Aktuality Louče
338
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2020... ARCHIV     TÉMATA
25. 3. 2020
Podobně jako meteorologové nám dnes s velkou pravdpodobností řeknou, jaké počasí bude zítra, také algoritmy epidemiologů nám předpověděly, že nový koronavir v ČR začne zabíjet až koncem března.
Dnešní stav: 1497 nakažených, 10 uzdravených, 5 mrtvých.
x x x
Z knihy "Epidemie koronaviru a média" vybírám jen několik kapitol.

O České televizi a jejím programu ČT24 už byla řeč. Další rekord přišel 15. března, když nedělní ČT24 souhrnně navštívily přes čtyři miliony lidí.
Ovšem když se sečetly ratingy všech tří televizních sítí, čtyřmilionové televizní publikum měl i pondělní projev předsedy vlády Andreje Babiše - viz informace z 23.3.

Poté, co rozhodnutím vlády se 10. března uzavřely všechny školy, Česká televize přišla s nápadem využít druhý program ČT pro pořady UčíTelka určené pro děti v domácí karanténě.
Od pondělka 16. března se každé dopoledne na ČT2 ve studiu střídají učitelky, které tady zábavnou formou probírají učivo pro 1.-5. třídu. O tělocvik se starají olympionici. Žákům od šesté třídy ČT2 nabízí odpoledne naučné dokumenty.

O týden později, od pondělka 23. března Česká televize do svého digitálního multiplexu přidala nový program pro seniory ČT3. Obsah? Seriál Eliška a její rod, koncerty Karla Gotta, Televarieté, Nemocnice na kraji města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, O poklad Anežky České. Občas studiová talkshow "Život na třetí". Průměrná sledovanost 150-200 tisíc diváků.

Řada pořadů, mezi nimi také Všechnopárty, se přestala natáčet.
Nejhůře jsou na tom sporťáci, jejichž ČT Sport nemá v přímých přenosech co vysílat, a tak se tady zařazují reprízy starých ligových utkání.

x x x
Televize Nova zareagovala na koronavirus minulý týden: od středy 18. března vysílá půlhodinový speciál Nova je s vámi, nyní třikrát týdně.
Už minulý týden se "Výměna manželek" jen reprízovala a kvůli výrobním problémům se v dubnu zastaví premiérové vysílání populárních seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě.
x x x
Televize Prima se včera rozhodla reagovat na epidemii pořadem Karanténa: Jedeme v tom spolu.
Uváděli Libor Bouček a Markéta Fialová, vysílalo se z nového studia CNN Prima News, ale kdy tento program spatří světlo světa, se zatím neví: vloni v dubnu se slibovalo do dvanácti měsíců, už by to tedy mělo přijít.
Prima musela odpískat nový zábavný formát Zlatá maska. Úspěšný seriál Slunečná se místo dvakrát vysílá jen jednou týdně. Kdy dojdou zásoby, to se ukáže.
x x x
Včera zasedala Sněmovna a dnes Senát nad šesti zákony projednávanými ve zkráceném jednání, mezi něž patří novela zákona o státním rozpočtu (schodek 200 miliard), o úlevách pro podnikatele, o odložení platnosti další etapy EET (měla začít v květnu) a také o maturitách.
x x x
Pro řešení krizových situací v souvislosti s epidemií vznikla už před dvěma týdny iniciativa technologických firem a ajťáků covid19.cz, která stála u počátku zřízení krizového callcentra a linky 1212, kterou později převzal stát.
Covid19.cz stojí také za projektem chytré karantény, od kterého si náměstek Prymula slibuje, že pomůže oddělit zdravou populaci od nemocných a potenciálně nakažených lidí.
x x x
Odvolávání nejrůznějších akcí pokračuje. Asi tou globálně nejdůležitější jsou Olympijské hry v Tokiu. Tokio má smůlu už po druhé, OH se zde měly konat v roce 1940, čemuž zabránila válka. Zadostiučinění přišlo až v roce 1964. Naštěstí letošní zrušené hry se jen posunou na příští rok.
Zrušení pěvecké soutěže Eurovize (poprvé v historii) asi opláče Ben Cristovao, který měl dostat šanci na mezinárodním fóru.
x x x
Včera Ústavní soud vyhlásil nález, kterým se ruší rozsudky soudů, u nichž neuspěl Tomio Okamura se žalobou (požadavek omluvy a náhrady za nemajetkovou újmu 300 000 Kč) na vydavatele týdeníku Reflex, v němž Okamura vícekrát vystupoval jako Pitomio.
V klasickém střetnutí článku 17 (Svoboda projevu) a článku 10 (právo na lidskou důstojnost) Listiny základních lidských práv a svobod to tentokrát vyhrál článek 10: "Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno."
x x x
A ještě si sem odložím odkaz na článek Respektu vysvětlující všem eurofobům stěžujícím si na neschopnost a nečinnost EU, že ve zdravotnictví (podobně jako v kultuře) zůstala suverenita na úrovni národních států, takže pokud EU měla a má v této oblasti nějaké pravomoci, pak jsou jen podpůrné, případně koordinační.

| nahoru |

23. 3. 2020
Situace s koronavirem v ČR dnes večer: 1236 nakažených, 7 uzdravených, 1 mrtvý (95 let). Zákaz vycházení, který měl skončit dnes, se prodloužil do konce března.

V Itálii a ve Španělsku umírají denně stovky lidí, epidemie nabírá sílu v USA, Německu, Francii i Velké Británii.

x x x
Předseda vlády Andrej Babiš dnes vystoupil v televizi (veřejnoprávní ČT se simultáním vysíláním na Nově a Primě) se státnickým projevem. Jeho PR tým mu to dobře napsal, podobně jako vloni 17. listopadu.
Přiznal omyly, pochválil Prymulu, Hamáčka, veřejnoprávní média a - na rozdíl od prezidenta - také umělce. Poděkoval lidem, vyzval k solidaritě. Nezapomněl však ani na sebe (já jsem tu pro vás).

| nahoru |

19. 3. 2020
Ode dneška všichni obyvatelé ČR se na veřejnosti smějí pohybovat jedině s rouškou. Stále trvá celostátní karanténa, jakož i hádání, kdo může za to, že nejsou ochranné prostředky v dostatečném množství.
Jak to vypadá, náprava už je na cestě z Číny. Pak prý budou roušky zadarmo.
Počet nakažených osob dnes: 631.
Video, na němž dvě studentky z Prahy popisují své nakažení a popis choroby, se stalo virální (za dva dny přes milion zhlédnutí). Upozorňují na něj a citují ho také tradiční média.

Šití roušek se stalo národním sportem a demonstrací solidarity.

x x x
Vyhlášení nouzového stavu a možnost zadat zakázku v mimořádném režimu vytvořilo příležitost pro nejrůznější překupníky, jimž zoufalé instituce shánějící respirátory pro své lidi jsou ochotny platit takové ceny, které by jim jinak podle zákona o zadávání veřejných zakázek č.134/2016 Sb. neprošly. Stačí se podívat na Hlídače státu a porovnávat.

Ovšem tam, kde se to přehnalo, zasáhla policie.
Dodatek 20.3. Část zabaveného zboží v Lovosicích byla čínskou humanitární pomocí určenou pro Itálii. Jak se ocitla v Česku, není jasné.
Dodatek 24.3. Lukáš Valášek na Aktuálně.cz vypátral adresáta humanitární zásilky, čínského občana, který její část "střelil" překupníkovi. Vláda část zabaveného zboží nahradila a poslala do Itálie.

x x x
Již včera oznámil Jiří Ovčáček, že prezident Zeman dnes večer promluví k národu. Projev předtočila TV Prima, která se pochlubila svojí exkluzivitou. Nakonec však TV Prima souhlasila s tím, že záznam poskytne i dalším televizím, ovšem nikoli pro synchronní vysílání v 19:25.
Aktualizace 20:00: ČT přinesla v Událostech pouze citace projevu, jehož text je k dispozici zde.

Nevím, co vyvolalo takové rozhořčení a údiv nad chováním prezidenta, který už několik let ignoruje veřejnoprávní ČT a své Vánoční poselství poskytuje prioritně komerčním televizím.
Až do roku 2018 Vánoční poselství natáčela Nova, vloni poprvé toto privilegium dostala Prima.
Dnešek je pouze pokračováním trendu trestání ošklivých a odměňování hodných médií, který nastolili lidé ze Zemanova okolí.

x x x
Co se mě týče, pochopil jsem, že veškerá opatření vlády, ať si o nich myslím, co chci, jsou činěna v zájmu zabránění exponenciálního šíření epidemie. Do jaké míry byla, jsou a budou účinná, se ukáže na statistických křivkách v průběhu příštích dvou tří týdnů.

Osobně se smiřuji s tím, že v budoucím čase v rozpětí měsíců či let se zřejmě většina z nás s novým koronavirem potká, a bude záležet, jak se s tím naše imunita vypořádá, podobně jako u předchozích virů.

| nahoru |

16. 3. 2020
Až do pozdních večerních hodin (22:59) čekala včera veřejnost a novináři na tiskovou konferenci po mimořádném jednání vlády, jejímž výsledkem bylo rozhodnutí o zákazu volného pohybu osob, tj. celostátní karantény vyhlášené na týden, tedy ode dneška 16.3. do úterního rána 24.3.
x x x
Textový přepis tiskové konference neobsahuje diskusi a odpovědi na otázky novinářů.
Kvůli nouzovému stavu byla omezena přítomnost novinářů na TK, akreditaci dostali jen zástupci ČTK, ČT, ČRo, TV Nova a Prima TV.
Nicméně prostřednictvím redaktora ČTK byly položeny dotazy i od jiných redakcí.

Celá tiskovka je na záznamu iVysílání České televize, doporučuji dotaz položený v 41:40 záznamu.
Ohlasy sociálních sítí: zabodoval Hamáček v džínách, Babiš unavený, Schillerová blahosklonně odpouštějící.

x x x
Přestože statut nově zřízeného Ústředního krizového štábu v článku 4 předpokládá, že ÚKŠ "podle charakteru situace" povede buď ministr obrany nebo ministr vnitra, předsedou se stal epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, lépe odpovídající současnému "charakteru situace". Prymula je bývalý armádní lékař.
x x x
Dnes ráno 298 potvrzených případů nákazy koronavirem v ČR. U poloviny se neví, kde se ti lidé nakazili.
x x x
Závěrem pro novináře poučný odkaz na Hlídače států, který zjišťoval, kdy a s kým se uzavíraly smlouvy na dodání respirátorů.

| nahoru |

13. 3. 2020
Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo novou webovou stránku informující o situaci s koronavirem. Předchozí odkazy na Louči tudíž přestaly fungovat.
Někteří dávají přednost celosvětovým datům na této stránce, která se připravuje na John Hopkins University.
Ovšem jeden středoškolák ve státě Washington na Západě USA vyrobil něco podobného.
Podle mne však všichni čerpají data z tohoto zdroje, což jsou webové stránky Světové zdravotnické organizace WHO.

| nahoru |

12. 3. 2020
citace zákona 240/2000 Sb.Dnes od 14:00 platí v naší zemi Nouzový stav na období 30 dnů.
Byl vyhlášen na základě Ústavního zákona o bezpečnosti České republiky 110/1998 Sb. a Zákona o krizovém řízení (krizový zákon) 240/2000 Sb..
Co všechno může vláda v rámci nouzového stavu občanům omezit a přikázat, viz obrazová citace, kterou lze kliknutím zvětšit.

Když jsem nedávno (6.3.) upozornil na Pandemický plán vlády z roku 2006, netušil jsem, že to půjde tak daleko. Vyhlášení nouzového stavu se zde předpokládá na str. 28.

Prezident dnes vydal prohlášení: "Opatření přijatá vládou ČR jsou nezbytná pro ochranu zdraví nás všech. Mají moji plnou podporu."

x x x
Zpravodajský kanál ČT24 dosáhl v úterý 10. března, tedy v den, kdy vláda rozhodla o uzavření škol a o zákazu hromadných společenských akcí, mimořádného celodenního podílu na publiku (share) přes deset procent.
Naposledy sahala ČT24 na desetiprocentní podíl při úmrtí a pohřbu Karla Gotta, ale nikdy ne přes celý den. Zprávy ve 12:00 sledovalo 30 procent TV diváků, tedy těch, kteří se v danou chvíli divali na televizi.
Nadprůměrnou sledovanost měly v úterý i večerní relace, nad průměr dosáhly Televizní noviny TV Nova
Na twitteru je sledovaným novinářem Vojtěch Gibiš, jehož aktuální informace někdy předčí on-line odkazy velkých zpravodajských serverů.

| nahoru |

11. 3. 2020
Na webu MZ ČR počet nakažených osob Covid-19 poskočil na dvojnásobek - 64 osob.
Včera vláda rozhodla o uzavření škol a o zákazu hromadných společenských akcí nad 100 osob, zatím na dva týdny.
Preventivní opatření chápu jako snahu otupit vrchol a masový výskyt epidemie (a tím nápor na zdravotnická zařízení), které se podle mého názoru stejně neubráníme.

Pod náporem dotazů se včera hroutily některé webové stránky státní zprávy (mzcr.cz, msmt.cz).
Blog lékaře Hnízdila, kterému se to nelíbí, se dostal do čela sledovanosti na blog.aktualne.cz.

Česká společnost teď podstoupí test solidarity. Například tím, že lidé nebudou chtít zpátky vstupné za akce, které odpadly, u těch institucí a organizací, u nichž by výpadek příjmů byl likvidační. Nebo převáží názor: ať to vláda zaplatí?

x x x
Když jsem před časem napsal glosu Jaká jména rozešle Faltýnkova SMS? a včera jsem ji umístil do blogu Aktuálně.cz, abych zjistil ohlasy, netušil jsem, že věc se odehraje jinak.
Mám na mysli mail poslance Stanislava Berkovce, v němž pro své spolustraníky z hnutí ANO kádruje kandidáty do Rady ČT (kupodivu nikoli kandidáty Rady ČRo) a vydává doporučení k jejich volbě.
Pikantní na tom je, že Berkovec je předsedou volebního výboru, tedy capo di tutti capi.
Toto kádrování se však neodehrává v rovině profesních zkušeností, ale přes blízké osoby a postoj k řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Jeden z kandidátů Michal Klíma na FB přirovnal Berkovcovu metodu k metodám StB, které on na vlastní kůži zažil jako syn spisovatele a disidenta Ivana Klímy. Doslova: "Není důležité, jak je kdo schopný či vhodný pro svou funkci, ale jak političtí kádrováci hodnotí jeho politické postoje."

Berkovec reagoval skrytou hrozbou trestního stíhání podle § 182 a § 183 trestního zákoníku.

Aktualizace 14:30: Sněmovnou neprošel návrh na odložení voleb, Stanislav Berkovec oznámil, že svoji předsednickou funkci ve volebním výboru dá k dispozici, volilo se tajně do 14:05, teď se počítají hlasy, v 15:00 by mělo být jasno.

Berkovec se ve svém vystoupení pokoušel svůj dopis dát na roveň dopisu poslancům od Rekonstrukce státu, který zpracoval a upozornil na medailonky kandidátů vytvořené na základě slyšení na volebním výboru a vybraných mediálních výstupů. Rozdíl je propastný.

K Berkovcovu mailu se vyjádřil na twitteru také generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Aktualizace 15:15: Výsledek volby: jen čtyři z dvaceti dvou kandidátů do mediálních rad získali požadované kvórum.
Do Rady ČRo byl zvolen Marek Pokorný, do druhého kola (na příští schůzi) postupují Hana Dohnálková a Jaroslav Šebek.
Do Rady ČT byli zvoleni Roman Bradáč, Pavel Kysilka a Jiří Šlégr. O zbývající dvě místa se v druhém kole utkají Ivan Douda, Zdeněk Holý, Michal Klíma, Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír (Xaver) Veselý.

x x x
BREAKING NEWS: Poslanecká sněmovna si v 15:11 odhlasovala, že kvůli koronaviru ukončí 41. schůzi.

| nahoru |

9. 3. 2020
Koronavirus ovládl média - česká i světová. Podle informací WHO bylo včera ve více než stovce zemí více než 100 tisíc nakažených. (V Česku 32.) Krizová situace testuje vlády i média.

Z příběhů, které se kolem koronaviru rozvíjejí, jsem zaznamenal debatu kolem výroku "Nebuďte slušnej... Tak to řekněte..." Kdo, kde a kdy ho pronesl? Byl to premiér, který na tiskovce tímto způsobem peskoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jenž v rozhodování mezi loajalitou ke svému zdroji a k premiérovi, upřednostil premiéra.
"Bejt slušnej"v politice se zkrátka dnes už nenosí.

Jen tak pro zajímavost. Nepříjemnou otázku ministru zdravotnictví (musel se omlouvat za předchozí nepravdivou informaci) položila televize Prima (zde konkrétně "ex-reportérka ČT" Markéta Dobiášová).
Všiml jsem si také, že to byl redaktor Primy Zbyněk Zykmund, který 28. února na jiné tiskovce premiéra vyprovokoval k výrokům (v záznamu od 54:50) o vlastizrádcích a pomatené europoslankyni Hohlmeireové (dcera Franz-Josefa Strause).
Že by předzvěst stylu nové zpravodajské televize CNN Prima News?

Když Michal Bláha komentoval včerejší večerní tiskovku na ministerstvu zdravotnictví slovy: "první po všech předchozích (které jsem viděl), která byla jasná, s jasnými informacemi (...) bez emocí, bez PR", narážel tím na nepřítomnost Andreje Babiše, který využívá situace k politickému marketingu své vlády a své osoby.

x x x
Myslím, že není od věci času od času opustit média a obrátit se na primární zdroje. Mám na mysli Světovou zdravotnickou organizaci WHO a také ministerstva zdravotnictví. Tím nechci nijak snižovat práci novinářů, kteří umějí upozornit na další zajímavé informace.
x x x
Asi bych si neměl tolik všímat prezidentových úletů - někdejších i dnešních - nicméně z archivních důvodů si zde ukládám link na jeho včerejší vystoupení na Pražském hradu při koncertu "Můj sedmý rok s vámi."
Jako důkaz, jak Miloš Zeman nezvládá své nutkání k urážlivým bonmotům. Mám na mysli zmínku o "nemoci šílených krav, samozřejmě čtyřnohých." (V závěru se za bonmot omluvil.)
A to ponechávám stranou jeho názor z roku 2010, podle něhož je prasečí chřipka podvodem farmaceutických firem.
x x x
Ceny Českého lva v sobotu 7. března v přímém přenosu ČT (finále pořadu Peče celé Česko posunuto o týden) byly uděleny v pořadí 8-3-2 pro filmy Nabarvené ptáče, Vlastníci, Staříci.
Kamil Fíla to na Aktuálně.cz komentoval: "S Nabarveným ptáčetem na Českých lvech vyhrál pustý akademismus."
Na pódiu Rudolfina se několikrát ozvala podpora vysílání veřejné služby a České televizi. Kromě jiného také z úst zasloužilého producenta Jaromíra Kallisty.
x x x
Reportéři ČT ve spolupráci s Respektem (nebo to bylo naopak? Respekt ve spolupráci s Reportéry ČT?) dostihli na Slovensku Marka Pešla, který stojí za dezinformační webovou stránkou Aeronet.
Zda je Pešl skutečným "vedoucím kolotoče", tedy autorem zdejších zpráv a komentářů, nebo zda v pozadí existence Aeronetu jsou ještě nějaké další osoby či instituce, to stále se stoprocentní jistotou nevíme.

| nahoru |

6. 3. 2020
Koronavirus způsobující nemoc Covid-19 se dále šíří. Dnes v ČR registrováno 18 infikovaných pacientů celkem. A protože podobné je to i v dalších evropských zemích, nejsme daleko od pandémie.
Přes Google jsem vylovil z vládního serveru Pandemický plán pro podobné případy zpracovaný v roce 2006. Snad to zatím nebude tak hrozné, jak se zde uvádí
x x x
Dnešní odpolední brífing, který následoval po společném jednání ministrů a hejtmanů, veřejnosti sdělil: Každý, kdo se od zítřka vrátí z Itálie, bude povinen poradit se se svým lékařem a nastoupit dvoutýdenní karanténu. Pochopil jsem to takto: dělali jsme, co jsme mohli, i když v pozadí cítím pochybnosti, zda se takto virus podaří zastavit.
x x x
Z četných on-line zpravodajství o koronaviru, jejichž odkazy jsem uvedl před čtyřmi dny (viz níže), se mi nejvíce líbí ten z Aktuálně.cz, je pohotový, má tam i odkaz na video DVTV z dnešního brífingu (MAFRA uvedla jen kratší video s úvodními prohlášeními).

| nahoru |

2. 3. 2020
titulní strany 2.3.2020Koronavirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV) dorazil do České republiky. Včera přišla zpráva o třech pozitivně testovaných osobách, všechny přicestovaly z Itálie.
Na zprávu reagovala všechna média. Na ČT24 se se koronavirus včera probíral téměř celé odpoledne.

Zpravodajské servery zavedly online zpravodajství na téma koronavirus: zde malý výběr:
ČT24, irozhlas.cz, idnes.cz, ihned.cz, Aktuálně.cz, lidovky.cz, Seznam připravil speciál.

x x x
Premiér Babiš, který překypuje aktivitou a veřejným vystupováním, je možná rád, že koronavirus zcela přebil návštěvu delegace Evropského parlamentu, která tu minulý týden zkoumala, jak se u nás hospodaří s evropskými fondy.
Europoslanec Zdechovský si v této souvislosti vysloužil od premiéra nadávku "vlastizrádce", proti které se bude bránit soudní cestou.
x x x
Milion chvilek pro demokracii opět včera demonstroval. Stovky lidí pochodovaly z Hradčanského náměstí na Staromák, kde se protestovalo (náměstí poloplné).
Mezi řečníky byli Daniel Kroupa, Ondřej Závodský, Fedor Gál, hymnu zpívala Dagmar Pecková. Kromě běžných témat (Babiš, Křeček, Benešová) byly na tapetě také mediální rady. Nebýt internetu a sociálních sítí, demonstrace by se do médií nedostala.
Česká televize akci ve vysílání ignorovala, zpráva se objevila jen na webu ČT24.
x x x
Sobotní parlamentní volby na Slovensku 29. února přinesly pád dosud dominantních sociálních demokratů SMER a vítězství strany OĽANO (Obyčajní ĺudia a nezávislé osobnosti) vedené Igorem Matovičem, kterého komentátor Michal Půr přirovnal k našemu Vítu Bártovi (šéf někdejší strany Věci Veřejné).

Na rozdíl od některých médií oslavujících tuto změnu Půr skepticky konstatoval: "V čele stojí nevyzpytatelný populista (Matovič), druhé místo obsadila strana, kterou ostatní považují za mafii (SMER - Fico), třetí místo drží hodně excentrický podnikatel (Boris Kollár), následovaný čistokrevnými fašisty (Kotleba). Dvě liberální strany se drží úplně na chvostu (SaS a Za lidi).
Dlouhé trvání nové koaliční vládě na Slovensku nepředpovídá ani David Klimeš.

x x x
Několik detailů z kampaně: Vloni se vláda pokoušela prosadit padesátidenní moratorium na zveřejňování předvolebních výzkumů v médiích před datem voleb. Ústavní soud to zamítl, zůstala dvoutýdenní lhůta (V Česku máme jen tři dny, vlastně jen dva a půl dne).
Tu však obešla iniciativa 50dni.sk, která v crowdfundingové kampani sebrala peníze na soukromý výzkum volebních preferencí, který byl dodán přispěvatelům emailem, s upozorněním na nezákonnost zveřejňování, což však nezabránilo úniku výsledků přes internet a zahraniční média.
x x x
Exit poll, průzkum, který zpovídá lidi odcházející od volebních uren, aby se o výsledcích vědělo ještě před sečtením hlasů (a který česká média už nedělají), se televizi Markíza příliš nepovedl. Odchylka 3,3 procenta u strany SMER (exit poll 14,9%, skutečnost 18,29%) je příliš velká.
Lidé se zkrátka nechtěli přiznat k tomu, že volili Fica, podobně jako u Kotleby (exit poll 6,5%, skutečnost 7,97%).
Naopak, někteří dotazovaní při průzkumu nepravdivě deklarovali, že dali svůj hlas volební koalici strany Spolu se stranou Progresívne Slovensko (do prezidentských voleb postavilo kandidátku Zuzanu Čaputovou), která se nakonec do parlamentu nedostala, protože k tomu, aby překročila zákonnou hranici sedmi procent, jí chybělo tisícovka hlasů (exit poll 9,7%, skutečnost 6,96%).
Prý o ty hlasy přišla nedávnou teatrální obstrukcí parlamentu a blokováním řečnické tribuny při protestech proti populistickým vládním zákonům (zvýšené přídavky na děti, zavádění třináctého důchodu, rušení dálniční známky).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz