Aktuality Louče
306
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2017... ARCHIV     TÉMATA
21. 7. 2017
Stručně a krátce: Lidovci odpískali volební koalici se STAN. Předseda KDU/ČSL Bělobrádek zdůvodnil změnu postoje slovy (zkráceno): "Nám se naše voliče podařilo přesvědčit, ale přidaná hodnota Starostů, jak ukázaly průzkumy, se nedostavila...Moje prohra to není."
x x x
Andreji Babišovi nevadí sbírat podporu u podivných existencí v kanálech Parlamentních listů. Stačilo mu, že si Martin Koller přečetl celou jeho knížku. Podle záznamů z uloz.to si knihu "O čem sním, když náhodou spím" za měsíc stáhlo 2600 lidí. Nic moc.
x x x
Do rubriky "Koho to dnes ještě zajímá..." jsem vložil text Jak jsem poznal Josefa Kainara. Ke vzpomínce mě vyprovokovala také poznámka "starého muže" Jindřicha Šídlo :-)).

| nahoru |

17. 7. 2017
Úvodem metafora Jiřího Hanáka ze sobotního Posledního slova v Lidovkách: Úkolem Lubomíra Zaroálka podle něj je: "svým rétorickým umem vymluvit z jalové krávy dvacetiprocentní tele."
Předvolební šachy jsou v plném proudu; ToP 09 vstoupila do aliance s LESem, Piráti lákají do svých řad starosty. To vše na pozadí nejrůznějších průzkumů volebních preferencí a volebních modelů: CVVM, Kantar TNS, STEM, Median, Phoenix.
x x x
Jednání G20 v Hamburku skončilo kompromisem, Trump ve věci klimatu neuhnul a odjel domů bez tiskové konference. Tento neúspěch však v médiích překryly protisystémové a protikapitalistické demonstrace, které vyústily v kravály a násilí provázené zapalováním aut a rabováním obchodů.
x x x
Rozsáhlou diskusi a zajímavý obraz českého názorového spektra vyvolal facebookový příspěvek Jiřího Hlavenky (podnikatel, brněnský zastupitel za stranu Zelených), který zkritizoval česká média za to, že věnovala v Hamburku příliš velkou pozornost kriminálním činům na úkor stotisícové klidné levicové demonstrace.
x x x
Ze zahraničí: Irácká vláda oznámila dobytí Mosulu, kterého se dosáhlo za cenu zničení města. Co nezbořily letecké útoky, dokonali bojovníci ISIS (včetně destrukce historické mešity).
x x x
Bulvární média žila o víkendu pátečním útokem na pláži v egyptské Hurgadě, při němž útočník - zřejmě islámský fundamentalista - napadl nožem šest osob a zabil dvě německé turistky. Mezi zraněnými byla i jedna Češka.
x x x
Bulvár - naštěstí více ten internetový, než tištěný - žil minulý týden také tragédií, při níž smrt mladé řidičky v přímém přenosu na Facebooku, zaznamenalo třičtvrtěhodinové video, které je (bylo) k dispozici na YouTube.
Martin Fendrych ve svém komentáři na jedné straně odsuzuje mediální voyeurství u tohoto případu, na straně druhé podle jeho názoru je veřejné pohoršení nad chováním mladých dívek, které se zkrátka nudily a tak si v autě "zapařily" podle svého gusta, prý pokrytecké. Asi jsem pokrytec.
x x x
Karlovarský filmový festival je za námi. V sobotu 8.7.udělil Křišťálový globus českému filmu Křižáček.
ČT připomněla hlavní hvězdu festivalu Umu Thurmanovou uvedením filmu Kill Bill, na což Vedoucí kolotoče z Aeronetu zareagoval hysterickým výkřikem "Totalita je zpátky"! Důvod? Ve vysílacím termínu 1. července ČT původně plánovala vysílání filmu Olivera Stonea Narozen 4. července. Stone je prý v Českém televizi na indexu kvůli vysílanému rozhovoru s Putinem na Primě.
x x x
O týden později 16.7. se stal hrdinou Wimbledonu Roger Federer. Venus Williamsová odešla z kurtu poražená Španělkou Garbine Muguruzaovou. Na vítěze Tour de France se ještě čeká.
x x x
Společnost CME, majitel televize Nova, rozprodává majetek, aby měla na placení dluhů. Po létech jsem se opět ponořil do čísel hospodářských hlášení na www.sec.gov a zavzpomínal na to, jak to všechno kdysi bylo.

| nahoru |

6. 7. 2017
Nebýt návštěvy Donalda Trumpa ve Varšavě, nedozvěděli bychom se, že existuje Iniciativa tří moří. Až tento týden mi to vysvětlil Martin Ehl: "jde o společnou iniciativu Polska a Chorvatska ohlášenou v roce 2015." ČR na zdejším setkání zastupoval předseda Sněmovny Jan Hamáček, jeden z mála českých politiků, za jehož angličtinu se člověk nemusí stydět.
O české účasti Jan Macháček v Lidovkách napsal: "Český prezident Zeman do Varšavy nejede, což lze buď vysvětlit jako vzácný příklad koordinace české zahraniční politiky, protože česká diplomacie Summitu tří moří a polské dominanci nefandí, anebo se Zeman urazil, že se s ním Trump nechce sejít. Anebo se obojí potkalo někde napůl cesty."
x x x
Britský Financial Times v komentáři k Trumpově návštěvě Varšavy vzpomenul na situaci před čtrnácti lety, kdy americká diplomacie - postrádající podporu západoevropských zemí při útoku na Irák - se rozhodla ji získat od zemí východní Evropy. Britský publicista Edward Lucas v listu Gazeta Wyborcza napsal, že prezident USA chce v Polsku zlomyslně předvést Evropě, že dává přednost nacionalistickým vládám před evropským společenstvím".
Do Evropské unie si Donald Trump nepřímo rýpl v odpoledním projevu k Polákům na Krasińského náměstí: "Na obou stranách Atlantiku jsou naši občané konfrontováni s ještě jedním nebezpečím (tj. kromě terorismu a zahraničních nepřátel - pozn.mš), takovým, které můžeme kontrolovat. Toto nebezpečí někteří lidé nevidí, ale Poláci ho dobře znají: stálý plíživý tlak vládní byrokracie, která vysává energii a bohatství lidu. Západ se nestal velikým díky papírování a regulacím, ale protože lidem umožnil jít za svými sny a usilovat o své osudy."
x x x
Aby přesvědčila veřejnost, že jsou vyvážená, média řadící se do tzv. mainstreamu včetně médií veřejné služby dávají hlas a prostor lidem minulosti, kteří nám na řešení problémů současného světa nabízejí recepty, které se tragicky neosvědčily. Mám na mysli Interview ČT24 se zástupcem ortodoxního, ne-li dogmatického křídla KSČM Josefem Skálou a rozhovor DVTV s poslankyní KSČM Marií Semelovou
K tomu je možné přidat rozhovor ČRo s bezpečnostním expertem Jaroslavem Štefecem, který je předsedou nového politického subjektu BOS: Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. BOS vznikl ze spolku Veteráni ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a letos v dubnu se zaregistroval jako politické hnutí.
Moderátoři ČT (Světlana Witowská) a ČRo (Jan Moláček) si zaslouží uznání za korektně vedené rozhovory, při nichž nemá cenu hádat se o výklad dějin, skákat do řeči a polemizovat s frázemi dogmatiků, ale je dobré je vyzývat, aby svá tvrzení podepřeli fakty. Čelná střetnutí a la Drtinová vs. Semelová nikam nevedou a jenom posilují názor, že média hlavního proudu neinformují, ale dělají propagandu.
Trochu mě mrzí, že Světlana Witowská nevyužila nahrávku na smeč, kterou jí Skála nabídl: "západní Evropa má vůči nám také jisté závazky, od nás odchází asi tak patnáctkrát víc peněz do zahraničí, než kolik k nám přichází z evropských fondů." Tuhle demagogii stálo za to vystavit na veřejný pranýř.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz