Aktuality Louče
352
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2021... ARCHIV     TÉMATA
25. 5. 2021
Dnešní den byl bohatý na mediální události. Tomáš Baldýnský, který každou středu zásobuje rubriku Lidových novin "Poslední slovo" to na twitteru popsal takto: "Večer jsem nevěděl, o čem psát Poslední slovo, ráno jsem zajásal nad Vojtěchem, pak se mi to nechtělo předělávat na Klause, a když ho odevzdám, tak Feri?" Zde jsou detaily:
x x x
Dnes dopoledne rezignoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger po sérii článků Seznam Zprávy, které ho přistihly v nedbalkách kvůli závadám v majetkovém přiznání a také kvůli neohlášeným příjmům z komerčních aktivit.
Staronovým ministrem se stane Adam Vojtěch, který by to snad mohl v úřadu vydržet až do voleb, zvláště když covidová epidemie má zatím stále klesající trend (včera necelých 700 nově nakažených).
x x x
Dnes odpoledne Václav Klaus uspořádal tiskovou konferenci, na níž komentoval "nehorázný útok" Hospodářských novin na svoji osobu v podobě článku s titulkem "Klaus po revoluci poslal 1,3 miliardy dolarů Sovětům. Zeman většinu dluhu odpustil."
V podkladech pro tiskovou konferenci se kromě jiného uvádí: "Celá tato kauza je příkladem pokleslé žurnalistiky nejhoršího typu (...) dnešní článek Hospodářských novin vnímám jako předem připravený útok na moji osobu, aby byl blokován jakýkoli můj eventuální návrat na politickou scénu."
Z čehož jsem si vyvodil závěr, že to Václav Klaus s další kandidaturou na prezidenta asi myslí vážně.
x x x
Dnes večer rezignoval na svůj poslanecký mandát Dominik Feri (TOP 09) poté, co Deník N a web a2larm.cz zveřejnily informace o sexuálním násilí, kterého se Feri údajně dopouštěl.
Podobně jako Václav Klaus, také Feri označil články v médiích za "lživé a manipulativní."
x x x
Sedm hodin trvalo zasedání Rady České televize ve středu 19. května. Generální ředitel České televize Petr Dvořák na něm oznámil, že podal trestní oznámení na členku Rady ČT Hanou Lipovskou.
Chování Hany Lipovské jsem věnoval zvláštní článek Louče, jehož titulek je dostatečně výmluvný: "Na oprati Jany Bobošíkové."
x x x
V den zahájení Mistrovství světa v ledním hokeji 21. května Český rozhlas spustil nový program Radiožurnál sport. Budou ho moci poslouchat majitelé digitálních přijímačů v síti DAB+, jinak bude k dispozici na webové adrese sport.rozhlas.cz a také v digitálních televizních multiplexech DVB-T2.
x x x
Televize Prima dnes oznámila, že od 14. června bude vysílat nový, už desátý televizní kanál s názvem Prima Star.
Bude to kanál reprízový, takže se možná dočkáme opakování úplně prvního českého nekonečného seriálu Rodinná pouta, jehož první díl měl premiéru 23. března 2004. Novácká Ulice vznikla až o rok později.
x x x
Pod záminkou nebezpečí bombového útoku na palubě za asistence stíhaček běloruský režim přinutil linku společnosti Ryanair letící z Atén do Litvy přistát v Minsku, kde úřady zadržely jednoho z cestujících šéfredaktora aktivistického kanálu Nexta Ramana Protaseviče. Bezprecedentní únos novináře Protaseviče společně s Ruskou Sofií Sapegovou vyvolal vlnu protestů a také sankce ze strany zemí EU.
Při této příležitosti jsem si vzpomněl na českého emigranta, později amerického občana Vladimíra Kazana-Komárka, kterého na podzim roku 1966 v Praze při mimořádném mezipřistání linky z Moskvy do Paříže vytáhli z letadla Aeroflotu.
V Praze ho soudili za údajné trestné činy z padesátých let, ale o rok později byl - na nátlak amerických úřadů - propuštěn.

| nahoru |

17. 5. 2021
statistika Covid-19 May 16 2021 Kronika koronaviru (optimistická): Čísla nově nakažených se vrátila na úroveň konce srpna loňského roku. Už nejsme černou ovcí Evropy. V incidenci jsme klesli i pod úroveň některých západoevropských zemí.

Nicméně třicet tisíc zemřelých s covidem nám nikdo neodpáře. Zdá se, že těžkých případů nepřibývá, protože denní pokles pacientů na lůžkách je přibližně stejný jako počet denně zemřelých.

Roušky a respirátory jsou povinné jen ve vnitřních prostorách, děti se vrací do školy, otevírají se hospodské zahrádky. Hallelujah!

x x x
Česká policie si zřejmě zvolila web iRozhlas jako mediální kanál v případu Vrbětice, kterým dává na vědomí, že toho ví více, než se zatím oficiálně publikovalo.
Mám na mysli dnešní článek "Majitel Imexu byl den před výbuchem 40 minut u hotelu, kde bydleli agenti GRU. Ukázal to jeho mobil." Viz také předchozí článek ze 6. května.
x x x
Seznam zprávy v článcích z tvůrčí dílny Kubík/Kroupa/Ciroková (Deset dní tajné hry o Vrbětice. Proč Hamáček ohlásil kolaps? nebo Nový důkaz proti Hamáčkovi. Cestu rušil na poslední chvíli, Babišovi navzdory) stále opakuje tvrzení, že "Hamáčkův plán byl nabídnout Rusům dohodu: výměnou za uhlazení informací o vrbětické kauze dojednat dodávku milionu vakcín Sputnik V a pozvání Vladimira Putina do Prahy na summit s americkým prezidentem Joe Bidenem, aniž by to byl schopen dokázat.
Před čtyřmi dny jsem to komentoval na Louči.
x x x
Na druhé straně Jan Hamáček se neustále snaží prosadit svoji verzi o cestě do Ruska jako předem připravené kamufláži: ve čtvrtek 13. května v rozhovoru pro Epicentrum Blesku a včera v Partii Terezie Tománkové. Ne příliš přesvědčivě, i když ho v Partii více usvědčovala racionalita piráta Bartoše než trapná demagogie Petra Fialy (ODS).

Prezident Miloš Zeman Hamáčkovu "kamuflážní verzi" v rozhovoru pro Frekvenci 1 zpochybnil slovy:
"Takže Jan Hamáček naprosto rozumně původně plánoval svoji cestu do Ruska s těmito dvěma tématy, zdůrazňuji dvěma tématy, nikoli nějakým kšeftem, a zcela rozumně tuto cestu odvolal, když se začalo mluvit o Vrběticích (...) No ten folklór ohledně tak zvaného zastíracího manévru si upřímně řečeno mohl odpustit."
Což nahrává mojí spekulaci, že "některé stopy vedou k Hradu."

x x x
Politickou událostí týdne však byla rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který si v rezignačním dopise postěžoval na "poměrně vysoký tlak ministryně spravedlnosti na moji osobu".
Pavel Zeman, jehož funkční doba není zatím zákonem ohraničena, byl ve funkci více než deset let. Jeho kariéru zmapoval profil na iDnes.
David Klimeš svůj komentář nadepsal "Alibistický konec Pavla Zemana," s čímž - zvláště ve věci zdůvodnění odchodu - souhlasím.
x x x
Světová média si všímají konfliktu v Izraeli, který kromě bezprecedentního ostřelování Izraele hnutím Hamas z Gazy a následných odvet, přináší nový fenomén - násilnosti a osobní lynče při střetávání Arabů a Židů uvnitř Izraele.
Prezident Zeman nechal vyměnit na pražském Hradu vlajku EU za vlajku Izraele.

| nahoru |

11. 5. 2021
Událostí začátku tohoto týdne je postupné rozvolňování protiepidemických opatření od včerejška a od příštího pondělí, kdy se nebudou muset nosit respirátory, děti začnou chodit pravidelně do školy a restaurace nás obslouží na zahrádkách. To vše díky slábnoucí epidemii a skutečnosti, že se podařilo počet nově nakažených na sto tisíc obyvatel srazit pod stovku.

Na včerejším zasedání vláda aktualizovala mimořádná opatření v řadě dokumentů, které se týkají maloobchodu a služeb, restaurací a veřejných akcí, zdravotnických zařízení, sociálních služeb, testování žáků a provozu škol. A ty občánku se to snaž nastudovat.

x x x
Aféra Hamáček zatím na mrtvém bodě bez nových informací, kromě té, podle níž na přípravě Hamáčkovy cesty do Moskvy participoval také Hrad.
K aféře publikoval Reportér 9. května rozsáhlý článek Jaroslava Kmenty "Ruské šachy. Vrbětice a co po nich." Některé citace z placeného obsahu se dají získat na Facebooku.
x x x
Nádvoří Pražského hradu v pondělí 10. května zaplnilo třicet tisíc svíček za oběti pandemie. První svíčku zapálil prezident Zeman. Fotoreportáž Deníku N zde.
Symbolickému aktu, který kopíroval březnovou akci Milionu chvilek na Staroměstském náměstí, překážel vítr, před nímž plameny svíček neochránily ani plastové kelímky.
x x x
Za pět měsíců v tuto dobu už budeme vědět, kdo nás bude ve Sněmovně reprezentovat. Výzkumné agentury vytvářející na základě průzkumu veřejného mínění volební modely potvrzují slábnoucí popularitu hnutí ANO. Shodují se v tom STEM i Median i Kantar, přičemž podle Kantaru by Piráti i bez koalice porazili ANO.

Kde je strop Okamurovy SPD? se ptá Týdeník Hrot (bývalí redaktoři Eura) reagující na vzestup preferencí SPD. Podle publikovaných dat Okamura boduje více v celostátních (průměr 10%) než v místních (průměr 5%) volbách. Svým populismem plní funkci levice.

x x x
Volbou dvanáctého kandidáta na členství v Radě ČT náhradou za odstoupivšího Jiřího Grunda, kterým má být advokát Michael Mann dala vládnoucí koalice podporovaná SPD a KSČM na vědomí, že žádnému liberálovi šanci na zvolení nedá.
x x x
Mann tak posílí frontu kritickou vůči práci médií veřejné služby, kterou v Radě Českého rozhlasu zastupuje Josef Nerušil. Ten před dvěma dny na serveru České pozice přišel s názorem, že "média veřejné služby patří voličům všech politických stran a hnutí. I těch, které se do sněmovny nedostanou (...) Na zastoupení v médiích veřejné služby má právo každý názorový proud". Což dovedeno do důsledků, by média ČT a ČRo měla dát slovo i rasistům, fašistům i teroristům.

Poněkud jiný názor zastává Fabiano Golgo, který 3. května na Britských listech zveřejnil úvahu Proč bychom neměli pomáhat štíru překročit řeku:
"Demokracie nemůže znamenat volný přístup a zajištěný prostor pro všechny, kdo se chtějí vyjádřit. (...) Svoboda musí mít hranici, dobře střeženou hranici, musí razantně vyloučit všechno, co by vedlo k likvidaci svobody (...) Úplná svoboda umožňuje plevelu, aby zvítězil nad květinami (...) Od té doby, co se v České republice prosadily populistické pravicové skupiny (...) vznikl projekt puče proti veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi. (...) Tito spiklenci tvrdí, že jim prý jde o prosazení vyváženosti ve veřejných médiích, ale ve skutečnosti je jejich cílem prosadit své vlastní názory jako převládající a nadřazené."

| nahoru |

6. 5. 2021
Hra, která začala v úterý ráno zveřejněním článku Svědectví: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků na Seznam zprávy, pokračuje.
Včera jsem se na Louči k aféře vyjádřil samostatným článkem: "Kauza Hamáček - bude muset Kroupa vyložit karty na stůl?", na jehož konci jsem si uložil chronologii případu Hamáček.

Janek Kroupa s Jiřím Kubíkem dnes přišli s dalším trumfem Schůzka na vnitru: Přivezu Sputniky a zachráním ČSSD, říkal Hamáček, což jest trumf poněkud slabý, neboť nedokazuje spekulaci, kvůli které asi půjde Kroupa před soud, tj. že Hamáček chtěl nabídnout Rusku výměnný obchod a kauzu Vrbětice ututlat.
Na nelogičnost této spekulace upozorňovala i Světlana Witowská ve včerejším velmi dobře vedeném Interview ČT24 s Jankem Kroupou.
V článku citovaný zdroj se mezitím přihlásil, byl to pardubický hejtman Martin Netolický, který však nebyl účastníkem uvedené schůzky, i když se Jiří Kubík v DVTV snažil jeho svědectví s citovaným jednáním spojit.
Martin Netolický v rozhovoru potvrzuje, že s Jankem Kroupou mluvil, ale o Sputniku a cestě do Moskvy s Hamáčkem prý mluvil jen "mimoděk", neboť schůzka se týkala vnitrostranických záležitostí.
Jsem rád, že i Tomáš Němeček nepřímo vyjádřil výhrady ke stylu novinářské práce Janka Kroupy. Jeho názory na právnickou stránku celé aféry a na perspektivy budoucích soudních jednání stojí za vyslechnutí.

x x x
Že se tady hraje hra na více šachovnicích, nejen na té Kroupově vnitropolitické, ale i zahraniční, naznačuje dnešní článek iRozhlasu: "Den před výbuchem ve Vrběticích: brigádníci dostali nečekané volno, do skladu vyrazil jen majitel."
Podle mého názoru v něm policie "pouští" některé nové informace, které mají protistraně sdělit: víme toho více, než jsme zatím řekli (např. existence Nikolaje Šapošnikova, Petřík a Havránek na střelnici hotelu Corrrado).
Kdo ví, zda se nakonec nepotvrdí spekulace Jana Hrbáčka, že nebožtík Petřík s Rusy spolupracoval.
x x x
I když na konečné vyhodnocení kauzy Hamáček je stále brzy (na web to dávám ve tři odpoledne), jedno je jisté. Hamáčkova obrana, kterou proti obvinění vysloveném dvojicí Kroupa/Ciroková zvolil, je naprosto neadekvátní a může stát Hamáčka jeho politickou kariéru.
Na Twitteru jsem našel zajímavý návod píáristy Miloše Růžičky, jak se dalo z aféry vybruslit (částečné přiznání chyby nebo relativizace tvrzení). Jenomže ČSSD zvolila frontální útok na novináře a média, který se možná ukáže být kontraproduktivním.

| nahoru |

3. 5. 2021
Hvězdou dnešního televizního zpravodajství byla kadeřnictví a masážní salony, které po měsících nečinnosti mohly obnovit svou činnost. Vrbětice, nedůvěra vládě, rozpuštění parlamentu, Babišův střet zájmů, vše ustoupilo do pozadí.
O prvomájových demonstracích ani nemluvě.
x x x
Páteční (30. dubna) rozhovory premiéra Andreje Babiše - ten v Právu i ten u Xavera Veselého si vysloužily kritický komentář Miloše Čermáka (Babiš - karikatura špatného manažera).
Kritiky se dočkal i Babišův názor na naši nadprůměrnou promořenost, která prý dělá imunitu.
x x x
Devadesátiny Jiřiny Bohdalové, kterou kdosi nazval "Karlem Gottem herecké scény", všechny televize o víkendu připomněly řadou repríz dramatických pořadů s jubilantkou. Zdeněk Zelenka jich napočítal nejméně dvacet pět.
Ten, kdo se dnes večer díval na reprízu filmu Ucho, měl by si všimnout zhoršené kvality záběrů z recepce na Hradě, na nichž se vyskytuje sovětský generál. Tato scéna měla zřejmě navždy zmizet v propadlišti dějin, ale zachovala se v nějaké pracovní kopii, takže se mohla do filmu po roce 1989 vrátit, digitálně vyčištěná, ale přesto mírně neostrá a trochu zapršená, v závěru poškozená škrábancem.

Televize Prima na neděli 2. května večer připravila zábavný pořad "Máme rádi Jiřinku." Divácky vděčný fenomén "Bohdalka" pak využil i zpravodajský kanál CNN Prima News, který stále usiluje o dosažení jedenapůlprocentního podílu na televizním trhu. I když se mu to zatím nedaří, jeho sledovanost stoupá, v poslední době opakovaně překračuje hranici jednoho procenta.

x x x
Televize Nova vědoma si toho, že třetí televizní zpravodajský kanál nemá v Česku šanci, dnes spustila na internetu projekt TN Live, který je kanálem internetovým, a jehož součástí je původní quasitelevizní přehled dne vysílaný pravidelně v 18:30.
x x x
Divácká Rada České televize vydala prohlášení podepsané některými jejími představiteli, kteří "považují současný politický tlak na Českou televizi za ohrožení její nezávislosti a za oslabení veřejné služby" a žádají "aby byla volba nových členů Rady ČT odložena".
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) reagovala okamžitým vystoupením z Divácké rady ČT, protože "nechce být součástí politických tahanic kolem České televize".
x x x
Politické tahanice bohužel pronikly i do jednání Rady Českého rozhlasu, jak zaznamenal materiál serveru hlidacipes.cz. Rada ČRo 28. dubna přijala usnesení, v němž "konstatuje nespokojenost s tím, jak je dbáno zásad objektivity, nestrannosti a vyváženosti ve vysílání stanice Český rozhlas Plus.".
Z osmi přítomných pouze dva radní hlasovali proti, z nichž jeden - Marek Pokorný - do zápisu zformuloval disentní stanovisko, v němž ocenil stanici ČRo Plus, která se vyhýbá "protežování extrémních názorových proudů z obou stran politického spektra... na základě ověřených informací." Jako pravidelný posluchač rubriky Názory a argumenty plně souhlasím.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz