Aktuality Louče
k tisku
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se občas snaží posvítit i tam, kam se nedostane světlo webových stránek www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
NA OKRAJ DNŮ...

13.12.2014 Žurnalistika ve veřejném zájmu – to je heslo americké neziskové organizace ProPublica, která se stala vzorem pro Ústav nezávislé žurnalistiky, z.ú. (zapsaný ústav) založený letos na podzim Ondřejem Neumannem. Ústav ve středu 10. prosince představil veřejnosti novou verzi webové stránky Hlídací pes, která má být hlavním informačním výstupem Ústavu. Prvním příspěvkem inovovaného webu je analýza Ondřeje Neumanna Rusko má na ambasádě v Česku „armádu“ 142 lidí. Financování Ústavu podrobně rozebral Ondřej Aust na Mediáři. Kdyby se k tomu ještě přidal transparentní účet, Parlamentní listy a jejich spřízněné weby by přišly o munici svých konspiračních teorií, podle nichž česká média ovlivňuje americká ambasáda. Že za protizemanovskými protesty byly nitky spiknutí vedoucí do budovy na malostranském Tržišti, vědí přece všichni hledači pravdy.

 • Editoriální panel České televize předložil ve středu 10. prosince Radě ČT výsledky svého šetření ve věci „cenzurování Zemana“. Tisková zpráva z jednání publikuje pouze ředitelskou interpretaci: “Stanovisko ukazuje složitost editoriálního rozhodování při vzniku pořadu z hlediska principu, podle kterého musí dostat možnost vyjádření všechny dotčené osoby. Konstatuje pochybení v provedení zásahu, ale zároveň jasně ukazuje, že nedošlo ke zkreslení reportáže jako celku nebo jejímu ovlivnění zvenčí.“ Příliš tomu nerozumím, protože nechápu, jak se Zdeněk Bakala mohl stát pro „dotčenou osobou“ citací prezdentova projevu. Marně jsem hledal odkaz v Kodexu ČT. Aspoň, že se uznalo, že to bylo pochybení.
 • Páteční Hospodářské noviny čtu odzadu. Ani včera jsem nebyl zklamán. Šídlův komentář Den, kdy zatkli Nagyovou a našli zlato signalizuje rozčarování veřejnosti nad tím, co dvojice Šlachta Ištván vloni v červnu předvedla.
  | nahoru |

  27.11.2014 Dnes v Praze začala dvoudenní konference "Regulace českých médií II", kde jsem byl jedním z účinkujících. Prezentaci Mediální rady ČT a ČRo - Jsou zahraniční vzory řešením? umisťuji na web. Její obsah je však pouhým digestem toho, co jsem sepsal ve studii pro Parlamentní institut, která je k dispozici na webu psp.cz.

  | nahoru |

  24.11.2014 Minulý týden se udělovaly Křišťálové lupy oceňující výkony na internetu. Osobností internetu se stal Josef Šlerka, v kategorii "Obsahová inspirace" hlasování uživatelů vyneslo do čela politickou satiru Kancelář Blaník. Na otázku Lidových novin: "Jak dlouho plánujete, že byste mohli se seriálem pokračovat?" autoři odpověděli: "Dokud budou politici spolupracovat. Třeba Miloš Zeman spolupracuje výborně. Neustále nám hází další a další témata." Seriál skutečně stojí za zhlédnutí, jenom toho fakování při využití šmírbuchu jazyka českého je tam na můj vkus trochu moc. Pak se tvůrci nemohou divit, že se nedostanou do televize.

 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání RRTV na svém zasedání 19.11. vydala upozornění na porušení zákona, kterého se Český rozhlas dopustil přímým vysíláním prezidentských Hovorů z Lán s tím, že (citováno doslova): "žádá provozovatele rozhlasového vysílání ČESKÝ ROZHLAS (...) o podání vysvětlení, proč nezajistil, aby v pořadu Hovory z Lán ze dne 2. 11. 2014 na programu Radiožurnál od 17:05 hodin nezazněly vulgarismy. Rada stanovila lhůtu k podání vysvětlení 30 dní ode dne doručení této výzvy." Pokud by ČRo zavedl tzv. broadcast delay na prezidentovy projevy, byl by to ve světě unikát. Neboť jaké jiné opatření mohla mít RRTV na mysli?!?
 • Zatímco tohoto zařehtání byrokratického šimla RRTV si média všimla, bez komentáře zůstala jiná tisková zpráva, v níž RRTV oznamuje soudní potvrzení svých sankcí, mezi nimiž je i pokuta 200 000 Kč pro TV Nova za porušení zásad objektivity. Jednalo se o běžnou reportáž o odívání do kostela v letních parnech z 24.8.2012, v níž komusi vadilo, že se názory dogmatického Bratrstva Pia X, vydávaly za názor celé katolické církve. Alespoň tak jsem vyrozuměl z tiskové zprávy, protože judikát k této kauze na webu RRTV chybí. Reportáž jsem si vyhledal a našel jsem v ní jen redaktorskou povrchnost a bulvarizující snahu upoutat. Jakkoli zpravodajství TV Nova nemusím, domnívám se, že trestat by se mělo nikoli za pochybení, ale za zlý úmysl, který jsem v reportáži nenašel.
 • Když senátor Jan Veleba vystupoval ještě jako prezident Agrární komory, dělal na mne dojem rozumného člověka. Poté co se stal předsedou strany SPO, někdejších Zemanovců, jakoby propadl hysterii. Nejprve na webu SPO zaútočil na zpravodajství ČT, která se prý "nezmohla na jedinou reportáž z akce (17.11. na Klárově). To je něco neuvěřitelného. Nevím, proč platíme koncesionářské poplatky, když veřejnoprávní médium neplní své povinnosti. Podáváme podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání."
  Přitom na tomto shromáždění Veleba přednesl projev plný nesmyslů a výmyslů o činech skupiny Pussy Riot. Když ho na tyto nesrovnalosti redaktor MF Dnes Petr Kolář v rozhovoru 22.11. upozornil, Veleba se hájil tím, že ty informace získal z internetu (jednalo se o proruský anonymní web aeronet.cz). Politik, který věří všemu, co si přečte na internetu, je pro mne rizikovým faktorem společnosti.

  | nahoru |

  18.11.2014 Albertov 17.11.2014, vejce trefilo německého przidenta Gaucka Oslavy 17. listopadu máme za sebou, i s mezinárodní ostudou na Albertově. Co k tomu dodat? Smutek z chování těch, kteří Albertov pojali jako happening a nikoli jako cílený protest proti prezidentovi. Kdyby tomu tak bylo, tak nechali promluvit rektora a zaznít studentskou hymnu a svoje protesty si schovali až na Zemanův projev. Je tu i smutek z některých politiků připomínajících fotbalisty, kteří po zápase děkují zdivočelým fanouškům, aniž by se distancovali od jejich hulvátství. Na druhé straně jsem tu našel i záblesk naděje, když se ukázalo, že "dav zjevně nebyl protisystémový" a nechal promluvit zahraniční hosty, kterým zatleskal. Nebo když si člověk přečetl, že se "na kus Národní třídy napěchovalo pěkných pár tisíc lidí, že tam notnou chvíli nebylo k hnutí a že to, poslušné hlásím, nebyla žádní „zdivočelá kavárna“. Ti lidé nebyli divocí, jen své červené karty ještě pozdě odpoledne nosili viditelně a hrdě. Ale bavili se a užívalo pohodového svátku." Cituji z facebookového svědectví Martina Mostka, který se přijel na svátek podívat do Prahy ze Znojma. Text i album Pieta. Protest. Posvícení stojí za zhlédnutí.

 • Jak se dalo čekat, interpretace zahraničních médií se nevyhnula klišé, zjednodušení a omylům. Ať už to byla BBC, která jednu z příčin identifikovala slovy: "Many are angry with Mr Zeman, who they see as too sympathetic to Russia." Čehož okamžitě využila ruská propaganda: "Президента Чехии забросали яйцами за поддержку Кремля." V německých médiích pak převažovaly titulky s informací o tom, že německý prezident Gauck dostal vejcem do hlavy, jakoby se házelo na něj a ne na Zemana. Viz titulek bulvárního Bildu Ei-Attacke auf Gauck. Z videa jsem jsem pokusil "vytáhnout" dráhu padajícího vejce (červené kolečko v obraze - kliknutím lze zvětšit).
  | nahoru |

  15.11.2014 Když jsem ve čtvrtek večer umístil na Louč příhodu do cyklu "Koho to dnes zajímá" s názvem Jak Havla nahradila čistička v Horním Jelení, netušil jsem, že MF Dnes tuto příhodu rovněž pojedná s titulkem Když se zastavily rotačky... . Já jsem však byl na webu o hodinu a půl dřív.

 • Český prezident Miloš Zeman se dnes na konferenci 25 let kapitalismu v ČR v diskusi s Václavem Klausem opět nechal unést svou výřečností a sklonem k bonmotům, když o zákroku policie 17. listopadu 1989 na Národní třídě prohlásil: "Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z 'x' demonstrací," přičemž skutečnou revoluci prý nastartovala až nepravdivá zpráva o smrti studenta Šmída. To zas bude komentářů a spikleneckých teorií a taky Zifčáků, co to údajně všechno zpunktovali! A já si myslel, že se to letos odbude věcnou informací v HN "Mrtvý" student je dnes vědec, má kapelu Klec a hraje divadlo." Ach jo!
 • P.S. 16.11.2014: MF Dnes by měla ze svého archivu uvolnit článek Pavla Žáčka ze 16.11.2009 s podtitulkem: „Spikleneckou verzi Zifčáka vyšetřování vyvrátilo, on ale pořád šíří lži.“ Kromě toho Pavel Žáček o případu sepsal celou studii, která je založena na dokumentech, nikoli na Zifčákových konspiračních teoriích.
  | nahoru |

  13.11.2014 Minulou sobotu 7. listopadu vyšlo devatenácté vydání internetového Týdeníku Echo, což jest produkt Balšínkova zpravodajského webu echo24.cz. Tentokráte však poprvé v tištěné podobě s distribucí v trafikách. Myslím, že Týdeník Echo to v soutěži s novým týdeníkem Téma prohraje. Hlavně proto, že za 39 Kč nabízí přibližně stejný obsah jako produkt vydavatelství Mafra, který se prodává za cenu 25 Kč.

 • Protože se čtvrtstoleté výročí listopadu 89 nezadržitelně blíží, což vyvolává vzpomínkové a pamětnické orgie (naštěstí ne všechny proniknou do médií), přicházím se svou troškou do mlýna a znovu nabízím odkaz na studii Česká média a jejich role v procesu politické změny roku 1989. Jak jsem zjistil, občas se z ní v pamětnických diskusích cituje.
 • Ve středu 12. listopadu se podařilo modulu kosmické sondy Rosetta přistát na kometě, poprvé v historii, což se hodnotí jako technický majstrštyk, který se podařil nikoli americké NASA, ale ESA, tedy Evropské vesmírné agentuře. Sonda Rosetta byla vypuštěna v roce 2004, na úspěch se tedy čekalo deset let. Ještě že věda není řízena politikou, tam jsme schopni vytyčit cíle maximálně na jedno volební období, a to ještě bez záruky, že vláda nám ty čtyři roky vydrží.
  | nahoru |

  6.11.2014 Dnešní MF Dnes uvádí z připravovaného sobotního rozhovoru s prezidentem "Buď neumíte dobře rusky, nebo jste ten výraz v textu Pussy Riot přehlédli...". Prezident Zeman trvá na svých výrocích a zřejmě se nepoučil z minulosti, když se ukázalo, že ne vše, co zachytí jeho mimořádná paměť, se zakládá na pravdě. Mám na mysli spor Ivan Brezina vs. Miloš Zeman, který končil touto omluvou zveřejněnou 20.6.2007 v MF Dnes: "Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu a za to, že jsem ho nařkl z korupce. Miloš Zeman" Kdo chce znát detaily, může je nalézt v rozhodnutí Ústavního soudu I. ÚS 453/03.

 • Do seriálu Znovu89 jsem zařadil další pokračování.
  | nahoru |

  2.11.2014 Dnes výjimečně souhlasím s Janem Čulíkem z Glasgow, který na facebooku napsal: Je opravdu nejzásadnějším problémem v ČR dneška řešit Klause, Zemana a Havla? (...) Zjevně se vám vede příliš dobře, že plýtváte časem na podružnosti." Měl jsem stejný pocit při čtení víkendových diskusí a komentářů. Na druhé straně, interview bývalého prezidenta Václava Klause v MF Dnes uvedené na titulní straně bulvarizujícím titulkem "Nikdy Havlovi neodpustím," jakož i poslední Hovory z Lán současného prezidenta Miloše Zemana k vášnivé diskusi provokují a přímo vybízejí.

 • titulní strana MFDnes 1.11.2014 Jestliže Václav Klaus při pohřbu Václava Havla před třemi roky prohlásil: "Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání. Přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno či deformováno a tím znehodnocováno. Věřím, že Václava Havla nic takového nečeká.", pak jeho sobotní interview bylo učebnicovým příkladem takového "zplošťování" (havlismus, Havel jako nutné zlo s mentálním založením reformního komunisty, sobotkovsko-babišovsko-moravcovsko-janečkovský režim atd.).
 • Miloš Zeman se pak v přímém rozhlasovém vysílání "vyznamenal" použitím jazyka restaurací čtvrté cenové skupiny. S výjimkou Jelcina si nevzpomínám na státníka, jehož oficiální (nikoli kradmo odposlechnuté) projevy obsahují výrazy, které veřejnoprávní rozhlas v záznamu musel "vypískat" (35. a 47. minuta záznamu).
  V této souvislosti jsem si vzpomněl na úvod Konšelské z Těžké Barbory Voskovce a Wericha: "Víno naleje, do domu dodá, každému prodá, co kdo chce a jak. Když městu zle je, ví kudy na to, nic nechce za to, že je kabrňák. Zvolili jsme ho abychom ho měli, teď ho tu máme, zdali pak ho znáš?"
 • Do svého soukromého Znovu89 zařazuji další pokračování.
  | nahoru |

  23.10.2014 v Senátu je dobojováno. Výsledek po druhém kole 17.-18.10.: 11 senátorů ČSSD, 7 KDU/ČSL, 4 ANO, 2 ODS, ve zbylých čtyřech volebních obvodech (volební strany: STAN, SLK, SsČR a SPO) se ocitla jména František Čuba (porazil Alenu Gajdůškovou z ČSSD) a sázkový miliardář Synotu Ivo Valenta.

 • Dobojováno však není na radnicích, kde se formují koalice, často ve stylu "všichni proti vítězi." V Praze padnul za oběť vnitřního sporu v TOP 09 primátor Tomáš Hudeček i jeho interní oponent Jiří Vávra. Vše s posvěcením Karla Schwarzenberga. Jindřich Šídlo to komentoval slovy: "V Praze to začalo, v Praze to končí. Sbohem, TOP 09."
 • Mediální událostí, na kterou reagovali i politici, byla vražda studenta ve Žďáru na Sázavou, spáchaná 14. října psychicky nemocnou ženou. Ta vnikla do zdejší Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev, a kromě uvedeného studenta pobodala další dvě dívky a policejního vyjednávače. Reakce médií jako obvykle byla přehnaná. Mám na mysli výkřiky: Kdo za to může? a veřejné apely žádající přísné potrestání viníků, když každý ví, že zabránit takové události do budoucna v podstatě nelze.
 • Totéž se možná dá říci o mediálním informování ve věci smrtelně nebezpečného viru Ebola, který plní stránky světových médií již několik měsíců. Poplašné zprávy o přenosu africké epidemie do USA a Evropy se naštěstí do této doby ukázaly být liché.
 • Ve věku 93 let zemřel 21. října šéfredaktor listu Washington Post Benjamin Bradlee. Obvyklé mistrovství ve zjednodušování a zkreslování faktů opět prokázala MF Dnes titulkem "Zemřel Ben Bradlee, šéfredaktor Washington Post a strůjce pádu Nixona". Těch "strůjců" bylo totiž mnohem více a Bradlee možná nebyl právě tím nejdůležitějším. Ovšem ani další titulky nevynikaly zvláštní historickou přesností: "Zemřel Ben Bradlee. Šéfredaktor deníku, který odkryl aféru Watergate" (lidovky.cz), nebo "Zemřel bývalý šéfredaktor listu, který odhalil aféru Watergate" (novinky.cz). Detaily o tom, jak to vlastně bylo, na Louči zde a tady. Kromě toho za přečtení stojí pátrání týdeníku Newsweek po tom, kdo se skrýval za zdrojem Deep Throat/Hluboké Hrdlo. Mark Felt zřejmě nebyl jediný.
 • "Byla to zrada" - tak se vyjádřil k průběhu listopadových událostí roku 1989 někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš v dnešním rozhovoru pro týdeník Reflex. Jen více dalších spikleneckých teorií v našich médiích. Nemělo by se zapomenout hlavně na Ludvíka Zifčáka, jehož lež o tom, jak úmyslně hrál mrtvého studenta, se českým novinářům tak zalíbila, že ji neváhají rok co rok opakovat.
 • Posbíráno z tweetů z konference CIF14 Czech Internet Forum 2014:
  Po druhém čísle má časopis Reportér něco přes 700 předplatitelů, 2/3 jsou odběratelé tištěné podoby. Stánkový prodej dominuje nad digitálním
  Tabletový týdeník Dotyk má 15 000 čtenářů týdně, čtečku si nainstalovalo 80 tisíc uživatelů. Patřím mezi ně, i když si Dotyk příliš často nestahuji. Vadí mi, že ono posouvání dle hesla "Svět se netočí, svět se posouvá" není příliš user friendly a často při něm zabloudím.

  | nahoru |

  14.10.2014 MF Dnes vyšla v nové grafické úpravě. V rozhovoru se šéfredaktorem Jaroslavem Pleslem k této události na meidaguru.cz mne zaujala informace o tom, že Jiří Kubík stále v MF Dnes přebývá, přestože Echo24.cz před měsícem psalo, že z deníku odchází.

 • Na Slovensku dnes vznikl nový blog "Nedáme sa opentať" reagující na to, že německá firma Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft (ta, co předala Mafru Babišovi a Agrofertu) hodlá prodat 50 procent vydavatelství Petit Press (deník SME) finanční skupině Penta. Na uvedeném blogu členové vedení oznamují svůj úmysl z redakce odejít. Kolem prodeje jsou však ještě nějaké nejasnosti (protest vlastníka předkupního práva apod.). Jak to dopadne? Začal jsem sledovat na twitteru @opentat.
  | nahoru |

  13.10.2014 Víkend v médiích byl ve znamení komunálních a senátních voleb 10. a 11. října. Hospodářské noviny je dnes na titulní straně zhodnotily takto: "Země, která říká ANO," neboť kandidátky hnutí ANO se umístily na prvním místě v devíti krajských městech. Volební účast klesající (2014 - 44,46%, 2010 - 48,50%) nejhorší v Praze (2014 - 37,72, 2010 - 44,43). Sobotní volební zpravodajství ČT bylo dosti stereotypní, nějakou dobu po 14:00 se vařilo z vody. Zpravodajské portály (rozhlas, ihned a další) s napojením na www.volby.cz přinášely volební výsledky v reálném čase. Lidé, kteří volili ANO, volili značku/brand, nikoli zboží v ní zabalené, které nemusí být značkové kvality. Alespoň v Praze to tak vypadá. Pozitivní jev - alespoň část mladé generace se o politiku začíná zajímat (viz úspěchy Pirátů a Žít Brno).

 • Mediálním tématem víkendu bylo také úmrtí Pavla Landovského (1936-2014) v pátek 10. října doprovázené změnami v programu České televize.
 • titulní strany týdeníků Téma a TimeVydavatelství Mafra přišlo 3. října na trh s novým týdeníkem Téma a s obálkou trapně imitující Time.
  Nevím, zda by v týdeníku Time prošly Fidelisu Schléeovi báchorky o tom, jak zachraňoval Večerní Prahu a sepisoval zákon o živnostenském podnikání: "Sám jsem ten zákon odnesl do Federálního shromáždění a dal ho tam lidoveckému předsedovi Bartončíkovi." Pro upřesnění: živnostenský zákon byl přijat 2. října 1991, kdy Bartončík už žádným předsedou nebyl. Je možné, že Schlée se nějakým způsobem angažoval při přípravě provizorního Zákona o soukromém podnikání občanů z dubna 1990, ale tvrdit, že byl jeho autorem, nebo že "publikovat zákon ve Sbírce zákonů tehdy trvalo až rok, takže nastala hrozná situace..." je zcela z říše výmyslů. Zákon, který zřejmě má Schlée na mysli, přijatý 19. dubna, vyšel ve sbírce 23. dubna, tedy za pět dní.
  Schlée jen využil okamžitého zájmu o soukromé podnikání, přidal ke sbírce zákonů důvodovou zprávu a výklad, za což si naúčtoval na tu dobu nehorázné peníze. Ta první příručka se skutečně vyprodala a on na ní ty první miliony skutečně vydělal. Ovšem že ty další miliony vydělával přes kámoše ve státních podnicích, kteří mu odebírali a platili hotově (neboť ze státního krev neteče) celé náklady jeho dalších příruček, které pak často ležely na skladě, o tom se ve sloupku "Jak vydělal první miliony" tiše mlčí. Stejně jako o jeho předlistopadové minulosti, nebo o tom, jak se vyhýbal placení sociálního pojištění a daní, když všechny redaktory Večerníku Praha zaměstnával přes švarc systém.
 • Novinář a právník Tomáš Němeček se na kandidátní listině "Osmička sobě" dostal do zastupitelstva městského obvodu Praha 8. Gratuluji.
  | nahoru |

  30.9.2014 Tak dlouhou pauzu Louč v historii nezažila. Mělo to subjektivní i objektivní důvody. Letos v létě se na mne navalily takové pracovní úkoly, které v kombinaci s plánovanou dovolenou a společenskými povinnostmi spojenými s mým vstupem do osmého decenia způsobily, že teprve teď jsem schopen sednout k Louči a alespoň částečně doplnit její informační dluhy.
  Tento vstup opět antedatuji (psáno 6.10.), aby se do archivu Louče dostalo alespoň pár řádek o zářijových událostech.

 • Hospodářské noviny od pondělka 29. září zpoplatnily obsah svého webu. Poštou mi došla nabídka, abych si připlatil 200 Kč, a budu mít „digitální produkty“ HN k dispozici. Děkuji, nechci! Očekával bych, že jako předplatitel tištěného vydání bych měl dostat přístup zdarma.
 • V polovině září vyšel nový měsíčník/magazín Reportér, podnik bývalého šéfredaktora MF Dnes Roberta Čásenského a jeho redakčnímch kolegů, pokoušející se prostřednictvím Nadačního fondu Reportér o crowdsourcing podporující kvalitní žurnalistiku.
  První tištěné vydání mě zklamalo svým forbesovským kabátem, do kterého je zabaleno PR pro kabelky Vuitton nebo boty Loake. “Reportérsko-investigativní magazín“ jsem si představoval trochu jinak. Na druhé straně zbylý obsah mně dal naději, že pokud budou texty dalších vydání na stejné úrovni jako při premiéře, pak jsem své předplatné docela dobře investoval.
 • Při zpětném pohledu na politické události měsíce září mne napadlo: jak dobře si žijeme, když hlavním problémem naší politiky je, zda si někdo zaslouží či nezaslouží nálepku komunistického fízla. Ve Sněmovně se o tom 25. září diskutovalo dvě hodiny. Možná to bylo tím, že komunální a senátní volby jsou za dveřmi a parlament se nechtěl nechat zahanbit trapností billboardových kampaní.
 • V pondělí 29. září mě v HN zaujal článek o tom, jaké poradce si platil Úřad pro zastupování státu (bývalá státní návladní Vesecká dostala necelý milion, místopředseda Nejvyššího soudu Kučera jeden a čtvrt milionu). Mezi poradci byl totiž také Michal Voráček. Zdůvodnění bývalého ředitele Úřadu Miloslava Vaňka: „Voráček pomáhal, aby se ve sledovaném sporu dostávaly k novinářům ty správné informace.“ To připomínám všem čtenářům Parlamentních listů, aby věděli, odkud vítr jejich obsahu fouká.
 • K zahraničí stručně:
  - Skotové se v referendu rozhodli zůstat ve svazku Velké Británie.
  - Úspěchy islamistů ISIL vedly prezidenta Obamu k tomu, že vydal příkaz k leteckým útokům na území Iráku a Syrie. Vraždy rukojmí pokračují.
  - Ukrajinská krize stále bez východiska, pokud není východiskem současný stav vyčkávání a mírného zklidnění propagandy z obou stran.
  Porovnám-li projev Miloše Zemana o Ukrajině na konferenci Rhodského fóra s projevem finského premiéra Alexandera Stubba na stejné téma, pak rozdíl úrovně je propastný. Na jedné straně květnaté metafory a bonmoty, na straně druhé kvalifikovaný vhled a profesionální pohled politika. Ach jo! Dočkám se ještě někdy českého politika s formátem překračujícím šumavské hvozdy?

  | nahoru |

  31.8.2014 Protože každý měsíc by měl mít alespoň jeden záznam "Na okraj dnů," opatřil jsem následující řádky datem 31. srpna, přestože jsem je psal až 1. září.

 • Srpnový výpadek Louče nezpůsobily dovolené, ale intenzívní práce na analýze pro Parlamentní institut, který by rád znovu připomenul, jak to v zahraničí vypadá s médii veřejné služby. Je to další z řady pokusů objasnit našim poslancům, jak to chodí ve světě. Ten můj první nesl datum říjen 1993, asi zmizel v propadlišti dějin, na Louč jsem ho umístil v roce 2001 v .rtf verzi. Následovala studie „Veřejnoprávní a soukromé televize v některých evropských zemích“ v roce 2004 mapující vztah veřejných a soukromých v Evropě. Před třemi lety, v roce 2011 byl zájem už jen o strukturu a výstupy televizí veřejné služby.
  Letos přišel požadavek na podrobné zpracování dvou témat: tím první jsou tzv. mediální rady - jakou mají funkci, jaké pravomoci, jak se volí, jak jsou placeny apod. Tím druhým je zákonné vymezení obsahové náplně médií veřejné služby.
  Při psaní tohoto materiálu mě znovu napadlo podobenství o koních, které sice můžete přivést k vodě, ale nemůžete je přinutit, aby se napili. Když přehlédnu archiv Louče, tak ty koně se snažím přivést k vodě patnáct let.
 • Krizová ohniska ve světě – Blízký Východ, Ukrajina – nejeví tendenci k tomu, že by – přes různá příměří a výměny zajatců - hodlala vyhasnout. V obou oblastech mají česká veřejnoprávní média kvalitní zpravodaje. Mám na mysli Martina Dorazína z ČRo na Ukrajině a Jakuba Szánta na Blízkém východě. Jejich svědectví jsou však jen útržkovitá, celkové přehledy by měly dodávat newsroomy a tištěná média. Jenomže ty – podle mého názoru - na celém světě selhávají, neboť nejsou schopny prodrat se houštinou informací, dezinformací a také ne-informací ke zpravodajství, které by konzumentům médií nabízelo, když ne objektivní, tak alespoň pravdě dosti podobný pohled na události.
  Také proto jsem si se zájmem přečetl zážitky Marka Havlíčka, který se na motorce vydal do Doněcka, aby vše viděl na vlastní oči.
 • Mnoho srpnových mediálních událostí hodných zmínky uniklo pozornosti Louče, neměl jsem čas média systematicky sledovat. Nicméně v otisku mé srpnové paměti zůstávají dva mediální obrazy:
  Tím prvním je klečící americký novinář James Foley v oranžovém hábitu těsně před tím, než ho islamistický extremista zavraždí. Rozsáhlá území Syrie a Iráku ovládli stoupenci budování sunitského Islámského státu chalífátu, který možná překreslí mapu, jak ji před sto lety tady narýsovala Sykes-Picotova dohoda. Mladší generaci a zvláště novinářům bych rád doporučil, aby si něco o té dohodě přečetli. Lépe pak pochopí nedůvěru Arabů vůči Západu
  Jiný mediální obraz: hlavy polévané kbelíky ledové vody, které mají přinést podporu nemocným amyotrofickou laterální sklerózu neboli ALS. Ten, kdo se polije a veřejně oznámí svůj příspěvek na léčení ALS, vyzývá další tři lidi, aby udělali totéž. Zkrátka jakési letadlo, do kterého nasedlo už nemálo celebrit, ba i politiků. Začalo to v USA koncem července. Na slova "Ice Bucket Challenge" nabízí dnes YouTube přes osm milionů videí. Politého Billa Gatese zhlédlo 19 milionů internetových uživatelů. Slovenského prezidenta Andreje Kisku něco kolem šedesáti tisíc, českého ministra financí Andreje Babiše něco přes dvanáct tisíc..
 • Polský předseda vlády Donald Tusk (který – pokud je mi známo – si hlavu nepolil) se stane novým stálým předsedou Evropské rady – po Hermanovi van Rompuyovi. Česká média o něm nesprávně informují jako o „prezidentovi EU“, což jest blbost. EU žádného prezidenta nemá. Problém je v tom, že média potřebují zkratku. A jestliže má „šéfka evropské diplomacie,“ či „ministryně zahraničí EU“ (opět nepřesné novinářské zkratky) oficiální titul „High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the EC,“ pak se skutečně jen těžko hledá stručné a přesné označení, když jedno z těch přesných zní asi takto: „místopředsedkyně Evropské komise pro zahraniční politiku“. O české eurokomisařce Věře Jourové stále není rozhodnuto.
  | nahoru |

  31.7.2014 Kromě letních veder a reagování na mezinárodní konflikty (Ukrajina, Gaza) si média všímala hlavně hádání v parlamentu mezi opozicí a koalicí (služební zákon) i uvnitř politických stran (ČSSD a spotřební daň na benzin) - podrobnosti v odkazech. V této souvislosti ministr financí Andrej Babiš pronesl pozoruhodný výrok: "Strašně se stydím za to, že tady vůbec sedím." Kdyby prý měl dobrého náhradníka, okamžitě by na svůj poslanecký mandát rezignoval, uvedla ČT24.

 • Když se vláda dohodla na tom, kdo by měl být kandidátem na komisaře EU (Věra Jourová), prezident Miloš Zeman se opřel do premiéra Sobotky v rozhovoru pro Týden slovy: "Představa, že jedu s poníženým předklonem a čepicí v ruce k Junckerovi, kterého ze dvou, respektive dokonce tří kandidátů na eurokomisaře si on přeje... To je takové ponížení České republiky, které naprosto oprávněně nahrává eurofobům." Premiér Bohuslav Sobotka si tento výrok nenechal líbit a přes média prezidentovi vzkázal, aby nekomentoval rozhovory, u kterých nebyl.
 • Po sestřelení letadla MH17 Evropa zpřísnila sankce vůči Rusku s cílem přesvědčit ho, aby přestalo podporovat povstalce na Ukrajině. Český prezident se stal snad jedinou hlavou státu v EU, který tyto sankce veřejně zpochybnil. Což propagandisticky využila a příslušným komentářem vyšperkovala ruská televizní stanice REN TV (není státní televizí).
 • Příběh dívky, kterou při masturbaci zasáhl blesk, zveřejněný na americkém satirickém webu, převzaly televize Nova a deník Blesk jako seriózní zprávu a umístily jej na svůj web. Když slovenský server noviny.sk podobně naletěl německému satirickému webu postillon.com a převzal zprávu o tom, jak americký prezident Obama daroval německé kancléřce Merkelové k 60. narozeninám mobilní telefon, tak po zjištění svého omylu vše následně z webu vymazal. Ne tak televize Nova a Blesk, jejichž vymyšlená zpráva visí na webu dodnes. A pak věřte médiím.
 • Dnešním dnem končím na Univerzitě Karlově. Na publicistický důchod to však zatím nevypadá. Před týdnem mne pozvali do Událostí, komentářů. Nedávno mne vyzpovídali pro Salon Práva.
  | nahoru |

  17.7.2014 Na mezinárodní scéně se dnes odehrály dvě události charakterizující současný nervózní a neklidný svět:
  - Nad Ukrajinou se zřítilo letadlo malajských aerolinií letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur s číslem letu MH17. Nikdo z téměř tří stovek pasažérů nepřežil. Údajně ho sestřelila raketa BUK odpálená ruskými separatisty na Ukrajině, kteří to popírají.
  - Izrael zahájil pozemní operaci proti hnutí Hamas v Gaze, největší vojenskou akci od zimy 2008/2009.
  - Jaroslav Plesl k tomu na svém facebookovém profilu poznamenal: "Vypadá to jako den, kterej je dobrý si zapamatovat... "Cos dělal/a 17. července 2014, když začala třetí světová válka?"

 • Ve stínu těchto událostí se naši poslanci hádají ve Sněmovně o novele zákona o službě státních zaměstnanců a německá kancléřka Angela Merkelová dnes oslavila šedesátiny.
 • Přes blog Martina Moravce jsem se dozvěděl, že z MF Dnes odchází také Tomáš Poláček. Mezitím další odešlí redaktoři s bývalým šéfredaktorem Čásenským finišují projekt nového periodika Reportér, na který shromažďují prostředky přes Nadační fond Reportér.
  | nahoru |

  11.7.2014 Prázdninový stereotyp českých médií narušila smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu, povýšená médii (a politiky?) na celonárodní neštěstí.

 • Zahraniční média (s výjimkou Slovenska) však tuto událost téměř nezaznamenala, neboť svět si všímal především eskalace násilí na Blízkém východě, na jejímž počátku byla vražda tří mladých Izraelců na západním břehu Jordánu a následný únos a zabití mladého Palestince.
 • Jak jsem si vyslechl od reportéra CNN, ani izraelské nálety nezabránily obyvatelům Gazy sledovat fotbalové mistrovství světa. V průběhu zápasu Německo Brazílie (7:1) se prý z místních domů ozývalo hlasité fandění.
 • Na české mediální scéně pokračuje přeskupování sil v duchu refrénu Burianovy písničky: "A s tebou jo, a s tebou ne, a s někým jo, a s každým hned tak ne!" Alespoň tak mi byl vysvětlen odchod Petra Holuba z MF Dnes do internetového Echo24.cz.
 • Zaujal mne tento citát z prohlášení herce George Clooneyho, do jehož soukromého života zasáhl bulvár Daily Mail: "the idea that someone would inflame any part of that world for the sole reason of selling papers should be criminal." V HN přeloženo poněkud volně takto: "Že někdo v některé části světa škrtá sirkou jen proto, aby prodal noviny, je trestné." Co na to noví šéfredaktoři českých médií vybíraní tak, aby zvyšovali prodané náklady novin (za každou cenu?).
 • Pro záznam: od 1.7. začala na kanálu bývalé Metropol TV vysílat TV Praha, jako další televizní aktivita Leoše Pohla.
  | nahoru |

  3.7.2014 Tímto textem otevírám patnáctý ročník Louče, me-zinu, kterému se začalo později říkat blog, a který se z informačního média stal osobním zápisníkem událostí, jež bych rád uchoval - když ne v paměti, tak alespoň na webu.

 • Jednou takovou událostí je výměna šéfredaktora v MF Dnes, kde na místo Sabiny Slonkové (instalována do funkce 1. ledna 2014) dnes nastoupil dosavadní šéfredaktor Týdne Jaroslav Plesl. Blogeři, kteří před sedmi měsíci označovali Slonkovou za Babišova koně, dnes ji litují jako Babišovu oběť. Obávám se, že příčiny jsou jednodušší: neschopnost šéfredaktorky zastavit pokles odbytu MfDnes (průměry: duben 2013 - 208 171 prodaných výtisků; duben 2014 - 171 682 prodaných výtisků). Zda to zachrání Jarek, nejvíc vtipný člověk na facebooku, se teprve uvidí. Pozoruhodnou analýzu vývoje českých periodik za působení jednotlivých šéfredaktorů sestavil Aleš Miklík.
 • Větší absurditu si nedokážu představit. Hudební televize Óčko dostala od Rady pro R a Tv vysílání pokárání za to, že své klipy nepopisuje pro nevidomé. Citace z tiskové zprávy (str.17): "Rada provozovateli televizního vysílání stanovila lhůtu k nápravě do 31. prosince 2014, a to tak, aby na programu Óčko Expres a Óčko Gold za celý kalendářní rok 2014 bylo zpřístupněno alespoň 15 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky pro osoby se sluchovým postižením a alespoň 2 % vysílaných pořadů pro osoby se zrakovým postižením." Na nesmyslnost zákona v tomto ohledu upozorňuji už dlouhá léta, naposledy v analýzách pro Radu ČT zde 2012 a tady 2013.
 • Jinak vše v médiích běží podle každoročního červencového rytmu, letos okořeněného MS v kopané (finále se blíží): Wimbledon (Kvitová opět ve finále), začínající Karlovarský festival (proti ocenění Mel Gibsona - filmové star, kterou se podařilo do KV letos dostat, protestovala židovská obec), Hradeckým Rock for People odstartovala sezóna letních festivalů. Bude to letos - po dřívějších politicky dramatických létech - sezóna okurková?
  | nahoru |

  29.6.2014 Bilance týdne odzadu. Dnes se v Otázkách Václava Moravce poprvé před kamerami střetli současný a bývalý ministr financí Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. Z mého pohledu nepřesvědčil ani jeden, přičemž u národa asi zabodoval Babiš svými sliby a populistickými útoky na předešlou vládu.

 • Internetová televizní dvojka Drtinová/Veselovský funguje na webu už jeden měsíc. Před dvěma dny v pátek 27.6. se jim podařilo dostat před kameru lobbistu Ivo Rittiga, obviněného z praní špinavých peněz. Ten se tady vysmíval svým vyšetřovatelům a když se ho pokusil Veselovský zahnat do kouta, využil obvyklou fintu – „nebudu se vyjadřovat k věci, která je předmětem mého vyšetřování“.
 • Sté výročí sarajevského atentátu, který stál na začátku první světové války 1914-18, se v těchto dnech dostalo na titulní stránky nejen českých médií. Z četných úvah a komentářů ve světě mne zaujal „Kdyby Franz Ferdinand zůstal naživu“ Simona Windera, který v NYT napsal: „Před rokem 1914 tady bylo více možností. Jeden důmyslný návrh počítal s vytvořením Spojených států Rakouska, které by říši rozporcovalo do řady federálních států založených na jednotlivých jazycích včetně malých městských enkláv k ochraně (a také k izolaci) německých mluvčích. To by se mohlo dosáhnout jedině zničením maďarského imperialismu, ale Franz Ferdinand se zdál být ochoten v různých bodech to risknout. Arcivévoda si pohrával s myšlenkou všeobecného volebního práva, neboť věděl, že touto hrozbou by mohl udržet maďarské a německé menšiny na uzdě.“ Na území bývalého Rakouska-Uherska dnes existuje 12 nezávislých států.
 • Bratislavský soud rozhodl, že český ministr financí Andrej Babiš je veden ve svazcích StB jako agent neoprávněně. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který v případu čelil Babišově žalobě, oznámil, že se proti rozsudku odvolá.
 • Polská odposlechová aféra se rozrůstá a mnohé vypovídá o charakteru současných médií, jejichž jedinou morálkou je prodaný náklad a zisk. Pozadí aféry rozebírá v posledním čísle Dotyku Michal Klíma: Mediální atentát nad Vislou. Při čtení editorialu šéfredaktora týdeníku Wprost Sylwestra Latkowského „Proč to děláme?“ jako bych slyšel ozvěnu podobného úvodníku Pavla Šafra Pozdrav z Blesku pro hlasatele mravnosti z 13.6.2012.
 • Krizová situace na Ukrajině a nově vzplanuvší občanská válka v Iráku svým dlouhým trváním zevšedněly natolik, že už nemají šanci protlačit se na titulní strany.
 • Tuto šanci však plně využívá Mistrovství světa v kopané v Brazilii, kde se už bojuje o semifinále.
 • Končí čtrnáctý ročník Louče, která začala vycházet o prázdninách roku 2000 a snad to ještě jeden rok vydrží.
  | nahoru |

  14.6.2014 Nelze říci, že by se v médiích nic nedělo, ale Louč nestíhá. Takže jen stručně. Jméno amerického lingvisty Noama Chomského se za posledních čtrnáct dnů objevilo v hlavních českých médiích více než 150krát, internetové diskuse nepočítaje. To všechno poté, co Chomsky v Olomouci porovnal represe proti východoevropskému disentu s represemi proti intelektuálům v Latinské Americe, a údajně konstatoval, že český a evropský disent měl svým způsobem privilegované postavení. Jak je v českých luzích a hájích obvyklé, po Chomského intelektuálské exhibici, jež se dotkla našich historických dogmat, se na amerického profesora snesla snůška útoků vedených více ad hominem, nežli ad rem. Přičemž to "rem" samozřejmě kritickou reakci vyžadovalo.

 • Osobní a kompetenční spor mezi ministryní spravedlnosti Helernou Válkovou a její náměstkyní Hanou Marvanovou skončil odchodem Marvanové. Myslím, že je to tak dobře, protože podle mého názoru Hana Marvanová není na praktickou politiku dobře stavěná. Kdysi jsem to popsal v článku "Hanka, na kterou křičí premiéři." I po dvanácti letech si myslím, že tehdy, když potopila koaliční program narýsovaný Vladimírem Špidlou, jako politik zklamala, protože podle mého názoru by odpovědný politik měl mít v první řadě starost o zájem společenství, který zastupuje, a to i za cenu kompromisu, jenž může udělat kaňku na jeho osobnostním čistém štítu.
 • Ve Francii se slavilo 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Při této příležitosti se zde hrály diplomatické šachy se zasedacími pořádky kvůli účastí ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kvůli pokračující ukrajinské krizi byl Putin umisťován tak, aby se nedostal do přímého kontaktu s těmi, kteří odsoudili ruskou anexi Krymu. Vydělal na tom český prezident Miloš Zeman, kterého na tribuně umístili mezi Vladimíra Putina a německou kancléřku Angelu Merkelovou. Jeho fotografie se světovými státníky oblétla svět, co by za to dal kdysi Václav Klaus.
 • Zažili jsme několik dní tropických veder.
 • V Brazílii začalo mistrovství světa v kopané. Opět bez české účasti.
 • Autor Louče se loučil se svojí akademickou kariérou na konferenci ve Wroclawi, kde se bilancovalo uplynulé čtvrtstoletí středoevropských médií. Zatím se však nehodlá vyzmizíkovat. Pokud to půjde, chce i nadále komentovat události v médiích, a především - po vzoru dědečka ze Saturnina by rád i nadále uvádět románové (mediální) příběhy na pravou míru. Zvláště ty z minulosti, o kterých mladá generace novinářů mnoho neví a přesto o nich píše.
  | nahoru |

  30.5.2014 V úterý 27.5. odstartovala v rámci vydavatelství Economia DVTV, tj. "Drtinová Veselovský TV." Daniela Drtinová zpovídala ministra financí Andreje Babiše, Martin Veselovský pak expremiéra Mirka Topolánka. Luboš Palata na Facebooku glosoval komentář LN o rozpačitém startu DVTV slovy: "Myslím, že Martin Veselovský je ve svém oboru skutečný profík, ale nikdy mě nepřestane udivovat, že na nejvyšší metu novinařiny se považuje to, když se někdo někoho na něco zeptá."
  Beru to jako ironický špílec, protože se domnívám, že dělati dobrá interview, tj. býti dobrým "talk-show host" není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ovšem k úspěchu v této branži je třeba mít dobrý tým a sledovanou mediální instituci v pozadí - nejlépe celoplošný rozhlas nebo celoplošnou televizi. Bohužel tady stále platí: Opustíš-li mne... Kdo si dnes vzpomene na to, jak velkou hvězdou byl Pavel Zuna! Samozřejmě, dobrého profíka si může najmout jiné silné a sledované médium, takže "zahyneš" nemusí být tady na místě. Jsou však weby Economie tím pravým ořechovým?

 • Televize Metropol s koncem pololetí, tedy koncem června, ukončí vysílání, protože se jí nepodařilo získat od městských částí příjmy za propagaci, které by ji mohly dostat z červených čísel. Metropol TV patří vydavatelské skupině Mladá fronta, kterou většinově vlastní František Savov, v současné době obviněný z daňových úniků a na útěku (přesněji řečeno: hledaný policií).
  | nahoru |

  26.5.2014 volební účast při volbách do Evropského parlamentu 2014Volby do evropského parlamentu přinesly očekávané i neočekávané výsledky. Vědělo se, že nacionalistické, euroskeptické, ne-li přímo antievropské strany v EP posílí. Ovšem absolutní vítězství Le Penovy Národní fronty ve Francii (kandidátka s názvem Ne Bruselu, Ano Francii) či Farageovy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) ve Velké Británii překvapil. Nicméně hlavní volební frakcí v EP i nadále zůstanou evropští lidovci (EPP - Group of the European People's Party), následováni socialisty (S&D - Progressive Alliance of Socialists and Democrats).
  Rekordně nízkou volební účastí se vyznamenalo Česko (18,2%) a Slovensko (13,5%). Ta černá díra uprostřed Evropy na přiložené mapě cosi symbolizuje. Možná právě skutečnost, že k volbám přišli jenom ti, co mají o Evropu zájem, od nás půjdou do EP poslanci převážně s proevropským zaměřením (výsledky: ANO 16,13%, TOP-09 15,95%, ČSSD 14,17%, KSČM 10,98%, KDU-ČSL 9,95%, ODS 7,67%, Svobodní 5,24%), kteří zřejmě posílí výše zmíněné dvě nejsilnější frakce v EP.

 • Na Ukrajině se volil prezident tam, kde to okolnosti dovolily, tedy nikoli na vzbouřeném východě země. Podle předběžných výsledků by se měl stát vítězem již v prvním kole miliardář Petro Porošenko. Dnes Porošenko prohlásil, že se chce setkat s Putinem, a stane-li se prezidentem, zbaví se svého majetku s výjimkou vlastnictví televizního Kanálu 5.
 • Deník MF Dnes zveřejnil minulý čtvrtek 22.5. popis důvěrných telefonátů mezi expremiérem Petrem Nečasem a exmilenkou, nyní manželkou Janou Nagyovou. Bulvární zvědavost se nasytila dalším soustem, některé otázky však zůstávají: jak se dokumenty ze soudních spisů dostávají do médií? Od advokátů - jak se obecně soudí? Nebo je tam pouští někdo jiný? Proč právě před volbami?
 • Webové periodikum Mediaguru zveřejnilo rozhovor se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym Hádky novinářů na sítích škodí celé branži. Protože se přes Facebook k těmto hádkám dostávám, souhlasím s Taberym, že způsob komunikace některých novinářů je "totálně za hranicí dobrého vkusu." Nic proti tomu, když si někdy zvolí image otrlého cynika, který rozsévá po sociálních sítích arogantní hlášky a komentáře. I když tyto hlášky někdy nepostrádají vtip a ironii, je-li jejich autorem novinář, který navíc nositele jiných názorů značkuje jako idioty, debily, šílence, pak si myslím, že si střílí góly do vlastní branky. Jak potom může být důvěryhodným zdrojem, který je schopen povznést se nad věc a sledovat ještě nějaký jiný cíl než exhibici usilující o komerční úspěch?
 • MS v hokeji v Minsku skončilo pro Českou republiku bez medaile - 4. místo po prohrách s Finskem a Švédskem - vždy 0:3. Náhradním sportovním zážitkem bylo dramatické finále Ligy mistrů, když Real Madrid v nastaveném čase otočil výsledek proti Atleticu.
  | nahoru |

  14.5.2014 Dnes vyšly Hospodářské noviny s novou grafickou úpravou a v jednom sešitu (22 stran), prý aby se lépe četly. Vzpomínám na to, jak HN 1. října 1997 pod heslem "posouváme se do příštího tisíciletí" přišly do trafik se třísložkovým vydáním, přičemž ta druhá složka měla po vzoru Financial Times papír lososové barvy. Bejvávalo...
  Deník MF Dnes od zítřka rozjíždí "největší hru v dějinách MF Dnes" Milionová trefa. Cestu čtenářských soutěží s atraktivními výhrami s nadějí na zvýšení prodaného nákladu poprvé kdysi dávno, v říjnu 2000, nastoupily Lidové noviny. S obdobnými nápady se pak v únoru 2001 přidaly Blesk, Právo a MF Dnes. Aby se nedostaly do konfliktu s předpisy o spotřebitelských loteriích, tenkrát se vše prezentovalo jako vědomostní soutěže. Teď už však o žádné vědomosti nejde. Je to obyčejná loterie. BTW S vícesešitovým vydáním přišla MF Dnes v červnu 2001, po zprovoznění nových tiskárem. Viz glosu Louče před třinácti lety.

  | nahoru |

  13.5.2014 Ve východních oblastech Ukrajiny proběhla 11.5. referenda, jejichž výsledky okolní svět neuznává.

 • V českém politickém rybníce obvyklé hašteřivé spory. Žádný z nich se však nestal dominantní mediální událostí. Ani nedůstojná exhibice Daniela Korteho, žádajícího ve Sněmovně, aby projevy Andreje Babiše byly tlumočeny do češtiny.
 • Bulvár si s hlavním tématem nemusel lámat hlavu - měl Ivetu Bartošovou a její pohřeb. Ten proběhl včera v klidu ve strašnickém krematoriu.
 • Začalo MS v hokeji, tentokráte v Bělorusku, s Jágrem prý naposledy.
 • Eurovolby se blíží - kandiduje 38 stran a hnutí. Nastává čas vysílání oficiálních předvolebních spotů. Ten, který připravila strana "Ne Bruselu - Národní demokracie" (Adam B. Bartoš) Česká televize odmítla odvysílat kvůli rasistickému obsahu v obrazové ilustraci. Strana spot obrazově upravila a vysílá ho s nápisem "Cenzurováno."
 • V dánském hlavním městě Kodani zvítězila v letošním Eurosongu vousatá zpěvačka Conchita Wurst (Conchita Buřtová), rakouský transvestita s občanským jménem Tom Neuwirt. Od roku 2006, kdy zvítězila finská skupina Lordi, další bizarní zjev.
  | nahoru |

  5.5.2014 Prvomájové oslavy proběhly v klidu a bez většího zájmu médií. Ta si všímala hlavně toho, jak se je politické strany snažily využít ke kampani před volbami do Evropského parlamentu, které nás čekají za tři neděle 23.-24.5.

 • Výlet mimo hranice ČR mne ušetřil bulvárního šílenství spojeného se sebevraždou Ivety Bartošové.
 • Surfování na satelitu v hostinském pokoji mne přesvědčilo, že nejen u nás, ale i jinde ve světě není šance dobrat se v televizním zpravodajství vysvětlení, co se teď vlastně na Ukrajině odehrává. Mediální zkratky a schémata, u nichž se nedozvíme, zda pod "proukrajinskými protesty" stojí výstřelky fotbalových rowdies, nacionalistický extremismus Pravého sektoru nebo názor průměrných ukrajinských občanů, se bohužel vyskytují všude, i na Tagesschau24 nebo na BBC World.
 • Naštěstí je tu internet a projekt Realnost, jehož videa na YouTube ukazují více, než kamery světových zpravodajských agentur. Kdo chce vědět, co se vlastně odehrálo v Oděse, měl by si nechat přes translate.google.com přeložit webovou stránku napaki.livejournal.com/100072.html, která popisuje a fotografiemi dokumentuje, co se na ulicích dělo.
 • Sledování videí z Ukrajiny ve mně vyvolávalo nepříjemné asociace. Třeba když jsem se díval na pochod organizovaný Pravým sektorem, jenž tak nepříjemně připomínal pochody našich extrémistů, kteří na internetu stále více vystrkují růžky (viz předvolební šot Adama Bartoše).
 • Jinou asociaci ve mně vyvolal záznam z řádění sparťanských fanoušků v Teplicích. Také tady (podobně jako na Ukrajině?) agresivní menšina se snaží diktovat mlčící většině svoje pravidla hry. Také proto by se mlčící většina - už ve svém vlastním zájmu - měla vzbouřit a přestat mlčet. O víkendu jsem sledoval bundesligu. Při pohledu na plné stadiony dobře se bavících lidí mi bylo - při pomyšlení na domov - smutno. Sparta se stala mistrem ligy, i když v Teplicích prohrála.
  | nahoru |

  30.4.2014 průměrně prodané náklady českých deníků v roce 2007Včera ukončila svůj život skokem pod vlak zpěvačka Iveta Bartošová, dlouholetý miláček bulváru, čímž se naplnila slova "dělníka bulváru" Pavla Novotného z rozhovoru pro deník Sme: "Áno, Bartošovú naozaj zabijeme". Před sedmi lety lednová sebevražda Karla Svobody na dva měsíce povýšila náklady bulvárního tisku - viz přiložený graf. Stane se něco podobného i v případě Ivety? Nebo si senzacechtivé publikum vystačí s webem, facebookem, twitterem?

 • Ve stejný den se v pražské kavárně Louvre rozdávaly Novinářské ceny OSF (Open Society Fund) za minulý rok. Jedním z laureátů se stala Daniela Drtinová, která zabodovala svým rozhovorem s jihočeským hejtmanem Michalem Haškem. Při sledování ukázky z tohoto rozhovoru na mne padla tíseň. Jak je možné, že takto usvědčený lhář je stále na vrcholu české politiky a může tahat za nitky nejsilnější politické strany? A také jsem zalitoval, že se Daniela Drtinová tak hloupě vyautovala z prostředí, v němž mohla být něco platná. Zázemí, které jí poskytovala ČT, se dnes jen těžko někde najde, a bez něj - podle mého názoru - nemá DD televizní šanci.
  | nahoru |

  28.4.2014 Týden je opět za námi a já váhám, co z nepřehledné změti událostí na Louči připomenout.

 • Včera ovládlo mediální prostor svatořečení dvou papežů - Jana XXII. a Jana Pavla II. (záznam přímého přenosu zde). Událost z Vatikánu komentoval zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka, který tím pádem dočasně opustil téma "Ukrajina."
 • Nebýt tweetování Alexandra Mitrofanova a znalosti azbuky, z českých médií bych získal jen omezený pohled na situaci na Ukrajině. Pro média je teď hlavním tématem zadržení zahraničních členů monitorovací mise OBSE ve Slavjansku. V mozaice informací z Ukrajiny mi občas chybějí některé charakteristické detaily, jako například fotbaloví fanoušci v Charkově před zápasem sprostě nadávající Putinovi nebo marný pokus Michaila Chodorkovského vyjednávat s ruskými separatisty v Doněcku. V Oděse se prý opevnily oba tábory, proukrajinský na kontrolních stanovištích, ten proruský u sochy Lenina. Chodorkovský v Doněcku údajně jednal se zdejším oligarchou Rinatem Achmetovem. Podle mého názoru právě tady, v pozadí ekonomických zájmů, nejen v Kremlu, se rozhoduje, jakým směrem půjde vývoj dál. A také kdo zkrotí extrémisty na obou stranách. V roce 1933 si v Německu průmyslníci pro toto zkrocení vybrali Adolfa Hitlera. Samozřejmě, ve hře je stále "ruská" varianta, podle níž čím hůře, tím lépe. Ta však skrývá nebezpečí, že se události mohou vymknout z kontroly i těch sil, které by je chtěly využít ve svůj prospěch.
 • V Praze se konal summit Východního partnerství, na němž Miloš Zeman nabídl Českou republiku jako zprostředkovatele konfliktu na Ukrajině, což bylo ukrajinskou stranou na pražském Hradě přijato s rozpaky.
 • Českými médii poměrně v klidu prošuměla aféra falešného virálního videa simulujícího zpravodajství RTL o tom, že čeští europoslanci propásli možnost získat pro ČR kus mořského pobřeží v Chorvatsku výměnou za dvě poslanecká místa. K autorství videa se přihlásila česká pobočka nadace OSF (Open Society Fund), která v rámci kampaně „Chcete moře? Staňte se Evropany!“ vyzývá občany k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu. Podle mého názoru by zneužití obchodního jména a loga RTL nemělo zůstat bez odezvy a jsem zvědav, zda si to RTL nechá líbit. Video mezitím nasbíralo 370 000 zhlédnutí.
 • Česká televize ve středu 23.4. vysílala speciální debatu, v níž předsedové parlamentních stran bilancovali deset let členství ČR v EU. Kdyby se dnes hlasovalo o EU, všichni by hlasovali pro, byť s různými výhradami. Den před tím dala ČT prostor k výhradám bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pořadu Interview 24. Interview profesionálně dobře zvládla Světlana Witowská/Zárubová, což svědčí o tom, že ČT je schopna příležitostné výpadky (Drtinová, Zíka) nahradit.
 • V jiném rozhovoru pro Českou televizi v pořadu 168 hodin bývalý premiér Stanislav Gross se omluvil veřejnosti za svá pochybení v premiérském úřadu. Jeho výrok "Kdybych se nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, vyhnul bych se tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží." ve mně však i nadále vzbuzuje pochyby, zda to Stanislav Gross tentokrát myslí upřímně. Neboť jenom z poslaneckých náhrad ten chybějící 1,2 milion Kč ušetřit nemohl.
  | nahoru |

  20.4.2014 Minulý týden se hodně papíru popsalo a hodně bajtů na webu zkomunikovalo o televizní premiéře dokumentu Víta Klusáka Dělníci bulváru. Byl to spíše "bulvár o bulváru" než "dokument o bulváru," což vynikne zvláště ve srovnání s mnohem kvalitnějším a důkladněji zpracovaným dokumentem Lukáše Landy "Na stránkách bulváru" z cyklu Pološero.
  V diskusích se objevily časté výhrady typu "tohle se točí za veřejné peníze?" Otázka by se dala obrátit z pohledu dramaturgie: "A vy byste si neobjednali film u dokumentaristy, který získal Cenu filmových kritiků a teoretiků v roce 2011 za dokument "Vše pro dobro světa a Nošovic"? U filmaře, který měl dvě nominace na ocenění Český lev (2010, 2011), a jenž získal vloni cenu Václava Táborského za dokument "Život a smrt v Tanvaldu" na festivalu Finále Plzeň?" Být ovšem dramaturgem ČT, pak bych se po "Dělnících bulváru" hodně rozmýšlel, zda bych měl dát Vítu Klusákovi další bianco šek na pokračování série "Český žurnál."

 • Čtyři delegace - Rusové, Američani, Ukrajinci a EU - zasedly ve čtvrtek 17.4. v Ženevě k jednacímu stolu o situaci na Ukrajině. Jak se dalo očekávat, dohodnutý kompromis (například odzbrojení radikálů, vyklizení násilně obsazených budov) znepřátelené strany na Ukrajině ignorují.
  Martin Weiss přeložil z FAZ pro echo24.cz analýzu amerického historika Timothy Snydera k ukrajinskému problému. Za klíčovou větu zde pokládám: "odmítnutí Evropské unie znamená přijetí (Putinovy) Eurasie.... Rusko se bude snažit zabránit, aby se ukrajinské volby vůbec konaly, a evropští nacionalisté se budou snažit vyhrát evropské volby (...) porážka Evropy je vítězstvím Eurasie."

  | nahoru |

  14.4.2014 Situace na Ukrajině se stává, zvláště na východě země, výbušnou (obsazování úřadů, ozbrojené srážky). Propagandistická válka zuří na obou stranách, sovětská tradice leninského pojetí médií: "agitovat, propagovat, organizovat" opět oživla. Ten, kdo umí azbuku, se o tom může přesvědčit prostřednictvím aktuálních odkazů Alexandra Mitrofanova na twitteru. Dokáže se Ukrajina ubránit výbuchu násilí do prezidentských voleb 25. května? Výsledek volby by se mohl stát východiskem pro jednání o budoucnosti a tím i pro zklidnění situace.

 • Tomáš Němeček v rozhovoru pro Respekt víceméně potvrdil můj názor o tom, že impuls k protisobotkovské kampani v MF Dnes nepřišel od Babiše, ale z nitra redakce MF Dnes (Slonková). Němečkova metafora Babiš/slon je trefná. Doslova: "Andrej Babiš je pro své novináře slonem v místnosti, ti prostě k němu musí zaujmout nějaký postoj. Můžete předstírat, že tam ten slon není, ale to je směšné. A je velmi těžké najít míru...
 • Michal Klíma s tabletovým týdeníkem Dotyk sbírá medaile a ocenění. Nejdříve European Digital Media Award v kategorii tabletů, o několik dnů později jako "digitální počin" v oborové soutěži Časopis roku.
 • Moje předpověď o konci pořadu "Volejte Železnému" (do Velikonoc viz Na okraj dnů 23.3.) se naplnila dříve, než jsem očekával. Poslední vydání pořadu se vysílalo v sobotu 29.3.
  | nahoru |

  7.4.2014 Zvláštní redakční politiku ministrem financí vlastněného deníku MF Dnes jsem okomentoval v příspěvku o nebezpečném zahrávání si s důvěrou čtenářů.

 • Evropský parlament schválil zrušení roamingu u mobilního telefonování a vyjádřil se k problému síťové neutrality. Při komentování prvního bodu vznikla na webu zajímavá diskuse, při níž Patrick Zandl na své webové stránce marigold.cz udělil pádnou lekci rychlokvašeným modrým svazákům, nemajícím daleko k liberálovi Ševčíkovi, jehož výklad liberalismu někdy nabývá zvláštní podobu (modrý maják v protisměru). V tom druhém případě - net neutrality - nachytal člen Rady ČTÚ Ondřej Malý na švestkách českého europoslance Edvarda Kožušníka, který se podle něj "střelil do nohy" svým hlasem proti usnesení EP.
 • Dnes začala v Hradci Králové pravidelná konference Internet ve státní správě a samosprávě ISSS za přítomnosti eurokomisařky Neelie Kroesové. Kéž by se tady naplno otevřela bolavá místa využívání (obchodního zneužívání?) IT technologií ve veřejné správě tak, aby s tím nová vláda něco musela dělat.
  | nahoru |

  2.4.2014 Aprílové žerty se letos v médiích nějak přemnožily. Z mediální sféry připomeňme ten z autorské dílny Honzy Potůčka o Daniele Drtinové a Martinu Veselovském jako nové posile TV Barrandov. The Guardian tyto žerty shromáždil do zvláštního online zpravodajství, do kterého se dostalo i slovenské celonoční počítání oveček.

  | nahoru |

  31.3.2014 Událostí víkendu bylo druhé kolo volby slovenského prezidenta, v němž v poměru 60:40 Andrej Kiska porazil šéfa strany SMER a premiéra Roberta Fica.

 • Útočný výpad ministra financí Andreje Babiše proti redaktorům a sponzorovi internetového periodika Echo24.cz na pondělní tiskovce (20.minuta záznamu) po zasedání vlády 24.3. nezůstal bez odpovědi. Na Babišův výpad reagoval šéfredaktor Balšínek protiútokem Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši. Babiš se později pokoušel své výroky uvést na pravou míru a omlouval se.
 • Ve čtvrtek 27.3. se Daniela Drtinová rozloučila s Českou televizí po interview vedeném právě s Andrejem Babišem. Divil jsem se, že ministra financí více nevymáchala v jeho nekonzistentních tvrzeních týkajících se jeho výroků v Lidových novinách. Nejdříve Babiš tvrdil, že nic nepsal, po konfrontaci s tištěným textem se snažil věc smést se stolu tvrzením, že nešlo o článek, ale o písemnou reakci ve formě dopisu.
 • Sněmovna přijala většinou 121 hlasů rezoluci odsuzující ruskou anexi Krymu. Andrej Babiš se zdržel hlasování. Na záznamu hlasování je zřetelně vidět názorové rozdíly uvnitř KSČM. Tvrdé komunistické jádro (Grebeníček, Semelová) hlasovali proti, pragmatici (Filip, Kováčik a další) se zdrželi hlasování.
 • Téma Ukrajiny z českých médií pomalu ustupuje do pozadí. Dorazila sem sice zpráva o zastřelení extremisty z řad Pravého sektoru Olexandra Muzyčka (to byl ten, co fackoval prokurátory). Nové informace o prezidentských kandidátech (byznysmen a majitel 5. TV kanálu Porošenko favoritem), případně o tom, že Rusko vrátí Ukrajině na Krymu zabavené lodě a letadla, asi již tolik netáhnou.
 • Americký prezident Obama poprvé navštívil Brusel a v Evropě se setkal také s papežem Františkem. Že by tato návštěva urychlila jednání o uzavření tzv. transatlantického obchodního a investičního partnerství (Transatlantic Trade and Invest Partnership, TTIP), není zatím jasné. Ruská reportáž o Obamově návštěvě v Římě byla jako vystřižená z dob, kdy média se potácela ve vleku studené války. Smutné je, že takto se v Rusku chovají nejen státní, ale i soukromá média.
 • V sobotu 29.3. se udělovaly Ceny Thálie a volila se Česká Miss, kterou korunovala členka poroty Sofia Lorenová. Média mají o čem psát.
  | nahoru |

  23.3.2014 Krym a město Sevastopol se staly 84. a 85. regionem Ruské federace. Po vyhlášení výsledků nedělního referenda se Krym stal součástí Ruské federace rychlým a brutálním způsobem (obsazování vojenských základen, zabavování majetku, přejmenování institucí). V úterý 18.3. se v Kremlu podepisovaly dohody a Vladimír Putin promluvil k národu v parlamentu za bouřlivých ovací a s následným přenosem slavnosti na Rudém náměstí.
  Ředitel státní ukrajinské televize "Peršij nacionalnyj" (celostátní pokrytí, ale share jen něco kolem tří procent) Oleksandr Pantělejmonov měl tu smůlu, že o událostech v Moskvě jeho televize informovala. Skupina poslanců strany Svoboda vedená Ihorem Mirošničenkem ředitele navštívili a hrubým násilím ho donutili k abdikaci. Natočené video oblétlo svět a vyvolalo četné protesty. Mironiščenko druhý den svůj čin na brífingu obhajoval rozčilením nad tím, že ukrajinská televize vysílala záběry oslav v Moskvě v době, kdy na Krymu zahynul ukrajinský praporčík. Jak uvedli pracovníci televize, zmíněná relace trvala jen pět minut.

 • Rada České televize se na svém posledním zasedání ve středu 19. března loučila s členy, kterým končí mandát (Uhde, Eklová, Bajaja, Mezuláník, Presl). Loučení bylo polemické a bouřlivé (viz záznam), neboť se schvalovala výroční zpráva. Nové členy Rady ČT Poslanecká sněmovna bude volit příští středu 26. března.
 • Odchod Vladimíra Železného z funkce ředitele TV Barrandov potvrzen oficiální zprávou. Novou ředitelkou se stává Marcela Hrdá, Jaroslav Soukup osladil Železnému jeho vyhazov povýšením do funkce ředitele strategického rozvoje vydavatelství Empresa Media a slovy: "Naším záměrem je vybudovat z TV Barrandov televizi, která bude pro diváky tou nejlepší přítelkyní. Vladimíru Železnému patří velké díky za to, co pro dosažení tohoto cíle dosud učinil. Jsem si jist, že ve svém novém angažmá na strategicky důležitém postu pomůže televizi k dalším úspěchům." Dost mi to připomíná situaci, v níž opouštěl CME Novu Adrian Sarbu. Také jemu se děkovalo podobnými slovy. Teď už jde jen o to, jak dlouho nechají na Barrandově Vladimíra exhibovat v pořadu Volejte Železnému. Viděl bych to tak maximálně do Velikonoc.
 • Již dva týdny se na stránkách světových médií spekuluje nad tím, co se stalo s letadlem malajsijských aeroliní, které zmizelo na lince Kuala Lumpur - Peking. Zatímco novináři vymýšlejí fantasmagorické spekulace (únos, komplot pilotů, UFO apod.), magazín Wired publikoval překvapivě jednoduché vysvětlení všech neobvyklostí letu od profesionálního pilota. Přerušení spojení - požár na palubě, změna kurzu - hledání nejbližšího letiště, prudké stoupání a klesání - snaha uhasit požár, poslední slova "Good Night" - zcela normální loučení s řízením provozu v Kuala Lumpur při přechodu na komunikaci s letištěmi v Ho-či-minově městě (Saigonu). Nechápu, proč se naše média raději zabývají tím, co vznikne ve světových tabloidech.
  | nahoru |

  16.3.2014 Po sečtení poloviny hlasů v dnešním referendu na Krymu 95 procent voličů (účast 82 procent) na položené otázky odpovědělo kladně. Která z položených dvou otázek (Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?) dostala více hlasů, zatím není jasné. Oficiální výsledky budou zítra.

 • V jednom slovenském komentáři k výsledkům první kola voleb slovenského prezidenta s titulkem Nevíťaz a Nefico se praví: "Robert Fico je víťazom prvého kola, je to však zdrvujúca prehra...". Robert Fico získal 28 % hlasů, jeho soupeř v druhém kole Andrej Kiska 24 % hlasů. Milan Kňažko skončil čtvrtý s 12,9 % hlasů za nezávislým kandidátem Radoslavem Procházkou (21,2 %).
 • Lidové noviny včera vyšly poprvé s přílohou "Česká pozice", což jest tištěná verze internetového periodika www.ceskapozice.cz. Nová příloha nahradila předchozí sešit "Styl," jenž od loňského roku zaskakoval za zaniklou přílohu Právo & Justice, která skončila odchodem Tomáše Němečka z Lidovek. Škoda jí, Němečka ničím nenahradíš.
 • Dnes oficiálně odstartovalo nové internetové periodikum Echo24.cz. Zatím nic moc, takový trochu rozsáhlejší Dotyk.
 • Včerejší pořad "Volejte Železnému" měl s největší pravděpodobností na barradovské TV derniéru. Vladimír Železný byl podle stále ještě oficiálně nepotvrzených zpráv minulý týden ze své ředitelské funkce odvolán. Pořad "Volejte Železnému" se vysílal ze záznamu, neboť Železný je v zahraničí. Až se vrátí z Jeruzaléma, pak se prý k situaci vyjádří.
 • Ve volném čase jsem sepsal další vzpomínkový materiál o médiích před dvaceti lety, tentokráte o americkém mediálním fondu a Gene Materovi, kterému Michal Zelenka říkal "táta českých rádií." K dispozici v rubrice Koho to dnes ještě zajímá...".
  | nahoru |

  13.3.2014 Odtržení Krymu od Ukrajiny se stává pravděpodobným, má o tom rozhodnout výsledek nedělního referenda 16.3. Nicméně Západ na teritoriální integritě Ukrajiny i nadále trvá. Informace o Ukrajině na internetu a sociálních sítích trefně popsal Michal Musil v komentáři Ukrajina v informačním smogu. Jednostrannost a služebnost ruského informačního televizního kanálu RT (vvysílá v angličtině, španělštině a arabštině) ho diskvalifikuje jako relevantní informační zdroj s výjimkou politicky neutrálních událostí, jakou byl pád meteoritu v Čeljabinsku. Vždyť i ta Al-Džazíra se nepropůjčuje k tak primitivní propagandě.

 • Kandidáti do mediálních rad prošli další selekcí ve volebním výboru PSP. Poslanci se rozhodli dodat Radě ČT novou krev, protože dosavadní radní Milan Uhde, Dana Eklová, Antonín Bajaja a Radek Mezuláník ve výběru, jejž příští týden dostanou poslanci ke hlasování, chybějí. V Radě Českého rozhlasu tak skončí i její dosavadní předseda Tomáš Ratiborský.
 • Na téma mediálních rad mě zpovídal reportér nového internetového periodika Echo24.cz, které pod vedením bývalého šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka má odstartovat příští týden. Nezávisle na tom sepisuji o tzv. mediálních radách vlastní komentář (jeden z řady těch, které publikuji už přes dvacet let - například v Literárkách zde).
 • Ve Velké Británii se rozhodli zrušit BBC3, televizní kanál určený mládeži, který by se měl od podzimu 2015 stát službou na vyžádání dostupnou na iPlayeru a na webu. Rozhodnutí je prý diktováno finanční situací BBC, o níž se ve zvýšené míře nyní začíná diskutovat. Ministryně pro kulturu, média a sport Maria Millerová se vyslovila pro dekriminalizaci neplacení rozhlasového a televizního poplatku, na což reagoval šéf strategického plánování BBC varováním, podle něhož by BBC tak přišla o 200 milionů liber ročně. Mezitím Sunday Times upozornil na tajnou interní analýzu, podle níž by se kolem roku 2020 měl rozhlasový a televizní poplatek za přijímač zrušit a vysílání veřejné služby by se mělo financovat předplatným svého druhu, které by platily všechny domácnosti.
  | nahoru |

  1.3.2014 K zaznamenání z tohoto týdne: Daniela Drtinová a Martin Veselovský odcházejí ze zpravodajství ČT. Tisková zpráva ČT uvádí, že tým Událostí, komentářů oslabený odchody editorů posílí Martina Riebauerová, která po nástupu Slonkové do pozice šéfredaktorky opustila MF Dnes.

 • Současně s tím, jak se situace na Ukrajině komplikuje, upadá úroveň zpravodajství ČT24 z Ukrajiny svým směřováním do "oficiálna." Soudím podle posledních dnů, v nichž jsem nenašel informace, které by se odlišovaly od západoevropského mainstreamu, přestože by se - také díky možnostem internetu a naší jazykové příbuznosti - daly najít informace od zdroje.
 • Projev prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu nebyl takovou ostudou jako zdejší vystoupení Václava Klause (poslanci na protest opouštěli sál) či Mirka Topolánka (Obamova cesta do pekel), nicméně ani ve Štrasburku Zeman nezapřel svoji egocentrickou touhu zaujmout bonmoty a předvést svoji výjimečnost (angličtina spatra, nicméně s výrazy vyvolávajícími pobavení - bubblebum, bootcase, jakož i ruština na tiskovce).
  | nahoru |

  26.2.2014 Citace tweetu Filipa Rožánka z dnešní debaty o mediálních radách na FSV UK: To víte, my mediální masochisti nikdy nemáme dost ;-) Jako důkaz pravdivosti tohoto citátu přikládám odkaz na svoji prezentaci k tématu.

  | nahoru |

  23.2.2014 Vnitropolitické události minulého týdne (hlasování o důvěře nové vládě) bledly v médiích před událostmi na Ukrajině a v Kijevě, kde opozice a Majdan včera převzaly taktovku událostí, které vyústily do útěku prezidenta Janukoviče a jeho věrných z Kijeva do Charkova a do přesunu Julie Tymošenkové z charkovského vězení do vzbouřeného Kijeva. Média a blogy jsou plné záběrů z obsazených přepychových rezidencí uprchlých hodnostářů. Podle mého názoru dobré komplexní zpravodajství o Ukrajině přináší Česká televize, kterému padákoví žurnalisté (Štětina, Procházková) nemohou z objektivních důvodů (materiální zázemí) konkurovat. Určitým zklamáním pro mne byly online reportáže zpravodajských serverů (idnes.cz, ihned.cz, lidovky.cz, aktualne.cz), u nichž bych očekával, že nebudou čerpat jen z agentur a srozumitelných internetových zdrojů, ale že si do redakce posadí Ukrajince, kteří budou sledovat streamy ukrajinských televizních kanálů a webů, a kteří tak dodají do on-line zpravodajství informace od pramene.

 • Na twitter jsem včera napsal: "Lidé, kteří Kijev pokládají za nesametovou repliku listopadu 89, by měli číst http://bit.ly/1f8Bkcr (o složitosti ukrajinské pravice) nebo zhlédnout http://bit.ly/1l8M9Ue (Hyde Park s Hynkem Kmoníčkem)" Určitým varováním by mělo být zrušení zákona "O státní jazykové politice," který zaručoval menšinám používání vlastního jazyka všude tam, kde počet jejich obyvatel dosáhl deseti procent (což jest finský standard pro švédštinu, Slováci mají pro maďarštinu hranici 20 procent).
 • O tom, jaké to řešení bude, se bude rozhodovat v příštích dnech. Ruská politika se zatím držela zpátky, neboť ve hře bylo dnešní úspěšné zakončení ZOH v Soči. Teprve teď, po konci zimní olympiády, se z ruských reakcí dozvíme, o čem si spolu telefonoval Putin s Obamou a s Angelou Merkelovou. Všichni zatím hájí územní celistvost Ukrajiny. Jenomže někdy se událostem poroučet nedá. Které síly převáží? Ty nacionalistické nebo ty demokratické? Může být kompromis federace řešením?
  | nahoru |

  20.2.2014 Centrum Kijeva v plamenech, Ukrajina na pokraji občanské války. To vše v přímém přenosu televizních kanálů soustředěných pod adresou ua-selector.in/. Mezi nimi je hromadske.tv, což jest občanská iniciativa ukrajinských novinářů, multimediální projekt, který začal s internetovým vysíláním 22. listopadu 2013, bezprostředně poté, co ukrajinská vláda se rozhodla odstoupit od připraveného podpisu asociační dohody s EU. Situace je mírně nepřehledná, ve hře je pro některé ukrajinské politiky a podnikatele příliš mnoho a tak se neštítí žádných špinavostí a provokací, včetně snajperského ostřelování demonstrantů (naposledy se tak pokusili zabránit demonstracím Mubarakovi lidé v Egyptě).
  Již několik novinářů se zmínilo i "tituškách" jako o "placených výtržnících" a "provokatérech," ale nikdo nevysvětlil, jak ten název vznikl. Odvozuje se od jména kickboxera Vadima Titušky, který vloni v květnu napadl novináře opozičního televizního 5. kanálu. Ukrajina je zkrátka zvláštní země, nepohodlní politici se zde tráví dioxinem (případ Juščenko), předsedové vlády končí ve vězení (Tymošenková), mrtvoly nepohodlných novinářů jsou nalezeny bez hlavy (případ Gongadze), ministr vnitra, který k tomu měl co říci, skončil s kulkou v hlavě (Kravčenko).

 • Na ZOH v Soči čeští hokejisté včera skončili prohrou ve čtvrtfinále s USA. Lékem na zraněné city českých sportovních fanoušků jsou očekávané i neočekávané medaile biatlonistů a Sáblíkové, okořeněné zlatou medailí z "levicového" snowboardu.
  | nahoru |

  13.2.2014 Hlavní téma médií tohoto týdne - XXII. zimní olympijské hry v Soči - dnes přebila zpráva o zadržení lobbisty Ivo Rittiga a dalších tří lidí stíhaných za praní špinavých peněz. Tím se dostala do pozadí i jiná v médiích diskutovaná zpráva o obvinění bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení.
  AKTUALIZACE 14.2." Ivo Rittig a všichni obvinění propuštěni, museli odevzdat pas a nesmějí opustit republiku. Rittig do kamery ČT při propuštění: "Zoufalí lidé dělají zoufalé činy."

 • Po obvinění Petra Nečase vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ztrácí přízeň médií, nemluvě o pobouřené reakci ODS, která Ištvana zatím napadá jen slovně, nicméně hodlá podat ústavní stížnost týkající se organizace i činnosti státních zastupitelství.
 • Parlament bude volit nové členy Rady ČT a Rady ČRo, kteří nahradí dosavadní radní, jimž končí mandát. Předvýběr kandidátů pro konečné hlasování provede volební výbor pod vedením Martina Komárka.
 • Týdeník Týden má nového šéfredaktora. Stal se jím Jaroslav Plesl. Kromě toho Jaroslav Soukup jmenoval ředitelem redakcí svého vydavatelství Empresa Média Daniela Köppla.
 • Úmrtí Vasila Biĺaka (96) vyvolalo na internetu vlnu diskusí a vyneslo na povrch otázku zvacích dopisů, jeho téměř zapomenuté paměti, jakož i nezapomenutelný rozhovor, který poskytl redakci Spieglu.
  | nahoru |

  4.2.2014 Televize Nova dnes slaví dvacáté narozeniny. Před deseti lety jsem o této události napsal: "Nástup televize Nova v roce 1994 zahýbal celou společností. Videopůjčovnám klesly výpůjčky amerických akčních filmů. Mládež se zajímala o problémy svých současníků z Beverly Hills a chtěla být jako čágo belo šílenci z hitparády ESO. Starší generace roztáčela odpoledne Kolotoč a večer před spaním se bavila seriálem MASH. Filmy a četné americké seriály začala přerušovat reklama. Veřejnost unavená politikou uvítala zpravodajství Novy, které místo schůzí dávalo prostor skandálům a katastrofám a snažilo se přistihnout veřejné činitele v nedbalkách. Publicistika Na vlastní oči využívala televizní kameru jako pátrací nástroj. Kdo chtěl jít s dobou a odhodit zátěž minulosti, kdo se chtěl stát členem velké televizní rodiny mladých, silných a úspěšných, ten sledoval Novu. I když Česká televize vykročila do roku 1994 s novým vysílacím schématem a novými zpravodajskými pořady, rasantní nástup Novy ji zaskočil."
  Historie Novy je plná mýtů, které se opakováním stávají virtuální realitou. Jeden z nich se týká licenčních podmínek, které prý Nova nedodržela. Není to pravda, Nova se jimi řídila, nemusela je porušovat, protože Rada pod tlakem Železného - když nám to nezměníte a nezměkčíte, tak zkrachujeme - ty podmínky v květnu 1993, ještě před zahájením vysílání, upravila. Blíže další archivní materiál Louče Jak se TV Nova zbavila licenčních podmínek.

 • Letošní finále amerického poháru v kopané Super Bowl (Fox TV) nastolilo nový americký rekord ve sledovanosti jednoho televizního pořadu - 111,5 milionů diváků, což překonalo rekord dosažený u Super Bowl před dvěma lety (NBC) - 111,3 milionů diváků. Do doby, než se superpoháry staly nejsledovanějšími supershow v televizní historii, dlouhá léta držela rekord sledovanosti závěrečná epizoda známého seriálu Mash, při níž se 29. února 1983 sešlo u televizorů 105,9 milionů diváků. A pak, že televize jako médium je v úpadku!
  | nahoru |

  31.1.2014 Poslední lednový týden se média věnovala jmenování a nástupu nové Sobotkovy vlády, včetně škodolibé poznámky prezidenta na adresu Sobotkových úředníků, kteří v úředním dopise udělali několik chyb nejen gramatických, ale i věcných..

 • Mohu se sice mýlit, ale mám takový neblahý pocit, že problémem našeho veřejného života už nebudou jen hypotékoví poslanci, ale také hypotékoví novináři, tj. takoví, co si nemohou dovolit přijít o dobře placené místo. Jak si mám vysvětlit, že Tomáš Syrovátka, který za celých patnáct let nenapsal jedinou řádku o privatizaci OKD, v pondělí 27. ledna se stal na tuto záležitost expertem a v MF Dnes ji začal široce rozebírat ve vztahu k odpovědnosti současného premiéra (Sobotkův strašák, Černé zlato za pakatel, Na počátku byl podpis pana ministra), a to právě v okamžiku, kdy je Andej Babiš se Sobotkou ve sporu o místo náměstka ministra financí. Z jiného soudku: Jak média ve vlastnictví dvou bankéřů (Blesk) několik dnů útočila na jiného bankéře, na guvernéra ČNB Singera, jsem popsal ve zvláštním příspěvku Louče Když Křetínský s Tkáčem "formují prostředí". V obou případech nastolila média agendu, která musela lahodit uchu nových vlastníků.
 • Televize Nova vydala ke svým dvacátým narozeninám publikaci, která je zvláštní v tom, že se v ní ani jednou neobjeví jméno otce zakladatele Vladimíra Železného. V dnešním HN víkendu historii dvacet let televize Nova poměrně přesně popisuje Luděk Staněk. Já jsem přispěl do mlýna poznámkami ke knize Jana Vávry "Moc a nemoc televize Nova".
  | nahoru |

  19.1.2013 Prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Ministry mu schválí, až si s nimi osobně promluví. 24. kongres ODS zvolil nového předsedu strany Petra Fialu, na pozici místopředsedy nedosáhl Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a úřadující šéf Martin Kuba do soutěže o místopředsedu nenastoupili.

 • V české politice to vypadá, jako by tady panoval klid před bouří. Nedostatek afér a skandálů si bulvární Blesk vynahrazuje soustředěnými útoky na guvernéra České národní banky Miroslava Singera. Napsal jsem o tom glosu. Nebo je to komentář?
  | nahoru |

  14.1.2013 Miloš Zeman měl v posledních dnech dvě mediální prezentace, vždy na obrazovkách ČT. Jednak oficiální tiskovou konferenci v pátek 10.1. (video od 27.minuty) a krátce nato účinkování v Otázkách Václava Moravce v neděli 12.1.
  Jmenování nové vlády se protahuje, premiér bude jmenován 17. ledna a pak začne handrkování o ministry, které Zemanova tisková konference minulý pátek odstartovala.

 • Dnes jsem ocenil deník MF Dnes, který při zpravodajství o prezidentově návštěvě na Karlovarsku Zemanův výrok o Karlu Schwarzenbergovi "do mrtvol se nekope" přešla mlčením a ponechala ho bulváru. Čímž se připojila k ČT, která rovněž tento citát přenechala komerčním televizím. Tak to asi má být, když funguje pluralitní mediální scéna.
 • Finální rozhodnutí Rady ČT k případu stížnosti 24 redaktorů z minulé středy 8.1. jsem okomentoval ve zvláštním příspěvku Louče.
 • Česká televize je však stále na tapetě nejrůznějších kritiků zaštiťujících se nejrůznějšími institucemi. Ta větší část naší televizní scény, kterou zaplňují soukromé stanice, je příliš nezajímá. Což není případ Radima Vašinky, který si to "rozdává" s českou televizní scénou v pravidelném blogu na divadelni-noviny.cz.
 • Tzv. velká rada, tj. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ponechala na svém zasedání ve čtvrtek 9.1. extempore skupiny Vanessa zatím bez povšimnutí (viz Louč 28.12.). Tisková zpráva zmiňuje jen to, že jakési podání do Rady dorazilo.
  | nahoru |

  7.1.2013 Štěpán Kotrba si dal na čas, než zareagoval na moje komentáře Anatomie jednoho odposlechu (8.12.) a Kamery v parlamentu - kdo má odpovědnost? (16.12.). Doporučuji k přečtení jeho článek v Britských listech Nervozita služebného asistenta Šmída a mediální realita České televize (6.1.). Nemám potřebu soutěžit se Štěpánem ve vymýšlení adjektiv přidávaných ke konkrétním jménům. Není mou metodou diskutovat ad hominem, vždy se snažím vyjadřovat ad rem. Hodnotící přívlastky přiřazuji k činům, nikoli k osobám. I nadále trvám na tom, že titulek Vyhoďte už konečně někdo neschopného Dvořáka byl unáhlenou a hysterickou reakcí na událost, na jejímž průběhu jsme se v podstatě shodli, jenom jsme nebyli jednotni, kdo a jak by měl vyvodit z této události důsledky, mj. kde leží primární odpovědnost za provoz kamerového systému v parlamentu.

  | nahoru |

  6.1.2013 Silvestra a události Nového roku jsem glosoval v samostatném článku Louče

 • Mediální víkend 4.-5.1. příliš nevybočoval z běžného průměru. V sobotu Vladimír Železný na TV Barrandov v plné síle s koláči silvestrovského vysílání a s nezbytnou dávkou obligátní sebechvály. V neděli před polednem mlácení prázdné slámy s exministrem Kalouskem na Primě. V poledne v Otázkách Václava Moravce na ČT1 masírování svalů Bohuslava Sobotky před nadcházejícím soubojem s Milošem Zemanem o podobu nové vlády, plus další hosté (Lenka Bradáčová a Pavel Varvařovský).
  Koaliční dohoda ČSSD/ANO/KDU-ČSL se podepisuje dnes, jeden exemplář bude prý okamžitě odeslán na Hrad.
 • Ondřej Aust na Mediáři mně v článku Televize Regina kartářky a šamana chce do tří let podíl 5 %" vysvětlil, co se skrývá za nápisem, který se mi od minulého týdne objevuje na obrazovce "Na tomto programu se brzy objeví nová TV REGINA." Nechápu, jak někdo, kdo podle udělené licence slibuje vysílat dvě programové hodiny denně s neustálou rotací chce získat pět procent televizního publika. Hlavním dramaturgem Reginy má být televizní veterán Pavel Lukeš, jménem, které má přitáhnout, Zuzana Bubílková. Že by léčitel Ivety Bartošové Jan Saavedra zlanařil Karlu Peterkovi jeho star ze Šlágru TV?.
  | nahoru |


  STÁLE V PRODEJI!! Milan Šmíd, Ludmila Trunečková: Novinář a jeho zdroje v digitální éře. Obsah k nahlédnutí zde. Ukázka textu tady.
  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990 do roku 2000. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.