Aktuality Louče
354
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 7. 2021... ARCHIV     TÉMATA
26. 7. 2021
LOH v Tokiu jsou v plném proudu - bez diváků.
Pro výsledky si chodím na stránku olympics.com nebo na sport.cz, pro informace na sport.ceskatelevize.cz.
x x x
Prezident Miloš Zeman zavítal o víkendu na Vysočinu, aby se tam v sobotu 24. července v tradičním žlutém nafukovacím člunu projel po Veselském rybníku.
Akci zdokumentoval prezidentův mluvčí. Ve večerních zprávách o plavbě informovaly komerční stanice Nova i Prima.
Česká televize prezidenta na vozíčku a na člunu neukázala. Bylo to pro prezidenta dobře, nebo špatně?
x x x
Okurkovou sezonu "zpestřují" v médiích úmrtí celebrit (12.7. Ladislav Potměšil, 18.7. Milan Lasica a František Nedvěd, ale také stoletý neurochirurg Vladimír Beneš).

Úmrtí Milana Lasicy okamžitě využili dezinformátoři a šiřitelé hoaxů (zemřel prý po očkování, byl to estébák).
Nebylo to poprvé. Před deseti lety, v srpnu 2011 se začal šířit řetězovými maily text "Radosť vládnuť tomuto národu - Realita súčasnosti" s podpisem Milana Lasicy.
Ani silné dementi nezabránilo, aby o pár měsíců později, po úmrtí Václava Havla, pomlouvačný text jistého Klimenta Uhreckého nedostal na internetu podpis Milana Lasicy.
A co hůře, web dnešního europoslance, někdejšího redaktora Nová republika Ivana Davida o čtyři roky později v roce 2015, v den výročí úmrtí Václava Havla, text s Lasicovým podpisem zveřejnil a navíc napadl ČT, která na dezinformaci webu upozornila. Viz analýza případu na webu Manipulátoři.
Docela závidím Slovákům facebookový profil "Hoaxy a podvody - Polícia SR", který průběžně reaguje na nesmysly šířené na sociálních sítích, včetně toho o Milanu Lasicovi.

x x x
Členka Rady ČT Hana Lipovská bude kandidovat za stranu Volný blok (založená v roce 2011 jako "SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové" s pozdějšími názvy "Česká Suverenita", "VOLNÝ blok - Česká suverenita", od letošního dubna "VOLNÝ blok" - viz rejstřík na mvcr.cz).
Když jsem před časem napsal úvahu Na oprati Jany Bobošíkové, netušil jsem, že ta oprať je tak krátká a pevná.
x x x
Včerejší vyprávění dabérů v magazínu iDnes mne nasměrovalo do mnou neprobádaného světa online videí a streamů, přes nějž jsem se však dostal opět do světa televize.
Konkrétně k televiznímu pořadu Naked Attraction (Nahá přitažlivost nebo Přitažlivost nahoty?), který od roku 2016 vysílá britská komerční televizní stanice Channel 4 (C4), a jenž je zvláštní formou seznamky, v níž její účastníci vystupují nazí.

Uvězněn ve sledování mainstreamových médií a svých bublin na sociálních sítích jsem vůbec nezaregistroval, že tento pořad už od 12. října 2020 vysílá hudební televize Óčko.
Na webu ocko.cz jsou k dispozici úryvky pořadu vysílaného po 22:00. Celý pořad v archivu najdou jen uživatelé přijímačů s vybavením pro HbbTV.

Zvědaví internetoví uživatelé však mohou od letošního března zhlédnout 36 epizod pořadu v plné stopáži bez dabingu a bez fíkových listů na mall.tv.
Někdejší legendární "Tutti Frutti" z 90. let, které k nám přes program OK3 přilétlo z RTL, a jehož hlavním účelem bylo svléknout přítomnou stripérku, je proti Naked Attraction (uváděný Óčkem jako "Seznamka na tělo") slabým čajíčkem.

Jak uvádí Wikipedie, tento britský formát převzaly některé další komerční televize: například v Německu (7 epizod na RTL II v letech 2017-2018), v Dánsku (18 epizod na TV2 v letech 2019-2020), ve Finsku (8 epizod na streamovací službě Discovery D+ v roce 2020), v Norsku (zatím 2 letošní epizody) a v Itálii (10 letošních epizod na streamu Discovery +)
Možná, že vysílání této nahé seznamky přidalo Óčku pár desetinek sledovanosti u puberťáků. Při zlédnutí ukázkové testovací epizody jsem po počáteční zvědavosti pocítil už jenom stud a později také nudu. Asi jsem už příliš starý.

| nahoru |

22. 7. 2021
Zítra začnou letní Olympijské hry v Tokiu (podobně jako u Eura 2020 s datem loňského roku Tokyo 2020).
Již několik dnů přicházejí z Tokia zprávy o covidové nákaze v českém olympijském týmu, jejíž zdroj zřejmě pochází z jednoho letadla, v němž se cestovalo bez roušek a v přítomnosti lékaře bez očkování, u něhož se nákaza objevila nejdříve.
Sportovní novinář Luděk Mádl na Twitteru olympioniky označil jako "amatéry na výletě," kteří by si měli vzít příklad s dodržováním "proticovidových bublin" profesionálních sportovců.
Nebyl by to Andrej Babiš, aby si neohřál svoji populistickou polívčičku; celý případ označil za skandál.
x x x
Po vydání knihy a rozeslání osobních dopisů Babišovo předvolební turné nabírá na obrátkách.
V pondělí 19. července se mohl pochlubit návštěvou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a schválením plánu na postcovidové oživení z peněz EU.
Von der Leyenová mu však v závěru svého vystoupení na tiskovce připomněla, že EU trvá na dodržování pravidel rozdělování evropských peněz, což později (19:20 minuta záznamu) dále rozvinula s tím, že nebudou-li pravidla po první splátce dodržena, další peníze nemusejí přijít.
x x x
Jindřich Šídlo (t.č. v nemocnici na Slovensku) v úplném závěru svého nedávného (9.7.) rozhovoru pro DVTV řekl, že žaloba na Andreje Babiše za Čapí hnízdo těsně před volbami by bylo "to nejhorší, co by nás mohlo potkat," neboť Andrej Babiš je mistr v tom, jak se prezentovat jako ublížená oběť.

Tuhle radu si nevzal příliš k srdci Janek Kroupa, který na Seznamu zprávy rozjel další pseudoinvestigativní projekt založený na výpovědi utajeného svědka a rozfázovaný do několika dnů:
20.7. 6:00 Manažer z Čapího hnízda: Babišovi advokáti mě školili, co mám říkat policii
20.7. 13.24 Žalobci mají nové svědectví proti Babišovi
21.7. 7:52 Nové svědectví proti Babišovi se týká i krácení daní na Čapím hnízdě (původní titulek: Svědek proti Babišovi: Čapí hnízdo držela nad vodou reklama z Agrofertu)
21.7. 18.49 Nejde jen o nového svědka. Co mluví proti Babišovi v kauze Čapí hnízdo

x x x
Zda se kauza Čapí hnízdo opět dostane na přetřes, to záleží nejen na státním zástupci Pavlu Šarochovi, ale také na nově jmenovaném nejvyšším státním zástupci Igoru Střížovi.
Toho včera na DVTV grilovala Daniela Drtinová.
I když Střížova výmluva na nevědomost zločinů z doby komunismu nebyla příliš vkusná a přesvědčivá, můj obdiv patří jeho chladnokrevnosti, s jakou se nenechal vytočit neustálými, v naprosté většině demagogickými útoky (viz citace Johna Boka, srovnání s Lidicemi, "zločinnost", "zvěrstva" apod.) na svoji krátkou minulost pětadvacetiletého mladíka ze strany Daniely Drtinové.
Teprve v druhé polovině rozhovoru se vedla rozumná debata, z níž ovšem nevyplynulo, jak se Stříž v kauze Čapí hnízdo zachová. Bude-li to nutné, rozhodne prý podle zákona.

Vzpomínám, jak bratři Kennedyové se pokusili dehonestovat Richarda Nixona jeho ponurým portrétem s otázkou: "Koupili byste si od takového člověka ojeté auto?"
Přiznám se, že od Stříže, který na pohled není vůbec sympatická osoba, bych si však ojeté auto koupil, od Daniely Drtinové nikoli, o Andreji Babišovi ani nemluvě.
V roce 1990 jsem byl jako svědek vyslýchán v případu mrtvého studenta Šmída a tehdy jsem z vojenské prokuratury odcházel s pocitem, že těm lidem šlo skutečně o hledání pravdy a spravedlnost, o zákon především.

x x x
Reakci médií na vylepšený vzhled členky Rady ČT Hany Lipovské Ondřej Neumann komentoval slovy: "co se týče Lipovské, je rozhodně co analyzovat a o čem psát. Jenže to chce trochu práce a přemýšlení. A klikanců z toho moc nekouká. Zatímco když na Facebooku přistane výše publikovaná fotografie s popiskem Kočka Hanka!, zajásá srdce internetových nádenic a nádeníků i jejich editorů."
Ano, bylo by co analyzovat. Například rozhovor s Hanou Lipovskou v sobotních Lidovkách nebo úterní hodinové povídání na stránkách Reflexu s poselstvím: od Jany Bobošíkové neodejdu.
P.S. Jana Bobošíková tento týden ukončila svá videa, protože bude kandidovat za Volný blok v Praze.
x x x
Zatímco Hana Lipovská se pasovala do samozvaného kontrolora hospodaření České televize, aniž by měla ponětí o specifikách výroby a vysílání televizních pořadů, po odchodu Ivana Krejčího z Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání nebezpečí, na které upozorňuji už řad let (například zde a tady) nabývá konkrétních obrysů. Kverulantské stížnosti, které RRTV dříve přecházela, se dnes stávají předmětem přestupkového řízení.

| nahoru |

15. 7. 2021
Premiér Andrej Babiš dnes zveřejnil svou novou knihu "Sdílejte, než to zakážou."
Obávám se, že četné negativní reakce na polopravdy, na lakování věcí na růžovo, a vůbec na zkreslování obrazu čtyřletého vládnutí Babišovy vlády, vzbudí nezasloužený zájem o předvolební marketingový produkt hnutí ANO, neboť i negativní reklama je reklamou. Protože podle mého názoru uvedený text o 450ti stránkách nestojí za přečtení.
Jak poznamenal ředitel Deníku N Ján Simkanič, je to "marketing sňatkového podvodníka."

Když Andrej Babiš před čtyřmi lety publikoval podobnou předvolební publikaci "O čem sním, když náhodou spím", komentoval jsem ji v článku Sny spletené z internetových polopravd.

x x x
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD Tomio Okamura dnes na Letné zahájil předvolební kampaň, spojenou s publikováním volebního programu a s představováním volebních lídrů (mezi nimi dva bývalí významní členové ČSSD - Jaroslav Bašta a Jaroslav Foldyna).

Kandidatura za SPD člena Rady Českého rozhlasu Josefa Nerušila (viz záznam ze včerejška) se potvrdila. Tím by podle zákona mělo končit jeho členství v Radě ČT, což Nerušil odmítá s odkazem na precedenty (kandidatury do Senátu Michala Stehlíka, Vítězslava Jandáka, Petra Žantovského).

Součástí Okamurovy kampaně je "hymna SPD" nazpívaná Petrem Kolářem ("Ať je co nejmíň zrad a ztrát, ať naše země může zrát.... Za lidi férově hrát, chránit svůj národ, svůj stát atd." ).
Před osmi lety tehdejší Okamurův Úsvit angažoval pro svůj reklamní spot Evu a Vaška.

x x x
Dalším hitem dnešních sociálních sítí byla fotografie, na níž v restauraci na Malé Straně besedují poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko s Janou Bobošíkovou a Hanou Lipovskou.
Jana Bobošíková již ohlásila, že bude kandidovat za Volný blok, jenž spolupracuje s Vandasovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Dno bylo dosaženo?

Při této příležitosti jsem si znovu připomněl rozhovor Tomáše Poláčka s Hanou Lipovskou a její kredo, že chce působit "ve prospěch České republiky, demokracie naší země." S Janou Bobošíkovou a Lubomírem Volným?

| nahoru |

14. 7. 2021
S příchodem prázdnin umlkly nedělní politické debaty v ČT a na CNN Prima News, nicméně blížící se volby jsou ve zpravodajských médiích všudypřítomné.
Neustále se přemílají úvahy nad červnovými předvolebními průzkumy, které zpracovaly agentury Kantar, Median, CVVM, STEM, Data Collect, IPSOS, a také SANEP, Phoenix, jejichž hlavním poselstvím je: hnutí ANO opět posiluje, Piráti oslabují, Šlachtova Přísaha by se mohla dostat do sněmovny.

Do Týdeníku Rozhlas jsem na dané téma sepsal sloupek Lesk a bída volebních modelů, který však vyjde až 26. července.

x x x
Ad Piráti a jejich klesající preference. Souzním s názorem Martina "adent" Malého, který oceňuje schopnosti politika Ivana Bartoše a jeho některých kolegů, ovšem když se "z těch nejvyšších pater sestoupí o kus níže", pak s tím má(m) problémy.
"Protikorupční" plakát Pirátů vyvolal ironickou reakci v médiích i na sociálních sítích, které prostřednictvím náhodného generátoru vyprodukovaly desítky parodií na předvolební plakáty.
x x x
Sněmovna před volbami finišuje a snaží se protlačit do voleb některé zákony, u nichž by se po volbách muselo začít znova. Včera Sněmovna definitivně schválila (přehlasovala Senát) stavební zákon.
Prošla také novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, podle něhož bude NKÚ nyní kontrolovat také Český rozhlas a Českou televizi.
Hnutí ANO se snaží protlačit do novely zákona o podporovaných zdrojích energie posílení biopaliv v benzinu. Cui bono? Netřeba dodávat.
DODATEK 23:00: posílení biopaliv nakonec při hlasování neprošlo.
x x x

Blížící se volby jsou zřejmě příčinou, proč sněmovna vytáhla ze zapomnění roku 2018 na světlo světa sněmovní tisk 290 s návrhem novely zákona o pomoci v hmotné nouzi z dílny poslanců ODS, který hladce prošel druhým a třetím čtením jako důkaz, že také hnutí ANO si umí došlápnout na ty, co opakovaně páchají závažné přestupky (koaliční partner ČSSD a Piráti byli proti).
Podle Davida Klimeše to byla Babišova povolební past na ODS. Na druhé straně, pořád lepší, než Okamurův návrh na novelizaci téhož zákona.

x x x
Krátce ze sportu:
Fotbalové mistrovství Evropy Euro 2020 vyhráli Italové na penalty 3:2. Protože u všech tří neproměněných pokutových kopů byli hráči tmavé pleti, vyvolalo to v Británii sérii rasistických komentářů, které na Twitteru odsoudil následník britského trůnu. Hráčů se zastal také premiér Boris Johnson a londýnský starosta Sadiq Khan.
Letošní Wimbledon vyhráli Novak Djokovič a Ashleigh Barthyová, která ve finále porazila Karolinu Plíškovou.
x x x
Člen Rady českého rozhlasu Josef Nerušil, který opakovaně vyslovuje nespokojenost s programem stanice ČRo Plus (také zde a tady), a jenž pracuje v Odboru komunikace pražského arcibiskupství, se má podle Deníku N stát lídrem kandidátky SPD. Zatím však nepotvrzeno.
x x x
Jen si to sem odložím: odkaz na článek Filipa Rožánka, který rozebral volební programy politických stran ve vztahu k médiím.

| nahoru |

7. 7. 2021
Víkend prodloužený o dva státní svátky, které připadly na pondělí a úterý, se projevil na opožděné aktuálnosti mainstreamových médií, z nichž dosud žádné nezaregistrovalo, že 2. července představitelé šestnácti pravicových stran podepsali Deklaraci o budoucnosti Evropy.
Kromě alternativních webů podpis deklarace zaznamenal jen web Echo24. Mezi podpisy nalezneme jména: Marine Le Penová, Viktor Orbán, Jaroslaw Kaczyński, Matteo Salvini, z Česka zatím nikdo.
V deklaraci se mj. říká: "EU se čím dál tím více stává nástrojem radikálních sil, které by chtěly dosáhnout kulturní a náboženské přeměny Evropy, zaměřených na vytvoření evropského superstátu." Po nějakých exitech však v textu ani památky.

Konference o budoucnosti Evropy 2021-2 - schema Zmíněná deklarace je svým způsobem součástí širší současné diskuse o budoucnosti Evropy odstartované na nejvyšší úrovni.
Patří k ní také Konference o budoucnosti Evropy vyhlášená v květnu a odstartovaná v červnu. Je přístupná každém občanovi EU.
Podle mého názoru je to akce marně se snažící - podobně jako Evropská občanská iniciativa (BTW: do loňského roku byly úspěšné jen čtyři občanské iniciativy) - vytvořit dojem, že nejen politici a úředníci, ale i občané mají co říci k tomu, v jaké Evropě by chtěli žít.
O budoucnosti Evropy podle mne v konečné fázi rozhodnou politici, které si lidé v Evropě letos a příští rok zvolí. A jest otázkou, zda budou na výši otců zakladatelů, kteří před sedmdesáti lety dokázali kromě národních zájmů sledovat také zájem nadnárodní evropský, bez něhož by se menší státy v dnešním globalizovaném světě staly jen slabým bezmocným pěšákem těch velkých - ať už na evropském (Německo, Francie) nebo na světovém (USA, Čína, Rusko) hracím poli.

x x x
Při rešerši vzniku uvedené Deklarace šestnácti jsem narazil na projev Viktora Orbána, který pronesl na konferenci "Třicet svobodných let" u příležitosti Dne nezávislosti 19. června.
Zaujala mě věta: "Azt mondja Václav Klaus, a volt politikai vezetők közül legmesszebbre világító szelleme ma Európának, hogy az ember, a család és a nemzet egyszerre áll támadás alatt, veszélyeztetve Európa jövőjét."
Google Translate ji přeložil takto: "Václav Klaus, nejosvícenější duch Evropy mezi bývalými politickými vůdci současnosti, říká, že člověk, rodina i národ jsou současně napadeni, což ohrožuje budoucnost Evropy."
x x x
Kromě České televize a Parlamentních listů mainstreamová média víceméně přešla mlčením otevření dokumentačního střediska "Útěk, vyhnání, usmíření" v Berlíně z 21. června.

Na jeho počátku byla iniciativa někdejší předsedkyně Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové, která před dvaceti lety chtěla zřídit Centrum proti vyhánění. Její iniciativu se podařilo vládě v roce 2008 svést do přijatelného řečiště ve formě nadace „Útěk, vyhnání, smíření“ v rámci Německého historického muzea. (Kdysi jsem o tom psal zde a tady).

Při otevření střediska kancléřka Angela Merkelová připomněla, že historie vyhnání Němců se nesmí podávat izolovaně, ale v souvislostech a v historickém kontextu příčin a následků.
Jak velký zájem o tuto akci mají Němci, ukazuje počet zhlédnutí záznamu slavnostního otevření na You Tube, k dnešnímu dni 225 uživatelů.
První zprávy, oblíbené médium europoslance Ivana Davida, o akci informovaly s titulkem "Budeme platit Německu? Vyhoštění po 2.světové válce bylo trestné…" Jana Bobošíková zatím k věci mlčí.

x x x
Přestože zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský 26. června rychle stáhl svůj ne příliš povedený tweet (o volební podpoře okresů a obcí postižených tornádem Miloši Zemanovi), o týden později Jaroslav Plesl s Petrem Kolářem se v rozhovoru s prezidentem pro MF Dnes k tweetu vrátili.
Již v první otázce nahráli prezidentovi na smeč proti České televizi, což Miloš Zeman vyčerpávajícím způsobem využil (Lutonský - televizní blbeček, pitomce nemám rád, ČT není objektivní, je to nástroj zaujatých hlupáků, snad dojde k žádoucím přesunům).

Lutonský pak 2. července svůj twitterový účet zrušil, ale ho o čtyři dny později opět obnovil se sdělením "Jako objekt zájmu dezinformačních webů a jejich protežovaných celebrit v mnoha funkcích jsem se díky tomu v posledních dnech dostal mezi adresáty řetězových e-mailů. A to je tedy teprve maso."

x x x
Kronika koronaviru: Počet nakažených opět začal stoupat - nejen u nás, i jinde.
Panují obavy z mutace Delta (původně indická, přejmenovaná kvůli vzniku možných předsudků) se zvýšenou nakažlivostí, ale nízkou mortalitou.

evidenční list Covidu v kavárně v Bad IschluVládní opatření z 28. června zrušilo od 1. července povinnost respirátorů na veřejných místech, ale ve vnitřních prostorách a u hromadných akcí povinnost zůstává.
Ministru zdravotnictví Vojtěchovi se nepodařilo prosadit registraci v hospodách, tak důležitou pro případné trasování. Prý kdo to bude kontrolovat, volají hospodští a bohužel také média.
Zde je vlastní zkušenost z Rakouska.
Příchod do hospody, dotaz, zda jsme "genesen, geimpft, getested", tj zda jsme prodělanci, očkovanci či testovanci, a zda na to máme potvrzení. Není-li, pak omluva, nemůžeme vás obsloužit, při kontrole bychom dostali pokutu 3000 euro. Na stole pak papír s QR kódem pro aplikaci, která registruje vaši přítomnost. Protože jsem aplikaci neměl, vyplnil jsem jméno, email, telefon (viz foto) a byl jsem obsloužen. Jak prosté, Watsone.

x x x
Na fotbalovém Euru 2020 Česko skončilo ve čtvrtfinále, když jsme nedokázali porazit Dány, kteří dnes večer hrají o finále s Anglií. Druhým finalistou je Itálie.
x x x
Dnešním dnem vstoupila Louč do dvacátého druhého roku svého trvání. Žádný editorial nebude. Situace je v podstatě stejná jako před rokem, když jsem bilancoval Dvacet let s Loučí.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz