Aktuality Louče
355
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2021... ARCHIV     TÉMATA
31. 8. 2021
Někdo z nich nemluví pravdu, buď Miloš Zeman ("... pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil", nebo Andrej Babiš ("Nic takového jsem neříkal").
Sněmovní komise pro kontrolu BIS, která si 26. srpna pozvala šéfa BIS Michala Koudelku, tento rozpor neřešila, pouze uvedla, že BIS nedělá nic nelegálně a nejvyšší ústavní činitelé se neodposlouchávají.
x x x
V médiích se roztrhl pytel s nejrůznějším hodnocením předvolebních kampaní politických stran, které se zoufale snaží přitáhnout k sobě hlasy váhajících a nerozhodnutých.
Před osmi lety jsem před volbami utrousil na adresu voličů podléhajících marketingovým kampaním poznámku: "Pro mne volby budou testem vzdělanosti a kultury českého národa", za což jsem si vysloužil ironický šleh, na nějž jsem odpověděl vysvětlením, jak jsem to s tou úrovní národa myslel.

Myslím si, že oba texty neztratily svoji platnost. Včetně mé obavy, že postupný sešup úrovně českého národa se zatím nezastavil.
Na druhé straně osmileté zkušenosti s politikem, který místo programu a vize nabízí jen sliby, účelové manévrování a marketing, by snad mohlo přinést jistou kritickou reflexi a procitnutí.
Jenomže ti, co vyhrávají, někdy nevítězí svoji silou, ale slabostí svých protivníků.

x x x
Ve včerejším vydání Týdeníku Rozhlas píšu o polském "lex TVN," o zákonu namířenému proti televiznímu zpravodajskému kanálu TVN24, který je nepohodlný vládnoucí straně PiS v době, kdy upadá její popularita.
Čtenáři Týdeníku Rozhlas by však také měli vědět (což se do textu nevešlo), že neprodloužením licence TVN24 tato zpravodajská televize nezanikne. Mezitím si totiž obstarala náhradní satelitní licenci v Nizozemsku. Kromě toho není jasné, zda polský Senát "lex TVN" Sejmu nevrátí.
x x x
Rada Českého rozhlasu zvolila ve středu 25. srpna René Zavorala generálním ředitelem ČRo na další šestileté období.
Průběh volby barvitě popsal Vojtěch Berger na serveru Hlídací pes.
x x x
Hana Lipovská a Jana Bobošíková při křestu knihy Lubomíra Volného na Letné 28. srpna 2021 Rada České televize se ve stejnou středu v podstatě nesešla, když z jejích jedenácti členů (čtyřem členům skončil mandát 30. května, volbu jejich nástupců opozice ve Sněmovně zablokovala) se jich dostavilo pouze pět, takže místopředseda Jiří Šlégr schůzi rozpustil.
x x x
Chyběla zde také členka Rady ČT Hana Lipovská, která se omluvila "ze závažných osobních důvodů," a která se aktivně zapojila do předvolební kampaně strany Volný blok.
Naposledy v sobotu 28. srpna na Letné, kde se přihlásila mezi pětku odvážných, kteří prý nemají strach a nebojí se promluvit; jsou to Lubomír Volný, Marian Bojko, Jana Bobošíková, Jana Volfová a Hana Lipovská.
Celý záznam na Facebooku zde (pouhých 170 zhlédnutí), citace Lipovské v četných odkazech na sociálních sítích.
Stále přemýšlím, co vede Hanu Lipovskou k tomu, že se tak ochotně angažuje v politických hrátkách Jany Bobošíkové. Nemohu si pomoci, ale jediné vysvětlení nacházím i nadále v příspěvku jednoho diskutéra na Facebooku, podle něhož jde o závislou poruchu osobnosti a o "IQ vysoce převyšující EQ".

| nahoru |

23. 8. 2021
Prezident Miloš Zeman promluvil k národu. Jak jinak než přes Parlamentní listy v úterý a bulvární Blesk v neděli (hradní přepisy zde a tady).
Ten první rozhovor vyvolal ohlas i ve světě ("NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence"), ten druhý vyvolal rozruch v domácí politice ("šéf BIS Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mne").
Bylo zajímavé, že ještě v průběhu živého nedělního rozhovoru Blesku se k němu vyjadřoval premiér a bezprostředně poté se ozvala i BIS.
x x x
Události v Afghánistánu jsou v médiích i v politice stále top tématem. Česká republika ukončila evakuační misi poté, co tři speciální armádní lety přepravily do Prahy české občany a 170 afghánských spolupracovníků.
Letiště v Kábulu je stále dějištěm dramatických událostí.
x x x
V předvolebním vysílání ve velkém stylu pokračuje CNN Prima News. Naposledy ve čtvrtek 19. srpna druhou velkou politickou debatou “50 dnů do voleb“ (ta první „100 dnů do voleb“ se odehrála bez většího ohlasu už 2. července).
Nudu předpověditelných reakcí jednotlivých účastníků debaty zpestřovaly komentáře „přísedících“ Kalouska a Topolánka.
Pro toho, kdo neměl sílu trávit tři hodiny u obrazovky, CNN Prima News nabídla v dalších dnech výběr nejrůznějších hlášek v separátních příspěvcích na webu s dvojnásobnou návštěvností než čt24.
x x x

Na Tálibán je dnes každý odborníkem. A ty občánku si vyber:
“Tálibán je teroristická organizace (...) a má ve svém programu ovládnutí světa.“ (Miloš Zeman)
nebo
„Tálibán je náš konstrukt (…) je to afghánství, kterému říkáme Tálibán (…) je to pojmenování něčeho, co nechápeme“ (arabista Petr Pelikán)

x x x
Rozhovor s Petrem Pelikánem v Reflexu vedl Čestmír Strakatý, vycházející hvězda talkmasterů, který nyní bude zpovídat hosty také v Press klubu rozhlasové stanice F1.
Při této příležitosti jsem si vzpomněl na dubnový rozhovor Čestmíra Strakatého s Václavem Moravcem, který se zde snažil bránit proti výhradám Rady ČT.
x x x
Své chování a postoje v pátek 20. srpna v rozhovoru pro Médiář obhajoval také Luboš Xaver Veselý, který opouští stanici ČRo Region
Zaujalo mne: „Odvolání ředitele Dvořáka nikdy nebylo na stole… k paní Lipovské jsem měl daleko víc důvěry, než mám teď.“
x x x
Ve středu 18. srpna na koncertu k 30. výročí odchodu sovětských vojsk na pražském Výstavišti, na němž účinkoval Pražský výběr, Michal Kocáb a Český národní symfonický orchestr, se rozdávalo první číslo nového tištěného Týdeníku Forum 24 (nahrazuje měsíčník Revue Forum).
Je sice hezké, že Pavel Šafr ho chce využít k podpoře "prozápadního a liberálního svobodnému proudu v české politice", ale já tu jeho aktivistickou žurnalistiku zrovna nemusím.
x x x
V pátek 20. srpna v Karlových Varech po roční přestávce ve zpožděném termínu opět odstartoval pravidelný Mezinárodní filmový festival s červeným kobercem, vstupní choreografií bratří Czabanů a zahraniční hvězdou Michaelem Cainem.
Odložený a zpožděný byl nejen festival, ale také premiéra filmu Zátopek, jehož hotovou verzi David Ondříček s Kryštofem Muchou sušili v trezoru celý covidový rok. BTW – před pěti lety Ondříček natočil o Zátopkovi padesátiminutový dokument.

„Snobská sebranka na Karlovarském filmovém festivalu“ (nedělní citát Miloše Zemana) se před festivalovým palácem a na zahájení pohybovala z větší části bez roušek a respirátorů.
Festival k tomu později vydal tiskové prohlášení, v němž se za porušení nařízení ministerstva zdravotnictví omluvil a zdůraznil, že „všichni hosté slavnostního zahájení předem prokázali svou bezinfekčnost.“

x x x
Kronika koronaviru: Stále klid před bouří, šíření nákazy stagnuje.
Na druhé straně s blížícím se koncem prázdnin probíhají bouřlivé debaty antirouškařů a antivaxerů s jejich oponenty. Média - zvláště ta sociální - bohužel zkreslují. Jak ukazuje život, většina lidí naštěstí dokáže používat zdravý rozum.
x x x
Ještě si sem uložím dva články o tomtéž, ale s různými pohledy:
Miliony kliků ze Seznamu pomohly na svět novému typu webů z Médiáře a
Josef Šlerka: Servery „made for Seznam“ a využívající pseudostránky z Facebooku poškozují klasická média z Lupa.cz.

| nahoru |

16. 8. 2021
Po týdenní letní internetové abstinenci stručně:

Letní olympijské hry v Tokiu jsou za námi se ziskem jedenácti medailí pro ČR, která se tak zařadila na 18. místo medailového žebříčku.

x x x
Víkendové zpravodajství 15. srpna zaplavilo zpravodajství z Afghánistánu o Talibánu, který vstoupil do hlavního města Kábulu, otevřel brány vězení a obsadil prezidentský palác, jehož rezident uprchl.
Flightradar24 Kábul 19:30 Česko večer evakuovalo ambasádu a místní spolupracovníky vojenským letadlem.
Průběžné přehledné informace získávám z online zpravodajství BBC. Zdejší odkaz na záběry nočního kábulského letiště připomínají Saigon roku 1975.
Pokoušel jsem se na flightradar24.com sledovat evakuaci. Našel jsem jen tohle americké letadlo.
Naštěstí je tu Vojtěch Gibiš a jeho účet na Twitteru, který to má všechno pod palcem.
x x x
Není to poprvé, kdy Talibán vstoupil do Kábulu: „Divocí "studenti" z Talibanu (absolventi tzv. islámských škol, často výcvikových táborů na území Pákistánu) se s komunismem a jeho představiteli vypořádali po svém. (…) Špatní vládci prchají, Kábul tančí. Taliban představuje po dvaceti letech občanských válek alespoň naději na mír.
Napsáno a publikováno v Lidových novinách 28. září 1996, autor PN. Tehdy Talibán přinesl do Kábulu násilí. Jak ukázalo dalších 25 let, ta naděje byla lichá. Dnešek a další dny ukážou, zda se Talibán po čtvrt století změnil
x x x
Horší než výstřelky kampaně je, že strany voličům lžou, co bude s daněmi a výdaji. Vytvářejí očekávání a povolební realita zas otřese důvěrou v politiku.
Tak hodnotí současnou předvolební kampaň sociolog Daniel Prokop, který své vlákno na Twitteru končí konstatováním, že Babiš vítězí, protože „omámil část seriózních stran, že i ony mají vyhrát stupidním populismem.“
x x x
V Polsku 11. srpna schválili novelu vysílacího zákona, namířeného proti americké společnosti Discovery, která vlastní soukromou televizi TVN. Trnem v oku vládnoucí straně PiS je především nejsledovanější zpravodajský kanál TVN24, jemuž končí licence 26. září.

TVN provozuje nizozemská společnost Polish Television Holding BV využívající privilegium volného pohybu kapitálu členských zemí EU. Nový zákon však chce hlídat také „nepřímou kapitálovou účastí zahraničních osob,“ což znamená, že Discovery – pokud novelu schválí i Senát – bude muset prodat většinu své nizozemské firmy, aby se vešla do zákonného limitu 49 procent vlastnických podílů.
Záměr je jasný, zlikvidovat nepohodlný nezávislý zpravodajský kanál.
Detaily popisuje Filip Harzer na Seznam Zprávy nebo Filip Rožánek na Lupě.

x x x
Televize Nova s novým majitelem investuje a rozšíří své portfolio o nové kanály: Nova Fun, Nova Lady, Nova Action. Kromě toho už od pátku 13. srpna vysílají další placené sportovní kanály Nova Sport 3 a Nova Sport 4. Zaznamenáno z Médiáře.
x x x
Kronika koronaviru. Covid 19 u nás zatím dříme, zatímco jinde s mutací Delta rozjíždí třetí a čtvrté vlny. Zda na nás vycení zuby po začátku školního roku, to se teprve uvidí.

| nahoru |

3. 8. 2021
Na LOH Tokio ČR získala již čtyři zlaté medaile (v Riu byla jenom jedna).
Nacionalistické jásání nad medailovou žní a nad umístěním v medailovém žebříčku Petr Kamberský v komentáři LN O velkých trpaslících schlazuje konstatováním, že není medaile jako medaile, například v olympijském plavání se jich v 37mi disciplinách rozděluje 111.

Česká televize v limitech sublicence, kterou k vysílání LOH získala, se snaží o její maximální využití (viz také přehledy Hodina z Tokia na ČT Sport od 18:00).
Což nebrání různým rozumbradům na sítích lamentovat nad tím, jak olympijské zpravodajství ČT není už takové, jaké bývalo. Ano, o šesti streamovaných kanálech na internetu zajištěných členstvím v EBU z předchozích LOH si dnes už můžeme jenom zdát. Komerce vítězí.
Jenomže kdo si vzpomene na to, jaký to byl pokrok, když národní televize mohly vybírat z více než z jednoho olympijského TV kanálu. Asi už moc pamatuju.

x x x
Média otevřela v prázdninových měsících naplno svou náruč politikům a jejich předvolebním sebeprezentacím. Série neformálních zábavných rozhovorů s politiky (Tomio Okamura, Ivan Bartoš, Martin Kupka, Andrej Babiš) v pořadu Xaver a host na stanici ČRo Region si zřejmě vzala za vzor CNN Prima News, která v rubrice pořadu 360 stupňů stačila představit portréty lídrů všech parlamentních stran - s výjimkou ČSSD a s nádavkem stran neparlamentních: Trikolóry a Šlachtovy Přísahy.
Některé detaily z jejich osobního života (například u Andreje Babiše) se později staly předmětem parodických reakcí na sítích.
Od 1. srpna televize Nova zahajuje "největší volební vysílání v historii Novy."
x x x
Dodatečně citace z dnešního komentáře: Babiš má dvě kampaně. S tou druhou mu ochotně pomáhají soupeři:
"Pokud se opozice vážně nechá vtáhnout do debaty o každé s prominutím blbosti (demonstrativní nákup zdražené jízdenky na MHD v Praze a Hřibova reakce), kterou jim Andrej Babiš předhodí, bude neustále o krok zpátky." - Jindřich Šídlo
x x x
Kandidatura členů mediálních rad Hany Lipovské (ČT) a Josefa Nerušila (ČRo) do Sněmovny za Volný blok a za SPD, způsobila hádání uvnitř katolické církve, která - přes biskupskou konferenci - oba radní do funkcí navrhla.
Daniel Kroupa to řekl natvrdo: biskupové místo evangelia šíří skandály. Předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner cítil povinnost vydat ke kandidaturám prohlášení, které Tomáš Halík náležitě okořenil citací exministra Ondřeje Lišky, za což byl obviněn ze lži.
Někteří katolíci sepsali otevřený dopis žádající arcibiskupa Duku, aby se distancoval od politických aktivit svých nominantů.
x x x
Média pojala kandidatura Hany Lipovské přesně tak, jak se dalo očekávat. Její bizarní rozhodnutí spojit svůj osud s panoptikálními figurami Lubomíra Volného či Jany Volfové, vyprodukovalo řadu komentářů a rozhovorů (DVTV, Deník N, Radio Proglas), které plní přesně to, co si Jana Bobošíková od Hany Lipovské slibuje: zájem voličů, jenž by pro stranu Volný blok (pokračovatel Suverenity) ve volbách vytvořil alespoň tříprocentní podíl voličů, který každé politické straně či hnutí na další čtyři roky zajišťuje státní příspěvek 6 milionů Kč ročně, nemluvě o státním příspěvku na úhradu volebních nákladů, který by v takovém případě byl nejméně 15 milionů Kč.
Už jednou se to Bobošíkové v roce 2010 podařilo. Detaily viz přehledy Ministerstva financí o příspěvcích ze státního rozpočtu v letech 2010-2013.

Nevím proč novináři v rozhovorech s Hanou Lipovskou ponechávají bez oponentury její představy o její úloze a poslání v Radě ČT, které si - podobně jako zákony - vykládá po svém, aniž by pochopila, že jejím úkolem není podávat trestní oznámení na ředitele nebo hlídat účty za taxíky, ale posuzovat, zda a jak ČT plní funkci dotované veřejné služby.
Když její tvrzení o údajných zločinech ředitele Dvořáka nepodložená argumenty a fakty nikdo nezpochybňuje, pak není divu, že část veřejnosti se na ni dívá jako na Johanku z Arcu, která přišla do ČT vyčistit Augiášův chlív.
Někdy mám pocit, zda není daleko od pravdy názor jednoho diskutéra z Facebooku, podle něhož "Hana Lipovská za své chování tak úplně nemůže", neboť vedle psychické poruchy závislosti na jiné silné osobnosti je zde "přítomná porucha autistického spektra (vystupování stylem "androida v zácviku", frenetické hnidopišení se v margináliích, IQ vysoce převyšující EQ).

x x x
Mezi Bludné balvany spolku Sisyfos se letos dostala také moderátorka DVTV Daniela Drtinová. Zlatého Bludného koviďáka dostal MUDr. Jiří Beran.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz