Aktuality Louče
151
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, blog.vozovna.cz, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 2.-31.7.2005... ARCHIV     TÉMATA

31.7.2005 - CzechTek se stal mediální událostí víkendu. A nejen proto, že zde zahynul jeden člověk, ale také proto, že se při této události střetla práva a povinnosti jednotlivce s právy a povinnostmi státu.
Média teď mají těžkou, přetěžkou úlohu, aby neztratila kritický odstup a informovala tak, aby si čtenář, divák, posluchač mohl udělat SVŮJ VLASTNÍ názor na věc, a ne aby mu byl názor oktrojován. Tedy nestranit ani technařům, ani policii, pokusit se vyjít z principů, na jejichž základech stojí standardní demokratická společnost. Například, že občan je svoboden a neměl by být omezován ve svých právech, pokud neporušuje zákon, ale také že soukromý majetek by měl být chráněn státní mocí. Na druhé straně, že policie by měla být profesionální, zasahovat organizovaně, věcně, klidně, a bez emocí, aniž by způsobovala komukoli újmu na majetku a na zdraví atd. atd.

 • Návštěvnost Louče se díky CzechTeku zvedla o sto procent. Zasloužil se o to loňský článek Louče, ve kterém je zmínka o panu Constantinu Pleském z firmy Agro kraun, který údajně technařům louku na CzechTek pronajal. Bylo by zajímavé vědět, za kolik?
 • Při informacích o CzechTeku se mi internetová média zdají být líná a nepohotová, i když je trochu chápu. Deníky si svoje původní zpravodajství šetří až do tištěných vydání, nechtějí, aby z jejich internetových stránek konkurence opisovala.
 • Tento text jsem chtěl původně umístit na blog Pěna dní, ale bloguje.cz je teď (v neděli odpoledne) přetížený návštěvností blogem czechtek.bloguje, takže opět přišla ke slovu stará diluviální, ale spolehlivá louč.
  | nahoru |

  26.7.2005 - Před dvěma dny zemřel ministr kultury Pavel Dostál. O mrtvých jen dobře. Svým vztahem k domácí kulturní scéně a tím, jak se jeho osobnost vymykala šabloně politika-byrokrata, mi občas připomínal francouzského ministra Jacques Langa. Na rozdíl od něj však neměl podporu své strany a své vlády, což by měl vzít v úvahu každý, kdo bude bilancovat sedm let jeho ministrování.

 • Aby si autor Louče odpočinul na dovolené od závažných textů, pořídil si na prázdniny nezávaz(ž)ný blog Pěna dní.
  | nahoru |

  13.7.2005 - Poslední léta jsem vždy v červenci sepsal jakousi bilanční úvahu: Rok života s Loučí, Louč po dvou letech, Tři roky s Loučí, Čtyři roky s Loučí.
  Letos jsem chystal napsat úvahu na téma „Pět let a dost“, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Výroční bilanci Pět let Louče tak napsali za mě jiní – konkrétně Ivan Jemelka na Českých médiích. Díky za projevený zájem.

  | nahoru |

  11.7.2005 - Britská policie i britská média byly v očích veřejnosti hodnoceny převážně kladně za to, jak reagovaly na teroristické útoky v Londýně minuly čtvrtek (7.7.). Když Londýňané chtěli vědět, co se děje, nejčastěji se obraceli na webovou stránku BBC, která na sebe strhla třetinu návštěvnosti internetovych informačních serverů.

  | nahoru |

  7.7.2005 - Věta „konzervativní politik Václav Klaus a jeho přičinliví žáci dělají vše pro to, aby české vysílání veřejné služby co nejvíce umenšili, případně sprovodili ze světa“ v polemickém článku "Petr Mach - učenlivý žák Václava Klause" vyvolala reakci prezidentova tajemníka Ladislava Jakla. V zaslaném e-mailu se táže: „Máte pro své tvrzení jinou oporu, než jeden citát Václava Klause z období televizní vzpoury před pěti lety? Já se totiž domnívám, že prezident republiky v tomto směru nejen nedělá „vše“, ale že dokonce nedělá vůbec nic. A dost mě to na něj mrzí. Ale třeba mě přesvědčíte, že mu křivdím.“
  Musím dát Ladislavu Jaklovi za pravdu v tom, že jedinou oporou mého tvrzení je citát starý čtyři a půl roku, a že Václav Klaus se osobně o umenšování významu vysílání veřejné služby nijak nezasazuje. Nemá to zapotřebí, stačí, že umenšovatelům poskytuje ideologickou podporu svými názory na trh jako na univerzální prostředek zajištění všech potřeb společnosti. Uznávám také, že jsem při formulaci zmíněné věty nebyl zcela přesný, její přísudek měl mít minulý čas, který by pokryl období Klausovy vlády 1992-1997, v němž k onomu umenšování docházelo (viz např. novely vysílacího zákona 36/1993 a 301/1995).

  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.