Aktuality Louče
305
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2017... ARCHIV     TÉMATA
29. 6. 2017
Informační dluhy z minulých dnů způsobené tím, že jsem se věnoval čtyřdílnému rozhovoru Olivera Stonea s Vladimírem Putinem na programu televize Prima ZOOM (19.-22.6.), se pokusím zlikvidovat časově zpětným chodem.
x x x
Seznam zprávy a irozhlas.cz dnes souběžně odhalily, jak to bylo s odposlechy rozhovorů Babiš/Přibil. Martin Přibil v rozhovoru s Jiřím Kubíkem přiznal, že se "chtěl Babišovi zavděčit", neboť od něj chtěl získat podporu pro svůj projekt knižního vydavatelství Mafry, a že nahrávky šly přes jeho mobilní telefon, do něhož policajti mohli vložit nějakou odposlouchávací aplikaci.
O tom, jací to byli policajti, informuje Janek Kroupa v materiálu "Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi."
x x x
ČTK dnes oznámila: Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance.
x x x
Před dvěma dny 27. června politická platforma Spravedlnost & Inovace SPIN (založená v dubnu) vydala prohlášení "k trvalé politické krizi v České republice" "Několik vět 2017", pod které se podepsaly četné známé tváře - vedle Michala Kocába, Hany Marvanové, bratří Šternů, Jana Rumla také herec Jiří Mádl či zpěvák Viktor Dyk.
Protože SPIN chce zasahovat do volební kampaně, advokát Kalvoda ho nechá zaregistrovat jako "třetí osobu" podle nových pravidel novely volebního zákona.
Na twitteru jsem to komentoval: Občas někdo napíše Několik vět, ty však najdou ohlas jen výjimečně. Kdo si dnes vzpomene na Několik vět 2009? Jak to tehdy bylo, jsem popsal v blogu pro ČT24 Blogy a média a několik vět.
x x x
Minulý týden v úterý 20. června Asociace nezávislých médií udělovala Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku, jejíž laureáti podobně jako vloni pocházeli ze směsky respektovaných novinářů (Stanislav Motl, dvojice z televize Noe Otakáro Schmidt/Jana Studničková) publicistických exotů (Ladislav Větvička) a nás, co spolu kamarádíme (Vlastimil Vondruška, Zdeněk Zbořil, Jiří Skupien).
Asociace ANM, jejímiž zakládajícími členy jsou Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl (AC24.cz) a Jan Korál (nwoo.org), po vzoru karlovarského festivalu přitáhla do děje další populární osobnost Jaromíra Nohavicu tím, že pro něj vymyslela extra "Cenu za nezávislou publicistiku ve verších."
Marně už druhý rok pátrám po statutu a kritériiích Krameriovy ceny. Když se mě z HN ptali, co si myslím o tom, že v porotě zasedá také šéf veřejnoprávního média ČRo René Zavoral, odpověděl jsem: "Je to jeho osobní volba. Já osobně bych to místo přijal jedině tehdy, kdyby se ANM distancovala od zakladatelů Geršla a Korála. Neboť oba mají k nezávislým médiím a žurnalistice daleko."
x x x
Přehlédnut by neměl být novinářský faul z dílny Nory Fridrichové a jejího pořadu 168 hodin. Mám na mysli závěrečný šot "Nepozvaná" z vydání 18. června, v němž ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marxová redaktora žádala "To nechtějte po mně na kameru..", ale redakce využila její neformální konverzaci tak, že na obrazku se dostaly výroky o kreténech. Kdysi dávno jsem něco podobného kritizoval v souvislosti s tzv. "prezidentskou rozcvičkou."

| nahoru |

19. 6. 2017
Hlavní politickou událostí minulého týdne bylo rozhodnutí úzkého vedení ČSSD ze středy 14. června, podle něhož Bohuslav Sobotka odstoupí z funkce předsedy strany a zachová si funkci premiéra. Vedení ČSSD přebírá Milan Chovanec, volebním lídrem se stává Lubomír Zaorálek.
Jindřich Šídlo to okomentoval slovy "Sociální demokraté se konečně sjednotili a svorně kráčí k další katastrofě."
Krátce nato v sobotu 17. června na programové konferenci sociální demokrati schválili
volební program, na který David Klimeš zareagoval tweetem "ČSSD svými nereálnými sliby trumfla Paroubka 2006. Nic nezapomněli, nic se nenaučili..."
x x x
Společenskou událostí ovšem byla audience, kterou poskytla v pátek 16. června českému prezidentovi Miloši Zemanovi britská královna Alžběta II. Zde je zpravodajský šot s komentářem ČT, tady bez komentáře. O internetových přestřelkách ve věci dárků se zmínil v komentáři Ján Simkanič. V rámci vyváženosti dodávám odkaz na zprávy twitteru Jiřího Ovčáčka.
x x x
Přijetí u královny se o dvacet minut zpozdilo, protože královna byla navštívit místo a oběti požáru 24tiposchoďového bytového domu Grenfell Tower, při němž uhořelo v noci na středu 14. června kolem šedesáti lidí. (Dodatek 27.6.: identifikováno 79 obětí, pátrání pokračuje)
x x x
Londýn byl v centru pozornosti světových médií také kvůli překvapivému výsledku voleb z 8. června, v nichž britští konzervativci ztratili většinu, když ze 650 poslanců dolní komory parlamentu dnes disponují jen 318 hlasy (zatímco Cameron jich měl 340).
x x x
Zato včerejší druhé kolo francouzských parlamentních voleb dopadlo podle očekávání. Macronovo centristické hnutí REM (La République en marche) získalo spolu s demokratickým hnutím (MoDem) většinu 350 hlasů (z toho REM 308) v Národním shromáždění s 577 poslanci
x x x
Last but not least. Včera Londýn zažil další teroristický útok, tentokráte z druhé strany. Dodávka řízená 48letým mužem kosila muslimy odcházející z nedaleké mešity blízko Finsbury Park: jeden mrtvý, útočník zadržen.
x x x
Václav Klaus mladší není mým šálkem čaje, s výchozími premisami jeho nedávného komentáře o problémech naší kultury souhlasím ("Společnost je více a více aseptická, jako nákupní centrum. Svatby jsou menší (nebo nejsou vůbec), klesá význam širších rodin. Čím dál méně lidí umí nakládat se svým věkem. Mladí starci a vůbec jakýsi mladověk od 16 do 40. Bez dětí vlastních. Naopak „Staří aktivní“ – opět pod taktovkou egoismu a „užívání si života“ (40–75)". Do sporu bychom se asi dostali až při vysvětlování "kdo za to může" a "jak z toho ven."

| nahoru |

8. 6. 2017
popisek obrázkuBritové dnes volí nový parlament, když předvolební kampaň ovlivnily dva teoristické útoky - jeden 22.5. v Manchesteru (sebevražedný útočník v koncertní hale - 23 obětí) a jeden 3.6. v Londýně (dodávka najíždějící do lidí, 3 útočníci s noži - 8 mrtvých, 48 zraněných, útočníci zastřeleni). I když Theresa Mayová v předvolebních průzkumech ztrácela, překvapení se neočekává.
Tradiční endorsement britských tištěných médií měl dosti dryáčnickou podobu. Člověka v takové situaci napadne: "občánku, co teď?" Kde jsou ty doby, kdy se na média dalo spolehnout.
x x x
Kde jsou ty doby, kdy každý nový televizní program v éteru byl událostí. Od 1. června začal vysílat terestricky (satelitně zakódovaný) TV program "Tuty" s heslem "natuty mladá televize." Mediář ji ohlašoval jako televizi "pro děti a teenagery." Nevím však, jak tuty chce přitáhnout mladou internetovou populaci, když zdejší obal pro reklamy a teleshopping tvoří second hand pořady.
x x x
popisek obrázkuFacebook mi připomněl, že před deseti lety jsem vstoupil poprvé do jeho sítí. Protože se psal rok 2007 a Facebook vznikl jako web pro spolužáky v roce 2004 a teprve v roce 2006 se otevřel pro širokou veřejnost, mohu se pokládat za člověka, kterému se říká early adopter, aneb "raný uživatel"?
x x x
Vládní krize zanechala hluboké šrámy na volebních preferencích sociálních demokratů a pozicí Andreje Babiše neotřásla. Dnešní Hospodářské noviny vyšly s titulkem na první straně: "Zoufalé ČSSD zbývá jen výměna Sobotky." Jenomže otázka zní: kdo by ho měl nahradit.
Pět měsíců před volbami se mi začínají rýsovat fronty, které nepovedou mezi levicí a pravicí, ale mezi stranami, které budou podporovat naše členství a spolupráci s EU a západními strukturami (ČSSD, KDU/ČSL+Starostové, TOP 09), a stranami, které budou toto partnerství napadat (KSČM, Okamura, SPD, možná i ANO).
V tomto případě budu mít jasno, i když ten svůj hlas budu odevzdávat bez větší radosti.

| nahoru |

1. 6. 2017
Dnešní dopolední vysílání ČT24 žilo zasedáním Evropského parlamentu, které mělo v programu bod s názvem "Riziko politického zneužití médií v České republice". To vše kvůli Andreji Babišovi a kvůli jeho ochotě naslouchat a kout pikle s novinářem, který si u něj chtěl šplhnout. Namísto aby Babiš Přibila vyhodil, zvítězily v něm kramářské instinkty kšeftaře s filosofií "využít vše, co se dá."
zasedání EP 1.6.2017Bod programu se dnes projednával jako první, účast poslanců byla minimální, debata trvala asi hodinu, nicméně pro ČT24 to bylo půldenní téma.
Nebýt krátkodobé hospitalizace, možná bych v té inscenaci také účinkoval. Takto jsem měl dobrý důvod pozvání odmítnout.
Myslím si totiž, že tahle lekce, kterou nám chtěli někteří západoevropští poslanci udělit, byla zbytečná. Lidé u nás dobře vědí, že přešlap, který Andrej Babiš učinil, je neomluvitelný, a tiše doufám, že ani Babišovy PR kampaně, kterými dnes zahlcuje sociální sítě, tenhle flek z jeho roucha bojovníka o očistu politického života nevymažou.
Už vloní v září jsem pro Týdeník rozhlas napsal: "Nákup médií podnikatelem, který se dal na politickou dráhu, se stal zátěží nejen pro redaktory, kteří v nich pracují. Je to možná danajský dar i pro Andreje Babiše, kterému vlastnictví Mafry v očích veřejnosti víc škodí, než prospívá."
x x x
V Británii finišuje předvolební kampaň k volbám do parlamentu, které budou za týden 8. září. Fakta o předvolebních televizních pořadech shrnuje BBC v tomto článku. V pondělí 29.5. soukromé stanice Sky News a Channel 4 vyzpovídaly hlavní protagonisty Theresu Mayovou a Jeremy Corbyna v pořadu The Battle for Number 10. Každý dostal separátně 45 minut, prvních 20-25 minut se ptali vybraní diváci, pak oba politiky griloval Jeremy Paxman. O pořadí se losovalo.
Včera BBC pozvala předáky sedmi z dvanácti parlamentních stran (skotská SNP, waleská Plaid, Green Party, UKIP, Liberal Democrats, Conservative Party, Labour Party) na besedu, na níž se Theresa Mayová odmítla zúčastnit, zatímco Corbyn přišel; absence Therese Mayové dost uškodila.
Zítra 2.6. se však Mayová a Corbyn setkají v pořadu BBC Question Time. Posledním předvolební akcí BBC bude 6.6. na Rádiu 1 a na Televizním kanálu News Channel pořad Newsbeat, což je zpravodajství speciálně formátované pro mládež, které se bude tentokrát vysílat i na prvním TV programu BBC.
x x x
Zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech, který právě vstoupil v platnost, se pro média stal několikadenním tématem. Podle mého názoru jeho uchopení bylo klasickým příkladem takzvané vyváženosti, kdy příznivci hlasité menšiny dostanou stejný hlas jako reprezentanti evidentně prokázané většiny. Nehledě na fakt, že ta menšina prosazuje individuální zájem, jenž je v rozporu s rovněž evidentně prokázaným veřejným zájmem. Neboť kouření skutečně zdraví škodí.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz