Aktuality Louče
66
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz www.parabola.cz, www.nadaceperoutka.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 15.2.-8.3.2002... ARCHIV     TÉMATA

7.3.2002 - Šéfredaktor MF DNES Pavel Šafr dnes na Mediareportu publikuje zásadní materiál Proti proudu masových emocí, ve kterém obhajuje redakční politiku svého listu ve věci diskuse o Benešových dekretech. Podle mého názoru každý, kdo o této tematice chce psát, by si měl přečíst dokumenty zde, případně nahlédnout do projevu Edvarda Beneše zde. A možná by si také mohl prostudovat Mnichovskou dohodu a diskusi o ní zde. O vypouštění smogu do Střední Evropy dnes píše v LN také Jiří Dienstbier. Kdysi jsem k tématu napsal úvahu "Nesmiřitelné vzpomínky", kterou publikoval Neviditelný pes. Ten však své archivy zlikvidoval, takže se pokusím najít originál někde doma na počítači. DODATEK 8.3.: Už jsem ten článek našel a umístil zde.
Dále krátká bilance minulých dnů:

 • Rada RTV v úterý 5.3. nerozhodla o licenci pro Galaxii Sport, ale vyžádala si posudky na skrytou reklamu na Korunní kyselku v pořadu Volejte řediteli.
 • Lidové noviny napsaly o tom, že se Ivan Langer minulý týden sešel s Jiřím Šmejcem.
 • ČSOB dementovala zprávy, že by chtěla koupit Super. Mluvčí ČSOB Milan Tománek tvrdí, že s redaktory Týdne žertoval.
 • Případ Syndikát novinářů a Pařížská inspiroval k článku nejen mne. Na serveru virtually ho komentovala Jana Dědečková (ale spíše Petr Žantovský, který byl kdysi vicesyndikem a zná detaily). Z druhé strany se na záležitost podíval Miroslav Jelínek v Hospodářských novinách.
 • Můj mateřský vydavatelský dům Economia na serveru ihned.cz otevřel stránku o volbách, na které se můžeme přesvědčit, jak rychle se mění preference podle výzkumů veřejného mínění, nebo kdo a kde kandiduje. Zatím jsem podobnou stránku jinde na internetu nenašel.

  | nahoru |

  1.3.2002 - Téměř všechny důležité mediální události uplynulých dvou týdnů zaregistroval Jan Potůček na www.radiotv.cz. Takže já se vracím jenom k těm, které se tematicky vážou k Louči.

 • Potvrzuje se zpráva, že ČSOB vzdala boj s Domeanou a Ivanem Zachem o Primu TV, neboť měla na IPB Pojišťovně a na Českomoravském penzijním fondu větší zájem. Napsal o tom Martin Jašminský v MF DNES.
 • Ve dnech 24.-26.2. se v Praze konala 3. výroční konference ČAKK s názvem Czech Broadband CACC 2002. Webová stránka CAKK má sice nový design, ale obsah potřebuje aktualizovat. Jak jsem z diskusí pochopil, ČAKK by byla ráda, kdyby se přijal nový zákon o elektronické komunikaci, odpovídající konvergenci telekomunikací a médií a také poslední legislativě EU, ministerstvo dopravy však slibuje jenom novelu telekomunikačního zákona a to ještě až po volbách.
 • Na konferenci ČAKK proběhla prezentace programu Galaxie Sport, který kabelářům sliboval, že to od 1. dubna rozjede. Kromě již nakoupených sportovních práv, o kterých jsem psal kdysi v článku pro HN, si Martin Kindernay (vlastně ředitel Galaxie Sport Jiří Hojgr) zajistil i přenosy z Wimbledonu. Informace o zahájení nového programu je i v tomto tiskovém prohlášení.
  Jediné, co Galaxii Sport chybí, je licence. Na satelit by se nový program mohl dostat buď registrací v případě, kdyby retransloval své terestrické vysílání (ale tam jsou problémy s TV3), nebo tím, že dostane novou licenci pro satelitní a kabelové vysílání. Ta je jednoduchá a téměř nároková, zvláště pokud v žádosti nebude figurovat Kindernay, neboť ten by podmínkám paragrafu 13 (například nemít majetek v konkursu) nevyhovoval. Rada bude o ní rozhodovat toto úterý 5. března.
 • Mediální zastupitelství ArboMedia zveřejnilo odhady reklamního trhu na rok 2002. Ve formátu PDF jsou zde.
  | nahoru |

  25.2.2002 - OPRAVA!! Rada RTV nepřidělila kanály 9, 11 a 46 v rámci krátkodobé 60tidenní licence České mediální společnosti, rada pouze tyto kanály RTV Galaxii odebrala ;-). V zápise RRTV jsem přehlédl, že se hlasovalo pouze o návrhu č.4 (omezit rozsah vysílání), zatímco návrh číslo 5 (přidělit krátkodobou licenci) spadl pod stůl. Čtenářům Louče se omlouvám.

  | nahoru |

  21.2.2002 - Pro úplnost zaznamenávám do kroniky Louče události minulých dnů.

 • - Když jsem minulý týden upozornil na hulvátství Miloše Zemana vůči novinářům, netušil jsem, že tento rys svého chování uplatní i na mezinárodní scéně. David Smoljak v dnešní MF DNES trefně přirovnal Zemana k Jelcinovi na konci jeho vládnutí.
 • - Nebezpečí odebrání žilinské frekvence pro JOJ TV pominulo, když Nejvyšší soud zrušil předběžné opatření, které mělo blokovat licenci na 52. kanál. Jak velký dosah má tento kanál, je možné se přesvědčit zde.
 • - Zvláštní materiál, na jehož sepsání bohužel nemám čas, by si zasloužil vývoj kolem TV3. O tom, co se vlastně děje, se dozvídáme buď ze zpožděných zápisů RRTV, (zde je poslední ze začátku února), nebo ze stručných tiskových zpráv. Dochází tak k zajímavému jevu, že veřejnost dostává aktuální informaci jenom o tom, co rada uzná za vhodné. Takže teprve nyní se dozvídáme (bod 10 zápisu), že RTV Galaxie, na kterou tak bezproblematicky Rada vloni převedla licenci Martina Kindernaye, nyní o své kmitočty v Praze a Hradci Králové přichází, neboť kanály 9, 11 a 46 rada přidělila v rámci krátkodobé 60tidenní licence České mediální společnosti, což jest bývalý partner Kindernaye. Tento alibismus je do nebe volající. Rada dobře ví, že Česká mediální na ty kmitočty jen tak brzy nedosáhne.
  Jsem z toho jelen. Jak Rada může „omezit rozsah vysílání RTV Galaxie“ (viz znění bodu 10), když před dvěma měsíci oprávnění k vysílání RTV Galaxie odebrala tím, že jí zrušila licenci. Já vím, to rozhodnutí stále není pravomocné. Ale co má znamenat tato šaškárna s “omezováním rozsahu vysílání“, které je de facto jeho rušením, protože tím pádem RTV Galaxii už žádný kmitočet nezbývá (55. kanál Malešice odebrán již dříve).
  Ve věci TV3 se jednalo (viz bod 20) také o žádosti změnit licenční podmínky RTV Galaxie, které by ji odpoutaly od TV3 a.s., což Rada opět zamítla. Zrušit TV3 alespoň na obrazovce se však Kindernayovi podařilo tím, že Rada nerozhodla o jeho žádosti v zákonné lhůtě.

  | nahoru |

  19.2.2002 - Dnešní mediální strana HN je věnována Slovensku a nové JOJ TV, která začne vysílat 2.3. . Jako obvykle jsem se doma rozepsal do epické šíře vhodné pro internet, takže jsem v redakci strávil odpoledne krácením napsaného textu do požadovaného formátu. Zde je můj výchozí text a na tomto serveru je otištěná verze (bohužel zcela jiná - viz dodatek).
  Ale jak věc vypadá, nebude to s JOJ tak jednoduché. Můj slovenský zdroj mi včera večer sdělil, že přidělení klíčové frekvence v Žilině s velkým výkonem, napadla soudní akcí Markíza s podporou CME. Dnes o žilinském kanálu bude jednat slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu. Kdyby se ze Žiliny nevysílalo, byla by to pro JOJ dosti velká újma.
  DODATEK 19.2. 10.00: Výše uvedený text jsem psal včera večer a dal jsem mu dnešní datum, aniž jsem tušil, že informaci o rozhodnutí Nejvyššího soudu, který pozastavil přidělení licence na vysílač v Žilině, získá také zpravodaj HN Luboš Palata. A tak můj původní text byl silně upraven, bohužel tak, že s ním nemohu souhlasit. Takhle ten článek v HN vypadá, jakoby JOJ TV na Slovensku skončila (slibná česká investice se ocitla v troskách) a že sobotní galashow 2.3. je ohrožena. Podle mého názoru tomu tak nebude. JOJ TV bude, jenom ta Žilina nebude vysílat.

  | nahoru |

  15.2.2002 - Dodatečně v Louči uvádím, že před dvěma dny ve středu 13.2. oslavil Internet u nás své desáté narozeniny. Server www.lupa.cz se k výročí vrací články Pavla Satrapy a Jiřího Peterky.
  V této souvislosti bych rád připomněl, že zcela prvním českým internetovým periodikem byl e-mailový zpravodajský servis Carolina, který Fakulta sociálních věd začala vydávat již v říjnu 1991. Od roku 1995 jsem pomáhal organizovat anglickou verzi, se kterou jsme se rozloučili vloni tímto vydáním.

 • Miroslav Jandora mě upozornil na to, že od minulého týdne je nedostupný server Jany Bobošíkové www.interview21.cz. Zřejmě skončil.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.