Aktuality Louče
150
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, potucek.blogspot.com, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 21.-6.-1.7.2005... ARCHIV     TÉMATA

1.7.2005 - Téměř hodinu se včera diskutovalo k digitální novele vysílacího zákona, aby dnes ráno Sněmovna odhlasovala, že se novela vrátí do výborů a druhé čtení se zopakuje po prázdninách. Jak uvedl poslanec Pleva, k novele se sešlo 327 pozměňovacích návrhů na 110 stranách textu.

 • - Začínají prázdniny, na které se odebere i Louč, oslavující dnes páté narozeniny. Už jsem nechtěl nic psát, ale dnešní článek Petra Macha v MF Dnes mě vyprovokoval k polemice.
  | nahoru |

  29.6.2005 - Všechno je trochu jinak, než jsem psal před týdnem. Noví členové Rady ČT se volili tajně, nikoli veřejně jako dřív, takže padla i výhoda seřazení na seznamu, který předložil Sněmovně její volební výbor. Ze 172 odevzdaných hlasů jich nadpoloviční většinu získaly Helena Fibingerová (126), Alena Svobodová (98) a Jiří Baumruk (93). Do druhého kola se dostali Jan Brandejs, Radek Mezulánik, Ladislav Miller a Milan Bouška, což znamená, že do Rady se nedostanou kandidáti Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Pavel Drtina a Petr Štěpánek. Propadl i bývalý předseda Rady ČT Jan Mrzena, jakož i kandidát Syndikátu novinářů Jindřich Beránek.

 • - 16:15 hod: Poslanci rozhodli: ČT přijde o reklamu, TV poplatek se bude zvyšovat od 100 Kč (hned) přes 120 Kč (od ledna 2007) do 135 Kč (2008). Valorizace dle inflace byla zamítnuta, na poplatníky přijde přísnost. Každý odběratel elektřiny bude muset dokazovat, že nemá R a TV přijímač. (O tomto systému výběru v zahraničí psala Louč už před dvěma roky.) O reklamě na ČT se hlasovalo třikrát (NE, ANO, NE), poslanci odcházeli, takže nakonec jich při hlasování o této klíčové otázce bylo přihlášeno jen 134. Český rozhlas dostane 45 Kč (dosud 37 Kč) bez valorizace a bez dalšího navyšování.
  | nahoru |

  24.6.2005 - Už před rokem se Adam Javůrek na lupa.cz zamýšlel nad tím, že některá „stará média“ v zahraničí využívají potenciál blogů, zatímco u nás (s nepravidelnou výjimkou Baldachýna) tak nečiní. Nedávno známý německý týdeník Focus rozšířil svoji internetovou verzi o sedm „osobnostních“ blogů, z nichž jeden píše golfista Alex Čejka.

  | nahoru |

  23.6.2005 - Příští úterý 28.6. bude Sněmovna volit chybějícího člena RRTV a pět členů Rady ČT. Podle novely zákona o ČT, která změnila i jednací řád Poslanecké sněmovny, volební výbor PSP předkládá plénu Sněmovny kandidátku, na které je třikrát více lidí, než je třeba do Rady ČT zvolit. Až dosud se vždy hlasovalo o lidech v pořadí, jak je kandidátka uvedla. Když se naplnil počet, dále se už nehlasovalo. Takže největší šance mají ti, co jsou vepředu. Letmý pohled na kandidátku nám říká, že Petr Štěpánek, který je až na třináctém místě, asi příliš šancí nemá.
  Kdo se umístil na prvních místech? Ti, které volební výbor volil jednomyslně, a kteří se pak seřadili abecedně od Baumruka až po Sojku. Zbylých šest sice dostalo nadpoloviční většinu hlasů, nikoli však všechny hlasy. Podíváme-li se na složení první devítky, zjistíme, že víceméně odráží sněmovní proporce na základě politických dohod, jak o tom ostatně psal již týdeník Respekt.

  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.