Aktuality Louče
335
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 12. 2019... ARCHIV     TÉMATA
27. 12. 2019
A je po Vánocích. Včerejší a dnešní média zaplňují komentáře k již sedmému Vánočnímu poselství prezidenta republiky Miloše Zemana. Od těch předchozích se příliš nelišil, možná jen tím, že – jak poznamenal předseda KDU/ČSL Marek Výborný – „nikoho nenálepkoval, nikoho nenapadal," což je třeba ocenit.
Jestliže v loňském roce vyvolala pozdvižení zmínka o „lepšolidech“, letos to Zeman schytává za svůj „kacířský“ názor o „novém náboženství“ klimatických diskusí a za výrok: „Nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je právě lidská činnost, a nikoli přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy.“
Nedobře dopadl Zemanův projev také v komentáři Davida Klimeše "Naše země nevzkvétá. A snadno by při tom mohla."
Doufám, že letošní projev Miloše Zemana Český rozhlas zařadí do přehledu všech vánočních a novoročních projevů od roku 1935, který svým čtenářům v loňském roce nabídl web iRozhlas.cz.
x x x
V první den nového roku 2020 se rozhlasoví posluchači a televizní diváci dočkají hned tří novoročních projevů. Podobně jako v loňském roce k občanům v poledne promluví předseda Senátu Jaroslav Kubera a předseda Sněmovny Radek Vondráček. Letos, vlastně už v příštím roce, se k nim večer v osm hodin připojí také předseda vlády Andrej Babiš, bude prý předtočen. Máme se na co těšit.
x x x
Ve středu 18. prosince vznesla Sněmovna reprezentantů ústavní žalobu (impeachment) proti prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Na toto téma se v rozhlasové debatě názorově střetli Jefim Fištejn a Tomáš Klvaňa.
V USA je to podobné jako s ústavní žalobou českého Senátu proti prezidentovi Zemanovi. Jedna komora Parlamentu žalobu podává, i když ví, že druhá komora ji neschválí. V USA v obráceném gardu.
x x x
FB status Tomio Okamury později stažený ze sítěMístopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura se opět jednou „vyznamenal“ na Facebooku, když návrh novely zákona směřující proti zneužívání sociálních dávek ilustroval příběhem Andy Demeterové, která údajně vystoupila v televizi Prima, má deset dětí od pěti otců, třicet let je na podpoře a na dávkách inkasuje 75 tisíc korun měsíčně.
Nic z toho není pravda, je to převzatý hoax z dezinformačního webu weeks.cz, který byl inspirován několik let starým příběhem jisté Mendy Cowie z Británie.
Protože Deník N je placený web a článek je dostupný jen částečně, a protože Okamura lživý status z FB brzy stáhl, nabízím k přečtení jeho text (kliknutím lze zvětšit).

O tom, jak Okamura na Facebooku klame a manipuluje, jsem kdysi psal zde na Louči, mnohem více příkladů však nabízí případová studie Romana Mácy z loňského roku.
Máca zde kromě jiného zmiňuje majitele domény weeks.cz Pavla Kubanyiho, což může být podnikatel z Hroznětína (nelze ověřit), jehož web pracuje na jednoduchém principu - čas od času zveřejní nějakou skandální vymyšlenou zprávu (například že EU chce zrušit písmeno "ř") a pak už jenom inkasuje za návštěvy dosti primitivně vedeného webu s četnými reklamami.
Něco podobného jsem nedávno popisoval v překladovém příspěvku Louče Jak se lži na internetu stávají pravdou.
Jestliže vrcholoví politici věří hoaxům a internetovým polopravdám, jakou kvalitu a důvěryhodnost pak asi mohou mít jejich výroky a sliby, byť se tváří tak lidumilně?

x x x
Ve čtvrtek 19. prosince Česká televize nabídla svým koncesionářům souběžný pohled na Východ i na Západ v přímém přenosu. To když na ČT24 přenášela zahájení zasedání britského parlamentu po předčasných volbách s projevem královny Alžběty, a současně na webu ČT24 přenášela čtyři hodiny tiskové konference ruského prezidenta Vladimíra Putina s českým překladem. Kromě toho mohli diváci nahlédnout do amerického Kongresu při oznámení impeachmentu. Zvládne něco podobného také CNN Prima News?
x x x
A stranou zájmu evropských médií probíhá další syrský exodus z města Idlíb dobývaného vládními vojsky. Jenomže kdo by si chtěl kazit Vánoce?

| nahoru |

16. 12. 2019
Případ Home Creditu a jeho lobování ve prospěch Číny prostřednictvím PR agentury C&B Reputation Management se dostal včera do tří pořadů ČT - Otázky Václava Moravce, 168 hodin, a Newsroom ČT24. Nejpodrobněji u Nory Fridrichové.
x x x
Ondřej Aust vyzpovídal Michala Půra (kamaráda Tomáše Jirsy z agentury C&B Group) co do budoucnosti zpravodajského webu info.cz.
Web má roční rozpočet 20 milionů Kč, je ztrátový, nicméně ty staré dluhy do letošního ledna smázla Křetínského CMI. Hlavním úkolem prý nyní bude přivést provoz do černých. I když ten rozhovor je dlouhý, stojí za přečtení. Michal Půr:
"Mohl jsem zůstat v Euru a žil bych si jako pán, ale po třech letech života, které jsem už projektu Info.cz věnoval a dal mu své jméno, jsem to vzdát nechtěl... zřejmě lehko bych se uživil jako nezávislý konzultant. Ale zůstal jsem u médií."
x x x
Předsedou Rady ČTK se dnes jednomyslně stal kompromisní kandidát David Soukup, když dva veteráni mediálních rad Petr Žantovský a Pavel Foltán na zasedání chyběli.
x x x
Až budou opět někteří intelektuálové naříkat nad nemyslícím internetovým davem, který dává přednost negativním zprávám, fake news a konspiracím před seriózními informacemi, nechť se zamyslí sami nad sebou. Neboť když se v takové míře sjednotili na výjimečnosti románu Michela Houellebecqa "Serotonin", který pak zaujal první místo v anketě Kniha roku Lidových novin, podali nepřímý důkaz, že nejsou jiní než ti, na kterými ohrnují nos. Také oni jsou přitahováni negací.

Tím nechci zpochybňovat literární kvalitu Houellebecqova díla (i když z kostrbatosti některých sekvencí, která jde zřejmě na účet uspěchaného překládání, jsem byl občas rozpačitý), ovšem problém vidím v tom, když se záměrně vyhledávaná odpornost a hnusnost začne tvářit jako pravdivost (slovy hrdiny románu Elementární částice: "Chcete-li být pravdiví, buďte odporní a hnusní"). Doufám a věřím, že svět podle Houellebecqa není světem současných mladých generací Evropy.

| nahoru |

14. 12. 2019
Poněkud jsem podcenil aféru Home Creditu a jeho financování pročínské kampaně. Myslel jsem, že je to jen pokračování nafouklého úletu Univerzity Karlovy, která přijala dar Home Creditu se svazujícími podmínkami.
Materiál zveřejněný na Aktuálně.cz v úterý 10. prosince měl jinou brisanci. K titulku "Kellnerův Home Credit platil kampaň na podporu rudé Číny, využil experty a novináře" bych možná dodal: "aneb Jak PR firmy dokážou ovlivnit obsah médií".

Vše se točilo kolem PR firmy Tomáše Jirsy C&B GROUP a.s., která pracovala pro Home Credit, jenž se snažil vylepšit obraz Číny v českých médiích. Například zorganizovala webovou prezentaci pro Sinoskop (konkurent Sinopsisu, webu kritického k Číně), úkolovala novináře a protlačovala pročínské autory a materiály do médií.
Přes svého majitele Tomáše Jirsu měla C&B GROUP také přímý vliv na zpravodajský server info.cz. Tomáš Jirsa okamžitě po zveřejnění článku na Aktuálně.cz skončil jako jednatel firmy Info.cz Online Media s.r.o., kterou vlastní Czech Media Invest (CMI).

Včera redaktoři info.cz oznámili, že server "vstupuje do nové etapy" a "opustí společnost CMI Daniela Křetínského a bude plně vlastněn šéfredaktorem a členy redakce."

Připomeňme si: zpravodajský web info.cz odstartoval 16. listopadu 2016.
V únoru 2018 spustila dvojice Radim Ochvat a Tomáš Jirsa agregátor novinek zdroj.cz, který byl letos v lednu připojen k info.cz. Ve stejnou dobu provozovatelem info.cz přestala být CMI, ale nová společnost Info.cz Online Media s.r.o. odštěpená od CMI se dvěma jednateli - Michalem Půrem a Tomášem Jirsou. Že by oba jednatelé měli podíl na majetku společnosti, o tom obchodní rejstřík mlčí. Jako stoprocentní vlastník je zde uveden CMI.

| nahoru |

13. 12. 2019
Událostí dnešního dne bylo vyhlášení výsledků předčasných voleb ve Velké Británii, v nichž toryové vedení Borisem Johnsonem dosáhli výrazného vítězství, v Dolní sněmovně budou mít spolehlivou většinu hlasů. Brexit je hotovou věcí.
Na hádkami a nejistotami unavenou britskou společnost zřejmě zapůsobilo Johnsonovo heslo "get Brexit done" - "dokončeme Brexit".
V srpnu jsem odkazoval na komentář Jaroslava Veise, ve kterém napsal: "Po letmé etapě úlevy, že konečně všichni mají brexitové utrpení za sebou, přijdou pochmurné všední dny."
Zda budou skutečně pochmurné, se teprve ukáže. Podle mého názoru bude hodně záležet na tom, jak se budou slova slibů přeměňovat v činy, zda se Boris Johnson projeví jako odpovědný politik, nebo zda posílí svoji pověst impulsivního populistického mluvky. Ze všech následných komentářů se mi zalíbil ten od Adama Černého Nejprve oslava, pak povinnost splnit předvolební sliby, protože přinesl více faktů než hodnotících názorů.
x x x
Nejmenovaný šéfredaktor nejmenovaného deníku využil britských voleb k pomluvám svých kolegů na Facebooku, což mu jeho kolegové z ČT vraceli na twitteru.
Proč toho šéfredaktora nejmenuji? Protože jsem se už dávno zařekl, že veřejně reagovat na jeho občasné erupce emocí promítnuté do facebookových statutů znamená snížit se na úroveň těchto výroků.
Podobnou strategii dnes volím také u trapných hlášek Erika Besta, kde se ozývám jen při korekcích jeho zavádějících tvrzení.

| nahoru |

10. 12. 2019
Dnešní anti-babišovskou demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Václaváku zastínil masový vrah Ctirad Vitásek (42), který v ostravské nemocnici zastřelil šest lidí a tři zranil. Motiv? Pravděpodobně neunesl psychickou zátěž vážné nemoci (rakovina slinivky) a svůj stres ventiloval do agrese vůči okolnímu světu.
x x x
Střelba se stala po sedmé hodině ráno, o hodinu později o ní informovala ČT24 ve Studiu 6, pak od devíti hodin probíhal na ČT24 kontinuální speciál, který zaregistroval po jedenácté hodině brífing ministra vnitra Hamáčka v Ostravě a o hodinu později vyjádření premiéra Babiše na letišti ve Kbelích před odletem do Ostravy.
Aktivní byly sociální sítě, na nichž česká policie pohotově informovala o průběhu vyšetřování a stíhání pachatele, za což si zaslouží pochvalu.
Večerní zpravodajské relace ČT, Novy a Primy pak byly v souhrnu nabízených informací víceméně srovnatelné.
x x x
Je jasné, že kromě Ostravy a Václaváku s přibližně padesáti tisíci demonstranty (v ČT24 ukázky komentovaně, na webu přenos nekomentovaně), již nezbylo místo na další události, jakými byly například jednání prezidentů o Ukrajině v Paříži (výměna zajatců dohodnuta), vzpoura proti pražskému primátorovi ze strany TOP09, nebo rozhodnutí řeporyjské radnice postavit pomník padlým vojákům ROA, tzv. vlasovcům. A to jsem ještě na řadu dalších důležitých událostí (Británie dva dny před volbami, snaha US demokratů o sesazení Trumpa apod.) zapomněl.

BTW Záznam z dnešního jednání v Řeporyjích mall.tv umístila do seriálu Extrémní starosta.
Pro novináře: usnesení zastupitelů Řeporyjí obsahuje záměr vytvoření "vzpomínkového místa", tedy nikoli pomníku, jak uvádějí četné titulky.
A ještě něco: Požár v řeporyjském skanzenu v noci na 10. prosince byla náhoda?

x x x
P.S. k Václaváku. Mám pocit, že "kreativní akce" organizátorů narážejí na svůj limit, neboť kromě pocitu sounáležitosti demonstrujících a popsaných chodníků nepřinášejí žádný výsledek. Jestliže se Minářovi a Rollovi nepodaří dostat za týden na pódium představitele opozičních stran, jejichž pozvání dnes slíbili, bude to podle mého názoru počátek konce této iniciativy, která o sobě tvrdí, že zachraňuje demokracii, právní stát a veřejnoprávní média, i když na souboje o tyto hodnoty má jen marginální vliv mající podobu vznášející se potenciální hrozby masového protestu "kdyby došlo na lámání chleba."

| nahoru |

6. 12. 2019
Problémy premiéra Andreje Babiše ovládly média tohoto týdne a zastínily tak schválení zákona o státním rozpočtu, ke kterému došlo ve středu 4. prosince dle předpokládaného scénáře. Menšinovou koalici ANO/ČSSD podpořila KSČM jako jeden muž. Nebylo třeba Paroubkových Marťanů.
x x x
Audit EK o střetu zájmů Andreje Babiše údajně pracovní se ukázal být finálním, jeho text údajně důvěrný si našel cestu do médií přes Deník N (plný text k dispozici zde k dispozici na 30 dní).
Jelikož střet zájmů je potvrzen, budou se vracet některé dotace vyplacené v minulosti. Premiér však zůstává.
x x x
Další ranou pro Andreje Babiše bylo obnovení jeho trestního stíhání, které ve středu 4. prosince na tiskové konferenci oznámil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když ukončil přezkum zákonnosti zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo s výsledkem: u čtyř osob (rodinní příslušníci A. Babiše) zastavení trestního stíhání platí, u dvou osob (Andrej Babiš, Jana Mayerová) "zastavení jejich trestního stíhání bylo nezákonné a předčasné, nerespektovalo zákonný požadavek na objasnění skutkového stavu v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí".
Premiér však zůstává. Prezident v září slibovanou abolici Babišovi teď v prosinci neudělí, není prý k tomu prý důvod. Chytrá horákyně si libuje.
x x x
Robert Malecký zkritizoval novináře za to, že nedokázali využít prostor deseti otázek, který jim Pavel Zeman na tiskovce nabídl, a ptali se na věci, které byly předpověditelné.
x x x
Nový zpravodajský kanál CNN Prima News se prý potýká s problémy - nikoli technickými, nové studio Primy ve Strašnicích je už připraveno - ale spíše organizačními a personálními.
Dosazený ředitel zpravodajství televize Prima Martin Ondráček (před tím ČRo, kdysi Nova) odchází, z osobních důvodů.
Redakci povede tříčlenná redakční rada ve složení: Eliška Čeřovská (ředitelka News Production), Petra Benešová (ředitelka News Gathering) a Tomáš Večeřa (ředitel Online News). řízená přímo Markem Singerem.
x x x
Jak jsem slíbil, podíval jsem se podrobněji na aféru Novotný-Řeporyje-vlasovci v textu, ve kterém jsem možná mohl více upozornit na to, že šaškárny Pavla Novotného, jakou byl například dopis Putinovi doručený multikárou na ruskou ambasádu, jsou součástí jeho vedlejšího byznysu, který na internetové televizi Mall.tv má podobu seriálu Extrémní starosta.

| nahoru |

3. 12. 2019
Dlouhodobé téma ruské propagandy (pomník maršála Koněva v Praze) oživila aktuálním příspěvkem bizarní postava českého politického folkloru Pavel Novotný. Jeho záměr postavit pomník vlasovcům v Řeporyjích využily minulý týden nejméně čtyři televizní pořady.
Jednou se Novotný objevil na programu Pervyj kanal, pořad "Vremja pokažet" v úterý 26.11. 17:00 (historik Spicyn zde v odpovědi na Jiřího Justa prezentoval alternativní historii), a dále ve třech pořadech "60 minut" na programu Rossija-1, pořadech podobných našemu studiovému hádání dirigovanému Michaelou Jílkovou "Máte slovo": ve středu 27.11. ve 12:50, tentýž den v 18:50 (zde reagoval poslanec Žirinovský) a o dva dny později v pátek 29.11. 18:50 (zde s přímým přenosem šklebícího se Pavla Novotného).
DODATEK 21:00: Pavel Novotný se stal hvězdou pořadu "60 minut" ještě včera v 18:50 (40.minuta) s pestrým sestřihem využívajícím skandální záběry z reklamy na Mall TV, které doprovodil jiný Novotný, jménem Stanislav, svým názorem, že jeho jmenovec Pavel je blázen, a že za všechno špatné u nás může Soros.

Reakce českých médií a sociálních sítí opět odhalila starou známou pravdu: kvůli spřízněnosti názorů jsme ochotni tolerovat nehoráznosti jejich nositele, a zapomenout na všechny přešlapy a excesy, kterých se kdy dopouštěli a dopouštějí. Což platí pro politickou scénu od úrovně starosty obce až po funkce nejvyšší. Nebo dělá ostudu České republice v zahraničí jen řeporyjský bulvární excentrik?

Plně souhlasím s komentářem Pyrrhovo vítězství, Novotný udělal radost ruské propagandě.
Totéž říká politolog Andrej Nikulin v rozhovoru pro Deník N: "Kdo oslavuje vlasovce, je v očích mnoha Rusů fašista a rusofob. A pan Novotný je teď pro mnohé ruské diváky úplnou syntézou LGBT, fašismu а dalších nectností, které se teď navíc zase vtírají k nám, do Ruska, chtějí nás ovládnout a já nevím co ještě."

Kdybych neměl jiné informace, než ty z ruské televize, možná také já bych byl přesvědčen, že ke Koněvovu pomníku v Dejvicích se už už blíží stavební jeřáb, a na jeho místo se už už sune socha generála Vlasova, přestože v Řeporyjích měla být původně pamětní deska vlasovcům, nikoli pomník generálu Vlasovovi. Asi o tom napíšu extra text.

x x x
Ještě v neděli 1. prosince Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce, do něhož po dlouhé době přijal pozvání, aby se tu utkal s předsedou ODS Petrem Fialou, sršel sebevědomím. Vydrželo mu to do pondělka, kdy musel reagovat na informace Respektu, podle nichž do Prahy dorazila finální verze auditu EU, která potvrdila existenci střetu zájmů premiéra, jež může mít vliv na poskytování dotací z evropských fondů i z českého rozpočtu.
x x x
Filip Rožánek udělal užitečnou věc, když přeložil do češtiny projev Saschy Barona Cohena na zasedání Anti-Defamation League ADL 21. listopadu. Cohen zde zkritizoval Facebook, YouTube, Google a Twitter slovy: "Nenávist a násilnosti to mají lehčí kvůli hrstce internetových firem, které společně tvoří největší stroj na propagandu v dějinách."
x x x
Jeho projev byl odpovědí na vystoupení Marka Zuckerberga před studenty Georgetown University 17. října (zde na videu), který naopak varoval před administrativním zásahy do svobody slova na Facebooku, když v závěru svého projevu řekl: "Budoucnost záleží na nás všech. Ať už se vám Facebook líbí nebo ne, musíme uznat a pochopit, co je dnes v sázce, a v této kritické chvíli se postavit za svobodu projevu."

Na obhajobu Facebooku, který má dnes dvě miliardy uživatelů, Zuckerberg uvedl, že na zajištění bezpečnosti této sociální sítě dnes pracuje 35 tisíc zaměstnanců, a že prostředky tomu věnované dnes přesahují výši příjmů Facebooku v době, když vstupoval na burzu.

x x x
Luboš Xaver Veselý ve svém tažení proti České televizi udělal chybu, když do svého pořadu pozval Aleše Rozehnala a Vadima Petrova.
S názory obou pozvaných ne ve všem souhlasím, ovšem jejich přítomnost odhalila ignoranci moderátora a jeho otázek svědčících o tom, že o médiích a právním rámci jejich fungování ví pramálo, takže hosté ve studiu museli Xavera vícekrát krotit a upřesňovat jeho výpady proti ČT.
x x x
Ještě k listopadovému výročí, které naštěstí už máme za sebou.
Martin se ubránil novinářům chtivým zopakovat si stará klišé, vzpomínkový rozhovor poskytl jen kolegům na mat-fyz.
Překvapivě věcnou a obsáhlou seriózní informaci o fámě s mrtvým studentem zveřejnila na Parlamentních listech jejich severočeská zpravodajka Lucie Bartoš.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz