Aktuality Louče
197
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.6.2008... ARCHIV     TÉMATA

24.6.2008 Včera se ta informace nazývala zaručenou zprávou ze zákulisí, dnes je to už jisté: Pavel Šafr, bývalý šéfredaktor čtyř deníků (Český deník, Telegraf, Lidové noviny, MF Dnes), který se před deseti lety proslavil tím, že pronikavě zvedl upadající náklad Lidových novin, se stal šéfredaktorem týdeníku Reflex. Vystřídá Petra Bílka, který na šéfredaktorském místě v Reflexu strávil třináct let od ledna 1995. Pozadí této změny je podle mě dosti čitelné, stačí se podívat na prodané náklady Reflexu na jaře roku 2007 (cca 50 000) a letos (cca 46 000). Kam se čtenáři Reflexu poděli? Že by do Respektu? (prodaný náklad: jaro 2007 – cca 16 000, jaro 2008 – cca 26 000)

 • - V den, kdy kabelovka UPC hrdě prohlásila – překročili jsme stotisícovou hranici uživatelů hlasové služby „UPC telefon“, Telefónica O2 kontrovala tiskovou zprávou o tom, že O2TV se chystá na stotisícího zákazníka televizní služby IPTV. Jako by si konkurenti vzkazovali: vy mně sto tisíc, já vám taky sto tisíc.
  | nahoru |

  18.6.2008 Jak jsem se dozvěděl z tiskové zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) z dnešního dne, Television for Europe končí, přestože na své webové stránce oznamuje "Wir sind Europaweit in Kürze 2008 am Start. ...". Podivný podnik německého rádobybyznysmena, který chtěl přes den vysílat lifestylové vysílání, ale byl napojen na noční erotiku, o kterém jsem informoval již před rokem a také letos v lednu, nezačal do 365 dnů vysílat a licence mu propadá.

 • - Na stejném zasedání udělila RRTV licenci na vysílání televizního programu Prima klub. A to nejen pro kabelové a satelitní vysílání (jako například Nova Cinema), ale dokonce i pro digitální terestriku. Zda to bude tematický kanál, nebo digitální Prima "očištěná" od regionů, se teprve uvidí.
  (DODATEK 24.6.: podrobnosti licence popisuje Jan Potůček na digizone.cz)

  | nahoru |

  16.6.2008 Na fotbalovém mistrovství Evropy české mužstvo včera večer prohrálo s Turky 2:3. Prohra musela rozjasnit čelo sázkovým kanclářím a přidělat vrásky televizi Prima. Hodnota nakoupených vysílacích práv na Euro 2008 poklesne. Takovou sledovanost, jakou měla Prima včera večer, bude mít možná teprve až při finále, a kdo ví jestli.

 • - Zpětně zaznamenávám aféru se zveřejněním fotografií Jiřiny Bohdalové v deníku Aha! minulý týden. 77letá herečka udělala tu chybu, že si šla pověsit plavky na balkon v rouše Evině, a kdosi ji při tom vyfotografoval. Bulvár měl o čem psát. Zatímco za odhalená ňadra Petry Buzkové v deníku Super před sedmi lety anonymní fotograf inkasoval odměnu, deník Aha! tvrdí, že nahaté fotografie Jiřiny Bohdalové získal od pana Lubora zdarma. ;-)
  | nahoru |

  14.6.2008 V referendu, které se konalo ve čtvrtek 12. června, a jehož výsledky byly vyhlášeny v pátek třináctého, irští voliči se v poměru 53,4%/46,6% vyjádřili proti reformní Lisabonské smlouvě. Reforma EU se tímto odkládá. Prezident Václav Klaus okamžitě reagoval prohlášením: "Projekt Lisabonské smlouvy rozhodnutím irských voličů dnes skončil a v jeho ratifikaci již nelze pokračovat." Že tudy cesta asi nepovede, jsem pochopil také. Ale kudy by tedy měla vést? Nepokoušet se o žádnou reformu? Nadále přežívat s 27 komisaři a stále komplikovanějším systémem rozhodování? Nebo z EU raději vystoupit? To jsem se od našeho čelného státníka nedozvěděl.

 • Z konference DIGImedia 2008 ze čtvrtka 12.6. jsem si odnesl několik poznatků:.
  Za prvé: Vyslechl jsem odpovědi na dotazy, zda TV Nova a Prima TV přijmou nabízenou bonusovou licenci spolu s Technickým plánem přechodu zemského analogového na digitální vysílání podle zákona č. 304/2007 Sb., tj. zda se vzdají technických parametrů analogových licencí v souladu s TPP a ukončí analogové vysílání do roku 2010 (později upraveno na 2011). Ředitel Novy Petr Dvořák odpověděl: „Zeptejte se mě až 14. srpna, den předtím, než vyprší zákonná lhůta k vyjádření,“. Ředitel Primy Marek Singer uvedl: „Někdy koncem června budeme mít hotové analýzy, které předložíme vlastníkům.“ Jak jsem pochopil, v obou případech padne rozhodnutí mimo hranice této republiky.
  Za druhé: Z vystoupení německého hosta pana Gerharda Schaaseho, předsedy sdružení Deutsche TV-Plattform, jsem se dozvěděl, že v německých domácnostech je už jenom 25 procent televizorů s „klasickými“ CRT obrazovkami, zbytek domácností si pořídil LCD nebo plasmu. Jak vyplynulo z jeho prezentace, CRT obrazovky zmizí ze scény dříve, než se očekávalo. Teď už zbývá jenom zásobit nová elcédéčka a plazmy kvalitnějším obrazem, nejlépe ve vysokém HD rozlišení. Například TV Nova sice ve svém novém studiu HD obraz vyrábí, ovšem pak ho pro běžnou distribuci downgraduje, neboť šíření HD signálu - například přes satelit - je pro Novu neefektivní: vynaložené náklady se neodrážejí ve zvýšených výnosech. A když k tomu přičteme problémy s digitalizací (viz výše), je jasné, že na HD vysílání si ještě nějakou dobu budeme muset počkat.
 • - 11. června v 11 hodin 11 minut spustila svůj servis nová tisková agentura Mediafax, což jest podnik rumunského mediálního podnikatele Adriana Sarbua , který se rozhodl, že peníze, jež získal prodejem svých podílů v rumunských komerčních stanicích Lauderově CME, se pokusí rozmnožit podnikáním v Česku. Televize Nova, kterou z pověření akcionářů CME Sarbu vrcholově řídí, uvedla ve středu 11.6. v Televizních novinách o Mediafaxu promo příspěvek, v němž bylo jméno Adrian Sarbu taktně zamlčeno. Bude zajímavé sledovat, jak se bude Mediafax profilovat, a s čím chce na trhu uspět. Jako jeden z dodavatelů zpráv pro portál Novy tn.cz? Zaměří se více na zprávy z politiky, ekonomiky a sportu, nebo na zprávy ze společnosti? Nebo se bude nabízet jako PR agentura pro toho, kdo zaplatí? Dominantní tisková agentura ČTK se tak na trhu v krátkém časovém rozsahu setká s další konkurencí. Není tomu tak dávno, co vydavatel deníků Vltava-Labe-Press odřekl servis ČTK, a zásobuje se zprávami z vlastního zdroje s akronymem REBEL. Ten vznikl spojením slov Redakce Belgická. Rebel zásobuje zprávami jen média VLP, nikomu dalšímu své zpravodajství zatím nenabízí.
  | nahoru |

  2.6.2008 Včera zahájila vysílání nová zpravodajská televize Z1. Nemaje set-top box ani satelit a kabel, byl jsem odkázán na internet, který mě na adrese www.z1tv.cz příjemně překvapil. Kvalitu streamovaného videa zhodnotí lépe odborníci. Pro mne osobně je však web Z1 zcela určitě uživatelsky přátelštější než tn.cz. A to nejen kvůli tomu, že Z1 nabízí zpravodajský přehled v jedné minutě výhradně obrazově, zatímco Nova k tomu potřebuje žertující hlasatelku a 90 sekund. Webová stránka České televize ct24.cz tak dostává další konkurenci. Podle mého názoru však o tom, kdo z tohoto souboje vyjde vítězně, bude rozhodovat hlavně zpravodajský obsah.
  Včera večer po podvečerní bouřce s kroupami a přívalovým deštěm jsem kvůli zatopenému zlíchovskému tunelu zmeškal koncert Pražského jara. Schytal to i žižkovský vysílač, takže analogová ČT1 nebyla v Praze po tři hodiny vidět. Před půlnocí jsem si prohlédl všechny tři uvedené zpravodajské "televizní" weby. Video neměl nikdo, pokud nepočítáme krátkou zprávu Z1 ilustrovanou záběry ze soboty, podrobnější textovou zprávu měla jen ČT24. A tak nejpohotovější zpravodajství jsem našel na idnes.cz, včetně fotky ze zaplaveného vestibulu metra Můstek. Když nebudou aktuální zprávy, osobnosti, o jejichž kvalitách na Z1 nepochybuji, to nezachrání.

 • - Minulý týden jsem ve svém blogu na Aktuálně.cz komentoval trapas se záměnou Litvy za Lotyšsko při přátelském fotbalovém zápase v Praze. Připojil jsem k tomu úvahu o amatérismu v české zahraniční politice. V závěru své glosy jsem sice nebyl příliš adresný, ale včerejší vystoupení europoslance Zahradila v Otázkách Václava Moravce můj názor jen zkonkretizovalo a potvrdilo mé nejhorší obavy o úrovni našich elit. Mám na mysli jeho představu o tom, že reformní Lisabonská smlouva a americký radar v ČR mají pro českou budoucnost stejný význam, a že radar nám pomůže posílit naši suverenitu v integrované Evropě.
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd