Aktuality Louče
251
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.12.2012... ARCHIV     TÉMATA

30.12.2012 V předposlední den roku 2012 Louč přeje všem svým čtenářům úspěšný vstup do roku 2013, který - jak se zdá - bude možná politicky ještě nepokojnější, než ten předešlý.

 • Kdo by se chtěl dozvědět, co se vloni odehrálo na televizní scéně, poměrně dobrý přehled najde ve včerejších Lidových novinách, kde Aleš Borovan kromě jiného konstatoval, že: "na televizním trhu rok 2012 přinesl zcela zásadní změny, jejichž dopady si ještě ne plně uvědomujeme a dohlédneme." Něco podobného jsem ještě před Vánoci napsal ve sloupku pro Týdeník rozhlas, který však vyjde až po Novém roce.
 • O tom, že moje maličkost opustila kolegium GŘ ČT Petra Dvořáka, vydala ČT dokonce tiskovou zprávu. Nicméně přidávám ještě zdůvodnění, které jsem nedávno poslal jednomu permanentnímu kritikovi ČT, když se dotázal "proč?": ...protože jsem už v březnu GŘ sdělil, že tam chci být jen dočasně, tedy jen v době, kdy bylo možné vyjadřovat se k tomu, jak ČT organizačně překopat. Dnes už základní strukturní změny, ke kterým jsme byli přizváni, proběhly. Mohl bych tam klidně ještě zůstat a "kecat do detailů", jenomže to já nechci, hlavně z těch důvodů, že členství v Kolegiu omezovalo moji publicistickou svobodu. Cokoliv zásadního bych v loňském roce o ČT napsal, mohlo být bráno jako věc, kterou si u mne Dvořák objednal. A protože ČT a jeho funkci vysílatele veřejné služby je třeba zaštiťovat proti nekritickým výpadům, jakým byl ten Váš, a kterému zatleskají všichni, co by nejraději ČT zrušili, mohu to činit jedině mimo kolegium. Já jsem totiž rád, že ČT v tomhle televizním mediálním marasmu, jehož jediným hnacím motorem je zisk, nějaké ČT a ČRo vůbec existuje. A znovu opakuji tezi, kterou jsem již vícekrát opakoval Janu Čulíkovi "Nestřílejte na pianistu, hraje nejlépe, jak umí, a buďme rádi, že ho tady máme."
  | nahoru |

  28.12.2012 Senátor Okamura včera podal ústavní stížnost na porušení svých ústavních práv při přímé volbě prezidenta s návrhem na vydání předběžného opatření odkládající volbu prezidenta, a na zrušení rozhodnutí, kterým MV ČR odmítlo přijmout jeho kandidátní listinu.

 • Karolina Peake zařadila zpátečku na deklarované cestě k opuštění vlády v dnešním rozhovoru pro HN.
 • Citát, pod který se podepisuji: "Já sice sdělovacím prostředkům nevěřím všechno, co publikují, a pokud mě nějaký případ zaujme, tak si sháním nezávislé informace (...) Někdy jsou kritizována média, zejména proto, že blbou náladu šíří. Jejich úroveň není zajisté nijak skvělá. Ale proč by také měla být? Úroveň médií odpovídá úrovni celé společnosti. A přesto: médiím nesmíme vzít jejich svobodu, a to ani, když často selhávají v objektivitě a profesionalitě." Václav Pačes: Ztracená důvěra se jen tak nevrátí, HN 28.-30.12.2012, str.9
  | nahoru |

  21.12.2012 Poté, co mediální panychida u příležitosti prvního výročí úmrtí Václava Havla rychle opadla...

 • ...mediálním hitem se stalo včerejší odvolání Karoliny Peake z funkce ministra obrany. Blesková operace koordinovaná s prezidentem proběhla krátce poté, co Sněmovna schválila s podporou poslanců strany LIDEM rozpočet, důležité daňové zákony a přehlasovala několik vet prezidenta republiky. Dnešní média si vybrala případ Karoliny Peake a potenciální vládní krizi za hlavní téma a věnovala jí buď online zpravodajství na ihned.cz, na lidovky.cz, nebo na serveru idnes.cz speciální hodinový videochat.
 • Jedním ze zákonů, který poslanci prosadili přes odpor prezidenta, je i zákon o audiovizi. Hlasování bylo překvapivě hladké, 141 pro, 9 se zdrželo, jen jeden poslanec Michal Doktor byl proti.
 • Večerní Hyde Park na ČT24, v němž vystupoval Miloš Zeman, komentoval Jindřich Šídlo na facebooku slovy: "Kdybych tady tenkrát nežil, tak bych mu možná věřil." V jedné chvíli Zeman dosti znervózněl, to když ho Lukáš Dolanský konfrontoval s vazbami strany SPOZ na Lukoil. Svoji dosti nepřesvědčivou argumentaci zakončil Zeman slovy, že ta otázka "byla hloupá." Že by tady bylo další trapné zatloukání jako kdysi u Bambergu?
 • Na úřední desce RRTV se včera objevilo toto oznámení: "Dne 17. prosince 2012 pod čj. 11403/2012 byla RRTV doručena žádost provozovatele BBC Radiocom (Praha) s. r. o. o udělení předchozího souhlasu s převodem obchodního podílu ve společnosti provozovatele ze společnosti BRITISH BROADCASTING CORPORATION na společnost Lagardere Active ČR, a. s.", z čehož vyplývá, že Fleischmanovo hájemství (Frekvence, Evropa2, Bonton radio, Dance radio) Lagardere se rozroste o 12 vysílačů. A také, že se tím vyřešila patová situace, která letos vznikla ve vztazích mezi BBC a Radiem Česko.
 • Tento týden zemřel bývalý ředitel ČRo Václav Kasík (65). O mrtvých jen dobré, nicméně se Štěpánem Kotrbou, který o něm napsal, že "byl jediným ředitelem Českého rozhlasu, který rozuměl veřejné službě" souhlasit nemohu. Kasík byl možná člověkem přijatelného kompromisu, ale že by měl nějakou vizi veřejné služby?
 • Jo, abych nezapomněl - ten konec světa dle Mayského kalendáře se nějak nedostavil
  | nahoru |

  18.12.2012 Tomio Okamura se rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu, Vladimír Dlouhý tak učiní jen v případě, kdyby ÚS prezidentskou volbu oddálil.

 • Minulý týden skončilo mé roční účinkování v kolegiu GŘ ČT, čímž se mi vrátila svoboda blogování na ČT24 i jinde o tématech, která se ČT týkají.
 • Audiatur et altera pars. Nechť je slyšena druhá strana. Proto nabízím odkaz na text Petra Štěpánka, kterým reaguje na moji nedávnou glosu o objektivitě a poznámku ze 14.12. Nehodlám ho komentovat, důvěřuji úsudku svých čtenářů. Petr Štěpánek by si však měl doplnit své vzdělání, aby poznal význam slova "pamflet", tj. ostrý, útočný, hanlivý článek, hanopis, a pak se nedivil, když někdo jeho texty tímto výrazem pojmenuje.
  | nahoru |

  papež začal 12.12.2012 tweetovat14.12.2012 V den magického data 12/12/12 začal tweetovat i Svatý Otec Benedict XVI. Během dvou dnů nasbíral přes jeden milion followerů. Tweeto ergo sum!

 • Dnes jsem se nedočkal na poslední tzv. autorské straně Hospodářských novin sloupku, fejetonu či komentáře Jindřicha Šídla, na což se každý týden těším. Jindřich už od minulé soboty leží s plicní embolií v nemocnici. Škoda, přeji brzké uzdravení a hlavně umění včas šlápnout na brzdu.
  | nahoru |

  13.12.2012 Nejvyšší správní soud rozhodl: Bobošíková se vrací do hry, Dlouhý a Okamura mají smůlu - zatím.

 • Prázdné místo po Alexandu Vondrovi na ministerstvu obrany zaplnila Carolina Peake, ministerstvo dopravy dostal loajální předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
 • Po přečtení pamfletu Petra Štěpánka na serveru Česká pozice by si jeden mohl myslet, že nebýt jeho, tak tu nemáme digitalizaci (viz např.: "přesvědčil jsem GŘ Janečka ... aby se ČT stala lídrem ... umluvil jsem ho..." aby "odkanalizoval" svůj problém s Lambertem apod.). Někteří jeho spolustraníci tomu snad i věří, naštěstí jsou i tací, kteří vědí, odkud vítr fouká (viz diskusi pod jeho článkem na virtually.cz), tj. od Štěpánkova pocitu zneuznanosti v rodné straně ODS.
  | nahoru |

  10.12.2012 Prezidentští kandidáti nemají nouzi o publicitu. Jak ve veřejnoprávních (v ČT pořady Interview 24, Hyde Park, v ČRo Jak to vidí), tak v komerčních médiích. Redakce serveru ihned.cz zorganizovala minulé pondělí Prezidentský powerpoint, v němž jasně kraloval Miloš Zeman - stále ke zhlédnutí..

 • Minulou středu 5.12. zemřel novinář Miroslav Sígl (86), dlouholetý člen Syndikátu novinářů, ve svém důchodovém věku neuvěřitelně plodný publicista a sběratel informací, jež lze dohledat na internetu (například zde i jinde). Jeho osud byl svým způsobem typický pro jednu generaci novinářů, která svůj produktivní věk prožila v druhé polovině minulého století - viz jeho korespondence.
  | nahoru |

  3.12.2012 Česká republika hlasovala spolu s dalšími osmi členskými státy OSN proti návrhu na udělení statusu nečlenského pozorovatelského státu palestinské samosprávě (138 pro, 9 proti, 41 se zdrželo).

 • Čeští státníci se nezúčastní udělování Nobelovy ceny míru Evropské unii příští pondělí 10.12.. Prezident z důvodů zásadních, premiér kvůli časovému zaneprázdnění. Cenu má převzít prezident Evropské rady Herman Van Rompuy.
  Jak se dalo čekat, obě výše uvedená rozhodnutí rozdělují českou společnost. Ta první možná méně než ta druhá.
 • Alois Nebel získal Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaný film. Při této příležitosti jsem zavzpomínal na první ročník tohoto "evropského Oskara."
 • Ve středu 28.11. představila Česká televize svůj projekt, který by měl s pomocí objektivních indikátorů měřit plnění cílů vysílání veřejné služby. Zajímavá je shoda šesti hlavních cílů ČT se šesti veřejnými účely BBC. Při této příležitosti jsem oprášil svůj deset let starý text o veřejnoprávnosti, který jsem převedl z .rtf do pdf formátu. Něco stále platí, něco digitalizace mezitím změnila.
  | nahoru |