Aktuality Louče
308
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2017... ARCHIV     TÉMATA
30. 9. 2017
volební preference září 2017V situaci, kdy je jasné, že televize Nova České televizi "ukradla show", když proti Moravcově superdebatě nasadí ve čtvrtek 19. října duel Babiš vs. Zaorálek, měl bych pro ČT návrh a zároveň prosbu o poskytnutí veřejné služby.
Nemohla by ČT před volbami zorganizovat také superdebatu odborníků nad průzkumy veřejného mínění, aby se v nich člověk dokázal orientovat? Přiznám se, že první tři strany v žebříčku volebních preferencí pro mne nepřicházejí v úvahu. A tak bych rád vybíral mezi těmi, co mají šanci dostat se do parlamentu.
Když srovnávám poslední volební model MEDIANu a porovnám ho s volebním potenciálem stran v SANEPu a přihodím k tomu Phoenix Research, pak nevím, koho si vybrat, aby se můj hlas neztratil.
A protože podle agentury CVVM jsou nejsilnější stranou v Česku nevoliči a nerozhodnutí (cca 40%), pak by možná stálo za to udělat pro ně nějakou odbornou osvětu. Podle agentury STEM/MARK budou hrát výzkumy letos při volebním rozhodování velkou roli.
Ta superdebata by mohla být něco na způsob, jakým zpovídal Martin Veselovský Daniela Prokopa a Josefa Šlerku.
x x x
Hospodářské noviny to zavařily ministru financí Pilnému, když mu vložily do úst výrok, který neřekl: "Omlouvám se za zlikvidované firmy, ale peníze šly do státního rozpočtu, mají z toho prospěch všichni lidé." (Jedná se o aféru se zajišťovacími příkazy, kterými si finanční a celní správa zajišťuje placení daní u podezřelých firem, případ s firmou FAU se prolákl z odposlechů Babiše, ukázalo se, že zde došlo k pochybení).
Nedoložený výrok se okamžitě stal předmětem rozhořčených komentářů od redaktorů (Kaiser: Mentální komunista Pilný) i od politiků (Valenta/Synot: Omlouvám se, ale krademe to pro vás). Takže hlídač státu Michal Blaha cítil potřebu ministra se zastat. Redaktoři HN se hájí použitím novinářské zkratky, ale ta má taky své meze.
x x x
Ze zvědavosti jsem vyslechl rozhovor Martina Veselovského s ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem, kterého HN označily (pod dojmem Pilného výroku) za Fanatika v čele berňáku. Můj soukromý dojem: média zas jednou podlehla kampaňovitosti a vystartovala proti berňáku jenom proto, že se snaží vybírat daně. Potrefené husy neplatičů pak využívají formálních pochybení, aby získaly veřejnost na svoji stranu a média jim na to skočila jen proto, že to byl klacek proti Babišovi (viz odposlechy: "naši zaklekli na FAU").
x x x
Americký prezident Donald Trump si v jednom tweetu postěžoval "Facebook byl vždy protitrumpovský", na což Mark Zuckerberg odpověděl, že Facebook prý měří všem stejně. Reagovalo zde 15 tisíc komentářů. Ještě vloni jeden článek v magazinu Wired tvrdil, že Facebook vyhrál Trumpovi volby.
Už se těším na to, jak se na téma médií a voleb bude diskutovat u nás, až se za měsíc dozvíme výsledky. Například 26. října v Americkém centru.
x x x
Proslýchá se, že Time Warner, který dnes je rozhodujícím vlastníkem americké CME, chce prodat své televizní podnikání ve východní Evropě. Na toto téma napsal komentář Karel Hvížďala, který prodej televize Nova bere za hotovou věc. Uvidíme...

| nahoru |

25. 9. 2017
předběžné výsledky voleb SRN 2017Výsledky včerejších voleb v Německu potvrdily moji předpověď. AfD je třetí nejsilnější stranou a volební výsledky CDU/CSU jsou nižší, než předpokládaly předvolební průzkumy. Na oficiální výsledky je třeba ještě čekat, ale podle zatímních součtů CDU/CSU se pohybuje kolem 33 procent, zatímco průzkumy jí předpovídaly o 4 procenta více.
Co je však zajímavější: na východě na území bývalé NDR je AfD dokonce druhou nejsilnější stranou a ve spolkové zemi Sasko se AfD dokonce prý dostala na první místo před křesťanské demokraty. Podobnost s naší východní Evropou čistě náhodná
Škoda, že namísto četných komentářů a ohlasů neodvysílala včera po desáté večer ČT24 povolební debatu reprezentantů sedmi německých parlamentních stran. Speciálně bych zhlédnutí této diskuse doporučoval Václavu Klausovi, aby si uvědomil, koho to vlastně v Německu podporuje. A vlastně také i některým českým politikům, aby viděli, jak se vede kultivovaná politická diskuse.
x x x
U nás vše vypukne až za čtyři týdny, ale už teď je tady předvolební dusno. Televize Nova pozvala Andreje Babiše do studia na čtvrtek 19. října večer proti plánované veřejnoprávní Moravcově superdebatě. Babiš toho okamžitě využil a vyzval Lubomíra Zaorálka na televizní souboj. Superdebata moderovaná Václavem Moravcem tudíž proběhne bez volebních lídrů dvou hlavních politických stran.
x x x
Televize Prima to vyřešila tak, že zprůměrovala výzkumy tří agentur (MEDIAN, SANEP a Phoenix Poznámka mš: pouze MEDIAN pracuje podle standardů SIMAR) a do tří debat rozdělila devět politických stran tak, aby každá debata měla tři účastníky: jednu silnou a jednu slabou stranu, přičemž třetí strana má preference někde uprostřed. Výsledek těchto počtů: 1. říjen: KSČM, TOP 09, KDU-ČSL, 8. říjen: ČSSD, ODS, Piráti, 15. říjen: ANO, SPD, STAN.
x x x
Kde jsou ty doby, kdy volba české Miss byla mediální událostí. Českou Miss se o víkendu stala jedenadvacetiletá Michaela Habáňová. Vyhlášení soutěže se uskutečnilo v brněnské DRFG Areně bez televizních kamer, pokud nepočítáme ty, které snímaly událost pro YouTube. Jak uvedla MF Dnes, hokejovou halu se totiž nepodařilo zaplnit ani z poloviny a přenos odmítly vysílat všechny velké televize.

| nahoru |

18. 9. 2017
volební potenciál srpen 2017Před třemi týdny jsem v této rubrice napsal, že "vidím volební preference AfD (do 10%) podstřelené," neboť v průzkumech se lidé k volbě nacionalistické Alternativy pro Německo stydí přiznat. Pravidelný barometr veřejného mínění "Deutschlandtrend" veřejnoprávní televize ARD můj názor potvrzuje. AfD stoupá nad deset procent a naděje na to, že by její místo třetí nejsilnější strany v Německu mohl zastoupit někdo jiný, se posunuje do říše utopií.
Uvedený průzkum nechal nahlédnout i do duše voličů AfD, kteří na jedné straně jsou schopni ze 40 procent přiznat, že AfD se nedostatečně distancovala od pravicově extremistických pozic ve straně, ale na druhé straně z 92 procent souhlasí s tím, že AfD je tady hlavně kvůli tomu, aby ovlivnila přistěhovaleckou politiku vlády.
Z tohoto pohledu názor Libora Roučka, že "migrace není v Německu tématem", pokládám za dosti naivní.
x x x
Jestliže nemám pochyb o tom, že demokracie v Německu je natolik silná, že povolební problémy s vytvořením vládní koalice dokáže zvládnout, nedokážu si příliš představit koaliční slepenec, který vznikne u nás po volbách, zvláště pokud by se měla uplatnit metoda z krajských voleb "všichni proti Babišovi."
Minulý týden začal maraton předvolebních debat na ČT24 střídavě moderovaných Jakubem Železným a Danielou Písařovicovou, dle zveřejněných pravidel.
x x x

Kromě toho však různá média a spolky paralelně organizují další debaty k problémům, do nichž zvou představitele politických stran. Taková byla debata organizovaná obchodními komorami už před týdnem 12. září v Lucerně, kterou přenášel Seznam.cz.
Nebo debata o vzdělávání pořádaná Českou středoškolskou unií v Knihovně Václava Havla. A to ponechávám stranou rozhovory o politice, které dnes vedle DVTV (nevynechala ani politického klauna Petra Cibulku) na běžícím pásu produkují téměř všechna internetová média (například Štrunc na info.cz, Rozstřel na idnes.cz, volební souboje na blesk.cz apod.)
Na rozčilenou reakci ředitele KVH Michaela Žantovského kvůli účasti Marty Semelové z KSČM v Knihovně Václava Havla reagoval poměrně rozumně Tomáš Feřtek z Respektu.
x x x
Již zmiňovaná debata v Lucerně v sestavě Babiš (ANO), Bělobrádek (KDU/ČSL), Dolejš (KSČM). Kalousek (TOP 09), Stanjura (ODS), Zaorálek (ČSSD) mne překvapila poznáním, že uvedení lídři dokážou mluvit věcně o problémech a občas se i shodnout, když hovoří před obchodníky a nejsou ve světle reflektorů parlamentu či televize. Což ovšem neplatilo pro koaliční partnery Babiše a Zaorálka, do jejichž vystoupení vstupovala předvolební kampaň v plné síle. Přestože padlo hodně výtek směrem k Bruselu, ani jeden diskutující nezpochybnil naše členství v EU.
Osobní poznámka: po zhlédnutí dvouhodinového záznamu (luxus nezaměstnaného seniora) jsem si znovu uvědomil, jak nebezpečný může být Babiš se svojí prvoplánovou demagogií překrucující fakta a s podivnými představami o demokracii, v níž se všechno řeší manažersky za zavřenými dveřmi.
x x x
Dva bohaté kluby nadupané drahými zahraničními posilami Slavia a Sparta se včera střetly v Edenu. Vyhrála Slavia 2:0. Spartě zatím nebyl nic platný ani nový zahraniční trenér. Ale ani slavistické peníze nestačí na Plzeň, která má v lize šestibodovoý náskok.

| nahoru |

12. 9. 2017
volební potenciál srpen 2017Tak už je jasné, koho bude zvát ČT do předvolebních debat. Jsou to: ANO (35%), ČSSD (17%), ODS (15,5%), KSČM (14%), TOP09 (13%), SPD/Okamura (13%), STAN (13%), Piráti (12%), KDU/ČSL (11,5%) a Zelení (7%) Volební potenciál změřen dvěma agenturami na vzorku 5000 respondentů.
Volební potenciál: "neukazuje možný výsledek voleb, ale měl by být ukazatelem aktuálního rozložení politických sil. Lidé v něm nevybírají jednu stranu, které by hodili svůj hlas, ale říkají, o volbě kterých stran vážně uvažují." (metodika uvedena na pdf prezentaci).
ČT rovněž sestavila užitečný volební lístek online.
x x x
Měření volebního potenciálu provedla také agentura SANEP, která sestavila žebříček v tomto pořadí: ANO (28,2%), ČSSD (18,1%), KSČM (9,8%), ODS (12,2%), SPD/Okamura (12,5%), KDU/ČSL (9,7%), TOP09 (8,3%), Realisté (6,9%), Piráti (4,6%), STAN (4,6%), Zelení (3,8%), Svobodní (3,1%), SPO (3,1%), Úsvit (1,1%).
I když při posledních volbách se SANEP do výsledků trefil lépe než volební modely jiných agentur, metodika SANEPu neodpovídá mezinárodním standardům SIMAR a při hodnocení výsledků průzkumů prováděných výhradně po internetu je třeba vzít také v úvahu, že mezi jejich registrovanými respondenty mají nemalý vliv čtenáři webu prvnizpravy.cz, který provozuje - spolu s Parlamentními listy - firma Jana Fulína vlastnícího SANEP. Také proto při průzkumu SANEPu, kdo je nejdůvěryhodnějším předsedou politické strany, to nedávno vyhrál Tomio Okamura.

| nahoru |

11. 9. 2017
Středeční rozprava k bodu 60. schůze Sněmovny "Žádost o vyslovení souhlasu PS k trestnímu stíhání poslance Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka" se stala šestihodinovou přehlídkou ztraceného času, neboť o vydání nebylo už předem pochyb. Nahlédnout alespoň do některých momentů této debaty dává dnešní Šťastné pondělí Jindřicha Šídla.
x x x
Václav Klaus si opět přijel pro potlesk příznivců AfD, tentokráte 9. září, do Norimberka. Čekám, kdy se jeho populistický (vtípky o M+M Evropě, obvyklé NGOismy a homosexualismy) a silně protievropský projev objeví na webové stránce klaus.cz. Zatím tam ještě není. Že by VK nechtěl, aby doma viděli, jak nadbíhá německým nacionalistům? ("moje motivace - podpořit AfD," "úspěch AfD bude také úspěchem mým, úspěchem všech evropských demokratů," "dnes se dá hovořit o válce v Evropě, moje strana - a věřím, že i AFD - je strana svobody a demokracie", "je třeba začít s přípravou na opuštění EU.")
Půlhodinový Klausův projev lze vyslechnout na YouTube. Ta dáma, která ho na videu uvádí, na jiném úvodním videu (minuta 2:45) Václava Klause představila jako "das ehemalige Staatsoberhaupt der Tschechei." Asi ji neřekli, že výraz "Tschechei" pro Československo používal Hitler. Je možné a pravděpodobné, že v kruzích příznivců AfD slovo "Tschechien" neznají či nepoužívají.
DODATEK 18.9.: Projev z Norimberku Václav Klaus na svůj web do dnešního dne nedal, nicméně zdejší vystoupení si pochválil v dnešních zápiscích z cest.
x x x
Na druhé straně Klausovy teze k diskusi o českém národním zájmu, jež nabízejí pět variant řešení "problému přežití malé země, která je sousedem kontinentálního hegemona Německa," stojí za přečtení. Zvláště jeho zmínka o "odbočce k Rusku" je pro mne důkazem jeho zahraničně politické naivity.
x x x
Dlouhodobým mediálním tématem posledního týdne jsou hurikány sužující Karibik a pobřeží USA - nejprve Harvey, pak Irma a nyní Joe. Kdo měl čas a náladu, mohl je sledovat na internetu v živých přenosech.

| nahoru |

4. 9. 2017
V Německu včera proběhl televizní duel mezi Angelou Merkelovou (CDU/CSU) a Martinem Schulzem (SPD) ve formátu, který si Merkelová vyhradila, protože se prý v minulosti osvědčil.
Ve studiu bez publika střídavě zpovídali oba politiky čtyři novináři, dva z veřejnoprávních ARD a ZDF (Sandra Maischbergerová, Maybritt Illnerpvá) dva se soukromých RTL a SAT1 (Peter Kloeppel, Claus Strunz). Odpovědi se musely vejít do 60-90 sekund, celkový čas se sčítal na počítadle; kdyby se klonil ve prospěch jednoho z kandidátů, měli zasáhnout moderátoři.
Součet diváků všech čtyř kanálů (ARD, ZDF, RTL, SAT1) činil 16,23 milionů, o 1,3 milionů méně než před čtyřmi lety. Z duelu v bleskových výzkumech veřejného mínění prý vyšla lépe Merkelová, přestože v otázce, zda islám má mít místo v německé společnosti, se postavila proti názoru dvou třetin německých občanů. Odvaha, která našim politikům chybí.
Celá debata však byla - podle německého tisku - více duetem, než duelem. Není divu, když obě politické strany vládly poslední čtyři roky společně. Jak asi promluví do voleb sociální sítě, kde facebookový profil nacionalistické AfD má 350 tisíc přátel, dvakrát více než SPD?
x x x
Transparentní účet prezidentského kandidáta Miloše Zemana se stal místem, na němž se producíruje spodina společnosti za směšný vstupní poplatek 0,01 Kč. Nešlo by to v bance udělat tak, aby tihle haléřoví hrdinové byli z účtu odstřiženi? Aby zůstali na účtu jen ti, kteří jsou ochotni za svůj nesouhlasný postoj ke kandidátovi zaplatit: viz příspěvek Dalibora Kalába 200 Kč "na jednosměrnou jízdenku na Vysočinu".
x x x
Vladimír Brabec (83) musel zemřít, aby si česká veřejnost připomněla, jaký to byl výborný herec. Poměrně výstižně to popsala Jana Machalická v komentáři o prokletí jedné role (majora Zemana).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz