Aktuality Louče
98
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se snaží posvítit i tam, kam nedosáhne světlo internetových zdrojů www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.novinky.cz, www.ihned.cz, www.britskelisty.cz, www.radiotv.cz, www.parabola.cz, www.ceskamedia.cz, www.centrumpromedia.cz, www.mediar.cz a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 12.-30.4.2003... ARCHIV     TÉMATA

29.4.2003 - Kdybych měl zmapovat všechny výstřely současné mediální války mezi Novou a ČT a mezi koalicí a opozicí, musel bych sedět u počítače celý den, což nemohu. Nicméně intenzita útoků zpravodajství televize Nova proti veřejné volbě nové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, proti ČT a proti ministru Dostálovi, odráží míru nervozity investorů Novy, kteří se obávají, že by jejich pohodlný život v krizemi zdevastované české televizní mediální krajině mohl skončit. Na druhé straně, ani Pavel Dostál si nebere ve sporu s Novou žádné servítky a zpolitizování celého problému, při němž přestávají platit racionální argumenty, vyvolává obavy. Dnes ve 14.00 to uvidíme v přímém přenosu ze sněmovny.

 • - Nadcházející 50. výročí televize v Československu vygenerovalo řadu článků, často s nepřesnými údaji. Blíže článek Louče zde.
  | nahoru |

  27.4.2003 - Posluchači rozhlasové stanice ČRo6 dnes v 18.10 hodin budou moci sami posoudit, jak probíhala ve čtvrtek 24.4. na právnické fakultě diskuse na téma: 10 miliard - kdo za to může? Diskuse, které jsem se účastnil jako panelista, reprodukovala známou rozmanitost pohledů na věc. Od Petra Štěpánka přes Jana Vávru až k Petru Plevovi jsme všichni víceméně jen opakovali to svoje už dávno řečené. Novým momentem diskuse bylo pro mne pouze stanovisko právníka Vladimíra Balaše, podle jehož názoru bylo chybou, že český stát jmenoval do arbitrážního tribunálu ve Stockholmu odborníka na obchodní právo namísto odborníka na právo mezinárodní. Tuto chybu prý hodlá ministerstvo financí zopakovat i pro arbitráž, která se má vést ve věci žaloby investora televize TV3.

 • - Jako každý rok, také letos jsem vyrazil na mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, letos již devátý. Také letos jsem pohlédl do tváří celebrit při besedách a autogramiádách, potkal řadu známých a přátel, a sledoval udělování anitceny Skřipec za nejhorší překlad roku. Zaujala mne mladá krev hodnotitelů anticeny, konkrétně Jan Vaněk junior, s jehož kritickou nesmlouvavostí jsem se seznámil již dříve na internetu. V levém křídle paláce mne pak zaujala jiná scéna. U tří různých stánků, na ploše ne větší než padesát metrů čtverečních, se konaly současně tři autogramiády. Svoje knihy zde podepisovali Ludvík Vaculík, Pavel Kosatík/Madla Vaculíková a Petr Šabach. Zatímco jednu chvíli se fronta k Šabachovi vinula přes dva rohy, u Vaculíků byl podpis bez čekání. Navíc jsem si všiml, že Petr Šabach zvolil zajímavou taktiku: "Já vám, vy mně". Ten, kdo chtěl Šabachův podpis, musel se mu podepsat do jeho vlastní návštěvní knihy.
  | nahoru |

  24.4.2003 - Podoba nového deníku Impuls, který má vyjít v pondělí 5. května, a který má vycházet pod heslem "noviny závislé na svých čtenářích", je stále tajemstvím. Vydavatel si zatím zřídil internetovou adresu www.denik-impuls.cz a minulý týden si zaregistroval ochrannou známku.

  | nahoru |

  18.4.2003 - Mediální legislativa má tu smůlu, že – jak známo – fotbalu a médiím rozumí každý. A tak na každou rozumnou a potřebnou novelu vysílacího zákona se navěsí tolik dodatků, které pak ze zákona učiní nesystémovou změť jednorázových a účelových opatření. Známý případ s rušením licenčních podmínek z roku 1995 (zákon č.301/95) budiž toho důkazem.
  Poslaneckého kutilství nebyla ušetřena ani současná tzv. euronovela, která měla původně jen technický charakter drobných úprav ve věci jurisdikce ČR ve vztahu k vysílání a v definicích teleshoppingu. Poté, co se podařilo ve třetím čtení odrazit hlavní kutilské dodatky zprava i zleva, z nichž vynikly zvláště ty, které podávala poslankyně KSČM Ivana Levá (dvacetitiprocentní hranice pro zahraniční kapitál, užívání spisovného českého jazyka ve zpravodajství a publicistice), opozice novelu zakousla.
  Nevím, proč se v opozičním táboře nemohl najít jeden či dva rozumní poslanci, kteří by tuto technickou novelu propustili. Vždyť i ve vládní koalici se našlo pár rozumných lidí, kteří poslali k ledu nesmyslnou a účelovou novelu Občanského zákoníku ve věci pohledávek státu, kterou se snažila přivěsit Hana Marvanová na zákon o převodu vojenského majetku na územní samosprávné celky (důvod: prohraná arbitráž).

 • - V této souvislosti si často připomínám to, co před dvěma roky řekl „milionářský moderátor“ Vladimír Čech o svých zkušenostech s politikou. Doslova: "Představte si zákon o jednom paragrafu, kde je napsáno: "Voda je mokrá". To je jasné, dokonce i když to navrhnou komunisté nebo sládkovci. Zdálo by se, že stačí jen zvednout ruku. Jenže hlavním problémem většiny stran se stane, že to navrhnul někdo jiný. Takže ten zákon smetou ze stolu a po půl roce ho navrhnou sami pod názvem "Tekutina zanechává vlhké fleky". Pak zase ti druzí budou proti. Buď se ten zákon nikdy nepřijme, nebo se přijme s takovými pozměňovacími návrhy, že z toho vyleze, že voda je mokrá jenom někdy... "
  | nahoru |

  16.4.2003 - Když jsem vyslechl rozhovor BBC s předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem, a jeho hodnocení o tom, že Rada pro RTV "naprosto selhala jako orgán, který měl bdít nad pluralitou, transparentnostní vlastnických struktur v celoplošném televizním vysílání v České republice", napadla mne kacířská myšlenka: co takhle posadit některé poslance na místo radních a nechat je rozhodovat v právním rámci, který oni sami pro RRTV připravili? Stačí se začíst do zápisů. Čiší z nich bezmoc. V Praze už několik měsíců vysílá bývalá Kindernayova Galaxie jako TV Praha s podporou GES Holdingu, aniž to Rada schválila, čeká se na výrok soudu (viz výroční zpráva). Prodlužují se licence do roku 2013 (rádia) a do roku 2017 (televize), aniž radní mají jakoukoli možnost znovu prodebatovat podmínky jejich licence. Za to už nemůže kritizovaná novela 301/95 z doby vlády pravicové koalice, to všechno plyne z nového "opozičněsmluvního" zákona o vysílání 231/01 přijatého v době Zemanovy vlády. Odvolání Rady bylo sice politickým vítězstvím vládní koalice, leč obávám se, že to bylo vítězství Pyrrhovo. Nic nevyřešilo, spíše situaci zhoršilo. A seriózní diskuse o tom, jak zcivilizovat regulaci našich elektronických médií v měnícím se technologickým prostředí, je v nedohlednu.

 • - Na pondělní televizní debatu na ČT2 o České televizi a novele zákona o ČT, reagovala televize Nova zpravodajským příspěvkem, který dostal v Televizních novinách prominentní, páté místo v pořadí. Komentář Louče k jeho obsahu je zde.
  | nahoru |

  15.4.2003 - Již podruhé se v pondělí večer na ČT2 ve 20.00 debatovalo o médiích. Před týdnem to byla mimořádná debata o odvolání Rady ČT, včera diskuse o návrhu novely zákona o České televizi (právě se projednává v parlamentu, blíže článek Louče z minulého týdne). Hostem moderátorky Drtinové byl stejně jako před týdnem ministr kultury Pavel Dostál, který nepřímo přiznal, že novela byla politickým zadáním vyplývajícím z vládního programu. Poslanec ODS Petr Pleva čelil přesile veřejnoprávních advokátů, jejichž víceméně kladný vztah k televizi veřejné služby je dán buď jejich funkčním postavením (prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš, předseda Rady ČT Jan Mrzena) nebo jejich postojem k občanské společnosti (mediální analytik z Brna Jaromír Volek).
  Protože předpokládám, že autoři serverů ceskamedia.cz a virtually.cz se postarají o dostatek komentářů k tomuto pořadu, svůj názor vyjadřuji stručně: podepisuji se pod Volka a Mrzenu a jsem rád tomu, že některé myšlenky Louče sublimují i do sfér, ve kterých se rozhoduje.

  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.
  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd