Aktuality Louče
250
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.11.2012... ARCHIV     TÉMATA

29.11.2012 Ministr obrany a někdejší disident Alexandr Vondra oznámil, že odstupuje ze svého úřadu. Jeho rezignace přinesla několik komentářů, jejichž zajímavost spočívá v tom, že pocházejí z jednoho vydavatelského domu a při tom si občas odporují. Zde jsou:
Jindřich Šídlo Zásluhy doktora Vondry,
Jiří Leschtina Vondra odchází jako zoufalec,
Jaroslav Spurný Rezignace ministra Vondry a
Jan Macháček Pohádky o Vondrovi a Kalouskovi.
Teď jde jen o to, komu čtenář uvěří. Já dávám přednost Janu Macháčkovi, který napsal, že "pohádky o zlém Kalouskovi a statečném Vondrovi jsou ovšem směšné." Sebekriticky nutno dodat, že ty pohádky jsou pohádkami, které vytvářejí nikoli politici, ale média.

 • Dodatečně a pro úplnost: zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi vstoupí v platnost, když prezident nevyužil své právo vrátit ho do 15 dnů Sněmovně. Svůj nepodpis zdůvodnil v dopise předsedkyni Sněmovny z 22.11.
  | nahoru |

  25.11.2012 Událost minulého týdne: Bobošíková, Dlouhý a Okamura nemají dostatek platných hlasů na kandidátních listinách a mají být vyřazeni z volby. Zda budou, ukážou příští dny. Z podrobnějšího čtení rozhodnutí MV ČR vyplývá, že kromě uvedených tří nesplnilo podmínky kandidatury ještě osm dalších, kteří podali kandidátské listiny: propagátor siderických kyvadélek Petr Cibulka, stoupenec "Rady moudrých" Iveta Heimová, podnikatel z Neratovic Roman Hladík, vozíčkářka ze Šumperka Anna Kašná, občan z Dománovic na Kolínsku Jiří Kesner, výtvarnice Jindřiška Nazarská, která čelí obvinění z trestného činu, právnička Klára Samková a a "konspirační teoretik" Josef Toman (ten přes advokáta Světničku). Michal Škop zkritizoval výběr vzorků a je možné, že Bobošíková se vrátí do hry.
  Kupodivu, mezi odmítnutými kandidáty chybějí jména, která nám TV Pětka několik týdnů servírovala jako kandidáty, přestože - jak vidno - kandidátní listinu nepodali. Jsou to abecedně: prezidentův tajemník Ladislav Jakl, podnikatel Pavel Kořán, kartářka Jana Lysoňková, exšpion Karel Randák a antikomunistický aktivista Jan Šinágl.

 • Sobotní vyhlašování Zlatého slavíka opepřil svým vystoupením Daniel Landa. Když tento rebelant a svérázný moralizátor, nyní kouzelník Žito, propagoval své morální maximy (moudrost, spravedlnost) a kritizoval šoubyznys, používal při tom výrazy: "mám toho po krk... je to na poblití... do ksichtu vám napliju... má to smysl, do prdele? ...na to se můžu vysrat, ...jste zmetci, jsem na vás strašně nasrán..." Inu, kulturní úroveň se nezapře!
  DODATEK 23:45: Karel Janeček svým poděkováním Landovi za "osobité vyjádření podpory" přilil olej do ohně webových diskusí, který teď plápolá vysokými plameny.
 • Nevšiml jsem si, že by někdo u nás - včetně knihovny Václava Havla - zaznamenal esej Adama Michnika o Václavu Havlovi "Od Sokrata k Periklovi". Za zmínku stojí zvláště poslední odstavec, z něhož cítím skepsi v odpovědi na otázku, zda český národ, jehož se snažil Václav Havel vrátit zpět na scénu velké politiky, má na to, aby se v ní uplatnil.
  | nahoru |

  19.11.2012 Nad tématy každodenní politiky tento víkend v médiích převážily dvě události: vítězství českých tenistů ve finále Davisova poháru a oslavy a protesty spojené s výročím 17. listopadu.

 • Na VIP místech O2 arény se jako obvykle sešel pestrý mix tenisových fanoušků: prezidentem Klausem, ministrem Kalouskem - sedícími bok po boku s podnikateli Chrenkem, Komárkem - počínaje, přes exposlance Langera, Šnajdra, Tluchoře, Kocourka až po kontroverzní postavy obviněného Romana Janouška, z vězení propuštěného Pitra. Nechyběl ani Bartoška, Jágr a Karel Gott. Zkrátka typický český Gottland.
 • Václav Klaus v projevu při uctění památky obětí 17. listopadu 1939 hovořil o tzv. informační společnosti a tzv. sociálních sítích. Tím, že před pojmenování nějakého sociálního jevu, přidáme slovíčko "takzvaný", tím tento sociální jev nezrušíme. Nebo snad má prezident pro twitter a facebook a další služby zajišťující síťovou komunikaci nějaký jiný a přesnější název.
 • Jak si představují "skutečnou demokracii", opět předvedli na Václavském náměstí taxikář Ponert a "bývalý podnikatel ve stavebnictví", dnes politický aktivista Miloš Cach, kteří se 17.11. odpoledne snažili od Muzea přehlušit protivládní demonstraci na Václavském náměstí. Předcházela tomu epizoda odtahování jejich auta s tlampači od Václava, kdy policie konala na žádost organizátorů povolené demonstrace, neboť to auto tam nemělo co dělat. Ponert měl na magistrátu rezervovaný pouze prostor "před budovou Národního muzea", což nebránilo jeho příznivcům zablokovat magistrálu. Jak uvádí web "skutečných demokratů", policie při odtahování auta použila proti Cachovi paralyzér, podobně jako v dubnu před předsednictvem vlády. Naštěstí média - i ta webová s výjimkou Parlamentních listů - těmto lidem ignorujícím zákony a zatěžujícím veřejný prostor pozornost už nevěnují.
 • Zaznamenal jsem názory Pavla Kosatíka na Radka Johna a Josefa Klímu v pořadu ČRo2 "Jak to vidí". Záměr Radka Johna být současně politikem a novinářem bude podle Kosatíka "vrhat nebezpečné světlo na celý novinářský stav." Zároveň ho fascinovalo, jak rychle a jakým stylem vystartoval proti Johnovi Josef Klíma, "což ho vlastně mrzelo minimálně stejně jako ty Johnovy hokus pokusy politické, protože ten Klíma totálně diskvalifikuje sám sebe." Zde měl Kosatík na mysli Klímovo prohlášení, že "vlastně deset let oni všichni v tom pořadu věděli, že ten Radek John tam nic nedělá, ale že ho vlastně kryli, aby kryli ten pořad....koho kryjete dneska a kolik let a co všechno ještě kryjete a co je tohle, hergot, za novinařinu."
 • Zatímco o rozhovoru, který poskytl Václav Klaus deníku Kronen Zeitung před návštěvou Rakouska web Václava Klause informuje, o rozhovoru pro deník Der Standard pořízeném při podepisování jeho knihy, mlčí. Pro úplnost dodávám: Čtenost Kronen Zeitung se pohybuje nad čtyřiceti procenty, Der Standard zasahuje kolem pěti procent populace.
  | nahoru |

  14.11.2012 Listopadové výročí se blíží. Sice není kulaté, nicméně vyhrocená atmosféra ve společnosti poskytuje živnou půdu pro nejrůznější spiklenecké teorie. Všem jejich autorům doporučuji nejprve prostudovat seriózní prameny, které se nacházejí v
  Závěrečné zprávě vyšetřovací komise Federálního shromáždění pro objasnění událostí 17. listopadu 1989 a
  ve studii Pavla Žáčka.
  Své neúspěšné pokusy přesvědčit české novináře, že Zifčák je lhář, který mrtvého studenta nikdy úmyslně nehrál, jsem popsal v několika komentářích na těchto adresách:
  www.louc.cz/09/2021120.html,
  www.louc.cz/04/1111117.html,
  www.britskelisty.cz/9903/19990304f.html a
  blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=8113.
  Sledování seriálu Vyprávěj mě vyprovokovalo ke shrnutí všech svých vzpomínek (publikovaných na dnes již neexistujícím bloguje.cz) do jednoho materiálu.

  | nahoru |

  12.11.2012 Generální ředitel BBC George Entwistle v sobotu 10.11. odstoupil. BBC to schytala za to, že její pořad jednu pedofilii zatajil a druhou - nedoloženou - zase zveřejnil. Detaily popisuji v blogu Jak ředitel BBC o své místo přišel."

 • Česká vláda a speciálně ODS má problém s tím, že potřebuje hlas poslance Romana Pekárka, nepravomocně odsouzeného za korupci, který do Sněmovny vstoupil minulý týden jako náhradník za odcházejícího poslance Tluchoře. Pekárek pozastavil členství v ODS, poslaneckého mandátu se však vzdát zatím nehodlá. Na Pekárka v dobrém vzpomenula na svém blogu Alice Tejkalová.
  | nahoru |

  8.11.2012 Jsou dny, kdy se lámou dějiny, dny, ve kterých se nastavují výhybky budoucích událostí. Takový je asi tento týden. V USA podruhé zvolili Baracka Obamu prezidentem, v Číně dochází ke střídání vůdců a česká Poslanecká sněmovna řekla ano třem důležitým zákonům (sněmovní tisky 801 úsporný balíček, 693 penzijní reforma a 580 tzv. církevní restituce). O tom posledním se hlasovalo až dnes brzy po půlnoci.

 • Mezitím jsme se dozvěděli, že jedenáctého ledna budeme volit prezidenta z jedenácti kandidátů (pokud někoho MV ČR nevyřadí z technických důvodů). Jsou to: Bobošíková, Dienstbier, Dlouhý, Fischer, Fischerová, Franz, Okamura, Roithová, Sobotka, Schwarzenberg, Zeman.
  | nahoru |

  5.11.2012 Brněnský 23. kongres ODS (Nečas znovu zvolen předsedou) je za námi, 47. schůze Sněmovny před námi. Tam se ukáže, zda a čím se podaří tzv. rebely uvnitř ODS uplatit. Jan Macháček v komentáři Média a vyprahlá ODS kromě jiného napsal: "všelijaké speciály veřejnoprávních médií by měly být věnovány detailnímu a hloubkovému rozboru jevů, které jsou pro život lidí v této zemi mnohem důležitější, než bezduchý sjezd modré strany v Brně." Dobrá rada, začít se dá doma - v Respektu a HN. Ale pravda, ty nejsou veřejnoprávní a musejí vydělávat.

 • Retroseriál ČT "Vyprávěj", který se prezentuje jako "rodinná sága", jakoby tuto ambici opustil. V posledních dvou dílech se totž děj téměř výhradně točil kolem prvoplánově rekonstruovaných historických událostí listopadu 89, na něž hrdinové příběhu reagují tak schematicky, že už se těším na to, až se příběh zase trochu zauzlí (například přes osud Scarlet/Zlaty Adamovské). O tom, jak se tenkrát česká média krok za krokem zbavovala okovů nesvobody, jsem napsal studii "Česká média a jejich role v procesu politické změny roku 1989".
 • Nový televizní program Pětka pokračuje v prezentaci panoptika prezidentských kandidátů "Volejte prezidentovi". Seriál měl zatím 14 dílů. Jako televizní masochista jsem zhlédl jak siderické kyvadélko Petra Cibulky, tak vystoupení kartářky Jany Lysoňkové. Za dva dny bude jasno, kdo z těch čtrnácti do soutěže o místo na Hradě skutečně vstoupí.
 • Téma prezidentských kandidátů se rozhodl uchopit i videoserver stream.cz, který angažoval bývalou televizní hvězdu Pavla Zunu do seriálu "Závod o Hrad". A to se ještě neozvala Prima a Nova.
 • Hlavním tahákem Pětky až do Vánoc by měla být Iveta, "reality show ze života zpěvačky Ivety Bartošové". Zatím je to docusoap, z něhož se ovšem může ještě vyvinout docudrama. Televize Pětka situaci lakuje narůžovo, když tvrdí, že Iveta je schopna zpívat naživo, zatímco na zahřívacím koncertě v Ružomberoku to byl playback. Uvidíme, jak to bude v Lucerně.
  | nahoru |

  1.11.2012 Když jsem včera večer odcházel z hlučné restaurace, našel jsem na mobilu šest nepřijatých hovorů. Naštěstí nepřijatých. Až doma jsem pochopil, že se ode mne žádal názor na angažmá Radka Johna, poslance a předsedy VV ve společnosti Empresa Media . Dnes to byla pro ČT24 celodenní kauza, kde se vyjadřovali jiní. Já bych s tím měl problém. Asi bych se klonil k názoru Erika Besta, který o Johnovi napsal: „Soukup's attack dog for digging up dirt on everyone else and preempting assaults.“ Nezdá se mi, že by Jaroslav Soukup, majitel agentury Medea a vydavatelského domu Empresa, měl příliš šťastnou ruku při výběru svého týmu pro Barrandov. Nejdřív Kvapil, potom Žádník, teď Radek John….

  | nahoru |


  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd