Aktuality Louče
367
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2022... ARCHIV     TÉMATA
15. 8. 2022
Reportáž Ivany Svobodové v Respektu Jsme běžní fanoušcci s podtitulem "Co se dělo na jihu Čech a jak to chce policejní prezident řešit" popsala zákrok neuniformovaných policistů proti patnáctiletému autistovi, odnášejícímu reproduktor při Babišově putovní kampani s obytňákem v Borovanech.
Média měla o čem psát, policejní prezident Martin Vondrášek byl grilován na tiskovce i v médiích., a podle mého názoru to ustál.
Andrej Babiš je ovšem na koni, strkanice na jeho setkáních s voliči a následný zájem médií mu hraje do karet. Jenom nechápu, proč některý z politiků neumravní jeho radikální protivníky, kteří by podle mého názoru měli nechat politika promluvit, a pískání a křik si šetřit pro bezprostřední reakce na lži a polopravdy, které Babiš opakuje jako kolovrátek.
Jak to na Babišových mítincích chodí, názorně ukazuje reportáž z Trhových Svin na YouTube.
x x x
Tendence médií využívat "kulatých" výročí (naposledy Heydrich, Anthropoid) k upoutání pozornosti se v těchto dnech promítla do vzpomínání na katastrofální povodně v roce 2002.
V této souvislosti jsem se podíval do archivu Louče na rok 2002, v němž jsou odkazy na šest příspěvků, které jsem k povodním napsal ve dnech 13.-18. srpna.
Byl to čtyřdílný seriál o Bradáčovi, který se napil vltavské vody ve dnech 13.8., 14.8., 15.8. a 17.8. a dva komentáře: Povodně, politika a Václav Klaus a ze 16.8. Nekatastrofické úvahy o katastrofách.

V tom posledním jsem se zamyslel nad společnostmi, které postihne katastrofa, a mimo jiné jsem tady napsal:
"Když pozoruji tu naši katastrofu, tak mě naplňuje mírným optimismem fakt, že i ta naše společnost je už diversifikovaná natolik, že jsou vždy po ruce nějaké náhradní kapacity a náhradní řešení. Navíc když se dá lidem prostor a základní prostředky, tak si dokážou poradit skoro s každým malérem. Není nic horšího, než společnost uniformovaná, přecentralizovaná a ideologizovaná."
Tiše doufám, že tohle bude platit i pro krizové měsíce, které nás čekají.

x x x
V jednom ze svých Ukrajinských přemítání jsem citoval ruského spisovatele Jerofejeva, který o ukrajinském konfliktu prohlásil: není to válka, je to apokalypsa.
Doslova: "Apokalypsa však znamená, že vaším protivníkem je kníže temna. Nyní se střetávají dvě strany, které věří, že "Já jsem Světlo, on je Temnota."".

Vladimír Putin jeho slova potvrdil v projevu o umění, jež "potvrzuje pravdu a světlo, které vždy vítězí nad lží, nad silami temnoty."
Stalo se 9. srpna, když se v Petrohradu na břehu Něvy v přímém televizním přenosu konal slavnostní koncert u příležitosti 80. výročí prvního provedení a rozhlasového přenosu sedmé Leningradské symfonie Dmitirije Šostakoviče z obleženého Leningradu.

Jak se dalo očekávat, v Putinově projevu nechyběla obvyklá demagogie dávající hrdinskou minulost na stejnou úroveň se zločinnou přítomností: "Dnes, o mnoho desetiletí později, Šostakovičova Leningradská symfonie nadále vyvolává ty nejsilnější pocity v nových generacích. Obsahují hořkost ztráty i radost z vítězství, lásku k vlasti a připravenost ji bránit."

x x x
"Svoboda slova není svoboda lhát." Tak komentoval Filip Rožánek v Hospodářských novinách (bohužel za paywallem) rozsudek, který 5. srpna konečně ztrestal autora spikleneckých teorií Alexa Jonese.
Těch teorií vyprodukoval Jones dlouhou řadu, například o teroristickém útoku na Světové obchodní centrum prý vláda věděla předem, atentát při bostonském maratonu zinscenovala FBI, masakr na základní škole Sandy Hooks s dvaceti šesti obětmi bylo prý jen divadlo s najatými herci, aby demokraté mohli zpřísnit regulaci zbraní apod.
Dvacetiletou historii jeho lží stručně shrnul článek NPR (NPR - National Public Radio).

Nyní za to, že zničil život rodině zastřeleného školáka v Sandy Hook, kterou zbraňoví extrémisté na základě Jonesových lží pronásledovali a ohrožovali, musí zaplatit téměř 50 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že mu byznys se lží dobře vynášel a jeho webová stránka InfoWars mu přinášela milionové zisky i poté, co mu v roce 2018 odepřeli přístup na Facebook, Twitter a YouTube, trest je přiměřený.

Podle NPR byl Jones svého druhu inovátor, neboť "není prvním člověkem, který se na konspiračních teoriích přiživoval, ale jeho webová stránka InfoWars dokázala využít sílu internetu v obrovském měřítku – model, který později napodobili protivníci očkování, popírači covidu nebo zastánci nepodložených tvrzení, podle nichž Donald Trump volby v roce 2020 vyhrál."

x x x
Kosa na kámen padla i v Česku, když Policie České republiky 3. srpna zatkla aktivisty Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, kteří se dříve přiživovali na covidu, nyní na Ukrajině. Trochu to přehnali, nejen na demonstraci 31. července, kde vyhrožovali lidem ukrajinské národnosti, ale především ve videu vyzývajícím k násilí, takže policie je obvinila ze spáchání trestného činu podle § 356 „podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“ a soud oba poslal vazby, aby v trestné činnosti nepokračovali.
Kdo má předplacený Respekt, detaily najde zde.
| nahoru |

2. 8. 2022
Rubrika "Na okraj dnů..." sice rezignovala na pravidelnou aktualizaci, nicméně sem umisťuji pár aktualit z médií, které jsem zahrnul do Červencového kalendária sloužícího jako stručný zápisník událostí. Budu se ho snažit vyrábět každý měsíc.
x x x
Sněmovna 13. července schválila zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek, který do českého právního řádu implementuje závěry směrnice EU novelizující a rozšiřující již existující tzv. AVMS směrnici. Implementace se zpozdila téměř o dva roky (mělo se tak stát do listopadu 2020). Parlament se pochlapil teprve tehdy, když po několika varováních ze strany EU už hrozila pokuta.
K problému této směrnice jsem se vyjadřoval několikrát: Budou se regulovat i youtubeři? 1.4.2019, Budou se měnit mediální zákony 17.8.2020, nebo komplexně Proměny mediální legislativy z 15.2.2021.

Právě v posledním uvedeném textu jsem upozornil na košatost naší mediální legislativy ve věci AV médií. Mám na mysli těchto pět zákonů:
č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání,
č. 132/2010 o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání,
č. 483/1991 o České televizi,
č. 484/1991 o Českém rozhlasu,
č. 348/2005 o rozhlasových a televizních poplatcích.
Nyní k nim přibude zákon šestý. Jsou země, které všechny tyto právní normy byly schopny soustředit do jednoho zákona.

x x x
Linda Bartošová odchází z České televize. Na její rozloučení s ČT reagoval redaktor Petr Vašek statusem na Facebooku, který mu vynesl docela slušný shitstorm.
x x x
Petr Šabata končí jako šéfredaktor ČRo Plus, odchází do deníku Právo. Pro rozhlas mínus, pro Právo plus.
Bývalý člen Rady ČRo a neúspěšný kandidát SPD Josef Nerušil, který vloni žádal, aby Šabata z funkce odešel, může být spokojen.
x x x
Josef Pazderka odejde v září z pozice šéfredaktora zpravodajského webu Aktuálně.cz, neboť se zde nepohodl s novým vedením vydavatelství Economie.
x x x
V Londýně zemřel Jan Jůn (77), spolužák z fakulty, který emigroval do Británie, pracoval ve Svobodné Evropě a pro české rozhlasové publikum do poslední chvíle komentoval události v místě svého pobytu.
| nahoru |CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz