Aktuality Louče
353
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 6. 2021... ARCHIV     TÉMATA
29. 6. 2021
Tři témata soupeřila v médiích neděle 27. června o pozornost, čtenářů, diváků a posluchačů: situace na jižní Moravě po tornádu, fotbalové mistrovství Evropy a vystoupení tří ústavních činitelů - prezidenta, předsedy vlády a předsedy Senátu - v CNN Prima News.
Tomu poslednímu tématu jsem věnoval zvláštní příspěvek.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček - zřejmě při tušení polemických reakcí na kontroverzní výroky prezidenta - na Twitter napsal: "Když vás někdo rozčílí výrokem, nikdy nenechte proniknout rozrušení až do srdce. Zamyslete se, proč druhý něco vyřkl. Snažte se pochopit. A rozčilení rychle ustoupí."
Nejsem si jist, zda je vhodné, aby s prezidentským mluvčím polemizovali právě redaktoři České televize, kteří by měli být etalonem nestrannosti.

x x x
CNN Prima News zahájí předvolební vysílání 1. července pořadem 100 dní do voleb.
Česká televize se chystá na volby tradičním způsobem: 14 předvolebních debat v krajích na 14 témat, plus závěrečná Superdebata s kandidáty na premiéra.
Obě televize oznámily, že předvolební koalice budou moci vyslat do debat jen jednoho reprezentanta.
x x x
Kronika koronaviru: Po několikatýdenním průběžném poklesu nově nakažených, křivka začala stagnovat a dokonce má tendenci opět stoupat vzhůru.
Nebezpečím je mutace Delta se zvýšenou nakažlivostí.
Nedávný rozhovor v Deníku N s členem Klinické skupiny COVID Tomášem Vymazalem (například o promořování), vyvolal kritickou reakci lidí z iniciativy Sníh, kteří byli "konsternováni tímto mediálním vyjádřením pana docenta Vymazala. V řadě oblastí hraničí mezi naivní neznalostí a čirými dezinformacemi a nerozumíme tomu, jak je možné, že takový člověk působí jako poradce na ministerstvu zdravotnictví."
x x x
Raman Protasevič, unesený běloruskými úřady z pravidelné letecké linky Ryanairu (viz aktualita 25. 5.) byl propuštěn do domácího vězení.
Všimla si Petra Procházková v Deníku N.
x x x
Fotbalové fanoušky potěšila výhra 2:0 nad Nizozemskem a postup do čtvrtfinále.

| nahoru |

25. 6. 2021
titulní strany 2021 06 25 Včerejší tornádo, které nevídaným způsobem zničilo několik vesnic na jižní Moravě, pozměnilo plány obou zpravodajských televizních kanálů, které již předem oznámily, že tématem dnešního dne bude pohřeb Libuše Šafránkové.

Místo vzpomínkových materiálů tak hlavním tématem dnešních médií byla katastrofa, kterou v Česku nikdo nepamatuje.
Ještě včera večer vyrazili na místo zpravodajové a reportéři, ale také hasiči a policisté s drony, jejichž letecké záběry devastovaných sídlišť z dnešního dne poskytli veřejnosti i televizi. O záběry z katastrofy není nouze, včetně takového, který byl pořízen přímo v koridoru tornáda.

Nebývalá vlna solidarity soustředila během jediného dne na kontech nadací až stamiliónové částky.

Přepínal jsem zprávy tří hlavních televizních kanálů, reportéři všech stanic si zaslouží ocenění, nicméně večerní Události ČT ukázaly, proč je dobré mít zpravodajství dostatečně personálně vybavené a zajištěné z veřejných prostředků. Byl to perfektní souhrn informací, které se odehrály od včerejšího večera.

I když hlavní událostí bylo tornádo, na Libušku Šafránkovou přes den nezapomněla ani Prima, ani ČT, včetně přenosů ze spořilovského kostela.

x x x
Po týdenní absenci způsobené pobytem mimo republiku jsem se ponořil do poslechu osmiapůlhodinovém záznamu ze zasedání Rady ČT ze středy 23. června, abych se znovu přesvědčil, že Hana Lipovská je snaživý Clevinger, hýřící odborný termíny a domnívající se, že koná dobro, aniž ví, která bije, a který tak musí být znovu a znovu přesvědčován (ekonomickým ředitelem ČT, ale také radním Kysilkou), že šedá je teorie a zelený strom života.
Odhlédnuto od skutečnosti, že tato dáma do dnešního dne nepochopila smysl a úkoly vysílání veřejné služby, jakož i vnější i vnitřní problémy, se kterými se ČT potýká.
Pozitivní poznatek: hlasovací mašinérie manipulovaná předsedou Matochou se rozpadá, útočnost tandemu Matocha/Lipovská slábne. Prozatím!
x x x
K aféře "romský George Floyd" pouze faktograficky:
V sobotu 19. června odpoledne policie v Teplicích zasahovala u rvačky dvou narkomanů. Agresivního 45tiletého Stanislava Tomáše policisté povalili na chodník a přes jeho odpor mu nasadili pouta a znehybnili ho do příjezdu sanitky, v níž dotyčný později zemřel.
Video natočené z okna přilehlého domu ukazující scénu, při níž tři policisté Tomáše drží při zemi a jeden mu klečí na zádech a na krku, se dostala na Facebook a později na You Tube. Na podobnost s případem George Floyda upozornil server Romea.cz.
Policie reagovala prohlášením "žádný český Floyd" a zveřejnila záznam situace před Tomášovým zadržením. Smrt prý nastala selháním srdce po požití drogy.

Případ se stal předmětem četných komentářů: Saša Uhlová podle mého názoru až příliš důvěřivě přijala svědectví osob, které Stanislava Tomáše, známého jako Lokša, líčí v nekonfliktním světle. Apolena Rychlíková zas napsala, že "lidé se závislostmi na drogách v české společnosti jsou dlouhodobě démonizováni a mnohdy dokonce dehumanizováni," což ji vyneslo mírný shitstorm na sociálních sítích.
Případ komentoval také Respekt, který popsal, jak teplická policie vyslechnuté svědky zavázala mlčením. Původní video, které rozpoutalo aféru, z Faceboku zmizelo, a na YouTube je dostupné pouze po verifikaci věku.
Policie včera svolala tiskovou konferenci a publikovala rozhodnutí GIBSu, který "momentálně nespatřuje v jednání zasahujících policistů trestný čin."

x x x
Jako každý rok, také letos Reuters institut pro žurnalistická studia zveřejnil pravidelný Digital News Report 2021.
Kapitola věnovaná České republice víceméně opakuje trendy zjištěné již dříve: lidé získávají informace především z internetu (média i sítě) a z televize, přičemž na špičce důvěryhodnosti kralují Česká televize (60%) a Český rozhlas (59%). Zpravodajství České televize má však více odpůrců (18%) než Český rozhlas (11%). Ve srovnání s loňským rokem poklesla důvěra k informacím Mladé fronty Dnes (vloni 50%, letos 46%).

| nahoru |

16. 6. 2021
Politické debaty začínají být únavné - téměř každé vystoupení postrádá racionalitu a stává se předvolební agitací - buď ve prospěch své vlastní strany, nebo v neprospěch soupeřů.
Premiér Andrej Babiš, který se začátkem června v parlamentu naladil na agresivní antipirátskou notu, postupně ještě přitvrzuje: v komentáři pro deník Právo nebo v pravidelném nedělním vystoupení "Čau lidi" (12. minuta), které na sociálních sítích zpopularizovalo slovo "polyamorie".
x x x
Velký strach z Pirátů, na které se vytahují deset let staré výroky a postoje, čišel i ze včerejšího vystoupení exprezidenta Václava Klause (*19.6.1941) na CNN Prima News, kde ho u příležitosti jeho nastávajícího životního jubilea zpovídal Michal Půr.
Piráti jsou pro něj "extrémní novokomunistická strana" a "novodobí komunisté."
x x x
Stranou od politických hádek a líčení temné přítomnosti a budoucnosti média přinášela také pozitivní zprávy - tentokráte ze sportu.

Barbora Krejčíková vyhrála tenisový turnaj na Roland Garros jak v singlu, tak ve čtyřhře.

Čeští fotbalisté zase v úvodním zápase Mistrovství Evropy ve fotbale, které se letos, v roce 2021, hraje s emblémem EURO 2020, porazili Skotsko 2:0 a unikátní gól Patrika Schicka, který z 47 metrů přeloboval skotského brankáře, se stal námětem českých i zahraničních médií, z nichž některé spustily hlasování o nejpopulárnější gól v historii,

x x x
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání RRTV zasedla v červnu již v novém složení, když Sněmovna v květnu nahradila některé členy, kterým vypršel šestiletý mandát.
Jedním z nich byl Ivan Krejčí, kterého tento týden ve funkci předsedy RRTV vystřídal exsenátor Václav Mencl.
Jeho nástup časově koresponduje se zpřísněným pohledem na vysílání televize Barrandov (viz zápis ze zasedání 8. června) a se zahájením správního řízení s touto stanicí. Náhoda nebo záměr?
x x x
Jaromír Soukup je vlastně prvním, kdo organizuje předvolební debaty, kam mu chodí zástupci všech politických stran.
Česká televize se na předvolební debaty teprve chystá. Na dotaz, zda pro pozvání budou rozhodující současné volební modely Kantaru, František Lutonský na Twitteru odpověděl, že vodítkem nebudou ani modely, ani preference, ale jako posledně volební potenciál.
x x x
Jak Louč už dříve informovala, v pondělí 14. června zahájil vysílání nový reprízový program televize Prima "Prima STAR".
O den dříve, v neděli 13. června ve Velké Británii odstartovali novou, pravicově orientovanou zpravodajskou televizi GB News, o jejímž vzniku Louč psala vloni v říjnu. Podle Ivana Kytky byl start rozpačitý.

| nahoru |

10. 6. 2021
titulní strany deníků 10.6.2021Titulní strany českých deníků oznamující smrt herečky Libuše Šafránkové (*7.6.1953-+9.6.2021) jsou výrazem zoufalé snahy některých dříve uznávaných mainstreamových deníků, označovaných za seriózní, reagovat na pokles prodaných nákladů způsobem blížícím se bulvárnímu tisku (kromě úvodní celostránkové fotografie věnovala Mladá fronta Dnes úmrtí celebrity další dvě plné tiskové strany).

CNN Prima News se včera chopila příležitosti, odpoledne získala před ČT24 mírný náskok (včasnost zprávy, okamžitý speciál), který co do pestrosti předváděných archivních ukázek Česká televize "dorovnala" až ve večerním vysílání a četnými programovými změnami.

x x x
Evropský parlament včera odhlasoval "Usnesení o střetu zájmů předsedy vlády České republiky".
Návrh dokumentu má 11 stran a 43 odstavců, plus tři pozměňovací návrhy z pera Tomáše Zdechovského.
Články 24, 36 a 37 zmiňují také české sdělovací prostředky čelící politickému tlaku, koncentraci vlastnictví a oligarchizaci.
Dokument nemá bezprostřední právní účinnost, pouze vyzývá příslušné orgány k akci. Andrej Babiš ho dnes označil za nástroj politického boje a vměšování do vnitřních záležitostí ČR.
x x x
Členka Rady ČT Hana Lipovská poskytla rozhovor dvojici Michal Půr a Tomáš Jirsa na info.cz s titulkem "Největší strach mám, abych nezjistila, že jsem posloužila jako užitečný idiot."
Dvojice moderátorů se marně snažila Lipovskou vyvést z některých jejích bludů - například o zločinném spiknutí PPF a Petra Dvořáka, které začalo před deseti lety u Milana Uhdeho - a také jí naznačit, že problémy České televize jsou ještě někde jinde, než v údajném střetu zájmů generálního ředitele, a že nepodložené útoky pozici Petra Dvořáka spíše posilují.

Jenomže Lipovská to má všechno v hlavě předem jasně nalajnované: chce i nadále konat dobro, přičemž si osobuje vykládat po svém mediální zákony a rozhodovat, co je pravda a lež.
Zaujal mě její často používaný pluralis maiestaticus vyjádřený zájmenem "my", o němž bych někdy rád věděl, kdo k "nám" ještě patří. Zatím znám pouze jména Bobošíková a Matocha.
Podle Lipovské je třeba odstranit trojúhelník strachu, který prý brání správnému (tj. jejímu) pohledu na věc, strachu generálního ředitele ČT, Rady ČT a poslanců ve Sněmovně. Když se ten strach odstraní, pak prý bude líp.

Za zmínku stojí také Lipovské přiznání, že informacím o firmě Gopas prý nepřikládala zpočátku žádnou velkou důležitost až do okamžiku, než se setkala s Vladimírem Mlynářem. Teprve pak prý pochopila obludnost a hrozbu napojení Petra Dvořáka na zájmy PPF.
Není nad píáristu, který nedokáže odhadnout lidi, a který namísto, aby hasil možný, ještě neexistující požár, tak ho zažehne.

| nahoru |

8. 6. 2021
Pokus o vyslovení nedůvěry Vládě ČR ve čtvrtek 3. června skončil dle očekávání neúspěchem poté, co KSČM opět podržela vládu, když její poslanci opustili sál.

Premiér Babiš využil své půlhodinové vystoupení k předvolebním útokům na opozici
("My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostan! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament! Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili!")

x x x
Řečnilo se třináct hodin, hlasovalo v půl jedenácté večer, selhaly předpovědi, že rozprava skončí do večerního přenosu čtvrtfinálového utkání českých hokejistů na MS s Finskem. Prohráli jsme 0:1, opět bez medaile.
x x x
O den dříve se nepodařilo prodloužit výjimku na výpočet odpočtu DPH pro Český rozhlas a Českou televizi do 31. prosince 2024. Návrh neprošel o jeden hlas.
Výjimku zablokovali poslanci ANO spolu s SPD. Koaliční ČSSD byla pro.
x x x
O den později Sněmovna doplnila třináctičlenný sbor Rady pro R a TV vysílání zvolením novinářky Lenky Králové (navrhl klub SPD).
x x x
Nicméně volba čtyř nových radních do Rady České televize je ve Sněmovně stále zablokovaná. Ve středu 2. června se opět nevolilo. Rada České televize má stále jen 11 členů.
x x x
Mediální kauzu "ruský dluh", (viz info z 25. května) a následnou reakci exprezidenta Václava Klause jsem popsal ve zvláštním textu s tázacím titulkem "Kde končí novinářská zkratka a začíná fake news?"
x x x
Kronika koronaviru: Počet nově nakažených stále klesá (o víkendu kolem stovky, včera 386) počet zemřelých s koronavirem se dostal do jednomístných čísel. Ode dneška nemusí žáci ve školách nosit roušky.
Evropská unie chce od 1. července zavést COVID certifikát, který usnadní cestování v rámci EU.

| nahoru |

1. 6. 2021
Do měsíce června jsme vstoupili s neočekávaným rozvolněním protiepidemických opatření, kterým Ministerstvo zdravotnictví reagovalo na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Takže vláda vydala další rozsáhlé mimořádné opatření o hospodách, službách, bazénech, diskotékách, kulturních akcích atd. atd.
x x x
odlet ruských diplomatů 31.5.2021 Včera opustil Prahu zbytek pracovníků ruského velvyslanectví, kteří se stali nadbytečnými po aplikaci článku 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, když česká strana stanovila počet ruských diplomatů na stejnou úroveň, jakou má české velvyslanectví v Moskvě.
Ruská federace tak dodržela požadavek české strany. Speciální let Iljušinu 62 startoval včera v 16 hodin. Titulky v médiích používaly nepřesnou novinářskou zkratku o odletu "vyhoštěných." Jenomže vyhoštění je trest, který dostalo jen 18 diplomatů na začátku celého konfliktu. Tady se však jednalo o diplomatické pracovníky, kterým byl pouze ukončen pobyt v ČR na základě rozhodnutí české vlády.
x x x
Koalice Pirátů a STANu, která chtěla vyčkat uzavření případu s ruskou ambasádou, splnila svůj slib a přidala se ke koalici SPOLU (ODS,TOP 09, KDU/ČSL); jejich poslanci přidali své podpisy pro svolání mimořádné schůze s programem: vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Schůze se bude konat ve čtvrtek 3. května
x x x
Vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil včera skončil u policie.
V den jeho odchodu policie podala žalobu na Andreje Babiše a Janu Mayerovou pro trestné činy poškození finančních zájmů EU a dotační podvod.
x x x
Případ nevhodného chování a sexuálního násilí Dominika Feriho, který složil poslanecký mandát, stáhl kandidaturu do podzimních voleb a přerušil členství v TOP 09, i po týdnu v médiích rezonuje četnými komentáři.
S překvapením jsem zjistil, že ještě dříve, než Deník N a a2larm.cz vytáhly kauzu do mainstreamových médií (25. května), o Feriho přešlapech publikovaly "ze sítí" Parlamentní listy (21. května)
Miloš Čermák na svém blogu nabídl radu "boomerům" a vlastně i nám, mnohem starším, jak se k případu vyjadřovat: "Nejlepší je neříkat už nic," protože "Každá generace si svoje bitvy vybojuje sama. Nestojí o to, abychom jim u toho dělali rozhodčí."
x x x
Jsem zvědav, jak dopadne zítřejší volba nových členů Rady České televize, neboť od včerejška má Rada místo patnácti jen jedenáct členů; čtyřem členům (Jaroslav Dědič, Jiří Kratochvíl, Jaroslav M. Kašparů, Daniel Váňa) vypršel 31. května mandát.
Poslanci budou vybírat z těchto jmen: Jiří Kratochvíl, Daniel Váňa, Karel Novák, Jefim Fištejn, Michael Mann, Jaroslav Kravka, Pavel Černocký, Zdeněk Pernes, Radek Žádník, Pavel Černý, Petr Brozda, Milada Richterová. Jejich medailonky k přečtení zde.
x x x
Zdeněk Šarapatka na Facebooku komentoval demonstraci "Slušných lidí", kteří v sobotu přijeli na Kavčí hory podpořit Hanu Lipovskou. Ostraha ČT na ně musela zavolat policii. Česká televize hodlá podat na organizátory trestní oznámení.
O portrét Hany Lipovské jsem se nedávno pokusil ve zvláštním textu, na Aktuálně.cz hojně navštěvovaném. K doplnění jejího portrétu nyní nabízím link na její rozhovor pro Parlamentní listy.
x x x
Dnes demonstrovali také chvilkaři - tentokráte s heslem "Necouvneme - pochod za spravedlivou vládu" - jako obvykle proti vládě, Andreji Babišovi, Marii Benešové a také pro zachování svobodných médií. Bez celebrit, jen s aktivisty, jako obvykle na Václaváku se zpěvem národní hymny na závěr.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz