Aktuality Louče
97
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.novinky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz, www.parabola.cz, www.ceskamedia.cz, www.centrumpromedia.cz, www.mediar.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-11.4.2003... ARCHIV     TÉMATA

9.4.2003 - Mediální událostí dne se staly televizní přenosy z dobývaného Bagdádu. ČT2 zapojila odpoledne do vysílání signál zpravodajské stanice CNN, jehož obrazovou část v jednom okamžiku doprovázely hlasy dvou Čechů, dvou Michalů. To když simultánní překladatel Michal Staša překládal angličtinu redaktora České televize Michala Kubala, který informoval diváky CNN o situaci v hotelu Palestina. Ještě včera americký tank na hotel plný novinářů střílel a zabil dva lidi, dnes u něho stojí jako stráž. Diváci na celém světě mohli přes dvě hodiny sledovat scény při likvidaci pomníku Saddama Husajna na náměstí v Bagdádu. Pomník byl povalen právě včas, aby ČT2 mohla přepojit na sportovní přenos z hokejového finále Slávia-Pardubice.
Média televize dnes vytvořila další symbolický obraz, který nás bude provázet dějinami. Již Josephus Flavius ve Feuchtwangerově trilogii o židovské válce říká císaři Vespasiánovi cosi ve smyslu (knihu nemám k dispozici): „Dějiny se dozvědí nikoliv to, co jsi na bojištích vykonal, ale to, co já o tvých činech napíšu.“ Nad tím, že k mediálním obrazům bychom měli přistupovat se zdravou skepsí, protože mohou, ale také nemusí být věrným zobrazením reality, jsem se kdysi zamýšlel v úvaze o pádu berlínské zdi a o médiích.

 • - Včera začala 14. schůze Poslanecké sněmovny, jejíž program obsahuje několik bodů spojených s médii (novela vysílacího zákona, zákona o ČT, zákona o poplatcích, vytvoření vyšetřovací komise o prohrané arbitráži se CME). Noví členové Rady pro R a TV vysílání se budou vybírat až koncem měsíce na příští schůzi. Detaily a podrobnosti zde.
  | nahoru |

  3.4.2003 - Sněmovna včera rozhodla, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v současném složení končí. Při sledování včerejší schůze Poslanecké sněmovny, která projednávala v přímém televizním přenosu jediný bod programu: Odvolání Rady pro R a TV vysílání, mne vícekrát napadal citát Rudyarda Kiplinga: „The first causualty when war comes is truth.„ První obětí války je pravda. Měl jsem silný pocit, že pravda o případu prohrané arbitráže zde často dostávala na frak, protože ve Sněmovně zuřila politická válka. Navíc při vědomí přímého přenosu si někteří poslanci neodpustili osobní exhibice populistického ražení, které rovněž pravdě nesvědčí.
  Rada se dostala do soukolí stranického boje na půdě parlamentu a nevím, zda může existovat ještě nějaký lepší důkaz toho, jak jednozdrojová nominace členů nezávislého správního orgánu pouze z jedné komory parlamentu může být škodlivá. Vícezdrojová nominace dává radě větší nezávislost a stabilitu, o čemž se můžeme přesvědčit v sousedním Polsku, kde kolem zdejší vysílací rady rovněž zuří politické bouře (viz aktuality Louče z 31.3.), aniž by to ohrozilo funkčnost a kontinuitu práce tohoto správního orgánu.
  Souhlasím s předsedou Rady Martinem Muchkou: "Nešlo o Radu, ale o demonstrování jednoty vládní koalice." Na seriózní diskusi o prohrané arbitráži česká veřejnost zatím marně čeká. Věřme, že se takové diskuse dočkáme před sněmovní vyšetřovací komisí, na jejímž ustavení se snad poslanci shodnou.
  P.S. Další aktualizace Louče bude až příští týden.

  | nahoru |

  2.4.2003 - Včera jsem se pokusil mít ruku na tepu dějin a aktuálně informovat o tom, co se děje v parlamentu. Jak se ukázalo, nestíhám. Zatímco jsem si Zaorálkův výrok: "V tuto chvíli naši schůzi končím. Prosím všechny poslance, aby se zítra v 9 hodin dostavili do sněmovny." vyložil tak, že 12. schůze bude ještě pokračovat, poslanci mezitím svolali další, 13. schůzi s jediným bodem programu: Návrh na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Co naplat, ceskamedia.cz, jsou pohotovější. Mají na to lidi a prostředky. Kromě toho se Louč od zítřka zhruba na týden odmlčí.
  P.S. Jak jsem se dozvěděl, tak v tom omylu o pokračování 12. schůze jsem nebyl sám, média a agenturní zdroje včera až teprve kolem deváté hodiny večer začaly chápat, že 12. schůze skončila a její pokračování nebude. Průběh dnešní 13. schůze bude přenášet v přímém přenosu ČT.

  | nahoru |

  1.4.2003 - Dnes začala 12. schůze Poslanecké sněmovny parlamentu, do jejíhož programu se operativně dostanou nové jednací body týkající se médií.
  Ministr financí Sobotka předkládá návrh novely zákona o státním rozpočtu, která zvýší výdajovou složku státního rozpočtu o 10,6 miliard korun, což jest platba z prohrané arbitráže vůči CME. Podrobnosti, viz sněmovní tisk č.269
  ODS navrhuje jako zvláštní bod „Vytvoření parlamentní vyšetřovací komise pro zjištění skutečností v souvislosti s arbitrážním řízením ve věci CME versus ČR.“
  Poslanci ČSSD chtějí zařadit jako zvláštní bod programu číslo 59 „Návrh na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání“. Odvolávání RRTV se má projednávat v pevném termínu, příští středu 9. dubna v 10 hodin.
  Pro odvolávání rady si poslanci ve vysílacím zákoně vytvořili univerzální klacek, který lze použít prakticky kdykoli, když se rada parlamentní většině znelíbí. Mám na mysli paragraf 6, odst. 3 vysílacího zákona: „Poslanecká sněmovna může předsedovi vlády navrhnout odvolání Rady, neplní-li Rada opakovaně závažným způsobem povinnosti uvedené v § 5 a v odstavcích 1 a 2 nebo pokud opětovně neschválí pro závažné nedostatky výroční zprávu.“. Jsem zvědav, jak se k věci postaví konečná instance – předseda vlády Vladimír Špidla.
  AKTUALIZACE 20.00: Který z výše uvedených navržených bodů se skutečně do programu 12. schůze dostane, se rozhodne až zítra. Poté, co poslanci nejdříve schválili zařazení bodu 59 (odvolání RRTV) na pořad schůze, a když se nepovedl pokus ODS a KSČM tento bod z pořadu jednání vyřadit, opozice otestovala sílu a akceschopnost vládní koalice a postavila se proti programu schůze jako celku. Koalice podlehla a program schůze nebyl schválen. Není vyloučeno, že bod číslo 59 z programu opět vypadne. Dle mého názoru by to bylo logické. Nejdříve by se asi měla projednat výroční zpráva RRTV. Vyšetřovací komisi o arbitráži schválilo 161 poslanců.

  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd