastrofy označili ruskou agresi proti Ukrajině porušující mezinárodní právo, aniž by pak zcela konkrétně pojmenovali bezprostředního viníka zničení přehrady (jako to učinily Albánie, Polsko, pobaltské republiky). Čína vyzvala k mírovému jednání.

Zaujal mě průběh událostí, jak jej popsaly některé ukrajinské zdroje a také exvelvyslanec Vladimír Votápek na CNN Prima News: Z obavy před očekávanou ukrajinskou ofenzívou Rusové chtěli pustit po Dněpru velkou vodu, která by zatopila ostrůvky v ústí řeky obsazené Ukrajinci, které mohly být předmostím chystaného útoku. Věc se jim však vymkla z rukou. Komentátoři se shodují v tom, že protržení přehrady zhoršilo válečnou situaci obou stran.

x x x
Od prvního října bude mít Česká televize nového ředitele - Jana Součka, dosavadního šéfa brněnského studia ČT. Rozhodlo dnešní hlasování Rady ČT. V prvním kole dostal Souček od patnácti členů Rady ČT osm hlasů, v druhém kole devět hlasů. Po hodinovém dohadování se dva ze šesti podporovatelů Petra Dvořáka přiklonili na stranu Jana Součka.
Manažera střídá právník. Změna je život. Možná je to tak dobře, i když Murphyho zákony tvrdí opak.
Hodnocení všech pěti kandidátů již v předstihu sepsal Filip Rožánek, který průběh volby dnes zachytil v online přenosu.

Sledování přenosu jednání Rady ČT mě přesvědčilo, že Jan Souček televizi "umí" a něco o ní ví, což je dobře, protože nějakého politického mimoně si tenhle podnik nezaslouží. Otázkou však je, jak s novou funkcí naloží a jaké lidi si sebou přivede.
Petra Dvořáka není třeba litovat, své si odvedl. Jeho zásluhy za konsolidaci a dobré vedení provozu ČT jsou nesporné, i když v poslední době se mi zdálo, že ČT stagnuje a nehýbe se kupředu.

x x x
Jaromír Nohavica dnes oslavil sedmdesátku, v některých médiích jen okrajově. Neboť jak napsal Jindřich Göth na idnes.cz: "Ve veřejnoprávních médiích dnes na Nohavicovy písně narazíte zřídka, přestože koncerty mívá bard z Těšína beznadějně vyprodané. Pokud se ho zastanete, označí vás vzorní spoluobčané za ruského švába, ale v soukromí vám mnozí přiznají, že si bez jeho písní neumějí představit své mládí ani stáří..."
x x x
Henry Kissinger se dožil sta let. Někdejší moderátor pořadu CBS Nightline Ted Koppel (83 let) s ním natočil zajímavý rozhovor. Zaujalo mě, jak se Kissinger rozčílil při zmínce o bombardování Kambodže: "Podívejte, děláte rozhovor se mnou, protože je mi sto let, a vy sem přinášíte události šedesát let staré. Musíte vědět, že tehdy to byl nezbytný krok. Nyní mladá generace kolem toho vyvolává emoce. Měli by o tom přemýšlet a něco vědět. "
Což je věčný problém nás, pamětníků, když pozorujeme, jak se minulé události hodnotí současnými zjednodušenými pohledy.
| nahoru |



CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz