Aktuality Louče
356
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2021... ARCHIV     TÉMATA
29. 9. 2021
Tradičních čtrnáct předvolebních debat České televize s krajskými lídry sedmi politických stran a hnutí (Trikolora se nevešla) probíhá bez větších mediálních ohlasů. Výjimkou bylo střetnutí premiéra Andrej Babiše a piráta Ivana Bartoše v Ústeckém kraji.
Téměře neviditelné jsou podobné debaty v Českém rozhlasu s lídry všech stran (včetně siderického Cibulky) vždy po čtyřech v jednom pořadu.
O zdarma vysílaných předvolebních šotech v ČT ani nemluvě.
x x x

Předvolební mediální krajinu ovládla CNN Prima News se svými Speciály 360 stupňů Hlas lidu, s tlacháním v pořadech Co Čech to politik a superdebatami Česko hledá premiéra. Jako celek někdy k nekoukání, nicméně na webu rozkouskované do stravitelnějších jednotlivých šotů s vybranými highlighty.
Podobnou strategii zvolily debaty Blesku nebo DVTV. Na sledování dalších debat a superdebat na zpravodajských serverech jsem již neměl sílu.
Zaujalo mne, jak se DVTV snaží své pořady monetarizovat, například včerejší superdebata v Lucerně byla organizována v rámci placených DVTV Roadshow.

x x x
Ty největší pecky nás však teprve čekají. Ať už to bude další nedělní hledání premiéra na CNN Prima News 3. října, superdebata České televize ve středu 6. října, nebo superdebata Českého rozhlasu těsně před otevřením volebních místností v pátek 8. října od 12 hodin.
Obávám se, že při jejich sledování se nedozvím nic pronikavě nového, co jsem nemohl slyšet už v dosavadních debatách. Nebo má někdo schované nějaké eso v rukávu?
x x x
Maďarský premiér Viktor Orbán přicestoval do Česka podpořit před volbami Andreje Babiše. V divadle v Ústí nad Labem se dnes konala beseda a míting s muzikou.
Z následné tiskové konference byli vyřazeni někteří novináři, údajně kvůli nedostatečné kapacitě sálu
x x x
Víceméně pro zábavu a jako sázku do loterie jsem sestavil prognózu volebních výsledků.
V jejím závěru upozorňuji na rozhovor s Danielem Prokopem o metodách předvolebních průzkumů a příčinách jejich rozdílných výsledků. Podle něj tu existuje "černý kůň, který průzkumům uniká."
Vhled do problematiky nabízí také hodinový podcast, v němž o volbách a datech s odborníky debatuje Josef Šlerka.

Zaujal mě také rozhovor Jacquesa Rupnicka s Barborou Tachecí, který na YouTube má titulek "Rušit politikům účty na sociálních sítích zavání cenzurou" a na serveru iRozhlas.cz titulek zdůrazňuje, že "Velké myšlenky a politické strany se vyčerpaly. Teď vládne politika emocí a tekutý hněv." Naprostý souhlas.

x x x
Nedělní volby do spolkového sněmu 26. září v Německu přinesly sociálním demokratům SPD těsné vítězství nad křesťanskými demokraty CDU/CSU. Detaily viz oficiální volební stránku bundeswahlleiter.de nebo speciál veřejnoprávní ARD.
V tomto speciálu doporučuji zarolovat dolů na "Koalitionrechner", na němž si můžeme spočítat možné koalice, a který nám názorně ukáže, že bez zapojení liberálů a zelených se většina v Bundestagu nevytvoří. A právě oni rozhodnou, kdo bude kancléřem, zda své vládní osudy spojí s SPD nebo s CDU/CSU.
V Německu doufají, že se nebude opakovat situace z posledních voleb, kdy právě kvůli nedohodě zelených s liberály musela nastoupit GroKo, velká koalice SPD a CDU/CSU, jejíž pokračování si nikdo nepřeje.

| nahoru |

20. 9. 2021
Těm několika věrným čtenářům Louče se omlouvám, že se se předvolebním hrátkám v médiích příliš nevěnuji.
Při pohledu do archivu Louče mám pocit, že bych jen opakoval to, co jsem napsal před čtyřmi roky v roce 2017. Například v bilančním materiálu pro Mediažurnál Volby a televize - včera a dnes nebo v dalších textech:
 • Předvolební rozjímání,
 • Povolební rozjímání a
 • Volby jako podnikatelský projekt.
  Nebo co jsem napsal nedávno jako vzkaz svým vnukům prvovoličům.
  x x x
  Výsledky voleb budou pro mne dalším průběžným testem vzdělanosti, kulturnosti a kritického myšlení českého národa, jak jsem o tom psal při volbách roku 2013.
  Zda v době covidové, krizové, plné nejistot, převládne rozum a návrat ke stranám, které sice nemají ty nejlepší vůdce, ale přece jen nějaký jakýs takýs trvalejší program a ideové zakotvení, jež není pouhým marketingovým manévrováním.
  Nebo zda se lidé nechají oblbnout okamurovskými sliby, které Tomio nehodlá plnit, neboť se chystá strávit další čtyři roky v opozici s populistickými hesly a návrhy ignorujícími realitu současného světa.

  Obávám se však, že převládnou emoce a vztek, a že to budou lidé házet malým radikálním stranám, které nemají šanci dostat se do parlamentu (což bych přál především Přísaze).
  Takto při posledních volbách přišlo vniveč 316 659 hlasů. Možná, že letos jich bude ještě více.
  Tehdy těchto šest procent přerozdělovaných hlasů pomohlo vítěznému hnutí ANO, aby získalo 78 mandátů, tedy 39 procent z dvousetčlenného zastupitelského sboru, přestože ve volbách pro něj hlasovalo 29,64 % hlasů.
  Naštěstí tohle přepočítávání, při němž vítěz bere téměř vše, nález Ústavního soudu a novela volebního zákona zavádějící druhé skrutinium upravila.
  Ale i tak, jestliže se hlasy až příliš rozptýlí do stran, které se do sněmovny nedostanou, ten kdo bude na čele, si opět polepší.
  DODATEK 5.10.2021: vysvětlení nového systému přepočítávání hlasů nad rámec znění zákona podává tento článek na ct24.cz.

  x x x
  A propos - za dva dny ve středu 22. října opět začne dvoutýdenní přehlídka předvolebních šotů, v rámci čtrnácti hodin zdarma poskytnutého všem stranám rovným dílem v České televizi a také v Českém rozhlasu.
  Protože počet kandidujících stran je dvacet dva, každá z nich dostane zdarma 38 minut vysílacího času v ČRo a ČT. A to v některém případě (Cibulkův Pravý blok, který kandiduje jen v Praze) za pouhých 19 000 Kč volebního příspěvku. Nehledě na desetiminutovky představující volební lídry - a někdy též siderická kyvadélka - v Událostech komentářích ČT.
  x x x
  Připojuji se ke komentářům, které nejásají nad odvoláním Hany Lipovské z Rady České televize, které se navíc stalo příležitostí pro Volný blok zviditelnit se dalším skandálem poslance Volného.

  Odvolávání poté, co Lipovská zmrazila své aktivity v Radě ČT, bylo naprosto zbytečné. Přiznám se, že té zvláštní osoby, která stále nepochopila, kdo, proč a jak ji zneužívá, je mi docela líto. Na druhé straně, to monstrum z ní udělala nejen Jana Bobošíková, ale možná svým způsobem také média, která zvýšeným zájmem a publicitou přinášející ohlas, v ní mohla vzbudit pocit, že to, co dělá, je důležité a má smysl.

  x x x
  Kronika koronaviru: Po začátku školního roku a návratu z dovolených počet nově nakažených mírně stoupá, ale zatím stále v přijatelné podobě, která nás tentokráte ve srovnání s evropskými západními sousedy řadí do té lepší polovičky. Že by už bylo promořeno?

  | nahoru |

  12. 9. 2021
  Nemám čas, sílu, ani náladu sledovat a hodnotit všechny peripetie předvolební kampaně a jejích odrazů v médiích.
  x x x
  Neodpustím si však poznámku ke kampani ČSSD jako dlouholetý příznivec ideového zaměření této strany (nikoli však některých jejích představitelů, což mě vedlo v minulosti k tomu, že jsem často volil strany jiné).
  Nechápu strategii kampaně ČSSD symbolizovanou útočným videoklipem dvojice Maláčová/Stropnický. Jestli by něco mohlo ČSSD v kampani pomoci, tak by to byl návrat voličů, především starších lidí, zpět od hnutí ANO.
  Domnívám se, že dvojka Maláčová/Stropnický v tomto ohledu příliš nepomůže, protože u mladé generace je ČSSD odepsaná a politický turista Stropnický pro segment voličstva ve starších věkových kategoriích není příliš důvěryhodný.
  x x x
  Kéž by se v televizních diskusích (například dnešní Partie na CNN Prima News Vondráček - ANO vs. Farský - Starostové) méně používala demagogie.
  A také kdyby ze strany opozice alespoň někdy někdo byl ochoten přiznat, že ne všechno, co se odehrálo za poslední čtyři roky, bylo špatně. Tedy kdyby debata namísto apriorní kritiky všeho a všech se vedla stylem - "ano, něco se vám povedlo, ale tady jste selhali, a tady bylo špatně."
  Bohužel podobně jako Farský na Primě se dnes v Otázkách OVM vůči Maláčové chovala i Pirátka Olga Richterová.
  x x x
  Najdou se i světlé okamžiky, mezi něž zařazuji rozhovor Renaty Kalenské a Elišky Hradílkové Bártové s Andrejem Babišem mladším, který byl veden věcně, informovaně, bez emocí a dal nahlédnout do zákulisí, na jehož pozadí vede syn premiéra soukromou (?) válku proti svému otci.
  x x x
  Dvacáté výročí teroristického útoku na budovy Světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001 připomněla některá zpravodajská média speciálním vysíláním a tematickými stránkami, případně nabídkou tagu "11. září".
  Kromě jiných to byla ČT24, TV Nova, CNN Prima News a idnes.cz. Kromě toho vznikly četné komentáře spojující tuto událost s dalším historickým vývojem, až po odchod Američanů a NATO z Afghánistánu.

  Já si zde uložím odkazy na komentáře z ČRo od Tomáše Klvani, Terezy Engelové, Jana Fingerlanda, Petra Fischera.
  Ten poslední si všímá rostoucího šíření konspiračních teorií. Stále je rozšiřují nejen profesionální konspirátoři typu Jana Korála (naposledy včera na Václavském náměstí), ale bohužel také někteří novináři jako je Erik Best.

  x x x
  Na téma, jak média před dvaceti lety informovala o 11. září, vzniklo více někdy si odporujících textů. Byli mezi nimi i ty od Filipa Rožánka a také ode mne.

  | nahoru |

  6. 9. 2021
  Začal nový školní rok a s ním přišlo mediální téma trojího povinného testování. Školák, který se nenechá testovat, bude muset nosit roušku.
  x x x
  Prezident Miloš Zeman promluvil k prvňáčkům tentokráte v Brně, kam ho přepravilo armádní letadlo CASA.
  x x x
  Představení volebního programu hnutí ANO 2. září okořenil incident s Babišovým synem (prodral se k otci, obvinil ho ze lži, prohlásil, že je zdravý), jenž se za asistence (prý náhodné) režiséra Víta Klusáka dostavil do Ústí nad Labem, kde Andrej Babiš bude ve volbách soupeřit s "pirátským" Ivanem Bartošem.
  x x x
  CNN Prima News rozjela předvolební cirkus ve velkém.
  Minulou středu 1. září se v debatě Speciál 360°: Hlas lidu střetli Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Hamáček (ČSSD) a Marian Jurečka (SPOLU-KDU/ČSL). Ze slovních přestřelek této debaty pak televizní zprávy Primy i web cnn.iprima.cz žily ještě několik dnů - až do víkendu.
  Debatu sledovalo 170 tisíc diváků s podílem na publiku 3,23%. Není divu, že týdenní průměr sledovanosti CNN Prima News se šplhá k hranici jedno procento a někdy ho i překračuje.

  Zítra si něco podobného zopakují Radim Fiala (SPD), Jiří Dolejš (KSČM), Robert Šlachta (Přísaha), Petr Bajer (Trikolora - TSS)

  x x x
  V Německu před volbami do spolkového sněmu, které se budou konat 26. září, se překvapivě do čela preferencí dostávají sociální demokraté SPD před CDU/CSU. Infratest dimap, který výzkum provádí, je členem nadnárodní skupiny Kantar.
  x x x
  volební potenciál září 2021 - Kantar pro ČT Český Kantar sice i nadále v srpnových trendech uvádí hnutí ANO na čele (Piráti klesli na úroveň ODS), ale pro Českou televizi ve spolupráci s Data collect zjišťoval volební potenciál kandidujících stran a hnutí. Jeho velikost bude rozhodovat, které strany a hnutí se budou dostávat do čtrnácti předvolebních debat a závěrečné superdebaty ČT těsně před volbami.
  Celkový součet potenciálů přesahující 150 procent ukazuje, jak velký počet voličů stále váhá a je ochoten dát svůj hlasu více stranám.
  K uvedeným datům mám zatím stále skeptický postoj, neboť jak jsem nedávno napsal v textu Lesk a bída volebních modelů: "Výzkumy měří aktuální volební nálady a tendence, ale nikoli skutečné volební chování, neboť utváření voličského názoru končí až v den voleb."
  x x x
  Člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil rezignoval na svou funkci v Radě ČRo, protože kandiduje do Sněmovny za SPD a je na čele pražské kandidátky. S přihlédnutím k volebním preferencím SPD má Nerušil zvolení téměř jisté.
  Pro Radu ČRo to není žádná ztráta. Kdo není schopen hodnotit veřejnou službu v jejím celku, kdo své názory zakládá na subjektivním pocitu líbí/nelíbí a kdo kádruje redaktory namísto, aby hodnotil jejich práci, nemá v Radě ČRo co dělat.
  x x x
  Televize Nova včera vstoupila do podzimní sezóny v novém šatu. Představila nové zpravodajské studio a také nový design webové stránky tn.cz. Ten web se skutečně zlepšil, je přehlednější. Jsem zvědav, zda dožene úspěšný web konkurenta cnn.iprima.cz.

  | nahoru |


  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

  Copyright © Milan Šmíd

  NAVRCHOLU.cz