Aktuality Louče
195
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.4.2008... ARCHIV     TÉMATA

29.4.2008 Včera vláda projednala a schválila „nařízení vlády o stanovení Technického plánu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání (Technický plán přechodu).“ Při této příležitosti jsem si trochu zavzpomínal.

ulice v Amstetten, foto Reuters Mediálním hitem evropského rozměru se stal pedofilní stařík Josef Fritzl zneužívající svoji dceru, kterou držel přes dvacet let ve sklepě domu v rakouském městečku Amstetten. Mediální kampaň rozpoutanou kolem tohoto kriminálního případu ilustruje foto z amstettenské uličky poblíž zmíněného domu. Který z těch satelitních SNG vozíků asi patří České televizi? Tato pedofilní aféra vytlačila z titulních stránek MF Dnes grilování Stanislava Grosse kvůli jeho nově nabytým nemovitostem (apartmá na Floridě, dům ve Slivenci.) Haj hou...

| nahoru |

21.4.2008 Ve víru mediálních událostí poněkud zapadla zpráva o tom, že veřejnoprávní Slovenská televízia má nového ředitele, stal se jím bývalý redaktor Československé televize a moderátor zpráv Štefan Nižňanský (video). Slovenský web medialne.sk ke zprávě o jeho jmenování připojil video s Televizními novinami z 20. listopadu 1989, které Nižňanský uváděl. Ten, kdo si ho prohlédne, může zhlédnout jednak reportérskou práci v ulicích dnešního moderátora TV Nova Pavla Dumbrovského v páté minutě a dále v deváté minutě dnešního šéfa domácího zpravodajství HN Jindřicha Šídla jako stávkujícího gymnazistu z pražského gymnázia na Vítězné Pláni.

| nahoru |

19.4.2008 TV Prima se rozhodla vrátit vysílací čas Zpráv TV Prima z 19:30 zpět na 18:55. Pokus o soupeření s Televizními novinami Novy tak vydržel jen tři měsíce.

 • - Kromě politiky (radar, zdravotní reforma, floridské apartmá Stanislava Grosse) se stala medální událostí týdne dopravní nehoda dvou tramvají, které se čelně srazily na jednokolejné trati z Ostravy do Poruby - tři mrtví. Tyto a další události bilancuji ve zvláštním Víkendovém ohlédnutí.
 • - Duben se převalil do druhé půlky a vláda stále neprojednala a neschválila Technický plán přechodu analogového na zemské digitální vysílání (TPP). Zdá se, že TV Nova uhraje ještě jeden pohodlný analogový rok 2009. Připomeňme si, že se s digitalizací původně mělo začít už v loňském roce na podzim.
  | nahoru |

  9.4.2008 Nejen Metro, ale také deník Šíp tento týden zmenšuje svůj formát. S novinkou se čtenáři setkají v pátek 11.4. Ale už dnes si mohou prostřednictvím youtube.com prohlédnout "sexy" reklamní spot.

  | nahoru |

  7.4.2008 Marně jsem se dnes pokoušel získat výtisk prvního čísla bezplatného deníku Metro v novém formátu. Jak známo, Metro zfúzovalo s Metropolitním Expresem, který vydávala Mafra, a jenž v pátek 28.3.vyšel naposledy. Stojany Metra jsem v devět hodin našel již prázdné.

 • - Jiří Čunek se 2. dubna vrátil do vlády a do ministerského křesla. Nebyl to apríl. Koaliční partneři zatím mlčí.
 • - Aprílovými mystifikacemi média letos šetřila, i ta internetová. Jedině digizone.cz napsal, že Vladimír Železný postaví pro City Multimedia novou televizi Blaník. Zprávu o tom, že Ivo Lukačevič prodává Seznam a.s., označil vlastník Seznamu za aprílový žert, který o něm rozšiřuje konkurence...
 • - Nemyslel jsem si, že budu muset i po listopadu 89 chodit pro kvalitní informace do zahraničních médií. Mám na mysli například zprávy o summitu NATO v Bukurešti (2.-4.4.2008), o němž jsem se v českých médiích dočetl jen zkratkovitě. Česká média se až příliš jednostranně zaměřila na problematiku americké protiraketové obrany v Evropě, i když tato se objevila až v poslední třetině padesátibodového závěrečného prohlášení To nejdůležitější - pozvání Albánie a Chorvatska do NATO (a tím pádem nepozvání Makedonie, Gruzie a Ukrajiny) zůstalo stát trochu příliš v pozadí.
  Díky internetu jsem si mohl deklaraci přečíst v doslovném znění, takže souhlasím s Matějem Stropnickým, který v sobotních LN upozornil na to, že komuniké lze vykládat různě. Jde především o větu, která následuje po ocenění amerického přínosu k obraně spojenců: "We are exploring ways to link this capability with current NATO missile defence efforts as a way to ensure that it would be an integral part of any future NATO wide missile defence architecture." Nejsem si jist, zda tato věta opravňuje Luboše Palatu k tvrzení "NATO "adoptovalo" brdský radar". Podle mého názoru k adopci ještě nedošlo. Viz následná glosa Louče.

  | nahoru |

  3.4.2008 Na řečnickou otázku předešlého záznamu jsem dostal odpověď z LN: Lidové noviny se návrhu nového policejního zákona a udržování pořádku na stadionech věnovaly 26. února 2008 v článku Václava Drchala Policie odejde ze stadionů a v komentáři Martina Zvěřiny Fotbal jako charita, na což o den později reagoval Úhel pohledu Štěpána Filípka Policie ven!? Raději ne... Beru to na vědomí, ale přesto se podivuji, proč se téma policejního zákona nevrátilo na stránky novin znovu po utkání Slavia-Sparta, když se o událostech, které jej provázely, tolik diskutuje.

  | nahoru |

  1.4.2008 Na včerejší výtržnosti při fotbalovém utkání Slavie-Sparta reaguje více internetových komentářů. Jeden z nich od Michala Ruseka s titulkem Zkušenost z derby Sparta-Slavia: potřebujeme změnu zákona o policii se v závěru táže: „Najde se dobrý poslanec či senátor, který bude iniciovat potřebnou změnu zákona o policii?“ Já bych se spíše tázal: „Najde se nějaký novinář, který by si konečně všiml, že v parlamentu se projednává zákon o policii, který se touto otázkou také zabývá?“

 • Z důvodové zprávy sněmovního tisku č. 440, který odpovědnost za pořádek na sportovištích přesunuje na organizátory sportovních akcí, cituji: “Pro ilustraci lze uvést, že jenom v souvislosti s konáním fotbalových zápasů jarních kol I. Gambrinus ligy roku 2007 služba pořádkové a železniční policie Policie České republiky provedla 167 policejních opatření na ochranu veřejného pořádku v souvislosti s tzv. diváckým násilím. Z toho 68 opatření bylo prováděno s klasifikací “rizikový zápas”. Celkem muselo být nasazeno 10 601 příslušníků Policie České republiky. V této souvislosti bylo nad zákonem stanovenou dobu odpracováno 36 733 přesčasových hodin.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.