Aktuality Louče
k tisku
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií
Louč se občas snaží posvítit i tam, kam se nedostane světlo webových stránek www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...
NA OKRAJ DNŮ...

16.3.2014 Po sečtení poloviny hlasů v dnešním referendu na Krymu 95 procent voličů (účast 82 procent) na položené otázky odpovědělo kladně. Která z položených dvou otázek (Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?) dostala více hlasů, zatím není jasné. Oficiální výsledky budou zítra.

 • V jednom slovenském komentáři k výsledkům první kola voleb slovenského prezidenta s titulkem Nevíťaz a Nefico se praví: "Robert Fico je víťazom prvého kola, je to však zdrvujúca prehra...". Robert Fico získal 28 % hlasů, jeho soupeř v druhém kole Andrej Kiska 24 % hlasů. Milan Kňažko skončil čtvrtý s 12,9 % hlasů za nezávislým kandidátem Radoslavem Procházkou (21,2 %).
 • Lidové noviny včera vyšly poprvé s přílohou "Česká pozice", což jest tištěná verze internetového periodika www.ceskapozice.cz. Nová příloha nahradila předchozí sešit "Styl," jenž od loňského roku zaskakoval za zaniklou přílohu Právo & Justice, která skončila odchodem Tomáše Němečka z Lidovek. Škoda jí, Němečka ničím nenahradíš.
 • Dnes oficiálně odstartovalo nové internetové periodikum Echo24.cz. Zatím nic moc, takový trochu rozsáhlejší Dotyk.
 • Včerejší pořad "Volejte Železnému" měl s největší pravděpodobností na barradovské TV derniéru. Vladimír Železný byl podle stále ještě oficiálně nepotvrzených zpráv minulý týden ze své ředitelské funkce odvolán. Pořad "Volejte Železnému" se vysílal ze záznamu, neboť Železný je v zahraničí. Až se vrátí z Jeruzaléma, pak se prý k situaci vyjádří.
 • Ve volném čase jsem sepsal další vzpomínkový materiál o médiích před dvaceti lety, tentokráte o americkém mediálním fondu a Gene Materovi, kterému Michal Zelenka říkal "táta českých rádií." K dispozici v rubrice Koho to dnes ještě zajímá...".
  | nahoru |

  13.3.2014 Odtržení Krymu od Ukrajiny se stává pravděpodobným, má o tom rozhodnout výsledek nedělního referenda 16.3. Nicméně Západ na teritoriální integritě Ukrajiny i nadále trvá. Informace o Ukrajině na internetu a sociálních sítích trefně popsal Michal Musil v komentáři Ukrajina v informačním smogu. Jednostrannost a služebnost ruského informačního televizního kanálu RT (vvysílá v angličtině, španělštině a arabštině) ho diskvalifikuje jako relevantní informační zdroj s výjimkou politicky neutrálních událostí, jakou byl pád meteoritu v Čeljabinsku. Vždyť i ta Al-Džazíra se nepropůjčuje k tak primitivní propagandě.

 • Kandidáti do mediálních rad prošli další selekcí ve volebním výboru PSP. Poslanci se rozhodli dodat Radě ČT novou krev, protože dosavadní radní Milan Uhde, Dana Eklová, Antonín Bajaja a Radek Mezuláník ve výběru, jejž příští týden dostanou poslanci ke hlasování, chybějí. V Radě Českého rozhlasu tak skončí i její dosavadní předseda Tomáš Ratiborský.
 • Na téma mediálních rad mě zpovídal reportér nového internetového periodika Echo24.cz, které pod vedením bývalého šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka má odstartovat příští týden. Nezávisle na tom sepisuji o tzv. mediálních radách vlastní komentář (jeden z řady těch, které publikuji už přes dvacet let - například v Literárkách zde).
 • Ve Velké Británii se rozhodli zrušit BBC3, televizní kanál určený mládeži, který by se měl od podzimu 2015 stát službou na vyžádání dostupnou na iPlayeru a na webu. Rozhodnutí je prý diktováno finanční situací BBC, o níž se ve zvýšené míře nyní začíná diskutovat. Ministryně pro kulturu, média a sport Maria Millerová se vyslovila pro dekriminalizaci neplacení rozhlasového a televizního poplatku, na což reagoval šéf strategického plánování BBC varováním, podle něhož by BBC tak přišla o 200 milionů liber ročně. Mezitím Sunday Times upozornil na tajnou interní analýzu, podle níž by se kolem roku 2020 měl rozhlasový a televizní poplatek za přijímač zrušit a vysílání veřejné služby by se mělo financovat předplatným svého druhu, které by platily všechny domácnosti.
  | nahoru |

  1.3.2014 K zaznamenání z tohoto týdne: Daniela Drtinová a Martin Veselovský odcházejí ze zpravodajství ČT. Tisková zpráva ČT uvádí, že tým Událostí, komentářů oslabený odchody editorů posílí Martina Riebauerová, která po nástupu Slonkové do pozice šéfredaktorky opustila MF Dnes.

 • Současně s tím, jak se situace na Ukrajině komplikuje, upadá úroveň zpravodajství ČT24 z Ukrajiny svým směřováním do "oficiálna." Soudím podle posledních dnů, v nichž jsem nenašel informace, které by se odlišovaly od západoevropského mainstreamu, přestože by se - také díky možnostem internetu a naší jazykové příbuznosti - daly najít informace od zdroje.
 • Projev prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu nebyl takovou ostudou jako zdejší vystoupení Václava Klause (poslanci na protest opouštěli sál) či Mirka Topolánka (Obamova cesta do pekel), nicméně ani ve Štrasburku Zeman nezapřel svoji egocentrickou touhu zaujmout bonmoty a předvést svoji výjimečnost (angličtina spatra, nicméně s výrazy vyvolávajícími pobavení - bubblebum, bootcase, jakož i ruština na tiskovce).
  | nahoru |

  26.2.2014 Citace tweetu Filipa Rožánka z dnešní debaty o mediálních radách na FSV UK: To víte, my mediální masochisti nikdy nemáme dost ;-) Jako důkaz pravdivosti tohoto citátu přikládám odkaz na svoji prezentaci k tématu.

  | nahoru |

  23.2.2014 Vnitropolitické události minulého týdne (hlasování o důvěře nové vládě) bledly v médiích před událostmi na Ukrajině a v Kijevě, kde opozice a Majdan včera převzaly taktovku událostí, které vyústily do útěku prezidenta Janukoviče a jeho věrných z Kijeva do Charkova a do přesunu Julie Tymošenkové z charkovského vězení do vzbouřeného Kijeva. Média a blogy jsou plné záběrů z obsazených přepychových rezidencí uprchlých hodnostářů. Podle mého názoru dobré komplexní zpravodajství o Ukrajině přináší Česká televize, kterému padákoví žurnalisté (Štětina, Procházková) nemohou z objektivních důvodů (materiální zázemí) konkurovat. Určitým zklamáním pro mne byly online reportáže zpravodajských serverů (idnes.cz, ihned.cz, lidovky.cz, aktualne.cz), u nichž bych očekával, že nebudou čerpat jen z agentur a srozumitelných internetových zdrojů, ale že si do redakce posadí Ukrajince, kteří budou sledovat streamy ukrajinských televizních kanálů a webů, a kteří tak dodají do on-line zpravodajství informace od pramene.

 • Na twitter jsem včera napsal: "Lidé, kteří Kijev pokládají za nesametovou repliku listopadu 89, by měli číst http://bit.ly/1f8Bkcr (o složitosti ukrajinské pravice) nebo zhlédnout http://bit.ly/1l8M9Ue (Hyde Park s Hynkem Kmoníčkem)" Určitým varováním by mělo být zrušení zákona "O státní jazykové politice," který zaručoval menšinám používání vlastního jazyka všude tam, kde počet jejich obyvatel dosáhl deseti procent (což jest finský standard pro švédštinu, Slováci mají pro maďarštinu hranici 20 procent).
 • O tom, jaké to řešení bude, se bude rozhodovat v příštích dnech. Ruská politika se zatím držela zpátky, neboť ve hře bylo dnešní úspěšné zakončení ZOH v Soči. Teprve teď, po konci zimní olympiády, se z ruských reakcí dozvíme, o čem si spolu telefonoval Putin s Obamou a s Angelou Merkelovou. Všichni zatím hájí územní celistvost Ukrajiny. Jenomže někdy se událostem poroučet nedá. Které síly převáží? Ty nacionalistické nebo ty demokratické? Může být kompromis federace řešením?
  | nahoru |

  20.2.2014 Centrum Kijeva v plamenech, Ukrajina na pokraji občanské války. To vše v přímém přenosu televizních kanálů soustředěných pod adresou ua-selector.in/. Mezi nimi je hromadske.tv, což jest občanská iniciativa ukrajinských novinářů, multimediální projekt, který začal s internetovým vysíláním 22. listopadu 2013, bezprostředně poté, co ukrajinská vláda se rozhodla odstoupit od připraveného podpisu asociační dohody s EU. Situace je mírně nepřehledná, ve hře je pro některé ukrajinské politiky a podnikatele příliš mnoho a tak se neštítí žádných špinavostí a provokací, včetně snajperského ostřelování demonstrantů (naposledy se tak pokusili zabránit demonstracím Mubarakovi lidé v Egyptě).
  Již několik novinářů se zmínilo i "tituškách" jako o "placených výtržnících" a "provokatérech," ale nikdo nevysvětlil, jak ten název vznikl. Odvozuje se od jména kickboxera Vadima Titušky, který vloni v květnu napadl novináře opozičního televizního 5. kanálu. Ukrajina je zkrátka zvláštní země, nepohodlní politici se zde tráví dioxinem (případ Juščenko), předsedové vlády končí ve vězení (Tymošenková), mrtvoly nepohodlných novinářů jsou nalezeny bez hlavy (případ Gongadze), ministr vnitra, který k tomu měl co říci, skončil s kulkou v hlavě (Kravčenko).

 • Na ZOH v Soči čeští hokejisté včera skončili prohrou ve čtvrtfinále s USA. Lékem na zraněné city českých sportovních fanoušků jsou očekávané i neočekávané medaile biatlonistů a Sáblíkové, okořeněné zlatou medailí z "levicového" snowboardu.
  | nahoru |

  13.2.2014 Hlavní téma médií tohoto týdne - XXII. zimní olympijské hry v Soči - dnes přebila zpráva o zadržení lobbisty Ivo Rittiga a dalších tří lidí stíhaných za praní špinavých peněz. Tím se dostala do pozadí i jiná v médiích diskutovaná zpráva o obvinění bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení.
  AKTUALIZACE 14.2." Ivo Rittig a všichni obvinění propuštěni, museli odevzdat pas a nesmějí opustit republiku. Rittig do kamery ČT při propuštění: "Zoufalí lidé dělají zoufalé činy."

 • Po obvinění Petra Nečase vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ztrácí přízeň médií, nemluvě o pobouřené reakci ODS, která Ištvana zatím napadá jen slovně, nicméně hodlá podat ústavní stížnost týkající se organizace i činnosti státních zastupitelství.
 • Parlament bude volit nové členy Rady ČT a Rady ČRo, kteří nahradí dosavadní radní, jimž končí mandát. Předvýběr kandidátů pro konečné hlasování provede volební výbor pod vedením Martina Komárka.
 • Týdeník Týden má nového šéfredaktora. Stal se jím Jaroslav Plesl. Kromě toho Jaroslav Soukup jmenoval ředitelem redakcí svého vydavatelství Empresa Média Daniela Köppla.
 • Úmrtí Vasila Biĺaka (96) vyvolalo na internetu vlnu diskusí a vyneslo na povrch otázku zvacích dopisů, jeho téměř zapomenuté paměti, jakož i nezapomenutelný rozhovor, který poskytl redakci Spieglu.
  | nahoru |

  4.2.2014 Televize Nova dnes slaví dvacáté narozeniny. Před deseti lety jsem o této události napsal: "Nástup televize Nova v roce 1994 zahýbal celou společností. Videopůjčovnám klesly výpůjčky amerických akčních filmů. Mládež se zajímala o problémy svých současníků z Beverly Hills a chtěla být jako čágo belo šílenci z hitparády ESO. Starší generace roztáčela odpoledne Kolotoč a večer před spaním se bavila seriálem MASH. Filmy a četné americké seriály začala přerušovat reklama. Veřejnost unavená politikou uvítala zpravodajství Novy, které místo schůzí dávalo prostor skandálům a katastrofám a snažilo se přistihnout veřejné činitele v nedbalkách. Publicistika Na vlastní oči využívala televizní kameru jako pátrací nástroj. Kdo chtěl jít s dobou a odhodit zátěž minulosti, kdo se chtěl stát členem velké televizní rodiny mladých, silných a úspěšných, ten sledoval Novu. I když Česká televize vykročila do roku 1994 s novým vysílacím schématem a novými zpravodajskými pořady, rasantní nástup Novy ji zaskočil."
  Historie Novy je plná mýtů, které se opakováním stávají virtuální realitou. Jeden z nich se týká licenčních podmínek, které prý Nova nedodržela. Není to pravda, Nova se jimi řídila, nemusela je porušovat, protože Rada pod tlakem Železného - když nám to nezměníte a nezměkčíte, tak zkrachujeme - ty podmínky v květnu 1993, ještě před zahájením vysílání, upravila. Blíže další archivní materiál Louče Jak se TV Nova zbavila licenčních podmínek.

 • Letošní finále amerického poháru v kopané Super Bowl (Fox TV) nastolilo nový americký rekord ve sledovanosti jednoho televizního pořadu - 111,5 milionů diváků, což překonalo rekord dosažený u Super Bowl před dvěma lety (NBC) - 111,3 milionů diváků. Do doby, než se superpoháry staly nejsledovanějšími supershow v televizní historii, dlouhá léta držela rekord sledovanosti závěrečná epizoda známého seriálu Mash, při níž se 29. února 1983 sešlo u televizorů 105,9 milionů diváků. A pak, že televize jako médium je v úpadku!
  | nahoru |

  31.1.2014 Poslední lednový týden se média věnovala jmenování a nástupu nové Sobotkovy vlády, včetně škodolibé poznámky prezidenta na adresu Sobotkových úředníků, kteří v úředním dopise udělali několik chyb nejen gramatických, ale i věcných..

 • Mohu se sice mýlit, ale mám takový neblahý pocit, že problémem našeho veřejného života už nebudou jen hypotékoví poslanci, ale také hypotékoví novináři, tj. takoví, co si nemohou dovolit přijít o dobře placené místo. Jak si mám vysvětlit, že Tomáš Syrovátka, který za celých patnáct let nenapsal jedinou řádku o privatizaci OKD, v pondělí 27. ledna se stal na tuto záležitost expertem a v MF Dnes ji začal široce rozebírat ve vztahu k odpovědnosti současného premiéra (Sobotkův strašák, Černé zlato za pakatel, Na počátku byl podpis pana ministra), a to právě v okamžiku, kdy je Andej Babiš se Sobotkou ve sporu o místo náměstka ministra financí. Z jiného soudku: Jak média ve vlastnictví dvou bankéřů (Blesk) několik dnů útočila na jiného bankéře, na guvernéra ČNB Singera, jsem popsal ve zvláštním příspěvku Louče Když Křetínský s Tkáčem "formují prostředí". V obou případech nastolila média agendu, která musela lahodit uchu nových vlastníků.
 • Televize Nova vydala ke svým dvacátým narozeninám publikaci, která je zvláštní v tom, že se v ní ani jednou neobjeví jméno otce zakladatele Vladimíra Železného. V dnešním HN víkendu historii dvacet let televize Nova poměrně přesně popisuje Luděk Staněk. Já jsem přispěl do mlýna poznámkami ke knize Jana Vávry "Moc a nemoc televize Nova".
  | nahoru |

  19.1.2013 Prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Ministry mu schválí, až si s nimi osobně promluví. 24. kongres ODS zvolil nového předsedu strany Petra Fialu, na pozici místopředsedy nedosáhl Jiří Pospíšil, Miroslava Němcová a úřadující šéf Martin Kuba do soutěže o místopředsedu nenastoupili.

 • V české politice to vypadá, jako by tady panoval klid před bouří. Nedostatek afér a skandálů si bulvární Blesk vynahrazuje soustředěnými útoky na guvernéra České národní banky Miroslava Singera. Napsal jsem o tom glosu. Nebo je to komentář?
  | nahoru |

  14.1.2013 Miloš Zeman měl v posledních dnech dvě mediální prezentace, vždy na obrazovkách ČT. Jednak oficiální tiskovou konferenci v pátek 10.1. (video od 27.minuty) a krátce nato účinkování v Otázkách Václava Moravce v neděli 12.1.
  Jmenování nové vlády se protahuje, premiér bude jmenován 17. ledna a pak začne handrkování o ministry, které Zemanova tisková konference minulý pátek odstartovala.

 • Dnes jsem ocenil deník MF Dnes, který při zpravodajství o prezidentově návštěvě na Karlovarsku Zemanův výrok o Karlu Schwarzenbergovi "do mrtvol se nekope" přešla mlčením a ponechala ho bulváru. Čímž se připojila k ČT, která rovněž tento citát přenechala komerčním televizím. Tak to asi má být, když funguje pluralitní mediální scéna.
 • Finální rozhodnutí Rady ČT k případu stížnosti 24 redaktorů z minulé středy 8.1. jsem okomentoval ve zvláštním příspěvku Louče.
 • Česká televize je však stále na tapetě nejrůznějších kritiků zaštiťujících se nejrůznějšími institucemi. Ta větší část naší televizní scény, kterou zaplňují soukromé stanice, je příliš nezajímá. Což není případ Radima Vašinky, který si to "rozdává" s českou televizní scénou v pravidelném blogu na divadelni-noviny.cz.
 • Tzv. velká rada, tj. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ponechala na svém zasedání ve čtvrtek 9.1. extempore skupiny Vanessa zatím bez povšimnutí (viz Louč 28.12.). Tisková zpráva zmiňuje jen to, že jakési podání do Rady dorazilo.
  | nahoru |

  7.1.2013 Štěpán Kotrba si dal na čas, než zareagoval na moje komentáře Anatomie jednoho odposlechu (8.12.) a Kamery v parlamentu - kdo má odpovědnost? (16.12.). Doporučuji k přečtení jeho článek v Britských listech Nervozita služebného asistenta Šmída a mediální realita České televize (6.1.). Nemám potřebu soutěžit se Štěpánem ve vymýšlení adjektiv přidávaných ke konkrétním jménům. Není mou metodou diskutovat ad hominem, vždy se snažím vyjadřovat ad rem. Hodnotící přívlastky přiřazuji k činům, nikoli k osobám. I nadále trvám na tom, že titulek Vyhoďte už konečně někdo neschopného Dvořáka byl unáhlenou a hysterickou reakcí na událost, na jejímž průběhu jsme se v podstatě shodli, jenom jsme nebyli jednotni, kdo a jak by měl vyvodit z této události důsledky, mj. kde leží primární odpovědnost za provoz kamerového systému v parlamentu.

  | nahoru |

  6.1.2013 Silvestra a události Nového roku jsem glosoval v samostatném článku Louče

 • Mediální víkend 4.-5.1. příliš nevybočoval z běžného průměru. V sobotu Vladimír Železný na TV Barrandov v plné síle s koláči silvestrovského vysílání a s nezbytnou dávkou obligátní sebechvály. V neděli před polednem mlácení prázdné slámy s exministrem Kalouskem na Primě. V poledne v Otázkách Václava Moravce na ČT1 masírování svalů Bohuslava Sobotky před nadcházejícím soubojem s Milošem Zemanem o podobu nové vlády, plus další hosté (Lenka Bradáčová a Pavel Varvařovský).
  Koaliční dohoda ČSSD/ANO/KDU-ČSL se podepisuje dnes, jeden exemplář bude prý okamžitě odeslán na Hrad.
 • Ondřej Aust na Mediáři mně v článku Televize Regina kartářky a šamana chce do tří let podíl 5 %" vysvětlil, co se skrývá za nápisem, který se mi od minulého týdne objevuje na obrazovce "Na tomto programu se brzy objeví nová TV REGINA." Nechápu, jak někdo, kdo podle udělené licence slibuje vysílat dvě programové hodiny denně s neustálou rotací chce získat pět procent televizního publika. Hlavním dramaturgem Reginy má být televizní veterán Pavel Lukeš, jménem, které má přitáhnout, Zuzana Bubílková. Že by léčitel Ivety Bartošové Jan Saavedra zlanařil Karlu Peterkovi jeho star ze Šlágru TV?.
  | nahoru |

  28.12.2013 Vánoční poselství Miloše Zemana nahrazující někdejší novoroční prezidentské projevy, vysílané živě z Lán 26. prosince na ČT a na Nově, znovu potvrdilo, že Zeman není a nebude tatíčkem, ale především politikem. Což by tolik nevadilo, kdyby ten politik nebyl za zenitem svých možností a schopností. Jeho projev nebyl ani poselstvím, ani politickou vizí, ale sebestřednou zprávou o plnění vlastních slibů a redundantním svědectvím o rétorické dovednosti hovořit bez papíru.

 • "Škatule hejbejte se" ve vlastnických vztazích českých médií stále nekončí: těsně před Vánoci bylo oznámeno, že Astrosat, společný podnik pasovských (Vltava-Labe-Press 51%) a Bertelsmanna (49%) převezme od Finů vydavatelství Sanoma. Detaily viz Austův Mediář. Bilanci majetkových přesunů roku 2013 shromáždil server ihned.cz s titulkem "Rok mediálních turbulencí."
 • V pátek 20. prosince program ČT art ve své pravidelné late night show Tečka páteční noci uvedla "legendární skupinu Vanessa" jako "domácí elektronickou legendu." Jak uvedla noticka: "Samozřejmostí bude živá VJ performance". VJ je varianta zkratky DJ, přičemž namísto diskžokeje je třeba dosadit videožokeje. Jak uvádějí prameny (archiv vysílání není na ČT k dispozici), skupina Vanessa využila živého vysílání k tomu, aby na sebe upoutala pozornost překračováním hranic slušnosti, vkusu jakož i společenských tabu (existují ještě nějaká?). Víceméně se jim to podařilo, ČT vysílání nepřerušila, čímž se nyní vystavila nebezpečí udělení sankcí za nedodržování vysílacího zákona, a média mají o čem psát. Naštěstí ne všichni této trapné exhibici přitakali a vyjádřili se o ní jako o "vypočítavě nechutné." O tři dny později v Hyde parku ČT24 s mottem "Bezuzdná svoboda a chvála cenzuře?" vystupoval režisér Jiří Menzel, který zde odsoudil "snadné vydělávání na špatných věcech."
  | nahoru |

  20.12.2013 Několik dní se to jen proslýchalo, dnes se zpráva potvrdila: německo-švýcarský mediální joint venture prodal svoji českou pobočku Ringier Axel Springer CZ a.s. podnikatelům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi za 170 milionů euro. Podle tiskové zprávy: "prodejem účastí ve společnostech činných především v oblasti tisku v České republice se společnost Ringier Axel Springer Media AG ještě více soustředí na další rozšiřování svého obchodu v zemích Polsko, Srbsko a Slovensko, kde joint venture již zaujímá silné postavení v podnikatelských aktivitách v oblasti digitálního tisku." Nové majitele však současná krize tiskových médií evidentně neznepokojuje, neboť Daniel Křetínský ve zmíněném press release říká: "Jsme si vědomi problémů, se kterými se tradiční tištěné noviny v současnosti potýkají a těšíme se na spolupráci se současným manažerským týmem vedeném Libuší Šmuclerovou, se kterým chceme najít správná strategická řešení."

 • Zatímco v Bruselu zasedají šéfové evropských států (včetně Jiřího Rusnoka) a koná se zde summit EU, česká média - s výjimkou těch ekonomických - to téměř nezaregistrovala. A pak se divme, že lidé tak snadno naskakují na demagogické argumenty euroskeptiků, když o tom, co se v Bruselu děje, vlastně nic nevědí. Stačí se podívat na agendu shrnutou do těchto bodů: I. Společná bezpečnost a obranná politika, II. Hospodářská a sociální politika, III. Ekonomická a monetární unie. IV. Migrační pohyby (problémy Lampedusy apod.), V. Rozšíření a stabilizace a asociační proces. VI. Externí vztahy (WTO, Syrie, východní partnerství, Ukrajina). Nevěřím, že by se o závěrech k těmto tématům. nedalo něco zajímavého napsat.
 • Sestavování nové vlády získává čím dál tím více podobu telenovely na pokračování, o níž jsme každý den v televizních živých vstupech informováni příslušnými aktéry koaličního jednání. Už se podařilo dát dohromady čtyřicetistránkovou koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Dnes lidovci dostali nabídku na rozdělení rezortů, v níž mají své vytoužené ministerstvo zemědělství. Pokud ji přijmou, pak už zbývá jen dosadit jména ministrů a hurá na Hrad - s nejistým výsledkem u prezidenta.
  | nahoru |

  12.12.2013 V interním sporu v České televizi se začala psát další kapitola. Na včerejším jednání Rady ČT vystoupil generální ředitel Petr Dvořák s vlastním stanoviskem, v němž Radě sděluje, že po konzultaci s členy expertní komise (bylo jich pět, zbyli tři) "se rozhodl její činnost ukončit. Důvody ukončení činnosti komise a souvislosti jsou detailně popsány v přiložené Zprávě o činnosti expertní komise." Tlustospis zprávy včetně DVD se záznamy zpochybňovaných zpravodajských příspěvků dostali všichni členové Rady s tím, že "Další postup v řešení podnětu je nyní plně v rukách vás, členů Rady České televize." Kromě jiného zde Dvořák sděluje, že z jeho strany nebudou "vyvozována žádná personální opatření ani sankce," neboť "Hodlám za současnou nestandardní situací udělat „tlustou čáru“ a nevracet se k řadě porušení interních pravidel, která proběhla v posledních měsících a neřešit s tím spojené pracovně-právní souvislosti."
  Zda se nastavením nových pravidel a vytvořením interního Editoriálního panelu, k němuž se budou moci redaktoři v případě sporů obracet, situace uvnitř zpravodajství zklidní, to se teprve uvidí. Já osobně si nedokážu moc dobře představit kvalitní týmovou práci mezi lidmi, kteří si navzájem vyhrožovali nebo po dlouhé měsíce shromažďovali kompro materiály na toho druhého, aby je v daný čas použili. (Soudím podle toho, co jsem vyslechl, při vědomí subjektivní povahy těchto informací.)

 • Jednání o vládní koalici stran ČSSD, KDU/ČSL a hnutí ANO, průběžně zpestřováno prezidentskými intermezzy, se údajně chýlí ke konci. Nově zvolená Sněmovna v těchto dnech rokuje již na své čtvrté schůzi, přičemž z té třetí minulý týden unikl "off the record" rozhovor mezi členy vlády Jiřím Rusnokem, Vlastimilem Pickem a Janem Fischerem, později rozšířený se sloganem "Ty vole Mandela." Pokusil jsem se vypátrat, jak se tento rozhovor dostal "on record" médií, což přineslo mému blogu na Aktuálně.cz historicky pátou nejvyšší sledovanost.
  Tématu kamer v parlamentu se Louč v minulosti již vícekrát věnovala. Například: 26.3.2002 Parlament a televize, nebo 24.6.2004 Když veřejnou službu zajišťují soukromníci (o parlamentních kanálech) nebo 18.6.2008 Sněmovna a televizní přenosy - bude všechno jinak? Historii televizního vysílání z PS pak popisuje tato stránka Poslanecké sněmovny.

  | nahoru |

  28.11.2013 Televizní spor má pokračování. Jeden z pětice hodnotitelů stížnosti nespokojených redaktorů vypadl údajně kvůli nemoci (Dana Schmidt). Mezitím redaktoři chtějí ustavit vlastní komisi a Daniela Drtinová zveřejnila vlastní dokument. Ani já jsem nezahálel a v minulých dnech jsem pro klid vlastní duše znovu prověřoval podání i protipodání, archivy ČT i monitoring Newton. Výsledkem je tlustospis (kdo to přečte celé, měl by dostat odměnu) O tom televizním cenzurování - naposledy? Příjemnou zábavu!

  | nahoru |

  25.11.2013 Mediální témata uplynulého týdne:

 • Po rozhodnutí ČNB zlevnit korunu se okamžitě vyrojl houf expertů sdělující, že ČNB koná špatně. Mezi nimi Václav Klaus, který svůj odpor vůči Euru kdysi zdůvodňoval nechutí vzdát se možnosti ovlivňovat vlastní měnu a ekonomiku devizovými operacemi, což je přesně to, co nyní ČNB dělá.
 • Dnes se schází na své první schůzi nově zvolený parlament. Koaliční jednání mezi dvěma vítězi/nevítězi voleb ČSSD a ANO vyústila v první dohodu: předseda sněmovny ČSSD, finance ve vládě ANO.
 • V JAR zatkli Radovana Krejčíře, okolo něhož se podezřele často vraždí. Naposledy 12.11.
 • V Ženevě se zástupci šesti velmocí dohodli s Iránem o omezení sankcí výměnou za slib omezit iránský jaderný program. Ne všichni, například Izrael, tuto dohodu uvítali.
 • Někdejší mediální hity již netáhnou. Letošního Zlatého slavíka získali Karel Gott a Lucie Bílá (jak jinak, i když Gott jen o pár stovek hlasů), reality show Vyvolení na Primě zrychleným vylučováním účinkujícím spěje ke zkrácenému závěru, protože nudí.
 • Ředitel ČT Petr Dvořák představil Radě ČT pětici osobností, které mají posoudit oprávněnost stížnosti 23 redaktorů zpravodajství ČT na údajné zavádění cenzury v ČT.
 • V souvislosti s vlastnickými změnami v českých médiích dochází v novinářském světě k procesu "škatule hejbejte se." Šéfredaktorem Lidových novin se stane István Léko, MF Dnes povede Sabina Slonková, z MF Dnes odcházejí Jaroslav Kmenta a Jana Klímová, Aktuálně.cz opouští Jakub Unger. Kde se asi sejdou?
 • Ti, co jsou uvnitř, chtějí ven. Ti, co jsou venku, chtějí dovnitř. Rozhodnutí ukrajinských politiků nesplnit podmínku přístupových rozhovorů do EU (propuštění Tymošenkové) vyvolalo masové demonstrace. Mám však pocit, že jde o hlasitou menšinu. Pro tu většinu je stále bližší košile (Rusko) než kabát (EU).
  | nahoru |

  17.11.2013 A zas tu máme výročí 17. listopadu, v médiích téměř bez ohlasu, neboť dnes máme jiné starosti. Co se v listopadovém týdnu odehrávalo v českých médiích, jsem se pokusil popsat v textu Česká média a jejich role v procesu politické změny roku 1989. Kdyby to chtěl někdo vydat, honorář nežádám. Jenom nemám nervy na další recenzní posudky od lidí, kteří o věci samé příliš mnoho nevědí, ale tím více jim vadí, že jim nějaký amatér fušuje do jejich historického řemesla.

 • Kromě Davida Ratha propuštěného z vyšetřovací vazby byl minulý týden nejvíce zpovídaným člověkem v médiích Vladimír Železný. Rozsáhlé rozhovory se objevily v denících Blesk (8.11.), Deník (11.11.), Hospodářské noviny (11.11.), v časopise Týden (11.11.) , na internetovém Mediáři (13.11.) i Parlamentních listech (14.11.). Obsah těchto rozhovorů mě vyprovokoval k dalšímu glosování, tentokráte osobně podbarvenému, proto jsem ho zařadil do rubriky "Koho to dnes ještě zajímá".
  | nahoru |

  12.11.2013 V těchto dnech se téměř roztrhl pytel s diskusemi o médiích, o jejich svobodě a o poslání médií veřejné služby. V redakci Reflexu o svobodě tisku debatovali Tomáš Klvaňa, Lenka Zlámalová, Dalibor Balšínek, Daniel Köppl a Martin Kotas. Na severu e-republika.cz meditovali nad televizí veřejné služby profesor Jan Jirák a člen Rady ČT Radek Mezuláník. Kromě toho ČT2 včera vysílala "pořad o smyslu a budoucnosti televize (a ostatních médií) veřejné služby" v režii Radima Špačka Pod dlažbou je pláž.
  Potěšilo mě, že v debatě Reflexu lidé, kteří o médiích něco vědí, protože v nich pracují, "korigovali" apriorního kritika českých médií a občanského aktivistu Martina Kotase. Na e-republice akademické debatéry neměl kdo korigovat, podle toho také debata vypadala - vznášela se v oblacích obecné kritiky okořeněné Jirákovými nostalgickými vzpomínkami na kulturnost televize 60. let a Mezuláníkovým nesouhlasem se vším, co je spojeno se jménem Petra Dvořáka.

 • David Rath, kterého včera propustili z vyšetřovací vazby na svobodu, dnes vstupoval živě do večerního zpravodajství ČT i Novy, navíc pak ještě do Událostí, komentářů s obvyklými a předpověditelnými odpověďmi - já nic, já muzikant.
 • Bohuslav Sobotka, který o víkendu získal mandát šéfa ČSSD, začal vyjednávat o budoucích koalicích. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s rádiem Impuls z Lán oznámil, že jmenuje premiéra až poté, co opustí invalidní vozík.
  | nahoru |

  7.11.2013 Na dotaz redaktorky Deníku, jak hodnotím včerejší jednání Rady ČT, jsem odpověděl: "Podle mého názoru přistoupila Rada ČT k řešení situace uvážlivě, i když poněkud alibisticky. Namísto hledání vlastního stanoviska k předloženým dokumentům z obou stran - od Daniely Drtinové, Adama Komerse na jedné straně, a od Zdeňka Šámala na straně druhé - jejich analýzu a šetření uložila generálnímu řediteli, který slíbil nezávislý audit. To nejpodstatnější sdělil na závěr jednání předseda Rady ČT Milan Uhde, když upozornil na to, že bude důležité nejen objasnit, případně vyvrátit jednotlivé body stížnosti, ale především zlepšit pracovní atmosféru v redakci tak, aby v ní nebyly obavy a strach, aby umožnila svobodnou a tvůrčí výměnu názorů." Ta poslední věta se do článku nedostala.

 • Dnešní deníky konfliktu v ČT věnují komentářové stránky, na nichž dostávají prostor obě strany. V Hospodářských novinách Pavlína Kvapilová (Jak se nepřipravit o naši televizi) a Michal Kubal (Zpravodajství ČT je nezávislé), v MF Dnes na otázku "Nadbíhá Česká televize prezidentovi?" odpovídá Daniela Drtinová "Ano" a František Lutonský "Ne."
 • Média v pohybu. Šéfredaktor MFDnes Robert Čásenský příští týden v Mafře končí. Již dříve oznámil svůj odchod z Mafry šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek. Hospodářské noviny jsou rovněž bez šéfredaktora, list stále řídí "ředitel redakcí" Vladimír Piskáček. Svoji rezignaci jako zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT oznámil dnes odpoledne také Adam Komers.
  | nahoru |

  3.11.2013 Hned tři deníky přinesly v sobotu rozhovor se šéfem hnutí Andrejem Babišem: Právo (Ať je premiérem Sobotka, já bych makal jako ministr financí), MF Dnes (Jít do vlády je šílená představa) a Lidové noviny (Nechceme předčasné volby). Nejen titulky, ale i obsah těchto rozhovorů je v některých pasážích vzájemně nekompatibilní.

 • Když se v pátek Hospodářské noviny dotázaly parlamentních stran, jaké bude jejich stanovisko k návrhu státního rozpočtu Rusnokovy vlády, Okamura odpověděl: "Zatím nebyl čas ho studovat..." a mluvčí ANO vzkázala: "Touto otázkou jsme se nezabývali. Prioritní je nyní jednání o vládě, nikoli úvahy nad tím, co bychom, kdybychom..." V posledních dnech mne napadá, zda hrozba demokracii v této zemi nepřichází od mocenských ambicí nových politických hráčů, jako spíše od jejich politického amatérismu a neschopnosti podílet se na vládě, ať už v exekutivě nebo v opozici.
 • Turbulence prožívá nejen politická scéna, ale také zpravodajství ČT, jejíž redaktoři začali řešit své osobní a profesní problémy přes Radu ČT a tím automaticky i přes média. Zkoumal jsem stížnost 23 redaktorů na vedení zpravodajství ČT z hlediska věcného obsahu. O výsledky mého pátrání byl velký zájem. Louč dnes měla rekordní návštěvnost.
 • O víkendu kdosi vyhrál rekordní jackpot sportky 400 milionů Kč. Webová stránka sazka.cz to nepřežila a zhroutila se.
  | nahoru |

  30.10.2013 Povolební turbulence v ČSSD dnes vyvrcholily přiznáním Michala Haška a spol., že několik dní lidem lhali, když tvrdili, že v sobotu 26.10. večer se žádná návštěva u prezidenta v Lánech nekonala. Prezident Zeman se k situaci nevyjádřil, neboť byl hospitalizován (údajně úraz kolena).

 • Týdeník Reflex, který vedl dlouhé měsíce ostrou protibabišovskou kampaň (například Proč Andrej Babiš skončí v politice špatně?, Proč jde z Babiše strach? nebo Vítejte v Babišistánu), po volbách otočil. Šéfredaktor Pavel Šafr se nyní táže: Babiš for premier? a upozorňuje na pozitiva volebního úspěchu Babišova hnutí ANO (Také nevíte, kdo je Andrej Babiš? Seznamte se!). Pozoruhodný obrat :-)
 • "Jsme jako zájezdový autobus... Musíme se všichni poznat a tým stmelit (...) Věřím, že jsme vhodní lidé pro slušnou politiku." Tak zhodnotila situaci v hnutí ANO jeho místopředsedkyně Věra Jourová. Kdo bude stmelovat a mít hlavní slovo? Osobnosti jako Věra Jourová, Jiří Zlatuška, Martin Komárek, Martin Stropnický nebo Jana Lorencová? Asi nikoliv. Šéfem poslanecké klubu se stal manažer Agrofertu Jaroslav Faltýnek, dle kandidátní listiny "člen představenstva Agrární a Potravinářské komory, manažer, bývalý zastupitel města Prostějova" (vynecháno dlouholeté členství v ČSSD), který v dnešních HN jasně narýsoval priority: "nezvyšovat daně, snížit DPH, majetková přiznání, imunita, zákon o státní službě (...) a moje zemědělské téma (...) vrátit postupně naší zemi potravinovou soběstačnost." Otázka zní: když nebude ve vládě, které politické straně bude ANO podstrkovat kukaččí vejce svého programu?
  | nahoru |

  graf z článku na ihned.cz http://data.blog.ihned.cz/c1-61091170-babis-sebral-nejvic-hlasu-ods-okamura-vecem-verejnym 28.10.2013 Tak už máme odvoleno a spočítáno. Jako obvykle s překvapením. Nic nevyčítám lidem, kteří volili Babišovo ANO (927 240 voličů, 18,65%). Chtěli změnu a zcela určitě se jí dočkají - zda v tom dobrém, či špatném, to se teprve uvidí. Nepochopím však ty, kteří volili Hnutí Tomia Okamury (343 339 voličů 6,88%), a nechali se omámit vidinou přímé demokracie, která, jak ji Okamura nabízí, nikde nefunguje. Naopak - znamenala by rozbití osvědčených mechanismů pluralitní politické demokracie. ODS si snad tak hluboký pád (384 174 voličů, 7,72%) ani nezasloužila, vezmeme-li úvahu změny a pokornou předvolební kampaň, ve srovnání s kampaní TOP 09 (596 357 voličů, 11,99%), v níž se Kalousek pečlivě ukrýval za zády knížete. K nevýhře ČSSD (1 016 829 voličů 20,45%) a posílení KSČM (741 044 voličů, 14,91%) škoda slov. Vedle zklamání a částečných výher - KDU/ČSL je opět v parlamentu (336 970 voličů, 6,78%) - volby přinesly i malé škodolibé radosti: Bobošíkové Hlavu vzhůru 0,42%, Vandasova DSSS 0,86%, Zemanovci SPOZ 1,51%.
  Také jsem se zasmál při čtení bonmotu z outsidermedia.cz: "Čeští voliči jsou jako houbaři z Prahy. Co vidí, to seberou, a po třetí otravě se vyhlásí za znalce."

 • Při pátrání, odkud přišli Okamurovi voliči, mi velice pomohl rozbor Michala Škopa z iniciativy KohoVolit.eu. Okamuru volilo pohraničí a severovýchodní Morava. V Praze by do parlamentu neprošel.
 • Sobota 26.10. přinesla rekordní čísla sledovanosti zpravodajskému programu ČT24 - celodenní share u skupiny 15+ (19,04%) dokonce větší než u televize Nova (15,35%). Že za ten výsledek "mohou" spíše starší generace a penzisté, ukazuje share v limitované skupině 15-54 let, kde jsou poměry opačné - ČT24: 15,25%, TV Nova: 18,81%. Nicméně kumulovaná sledovanost (ČT1 a ČT24) večerní "Debaty vítězů" převálcovala všechny další programy včetně Mission Impossible na Nově a Česko vaří s Pohlreichem na Primě. Data jsem převzal z mediaguru.cz.
 • Nedělním televizním hitem byl rozhovor Václava Moravce (ve studiu) s prezidentem Milošem Zemanem (v Lánech). Na internetu vyvolal kontroverzní ohlasy, včetně následného Zemanova prohlášení (rozhovor pro Týden), podle něhož by předseda ČSSD měl odstoupit. A to nás ještě čeká dnešní večerní vyznamenávání ke státnímu svátku na Hradě (univerzitní rektoři se nedostaví kvůli obstrukcím Hradu vůči rektorovi MUNI, Vladimír Mišík odmítl vyznamenání přijmout, Jan Rejžek vyzval Kamilu Moučkovou, aby ho následovala).
  | nahoru |

  24.10.2013 Zítra půjdu volit, předvolební debatování vrcholí (odpoledne na ČRo, večer na ČT1 a na TV Barrandov), kupodivu bez větších skandálů, pomineme-li údajnou cenzuru kardinála Duky na ČRo.

 • Česká televize odvysílala v pondělí večer 21.10. na ČT Art pořad studentů FAMU Průvan. Jehož součástí byla debata k dokumentu "Televizní oslava", který natočili studenti prvního ročníku dokumentaristiky na Kavčích horách ve dnech oslav 60. výročí ČST. Není nic snazšího, než si vyhlédnout nějakého podivína či mimoně a namířit na něj kameru, není příliš obtížné natočit parodii, zvláště když si někdo - například Milan Fridrich - na ni v dobré víře naběhne (Pavlína Kvapilová byla profesionálnější). Budiž, jsou to studenti, mají na svůj zvláštní pohled právo. Ale přesto se ptám, co je to za dokumentaristy, kteří střílejí od boku a nectí fakta, například když divákovi sdělují, že Česká televize zahájila vysílání v roce 1953 "inscenací Moliérova Lakomce?" Kde byl v tu chvíli vedoucí práce Vít Klusák uvedený v titulcích?
 • Jmenování Vladimíra Železného ředitelem televize Barrandov mě vyprovokovalo k osobnímu zamyšlení nad tímto návratem a jeho motivací.
  | nahoru |

  17.10.2013 Bilance vysílání předvolebních propagačních šotů: KSČM "místo výroby volebního spotu podpořila akce pro děti a mládež," aniž by se divák dozvěděl, kolik peněz a kam vlastně doputovalo. Při letošních volbách šoty nedodaly a svůj prostor ve vysílání nezaplnily Romská demokratická strana (kandiduje jen ve středočeském a libereckém kraji), Aktiv nezávislých občanů (média chybně oznámila jeho vyřazení z voleb, to vyřazení se týkalo jen kandidátek v pěti krajích, ve čtyřech krajích ANEO je stále ve hře) a Československá strana socialistická (v oficiálním seznamu její vylosované číslo 19 chybí, kandidovala jen v Olomouckém kraji a kvůli pochybení při registraci byla vyškrtnuta). Již před třemi lety jsem ve sloupku Jurský park předvolebních spotů" napsal, že "toto vysílání je dnes fosilií, která přežila svoji dobu."

 • Včerejší vystoupení Antonína Koláčka v Událostech, komentářích ČT24 mě přinutilo zveřejnit svůj komentář pro Týdeník Rozhlas ještě předtím, než vyjde v tištěné podobě. Skutečně nevím, proč by trestně stíhaní a odsouzení lidé - třeba i nepravomocně - měli dostávat v médiích prostor pro svou obhajobu bez oponentury. Naštěstí Koláčkovo vystoupení na obrazovce se oponentury dočkalo, takže divák si mohl udělat vlastní představu.
 • Dodatečná informace: televize Nova přišla o svého ředitele. Jan Andruško ve funkci končí a podle tiskové zprávy CME z pondělka 14.10. bude televizi Nova řídit náměstek David Stogel
  | nahoru |

  13.10.2013 Z víkendového čtení mě nejvíce zaujal rozhovor slovenského deníku SME s Tomášem Němečkem, který (dočasně?) změnil svoji profesi a z novináře se stal právníkem v Bohnicích. Němeček, který od ledna 2011 připravoval v Lidových novinách vynikající sobotní přílohu Právo a Justice, odešel z LN okamžitě, když se dozvěděl, že Mafru koupil Babiš. Za pozornost stojí například tyto citáty:
  "SPOZ je skupina koristníkov nalepených na vagón s kapelou. Naskočila do toho, čo je práve v móde a verí, že sa dostane k moci....Úsvit pána Okamuru je jeden z ďalších variantov priamej demokracie a myslím si, že senátor Okamura precenil svoju doterajšiu popularitu a narazí si nos. Oproti tomu ANO 2011 je taká Chelsea. Miliardár nakupuje drahé a celkom zaujímavé hviezdy. Sú tam ľudia, ktorých si človek nemôže nevážiť ako Jiří Zlatuška či Pavel Telička. Druhá otázka znie, ako sa toto vrece bĺch bude držať v parlamente."
  Zaujal men také postřeh o předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi: "Je to chlapec, ktorý sa bojí faciek a s tými sa to v česko-slovenskej histórii vždy zle skončilo."

 • O Tomáši Němečkovi se na Facebooku rozhořela vášnivá diskuse ke statusu Jindřicha Šídla, kterou vyprovokoval jakýsi fanoušek Andreje Babiše, jenž zpochybnil Němečkovu novinářskou kompetenci. Ten ji ale už mnohokrát prokázal, například už v roce 1996, když v Respektu upozornil na Lájose Bácse a Radžíva Sinhu. Před posledními volbami v roce 2010 jsem sepsal miniseriál "Osobitý svéráz českých voleb - předvolební aféry" (č.1, č.2, č.3 a č.4.) O Němečkovi se zmiňuji v č.2.
  | nahoru |

  11.10.2013 Včerejšek byl bohatý na události: Federální trestní soud v Bellinzoně rozhodl o potrestání pěti obžalovaných v kauze privatizace Mostecké uhelné (MUS). Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký dostali nepodmíněné tresty a peněžité pokuty. Bývalý manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jacques de Groote bude platit jen pokutu.

 • Mafra oznámila, že Agrofert dokončil akvizici mediální skupiny Mafra. Můj odhad, že Andrej Babiš se dostane k novinám až po volbách, se ukázal být mylný. Jejich nezávislost má zajistit přijatý kodex schválený představenstvem a podepsaný Babišem.
 • S konferencemi a semináři se tento týden roztrhl pytel. Ve středu a včera jsem účinkoval na konferenci Literární akademie Autor-Vize-Meze-Televize, kde jsme si popovídali o minulosti české televize.
  Na Pankráci, v mrakodrapu City se včera konalo Mobile Internet FORUM 2013, z něhož stojí za přečtení situační zpráva o českém mobilním trhu Jeden rok - a tolik změn! Jiřího Peterky.
  V Holešovicích zorganizoval týdeník MarketSalesMedia setkání Život na hraně za přítomnosti šéfů komerčních televizí, Ringiera/Springera a samotného šéfa Médea Group Soukupa (Babiš se omluvil). Důležitá zpráva: televize Nova couvá z projektu konkurenčních peoplemterů.
 • Čtrnáct dnů před volbami v médiích kraluje Andrej Babiš - hnutí ANO. Ve středu na Nově v pořadu VOLBY 2013 (3x větší sledovanost než televizní debata na ČT24 o dvě hodiny dříve), ve čtvrtek v Interview Daniely Drtinové na ČT24 a ještě tentýž den na televizi Barrandov v pořadu Témata týdne: rozhodněte volby. Včera jsem sledoval oba pořady - bylo to přes kopírák. DODATEK 12.10: A to jsem ještě zapomněl, že včera, tj. v pátek večer byl Babiš v Krausově talk-show na Primě.
  | nahoru |

  tituln í strana MF Dnes 3.10.2013 7.10.2013 Čtvrteční MF Dnes oznámila čtenářům: "Klausův recept pro Česko: Vystupme z EU," aniž by se v následující textu rozhovoru s bývalým českým prezidentem taková výzva explicitně objevila. Podobně intepretativním byl i titulek na webu idnes.cz Za vším špatným u nás je Unie, vystupme z ní, vyzývá Klaus." Rozhovor se týká obsahu knihy "Česká republika na rozcestí - čas rozhodnutí", v níž Václav Klaus uvádí návrh změn, jež bez vystoupení z EU údajně nelze provést. Co se týče vystupování z EU, rozhovor se pouze zmiňuje o závěrečné kapitole, "která se snaží sáhnout na dodnes existující politické tabu, kterým je možnost opuštění Evropské unie." Jak se dalo očekávat - zareagovali komentátoři a politické strany - v naprosté většině odmítavě s poukazem na katedrové, od reality odtržené uvažování profesora Klause. Ovšem naše názorové bouře, do kterých zařazuji i nediplomatické bonmoty Miloše Zemana před jeho návštěvou Izraele (viz též rozhovor pro deník Jediot Achronot), ve světě nikoho nezajímají.
  A tak jediné, s čím Česko minulý týden proniklo do amerických médií (komentujících především domácí shutdown), byl penis, který se objevil za hlavou moderátora Daniela Takáče při odpoledním vysílání zpráv ČT24.

  | nahoru |

  30.9.2013 V médiích se stále něco děje, nestačím vše registrovat, proto zaznamenávám jen to, co mi utkvělo v paměti:

 • Začaly předvolební debaty na ČT, moderují Jakub Železný (poprvé možná trochu příliš aktivně, podruhé již v pohodě) a Daniela Písařovicová (poprvé možná trochu příliš mdle, uvidíme podruhé). Mezitím Drtinová nedrtí, ale seriózně zpovídá volební lídry ve svém pořadu, aniž by jim odpouštěla ty nejviditelnější hříchy (dnes například problematické kandidáty u Jany Bobošíkové).
  Do voleb jde nakonec 23 stran a hnutí. Hnutí "Aktiv nezávislých občanů" vypadlo.
  Předvolebně aktivně si počíná Barrandov TV, která do svého čtvrtečního předvolebního speciálu pozvala Miroslava Šloufa (vyřazeného před tím z OVM).
  Účast Daniela Hůlky na Primě v pořadu Show Jana Krause vyvolávala pochybnosti, neboť Hůlka zde byla anoncován jako zpěvák, ale všichni vědí, že je volebním lídrem SPOZ v Hradci Králové. Hůlka však straně příliš nepomohl, protože nevěděl, jak se SPOZ jmenuje. Místo správného "Strana práv občanů - Zemanovci" uvedl "Strana přátel občanů Zemanovci", což nebyl přeřek, protože to nedokázal na výzvu moderátora opravit.
 • V Hospodářských novinách končí šéfredaktor Petr Šabata. Vydavatelství Economia se rozhodlo zeštíhlet. Do konce roku má odejít 100 lidí. Zástupkyně šéfredaktora Lucie Tvarůžková odchází sama. HN nyní vede "ředitel redakcí" Vladimír Piskáček (novinářská kariéra: od 2004 Euro, 2006 HN, 2007 E15, 2010 Lidové noviny, 2013 Economia).
 • ČT24 s novým designem ve studiu i na webu výrazně zmodrala (přestože volební prognózy se naklánějí směrem k oranžové až červené barvě).
 • V úterý a středu 24.-25.9. jsem se zúčastnil konference Mediální reflexe, kterou pořádala Rada pro R a Tv vysílání společně s ČRo a ČT. Poznatek z kuloárních diskusí: Politické strany si už opět brousí zuby na ovládnutí veřejnoprávních médií. Důvod této obavy: poradce ČSSD Štěpán Kotrba a návrh programu ODS.
  | nahoru |

  23.9.2013 Předvolební kampaň je již v plném proudu. Do voleb se přihlásilo a kandidátní listiny podalo 24 stran a hnutí, z toho 17 ve všech volebních krajích.

 • Předvolebním i mediálním tématem se stalo ohlášené zavření dolu Paskov na Ostravsku a Bakalova RWE. Václav Moravec si do nedělních Otázek pozval generálního ředitele OKD a výkonného ředitele NWR Ján Fabiána (namísto původně zvažovaného uraženého zakladatele SPOZ Miroslava Šloufa). Prezident Miloš Zeman o problému koncem týdne jednal s premiérem a pozval majitele NWR, konkrétně Zdeňka Bakalu k jednání na Hrad. Ten mu odpověděl dopisem, že nepřijde. Více na této adrese.
 • Pogram ČT ART začal vysílat "magazín o české a světové televizi, o televizních trendech a fenoménech" Monoskop. Zatímco první díl mne příliš nenadchl (povrchní historie klipů) a na konci znechutil puberťáckými exhibicemi skupiny Čoko Voko, druhý díl překvapil kvalitním a výborně vyzdrojovaným příspěvkem o televizních seriálech, jakož i portrétem Štěpána Hulíka. Bohužel, vedení ČT další výrobu pořadu zastavilo. Nebo jen pozastavilo?
  | nahoru |

  12.9.2013 Česká televize dnes seznámila novináře s předvolebním vysíláním. Opět bude mít každý kraj jednu předvolební debatu, tentokráte s osmi vybranými stranami dle průzkumů zjišťujících volební potenciál, nikoli volební modely. O účasti rozhodne pořadí, nikoli pětiprocentní hranice. Další rozdíl - vysílat se bude ze tří studií - Praha, Brno, Ostrava, nikoli z krajských měst. Lídry všech kandidujícíh subjektů pak proklepne Daniela Drtinová, prostor bude i v Událostech, komentářích a v Politickém spektru. Někdy si říkám, zda méně by nebylo více. A také zda nezavést do debat něco podobného "divoké kartě", tj. vybrat do debaty i takový subjekt, který se do průzkumů nevejde, ale třeba by debatu oživil.

 • Prezident Miloš Zeman jezdí po vlastech českých, čímž jen tak mimochodem dělá kampaň pro SPOZ (i když to popírá). Jeden "student, který nechtěl být jmenován" cosi sdělil novinářům iDnes.cz. Jeho informace o pardubickém gymnáziu, v němž prý učitelé vyslovili zákaz nevhodných dotazů prezidentovi, se bleskově rozšířila do médií, přestože vše bylo trochu jinak. Zkrátka internetová a mediální klasika. Titulek zprávy zněl Zákaz nevhodných dotazů a placek s Karlem. Na gymnázium zavítá Zeman, přičemž text zprávy žádný zákaz nezmiňuje. Píše se tu pouze o údajném varování a výzvách k rozumu. Nicméně zákaz se stal virtuální realitou, kterou už nedokážou vyvrátit ani samotní studenti. Viz článek Miloš Zeman na pardubickém gymnáziu: jak to bylo doopravdy.
  | nahoru |

  9.9.2013 V politických stranách nastalo šachování s osobnostmi a volebními lídry a strkanice o místa na kandidátkách. ODS do své kampaně zapojila twitter. Také ve Vídni, kam jsem si krátce odskočil, probíhá volební kampaň, neboť v Rakousku budou volby už za tři týdny 29. září. Z původního turistického fotografování nakonec vznikl fotoblog na Aktuálně.cz.

 • Mezitím ÚOHS schválil Andreji Babišovi nákup Mafry. Někteří redaktoři odsud odcházejí, kromě Tomáše Němečka také Daniel Kaiser, který před svým odchodem ještě stačil udělat s Adrejem Babišem rozhovor, který Babiš na svém twitteru komentoval slovy: "Fanoušek pana Klause a ODS, novinář Daniel Kaiser, si na mně před svým odchodem z Lidovek zchladil žáhu. Přeju mu hodně štěstí a méně zloby." Já jsem tam tu zlobu neviděl, neviděl jsem tam však ani náznak odpovědi, jak si Andrej Babiš představuje své politické angažmá, kromě výroku, že jeho vstup do politiky bude "bojem za pravdu." Také proto souhlasím s blogem Patricka Zandla Proč říci NE babišovskému ANO.
 • Erik Best to komentoval slovy: "Po všech těch letech kritiky vůči pravdoláskařům, Klaus se sám stal petentem." Měl na mysli manifest Václava Klause „Demokraté v Evropě, vzbuďme se!“, který vznikl jako odpověď na deklaraci hnutí Europeans.Now (transnational, inter-generational, non-ideological and progressive European non-profit movement), které založil jistý "Paris-based Austrian-American" Felix Marquardt. Pod to hnutí i deklaraci se podepsal také europoslanec za Zelené Cohn-Bendit a v učesané formě ji přetiskl The New York Times na názorové straně. Lidové noviny z této epizody udělaly událost tím, že otiskly tu radikálnější původní verzi (mimochodem na amatérsky vytvořeném webu), aniž pochopily, že text nebyl psán původně pro NYT, jak se v dovětku uvádí. Český exprezident tak nevýznamnému aktivistovi Marquardtovi (novinář Miloš Čermák má na twitteru dvakrát více followerů, než Marquardt) udělal dobrou reklamu, což dotyčný okamžitě přes internet rozhlásil do světa.
 • Letní Olympijské hry 2020 se budou konat v Tokiu.
  | nahoru |

  3.9.2013 V sobotu 31.8. spustila Česká televize svůj pátý kanál skládající se z dětského programu ČT :D (Od 6:00 do 20:00) a kulturního programu ČT Art (po 20:00). O této události, jakož i o dalších tématech týkajících se České televize (odvolání Pavlíny Kvapilové) jsem sepsal Zářijové přemítání o ČT.

  | nahoru |

  1.9.2013 Prezident Miloš Zeman rozpustil ve středu 28.srpna Poslaneckou sněmovnu a vyhlásil datum předčasných parlamentních voleb - 25.-26. října 2013.

 • V pořadu ČT Otázky Václava Moravce dnes prezidentský kancléř Vratislav Mynář obhajoval svoje místo na kandidátce Strany práv občanů Zemanovci SPOZ. Ve středu 28.8. naopak Václav Klaus odmítl politické angažmá v parlamentních volbách, o které usilovala část politické pravice. Je smutné, že politické strany namísto prezentace perspektivních volebních programů hledají záchranu ve spojenectví s osobnostmi, které sice reprezentují osvědčenou značku/brand, ale které však už nemají - kromě starých receptů - co nabídnout.
 • V posledních prázdninových víkendech prezident Zeman vystoupil dvakrát v médiích: V neděli 25.8. pohovořil v druhém vydání Hovorů z Lán. Dnes ho vyzpovídala televize Prima (která od začátku srpna vypustila ze svého názvu slovo "family") v pořadu Partie. V obou případech šlo o glosy současné politické situace (Ústavní soud, církevní restituce, postoj k TOP 09, protiromské nálady) okořeněné osobními detaily (neposlušný retrívr v Lánech, počet vykouřených cigaret).
 • Na mezinárodní scéně se schyluje k americké intervenci do občanské války v Sýrii na základě zjištění, že zde byly použity chemické zbraně. Otázkou však je, kdo a jak je použil. Také proto Obama i někteří jeho spojenci váhají.
  | nahoru |


  STÁLE V PRODEJI!! Milan Šmíd, Ludmila Trunečková: Novinář a jeho zdroje v digitální éře. Obsah k nahlédnutí zde. Ukázka textu tady.
  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990 do roku 2000. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.