Aktuality Louče
k tisku
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se občas snaží posvítit i tam, kam se nedostane světlo webových stránek www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
NA OKRAJ DNŮ...

3.7.2014 Tímto textem otevírám patnáctý ročník Louče, me-zinu, kterému se začalo později říkat blog, a který se z informačního média stal osobním zápisníkem událostí, jež bych rád uchoval - když ne v paměti, tak alespoň na webu.

 • Jednou takovou událostí je výměna šéfredaktora v MF Dnes, kde na místo Sabiny Slonkové (instalována do funkce 1. ledna 2014) dnes nastoupil dosavadní šéfredaktor Týdne Jaroslav Plesl. Blogeři, kteří před sedmi měsíci označovali Slonkovou za Babišova koně, dnes ji litují jako Babišovu oběť. Obávám se, že příčiny jsou jednodušší: neschopnost šéfredaktorky zastavit pokles odbytu MfDnes (průměry: duben 2013 - 208 171 prodaných výtisků; duben 2014 - 171 682 prodaných výtisků). Zda to zachrání Jarek, nejvíc vtipný člověk na facebooku, se teprve uvidí. Pozoruhodnou analýzu vývoje českých periodik za působení jednotlivých šéfredaktorů sestavil Aleš Miklík.
 • Větší absurditu si nedokážu představit. Hudební televize Óčko dostala od Rady pro R a Tv vysílání pokárání za to, že své klipy nepopisuje pro nevidomé. Citace z tiskové zprávy (str.17): "Rada provozovateli televizního vysílání stanovila lhůtu k nápravě do 31. prosince 2014, a to tak, aby na programu Óčko Expres a Óčko Gold za celý kalendářní rok 2014 bylo zpřístupněno alespoň 15 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky pro osoby se sluchovým postižením a alespoň 2 % vysílaných pořadů pro osoby se zrakovým postižením." Na nesmyslnost zákona v tomto ohledu upozorňuji už dlouhá léta, naposledy v analýzách pro Radu ČT zde 2012 a tady 2013.
 • Jinak vše v médiích běží podle každoročního červencového rytmu, letos okořeněného MS v kopané (finále se blíží): Wimbledon (Kvitová opět ve finále), začínající Karlovarský festival (proti ocenění Mel Gibsona - filmové star, kterou se podařilo do KV letos dostat, protestovala židovská obec), Hradeckým Rock for People odstartovala sezóna letních festivalů. Bude to letos - po dřívějších politicky dramatických létech - sezóna okurková?
  | nahoru |

  29.6.2014 Bilance týdne odzadu. Dnes se v Otázkách Václava Moravce poprvé před kamerami střetli současný a bývalý ministr financí Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. Z mého pohledu nepřesvědčil ani jeden, přičemž u národa asi zabodoval Babiš svými sliby a populistickými útoky na předešlou vládu.

 • Internetová televizní dvojka Drtinová/Veselovský funguje na webu už jeden měsíc. Před dvěma dny v pátek 27.6. se jim podařilo dostat před kameru lobbistu Ivo Rittiga, obviněného z praní špinavých peněz. Ten se tady vysmíval svým vyšetřovatelům a když se ho pokusil Veselovský zahnat do kouta, využil obvyklou fintu – „nebudu se vyjadřovat k věci, která je předmětem mého vyšetřování“.
 • Sté výročí sarajevského atentátu, který stál na začátku první světové války 1914-18, se v těchto dnech dostalo na titulní stránky nejen českých médií. Z četných úvah a komentářů ve světě mne zaujal „Kdyby Franz Ferdinand zůstal naživu“ Simona Windera, který v NYT napsal: „Před rokem 1914 tady bylo více možností. Jeden důmyslný návrh počítal s vytvořením Spojených států Rakouska, které by říši rozporcovalo do řady federálních států založených na jednotlivých jazycích včetně malých městských enkláv k ochraně (a také k izolaci) německých mluvčích. To by se mohlo dosáhnout jedině zničením maďarského imperialismu, ale Franz Ferdinand se zdál být ochoten v různých bodech to risknout. Arcivévoda si pohrával s myšlenkou všeobecného volebního práva, neboť věděl, že touto hrozbou by mohl udržet maďarské a německé menšiny na uzdě.“ Na území bývalého Rakouska-Uherska dnes existuje 12 nezávislých států.
 • Bratislavský soud rozhodl, že český ministr financí Andrej Babiš je veden ve svazcích StB jako agent neoprávněně. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který v případu čelil Babišově žalobě, oznámil, že se proti rozsudku odvolá.
 • Polská odposlechová aféra se rozrůstá a mnohé vypovídá o charakteru současných médií, jejichž jedinou morálkou je prodaný náklad a zisk. Pozadí aféry rozebírá v posledním čísle Dotyku Michal Klíma: Mediální atentát nad Vislou. Při čtení editorialu šéfredaktora týdeníku Wprost Sylwestra Latkowského „Proč to děláme?“ jako bych slyšel ozvěnu podobného úvodníku Pavla Šafra Pozdrav z Blesku pro hlasatele mravnosti z 13.6.2012.
 • Krizová situace na Ukrajině a nově vzplanuvší občanská válka v Iráku svým dlouhým trváním zevšedněly natolik, že už nemají šanci protlačit se na titulní strany.
 • Tuto šanci však plně využívá Mistrovství světa v kopané v Brazilii, kde se už bojuje o semifinále.
 • Končí čtrnáctý ročník Louče, která začala vycházet o prázdninách roku 2000 a snad to ještě jeden rok vydrží.
  | nahoru |

  14.6.2014 Nelze říci, že by se v médiích nic nedělo, ale Louč nestíhá. Takže jen stručně. Jméno amerického lingvisty Noama Chomského se za posledních čtrnáct dnů objevilo v hlavních českých médiích více než 150krát, internetové diskuse nepočítaje. To všechno poté, co Chomsky v Olomouci porovnal represe proti východoevropskému disentu s represemi proti intelektuálům v Latinské Americe, a údajně konstatoval, že český a evropský disent měl svým způsobem privilegované postavení. Jak je v českých luzích a hájích obvyklé, po Chomského intelektuálské exhibici, jež se dotkla našich historických dogmat, se na amerického profesora snesla snůška útoků vedených více ad hominem, nežli ad rem. Přičemž to "rem" samozřejmě kritickou reakci vyžadovalo.

 • Osobní a kompetenční spor mezi ministryní spravedlnosti Helernou Válkovou a její náměstkyní Hanou Marvanovou skončil odchodem Marvanové. Myslím, že je to tak dobře, protože podle mého názoru Hana Marvanová není na praktickou politiku dobře stavěná. Kdysi jsem to popsal v článku "Hanka, na kterou křičí premiéři." I po dvanácti letech si myslím, že tehdy, když potopila koaliční program narýsovaný Vladimírem Špidlou, jako politik zklamala, protože podle mého názoru by odpovědný politik měl mít v první řadě starost o zájem společenství, který zastupuje, a to i za cenu kompromisu, jenž může udělat kaňku na jeho osobnostním čistém štítu.
 • Ve Francii se slavilo 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Při této příležitosti se zde hrály diplomatické šachy se zasedacími pořádky kvůli účastí ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kvůli pokračující ukrajinské krizi byl Putin umisťován tak, aby se nedostal do přímého kontaktu s těmi, kteří odsoudili ruskou anexi Krymu. Vydělal na tom český prezident Miloš Zeman, kterého na tribuně umístili mezi Vladimíra Putina a německou kancléřku Angelu Merkelovou. Jeho fotografie se světovými státníky oblétla svět, co by za to dal kdysi Václav Klaus.
 • Zažili jsme několik dní tropických veder.
 • V Brazílii začalo mistrovství světa v kopané. Opět bez české účasti.
 • Autor Louče se loučil se svojí akademickou kariérou na konferenci ve Wroclawi, kde se bilancovalo uplynulé čtvrtstoletí středoevropských médií. Zatím se však nehodlá vyzmizíkovat. Pokud to půjde, chce i nadále komentovat události v médiích, a především - po vzoru dědečka ze Saturnina by rád i nadále uvádět románové (mediální) příběhy na pravou míru. Zvláště ty z minulosti, o kterých mladá generace novinářů mnoho neví a přesto o nich píše.
  | nahoru |

  30.5.2014 V úterý 27.5. odstartovala v rámci vydavatelství Economia DVTV, tj. "Drtinová Veselovský TV." Daniela Drtinová zpovídala ministra financí Andreje Babiše, Martin Veselovský pak expremiéra Mirka Topolánka. Luboš Palata na Facebooku glosoval komentář LN o rozpačitém startu DVTV slovy: "Myslím, že Martin Veselovský je ve svém oboru skutečný profík, ale nikdy mě nepřestane udivovat, že na nejvyšší metu novinařiny se považuje to, když se někdo někoho na něco zeptá."
  Beru to jako ironický špílec, protože se domnívám, že dělati dobrá interview, tj. býti dobrým "talk-show host" není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ovšem k úspěchu v této branži je třeba mít dobrý tým a sledovanou mediální instituci v pozadí - nejlépe celoplošný rozhlas nebo celoplošnou televizi. Bohužel tady stále platí: Opustíš-li mne... Kdo si dnes vzpomene na to, jak velkou hvězdou byl Pavel Zuna! Samozřejmě, dobrého profíka si může najmout jiné silné a sledované médium, takže "zahyneš" nemusí být tady na místě. Jsou však weby Economie tím pravým ořechovým?

 • Televize Metropol s koncem pololetí, tedy koncem června, ukončí vysílání, protože se jí nepodařilo získat od městských částí příjmy za propagaci, které by ji mohly dostat z červených čísel. Metropol TV patří vydavatelské skupině Mladá fronta, kterou většinově vlastní František Savov, v současné době obviněný z daňových úniků a na útěku (přesněji řečeno: hledaný policií).
  | nahoru |

  26.5.2014 volební účast při volbách do Evropského parlamentu 2014Volby do evropského parlamentu přinesly očekávané i neočekávané výsledky. Vědělo se, že nacionalistické, euroskeptické, ne-li přímo antievropské strany v EP posílí. Ovšem absolutní vítězství Le Penovy Národní fronty ve Francii (kandidátka s názvem Ne Bruselu, Ano Francii) či Farageovy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) ve Velké Británii překvapil. Nicméně hlavní volební frakcí v EP i nadále zůstanou evropští lidovci (EPP - Group of the European People's Party), následováni socialisty (S&D - Progressive Alliance of Socialists and Democrats).
  Rekordně nízkou volební účastí se vyznamenalo Česko (18,2%) a Slovensko (13,5%). Ta černá díra uprostřed Evropy na přiložené mapě cosi symbolizuje. Možná právě skutečnost, že k volbám přišli jenom ti, co mají o Evropu zájem, od nás půjdou do EP poslanci převážně s proevropským zaměřením (výsledky: ANO 16,13%, TOP-09 15,95%, ČSSD 14,17%, KSČM 10,98%, KDU-ČSL 9,95%, ODS 7,67%, Svobodní 5,24%), kteří zřejmě posílí výše zmíněné dvě nejsilnější frakce v EP.

 • Na Ukrajině se volil prezident tam, kde to okolnosti dovolily, tedy nikoli na vzbouřeném východě země. Podle předběžných výsledků by se měl stát vítězem již v prvním kole miliardář Petro Porošenko. Dnes Porošenko prohlásil, že se chce setkat s Putinem, a stane-li se prezidentem, zbaví se svého majetku s výjimkou vlastnictví televizního Kanálu 5.
 • Deník MF Dnes zveřejnil minulý čtvrtek 22.5. popis důvěrných telefonátů mezi expremiérem Petrem Nečasem a exmilenkou, nyní manželkou Janou Nagyovou. Bulvární zvědavost se nasytila dalším soustem, některé otázky však zůstávají: jak se dokumenty ze soudních spisů dostávají do médií? Od advokátů - jak se obecně soudí? Nebo je tam pouští někdo jiný? Proč právě před volbami?
 • Webové periodikum Mediaguru zveřejnilo rozhovor se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym Hádky novinářů na sítích škodí celé branži. Protože se přes Facebook k těmto hádkám dostávám, souhlasím s Taberym, že způsob komunikace některých novinářů je "totálně za hranicí dobrého vkusu." Nic proti tomu, když si někdy zvolí image otrlého cynika, který rozsévá po sociálních sítích arogantní hlášky a komentáře. I když tyto hlášky někdy nepostrádají vtip a ironii, je-li jejich autorem novinář, který navíc nositele jiných názorů značkuje jako idioty, debily, šílence, pak si myslím, že si střílí góly do vlastní branky. Jak potom může být důvěryhodným zdrojem, který je schopen povznést se nad věc a sledovat ještě nějaký jiný cíl než exhibici usilující o komerční úspěch?
 • MS v hokeji v Minsku skončilo pro Českou republiku bez medaile - 4. místo po prohrách s Finskem a Švédskem - vždy 0:3. Náhradním sportovním zážitkem bylo dramatické finále Ligy mistrů, když Real Madrid v nastaveném čase otočil výsledek proti Atleticu.
  | nahoru |

  14.5.2014 Dnes vyšly Hospodářské noviny s novou grafickou úpravou a v jednom sešitu (22 stran), prý aby se lépe četly. Vzpomínám na to, jak HN 1. října 1997 pod heslem "posouváme se do příštího tisíciletí" přišly do trafik se třísložkovým vydáním, přičemž ta druhá složka měla po vzoru Financial Times papír lososové barvy. Bejvávalo...
  Deník MF Dnes od zítřka rozjíždí "největší hru v dějinách MF Dnes" Milionová trefa. Cestu čtenářských soutěží s atraktivními výhrami s nadějí na zvýšení prodaného nákladu poprvé kdysi dávno, v říjnu 2000, nastoupily Lidové noviny. S obdobnými nápady se pak v únoru 2001 přidaly Blesk, Právo a MF Dnes. Aby se nedostaly do konfliktu s předpisy o spotřebitelských loteriích, tenkrát se vše prezentovalo jako vědomostní soutěže. Teď už však o žádné vědomosti nejde. Je to obyčejná loterie. BTW S vícesešitovým vydáním přišla MF Dnes v červnu 2001, po zprovoznění nových tiskárem. Viz glosu Louče před třinácti lety.

  | nahoru |

  13.5.2014 Ve východních oblastech Ukrajiny proběhla 11.5. referenda, jejichž výsledky okolní svět neuznává.

 • V českém politickém rybníce obvyklé hašteřivé spory. Žádný z nich se však nestal dominantní mediální událostí. Ani nedůstojná exhibice Daniela Korteho, žádajícího ve Sněmovně, aby projevy Andreje Babiše byly tlumočeny do češtiny.
 • Bulvár si s hlavním tématem nemusel lámat hlavu - měl Ivetu Bartošovou a její pohřeb. Ten proběhl včera v klidu ve strašnickém krematoriu.
 • Začalo MS v hokeji, tentokráte v Bělorusku, s Jágrem prý naposledy.
 • Eurovolby se blíží - kandiduje 38 stran a hnutí. Nastává čas vysílání oficiálních předvolebních spotů. Ten, který připravila strana "Ne Bruselu - Národní demokracie" (Adam B. Bartoš) Česká televize odmítla odvysílat kvůli rasistickému obsahu v obrazové ilustraci. Strana spot obrazově upravila a vysílá ho s nápisem "Cenzurováno."
 • V dánském hlavním městě Kodani zvítězila v letošním Eurosongu vousatá zpěvačka Conchita Wurst (Conchita Buřtová), rakouský transvestita s občanským jménem Tom Neuwirt. Od roku 2006, kdy zvítězila finská skupina Lordi, další bizarní zjev.
  | nahoru |

  5.5.2014 Prvomájové oslavy proběhly v klidu a bez většího zájmu médií. Ta si všímala hlavně toho, jak se je politické strany snažily využít ke kampani před volbami do Evropského parlamentu, které nás čekají za tři neděle 23.-24.5.

 • Výlet mimo hranice ČR mne ušetřil bulvárního šílenství spojeného se sebevraždou Ivety Bartošové.
 • Surfování na satelitu v hostinském pokoji mne přesvědčilo, že nejen u nás, ale i jinde ve světě není šance dobrat se v televizním zpravodajství vysvětlení, co se teď vlastně na Ukrajině odehrává. Mediální zkratky a schémata, u nichž se nedozvíme, zda pod "proukrajinskými protesty" stojí výstřelky fotbalových rowdies, nacionalistický extremismus Pravého sektoru nebo názor průměrných ukrajinských občanů, se bohužel vyskytují všude, i na Tagesschau24 nebo na BBC World.
 • Naštěstí je tu internet a projekt Realnost, jehož videa na YouTube ukazují více, než kamery světových zpravodajských agentur. Kdo chce vědět, co se vlastně odehrálo v Oděse, měl by si nechat přes translate.google.com přeložit webovou stránku napaki.livejournal.com/100072.html, která popisuje a fotografiemi dokumentuje, co se na ulicích dělo.
 • Sledování videí z Ukrajiny ve mně vyvolávalo nepříjemné asociace. Třeba když jsem se díval na pochod organizovaný Pravým sektorem, jenž tak nepříjemně připomínal pochody našich extrémistů, kteří na internetu stále více vystrkují růžky (viz předvolební šot Adama Bartoše).
 • Jinou asociaci ve mně vyvolal záznam z řádění sparťanských fanoušků v Teplicích. Také tady (podobně jako na Ukrajině?) agresivní menšina se snaží diktovat mlčící většině svoje pravidla hry. Také proto by se mlčící většina - už ve svém vlastním zájmu - měla vzbouřit a přestat mlčet. O víkendu jsem sledoval bundesligu. Při pohledu na plné stadiony dobře se bavících lidí mi bylo - při pomyšlení na domov - smutno. Sparta se stala mistrem ligy, i když v Teplicích prohrála.
  | nahoru |

  30.4.2014 průměrně prodané náklady českých deníků v roce 2007Včera ukončila svůj život skokem pod vlak zpěvačka Iveta Bartošová, dlouholetý miláček bulváru, čímž se naplnila slova "dělníka bulváru" Pavla Novotného z rozhovoru pro deník Sme: "Áno, Bartošovú naozaj zabijeme". Před sedmi lety lednová sebevražda Karla Svobody na dva měsíce povýšila náklady bulvárního tisku - viz přiložený graf. Stane se něco podobného i v případě Ivety? Nebo si senzacechtivé publikum vystačí s webem, facebookem, twitterem?

 • Ve stejný den se v pražské kavárně Louvre rozdávaly Novinářské ceny OSF (Open Society Fund) za minulý rok. Jedním z laureátů se stala Daniela Drtinová, která zabodovala svým rozhovorem s jihočeským hejtmanem Michalem Haškem. Při sledování ukázky z tohoto rozhovoru na mne padla tíseň. Jak je možné, že takto usvědčený lhář je stále na vrcholu české politiky a může tahat za nitky nejsilnější politické strany? A také jsem zalitoval, že se Daniela Drtinová tak hloupě vyautovala z prostředí, v němž mohla být něco platná. Zázemí, které jí poskytovala ČT, se dnes jen těžko někde najde, a bez něj - podle mého názoru - nemá DD televizní šanci.
  | nahoru |

  28.4.2014 Týden je opět za námi a já váhám, co z nepřehledné změti událostí na Louči připomenout.

 • Včera ovládlo mediální prostor svatořečení dvou papežů - Jana XXII. a Jana Pavla II. (záznam přímého přenosu zde). Událost z Vatikánu komentoval zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka, který tím pádem dočasně opustil téma "Ukrajina."
 • Nebýt tweetování Alexandra Mitrofanova a znalosti azbuky, z českých médií bych získal jen omezený pohled na situaci na Ukrajině. Pro média je teď hlavním tématem zadržení zahraničních členů monitorovací mise OBSE ve Slavjansku. V mozaice informací z Ukrajiny mi občas chybějí některé charakteristické detaily, jako například fotbaloví fanoušci v Charkově před zápasem sprostě nadávající Putinovi nebo marný pokus Michaila Chodorkovského vyjednávat s ruskými separatisty v Doněcku. V Oděse se prý opevnily oba tábory, proukrajinský na kontrolních stanovištích, ten proruský u sochy Lenina. Chodorkovský v Doněcku údajně jednal se zdejším oligarchou Rinatem Achmetovem. Podle mého názoru právě tady, v pozadí ekonomických zájmů, nejen v Kremlu, se rozhoduje, jakým směrem půjde vývoj dál. A také kdo zkrotí extrémisty na obou stranách. V roce 1933 si v Německu průmyslníci pro toto zkrocení vybrali Adolfa Hitlera. Samozřejmě, ve hře je stále "ruská" varianta, podle níž čím hůře, tím lépe. Ta však skrývá nebezpečí, že se události mohou vymknout z kontroly i těch sil, které by je chtěly využít ve svůj prospěch.
 • V Praze se konal summit Východního partnerství, na němž Miloš Zeman nabídl Českou republiku jako zprostředkovatele konfliktu na Ukrajině, což bylo ukrajinskou stranou na pražském Hradě přijato s rozpaky.
 • Českými médii poměrně v klidu prošuměla aféra falešného virálního videa simulujícího zpravodajství RTL o tom, že čeští europoslanci propásli možnost získat pro ČR kus mořského pobřeží v Chorvatsku výměnou za dvě poslanecká místa. K autorství videa se přihlásila česká pobočka nadace OSF (Open Society Fund), která v rámci kampaně „Chcete moře? Staňte se Evropany!“ vyzývá občany k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu. Podle mého názoru by zneužití obchodního jména a loga RTL nemělo zůstat bez odezvy a jsem zvědav, zda si to RTL nechá líbit. Video mezitím nasbíralo 370 000 zhlédnutí.
 • Česká televize ve středu 23.4. vysílala speciální debatu, v níž předsedové parlamentních stran bilancovali deset let členství ČR v EU. Kdyby se dnes hlasovalo o EU, všichni by hlasovali pro, byť s různými výhradami. Den před tím dala ČT prostor k výhradám bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pořadu Interview 24. Interview profesionálně dobře zvládla Světlana Witowská/Zárubová, což svědčí o tom, že ČT je schopna příležitostné výpadky (Drtinová, Zíka) nahradit.
 • V jiném rozhovoru pro Českou televizi v pořadu 168 hodin bývalý premiér Stanislav Gross se omluvil veřejnosti za svá pochybení v premiérském úřadu. Jeho výrok "Kdybych se nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, vyhnul bych se tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží." ve mně však i nadále vzbuzuje pochyby, zda to Stanislav Gross tentokrát myslí upřímně. Neboť jenom z poslaneckých náhrad ten chybějící 1,2 milion Kč ušetřit nemohl.
  | nahoru |

  20.4.2014 Minulý týden se hodně papíru popsalo a hodně bajtů na webu zkomunikovalo o televizní premiéře dokumentu Víta Klusáka Dělníci bulváru. Byl to spíše "bulvár o bulváru" než "dokument o bulváru," což vynikne zvláště ve srovnání s mnohem kvalitnějším a důkladněji zpracovaným dokumentem Lukáše Landy "Na stránkách bulváru" z cyklu Pološero.
  V diskusích se objevily časté výhrady typu "tohle se točí za veřejné peníze?" Otázka by se dala obrátit z pohledu dramaturgie: "A vy byste si neobjednali film u dokumentaristy, který získal Cenu filmových kritiků a teoretiků v roce 2011 za dokument "Vše pro dobro světa a Nošovic"? U filmaře, který měl dvě nominace na ocenění Český lev (2010, 2011), a jenž získal vloni cenu Václava Táborského za dokument "Život a smrt v Tanvaldu" na festivalu Finále Plzeň?" Být ovšem dramaturgem ČT, pak bych se po "Dělnících bulváru" hodně rozmýšlel, zda bych měl dát Vítu Klusákovi další bianco šek na pokračování série "Český žurnál."

 • Čtyři delegace - Rusové, Američani, Ukrajinci a EU - zasedly ve čtvrtek 17.4. v Ženevě k jednacímu stolu o situaci na Ukrajině. Jak se dalo očekávat, dohodnutý kompromis (například odzbrojení radikálů, vyklizení násilně obsazených budov) znepřátelené strany na Ukrajině ignorují.
  Martin Weiss přeložil z FAZ pro echo24.cz analýzu amerického historika Timothy Snydera k ukrajinskému problému. Za klíčovou větu zde pokládám: "odmítnutí Evropské unie znamená přijetí (Putinovy) Eurasie.... Rusko se bude snažit zabránit, aby se ukrajinské volby vůbec konaly, a evropští nacionalisté se budou snažit vyhrát evropské volby (...) porážka Evropy je vítězstvím Eurasie."

  | nahoru |

  14.4.2014 Situace na Ukrajině se stává, zvláště na východě země, výbušnou (obsazování úřadů, ozbrojené srážky). Propagandistická válka zuří na obou stranách, sovětská tradice leninského pojetí médií: "agitovat, propagovat, organizovat" opět oživla. Ten, kdo umí azbuku, se o tom může přesvědčit prostřednictvím aktuálních odkazů Alexandra Mitrofanova na twitteru. Dokáže se Ukrajina ubránit výbuchu násilí do prezidentských voleb 25. května? Výsledek volby by se mohl stát východiskem pro jednání o budoucnosti a tím i pro zklidnění situace.

 • Tomáš Němeček v rozhovoru pro Respekt víceméně potvrdil můj názor o tom, že impuls k protisobotkovské kampani v MF Dnes nepřišel od Babiše, ale z nitra redakce MF Dnes (Slonková). Němečkova metafora Babiš/slon je trefná. Doslova: "Andrej Babiš je pro své novináře slonem v místnosti, ti prostě k němu musí zaujmout nějaký postoj. Můžete předstírat, že tam ten slon není, ale to je směšné. A je velmi těžké najít míru...
 • Michal Klíma s tabletovým týdeníkem Dotyk sbírá medaile a ocenění. Nejdříve European Digital Media Award v kategorii tabletů, o několik dnů později jako "digitální počin" v oborové soutěži Časopis roku.
 • Moje předpověď o konci pořadu "Volejte Železnému" (do Velikonoc viz Na okraj dnů 23.3.) se naplnila dříve, než jsem očekával. Poslední vydání pořadu se vysílalo v sobotu 29.3.
  | nahoru |

  7.4.2014 Zvláštní redakční politiku ministrem financí vlastněného deníku MF Dnes jsem okomentoval v příspěvku o nebezpečném zahrávání si s důvěrou čtenářů.

 • Evropský parlament schválil zrušení roamingu u mobilního telefonování a vyjádřil se k problému síťové neutrality. Při komentování prvního bodu vznikla na webu zajímavá diskuse, při níž Patrick Zandl na své webové stránce marigold.cz udělil pádnou lekci rychlokvašeným modrým svazákům, nemajícím daleko k liberálovi Ševčíkovi, jehož výklad liberalismu někdy nabývá zvláštní podobu (modrý maják v protisměru). V tom druhém případě - net neutrality - nachytal člen Rady ČTÚ Ondřej Malý na švestkách českého europoslance Edvarda Kožušníka, který se podle něj "střelil do nohy" svým hlasem proti usnesení EP.
 • Dnes začala v Hradci Králové pravidelná konference Internet ve státní správě a samosprávě ISSS za přítomnosti eurokomisařky Neelie Kroesové. Kéž by se tady naplno otevřela bolavá místa využívání (obchodního zneužívání?) IT technologií ve veřejné správě tak, aby s tím nová vláda něco musela dělat.
  | nahoru |

  2.4.2014 Aprílové žerty se letos v médiích nějak přemnožily. Z mediální sféry připomeňme ten z autorské dílny Honzy Potůčka o Daniele Drtinové a Martinu Veselovském jako nové posile TV Barrandov. The Guardian tyto žerty shromáždil do zvláštního online zpravodajství, do kterého se dostalo i slovenské celonoční počítání oveček.

  | nahoru |

  31.3.2014 Událostí víkendu bylo druhé kolo volby slovenského prezidenta, v němž v poměru 60:40 Andrej Kiska porazil šéfa strany SMER a premiéra Roberta Fica.

 • Útočný výpad ministra financí Andreje Babiše proti redaktorům a sponzorovi internetového periodika Echo24.cz na pondělní tiskovce (20.minuta záznamu) po zasedání vlády 24.3. nezůstal bez odpovědi. Na Babišův výpad reagoval šéfredaktor Balšínek protiútokem Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši. Babiš se později pokoušel své výroky uvést na pravou míru a omlouval se.
 • Ve čtvrtek 27.3. se Daniela Drtinová rozloučila s Českou televizí po interview vedeném právě s Andrejem Babišem. Divil jsem se, že ministra financí více nevymáchala v jeho nekonzistentních tvrzeních týkajících se jeho výroků v Lidových novinách. Nejdříve Babiš tvrdil, že nic nepsal, po konfrontaci s tištěným textem se snažil věc smést se stolu tvrzením, že nešlo o článek, ale o písemnou reakci ve formě dopisu.
 • Sněmovna přijala většinou 121 hlasů rezoluci odsuzující ruskou anexi Krymu. Andrej Babiš se zdržel hlasování. Na záznamu hlasování je zřetelně vidět názorové rozdíly uvnitř KSČM. Tvrdé komunistické jádro (Grebeníček, Semelová) hlasovali proti, pragmatici (Filip, Kováčik a další) se zdrželi hlasování.
 • Téma Ukrajiny z českých médií pomalu ustupuje do pozadí. Dorazila sem sice zpráva o zastřelení extremisty z řad Pravého sektoru Olexandra Muzyčka (to byl ten, co fackoval prokurátory). Nové informace o prezidentských kandidátech (byznysmen a majitel 5. TV kanálu Porošenko favoritem), případně o tom, že Rusko vrátí Ukrajině na Krymu zabavené lodě a letadla, asi již tolik netáhnou.
 • Americký prezident Obama poprvé navštívil Brusel a v Evropě se setkal také s papežem Františkem. Že by tato návštěva urychlila jednání o uzavření tzv. transatlantického obchodního a investičního partnerství (Transatlantic Trade and Invest Partnership, TTIP), není zatím jasné. Ruská reportáž o Obamově návštěvě v Římě byla jako vystřižená z dob, kdy média se potácela ve vleku studené války. Smutné je, že takto se v Rusku chovají nejen státní, ale i soukromá média.
 • V sobotu 29.3. se udělovaly Ceny Thálie a volila se Česká Miss, kterou korunovala členka poroty Sofia Lorenová. Média mají o čem psát.
  | nahoru |

  23.3.2014 Krym a město Sevastopol se staly 84. a 85. regionem Ruské federace. Po vyhlášení výsledků nedělního referenda se Krym stal součástí Ruské federace rychlým a brutálním způsobem (obsazování vojenských základen, zabavování majetku, přejmenování institucí). V úterý 18.3. se v Kremlu podepisovaly dohody a Vladimír Putin promluvil k národu v parlamentu za bouřlivých ovací a s následným přenosem slavnosti na Rudém náměstí.
  Ředitel státní ukrajinské televize "Peršij nacionalnyj" (celostátní pokrytí, ale share jen něco kolem tří procent) Oleksandr Pantělejmonov měl tu smůlu, že o událostech v Moskvě jeho televize informovala. Skupina poslanců strany Svoboda vedená Ihorem Mirošničenkem ředitele navštívili a hrubým násilím ho donutili k abdikaci. Natočené video oblétlo svět a vyvolalo četné protesty. Mironiščenko druhý den svůj čin na brífingu obhajoval rozčilením nad tím, že ukrajinská televize vysílala záběry oslav v Moskvě v době, kdy na Krymu zahynul ukrajinský praporčík. Jak uvedli pracovníci televize, zmíněná relace trvala jen pět minut.

 • Rada České televize se na svém posledním zasedání ve středu 19. března loučila s členy, kterým končí mandát (Uhde, Eklová, Bajaja, Mezuláník, Presl). Loučení bylo polemické a bouřlivé (viz záznam), neboť se schvalovala výroční zpráva. Nové členy Rady ČT Poslanecká sněmovna bude volit příští středu 26. března.
 • Odchod Vladimíra Železného z funkce ředitele TV Barrandov potvrzen oficiální zprávou. Novou ředitelkou se stává Marcela Hrdá, Jaroslav Soukup osladil Železnému jeho vyhazov povýšením do funkce ředitele strategického rozvoje vydavatelství Empresa Media a slovy: "Naším záměrem je vybudovat z TV Barrandov televizi, která bude pro diváky tou nejlepší přítelkyní. Vladimíru Železnému patří velké díky za to, co pro dosažení tohoto cíle dosud učinil. Jsem si jist, že ve svém novém angažmá na strategicky důležitém postu pomůže televizi k dalším úspěchům." Dost mi to připomíná situaci, v níž opouštěl CME Novu Adrian Sarbu. Také jemu se děkovalo podobnými slovy. Teď už jde jen o to, jak dlouho nechají na Barrandově Vladimíra exhibovat v pořadu Volejte Železnému. Viděl bych to tak maximálně do Velikonoc.
 • Již dva týdny se na stránkách světových médií spekuluje nad tím, co se stalo s letadlem malajsijských aeroliní, které zmizelo na lince Kuala Lumpur - Peking. Zatímco novináři vymýšlejí fantasmagorické spekulace (únos, komplot pilotů, UFO apod.), magazín Wired publikoval překvapivě jednoduché vysvětlení všech neobvyklostí letu od profesionálního pilota. Přerušení spojení - požár na palubě, změna kurzu - hledání nejbližšího letiště, prudké stoupání a klesání - snaha uhasit požár, poslední slova "Good Night" - zcela normální loučení s řízením provozu v Kuala Lumpur při přechodu na komunikaci s letištěmi v Ho-či-minově městě (Saigonu). Nechápu, proč se naše média raději zabývají tím, co vznikne ve světových tabloidech.
  | nahoru |

  16.3.2014 Po sečtení poloviny hlasů v dnešním referendu na Krymu 95 procent voličů (účast 82 procent) na položené otázky odpovědělo kladně. Která z položených dvou otázek (Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?) dostala více hlasů, zatím není jasné. Oficiální výsledky budou zítra.

 • V jednom slovenském komentáři k výsledkům první kola voleb slovenského prezidenta s titulkem Nevíťaz a Nefico se praví: "Robert Fico je víťazom prvého kola, je to však zdrvujúca prehra...". Robert Fico získal 28 % hlasů, jeho soupeř v druhém kole Andrej Kiska 24 % hlasů. Milan Kňažko skončil čtvrtý s 12,9 % hlasů za nezávislým kandidátem Radoslavem Procházkou (21,2 %).
 • Lidové noviny včera vyšly poprvé s přílohou "Česká pozice", což jest tištěná verze internetového periodika www.ceskapozice.cz. Nová příloha nahradila předchozí sešit "Styl," jenž od loňského roku zaskakoval za zaniklou přílohu Právo & Justice, která skončila odchodem Tomáše Němečka z Lidovek. Škoda jí, Němečka ničím nenahradíš.
 • Dnes oficiálně odstartovalo nové internetové periodikum Echo24.cz. Zatím nic moc, takový trochu rozsáhlejší Dotyk.
 • Včerejší pořad "Volejte Železnému" měl s největší pravděpodobností na barradovské TV derniéru. Vladimír Železný byl podle stále ještě oficiálně nepotvrzených zpráv minulý týden ze své ředitelské funkce odvolán. Pořad "Volejte Železnému" se vysílal ze záznamu, neboť Železný je v zahraničí. Až se vrátí z Jeruzaléma, pak se prý k situaci vyjádří.
 • Ve volném čase jsem sepsal další vzpomínkový materiál o médiích před dvaceti lety, tentokráte o americkém mediálním fondu a Gene Materovi, kterému Michal Zelenka říkal "táta českých rádií." K dispozici v rubrice Koho to dnes ještě zajímá...".
  | nahoru |

  13.3.2014 Odtržení Krymu od Ukrajiny se stává pravděpodobným, má o tom rozhodnout výsledek nedělního referenda 16.3. Nicméně Západ na teritoriální integritě Ukrajiny i nadále trvá. Informace o Ukrajině na internetu a sociálních sítích trefně popsal Michal Musil v komentáři Ukrajina v informačním smogu. Jednostrannost a služebnost ruského informačního televizního kanálu RT (vvysílá v angličtině, španělštině a arabštině) ho diskvalifikuje jako relevantní informační zdroj s výjimkou politicky neutrálních událostí, jakou byl pád meteoritu v Čeljabinsku. Vždyť i ta Al-Džazíra se nepropůjčuje k tak primitivní propagandě.

 • Kandidáti do mediálních rad prošli další selekcí ve volebním výboru PSP. Poslanci se rozhodli dodat Radě ČT novou krev, protože dosavadní radní Milan Uhde, Dana Eklová, Antonín Bajaja a Radek Mezuláník ve výběru, jejž příští týden dostanou poslanci ke hlasování, chybějí. V Radě Českého rozhlasu tak skončí i její dosavadní předseda Tomáš Ratiborský.
 • Na téma mediálních rad mě zpovídal reportér nového internetového periodika Echo24.cz, které pod vedením bývalého šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka má odstartovat příští týden. Nezávisle na tom sepisuji o tzv. mediálních radách vlastní komentář (jeden z řady těch, které publikuji už přes dvacet let - například v Literárkách zde).
 • Ve Velké Británii se rozhodli zrušit BBC3, televizní kanál určený mládeži, který by se měl od podzimu 2015 stát službou na vyžádání dostupnou na iPlayeru a na webu. Rozhodnutí je prý diktováno finanční situací BBC, o níž se ve zvýšené míře nyní začíná diskutovat. Ministryně pro kulturu, média a sport Maria Millerová se vyslovila pro dekriminalizaci neplacení rozhlasového a televizního poplatku, na což reagoval šéf strategického plánování BBC varováním, podle něhož by BBC tak přišla o 200 milionů liber ročně. Mezitím Sunday Times upozornil na tajnou interní analýzu, podle níž by se kolem roku 2020 měl rozhlasový a televizní poplatek za přijímač zrušit a vysílání veřejné služby by se mělo financovat předplatným svého druhu, které by platily všechny domácnosti.
  | nahoru |

  1.3.2014 K zaznamenání z tohoto týdne: Daniela Drtinová a Martin Veselovský odcházejí ze zpravodajství ČT. Tisková zpráva ČT uvádí, že tým Událostí, komentářů oslabený odchody editorů posílí Martina Riebauerová, která po nástupu Slonkové do pozice šéfredaktorky opustila MF Dnes.

 • Současně s tím, jak se situace na Ukrajině komplikuje, upadá úroveň zpravodajství ČT24 z Ukrajiny svým směřováním do "oficiálna." Soudím podle posledních dnů, v nichž jsem nenašel informace, které by se odlišovaly od západoevropského mainstreamu, přestože by se - také díky možnostem internetu a naší jazykové příbuznosti - daly najít informace od zdroje.
 • Projev prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu nebyl takovou ostudou jako zdejší vystoupení Václava Klause (poslanci na protest opouštěli sál) či Mirka Topolánka (Obamova cesta do pekel), nicméně ani ve Štrasburku Zeman nezapřel svoji egocentrickou touhu zaujmout bonmoty a předvést svoji výjimečnost (angličtina spatra, nicméně s výrazy vyvolávajícími pobavení - bubblebum, bootcase, jakož i ruština na tiskovce).
  | nahoru |

  26.2.2014 Citace tweetu Filipa Rožánka z dnešní debaty o mediálních radách na FSV UK: To víte, my mediální masochisti nikdy nemáme dost ;-) Jako důkaz pravdivosti tohoto citátu přikládám odkaz na svoji prezentaci k tématu.

  | nahoru |

  23.2.2014 Vnitropolitické události minulého týdne (hlasování o důvěře nové vládě) bledly v médiích před událostmi na Ukrajině a v Kijevě, kde opozice a Majdan včera převzaly taktovku událostí, které vyústily do útěku prezidenta Janukoviče a jeho věrných z Kijeva do Charkova a do přesunu Julie Tymošenkové z charkovského vězení do vzbouřeného Kijeva. Média a blogy jsou plné záběrů z obsazených přepychových rezidencí uprchlých hodnostářů. Podle mého názoru dobré komplexní zpravodajství o Ukrajině přináší Česká televize, kterému padákoví žurnalisté (Štětina, Procházková) nemohou z objektivních důvodů (materiální zázemí) konkurovat. Určitým zklamáním pro mne byly online reportáže zpravodajských serverů (idnes.cz, ihned.cz, lidovky.cz, aktualne.cz), u nichž bych očekával, že nebudou čerpat jen z agentur a srozumitelných internetových zdrojů, ale že si do redakce posadí Ukrajince, kteří budou sledovat streamy ukrajinských televizních kanálů a webů, a kteří tak dodají do on-line zpravodajství informace od pramene.

 • Na twitter jsem včera napsal: "Lidé, kteří Kijev pokládají za nesametovou repliku listopadu 89, by měli číst http://bit.ly/1f8Bkcr (o složitosti ukrajinské pravice) nebo zhlédnout http://bit.ly/1l8M9Ue (Hyde Park s Hynkem Kmoníčkem)" Určitým varováním by mělo být zrušení zákona "O státní jazykové politice," který zaručoval menšinám používání vlastního jazyka všude tam, kde počet jejich obyvatel dosáhl deseti procent (což jest finský standard pro švédštinu, Slováci mají pro maďarštinu hranici 20 procent).
 • O tom, jaké to řešení bude, se bude rozhodovat v příštích dnech. Ruská politika se zatím držela zpátky, neboť ve hře bylo dnešní úspěšné zakončení ZOH v Soči. Teprve teď, po konci zimní olympiády, se z ruských reakcí dozvíme, o čem si spolu telefonoval Putin s Obamou a s Angelou Merkelovou. Všichni zatím hájí územní celistvost Ukrajiny. Jenomže někdy se událostem poroučet nedá. Které síly převáží? Ty nacionalistické nebo ty demokratické? Může být kompromis federace řešením?
  | nahoru |

  20.2.2014 Centrum Kijeva v plamenech, Ukrajina na pokraji občanské války. To vše v přímém přenosu televizních kanálů soustředěných pod adresou ua-selector.in/. Mezi nimi je hromadske.tv, což jest občanská iniciativa ukrajinských novinářů, multimediální projekt, který začal s internetovým vysíláním 22. listopadu 2013, bezprostředně poté, co ukrajinská vláda se rozhodla odstoupit od připraveného podpisu asociační dohody s EU. Situace je mírně nepřehledná, ve hře je pro některé ukrajinské politiky a podnikatele příliš mnoho a tak se neštítí žádných špinavostí a provokací, včetně snajperského ostřelování demonstrantů (naposledy se tak pokusili zabránit demonstracím Mubarakovi lidé v Egyptě).
  Již několik novinářů se zmínilo i "tituškách" jako o "placených výtržnících" a "provokatérech," ale nikdo nevysvětlil, jak ten název vznikl. Odvozuje se od jména kickboxera Vadima Titušky, který vloni v květnu napadl novináře opozičního televizního 5. kanálu. Ukrajina je zkrátka zvláštní země, nepohodlní politici se zde tráví dioxinem (případ Juščenko), předsedové vlády končí ve vězení (Tymošenková), mrtvoly nepohodlných novinářů jsou nalezeny bez hlavy (případ Gongadze), ministr vnitra, který k tomu měl co říci, skončil s kulkou v hlavě (Kravčenko).

 • Na ZOH v Soči čeští hokejisté včera skončili prohrou ve čtvrtfinále s USA. Lékem na zraněné city českých sportovních fanoušků jsou očekávané i neočekávané medaile biatlonistů a Sáblíkové, okořeněné zlatou medailí z "levicového" snowboardu.
  | nahoru |

  13.2.2014 Hlavní téma médií tohoto týdne - XXII. zimní olympijské hry v Soči - dnes přebila zpráva o zadržení lobbisty Ivo Rittiga a dalších tří lidí stíhaných za praní špinavých peněz. Tím se dostala do pozadí i jiná v médiích diskutovaná zpráva o obvinění bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení.
  AKTUALIZACE 14.2." Ivo Rittig a všichni obvinění propuštěni, museli odevzdat pas a nesmějí opustit republiku. Rittig do kamery ČT při propuštění: "Zoufalí lidé dělají zoufalé činy."

 • Po obvinění Petra Nečase vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ztrácí přízeň médií, nemluvě o pobouřené reakci ODS, která Ištvana zatím napadá jen slovně, nicméně hodlá podat ústavní stížnost týkající se organizace i činnosti státních zastupitelství.
 • Parlament bude volit nové členy Rady ČT a Rady ČRo, kteří nahradí dosavadní radní, jimž končí mandát. Předvýběr kandidátů pro konečné hlasování provede volební výbor pod vedením Martina Komárka.
 • Týdeník Týden má nového šéfredaktora. Stal se jím Jaroslav Plesl. Kromě toho Jaroslav Soukup jmenoval ředitelem redakcí svého vydavatelství Empresa Média Daniela Köppla.
 • Úmrtí Vasila Biĺaka (96) vyvolalo na internetu vlnu diskusí a vyneslo na povrch otázku zvacích dopisů, jeho téměř zapomenuté paměti, jakož i nezapomenutelný rozhovor, který poskytl redakci Spieglu.
  | nahoru |

  4.2.2014 Televize Nova dnes slaví dvacáté narozeniny. Před deseti lety jsem o této události napsal: "Nástup televize Nova v roce 1994 zahýbal celou společností. Videopůjčovnám klesly výpůjčky amerických akčních filmů. Mládež se zajímala o problémy svých současníků z Beverly Hills a chtěla být jako čágo belo šílenci z hitparády ESO. Starší generace roztáčela odpoledne Kolotoč a večer před spaním se bavila seriálem MASH. Filmy a četné americké seriály začala přerušovat reklama. Veřejnost unavená politikou uvítala zpravodajství Novy, které místo schůzí dávalo prostor skandálům a katastrofám a snažilo se přistihnout veřejné činitele v nedbalkách. Publicistika Na vlastní oči využívala televizní kameru jako pátrací nástroj. Kdo chtěl jít s dobou a odhodit zátěž minulosti, kdo se chtěl stát členem velké televizní rodiny mladých, silných a úspěšných, ten sledoval Novu. I když Česká televize vykročila do roku 1994 s novým vysílacím schématem a novými zpravodajskými pořady, rasantní nástup Novy ji zaskočil."
  Historie Novy je plná mýtů, které se opakováním stávají virtuální realitou. Jeden z nich se týká licenčních podmínek, které prý Nova nedodržela. Není to pravda, Nova se jimi řídila, nemusela je porušovat, protože Rada pod tlakem Železného - když nám to nezměníte a nezměkčíte, tak zkrachujeme - ty podmínky v květnu 1993, ještě před zahájením vysílání, upravila. Blíže další archivní materiál Louče Jak se TV Nova zbavila licenčních podmínek.

 • Letošní finále amerického poháru v kopané Super Bowl (Fox TV) nastolilo nový americký rekord ve sledovanosti jednoho televizního pořadu - 111,5 milionů diváků, což překonalo rekord dosažený u Super Bowl před dvěma lety (NBC) - 111,3 milionů diváků. Do doby, než se superpoháry staly nejsledovanějšími supershow v televizní historii, dlouhá léta držela rekord sledovanosti závěrečná epizoda známého seriálu Mash, při níž se 29. února 1983 sešlo u televizorů 105,9 milionů diváků. A pak, že televize jako médium je v úpadku!
  | nahoru |

  31.1.2014 Poslední lednový týden se média věnovala jmenování a nástupu nové Sobotkovy vlády, včetně škodolibé poznámky prezidenta na adresu Sobotkových úředníků, kteří v úředním dopise udělali několik chyb nejen gramatických, ale i věcných..

 • Mohu se sice mýlit, ale mám takový neblahý pocit, že problémem našeho veřejného života už nebudou jen hypotékoví poslanci, ale také hypotékoví novináři, tj. takoví, co si nemohou dovolit přijít o dobře placené místo. Jak si mám vysvětlit, že Tomáš Syrovátka, který za celých patnáct let nenapsal jedinou řádku o privatizaci OKD, v pondělí 27. ledna se stal na tuto záležitost expertem a v MF Dnes ji začal široce rozebírat ve vztahu k odpovědnosti současného premiéra (Sobotkův strašák, Černé zlato za pakatel, Na počátku byl podpis pana ministra), a to právě v okamžiku, kdy je Andej Babiš se Sobotkou ve sporu o místo náměstka ministra financí. Z jiného soudku: Jak média ve vlastnictví dvou bankéřů (Blesk) několik dnů útočila na jiného bankéře, na guvernéra ČNB Singera, jsem popsal ve zvláštním příspěvku Louče Když Křetínský s Tkáčem "formují prostředí". V obou případech nastolila média agendu, která musela lahodit uchu nových vlastníků.
 • Televize Nova vydala ke svým dvacátým narozeninám publikaci, která je zvláštní v tom, že se v ní ani jednou neobjeví jméno otce zakladatele Vladimíra Železného. V dnešním HN víkendu historii dvacet let televize Nova poměrně přesně popisuje Luděk Staněk. Já jsem přispěl do mlýna poznámkami ke knize Jana Vávry "Moc a nemoc televize Nova".
  | nahoru |

  19.1.2013 Prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Ministry mu schválí, až si s nimi osobně promluví. 24. kongres ODS zvolil nového předsedu strany Petra Fialu, na pozici místopředsedy nedosáhl Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a úřadující šéf Martin Kuba do soutěže o místopředsedu nenastoupili.

 • V české politice to vypadá, jako by tady panoval klid před bouří. Nedostatek afér a skandálů si bulvární Blesk vynahrazuje soustředěnými útoky na guvernéra České národní banky Miroslava Singera. Napsal jsem o tom glosu. Nebo je to komentář?
  | nahoru |

  14.1.2013 Miloš Zeman měl v posledních dnech dvě mediální prezentace, vždy na obrazovkách ČT. Jednak oficiální tiskovou konferenci v pátek 10.1. (video od 27.minuty) a krátce nato účinkování v Otázkách Václava Moravce v neděli 12.1.
  Jmenování nové vlády se protahuje, premiér bude jmenován 17. ledna a pak začne handrkování o ministry, které Zemanova tisková konference minulý pátek odstartovala.

 • Dnes jsem ocenil deník MF Dnes, který při zpravodajství o prezidentově návštěvě na Karlovarsku Zemanův výrok o Karlu Schwarzenbergovi "do mrtvol se nekope" přešla mlčením a ponechala ho bulváru. Čímž se připojila k ČT, která rovněž tento citát přenechala komerčním televizím. Tak to asi má být, když funguje pluralitní mediální scéna.
 • Finální rozhodnutí Rady ČT k případu stížnosti 24 redaktorů z minulé středy 8.1. jsem okomentoval ve zvláštním příspěvku Louče.
 • Česká televize je však stále na tapetě nejrůznějších kritiků zaštiťujících se nejrůznějšími institucemi. Ta větší část naší televizní scény, kterou zaplňují soukromé stanice, je příliš nezajímá. Což není případ Radima Vašinky, který si to "rozdává" s českou televizní scénou v pravidelném blogu na divadelni-noviny.cz.
 • Tzv. velká rada, tj. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ponechala na svém zasedání ve čtvrtek 9.1. extempore skupiny Vanessa zatím bez povšimnutí (viz Louč 28.12.). Tisková zpráva zmiňuje jen to, že jakési podání do Rady dorazilo.
  | nahoru |

  7.1.2013 Štěpán Kotrba si dal na čas, než zareagoval na moje komentáře Anatomie jednoho odposlechu (8.12.) a Kamery v parlamentu - kdo má odpovědnost? (16.12.). Doporučuji k přečtení jeho článek v Britských listech Nervozita služebného asistenta Šmída a mediální realita České televize (6.1.). Nemám potřebu soutěžit se Štěpánem ve vymýšlení adjektiv přidávaných ke konkrétním jménům. Není mou metodou diskutovat ad hominem, vždy se snažím vyjadřovat ad rem. Hodnotící přívlastky přiřazuji k činům, nikoli k osobám. I nadále trvám na tom, že titulek Vyhoďte už konečně někdo neschopného Dvořáka byl unáhlenou a hysterickou reakcí na událost, na jejímž průběhu jsme se v podstatě shodli, jenom jsme nebyli jednotni, kdo a jak by měl vyvodit z této události důsledky, mj. kde leží primární odpovědnost za provoz kamerového systému v parlamentu.

  | nahoru |

  6.1.2013 Silvestra a události Nového roku jsem glosoval v samostatném článku Louče

 • Mediální víkend 4.-5.1. příliš nevybočoval z běžného průměru. V sobotu Vladimír Železný na TV Barrandov v plné síle s koláči silvestrovského vysílání a s nezbytnou dávkou obligátní sebechvály. V neděli před polednem mlácení prázdné slámy s exministrem Kalouskem na Primě. V poledne v Otázkách Václava Moravce na ČT1 masírování svalů Bohuslava Sobotky před nadcházejícím soubojem s Milošem Zemanem o podobu nové vlády, plus další hosté (Lenka Bradáčová a Pavel Varvařovský).
  Koaliční dohoda ČSSD/ANO/KDU-ČSL se podepisuje dnes, jeden exemplář bude prý okamžitě odeslán na Hrad.
 • Ondřej Aust na Mediáři mně v článku Televize Regina kartářky a šamana chce do tří let podíl 5 %" vysvětlil, co se skrývá za nápisem, který se mi od minulého týdne objevuje na obrazovce "Na tomto programu se brzy objeví nová TV REGINA." Nechápu, jak někdo, kdo podle udělené licence slibuje vysílat dvě programové hodiny denně s neustálou rotací chce získat pět procent televizního publika. Hlavním dramaturgem Reginy má být televizní veterán Pavel Lukeš, jménem, které má přitáhnout, Zuzana Bubílková. Že by léčitel Ivety Bartošové Jan Saavedra zlanařil Karlu Peterkovi jeho star ze Šlágru TV?.
  | nahoru |


  STÁLE V PRODEJI!! Milan Šmíd, Ludmila Trunečková: Novinář a jeho zdroje v digitální éře. Obsah k nahlédnutí zde. Ukázka textu tady.
  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990 do roku 2000. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.