Aktuality Louče
231
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.4.2011... ARCHIV     TÉMATA

27.4.2011 Jak se dalo očekávat, vláda včera přežila hlasování o důvěře (se skórem 84 pro, 114 proti vyslovení nedůvěry), proti vládě se postavily jen tři VeVerky (Huml, Kočí, Škárka). Sedmihodinovou benefici opozice při závěrečném hlasování zpestřil kníže Schwarzenberg (zapovídal se, nevnímal) a Daniel Korte svým pěveckým vystoupením.

 • Včera jsem také uzavřel roční účinkování v pozorovatelně Mediáře. První příspěvek jsem napsal přesně před rokem. Když PPF Média v září zavřel krám a starý Mediář, přetáhl jsem všechny příspěvky od dubna do srpna na Louč (viz archiv). Postupně hodlám zarchivovat do Louče i zbytek z restartovaného Mediáře.
 • V těchto dnech oslavil patnácté narozeniny Neviditelný pes Ondřeje Neffa. To mi připomíná, že za několik týdnů také já dosáhnu na internetovou občanku. Na internetu jsem začal publikovat na podzim 1996, v rubrice Neviditelného psa Britské listy. Psa jsem opustil někdy koncem roku 1997, Blisty pak v roce 2000, kdy jsem si vytvořil Louč. Jak jsem se dostal k internetu, jsem kdysi dávno popsal zde.
  | nahoru |

  21.4.2011 Dnes ráno skončila vládní krize. Prezident odevzdal dvěma novým ministrům - Janu Kubicemu (vnitro) a Radku Šmerdovi (doprava) - jmenovací dekrety. Radek John si na své antikorupčniocké místopředsednictví ještě musí počkat. Jak to vidím, hypotéky vítězí, VeVerky se k povelikonočnímu hlasování o vyslovení nedůvěry nepřipojí.

 • Filip Rožánek na svém blogu shromáždil 10 zajímavých mediálních přehmatů. Pod číslem čtyři zde uvádí neuvěřitelnou zprávu TV Joj o údajné kleptománii českého prezidenta. Jestli to TV Joj myslela vážně, pak to s médii jde skutečně velice velice z kopce.
  | nahoru |

  18.4.2011 Vládní krize pokračuje včetně vášnivé diskuse o tom, kdo a jak vlastně míchá českým politickým gulášem (Klaus? Kalousek? Bárta? kmotři?). Její průběh v podstatě potvrzuje dvě konstanty českého politického života, které jsem před pěti lety definoval v glose "Poučení z krizového vývoje české politiky aneb Dvě konstanty českého politického života". Cituji:
  ad 1) Politika se pro velkou část poslanců stala soukromým byznysem, nikoli prosazováním politických programů, obhajobou veřejného zájmu či zájmu voličů.
  ad 2) O osudu české vlády dnes více než politické strany rozhodují obchodní zájmy kapitálově silných skupin.
  Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které nás po Velikonocích čeká, bude pro mne testem o procentu zastoupení "hypotékových poslanců" v současném parlamentu a také ve straně Věci veřejné. Co je to "hypotékový poslanec"? Viz moji glosu.

 • Den otevřených dveří u příležitosti dvacátého výročí spojení Škody s Volkswagenem přilákalo o víkendu do mladoboleslavské automobilky 75 tisíc lidí. Ohlasy na výsledky této historické privatizace jsou vesměs kladné - v médiích i mezi lidmi. Škoda, že to v médiích nefunguje podobně jako v průmyslu. Kdyby tomu tak bylo, pak by česká média v zahraničním vlastnictví musela vypadat trochu jinak (mám na mysli kvalitu výsledného produktu).
 • Ve Finsku se včera odehrálo menší politické zemětřesení. Konzervativní populistická, nacionalistická a euroskeptická strana Opravdoví Finové (lepší překlad Perussuomalaiset než "Praví Finové") se s 19ti procenty stala třetí nejsilnější stranou, když od posledních voleb odlákala ostatním stranám patnáct procent voličů. Těším se na zítřejší katastrofické komentáře českých médií, zvláště od takových autorů (Zbyněk Petráček), kteří suverénně tvrdí, že Finsko po válce přijalo Marshallův plán. Pak se nebudu divit, když se dozvím, že konec eura je za dveřmi, a že Finsko je utajeným členem NATO. O Finsku jsem kdysi napsal srovnávací úvahu.
  | nahoru |

  13.4.2011 Mediální bouře spojená s krizí Věcí veřejných a celé vládní koalice se změnila v hurikán. Prohlášení stíhá prohlášení, tiskovka tiskovku. Naposledy kvůli zveřejnění tajně nahraného rozhovoru s Kristýnou Kočí, v němž - údajně záměrně mystifikačně - vysvětlovala svým kolegům ze severní Moravy politickou situaci, přičemž její výklad nebyl příliš lichotivý pro koaliční partnery VV, zvláště pak ODS, která údajně spolupracovala na vnitrostranické rebelii VV proti Vítu Bártovi. Vysvětlení této údajné mystifikace zůstala Kristýna Kočí divákům večerních Událostí, komentářů dlužna.

 • K polemice, kterou vyvolala moje glosa ke způsobu, jakým deník MF Dnes v pátek informoval o Vítu Bártovi, a na kterou jsem již odpověděl, ještě dodávám: Jak jsem pochopil, zástupce šéfredaktora Michala Musila se dotklo, že jsem psal o "podstrčených dokumentech", které "doputovaly" do redakce. Jak jsem se později dozvěděl, redakce na případu VV pracovala již delší dobu a vycházela také z vlastních shromážděných materiálů. Koneckonců, některé z materiálů byly veřejnosti známé už delší dobu, o čemž svědčí například vystoupení poslance Davida Ratha před hlasováním o důvěře vlády vloni v srpnu, v němž cituje z Bártova dopisu zaměstnancům firmy ABL.
 • Video z nedělního pořadu ČT "168 hodin", na němž Václav Klaus při návštěvě v Chile přesunuje do své kapsy na stole ležící psací náčiní (podle zpráv "pero", podle Václava Klause "pouze propiska"), se rozlétlo do světa, seznámili se s ním diváci CNN, čtenáři britského The Guardian a desítky dalších světových médií a zpravodajských serverů, jak je zmapoval pooh.cz. Rakouský Wirtschaftblatt to komentoval titulkem "Český prezident se nechtěně stal internetovou star".
  | nahoru |

  Respekt 4.4.2011 9.4.2011 Dnes jsem zakoupil hned troje noviny, abych si utřídil politickou reality show, která byla včera na ČT24 téměř v přímém přenosu (Bártova demise, Nečasova tiskovka, jednání K9, které skončilo odchodem VeVerek, když Nečas požadoval také demisi Johna a Dobeše, prezident váhající přijmout Bártovu demisi). Ze srdce mi promluvil kníže, který v Právu zopakoval to, co včera řekl v televizi. Parafrázuji: jaký je rozdíl mezi korumpováním poslanců z veřejných peněz (členství ve správních, dozorčích radách) a korupcí z vlastní šrajtofle? Je to systém, ve kterém jede mnoho dalších. Bárta je pitomec, který to (strategii, jak získáním politické moci posílit své ekonomické zájmy) napsal, ostatní si to myslí. Zajímavé blogy na toto téma napsali na Aktuálně.cz Jiří Svoboda a Jiří Havel.

  | nahoru |

  8.4.2011 Na českém mediálním moři zuří bouře, v níž se zmítá strana Věci veřejné a její neformální šéf Vít Bárta. Vše začalo v pondělí článkem v Respektu a vyvrcholilo dnes v pátek "speciálem" o Vítu Bártovi v MF Dnes. Vládní krize je za dveřmi. Speciál MF Dnes, kterým se v pořadu Hydepark dnes večer chlubil Jaroslav Kmenta, jsem okomentoval zvláštní glosou.

  | nahoru |

  1.4.2011 Je tu zase apríl. K utahování z důvěřivosti svých bližních už nestačí texty a obrázky, zapojuje se i video. Zde reportáž idnes.cz o zateplování katedrály svatého Víta v rámci projektu Zelená úsporám. Aktuálně.cz zase nabízí nahrávku ministra Kalouska, na které domlouvají šéfredaktoři deníků na programu kampaně proti DPH.

  | nahoru |